یکی از لشکر‌های شرکت کننده در عملیات کربلای ۵، لشکر ۴۱ ثارالله کرمان به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی بود. در عملیات کربلای ۵، ۵۴۷ نفر از نیرو‌های لشکر ۴۱ ثارالله به شهادت رسیدند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، عملیات کربلای 5‌ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، در 19 دی‌‌ماه سال 1365 با رمز یازهرا(س) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ با وجود وضعیت سخت آن روزها و کمبود تجهیزات و پس از شکست در عملیات کربلای 4 آغاز شد.

کربلای 5 را می‌توان پاسخی به عملیات کربلای 4 دانست؛ زیرا در این عملیات دشمن که مورد حمایت کشورهای غربی بود توانست به کمک آواکس‌ها عملیات رزمندگان ایرانی را شناسایی و برای مقابله با آن آماده شود که همین امر موجب به خاک و خون کشیده شدن جوانان ایرانی شد. انجام عملیات در منطقه کربلای 5، آن هم در مقیاس گسترده، موجب شد عملیات در فاو منتفی و نیرو و امکانات دشمن به منطقه شرق بصره اعزام شود. در واقع دشمن ضمن غافلگیر شدن نسبت به عملیات شرق بصره از نظر زمان و مکان، در مورد تاکتیک ویژه عملیات که عمدتاً معطوف به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی و حرکت از شمال به جنوب در پشت مواضعش بود نیز غافلگیر شد.

یکی از لشکرهای شرکت کننده در این عملیات لشکر 41 ثارالله کرمان به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی بود. در عملیات کربلای 5، 547 نفر از نیروهای لشکر 41 ثارالله به شهادت رسیدند. رزمندگان این لشکر خاطرات فراوانی از این عملیات سخت و پیروزمندانه ساخته‌اند. که چند روایت از رزمندگان این لشکر در ادامه می‌آید:

آتش مینی کاتیوشاها در شب عملیات/نان خشک کپک زده با ریشه نی را با ولع خوردیم

نوروز علی آبسالان از عملیات کربلای پنج روایت کرده و می‌گوید: شب عملیات کربلای 5 که پشت خاکریز اول مستقر شدیم هر کس وظایف محوله را انجام می‌داد. من و علی محمد خوارزمی با هماهنگی دیده‌بان در قسمت هدایت آتش مینی کاتیوشا وظیفه ثبت گراها را داشتیم. رمز بیسیم "مهدی مهدی مهدی... علی" بود. موقع اذان گلوله‌ای آمد و ترکشی زیر چشم خوارزمی خورد و زخمی شد. او را به عقب بردند. کار تطبیق و هدایت آتش به تنهایی به گردنم افتاد. ثبت گراها تمام شد. بقیه بچه‌ها هم کارشان را تمام کرده و همه آماده بودیم، رادیوی بی‌سیم در حالت خاموشی بود. تا زمان رسیدن دفترچه رمز بی‌سیم، کسی حق روشن کردن بی‌سیم را نداشت. فکر کنم حدود ساعت 12 به بعد بود که دیدیم رزمنده‌های گردان‌ها سوار قایق‌ها می‌شوند و بدون سر و صدا در سکوت مطلق به طرف خط دشمن حرکت می‌کنند.

همه آماده فرمان بودیم. عملیات که شروع شد، شش قبضه مینی کاتیوشا ثبتی را تقسیم کردیم تا دیده‌بان هر ثبتی را می‌خواست با هر شش گاو(مینی) شاخ بزنیم. شب اول عملیات آنقدر گلوله شلیک کردیم که لوله‌های مینی سرخ شده بود. حقیقتش موقع شلیک گلوله من به امیر صفی‌زاده گفتم اسلحه کلاش بیاور تا حداقل تعدادی از این منورها را بزنیم تا خاموش شوند و کمتر دشمن دید پیدا کند. ایثار و از خود گذشتگی بچه‌ها در عملیات کربلای 5 مشهود بود. بچه‌های مینی کاتیوشا که لب ساحل کنار نیزارها مستقر شده بودند، پس از ثبت گراها آماده عملیات شدند. به خاطر نرسیدن مواد غذایی، نان خشک‌های کپک زده را با ریشه نی‌ها می‌خوردیم و آن هم با چه ولعی! و با چه روحیه‌ای! یاد آن دوران بخیر!

