به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، توانمندی‌های نظامی جنبش انصارالله یمن و نیرو‌های وفادار ارتش این کشور در مقابله با متجاوزین در سال‌های اخیر موجب حیرت و تحسین همگان شده است. بخش زیادی از تسلیحات مورد استفاده توسط کمیته‌های مردمی یمن در واقع از انبار‌های سلاح ارتش این کشور تامین میشود که قبل از دوران جنگ به منظور تجهیز این نیرو، عمدتا از کشور‌های بلوک شرق سابق خریداری شده بودند.

همچنین در سال‌های اخیر یگان‌های موشکی و پهپادی انصارالله بسته به نیاز خود اقدام به طراحی، تولید یا ارتقای تسلیحات قدیمی موجود کردند که در این گزارش قصد داریم به معرفی کلیه تجهیزات نظامی نیرو‌های مردمی یمن در دو حوزه موشکی و پهپادی بپردازیم.

پهپاد‌های شناسایی

به شکل تایید شده و با سند تصویری رزمندگان یمنی از ۴ نمونه پهپاد شناسایی در سال‌های اخیر استفاده کرده‌اند:

هدهد۱: این مدل پهپاد در دوره پس از جنگ در خاک یمن ساخته شده و دارای مداومت پروازی ۹۰ دقیقه و برد ۳۰ کیلومتر است.

راصد: در واقع همان پهپاد شناسایی Sky Walker X ۸ است که در دوره قبل از جنگ توسط ارتش یمن خریداری شد. این پهپاد دارای مداومت پروازی حدود ۳۰ دقیقه و سرعت ۷۰ کیومتر بر ساعت است.

رقیب: نام انتخاب شده برای پهپاد RQ ۱۱ Raven امریکایی است که توسط ارتش یمن خریداری شده بود. این مدل دارای برد ۱۰ کیلومتر، مداومت پروازی ۹۰دقیقه و سرعت حدود ۳۰ کیلومتر بر ساعت است.

صماد۱: این مدل در داخل خاک یمن تولید میشود، اما از جزئیات و ویژگی‌های آن اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما تخمین زده میشود بردی بیش از ۵۰۰ کیلومتر دارد.

پهپاد‌های انتحاری

تا کنون به شکل رسمی ۴ مدل پهپاد حاوی مواد منفجره توسط انصارالله علیه مواضع دشمن استفاده شده است:

قاصف۱، قاصف۲ K: مشهورترین و پرتعداد‌ترین پهپاد انتحاری یمن مدل قاصف است که از برد ۱۵۰ کیلومتر و مداومت پروازی ۱۲۰ دقیقه بهره میبرد.

صماد۲، صماد ۳: این مدل از پهپاد‌های انتحاری که در ۱ سال اخیر مورد و در حملات به فرودگاه ابوظبی، تاسیسات نفتی الشیبه و الدوامی مورد استفاده قرار گرفتند طبق اعلام منابع یمنی بردی حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلومتر داشته و تمامی خاک عربستان و امارات متحده عربی را تحت برد خود دارد.


پهپاد صماد۲ که به شکل تقریبا سالم به دست ائتلاف سعودی افتاده است.

موشک‌های بالستیک و کروز

عمده موشک‌های بالستیک مربوط به خرید‌های نظامی ارتش یمن در دوره حیات شوروی سابق است:

موشک Scud B: که به تعداد نامشخصی در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی از شوروی سابق خریداری شد و بردی حدود ۶۰۰ کیلومتر دارد.

موشک Scud C: این موشک نیز از دارایی‌های ارتش یمن بوده و بردی حدود ۷۰۰ کیلومتر دارد.

موشک هواسونگ ۵ و ۶: این موشک‌ها که خود تولید تحت لیسانس موشک Scud روسی بودند در دهه ۸۰ میلادی از کشور کره شمالی خریداری شدند.

موشک برکان ۱و۲: این موشک‌ها حاصل ارتقای ذخایر موشک اسکاد و هواسونگ ارتش یمن بوده و در مواردی تا برد ۸۰۰ کیلومتر در عمق خاک عربستان سعودی شلیک شدند.

برکان H ۲ و برکان۳: مدل‌های ارتقا یافته با ابعاد بزرگتر و برد بیشتر نسبت به برکان ۱ و ۲ هستند. موشک برکان۲ H بار‌ها در حمله به شهر‌های ریاض و طائف مورد استفاده قرار گرفت. موشک برکان ۳ نیز که چند ماه از رونمایی آن میگذرد تاکنون یک مورد شلیک رسمی در برد ۱۳۰۰ کیلومتری به شهر دمام در شرق عربستان را در کارنامه خود دارد.

موشک برکان ۳

قاهر۱، قاهر ام۲: این موشک حاصل تغییر موشک پدافندی S ۷۵ ساخت شوروی سابق به یک موشک زمین به زمین است که گفته میشود دارای برد ۴۰۰ کیلومتر بوده و از یک سر جنگی به وزن ۳۵۰ کیلوگرم بهره میبرد.

