رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران با اشاره به روند صعودی بیکاری کرونا در کشور، گفت: با توجه به افزایش موارد ابتلا در شرایط فعلی، انتطار داریم موارد مرگ ناشی از کرونا نیز طی هفته‌های آتی زیاد باشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، احسان مصطفوی در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی نمودار موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور طی روزهای آتی با توجه به روند کاهشی رعایت پروتکلهای بهداشتی، گفت: زمانی که در مورد تحلیل روند بیماری کرونا صحبت می‌کنیم، این تحلیل می‌تواند هم درباره موارد ابتلا و هم درباره موارد مرگ گزارش شود.

موارد ابتلا هم متاثر از موارد سرپایی و بستری گزارش شده است. در حال حاضر روند افزایشی، در هر دو مورد ابتلا و مرگ در اکثر استان های کشور مشاهده می‌شود.

وی در این باره افزود: در مورد کرونا، زمانی که افزایش موارد بیماری در بیماران بستری در بیمارستان ها را مشاهده می‌کنیم، انتظار می‌رود تاثیر آن بر مرگ و میر را تقریبا دو هفته‌ بعد شاهد باشیم؛ بنابراین در هفته‌های آینده‌ همچنان انتظار افزایش موارد مرگ را داریم.

وی افزود: هر مداخله ای که انجام شود می‌تواند این روند افزایشی را کند کرده یا نزولی کند. واقعیت این است که در یکی دو هفته اخیر مداخله جدی و تاثیرگذاری انجام نشده است که انتظار داشته باشیم طی روزها و هفته‌های آینده، تغییر روند جدی ببینیم. اگر مداخلات جدی مانند افزایش محدودیت‌ها، نظارت‌های جدی‌تر و حتی تعطیلی اماکن و مشاغل مختلف صورت گیرد، آثار آن بر موارد بستری و مرگ در دو تا سه هفته بعد قابل انتظار است.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه روند افزایشی موارد بیماری در چند هفته اخیر هم راستا با بعضی از کشورهای غربی هم هست، اظهار کرد: در مورد بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلستان، ایتالیا و اسپانیا که چندین ماه به شرایط ثبات و کنترل شده‌ای رسیده بودند هم طی هفته‌های اخیر شاهد افزایش قابل توجه موارد ابتلا به کرونا هستیم تا جایی که این موارد ابتلا بیش از مبتلایان در پیک اول بیماری هم بوده است. در مورد برخی کشورها مثل هندوستان و روسیه هم از ابتدای شروع اپیدمی به آن معنی کاهش روند موارد بیماری و مرگ اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر کشورهایی نظیر آمریکا یا روسیه هم نتوانسته اند چندان در کنترل اپیدمی موفق باشند و بیشترین گزارش های موارد بیماری را دارند.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران در ادامه تاکید کرد: با ویروسی مواجه هستیم که انتشار آن از یک طرف وابسته به رفتار مردم بوده و از طرف دیگر وابسته به ذات ویروس است. هر زمان که رفتار مردم به سوی ساده انگاری و عدم رعایت نکات بهداشتی پیش رفت، شاهد افزایش موارد ابتلا بودیم، ولی نباید از سرایت‌پذیری بالای ویروس هم غافل شویم؛ نظارت و اعمال چارچوب‌های بهداشتی دقیق جهت شناسایی بیماران، ایزولاسیون آنها و ردیابی تماس‌هایشان از نکات حائز اهمیت است که باید در ماه های پیش رو با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

وی در این باره افزود: بررسی اهرم‌های تنبیهی دقیق نیز برای متخلفان نکات بهداشتی می‌تواند به کنترل شرایط کمک کند. از طرفی با توجه به آنکه بیشترین موارد مرگ در افراد مسن و با بیماری زمینه‌ای اتفاق می افتد، باید مخصوصا این گروه ها بیشتر ملاحظات بهداشتی را رعایت کرده و تا حد امکان از حضور در اماکن عمومی پرهیز کنند و در صورت امکان برنامه های محدود کننده حضور آن ها در اماکن عمومی اجرا شود.