روز اول عملیات کربلای پنج

روایت رضا قائینی از شهید زندی نیا  در روز اول عملیات: آن روز صبح شهید زندی نیا محل گره کار را پیدا کرد و با انجام چند شلیک فسفری برای پیدا کردن گرای دقیق قرارگاه دشمن اقدام به ثبت تیر کرد. سپس به من گفت با بی‌سیم به مسئول آتشباری کاتیوشا بگو به گونه‌ای قبضه‌ها را آماده اجرای آتش کند که اجرای آتش حجیم به صورت مداوم بر روی دشمن وجود داشته باشد. آتش‌ها به فرمان حاج مهدی و با هماهنگی من اجرا شدند و هنوز 10 دقیقه از اجرای شلیک راکت‌های مینی کاتیوشا نگذشته بود که دیدیم بعثی‌ها با اعزام نفربرهای زرهی خود اقدام به جمع‌آوری نیروهای خود از جلوی اولین پل روی کانال زوجی در منطقه عملیاتی کربلای پنج کرده و فرار را بر قرار ترجیح دادند. این کار حاج مهدی موجب تغییر در وضعیت جنگ به نفع نیروهای خودمان شد و قرارگاه فرماندهی دشمن را منهدم کرد.

مهدی زندی نیا اشک شوق می‌ریخت و به من که بی‌سیم‌چی او بودم گفت: "بلند شو برویم پیش بچه‌های رزمی که در 100 متری داخل کانال سیل بند غرب کانال ماهی مستقرند." مهدی حرکت کرد و به کانال رسید. در آنجا قاسم میرحسینی، جانشین فرمانده لشکر 41 ثارالله و نیروهایش مستقر بودند. به آن‌ها که رسیدیم، فریاد زد: "برای چه نشسته‌اید؟ بلند شوید و ببینید که دشمن چگونه فرار می‌کند؟" فاصله ما تا مواضع استقرار دشمن بیش از دو کیلومتر بود و نیروهای پیاده هم پس از این پیروزی حرکت خود را برای انهدام و تعقیب دشمن آغاز کردند. حاج مهدی به سرعت در جلو حرکت می‌کرد و من هم به دنبالش می‌دویدم. پاهای شهید زندی مشکل داشتند و در هنگام راه رفتن کمی می‌لنگید اما آن روز بال در آورده بود و این من بودم که به بدبختی سعی می‌کردم تا خودم را به او برسانم. گاهی نگاهی به پشت سرش می‌انداخت و می‌گفت: "چرا مانده‌ای؟ تندتر بیا."

من به اتفاق او و حاج قاسم میرحسینی و بچه‌های گردان 407 بم به تعقیب دشمن رفتیم. دقایقی قبل از ما گردان 417 شهر بابک هم از خط عبور کرد و به نزدیکترین پل کانال زوجی رسید. همه این پیروزی‌ها با اقدام سریع و دقیق و زیرکانه مهدی زندی نیا ایجاد شده بود. صبح آن روز که روز اول عملیات بود تا رسیدن نیروهای لشکر به آن سوی کانال زوجی حتی یک گلوله هم از سوی دشمن متواری شده به طرف نیروهای دو گردان لشکر 41 ثارالله شلیک نشد. بعثی‌ها فقط در فکر فرار بودند و هیچ مقابله‌ای نمی‌کردند.

خواب سنگین وسط عملیات

محمد جواد انصاری نژاد رزمنده ادوات لشکر روایت می‌کند: عصر روز سوم عملیات کربلای پنج بود که خاکریز بعثی‌ها را تصرف کردیم. سه نفر بویدم که وظیفه شلیک خمپاره 60 را بر عهده داشتیم. همه جا زیر آتش شدید دشمن قرار داشت و صدای انفجار حتی یک لحظه قطع نمی‌شد. نیاز شدیدی به خواب داشتیم. برای همین یکی از سنگرهای نیمه خراب عراقی را درست کردیم و به آن پناه بردیم، به غلامرضا محمود آبادی گفتم اگر خوابم رفت، بیدارم کند. حدود ساعت 6 صبح بود که بیدار شدم و دیدم هیچکس نیست. سنگری را هم که درست کرده بودیم خراب شده بود و همه جای آن بر اثر گلوله سوراخ سوراخ بود. پیش خودم گفتم مگر چقدر خوابم سنگین بود که متوجه این همه گلوله نشدم.