موشک OTR ۲۱ توچکا: این موشک ساخت شوروی سابق نیز در دهه ۸ توسط ارتش یمن خریداری شد و احتمالا تمامی ذخایر این موشک در چند سال اخیر شلیک شده است.

مشهورترین مورد استفاده از این موشک به حمله موشکی انصارالله به پادگان الصافر در استان مارب برمیگردد که موجب کشته شدن بیش از ۱۵۰ نفر از جمله ۴۵ نیروی اماراتی شد.

موشک توچکای یمنی در حال آماده سازی برای شلیک

موشک کروز قدس: این موشک که امسال و در نمایشگاه تسلیحاتی شهید صالح الصماد رونمایی شد تا کنون در چند حمله موفق به فرودگاه ابها، فرودگاه جیزان و تاسیسات نفتی الخریص در خاک عربستان مورد استفاده قرار گرفته است. گفته میشود این موشک از بردی حدود ۱۷۰۰ کیلومتر برخوردار است.

نکته مهم و جالب در مورد موشک کروز قدس این است که تا کنون هیچ کدام از سامانه‌های پدافندی عربستان موفق به شکار این موشک نشده‌اند.

راکت‌های توپخانه‌ای

خانواده راکت‌های بدر: این راکت‌ها در دو سال اخیر در یگان موشکی انصارالله در حال خدمت هستند و تا کنون صد‌ها تیر از آن‌ها علیه مواضع نیرو‌های منصور هادی یا عمق پایگاه‌های عربستان در جنوب این کشور شلیک شده‌اند. این راکت در انواع مختلفی با نام‌های نجم الثاقب۱و۲، بدر۱، بدر۱ پی و بدر۱اف تولید شده است که بردی مابین ۴۵ تا ۱۶۰ کیلومتر داشته و از سیستم‌های هدایت دقیق نظیر لیزر نیز برخوردارند.

راکت بدر۱ پی

زلزال: این راکت در سه مدل زلزال ۱/۲/۳ مورد استفاده قرار گرفته است. زلزال ۲ مدل تغییر کاربری یافته راکت هوا به زمین S ۲۴ روسی و زلزال ۳ همان راکت زمین به زمین Luna-M ارتش یمن پیش از شروع جنگ است.

راکت زلزال۲

راکت‌های ۱۰۷ و ۱۲۲ میلیمتری: این راکت‌های که به مینی کاتیوشا و گراد معروف هستند از دارایی سابق ارتش یمن بوده و به شکل انبوهی در اختیار نیرو‌های یمنی قرار دارد.

اوراگان: راکت‌های ۲۲۰ میلیمتری BM ۲۷ اوراگان که در دوره پیش از جنگ در ارتش یمن خدمت میکرد.

راکت انداز BM ۲۷ اوراگان

موشک‌های ضد تانک

به جرات میتوان گفت بیشترین تلفات ائتلاف متجاوز سعودی و مزدوران تحت امرشان ناشی از شلیک هزاران تیر موشک ضد زره رزمندگان یمنی در جبهه‌های نبرد بوده است. خوشبختانه هم در دوره پیش از جنگ و هم در طول سال‌های اخیر ذخیره بسیار بزرگی از این موشک‌ها به دست یمنی‌ها رسیده که موجب نابودی هزاران دستگاه ادوات نظامی اهدایی سعودی و اماراتی و کشته و زخمی شدن تعداد بیشماری از نیرو‌های آن‌ها شده است. عمده موشک‌های مورد استفاده توسط نیرو‌های یمنی از مدل‌های مالیوتکا، فاگوت، متیس و کورنت هستند.


موشک ضد زره AT ۱۴ کورنت

`پدافند هوایی

علی رغم برتری هوایی شدید دشمن و توان سرکوب پدافند به لطف جنگنده‌های گرانقیمت امریکایی در اختیار ائتلاف سعودی، اما یگان‌های پدافندی یمن تا کنون کارنامه درخشانی را با توجه به بضاعت خود در مقابله به هواگرد‌های متجاوز ثبت کرده و ده‌ها فروند جنگنده، بالگرد و پهپاد ائتلاف سعودی امریکایی را ساقط کرده اند. اصلی‌ترین سامانه‌های پدافندی نیرو‌های یمنی عبارتند از:

موشک‌های دوش پرتاب SA ۷ استرلا و SA ۲۴ ایگلا اس:


موشک ایگلا اس غنیمت گرفته شده توسط ائتلاف سعودی

موشک R ۲۷ T: این موشک که در واقع موشک هوا به هوای جنگنده میگ۲۹ نیروی هوایی یمن بود در سال‌های اخیر با تغییر کاربری تبدیل به موشک زمین به هوا شده و چندین شکار موفق نیز در کارنامه آن ثبت شده است. پیش از شروع جنگ یمنی‌ها ۱۰۰ تیر از این موشک را خریداری کرده بودند.

موشک R ۲۷ T یمنی از دید جنگنده ائتلاف

موشک R ۶۰ M: این موشک هوا به هوا نیز مدل کوتاه برد حرارت یاب در جنگنده میگ۲۹ یمنی بود که تبدیل به موشک زمین به هوا شده است.

