چینی‌ها اساساً ملتی نیستند که از دستورات حکومت، تمرد و سرپیچی کنند. وقتی که مسئولین حکومتی اعلام می‌کنند در خانه بمانید، مردم جدیت این پیام را دریافت کرده و واقعاً در خانه می‌مانند. ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه و همچنین افزایش افرادی که بر اثر این ویروس فوت کرده‌اند، رسانه‌های این کشور در گزارش‌های مختلفی، به پیروزی‌های مدیریتی کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، هنگ کنگ و سنگاپور  اشاره می‌کنند.

در این میان پیروزی کشور چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و نخستین کانون و لانه انتشار ویروس کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از روزنامه‌نگاران ترک که در کشور چین زندگی می‌کند، در مصاحبه با روزنامه جمهوریت، مشاهدات خود از نحوه مدیریت این بحران را با هموطنانش در میان گذاشته است.
خانم سدال اوتکوجو، یک روزنامه‌نگار جوان اهل ترکیه است که سال‌هاست در کشور چین زندگی می‌کند. او در روزهای دشوار کرونا، رویدادهایی را به چشم دیده که روایت آن رویدادها و نحوه مدیریت بحران، نشان‌دهنده عزم جدی و تلاش دولتمردان چینی برای مبارزه با کرونا و همراهی مردم با دولت است.

دو ماه بحرانی
خانم اوتکوجو، در مورد نحوه مدیریت مبارزه با کرونا، به دوماه حساس و بحرانی اشاره کرده و می‌گوید: ایزولاسیون و رعایت نکات بهداشتی در طول آن دو ماه، به چین کمک کرد تا این ویروس خطرناک را تحت کنترل درآورد. ولی همزمان، دولتمردان، مقامات بهداشتی و مردم، هنوز نگران آن هستند که موج دوم انتشار کرونا فرا برسد.

البته در شرایط فعلی، نظام بهداشتی و جامعه چین، از آمادگی روحی روانی بالایی برای مقابله با موج دوم برخوردارند. در حال حاضر زندگی در چین تا حد قابل توجهی به شرایط عادی بازگشته اما هنوز هم نشانه‌هایی از تدابیر و موانع ایجاد شده در برابر شیوع کرونا مشاهده می‌شود.

نشانه‌هایی از ادامه تدابیر و محدودیت‌ها
سدال اوتکجو که از چند سال پیش در پکن پایتخت چین زندگی می‌کند به برخی از نکات و نشانه‌هایی اشاره کرده که تدابیر دولت و جامعه چین برای مقابله با کرونا را نشان می‌دهد.

برخی از این تدابیر از این قرار است:
از روز دوم مارس اغلب کارخانههای بزرگ چین، فعالیت مجدد خود را آغاز کردند. اما هنوز هم میلیون‌ها نفر از کارمندان ادارات و شرکتهای خصوصی، از خانه و به صورت دورکاری فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.
در بسیاری از ادارات و مراکز بزرگ دولتی و خصوصی، هنوز هم دربان‌ها و بخش نگهبانی، دستگاه‌های تب سنج در اختیار دارند و میزان تب کلیه افرادی را که به این مراکز وارد می‌شوند، می‌سنجند.
در تمام رستوران‌های چین، این قانون اجرا شده که پشت هر میز، فقط یک مشتری بنشیند.
در اغلب خیابانهای پایتخت و حتی شهر ووهان، می‌توان شهروندان را در خیابان‌ها مشاهده کرد. اگر چه این شهرها به شلوغی دوران پیش از کرونا نیستند و  مردم بیرون آمده‌اند، ولی در هر حال از ماسک استفاده می‌کنند.
در فرودگاه‌ها، مرزها و نقاط گمرکی، کنترل بسیار جدی و ریز بینانهای وجود دارد.