در همین هنگام عزیزالله داوری با حالت کاملأ جنگی و مسلح از درب سنگر وارد شد و گفت: "کجا بودی که از دیشب دنبالت می‌گردم؟" گفتم: "همین جا خواب رفتم." گفت: "پس دیشب را در بین عراقی‌ها گذرانده‌ای. چون نیم ساعت پس از تصرف این خط دوباره دشمن حمله کرد و ما عقب نشینی کردیم تا اینکه دوباره از ابتدای صبح حمله کرده و اینجا را به تصرف درآوردیم. نمی‌دانی که چه جهنمی بر پا بود، اگر بیدار می‌شدی، هم از طرف نیروهای دشمن در خطر بودی هم از طرف نیروهای خودی." در آن لحظه خدا را شکر کردم که دشمن آمد و رفت و من هم چنان در خواب بودم...!

منبع: خبرگزاری تسنیم

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: جنگ تحمیلی عملیات کربلای 5 لشکر 41 ثارالله حاج قاسم سلیمانی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۵۸۴۹۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

عکس| هدیه سپاه به آمریکا

هشدار قالیباف به آمریکا

ثبت برگ زرین مسئولیت‌پذیری اجتماعی مردم تهران

خبر بعدی:

غرب در بن‌بست اجتماعی است/ لزوم ارائه الگوی مناسب جهت استفاده از فضای مجازی

حجت‌الاسلام راستگو گفت: اگر مطالعه درستی درباره غرب انجام دهیم متوجه می‌شویم اوضاع غرب اوضاع بن‌بست است و در مسئله عدالت اجتماعی و آزادی یک اوضاع غم‌بار و اسفناک است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام و المسلمین محمد راستگو امام جمعه قهستان در گفت‌وگو با خاورستان، پبرامون فرمایشات مقام معظم رهبری در سوم فروردین‌ماه امسال، اظهار کرد: بعضی روشنفکرنماها که باید آن‌ها را هوس‌بازهای جنتلمن نامید، افرادی که ظاهری خوب دارند اما پست‌تر از حیوان هستند و زیر لباس آزادی و عدالت اجتماعی پنهان می‌شوند.

وی افزود: اگر مطالعه درستی درباره غرب انجام دهیم متوجه می‌شویم اوضاع غرب اوضاع بن‌بست است و در مسئله عدالت اجتماعی و آزادی یک اوضاع غم‌بار و اسفناک است.

امام جمعه قهستان گفت: امروز آمار خودکشی در کشورهای پیشرفته مانند کانادا، سوئد و ایالت متحده آمریکا بسیار بالا است و در کشور فرانسه که خود را مهد آزادی و حقوق بشر می‌داند ماه‌ها است که شنبه‌های سیاه برگزار می‌شود و فقط و فقط یک شعار و خواسته دارند اما به مردم توجه نمی‌شود و آن‌ها را تهدید می‌کنند.

حجت‌الاسلام راستگو تصریح کرد: متأسفانه چون امپراطور و رسانه تبلیغاتی دنیا در دست آن‌ها است توانسته‌اند یک کشور مانند ایران را که دوست ندارند را در تمام مسائل متهم کنند و خودشان که بی‌عدالتی‌ها و جنایت‌های بسیار زیادی را مرتکب شده‌اند را به شکل دیگری نمایان می‌کنند.

وی به شیوع ویروس کرونا در دنیا اشاره کرد و افزود: شیوع این ویروس در کشور ایران نسبت به اروپا کنترل شده‌تر است که این نشان از این است که مردم ما مردم با فرهنگی هستند و آن‌ها که ادعا می‌کنند مدرن‌ترین تجهیزات پزشکی را دارند درمانده شده‌اند پس علت موفقیت مردم ایران فرهنگ بالا و شعور اجتماعی آن‌ها است.

هر جا کوته‌بینی نکردیم پیروز شدیم

امام جمعه قهستان به سخن مقام معظم رهبری که فرمودند "اگر امروز صادقانه عمل کرده و تنبلی نکرده و کوته‌بینی و ساده‌نگری نکنیم می‌توانیم ایران را به همان قله ابتدای حکومت اسلامی در زمان پیغمبر(ص) برسانیم" اشاره کرد و گفت: اگر تاریخ را نگاه کنیم هرجا که به این سخن عمل شده است و مردم یک جامعه به این روال و روش مسیر خود را انتخاب کردند، پیروز میدان بودند.

حجت‌الاسلام راستگو خاطرنشان کرد: نکته بعدی که از فرمایش مقام معظم رهبری استنباط می‌شود بحث خودباوری و توکل بر خداوند متعال است و نباید در کنار مسائل مادی یاد خداوند را فراموش کرد و اگر بخواهیم به سعادت برسیم باید دو بال داشته باشیم که یکی بال تلاش در حوزه مسائل مادی و بال دیگر تلاش در حوزه مسائل معنوی است.