فاطر۱: پروژه ارتقای سیستم‌های پدافندی قدیمی سام۶ ارتش یمن که با طراحی جدید موشک و استفاده از سایت اپتیک موفق به هدف قرار دادن چندین هواگرد از جمله پهپاد MQ ۹ امریکایی شده است.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: عربستان سعودی یمن جنگ یمن انصارالله یمن موشک کروز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۳۸۴۴۹۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

معاون فرماندار مشهد: مهرداد سپهری معتاد بود/ او با پلیس درگیر و فوت شد!

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

الهام علی‌اف: برای مذاکرات آتش‌بس آماده هستیم

خبر بعدی:

ایران تهدیدی علیه جنگنده‌های پیشرفته آمریکاست

به گزارش افکارنیوز،

یک وبگاه تحلیلی در مطلبی به توانمندی شبکه پدافندی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و نوشت، ایران شبکه پدافندی گسترده قابل اطمینانی دارد که با سامانه‌های موشکی ساخت داخل و همچنین نمونه‌های روسی و چینی تقویت یافته است.

وبگاه تحلیلی «یوراسیا تایمز» در مطلب اخیر خود با استناد به گزارش اندیشکده آمریکایی «مطالعات راهبردی» نوشت، ایران انواع موشک‌های مختلف دارد و سال گذشته پدافند هوافضای سپاه ایران توانست پهپاد پیشرفته جاسوسی آمریکا که در ارتفاع بالا پرواز می کرد را با شلیک یک موشک زمین به هوا سرنگون کند. ایران در سال 2019 سامانه پدافند بومی برد بلند «باور 373» را رونمایی کرد. این کشورهمچنین مجهز به سامانه روسی «اس-300» است.

این وبگاه با استناد به گزارش سالیانه اندیشکده مطالعات راهبردی آمریکا نوشت، ایران 32 آتشبار  سامانه موشکی اس-300 دارد. از سویی دیگر، سرنگون ساختن پهپاد آمریکا با موشک صیاد-2 از سامانه 15 خرداد بیانگر قابلیت‌های دفاع هوایی ایران است که می‌تواند تهدیدی علیه برتری هوایی آمریکا باشد.

 این وبگاه نوشت، با چنین قابلیتهایی ایران تهدیدی قابل توجه علیه جنگنده‌های پیشرفته آمریکا و بمب افکن‌های این کشوراز قبیل «اف-35 »، «بی-2 » و حتی جنگنده«اف-22» است. این در حالی است که سفیر روسیه در ایران به تازگی نسبت به فروش سامانه اس-400 به این کشور اعلام آمادگی کرده است. این اقدام به طور کامل قواعد بازی در خاورمیانه را برای متحدان آمریکا به ویژه اسرائیل تغییر می‌دهد.

یوراسیا در خاتمه به ذکر ویژگی‌های سامانه اس-400 از جمله سرعت پردازش رایانه‌ای آن نوشت، دستیابی به چنین سامانه پدافند هوایی بسیار پیشرفته به معنای چالش‌های جدی برای عملیات هوایی (رژیم) اسرائیل در منطقه است و این اقدام می‌تواند یک بازدارندگی پایدار برای ایران ایجاد کند.

دیگر خبرها

 • حمله پهپادی به پایگاه هوایی ملک خالد عربستان
 • حمله پهپاد ارتش یمن به پایگاه ملک خالد عربستان
 • پایگاه ملک خالد عربستان هدف پهپادی ارتش یمن قرار گرفت
 • پایگاه هوایی ارتش سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت
 • ادعای ائتلاف سعودی به انهدام یک پهپاد یمنی
 • ائتلاف سعودی مدعی انهدام یک پهپاد یمنی شد
 • وقوع انفجار شدید در اردوگاهی سعودی در یمن
 • انفجار شدید در پایگاه ائتلاف سعودی خسارات زیاد در‌بر داشت
 • عملیات پهپادی یمن در عمق عربستان
 • یک شهروند عربستان در شلیک به پهپاد یمنی زخمی شده‌است
 • عملیات پهپادی ارتش یمن به ۲ فرودگاه و پایگاه نظامی در عمق عربستان
 • حمله پهپادی یمنی ها به ۲ فرودگاه و یک پایگاه سعودی/اتهام وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی/ وعده ترامپ در مورد عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل/ واکنش روسیه به توافق عادی سازی روابط با اسرائیل
 • ادعای ریاض درباره زخمی شدن یک شهروند عربستانی در رهگیری پهپاد یمنی‌ها
 • راکت 900؛ مرسدس بنز 515 هزار دلاری فقط 10 دستگاه! (+فیلم و عکس)
 • شلیک ۱۸ راکت به دو استان مارب و جوف در یمن
 • حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات مهم و راهبردی عربستان
 • ائتلاف سعودی مدعی انهدام پهپاد نیروهای یمنی شد
 • قابلیت‌های شبکه پدافند هوایی ایران تهدیدی علیه جنگنده‌های پیشرفته آمریکاست
 • یوراسیا: ایران شبکه پدافندی گسترده قابل اطمینانی دارد