چرا مردم چین خطر کرونا را جدی گرفتند؟
روزنامه جمهوریت از سدال اوتکوجو پرسیده است: در ترکیه، هنوز هم در بسیاری  از مسیرهای شلوغ و خیابان‌ها، می‌توان هزاران نفر را مشاهده کرد که در حال قدم زدن هستند و  مناظری شلوغ و پر رفت و آمد از تردد شهروندان دیده میشود. آیا در چین هم چنین است؟
وی در پاسخ گفته است: خیر. در چین؛ مطلقاً چنین نیست و نمی‌توان یک مسیر یا خیابان شلوغ دید. تعداد معدودی از مردم در خیابان‌ها راه می‌روند و همچنان که گفتم علاوه بر اینکه ماسک زدهاند، تدابیر و فاصله منطقی را رعایت می‌کنند. در  تشریح دلایل این که چرا مردم چین، خطر کرونا را تا این حد جدی گرفتهاند، میتوانم به دو عامل مهم اشاره کنم:
اول این که مردم این کشور، پیشتر یک اپیدمی و خطر بزرگ به نام سارس را پشت سر گذاشتهاند و به خوبی می‌دانند که جدی نگرفتن خطرات بهداشتی واگیردار، میتواند چه پیامدهای وحشتناکی به دنبال داشته باشد.
دوم این که مردم چین، اساساً ملتی نیستند که از دستورات حکومت، تمرد و سرپیچی کنند. وقتی که مسئولین حکومتی اعلام می‌کنند در خانه بمانید، مردم جدیت این پیام را دریافت کرده و واقعاً در خانه میمانند. چنین نیست که مردم بگویند حالا که مدارس به دستور حکومت تعطیل شده، برویم پاساژگردی کنیم! یا در خیابانها قدم بزنیم! وقتی که درخواستِ ماندن در خانه اعلام شد، واقعاً مردم درخانه ماندند.

از بگو مگوی زن و شوهری تا طلاق
روزنامه جمهوریت از روزنامه نگار ترکیه‌ای مقیم پکن خواسته به این سوال پاسخ دهد که آیا واقعاً در دوران قرنطینه و در روزهایی که به مدت طولانی همه افراد خانواده در خانه‌ها مانده‌اند، زن و شوهرهایی از هم جدا شدند؟ او در پاسخ گفته است: بله. مواردی دیده و شنیدهام.

چنین چیزی طبیعی است. وقتی که در یک خانه یا آپارتمان کوچک، اعضای خانواده در کنار هم می‌مانند یا حتی یک زن و شوهر به مدت طولانی در آپارتمان کوچک روبروی هم می‌نشینند و ناچارند از خانه بیرون نروند، چنین چیزهایی روی می‌دهد. در همین مجتمع مسکونی در پکن که من در آن ساکن هستم، بارها صدای دعوا و بگومگوی زن و شوهرهای همسایه را شنیدم. چنین چیزی طبیعی است چرا که مردم واقعاً یک شرایط بسیار حساس، عیرعادی  و عجیب را سپری کردند.

از ووهان چه خبر؟

اوتکوجو در مورد شرایط ووهان می‌گوید: مردم این شهر یک بحران تاریخی و بزرگ را پشت سر گذاشتند. آنها شرایطی را تجربه کردند که قبلاً مطلقاً به آن نیاندیشیده بودند.

در حال حاضر، بیمارستان‌های بزرگ ووهان، آخرین بیمارانشان را هم به خانه فرستاده و زندگی در این شهر در جریان است. اما هنوز هم خطر به طور کامل رفع نشده و محدودیتهای جدیتری در این شهر وجود دارد.

از یک هفته پیش مورد جدیدی از ابتلا به کرونا در شهر ووهان گزارش نشده و موارد فوت هم بسیار محدود و در حد 7 نفر بوده که از نقاط دیگری به آنجا رفتهاند. بنابراین می‌توان گفت دولت چین موفق شده که شرایط بحرانی آنجا را به طور کامل کنترل کند.

چین چگونه پیروز شد؟

اوتکوجو در مورد موفقیت چین در مقابله با کرونا گفته است: بیش از هر چیز باید بگویم که این فقط موفقیت دولت و حکومت نیست. واقعیت این است که مردم چین، در سطح بالایی مسئولیت پذیری اجتماعی خود را به نمایش گذاشتند و با تبعیت و فرمانبرداری از دستورات مقامات بهداشتی کشورشان، این واقعیت را نشان دادند که در خانه ماندن، به ویروس اجازه نمیدهد که بیش از پیش شیوع پیدا کند.

در نتیجه اگر مسئولیت اجتماعی مردم چین نبود، سیاست‌های دولت نمی‌توانست به نتیجه برسد.

یکی از اقدامات مهم دولت چین برای مقابله با کرونا در هوبِی مشاهده شد. دولت در این شهر به بانک‌ها دستور داد به شکل گسترده و آسان تسهیلات بانکی را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند و همزمان با آن، ماسک، ملزومات بهداشتی، ژل و محلولهای ضدعفونی به شکل گسترده در اختیار کارگاه‌ها، کارگران و مردم عادی قرار گرفت و چرخ‌های صنعت و تولید از حرکت باز نایستاد.