وی افزود: امروز در دنیا لیبرالیسم و مادی‌گراها به بن‌بست خورده‌اند و نشستن در خانه و مسجد پای سجاده و تلاش‌نکردن هم مورد تایید نیست پس راه و روش موفقیت در جامعه تلاش در کنار توجه به خداوند متعال است.

عده‌ای روشنفکرنما که ایمان واقعی ندارند همکاردشمن می‌شوند

امام جمعه قهستان همچنین به این فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند "ملت ایران ملت صبوری است، بعضی از روشنفکرنماهای ما هم بی‌صبری کردند و به مرز همراهی و همکاری با دشمن هم رساندند" اشاره کرد و گفت: صبر کلید گشایش است و وقتی شما یک مسیر نورانی را در پیش می‌گیرید سختی‌های بسیار زیادی در مسیر به وجود می‌آید.

حجت‌الاسلام راستگو تصریح کرد: مسائلی مانند انقلاب، جنگ تحمیلی، داعش، فتنه‌ها و ... دشمنی‌های بزرگی بود که صبر بالایی می‌خواهد.

وی به داستان حضرت موسی(ع) اشاره کرد و افزود: از این قبیل حوادث برای ملت ایران بسیار اتفاق افتاده است و این‌جا مسئله صبر معنا پیدا می‌کند، عده‌ای روشنفکرنما خود را می‌بازند و همکار با دشمن می‌شوند و نشان می‌دهد که ایمان واقعی را ندارند.

امام جمعه قهستان با اشاره به این‌که وقتی کشتی در اوج تلاطم و سختی‌ها قرار می‌گیرد اگر ایمان واقعی وجود داشته باشد، خداوند متعال با او خواهد بود، گفت: کسی که در این چهل سال بعد از انقلاب در اوج سختی‌ها به درستی عمل کرده است مقام معظم رهبری است و به عنوان سکان‌دار کشور در لحظات حساس تصمیم‌های درستی گرفته‌اند.

حجت‌الاسلام راستگو خاطرنشان کرد: افرادی با قیافه مؤمن و انقلابی در سختی‌ها خود را می‌بازند و بدی‌های افکار آن‌ها رو می‌شود.

وی افزود: ملت ایران در سختی‌های چهل سال گذشته مانند جنگ، فتنه و تحریم پیروز شدند اما برخی آقازاده‌ها به کشورهای خارجی فرار کردند و ملت ایران واقعا خود را در این چهل سال به رخ مردم جهان کشاندند.

تحریم دارویی حتی در شرایط بیماری کرونا

امام جمعه قهستان گفت: مردم ایران مردمی هوشیار هستند و به سخن رئیس جمهور آمریکا که می‌خواهد برای ما دارو بفرستد، اطمینان ندارند، دولتی که در این شرایط سخت بیماری حاضر نیست تحریم‌ها را بردارد، قابل قبول نیست و اگر آن‌ها واقعا دل‌سوز این ملت و نظام بودند دست از دشمنی برمی‌داشتند.

حجت‌الاسلام راستگو تصریح کرد: امروز پزشکان ما و دنیا با بررسی ویروس کرونا به این نتیجه رسیده‌اند که دست بشر در این ویروس دخالت داشته است و انگشت اتهام در دنیا به سوی کشور آمریکا دراز است.

وی افزود: دشمن ما خبیث است و در این شرایط سخت بیماری دست از عناد و دشمنی برنمی‌دارد.

فضای مجازی در ایران افسارگسیخته است

امام جمعه قهستان با اشاره به این‌که امروز فضای مجازی، فضای حقیقی جامعه است، گفت: آمریکا و اسرائیل جنایتکار، به وجودآورنده فضای مجازی هستند و ما در زمین دشمن بازی می‌کنیم و مردم ما باید بدانند چگونه در این زمین بازی کنند.

حجت‌الاسلام راستگو خاطرنشان کرد: دشمن در جبهه‌های سخت و نظامی از ما شکست خورده و به فضای مجازی روی آورده است و می‌خواهد شکست‌های خود را در این فضا جبران کند.

وی افزود: مردم و مسئولان ما باید هوشیار باشند که فضای مجازی یک فضای سرگرم کننده نیست و نباید بگذاریم دشمن در فضای نرم ما را شکست دهد.

امام جمعه قهستان گفت: امروز دشمن، فکر و اراده مردم و جوانان ما را نشانه گرفته است و هدف قرار گرفتن افکار جوانان ما در فضای مجازی بسیار خطرناک‌تر از جبهه نظامی است.

