تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس پس از دو روز "سبزپوش" شد، سقوط بازار‌های اروپا / سهام استرالیا ۱۰ درصد افت کرد، گرانی دلار در بازار امروز، گرداب سقوط نفت عمیق‌تر شد، افت بهای طلا علی رغم افزایش قیمت در ساعات اولیه، رشد قیمت سکه با وجود افت اونس، اختصاص ۲۵۰ میلیون یورو برای واردات فوری دارو و تجهیزات پزشکی و پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۳۹۹ را در بر دارد.

بورس پس از دو روز "سبزپوش" شد

شاخص کل بازار سرمایه امروز با ۱۱ هزار و ۵۵۰ واحد صعود به رقم ۵۰۵ هزار و ۹۵۶ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۲۲۳۵ واحد صعود و رقم ۱۷۴ هزار و ۶۴۲ واحد را ثبت کرد. معامله‌گران امروز ۷۸۵ هزار معامله به ارزش ۵۰ هزار و ۳۲۷ میلیارد ریال انجام دادند. از میان ۲۳۷ نماد مثبت و ۱۲۴ نماد منفی بورس، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، گروه مپنا، پتروشیمی پارس و شرکت ارتباطات سیار همراه اول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر را روی بورس گذاشتند. همچنین بانک‌های تجارت، ملت و اقتصاد نوین، ماشین سازی اراک، سایپا، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت اصفهان نیز نمادهای پربیننده این بازار بودند.

سقوط بازارهای اروپا / سهام استرالیا ۱۰ درصد افت کرد

روز دوشنبه با گسترش مناطق تحت قرنطینه در اروپا، بازارهای سهام این قاره معاملات خود را با سقوط سنگینی آغاز کردند. این در حالی بود که پیش از این اکثر سهام آسیایی هم در معاملات امروز پایین آمده بودند. در حالی که هنوز ساعات اولیه معاملات امروز بازارهای اروپایی است، شاخص‌های سهام با شتاب تند سقوط کردند. تا ساعت ۱۲:۲۷ به وقت تهران، داکس آلمان ۸.۲۱ درصد، فوتسی انگلیس ۷.۶۶ درصد، کاک فرانسه ۹.۶۱ درصد و فوتسی ایتالیا ۷.۰۴ درصد سقوط کردند. شاخص پن‌یوروپین استاکس ۶۰۰ هم با سقوط ۷.۸۵ درصدی مواجه شد. بازارهای سهام آسیا هم امروز با سقوط سنگینی همراه بودند که در این میان بورس استرالیا با سقوط ۹.۷۰ درصدی پیشتاز سقوط منطقه بود. نیکی ژاپن ۲.۴۶ درصد و کوسپی کره‌جنوبی ۳.۱۹ درصد سقوط کردند. در بازار چین کامپوزیت شانگهای ۳.۴ درصد سقوط کرد و در هنگ‌کنگ شاخص هانگ‌سنگ ۴.۰۳ درصد از ارزش خود را از دست داد.

گرانی دلار در بازار امروز

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد رشد نرخ دلار و یورو بودیم. به گونه ای که در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 14800 تومان از مردم خریداری و به قیمت 15650 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد. این رقم نسبت به روز قبل، 850 تومان گران تر می باشد. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ 16700 تومان از مردم خریداری و به قیمت 17350 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز یکشنبه، 650 تومان رشد داشته است.

دلیل افزایش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی

همنی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت:

«در روزهای پایانی امسال، با توجه به اثرات شیوع ویروس کرونا، عمل آن تقاضای واقعی و موثری برای ارز (اسکناس) در صرافی ها وجود ندارد نرخ ارز برای واردکنندگان، با عرضه قابل توجه صادرکنندگان غیرنفتی و بانک مرکزی در سامانه نیما (فقط در اسفند ماه بیش از 1.5 میلیارد دلار)، روند نزولی به خود گرفته است. اما خالی فروشان و سفته بازان که از مدت ها پیش، با امید زیاد برای بالا رفتن نرخ ارز در بازار، معاملاتی داشته‌اند، تلاش می کنند با عملیات روانی و اعلام نرخ های بالا، در کانال های خود در فضای مجازی، معاملات فردایی خود را سودآور نمایند و یک گروه دیگر نیز تلاش می کنند از فرصت آربیتراژ، به خاطر اختلاف قیمت واقعی و فردایی، بهره مند بشوند. صرافی های بانکی که تاکنون در کنار و همراه بانک مرکزی بوده و وظیفه بازارسازی را به عهده دارند، امروز به درستی تصمیم گرفتند بدون تغییر قابل توجه نرخ خرید ارز، برای از بین‌بردن آربیتراژ، نرخ فروش خود را افزایش داده و به تدریج آن را به نرخ تعادلی برگردانند. بانک مرکزی، در ۲ سال گذشته، با مدیریت اصولی و علمی و توجه جدی به عوامل شکل دهنده عرضه و تقاضای ارز، علیرغم طوفان حوادث طبیعی، سیاسی، نظامی، روانی و تبلیغاتی و در شرایط اعمال فشار حداکثری دولت آمریکا توانسته است ثبات بازار ارز را حفظ کند و از این پس پس نیز سیاست خود را با قدرت هر چه بیشتر ادامه خواهد داد.»