کار واکسن به کجا کشید؟

تحقیق و مطالعه برای تولید واکسن کرونا در چین در جریان است. در حال حاضر، واکسن به چند شهروند تزریق شده و مطالعه و آزمایش به مدت 6 ماه ادامه خواهد داشت. تلاش برای تولید این واکسن به یک مسابقه جهانی تبدیل شده و دولت چین نیز می‌خواهد، اعتبار و پرستیژ کشف این واکسن را  از آنِ خود کند.

اخراج به خاطر پنهان‌کاری

در فاز آغازین بحران، برخی از مقامات ووهان کرونا را پنهان کردند و باعث شدند که در جهان، چنین تصوری شکل بگیرد که مقامات چین در مورد کرونا پنهان‌کاری کرده‌اند و آنان را به عدم شفافیت متهم کردند.

اما پس از اینکه همه چیز روشن شد، رئیس حزب حاکم در ووهان و همچنین شهردار این کلانشهر، هر دو از کار برکنار شدند و افراد باتجربه به جای آنها به خدمت مشغول شدند و در حال حاضر می‌توانم بگویم مقامات چینی در مورد کرونا کاملاً شفاف عمل می‌کنند و چیزی به نام پنهان‌کاری وجود ندارد.

استاد دانشگاه میشیگان: 32 میلیون ترکیه‌ای در خطرندگزارش| تدابیر کرونایی ترکیه و انتقادات مخالفین

مقایسه با وضعیت ترکیه

خانم اوتکوجو در مورد مقایسه بین شکل مواجهه دولت و مردم چین با ویروس کرونا با وضعیت مشابه آن در ترکیه می‌گوید: بسیار متاسف میشوم وقتی که می‌شنوم و می‌بینم که هنوز هم هموطنان من در مراسم سنتی قدیمی همچون بدرقه کردن سربازان، عروسی و دیگر مراسمات دسته‌جمعی، به همان شکل و روال سابق رفتار می‌کنند و گویی چیزی به نام کرونا وجود ندارد. 

سوالی که به ذهنم می‌رسد این است که چرا مقامات کشور تاکنون اجتماعات را ممنوع اعلام نکردهاند؟ 

در پکن قضیه را آنقدر جدی گرفتند که به ما اعلام شد حتی در مجتمع مسکونی خودتان و از واحد آپارتمانی که با شما مجاور است، حق ندارید یک همسایه را به عنوان مهمان در خانه بپذیرید.

اما متاسفانه در ترکیه، شلوغی در آمد و رفت، مهمانی و حضور در اجتماعات دسته جمعی، همچنان در جریان است. من تصور می‌کنم دولت ترکیه در مقطع آغازین خوب عمل کرد و تدابیر مثبتی اتخاذ کرد اما در مرحله بعدی و در تحقق اهداف و تدابیر به شکل قاطعانه و محکم قدم برنداشته است.

انتهای پیام/

R7650/P/S8,87,1414/CT7 واژه های کاربردی مرتبط ویروس کرونا ترکیه

منبع: تسنیم

کلیدواژه: ویروس کرونا ترکیه ویروس کرونا ترکیه ویروس کرونا حال حاضر مردم چین هنوز هم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۷۴۰۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نبرد سیاسی اصولگرایان با روحانی در روزهای کرونایی؛ قالیباف در فکر انتقام است؟

کفِ حقوق بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شد

عکس| هدیه سپاه به آمریکا

هشدار قالیباف به آمریکا

جزئیات پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌های خودگردان دانشگاه تربیت مدرس

خبر بعدی:

دلیریان: پدرم وقتی عکسم در روزنامه چاپ شد فهمید کشتی گیرم/ طرفدار بارسلونا و مسی هستم