حجت‌الاسلام راستگو خاطرنشان کرد: فضای مجازی تیغ دولبه است و مردم ما باید مواظب باشند چراکه دشمن با هدف ضربه زدن به ما آمده است.

وی با اشاره به این‌که مسئولان به عنوان پیشگامان و رهبران جامعه باید یک الگو و روش مناسبی برای استفاده از فضای مجازی ارائه دهند، افزود: امروز فضای مجازی ما فضای افسار گسیخته‌ای است و در هیچ کجای دنیا فضای مجازی به شکلی که در ایران افسار گسیخته است، نیست.

امام جمعه قهستان گفت: در اغتشاشات و فتنه‌ها یک بازوی توانمند و کمک‌کننده، فضای مجازی است و وقتی که در فتنه آبان‌ماه سال گذشته اینترنت قطع شد 80 تا 90 درصد فتنه خنثی شد؛ کشوری که شهید داده و انقلاب کرده است از مسئولان انتظار دارد.

اینترنت همراه با آموزش و فرهنگ استفاده در تمام نقاط کشور ایجاد شود

حجت‌الاسلام راستگو تصریح کرد: اینترنت پرسرعت باید در همه جای کشور ایجاد شود اما مسئولان باید کمک کنند قبل از این‌که اینترنت به تمام نقاط کشور برود، فرهنگ و آموزش آن باید به آن نقاط برود.

وی افزود: وقتی که کودک و نوجوان ما به اینترنت وصل شده است اما آموزش ندیده و فرهنگ آن را ندارد، در خانه اسیر دام شیطان و دشمن شده است و این، خیانت به جامعه است.

امام جمعه قهستان گفت: از مسئولان می‌خواهم فکری برای جامعه کنند، امروز جوانان ما به قول مقام معظم رهبری در فضای مجازی به قتل می‌رسند، دشمن هزاران کیلومتر آن طرف‌تر جوانان ما را اسیر می‌کنند چون به جوان ما آموزش داده نشده است و فرهنگ استفاده از فضای مجازی را ندارد.

 

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • گزارش ویدئویی تسنیم| از ماجرای پاهایی که درخط مقدم نبرد با دشمن جا ماند و اراده‌ای که هرگز سست نشد
 • پیام تسلیت معاون حاج میرزا محمد سلگی در عملیات کربلای ۵
 • دشمن در تبلیغات خود قم را نشانه گرفته است
 • سرداری که با چشم خون آلود ذکر می‌گفت
 • خرازی بر قلب نیروهایش فرماندهی می‌کرد
 • شیرزنی که مردانه می‌جنگد/ از به جبهه مقاومت تا شکست کرونا + فیلم و تصاویر
 • توصیه‌های امام رضا(ع) برای معاشرت با مردم/ اخلاق و گشاده‌رویی راه ارتباط با دیگران است
 • تقدیر علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان از سپاه برای مقابله با کووید19/ جنگ روانی اصلی ترین هدف دشمن برای ایجاد تفرقه در نظام است
 • هشدار صریح مقام بلندپایه ارتش به آمریکا
 • پاسخ یک مقام ارتش به انتشار شایعه شهادت برخی رزمندگان مقاومت
 • تلاش برای رویدادسازی نشانه شکست دشمن در هیولاسازی/ چرا رسا‌نه‌های لندنی «قرنطینه چینی» را به انگلیس پیشنهاد نمی‌کنند؟
 • گند زدایی و ضدعفونی معابر محمدشهر توسط گروه جهادی شهید نریمانی لشکر ۱۰ سیدالشهدا به روایت تصویر
 • چون دشمن نمی‌تواند در فضای واقعی کاری کند به فضای مجازی متوسل شده است
 • هشدار صریح مقام بلندپایه ارتش به آمریکایی‌ها /شهادت جمعی از رزمندگان جبهه مقاومت صحت دارد؟
 • روایتی از مقاومت جانانه 400 رزمنده ایرانی در مقابل 4 لشکر زرهی عراق در جزیره مجنون
 • پاسخ ایران به آمریکا فقط در عراق نخواهد بود
 • پاسخ پوردستان به انتشار شایعه شهادت برخی رزمندگان مقاومت
 • توسل به شایعات نشانه اوج استیصال و درماندگی دشمن است
 • جبهه مقاومت آماده پاسخ کوبنده به استکبار است/ هراس دشمنان از توانمندی‌های نیروهای مسلح ایران