Web Analytics Made Easy - Statcounter

تدوین بزرگترین بسته تحریمی از سوی جمهوریخواهان علیه ایران، اعلان جنگ فرمانده جنجالی اماراتی علیه قطر، طرح عرب‌های حوزه خلیج فارس برای افزایش نفوذ در عراق و برخورد یک موشک در نزدیکی فرودگاه بغداد از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه بوده اند. در این میان، باید به تحریم های جدید آمریکا علیه بیش از ۱۲۰ کشتی ایرانی نیز اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

به گزارش تابناک، دفتر کل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز دوشنبه 125 کشتی باری و نفتکش ایرانی را که از قبل در فهرست کشتی‌های تحت تحریم این نهاد قرار داشتند، ذیل عنوان دیگری تحریم کرد.

در به‌روزسانی جدید تحریم‌های مرتبط با ایران در پایگاه اطلاع‌رسانی اوفک، نام 125 کشتی ایرانی که قبلاً مشمول تحریم‌های کلی وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران بودند، به فهرست اشخاص (حقیقی و حقوقی) تحریم‌شده ذیل عنوان «تحریم‌های مرتبط با سلاح‌های کشتار جمعی» نیز اضافه شده‌‌‌اند.

به عبارت دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا که پیش از این کشتی‌های مذکور را صرفاً ذیل یک عنوان کلی تحریم کرده بود، اکنون با اهداف حقوقی خاص، برچسب «تحریم‌های مرتبط با سلاح‌های کشتار جمعی» را نیز به فهرست تحریم‌های خود علیه این کشتی‌ها افزوده است.

دولت آمریکا از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ماه 1397 تاکنون تحریم‌های گوناگونی را علیه بخش‌های مختلف اقتصاد ایران وضع کرده و حتی اتباع و شرکت‌های خارجی را به بهانه ارتباط با ایران هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

کارشناسان آمریکایی و نهادهای بین‌المللی اذعان کرده‌اند که اثر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران تخلیه شده و آمریکا ابزار تحریمی بیشتری برای اعمال فشار بر اقتصاد ایران در اختیار ندارد.

ایران چندی پیش به درخواست دولت ونزوئلا با زیر پا گذشتن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه هر دو کشور چندین نفتکش حامل سوخت را به ونزوئلا اعزام کرد. کارشناسان این اقدام را موفقیتی بزرگ برای ایران دانستند.

تدوین بزرگترین بسته تحریمی از سوی جمهوریخواهان علیه ایران

یک رسانه آمریکایی روز دوشنبه مدعی شد که به نسخه‌ای از بسته تحریمی قانونگذاران جمهوریخواه ایالات متحده علیه ایران که قرار است روزهای آتی رونمایی شود، دست یافته است.

به نوشته وبگاه «واشنگتن فری بیکن» «کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان آمریکا» (RSC) به عنوان بزرگ‌ترین گروه قانونگذاران حزب جمهوریخواه در کنگره روز چهارشنبه این بسته تحریمی گسترده علیه ایران، روسیه و چین را ارائه می‌کند.

به گفته «مایک جانسون» رئیس کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان بخش ایران این بسته شامل سخت‌ترین مجازات‌هایی است که کنگره در مورد ایران پیشنهاد کرده است و این امر تا حد زیادی فشار حداکثری دولت ترامپ را گسترش خواهد داد.

به نوشته این وبگاه،کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان از کنگره آمریکا می‌خواهد به طور یکجانبه بخشی از معافیت از تحریم‌هایی که باعث توجیه برنامه‌ هسته‌ای ایران شده و جای پای این کشور را در عراق محکم کرده را لغو کند.

بر اساس این بسته تحریمی جدید دولت آمریکا از رفع تحریم‌های ایران بدون رضایت مجلس نمایندگان و سنا منع می‌شود. در زمینه رفع تحریم‌های تسلیحاتی نیز این طرح تحریم‌های تازه‌ای را بر صنایع تسلیحاتی کشورهایی چون روسیه و چین در صورت فروش سلاح به ایران و همچنین بانک‌هایی که به ایران در این زمینه تسهیلات می‌دهند در نظر خواهد گرفت.

این در حالی است که یک مقام ارشد آمریکا نیز در روزهای گذشته گفت که دولت این کشور در حال انجام رایزنی‌های برای تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت با هدف تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است.

«برایان هوک»، نماینده دولت آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه گذشته گفت که دولت این کشور در حال انجام رایزنی‌هایی با متحدان منطقه‌ای خود جهت تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت با هدف تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است. پایگاه «نشنال» با گزارش این خبر نوشت برایان هوک همچنین خواستار حمایت جهانی از تلاش‌های آمریکا برای تمدید این تحریم‌ها شده است. چین و روسیه که از حق وتوی قطعنامه‌ها در شورای امنیت برخوردار هستند تا کنون به صراحت مخالفت خودشان را با تلاش‌های آمریکا در این خصوص اعلام کرده‌اند.