به گزارش خبرنگار کشتی و رزمی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد دلیریان دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی، مربی و سرپرست سابق تیم ملی و عضو پیشین شورای فنی تیم‌های ملی کشتی فرنگی درباره عید نوروز گفت: دوست دارم نوروز جایی باشم که غم نباشد، رفاقت و دوستی باشد. آرزوی من از قدیم الایام و تا همیشه این است که مردم کشورم در صلح، صفا و صمیمیت، به دور از هر مشکلی زندگی کنند. من فرزند اول خانواده هستند و فرزندان و خواهر و برادرانم برای تبریک نوروز با من تماس می‌گیرند و به دیدارم می‌آیند، اما مادرم نخستین کسی است که نوروز را به او تبریک می‌گویم و برای دیدارش می‌روم. من قشنگرین رسم نوروز را دید و بازدید‌های آن می‌دانم، هر چند این مراودات باید در طول سال تداوم داشته باشد، اما جمله «گرفتارم، ببخشید» نقل دهان همه شده و اغلب به یک تماس تلفنی و دیدار در فضای مجازی بسنده می‌کنند، غافل از اینکه همان دیدار رو در رو چقدر در روحیه طرفین تاثیر مثبت دارد، کدورت‌ها را در دوستی‌ها و شادی‌های حاصل از آن ذوب می‌کند.

پدرم وقتی عکسم در روزنامه چاپ شد فهمید کشتی گیرم

او افزود: همه می‌گویند پدر و مادر و خانواده مهمترین و پر رنگترین نقش را در زندگی ورزشی من داشتند، اما حقیقت این است که با اینکه در خانه پدرم زندگی می‌کردم، اما پدرم اصلا خبر نداشت من کشتی می‌گیرم تا روزی که عضو تیم ملی شدم و عکسم در روزنامه چاپ شد. در واقع خودم و ملاقاسمی مربی ام که زحمت بسیاری برای من کشید در موفقیتم نقش بسیاری داشتیم.

مسافرت در نوروز را دوست ندارم/ قرمه سبزی و خورشت آلو اسفناج در شب عید می‌چسبد

او تصریح کرد: من بازنشسته هستم و کمک زیادی نمی‌توانم به امور منزل کنم، پس قاعدتاً زحمت‌های خانه بر عهده خانم خانه است. خانم خانه بسیار به رسوم نوروز مقید است و همیشه هفت سین‌های زیبایی چیده، اما خودِ عید آنقدر قشنگی و زیبایی دارد که گاهی سفره‌های هفت سین زیبائی خود را کنار این همه زیبایی بهار گم می‌کنند. سیزده بدر‌ها همراه همسرم برای گشت و گذاری کوتاه به یکی از پارک‌های نزدیک منزل می‌رویم. مسافرت در ایام نوروز را هیچ وقت دوست نداشتم، زیرا در ایام شلوغ بهترین و خلوت‌ترین جا تهران است. تنها در همین ایام است که تهران را می‌بینیم.

دلیریان درباره برنامه‌های خود برای سال جدید گفت: مهمترین برنامه من برای سال ۱۳۹۹، در صورت رضایت همسرم، ترک تهران به مقصد یکی از شهر‌ها یا روستا‌های شمالی یا نزدیک به تهران است. جایی عاری از سروصدا، دود و شلوغی. من از هفده سالگی ماشین داشتم، اما خوشبختانه ۳-۲ سالی است که رانندگی را کنار گذاشته ام و با آرامش از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنم. دوچرخه هم دارم که گاهاً برای انجام کار‌های جزئی و تردد در مسیر‌های کوتاه و نزدیک از آن استفاده می‌کنم که ممکن است به نوعی ورزش هم محسوب شود.

او افزود: کتاب زیاد می‌خوانم و آخرینش هم رمان شکر تلخ اثر جعفر شهری است. کتابی قدیمی که ضمن توصیف فضای ایران و مسائل اجتماعی آن در سال‌های (۱۲۹۴_ ۱۳۰۶ هـ. ش) به محدودیت و رنج‌های زن ایرانی در قالب زبانی خاص می‌پردازد.

درگذشت سیامند رحمان و ریاست علیرضا دبیر در فدراسیون کشتی مهمترین اتفاقات سال بود

دلیریان درباره شیرین و تلخ‌ترین خاطرات زندگی ورزشی خود گفت: شخصاً زندگی معمولی را می‌گذرانم که عاری از اتفاق است، اما می‌توانم بگویم که مهمترین اتفاق‌های ورزشی امسال درگذشت ناگهانی سیامند رحمان بود و بالا رفتن دست علیرضا دبیر بدون هیچ حریفی به عنوان ریاست فدراسیون کشتی بود. شیرین‌ترین خاطره ورزشی که بیاد می‌آورم مربوط به سال ۲۰۰۷ و مسابقات جهانی باکو است. با توجه به اینکه ۱۵-۱۰ روز قبل از مسابقات مشکلی پیش آمده و کسی فکر نمی‌کرد حمید سوریان موفق به کسب مدال طلا شود، اما خوشبختانه با قدرت و شهامت در فاصله زمانی ۱۵-۱۰ روزه خود را به مسابقات رساند و راهی باکو شدیم. این دوره از مسابقات پیش از المپیک برگزار می‌شد و اگر تیم بدشانسی نمی‌آورد حتما قهرمان جهان می‌شد، هر چند تا ظهر قهرمانی ما مسجل بود، اما متاسفانه به دلیل قرعه نحس رژیم اشغالگر قدس تیم ما از رتبه نخست به رده چهارم تنزل کرد و این شد بهترین و بدترین خاطره من از مسابقات کشتی.

