به گزارش خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، هدایت و کنترل وسیله نقلیه از جمله مواردی است که رانندگان در حین رانندگی باید آن را مد نظر داشته باشند تا دچار حوادث مختلفی مخصوصاً در جاده‌های کشور نشویم.

در این گزارش قصد داریم در مورد چگونگی هدایت و کنترل وسیله نقلیه در شرایط مختلفی، مانند رانندگی در مواقع مختلف شبانه روز، رانندگی در راه‌های مختلف، شرایط آب و هوایی و ایمنی و کنترل وسیله نقلیه توضیحاتی را ارائه دهیم.

هر راننده وسیله نقلیه برای هدایت و کنترل وسیله خود نه تنها باید از آمادگی و مهارت لازم برخوردار باشد، بلکه عوامل دیگری، چون نور، شرایط مختلف آب و هوایی، راه و وسیله نقلیه می‌تواند بر رانندگی فرد تاثیرگذار باشد.

در زمان مواجهه با عواملی مانند شرایط مختلف آب و هوا در راه‌ها و نور کم یا زیاد در حین رانندگی، تمرکز حواس و اتخاذ تصمیم صحیح و به موقع می‌تواند از خطرات احتمالی پیشگیری کند تا راننده وسیله نقلیه دچار مشکلات مختلفی نشود.

رانندگی در طول شبانه روز

رانندگی در روز در مقایسه با شب به خاطر وجود میدان دید طبیعی گسترده و موارد دیگری نظیر اختیار داشتن فاصله‌های قابل رویت و مشاهده سایر رانندگان وسیله نقلیه در راه‌ها، از دقت و سهولت بیشتری برخوردار است. در حالی که رانندگی در شب به خاطر محدودیت دید راننده، عدم تشخیص فاصله با وسیله نقلیه جلویی و موارد دیگر این چنینی احتمال خطرات بیشتری را در بر میگیرد.

حال با توجه به خطرات و مشکلاتی که در زمان رانندگی در شب وجود دارد، اما تعدادی از رانندگان با یک‌سری از برخورد‌های دیگر مشکلاتی را ایجاد می‌کنند؛ کار‌هایی مانند استفاده از نور بالا که باعث حواس پرتی راننده وسیله نقلیه جلویی می‌شود.

زمانی که خودروی عقبی در شب از نور بالا استفاده می‌کند، رانندگان می‌توانند به نور اتومبیل‌های مقابل خیره نشوند به حاشیه سمت راست و خط وسط جاده نگاه کنند تا بدون مشکل به ادامه سفر بپردازند.

طبق گفته رئیس پلیس راهور ناجا چهار عامل اصلی عدم توجه به جلو، خستگی و خواب آلودگی، سرعت و سبقت غیرمجاز چهار عامل اصلی تصادفات است و ۸۰ درصد تصادفات به این چهار عامل برمی‌گردد.

رانندگی در شب هم ممکن است خستگی و خواب آلودگی، عدم توجه به جلو و اتفاقاتی نظیر سرعت و سبقت غیرمجاز را به‌ خاطر خلوتی معابر به همراه داشته باشد و به همین دلیل رانندگان باید با رعایت مقررات کامل راهنمایی و رانندگی رانندگی کنند.

بیشتر بخوانید: آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور در یکم خرداد ماه

رانندگی در شرایط مختلف آب و هوا

رانندگی کردن در شرایط غیر عادی نظیر یخبندان، سرما و بارندگی قواعدی را دارد که با شرایط عادی متفاوت بوده و نیازمند احتیاط و به همراه داشتن تجهیزات ایمنی مانند زنجیرچرخ است.

کنترل، هدایت و توقف اتومبیل در حین رانندگی در شرایط بارندگی، یخبندان و سرما به دلیل کاهش ضریب اصطحکاک چرخ‌ها با سطح راه مشکل‌تر است و اتومبیل در این مواقع مسافت بیشتری را تا زمان توقف کامل طی می‌کند.

در شرایطی مانند فصل سرما، بارش برف و باران که سطح آسفالت یخ زده یا مرطوب است، رانندگان حتی الامکان باید با استفاده از دنده سنگین استفاده کنند و فاصله لازم و مجاز را به دیگر وسایل نقلیه رعایت کنند.

خطرات و حوادث تنها مربوط به هوای سرد نمی‌شوند و هوای گرم نیز بر آمادگی و واکنش رانندگان در مقابل خطرات تاثیر می‌گذارد و آرامش و خونسردی را در حین رانندگی از راننده وسیله نقلیه سلب می‌کند.

تاثیراتی مانند باد لاستیک و دمای موتور در هوای گرم، شرایط خاصی را برای راننده و سرنشینان به وجود می‌آورد.