گرداب سقوط نفت عمیق تر شد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه پس از این که کاهش اضطراری نرخ‌های بهره آمریکا نتوانست بازارهای مالی وحشت زده از شیوع سریع اپیدمی کرونا را آرام کند، به روند نزولی اخیر خود ادامه داد. بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و ۱۳ سنت کاهش یافت و به ۳۲ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت برنت هفته گذشته ۲۵ درصد سقوط کرده بود که بزرگترین کاهش هفتگی از سال ۲۰۰۸ بود. قیمت ماه آتی در سطح ۳۵ دلار و ۸۴ سنت گشوده شد اما فورا به ۳۱ دلار و ۶۳ سنت سقوط کرد. بهای معاملات آتی نفت آمریکا با ۷۲ سنت کاهش، به ۳۱ دلار و یک سنت در هر بشکه رسید در حالی که ابتدای معاملات با وجود قول دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، به پایین ۳۰ دلار سقوط کرده بود. /ایسنا

افت بهای طلا علی رغم افزایش قیمت در ساعات اولیه

قیمت طلا در ساعات اولیه معاملات امروز پس از اینکه فدرال رزرو نرخ بهره را  کاهش داد، افزایش یافت، اما در بحبوحه فروش یک جای اوراق قرضه و برای اینکه سرمایه‌گذاران تصمیم گرفتند تا با فروش این فلز گران بها نقدینگی جمع کنند، کاهش یافت. هر اونس طلا تا 1542.90 دلار در هر اونس بالا رفت، اما اکنون با 55.19 دلار کاهش نسبت به روز گذشته به 1474.64 دلار در هر اونس رسید.

رشد قیمت سکه با وجود افت اونس

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز با رشد حدود ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به روز معاملاتی گذشته به نرخ ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز امروز ۶ میلیون تومان فروخته شد. همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان داد و ستد شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۶۰۲ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان به فروش رسید. مهم ترین علت رشد قیمت طلا و سکه در معاملات امروز، رشد دلار و چشم انداز افزایش قیمت اونس است. گسترش کرونا، جذابیت طلا را بالا برده است.

اختصاص 250 میلیون یورو برای واردات فوری دارو و تجهیزات پزشکی

در راستای تسهيل و تسريع در تامين ارز مورد نياز براى دارو و تجهيزات پزشكى، بويژه اقلام ضرورى برای مقابله با بيمارى كرونا، جلسه اي با حضور معاون محترم وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكى و مسؤلان حوزه ارزى بانك مركزى تشكيل شد. در این جلسه مقرر شد حداقل معادل ٢٥٠ ميليون يورو به قید فوریت براى تامين واردات دارو و تجهيزات پزشكى مورد نياز تخصيص داده شود. شایان ذکر است بانك مركزى اعلام کرد با با هماهنگى وزارت بهداشت و ساير دستگاه هاى ذیربط ، ارز لازم براى واردات اقلام ضرورى فوق را در اسرع وقت تامين خواهد کرد .

واریز ۲۴ هزار میلیارد تومان حقوق اسفند ماه کارکنان دولت

محمدباقر نوبخت در تيتر امشب با بيان اين‌كه تاكنون يك‌هزار و ۶۱۰ ميليارد تومان صرفا براي مبارزه با كرونا به وزارت بهداشت پرداخت شده است، گفت: علاوه بر اين، در نظر داريم به اقشاري كه بيش از همه مشكل دارند، كمك‌هاي بلاعوض ارائه كنيم. نوبخت در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: از يك‌شنبه شب تا دوشنبه شب، سازمان برنامه و بودجه كشور ۲۴ هزار ميليارد تومان حقوق اسفند كاركنان را واريز خواهد كرد و ساعت ۲۴ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸ هم، ۲۰۰ الي ۶۰۰ هزار تومان، بلاعوض به حساب سه ميليون نفر واجد شرايط واريز مي‌شود. 