اگر از ویروس «کرونا» جان سالم به در ببریم برای المپیک ۷-۶ مدال کسب می‌کنیم

پیشکسوت کشتی فرنگی ادامه داد: ما ورزشکاران خوبی در کشتی، وزنه برداری، تکواندو و کاراته داریم. اگر شرایطی که به وجود آمده و مردم جهان از ویروس کرونا جانِ سالم به در ببرند و همه چیز به حالت عادی باز گردد و این روز‌های بلاتکلیفی اثری بر روحیه، آمادگی و قوای جسمانی ورزشکاران کشورمان نگذارد، پیش بینی من برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو اینگونه است که در مجموع ۷-۶ مدال کسب کنیم. البته نمی‌دانیم با توجه به شرایط چه پیش خواهد آمد، المپیک با تاخیر برگزار خواهد شد و اگر با تاخیر برگزار شود چه تاثیری بر روحیه، آمادگی و قوای جسمانی ورزشکاران کشورمان خواهد داشت.

سخت‌ترین رقیب من زندگی بود/ با شکم خالی کشتی گرفتم

او در ادامه عنوان کرد: سخت‌ترین رقیب من زندگی بود. من حتی با شکم خالی کشتی گرفتم. قرار بود برای مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی از ایران ۲ کشتی گیر در وزن‌های ۶۲ و ۸۲ کیلو اعزام شوند. من در وزن ۶۸ کیلو عضو تیم ملی بودم، ۱۰ روز از عروسی ام گذشته بود، دل را به دریا زدم و گفتم برای وزن ۸۲ کیلو به میدان می‌روم و خوشبختانه عضو تیم ملی آن زمان را ضربه فنی کردم و ستاره مسابقات شدم. اما نمی‌خواستند من را برای تیم ببرند. می‌گفتند نمی‌توانیم بگویم کشتی گیر ۸۲ کیلو نداشتیم، کشتی گیر ۷۰ کیلو آوردیم. همه این‌ها در شرایطی برای من پیش آمده بود که نه تنها ظهر نهار نداشتیم بخوریم، بلکه نفت برای روشن کردن چراغ و گرم کردن هم نداشتیم. اما به هر نحو بود به مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی رفتیم. در فرانسه هم فدراسیون حاضر بود به من پول بدهد تا به مسابقات نروم، اما من برای رفتن اصرار کردم، هم پول را به من دادند، هم رفتم، آنجا شد سرآغازی برای تحول در زندگی ام که با آن پول ماشینی خریدم و کار کردم.

فوتبال را خیلی دوست دارم/ طرفدار بارسلونا و مسی هستم

عضو سابق تیم ملی کشتی فرنگی درباره علاقه اش به فوتبال گفت: من کلاً طرفدار ورزش هستم، تحصیلاتم در همین رشته است. پُست اداری و مدیریتی ام ورزش بوده است. مدیرکل باشگاه‌های وزارت ورزش بودم، خودم فوتبال بازی می‌کردم، حتی زمانی که به عضویت تیم ملی کشتی فرنگی درآمده بودم، به دلیل اینکه آن زمان کشتی فرنگی خیلی مورد توجه نبود، تصمیم گرفتم به فوتبال روی بیاورم و با مرحوم حسین فکری در تیم عقاب تمرین می‌کردیم، اما به من گفت در فوتبال خبری نیست حالا که عضو تیم ملی کشتی فرنگی هستی برو و به همان بپرداز. من هم بعد از چند جلسه احساس کردم ماندن در فوتبال آنقدر‌ها هم راحت نیست و شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد، به همین دلیل به کشتی برگشتم. اما طرفدار ۱۰۰ درصد بازی خوب در فوتبال هستم و به تیم بارسلونا آن هم بخاطر مسی علاقه دارم.