در شرایطی که باد لاستیک کم و در دمای موتور تغییرات ایجاد شود، توصیه می‌شود که اگر راننده وسیله نقلیه مجبور به رانندگی نیست اتومبیل خود را متوقف کند و پس از کمی استراحت رانندگی کند.

شرایط رانندگی در راه‌ها

یکی از موضوعات دیگر در زمان رانندگی راه‌ها هستند، راه‌ها باید دارای شرایطی باشد که ایمنی عبور و مرور را تامین کنند.

بسیاری از جاده‌ها و معابر وجود دارند که شرایط استاندارد و مطلوبی را برخوردار نیستند، شرایطی مانند نداشتن علائم و ایمنی لازم، عدم آسفالت مناسب و ... نه تنها ایمنی را برای راننده و سرنشینان تامین نمی‌کند، بلکه عامل تصادفات و حوادث متعدد می‌شوند.

تونل ها، پل‌ها، پیچ ها، تقاطع ها، شیب نامناسب و ... از جمله مواردی است که می‌تواند بر رانندگی رانندگان وسیله نقلیه تاثیرگذار باشد که در این مواقع رانندگان باید با پیش بینی این گونه موارد و با هوشیاری کامل خود در راه‌هایی که آشنایی کمتری دارند رانندگی کنند و آمادگی مقابل با حوادث غیر مترقبه را داشته باشند.

به عنوان مثال؛ در جاده‌هایی مانند هراز و چالوس که ریزش سنگ در آن‌ها زیاد اتفاق می‌افتد و در بیشتر نقاط از آسفالت و علائم خوبی برخوردار نیستند، در شرایطی که آب و هوای مناسبی وجود ندارد نباید از این مسیر‌ها تردد کرد.

نقش وسیله نقلیه در رانندگی ایمن

قبل از شروع رانندگی افراد باید مطمئن شوند که ابزار‌های کنترل وسیله مانند چراغ ها، بوق، برف پاکن، شیشه‌شور، باد چرخ ها، چراغ‌های ترمز، چراغ راهنما، فرمان، روغن موتور، آب رادیاتور و .. وسیله نقلیه کار خود را به درستی انجام می‌دهند یا خیر؛ اگر این موارد سالم نباشند می‌تواند دچار حوادث متعددی شوند.

بیشتر بخوانید: تبدیل پلاک‌های قدیمی به پلاک ملی برای خودروهای کلکسیونی

اگر یک وسیله نقلیه از برف پاک کن و بخاری برخوردار نباشد می‌تواند دچار حوادث متعددی در زمستان شود، چرا که در هنگام بارش باران و برف برف پاک کن برای وسیله نقلیه از احتیاجات است.

طبق ماده ۶۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی نیز هر وسیله نقلیه موتوری باید حداقل به یک وسیله اخطار شنیداری با صدای استاندارد مجهز باشد، البته این گونه تجهیزات باید تولید صدای مداوم و یکنواخت کنند و ایجاد صدای خشن و ناهنجار نداشته باشند.

وسایل نقلیه‌ای که دارای حق تقدم عبور هستند مانند امدادی، خدماتی، پلیس و... می‌توانند علاوه بر دارا بودن بوق، وسایل اخطار شنیداری دیگری که مقید به این ویژگی‌ها نباشند برای استفاده در هنگام لزوم داشته باشند.

طبق ماده ۲۰۰ آیین نامه راهنمایی و رانندگی هیچ فردی حق ندارد هیچ نوع وسیله نقلیه‌ای را که طبق نظر کارشناسان پلیس راهور و یا پلیس راه دارای عیب و نقص فنی بوده یا وسایل ایمنی کامل مقرر در این آیین نامه را نداشته باشد در راه‌ها براند.

همچنین بر اساس بند ۹۴ ماده یک آیین نامه راهنمایی و رانندگی نقص فنی عبارت است از هر نوع نقصان یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسیله نقلیه که موجب کاهش ضریب ایمنی در رانندگی و یا افزایش پیش از حد مجاز گاز‌های آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا شود.

بر اساس تبصره یک ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون نحوه رسیدگی و تخلفات و اخذ جرایم رانندگی مصوب سال ۱۳۵۰، نقص فنی عبارت است از نداشتن چراغ‌های جلو و عقب، نامیزان بودن چراغ‌های جلو و یا فرمان، حساس و میزان نبودن ترمز پایی، نداشتن عاج در سطح اتکای لاستیک چرخ، نداشتن برف پاک کن در موقع بارندگی و زنجیر‌چرخ در یخبندان و دود کردن است.