کرونا برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی را مشروط کرد

دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا در نامه‌ای به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اعلام کرد مجامع شرکت‌ها با در نظر گرفتن دو شرط می‌تواند برگزار شود.

در این نامه آمده است:

برگزاری مجامع شرکتها تا اطلاع ثانوی با رعایت دو مورد زیر امکانپذیر است:

1- مجامعی که با حضور 50 درصد سهامداران عمده (حداکثر 15 شخص حقیقی و حقوقی) به اضافه یک سهم شکل می‌گیرد.

2- مجامعی که با حضور فیزیکی حداکثر 15 شخص حقیقی و حقوقی رسمیت قانونی دارند.

در این نامه برگزاری مجامعی که تعداد زیادی سهامدار خرد دارند صرفاً با لحاظ موارد فوق از نظر این ستاد بلامانع اعلام و تاکید شده است: دعوت به مجامع به صورت عمومی و بهره گیری از امکانات ویدئو کنفرانس سایت و سایر روش‌های الکترونیکی مجاز می‌باشد.

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۳۹۹

دبیر کانون انبوه سازان درباره پیش بینی از قیمت مسکن در سال ۱۳۹۹ گفت: اگر هیچ نوع تلاطمی در بازارهای موازی از جمله ارز و طلا نداشته باشیم حداقل افزایش قیمت مسکن معادل نرخ تورم خواهد بود که با توجه به تورم بیش از ۲۰۰ درصد در دو سال گذشته شاهد دور شدن متقاضیان واقعی از بازار مسکن خواهیم بود و عملاً با توجه به نرخ بالای سود بانکی، هیچ یک از تسهیلات فعلی جوابگوی نیاز این گروه نیست.

به گفته پور حاجت، کاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت وام های بانکی برای هر دو بخش عرضه و تقاضا یکی از اقدامات فوری برای برون رفت از رکود بخش مسکن است که دولت باید در سال ۱۳۹۹ به آن توجه کند.

فروشگاه‌ها تعطیل نمی‌شود حتی در تعطیلات عید

سخنگوی ستاد تنظیم بازار گفت: همه دستگاه‌های اجرایی که کار تأمین و توزیع اقلام اساسی را در سطح کشور انجام می‌دهند، در ایام عید حضور فعالانه خواهند داشت تا زمینه تأمین حداکثری انواع اقلام کالایی در سطح کشور فراهم شود و در اختیار مردم قرار گیرد. وی افزود: توصیه اکید ما به مردم این است که در خصوص تأمین مایحتاج عمومی و کالاهای موردنیاز خود هیچ‌گونه دغدغه‌ای نداشته باشند چرا که به‌میزان کافی تمامی اقلام کالایی مورد نظر تأمین شده و در شبکه توزیع قرار گرفته‌اند و با توجه به برقرار بودن لجستیک این کالاها مستمراً همه اقلام مورد نیاز مردم در سطح کشور در اختیارشان قرار می‌گیرد.

توقف تولید فراری در ایتالیا

پس از آنکه لامبورگینی به دلیل شیوع بحرانی ویروس کرونا در ایتالیا از تعطیلی دو هفته‌ای کارخانه خود در این کشور خبر داد، حالا نوبت به فراری، دیگر سازنده ابرخودروهای ایتالیایی رسیده است تا اعلام کند به دلیل بروز اختلال در زنجیره تامین قطعات مورد نیازش به سبب شیوع کرونا، دو کارخانه خود را در این کشور و به مدت دو هفته تعطیل می‌کند. شیوع ویروس کرونا که از چین، قطب خودروسازی و قطعه‌سازی جهان آغاز شد و در ابتدا تنها موجب تعطیلی صنعت خودرو در این کشور شده بود، اکنون به اروپا رسیده است و طی روزهای اخیر بسیاری از کارخانه‌های خودروسازی در ایتالیا به دلیل موارد بالای ابتلا تعطیل شده‌اند. به نقل از دنیای اقتصاد؛ فراری اعلام کرده است که براساس دستورالعمل‌های دولت ایتالیا، تمامی اقدامات بهداشتی لازم را در دو کارخانه خود اجرایی کرده است اما اکنون شاهد نخستین موج بروز اختلال در زنجیره تامین قطعات است و از این رو قادر به ادامه تولید محصولاتش نخواهد بود.

