مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  شاید تا ۱۰ سال قبل می‌شد به‌راحتی تأثیرگذارترین شخصیت‌های دنیای فناوری مدرن را معرفی کرد، اما امروزه علم و فناوری آن‌قدر پیشرفت داشته که نمی‌توان روی نام بسیاری از بزرگان فناوری خط کشید و تنها ۵ شخصیت تأثیرگذار در تاریخ تکنولوژی را معرفی کرد.

فناوری آن‌قدر در زندگی ما تنیده شده که تقریباً هیچ محصولی نیست که به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم، از پیشرفت‌های تکنولوژی بهره نبرده باشد.

این پیشرفت‌ها مدیون اشخاصی هستند که با تلاش، پشتکار و البته علم بسیار زیاد، ناممکن‌ها را به ممکن تبدیل کرده‌اند.

در نظر داشته باشید که بسیاری از فناوری‌های امروزی، تا چند دهه پیش به‌عنوان یک آرزو و رؤیا، در فیلم‌های علمی و تخیلی به نمایش در می‌آمد. حتی تا یکی دو دهه پیش، موبایل‌های امروزی، شبکه‌های های اجتماعی، وسایل نقلیه خودران و دیگر پیشرفت‌های مدرن فناوری، در تخیل ما نیز نمی‌گنجید، اما امروزه به لطف بزرگان دنیای فناوری، این پیشرفت‌ها به زندگی روزمره ما وارد شده است.

به‌هرحال ما در برترین‌ها سعی کردیم با بررسی دقیق تاریخ فناوری و روند پیشرفت و تأثیرگذاری شخصیت‌های مهم دنیای فناوری، ۵ فرد تأثیرگذار در تاریخ فناوری معاصر را به شما معرفی کنیم.

بیل گیتس (William Henry "Bill" Gates III)

بیل گیتس چه در شرکت مایکروسافت و چه در مجموعه Bill and Melinda Gates، مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت دنیای فناوری امروزی به حساب می‌آید. او چه در جایگاه مدیر و چه در شخصیت یک دانشمند، از محبوبیت زیادی در دنیای فناوری برخوردار نیست، اما حتی کسانی که به نحوی از بیل گیتس متنفر هستند هم نمی‌توانند تأثیرگذاری او در پیشرفت فناوری را انکار کنند.

بدون وجود گیتس، مایکروسافت، آمازون، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، لپ‌تاپ، موبایل و دیگر پیشرفت‌های فناوری ممکن نبود یا حداقل به‌سرعت فعلی همه‌گیر نمی‌شد. تأثیر مایکروسافت و گیتس آن‌قدر در دنیای ما قابل لمس است که هنوز هم خانه‌ای را نمی‌توانید پیدا کنید که به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم، تحت تأثیر محصولات این شرکت و گیتس، قرار نگرفته باشد.

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در آمریکا متولد شد و یک کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار، دانشمند و مهم‌تر از همه، یک مدیر بسیار کارآمد در دنیای فناوری به حساب می‌آید. او در سال ۱۹۷۵ با مشارکت پل آلن، شرکت مایکروسافت را تأسیس کرد و برای سال‌ها به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شد.

گیتس تا سال ۲۰۰۰، مدیرعامل شرکت مایکروسافت بود و تا سال ۲۰۱۴ نیر در هیئت مدیره این شرکت فعالیت می‌کرد. مدت زمان مدیرعاملی گیتس در مایکروسافت را می‌توان از موفق‌ترین دوران مدیریت در تاریخ فناوری جهان به‌حساب آورد. مایکروسافت در سال‌های مدیریت بیل گیتس، موفق‌ترین شرکت فناوری جهان به‌حساب می‌آمد. هرچند با تغییر مدیریت این شرکت، شاهد افت مایکروسافت بودیم، اما همین موضوع نشان می‌دهد که گیتس را باید تأثیرگذارترین شخصیت در تاریخ فناوری جهان به‌حساب آورد.

استیو جابز (Steven Paul Jobs)

بدون شک دنیای امروزی را می‌توان به تاریخ پیش از جابز و پس از جابز تقسیم کرد. استیو جابز با معرفی شکل جدید تلفن‌های همراه امروزی نه‌تن‌ها شرکت اپل را به شرکتی پیشتاز در دنیای فناوری تبدیل کرد، بلکه باعث شد تا دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری جهان از جمله گوگل نیز نگاهی متفاوت و رویه‌ای مشابه با جابز را پیش بگیرند. درواقع رقابت همیشگی گوگل و اپل در دنیای موبایل را باید مدیون دیدگاه استیو جابز به این صنعت دانست.