حال با توجه به موارد و مطالب گفته شده، می‌طلبد که رانندگان در مواقع شلوغی و زمان‌هایی که وضعیت آب و هوا و... مناسب نیست، از رانندگی پرهیز کنند و در صورتی که لزوم بر سفر کردن نیست سفر‌های خود را به زمان‌های دیگری موکول کنند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: پلیس راهنمایی و رانندگی کنترل وسیله نقلیه راننده وسیله نقلیه راهنمایی و رانندگی حین رانندگی آیین نامه شرایط مختلف داشته باشند راه ها آب و هوا چراغ ها جاده ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۰۴۳۸۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

روحانی: با معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم/ تکیه‌کردن به انجیل برای قتل مردم شرم‌آور است/شاهد ظلم به سیاهپوستان هستیم

تعداد کشته‌های حوادث آبان ۲۳۰ نفر اعلام شد| ۲۰۰۰نفر مجروح شدند| جان‌باختگان چه کسانی بودند؟

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

تصاویر| ویلاهای لوکس زمین‌خواران در دل جنگل‌های هیرکانی

۲۰ هکتار از مناطق جنگلی اندیکا در آتش سوخت

خبر بعدی:

رییس پلیس راه سمنان: تردد خودرو در محورها پرحجم و روان است

سرهنگ تقی کبیری شامگاه جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: ترافیک خودروها به دلیل دور بازگشت هوطنان از سفرهای چندروز گذشته در محورهای اصلی شرقی- غربی و مسیرهای منتهی به سمنان از استان‌های شمالی پرحجم و روان است.

وی بیان کرد: تردد خودروها در محورهای دامغان به سمنان در محدوده گردنه آهوان، و گرمسار- ایوانکی نیمه‌سنگین است.

کبیری ادامه داد: در محور اصلی مشهد به تهران، کیاسر به مهدیشهر و فیروزکوه به سمنان نیز تردد پرحجم اما روان است.

رییس پلیس راه استان سمنان به همه رانندگان توصیه کرد با حفظ فاصله طولی مناسب و سرعت مطمئنه، سفر چندروزه خود را بدون حادثه به اتمام برسانند.

وی از شهروندان و مسافران خواست همواره در جاده‌ها به ویژه در ساعات پایانی دور سفرها، هشدارهای پلیس را جدی بگیرند و با ماموران پلیس راه در محورهای مختلف به ویژه هنگام سنگین‌شدن ترافیک همکاری‌های لازم را داشته باشند.

رییس پلیس راه استان سمنان گفت: حوادث جاده‌ای استان در دوره‌های حجم بالای سفر بیشتر به دلیل شتاب رانندگان برای زودتر رسیدن به مقصد، و ناشی از بی‌توجهی به جلو و ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه در اثر خستگی و خواب‌آلودگی رخ می‌دهد.

برچسب‌ها سمنان پلیس راهور ناجا تصادفات جاده ای

دیگر خبرها

 • کاهش میزان سفرها در ایام تعطیلات خردادماه
 • ربات‌های جدید سریع‌تر می‌دوند+ویدئو
 • جایگاه روش ابتلا و امتحان در تربیت انسان
 • شوچنکو در تیم ملی اوکراین تا 2022 ماندنی شد
 • دستیار جدید گواردیولا در منچسترسیتی +عکس
 • سمپاشی مزارع غلات مشهد به وسیله پهپاد
 • هدایت تحصیلی به صورت الکترونیکی در اختیار دانش‌آموزان خراسان جنوبی قرار می‌گیرد
 • گواردیولا دستیار جدیدش را انتخاب کرد
 • ۴ وسیله شهربازی توچال پلمب شد | معاون استاندار: ما قبلا تذکر داده بودیم
 • جان باختن ۵۲۳ نفر در تصادفات رانندگی در لرستان
 • لغو پروژه تولید ماشین‌های پرنده توسط Kitty Hawk
 • آپشنهای فنی خودرو|دکمه حالات مختلف رانندگی در خودرو چیست؟
 • ترافیک سنگین و روان در آزادراه‌های قزوین
 • ۴ وسیله بازی در توچال پلمب شد 
 • رییس پلیس راه استان سمنان: تردد خودرو در محورها پرحجم و روان است
 • حادثه در سرسره بادی توچال باعث پلمپ ۴ وسیله این شهر بازی شد
 • فراموشی آرمان‌های امام خمینی(ره) بدترین آفت است/ اجازه ندهیم کاخ‌نشین‌ها هدایت کوخ‌نشین‌ها را در دست بگیرند
 • جان باختن ۵۲۳ نفر در تصادفات رانندگی لرستان
 • امام جمعه بجنورد: امامین انقلاب تحول و تمدن آفرین بودند