مصطفوی ادامه داد: در شرایط فعلی و با سردتر شدن هوا و افزایش حضور مردم در تجمعاتی که در محیط سربسته اتفاق می‌افتد، احتمال افزایش موارد بیماری در مقایسه با فصول گرم سال وجود دارد. در حال حاضر افزایش موارد ابتلا را در اکثر مناطق کشور شاهد هستیم؛ به شکلی که در برخی استان ها این شیب صعودی تند و در برخی نیز ملایم است و صرفا در مورد تعداد محدودی از استان ها روند نزولی و با ثبات را تجربه می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تحلیل روند اتفاقاتی که در کشورها روی می دهد، صرفا بر اساس آمار کشوری موارد ابتلا و مرگ، بدون توجه به روند بیماری در استان‌ها است، تصریح کرد: این تحلیل برای کشورهایی با وسعت و جمعیت بالا نظیر ایران سخت است، آنچه که به عنوان تحلیل روند اپیدمی در کشور داریم عملا تجمیع موارد بیماری است که در استان‌های مختلف در حال وقوع است؛ در نتیجه اگر مداخلات و محدودیت ها در همه مناطق کشور اجرا شود، آن وقت انتظار داریم که تاثیر آن را بر روند بیماری در کشور ببینیم؛ در غیر این صورت مداخلات محدود و استانی، شاید روند کشوری را خیلی متاثر نکند.

مصطفوی افزود: در مورد هر بیماری عفونی فاکتوری به نام عدد مولد پایه تعریف می‌شود؛ یعنی به طور متوسط هر فرد آلوده، در یک جمعیت کاملا حساس و بدون اجرای اقدامات کنترلی چند نفر دیگر را آلوده می کند. این عدد در مورد کووید۱۹ حدودا بین ۲ تا ۳ است و هرچقدر اقدامات کنترلی انجام دهیم و جامعه ایمنی نسبی پیدا کند، این عدد کمتر می‌شود و زمانی که این عدد کمتر از یک شود، یعنی یک فرد آلوده کمتر از یک نفر دیگر را آلوده می‌کند و در این شرایط، اپیدمی به سمت کنترل و محدود شدن پیش می رود و می‌توان انتظار روند نزولی بیماری را داشت. مقدار عدد مولد نسلی، صرفا روند اپیدمی را نشان می‌دهد و نشان از شدت آن نیست. به عبارتی ممکن است این عدد برابر یک باشد ولی وضعیت اپیدمی به صورت پایدار ولی در سطح بسیار شدید قرار داشته باشد و بالعکس ممکن است عدد بالای یک باشد و روند اپیدمی رو به افزایش باشد ولی شدت بیماری خیلی کم باشد.

وی افزود: بر اساس گزارش منتشر شده توسط کمیته ملی اپیدمیولوژی کرونا، با استفاده از تعداد افراد بستری در بیمارستان‌های کشور با تشخیص احتمالی کووید-۱۹، عدد مولد نسلی در طول ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری در کشور افت قابل ملاحظه‌ای نسبت به اوایل اسفند ۱۳۹۸ داشته و از حدود ۲.۵ به ۰.۹۲رسیده بود. از هفته اول خرداد سال جاری تا ۲۴ تیرماه عدد مولد نسلی بالاتر از یک بوده است؛ ولی بعد از آن مقدار آن به کمتر از یک کاهش یافت؛ به طوری که در هفته منتهی به ۴ شهریور ۹۹ به ۰.۹۵ رسیده بود، ولی در هفته منتهی به ۲۵ شهریور عدد مولد نسلی به ۱.۱۱ افزایش یافته است. در نهایت در هفته منتهی به ۲۵ شهریور ۹۹، جمعاً ۲۲ استان کشور، مقدار عدد مولد نسلی بالاتر از یک داشته اند.