اعلان جنگ فرمانده جنجالی اماراتی علیه قطر

«ضاحی خلفان» معاون رئیس پلیس دبی کشورهای عربی را به جنگ ضد دولت قطر برای سرنگونی آن و تحویل دادنش به کسی که از نظر وی شایستگی آن را دارد و نیز صلح و آشتی با رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به مشکلات منطقه دعوت کرد.

خلفان در صفحه توئیتری خود هم‌زمان با وارد شدن محاصره قطر به سال چهارم و اصرار کشورهای محاصره کننده بر شروط خود برای رفع آن٬ تعدادی توئیت جنجالی منتشر کرد.

معاون رئیس پلیس دبی با یک اشاره تلویحی به پرونده لیبی و شکست‌های «خلیفه حفتر» که اخیراً به قاهره سفر کرده بود٬ اظهار داشت که قطر در پی ضربه زدن به مصر است.

توییت‌های خلفان به ویژه بخش های تحریک‌آمیز آن با محکومیت گسترده روبرو و نیز سبب حیرت مدیریت سایت توئیتر شد.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر ماه ژوئن سال 2017، اتهاماتی را علیه قطر مطرح کرده و تمام روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند.

دوحه اتهامات مطرح شده از سوی این 4 کشور عربی را رد کرد، اما این کشور، دوحه را تحت محاصره دیپلماتیک و اقتصادی قرار دادند.

اکنون محاصره قطر وارد چهارمین سال خود شده٬اما ریاض در این جبهه از سیاست خارجی خود نیز دستاوردی نداشته است.

طرح عرب‌های حوزه خلیج فارس برای افزایش نفوذ در عراق

«حنین قدو» عضو ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق  گفت که عربستان درصدد تقویت روابط با عراق به خصوص در زمینه‌های اقتصادی و تجاری است.

قدو در گفت‌وگو با پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت:«عربستان تلاش می‌کند از کانال کمک به عراق برای عبور از شرایط اقتصادی فعلی آن، روابطش با عراق را تقویت کند به گونه‌ای که مبادلات تجاری و طرح‌های سرمایه گذاری میان دو کشور افزایش یابد».

قدو افزود: «گروه‌های سیاسی و پارلمان عراق الکاظمی را در زمینه چگونگی سیاست خارجی خود با کشورهای همسایه و منطقه و دنیا مخیر گذاشته است».

او افزود: «درباره روابط با کویت قرار است دولت عراق تسویه بدهکاری خود را با کویت تا زمان عبور از بحران مالی به تعویق اندازد، زیرا عربستان یک کشور همسایه عراق است و سیاست الکاظمی حسن نیت عراق را در روابط با عربستان و دیگر کشورها نشان خواهد داد».

این در حالی است که «ایاد علاوی» رئیس ائتلاف الوطنیه در پارلمان عراق ضمن انتقاد شدید از اقدام نخست‌وزیر این کشور در اعزام وزیر دارایی به کشورهای عربستان و کویت با انگیزه دریافت کمک‌های مالی، آن را گدایی توصیف کرد.

«علی عبدالامیر علاوی» وزیر دارایی عراق اوایل خرداد ماه به عنوان فرستاده نخست‌وزیر این کشور به عربستان سعودی سفر کرده بود، او پیش از دیدار با مقامات سعودی درباره رویکرد این کشور برای توسعه روابط با عربستان سعودی و حمایت از اقتصاد عراق گفته بود: هدف از سفر به عربستان سعودی، توجه به سه محور برای توسعه رابطه عراق با طرف سعودی است. اول: حمایت مالی فوری از بودجه، دوم: تشویق و تحریک شرکت‌ها و موسسات دولتی عربستان به ویژه در بخش انرژی و کشاورزی برای ورود به بازارهای عراق از طریق سرمایه‌گذاری، سوم: فعال‌سازی بعد تجاری.

وی سپس عازم کویت شد و  در دیدار با نخست وزیر این کشور نامه مکتوب نخست وزیر عراق را تحویل وی داد. گفته می شود که متن نامه نخست وزیر عراق درباره حمایت از روابط میان بغداد و کویت و افق‌های گسترش این روابط و تبادل دیدگاه‌ها درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی بود.

برخورد یک موشک در نزدیکی فرودگاه بغداد

ارتش عراق اعلام کرد که در ساعات پایانی روز دوشنبه یک موشک در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد اصابت کرد.

ارتش عراق هم‌چنین اعلام کرد که این موشک از منطقه‌ای در شمال به سمت جنوب فرودگاه شلیک شده است و هیچ‌گونه خسارات یا تلفاتی نیز گزارش نشده است.