 

منبع: تابناک

کلیدواژه: کروناویروس کرونا در ایران حمله بیولوژیکی آیت الله بطحایی حشد الشعبی سید احمد خمینی پاندمی جشنواره بهاره مجازی نعیم السهیل مهدی باکری قیمت دلار حقوق اسفند ماه کروناویروس کرونا در ایران حمله بیولوژیکی آیت الله بطحایی حشد الشعبی سید احمد خمینی پاندمی جشنواره بهاره مجازی نعیم السهیل مهدی باکری صرافی های بانکی برگزاری مجامع معاملات امروز درصد سقوط افزایش قیمت ساعات اولیه نسبت به روز سال ۱۳۹۹ صرافی ها هزار تومان مجامع شرکت بانک مرکزی قیمت مسکن سطح کشور

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۲۹۰۳۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

رییس سازمان محیط زیست: ۹۹۰ هکتار جنگل سوخت، طبیعی است، نباید نگران باشیم که انگار کشور می‌سوزد

فیلم| اظهارات جنجالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی: سطح زندگی ما و بازنشستگان متفاوت است!

۲۰ هکتار از مناطق جنگلی اندیکا در آتش سوخت

خبر بعدی:

رنو بسته نجات ۵ میلیارد یورویی دریافت می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، دولت فرانسه اعلام کرد یک وام ۵ میلیارد یورویی برای نجات شرکت رنو از بحران کرونا تصویب کرده است. بحرانی که باعث شد این شرکت حدود ۱۵ هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کند.

این وام به دنبال دیدار وزیر مالی فرانسه، برونو لومیر، با مدیران اجرایی و نمایندگان کارگری شرکت و مقامات محلی به تصویب رسید. طبق اعلام رنو این اعتبارات به فاینانس نقدینگی لازم شرکت کمک می‌کند.

هفته گذشته این شرکت فرانسوی اعلام کرد که ۱۵ هزار نفر از کارکنان خود در سراسر جهان را اخراج خواهد کرد. اعلام این خبر اعتراضات شدیدی را در مقابل برخی از کارخانه‌های این شرکت به همراه داشت.

پس از اینکه فروش خودروی رنو در بازار اصلی فرانسه در ماه آوریل تحت تأثیر پاندمی کرونا با سقوطی ۸۹ درصدی مواجه شد، این شرکت اعلام کرد ۲ میلیارد یورو از هزینه‌های خود خواهد کاست.

کد خبر 4941550

دیگر خبرها

 • پیش بینی قیمت دلار در سال 99
 • نرخ ارز، دلار، سکه و طلا در بازار امروز جمعه ۱۶ خرداد ۹۹
 • IOC : حضور وزنه برداری در المپیک پاریس مشروط است
 • تصمیم جدید بورسی در راه است
 • تصمیم جدید بورسی در راه است 
 • جزییات سهام شرکت ‌های موجود در سبد سهام عدالت
 • جزییات سهام شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت (+جدول)
 • قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
 • قیمت سکه،طلا،دلار و انواع ارز در ۱۶ خرداد ۹۹
 • جزییات شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت
 • جدول/ نرخ ارز آزاد در ۱۶ خرداد ۹۹
 • جزییات سهام شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت
 • نرخ ارز آزاد در ۱۶ خرداد ۹۹
 • اقتصاد عربستان در محاصره کرونا و سقوط قیمت نفت
 • دومین درمانگاه بوشهر به علت ابتلای کارکنان به کرونا تعطیل شد
 • حراج‌ فروشگاه‌های بزرگ یاسوج در روزهای سیاه کرونا
 • ۷۰۰ نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات مجامع هلال احمر شادگان
 • کمتر از یک سوم بیکاران کرونا بیمه بیکاری گرفتند
 • آخرین و جدیدترین آمار مبتلایان و بهبود یافتگان ناشی از کرونا استان خوزستان تا ۱۵ خرداد ۹۹/آغاز آمارهای ابتلای تجمعات عید فطر