استیون پال جابز در سال ۱۹۵۵ در آمریکا متولد شد و برای سال‌ها مدیریت ارشد اجرایی شرکت اپل را به عهده داشت. جابز در سال ۱۹۷۶ به همراه استیو وزنیاک، شرکت اپل را تأسیس کردند. مهم‌ترین فعالیت‌های جابز در دنیای فناوری را می‌توان در معرفی اولین مرورگر وب در سال ۱۹۹۶، معرفی آی‌پاد در سال ۲۰۰۱، معرفی آیفون سال ۲۰۰۷ و معرفی آبید در سال ۲۰۱۰ خلاصه کرد.

استیو جابز در دنیای انیمیشن نیز تأثیرگذار بوده است. او که از مؤسسان شرکت مشهور پیکسار به‌حساب می‌آید، تا پیش از مرگ نیز از سهامداران اصلی شرکت والت دیزنی بود. بیماری سرطان جابز در سال ۲۰۰۳ تشخیص داده شد، اما او تا سال ۲۰۱۱ به مدیرعاملی شرکت اپل ادامه داد. استیو جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ و در سن ۵۶ سالگی درگذشت.

لینوس توروالدز (Linus Benedict Torvalds)

شاید شخصیت لینوس توروالدز در مقایسه با گیتس و جابز، شخصیتی ناشناخته باشد، اما تأثیر فوق‌العاده اختراع این فرد در زندگی روزمره را نمی‌توان انکار کرد. تلویزیون‌ها، یخچال‌های هوشمند، مودم‌های اینترنت، گوشی‌های اندرویدی، هواپیما‌ها و بسیاری دیگر از وسایل ساده و پیچیده زندگی ما، همه و همه به نحوی از سیستم‌عامل لینوکس استفاده می‌کنند.

لینوس بندیکت توروالدز، یک مهندسی نرم‌افزار فنلاندی است که با آغاز و توسعه هسته لینوکس، روند فناوری جهان را تغییر داده است. دنیای فناوری امروز را، چه در سطح اینترنت و چه در سطوح بسیار پیشرفته نظامی، ترابری و پزشکی، نمی‌توان بدون لینوکس تصور کرد.

لینوس که در سال ۱۹۶۹ در فنلاند متولدشده، مدرک کارشناسی ارشد کامپیوتر دارد و در ارتش فنلاند نیز با درجه ستوان دومی، فعالیت داشته است. توروالدز صاحب نشان تجاری لینوکس است و نحوه استفاده از آن را در تمامی سیستم‌عامل‌های لینوکس کنترل می‌کند.

سیارک ۹۷۹۳ در سال ۱۹۹۶ به نام لینوس نام‌گذاری شده و علاوه بر آن نیز دانشگاه استکهلم، مدرک دکترای افتخاری را به لینوس اهدا کرده است. در نظرسنجی مهم‌ترین افراد قرن بیستم که در سال ۲۰۰۰ انجام شد، لینوس توروالدز مقام هفدهم مهم‌ترین اشخاص قرن را به خود اختصاص داده است.

ایلان ماسک (Elon Reeve Musk)

هر شخصی که به نحوی با دنیای فناوری آشنا باشد، نام ایلان ماسک را در ارتباط با بسیاری از اختراعات و ابداعات نوین فناوری شنیده است. ماسک نه‌تن‌ها یک مدیر و کارشناس بین‌المللی است بلکه خود نیز یک مخترع و مهندس بسیار موفق به حساب می‌آید.

شرکت‌هایی مثل تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس، از جمله موفقیت‌های بسیار با ارزش ایلان ماسک به‌حساب می‌آیند. استفاده از انرژی‌های جایگزین، روش‌های حمل و نقل مدرن، سفر‌های فضایی و زندگی در خارج از کره زمین و خودرو‌های الکتریکی بدون راننده، فعالیت‌های فعلی ایلان ماسک محسوب می‌شوند.

بر خلاف سه شخصیت پیشین معرفی‌شده در این مقاله که همه به گذشته فناوری جهان مرتبط بودند، ماسک را می‌توان مهم‌ترین شخصیت در آینده فناوری جهان به حساب آورد.

با فعالیت‌های ماسک می‌توان انتظار داشت که به زودی استفاده از انرژی‌های جایگزین در تمامی جهان همه‌گیر شود. علاوه بر این در صورت موفقیت پروژه‌های جدید او از جمله برنامه سفر به مریخ، او بزرگ‌ترین تغییر را در روند زندگی انسان‌ها ایجاد خواهد کرد.