وی درباره احتمال بروز تغییر علائم بالینی بیماری، خاطرنشان کرد: انتظارمان این است که با گذشت زمان شناخت بهتری از ویروس کووید۱۹ پیدا کنیم؛ بنابراین اگر صحبت از علائم بالینی جدید است لزوما به آن معنا نیست که این علائم جدیدا اتفاق افتاده بلکه معنایش شاید شناخت بهتر ما از بیماری است؛ در حال حاضر هنوز مهمترین علامت بیماری در افراد علامت دار، درگیری سیستم تنفسی و گوارشی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: کرونا پروتکل های بهداشتی مبتلایان به ویروس کرونا موارد بیماری افزایش موارد موارد ابتلا موارد مرگ استان ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۵۷۴۱۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

ارادت عارفانه مولانا به حضرت علی (ع) به روایت حسن بلخاری +صوت

خبر بعدی:

شرایط دشوار نظام سلامت کشور در پاییز و زمستان/کرونا در کهگیلویه و بویراحمد باز هم قربانی گرفت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش شمار جانباختگان کووید19 استان به 190 نفر خبر داد و گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه 3 هم استانی بر اثر ابتلا به کرونا ویروس جان خود را از دست دادند که محدوده سنی آنها از 40 تا 85 سال بود و یکی از بیماران که میانسال بود و بیماری زمینه ای نیز نداشت متاسفانه روند پیشرونده ای داشت و علیرغم تلاش تیم پزشکی فوت نمود.

به گزارش خبرگزاری برنا از استان کهگیلویه و بویراحمد؛ دکتر پرویز یزدان‌پناه افزود: هم اکنون 325 بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 143 بیمار کرونایی قطعی بوده و 23 بیمار در بخش های ویژه تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: از مجموع مبتلایان به کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد 10023 نفر بهبود یافته گزارش شده است.

 وی اذعان داشت: از 315 نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج  موارد حدود 50 درصد موارد مثبت بود که بیشترین موارد مثبت در شهرستان های کهگیلویه(32)،گچساران(27)، بویراحمد(10)، بهمیی(8)، باشت(7) ، دنا (6)، چرام( 6)، لنده( 4) درصد بود.

دکتر یزدانپناه یادآور شد‌: همکاری مردم موجب تداوم سیر نزولی بیماری کووید ۱۹ در استان می شود و از مردم می خواهیم همچنان دستورالعمل های بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک را رعایت نمایند.

وی تاکید کرد: با توجه به ویژگی های اپیدمیولوژیک بیماری و همزمانی آن با شیوع آنفلوآنزا در فصول پاییز و زمستان پیش بینی می گردد شرایط دشواری در نظام سلامت کشور و به تبع آن استان داشته باشیم.

 

دیگر خبرها

 • کرونا همچنان همان ویروس وحشی با میزان سرایت پذیری بالاست
 • طرز تهیه مرغ بلغاری بسیار خوشمزه در فر و بدون فر
 • پیش بینی بازاری متعادل برای بورس در هفته پیش رو!
 • سازمان جهانی بهداشت: بسیاری از کشورها با رشد تصاعدی کرونا روبه‌رو هستند
 • بسیاری از کشورها با رشد تصاعدی کرونا روبه‌رو هستند
 • آخرین قیمت‌ها در بازار سکه/ پیش‌بینی صرافان از قیمت‌ها چیست؟
 • پیش بینی بورس فردا شنبه 3 آبان 99
 • هوای اصفهان برای سومین روز متوالی ناسالم است
 • ثبت ۸ فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه
 • مناسب‌ترین جایگزین واکسن آنفلوانزا در فصل سرما
 • جایگزین‌های مناسب واکسن آنفلوآنزا
 • از ماجرای نایاب شدن انسولین تا افزایش هولناک آمار فوتی‌های کرونا
 • بازار طلا نابسامان و پرتلاطم است/ پیش‌بینی روند صعودی طلا در هفته آینده
 • جایگزین‌های مناسب واکسن آنفلوانزا در پاییز و زمستان
 • پیش‌بینی یک کارشناس از وضعیت بورس در هفته آتی
 • پیش‌بینی بک کارشناس از وضعیت بورس در هفته آتی
 • وضعیت کیفی هوای امروز تهران؟
 • افزایش شاخص کیفی هوا در اصفهان
 • شاخص کیفی هوا در اصفهان و خمینی شهر افزایش یافت