هیچ گروه یا سازمانی مسئولیت این حمله‌ی موشکی را بر عهده نگرفته است.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تابناک

کلیدواژه: جلیل سبحانی اکبر طبری علی دیواندری بیژن قاسم زاده تحولات خاورمیانه تحولات سوریه تحولات عراق تحولات یمن ایران و آمریکا برجام اروپا روسیه چین کروناویروس جلیل سبحانی اکبر طبری علی دیواندری بیژن قاسم زاده عربستان سعودی آمریکا علیه بسته تحریمی علیه ایران نخست وزیر علیه قطر تحریم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۲۲۴۸۱۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

سند جامع همکاری‌های ایران و عمان نهایی می‌شود

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری امروز با همتای عمانی خود با اشاره به جایگاه ممتاز عمان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: نقش عمان در موضوعات منطقه‌ای و بین المللی همواره مثبت و سازنده بوده است.

امیرعبداللهیان در توضیح گفت و گوهای امروز روسای دو کشور در تهران خاطرنشان کرد: این گفت‌وگوها در خصوص مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی بود که در چارچوب آن در خصوص تقویت خطوط کشتی رانی بین دو کشور و فعال سازی ظرفیت بنادر تاکید شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با تاکید بر سفر سال گذشته آیت الله رئیسی به عمان و امضای 13 سند همکاری در جریان این سفر که منجر به افزایش دوبرابری حجم تبادلات تجاری بین دو کشور شد افزود: در پی دیدار روز جاری نیز روسای دو کشور چهار سند دیگر بین وزرای ذی ربط به امضا رسید.

در ادامه این نشست خبری «بدر بن حمد البوسعیدی» با اشاره به اینکه سفر کنونی «سلطان هیثم بن طارق» پادشاه عمان به تهران بیانگر امتداد و عمق روابط تاریخی و ممتاز بین دو کشور است گفت: این سفر مرحله جدیدی را در روابط بین دو کشور پی ریزی و ما را برای فعالیت‌های پرثمر جدید آماده می‌کند.

وزیر خارجه عمان ادامه داد: مذاکرات امروز بین سلطان عمان و جناب آقای رئیسی بیانگر روح مثبت حاکم بر روابط دو کشور در تمام زمینه هاست. وی با اشاره به همکاری‌های مورد اشاره حسین امیرعبداللهیان بین دو کشور گفت: علاوه بر آنچه گفته شد ما در زمینه گردشگری سلامت، امنیت غذایی، صنایع تبدیلی، انرژی تجدیدپذیر و همچنین ارتباط مستقیم بنادر دو کشور و تقویت کشتی‌رانی و بسیاری از موضوعات دیگر صحبت کردیم.

«بدر بن حمد البوسعیدی» تصریح کرد: سلطان عمان در دیدار کنونی‌شان نسبت به اهمیت رویکردهای بسیار مثبت رئیس جمهور ایران مبنی بر تقویت و توسعه روابط ایران با همسایگان تاکید نمودند.

وزیر خارجه عمان بیان کرد: ما هم باور داریم روابط نزدیک همسایگان با جمهوری اسلامی ایران امنیت، ثبات و رفاه را به همراه خواهد داشت.

وزیر خارجه عمان در پایان با بیان اینکه هدف از رایزنی های مستمر یافتن راه حل های مسالمت آمیز جهت برطرف کردن چالش های فرارو است اظهار داشت: سند جامع راهبردی بین دو کشور که در برگیرنده موضوعات مورد اهتمام دو طرف است را نهایی خواهیم کرد.

سیاست سیاست خارجی ۰ نفر عبدالرضا هادی زاده نائینی برچسب‌ها جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله رئیسی عمان

دیگر خبرها

  • اماراتی‌ها ۶ برابر ایرانی‌ها قدرت خرید دارند
  • سند جامع همکاری‌های ایران و عمان نهایی می‌شود
  • کشورهای عربی خلیج‌فارس مقصد مهاجرت پزشکان ایرانی
  • رییس کمیسیون بهداشت مجلس : کشورهای عربی خلیج فارس مقصد مهاجرت پزشکان ایرانی است
  • سفر پادشاه عمان، نشانه‌ای از روابط روبه‌رشد ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس است
  • عراق از پروژه 17 میلیارد دلاری برای اتصال آسیا و اروپا رونمایی کرد
  • فرمانده نیروی دریایی سپاه: آمریکا «غلط» می‌کند در خلیج فارس حضور دارد / «کوتاه بیاییم»، دشمن قطعا بر ما مسلط می‌شود
  • سردار تنگسیری: آمریکا غلط می‌کند ... | وقتی کشتی ما را در جبل‌الطارق گرفتند ...
  • حمله هکری گسترده به زیرساخت‌های نیروی دریایی آمریکا/ رصد ۲۱ هواپیما نظامی و ۱۱ کشتی جنگی چین در اطراف تایوان/ احداث دومین پایگاه نظامی در غرب عراق/ قدردانی اردوغان از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس
  • توافق دولت بایدن و جمهوریخواهان برای افزایش سقف بدهی‌های دولت