مارک زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg)

اگر شخصیت‌های پیشین معرفی شده در این مقاله به پیشرفت اختراعات کمک‌کرده‌اند، در نقطه مقابل مارک زاکربرگ، پیشرفت جنبه اجتماعی فناوری را مدنظر داشته است. فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را می‌توان مهم‌ترین جنبه‌های مدیریتی مارک زاکربرگ دانست.

او که به همراه چند شخصیت دیگر، فیس‌بوک را در دوران دانشگاه طراحی کرد، پس از موفقیت جهانی این برنامه و وب‌سایت، به خریداری واتس‌اپ و اینستاگرام پرداخت. خرید رقیب مستقیم فیس‌بوک باعث شد تا سود فراوانی به شرکت پشتیبان فیس‌بوک برسد.

هرچند که وبگاه فوربس، او را به عنوان یکی از ۱۰ میلیاردر برتر جهان معرفی می‌کند، اما به گفته نزدیکان این شخصیت، مارک زاکربرگ بیش از ۹۹ درصد درآمد خود را به خیریه اهدا می‌کند و ادعا می‌کند که تنها ۱٪ از درآمد او برای داشتن یک زندگی کامل و شاد، کافی است. زاکربرگ در سال ۲۰۱۰ به‌عنوان شخصیت سال از سوی مجله تایم انتخاب شد.

منبع: برترین‌ها

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۸۷۸۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

فیلم| توهين و تمسخر علی دایی در صداوسیما

خبر نوبخت درباره حقوق بازنشستگان

معرفی شهردار جدید صدرا

کلیدواژه: اخبار تکنولوژی تاریخ تکنولوژی بیل گیتس استیو جابز ایلان ماسک

خبر بعدی:

احداث کارخانه بذر هیبریدی در واحد شهر مجلسی با همکاری سازمان اوقاف/ ایجاد سراهای نوآوری با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

سیدمحمدجواد صدری سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره تاسیس صندوق پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: صندوق پژوهش و فناوری در این دانشگاه برای حمایت از طرح‌های ملی و در تعامل با صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری خواهد بود.

شروع به کار صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه با 200 میلیارد سرمایه

او ادامه داد: صندوق دانشگاه آزاد اسلامی کانال ارتباطی دانشگاه با صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری است که با سرمایه 200 میلیارد تومان ثبت شده و در حال طی کردن مراحل نهایی خود است. از انتهای پاییز این صندوق راه اندازی شده و تمام شرکت‌های دانش بنیان و فن آور دانشگاه برای اینکه بتوانند برای موضوع فن آوری اعتبار بگیرند به صندوق دانشگاه مراجعه خواهند کرد.

او تاکید کرد: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه، نقطه ارتباطمان با صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری است.

سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی درباره ارتباط دانشگاه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: متولی امور فن آوری در دولت معاونت علمی و فناوری است که ارتباط و همکاری مناسبی با قسمت‌های مختلف این معاونت داریم.

ایجاد سراهای نوآوری با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

او ادامه داد: با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تفاهم رسیدیم تا در هر استانی که فعالیت داریم در یک پلن و طرح هماهنگ با یکدیگر حرکت کنیم و عملا کار ما و معاونت علمی می تواند نوعی هم افزایی داشته باشد چون عرصه فعالیت دانشگاه نیز ملی است و به موضوعات به صورت منطقه‌ای نگاه نمی‌کنیم.

صدری مهر اضافه کرد: نگاه ملی دانشگاه و نگاه مشابه معاونت فنی ریاست جمهوری در استان‌ها موجب شده تا در یک برنامه‌ریزی مشترک بتوانیم بر اساس برنامه آمایشی سرزمینی استان‌ها، به آن‌ها موضوع معرفی کرده و سراهای نوآوری‌ما با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری به صورت موضوعی شکل بگیرد. به طور مثال اگر در ملایر فعالیت می‌کنیم بر اساس آمایش سرزمینی مبل و منبت را انتخاب کرده و در استان گلستان گل و گیاه زینتی و یا گیاهان صنعتی را انتخاب می‌کنیم. این پروژه مشترکی است که به تازگی با معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ریخته شده که بر همین مبنا، مسیر هماهنگی را به جلو می‌بریم.