به رفاقت با محمد مایلی کهن افتخار می‌کنم/ برخی‌ها که طاقت شنیدن حقایق را ندارند با من قهر هستند

او در ادامه عنوان کرد: محمد مایلی کهن رفیق خوبِ من از سال‌های دور است، هر چند مدتی است از او بی خبرم، اما زمانی که در اداره مشغول بودم، بیشتر از دیگران با او در ارتباط بودم و رفیق بودیم و افتخار می‌کنم به رفاقت با مایلی کهن.

او گفت: موفقیت دیگران همیشه برای من بسیار خوشایند است. به همین دلیل با کسی قهر نیستم، اما خیلی‌ها با من قهر هستند، چون تحمل شنیدن حقایق را ندارند. همه این روز‌ها خود را چنان غرق در چشم و هم چشمی، تجملات و مادیات کرده اند که گویی تعریف خوشبختی را اشتباه فهمیده اند. چیز‌هایی که خوشبختانه من از آن دل کنده ام، چون خوشبختی حقیقی را در آن نیافتم.

ثروت خوشبختی نمی‌آورد/ انسانیت و خوب زندگی کردن مهم است

دلیریان خاطرنشان کرد: تقریباً ۲۵-۲۰ سال پیش از این، مدتی رئیس باشگاه تنیس استقلال بودم. آنجا مرکزی برای تفریح ثروتمندان و پولدار‌های تهران بود. وقتی به آن‌ها نگاه می‌کردم عمیقاً احساس می‌کردم بسیاری از کسانی که آنجا کار می‌کنند و به لحاظ اجتماعی و اقتصادی از طبقه پایین‌تر جامعه محسوب می‌شوند از آن ثروتمندان بهتر زندگی می‌کنند با اینکه برخی از کارمندان به نان شب هم محتاج بودند. من، خودم از خانواده نسبتاً فقیری آمده ام و برای داشتن خوشبختی بسیار جنگیدم، اما فهمیدم کسانی که برای داشتن و بیشتر کردن ثروت می‌جنگند و حرص و طمع دارند، تلاشی بیهوده می‌کنند. انسانیت و خوب زندگی کردن در گرو داشتن ثروت آنچنانی نیست. یاد بگیریم از حال لذت ببریم، چون دیروز مثل چک برگشتی و فردا هم چکی است که موعدش نرسیده است. توکل به خدا را هیچگاه فراموش نکنید که همه چیز از ازل تا ابد به دست او است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • ‌پیام نویسنده آلمانی برای بچه‌های ایرانی/ بیماری کرونا یک دروغ یا شوخی نیست و کاملاً حقیقت دارد
 • پیروزی بالانشینان لیگ یک؛ مقانلوی ملوانان عقب ماند!
 • در پی شیوع کرونا؛ انتشار بیشتر روزنامه‌ها در تونس، مغرب و الجزایر متوقف شد
 • شکست کرونا در خانه‌هایمان رقم می‌خورد/ نه به سفر تا پیروزی بر کرونا
 • کشاورزان و دامداران اصفهان محصولات خود را بیمه کنند
 • روزنامه جام‌جم از فردا در فضای مجازی منتشر می‌شود
 • روایت روزنامه گاردین از روزهای کرونایی در کابل
 • (تصاویر) روزنامه‌های ورزشی امروز جمعه ۱۵ فروردین
 • سانچس و فالکائو در رادار تیم‌های قطری
 • جنگ یمن در سال 2020 پایان خواهد یافت؟/ آخرین نفس‌های ائتلاف سعودی
 • روزنامه محلی استان بوشهر الکترونیکی منتشر می‌شود 
 • انتشار روزنامه محلی استان بوشهر الکترونیکی منتشر می‌شود 
 • روزنامه جام جم هم الکترونیکی شد
 • خروج دیپلمات های آمریکا، اروپا و سازمان ملل از عراق/ تحولی نظامی در راه است؟
 • استاندار: مردم مازندران طرح فاصله‌گذاری را به پیروزی تبدیل کردند
 • روزنامه‌نگاران حق ندارند با کرونا شوخی کنند!
 • نقیب زاده: اگر مجلس یازدهم تندروی کند ترامپ حمله می‌کند/ نپیوستن به FATF شرایط کشور را بغرنج می‌کند
 • گزارش روزنامه کلمبیایی از چالش کاهش دستمزد کی روش در روز های کرونایی
 • برخی اقدامات نیروی انتظامی پس از پیروزی انقلاب در حوزه زنان