همکاری سازمان اوقاف با واحد خوراسگان برای تولید بذر هیبریدی

سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود درباره موفقیت جدید دانشگاه واحد خوراسگان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورسگان در طی 8 سال اخیر به تکنولوژی تولید بذر هیبریدی صیفی‌جات رسیده و تنها مجموعه در کشور است که این بذر را تولید می‌کند. در این میان سازمان اوقاف و امور خیریه نیز با نگاه استفاده از منابع وقف در بحث علم و فناوری در این پروژه با دانشگاه شریک شده است.

احداث کارخانه تولید بذر در واحد شهر مجلسی

او ادامه داد: موجب خوشحالی است که ازبحث وقف که یک بحث فرهنگی و بر مبنای مزیت فرهنگی ایران اسلامی است استفاده کرده و مفاهیم حرکت خود در بحث فناوری را بومی کنیم. در این قضیه دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان اوقاف کار مشترکی را آغاز کردند و چهارشنبه هفته گذشته با حضور مدیران فن آوری دانشگاه و معاونت بهرهوری و اقتصادی سازمان اوقاف استان اصفهان، بازدیدی از واحد خوراسگان انجام شد.

صدری مهر با بیان این که از واحدهای فن آور و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی نیز بازدید شد ادامه داد: قرار است کارخانه تولید بذر در واحد شهر مجلسی هم احداث شود؛ موافقت‌های اولیه در این خصوص گرفته شده و بنای خود را گذاشتیم که تا 11 آبان یعنی همزمان با آغاز هفته وقف، قراردادهای دانشگاه و سازمان اوقاف نهایی شود.

11 آبان کلنگ احداث کارخانه بذر به زمین می‌خورد

او اظهار کرد: 11 آبان‌‌‌ماه کلنگ احداث کارخانه بذر بر زمین خواهد خورد؛ ساخت و ساز این کارخانه در فاز اول حدود 4 ماه زمان برده و در فاز یک برنامه‌ما این است که هر سال 200 میلیون بذر هیبرید صیفی جات گلخانه‌ای را در سال تولید کنیم.

سرپرست اداره کل امور پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در فاز یک فقط بحث تولید گوجه، خیار و فلفل مطرح است ولی در فاز دو و سه صیفی جات دیگر نیز تولید و از بحث گلخانه‌ای به بذرهای فضای آزاد توسعه پیدا می‌کند. این اتفاق خوبی است که در نهادهای کشور در حوزه فن آوری اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام/

341 / 188 صدری مهر صندوق پژوهش و فناوری سازمان اوقاف

دیگر خبرها

 • تاریخ احتمالی اولین ال کلاسیکوی فصل مشخص شد
 • کفاش: احضاریه مؤذنی با ترسیم تجدید زندگی در پیاده‌روی اربعین تأویل آن را گفته است
 • با ایران‌سایت در دنیای وب دیده شوید
 • وضعیت اقتصادی مازندران با ظرفیت های گردشگری باید متحول شود
 • ثبت پتنت بین المللی آمریکا توسط شرکت مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی
 • تاریخ قومس، منبع ارزشمند پژوهشی استان سمنان
 • با فیلم سینمایی «جوکر» بیشتر آشنا شوید
 • هویت استان متاثر از شخصیت‌های فرهنگی و مفاخری مانند فرخی یزدی است
 • ژرژ مندس: کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن تاریخ فوتبال است؛ شک ندارم او رکورد پله را خواهد شکست
 • راه‌اندازی زیست بوم فناوری و نوآوری در قزوین/ ۱۶۰محصول توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده است
 • لیگ برتر فوتبال بانوان| ملوانی‌ها به دنبال شکست سپاهان متحول شده
 • محل دائمی پارک علم و فناوری دانشگاه کاشان به بهره‌برداری می‌رسد
 • کنگره جلوی انحصارطلبی غول های فناوری می ایستد
 • برندگان نوبل اقتصاد چطور زندگی مردم را متحول کرده‌اند؟  
 • با مشارکت شرکت شناسا؛ «استارتاپ لینکپ» زندگی آینده ما را متحول می‌کند
 • شخصیت‌های مهم تاریخی در کتاب‌های درسی معرفی شوند
 • شخصیت‌های مهم تاریخی در کتب درسی دانش‌آموزان گنجانده شود
 • واکنش منفی بورس به اظهارات امیدوارکننده رییس جمهور/ مصائب یک و نیم ساله سیاست ارزی دولت/ فرانسه‌زدایی از خودروسازی ایران
 • تاریخ تفکر را نباید با تکیه بر سوپراستارها نوشت