Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «جام جم آنلاین»
2022-12-08@21:19:08 GMT

ادله اثبات شهادت پیامبر اکرم (ص)

تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۲۹۶۴۷۶۹۰

ادله اثبات شهادت پیامبر اکرم (ص)

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری حوزه؛ دلایل بسیاری وجود دارد که رحلت پیامبر اکرم (ص) ناشی از خوراندن سم به آن حضرت بوده است. این دلایل و روایات، از تواتر معنوی برخوردارند و از مجموع آنها می توان رحلت پیامبر اکرم از طریق شهادت را ثابت نمود.

پیش بینی رحلت پیامبر اکرم از زبان ایشان

پیامبر اکرم (ص) یک ماه قبل از رحلت فرمود: «فراق نزدیک شده و بازگشت به سوی خداوند است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

نزدیک است فرا خوانده شوم و دعوت حق را اجابت نمایم و من دو چیز گران در میان شما می گذارم و می روم: کتاب خدا و عترتم، و خداوند لطیف و آگاه به من خبر داد که این دو هرگز از یکدیگر جدا نشوند تا کنار حوض کوثر بر من وارد شوند. پس خوب بیندیشید چگونه با آن دو رفتار خواهید نمود».

در حجه الوداع در هنگام رمی جمرات فرمود: «مناسک خود را از من فرا گیرید، شاید بعد از امسال دیگر به حج نیایم و هرگز مرا دیگر در این جایگاه نخواهید دید».

روزی به آن حضرت خبر دادند که مردم از وقوع مرگ شما اندوهگین و نگرانند، پیامبر در حالی که به فضل بن عباس و علی بن ابی طالب (ع) تکیه داده بود به سوی مسجد رهسپار گردید و پس از درود و سپاس پروردگار، فرمود: «به من خبر داده اند شما از مرگ پیامبر خود در هراس هستید. آیا پیش از من، پیامبری بوده است که {عمرش} جاودان باشد؟! آگاه باشید، من به رحمت پروردگار خود خواهم پیوست و شما نیز به رحمت پروردگار خود ملحق خواهید شد».

روزی دیگر پیامبر (ص) با کمک علی (ع) و جمعی از یاران خود به قبرستان بقیع رفت و برای مردگان طلب آمرزش کرد. سپس رو به علی (ع) کرد و فرمود: «کلید گنج های ابدی دنیا و زندگی ابدی در آن، در اختیار من گذارده شده و بین زندگی در دنیا و لقای خداوند مخیر شده ام، ولی من ملاقات با پروردگار و بهشت الهی را ترجیح داده ام».

در چند روز آخر قبل از رحلت پیامبر اکرم (ص) آن بزرگوار در مسجد پس از انجام نماز صبح فرمود: «ای مردم! آتش فتنه ها شعله ور گردیده و فتنه ها همچون پاره های امواج تاریک شب روی آورده است. من در روز رستاخیز پیشاپیش شما هستم و شما در حوض کوثر بر من در می آئید. آگاه باشید که من درباره ثقلین از شما می پرسم، پس بنگرید چگونه پس از من درباره آن دو رفتار می کنید، زیرا که خدای لطیف و خبیر مرا آگاه ساخته که آن دو از هم جدا نمی شوند تا مرا دیدار کنند. آگاه باشید که من آن دو را در میان شما به جای نهادم (کتاب خدا و اهل بیتم). بر ایشان پیشی نگیرید که از هم پاشیده و پراکنده خواهید شد و درباره آنان کوتاهی نکنید که به هلاکت می رسید». آن گاه پیامبر (ص) با زحمت به سوی خانه اش به راه افتاد. مردم با چشمانی اشک آلود آخرین فرستاده الهی را بدرقه می کردند.

تاریخ رحلت پیامبر اکرم (ص)

در تاریخ رحلت رسول اکرم (ص) میان شیعه و اهل سنت، اتفاق نظر نیست. زیرا تاریخ نگاران و سیره نویسان شیعه به پیروی از اهل بیت علیهم السلام، تاریخ رحلت پیامبر اکرم (ص) را روز دوشنبه 28 صفر سال یازدهم هجری قمری دانسته اند، ولیکن علمای اهل سنت تاریخ آن را در ماه ربیع الاول ذکر کرده اند و در این که چه روزی از ربیع الاول بوده است، اختلاف دارند. برخی روز اول، برخی روز دوم و برخی روز دوازدهم و عده ای روز دیگری از این ماه را بیان کردند. شیخ عباس قمی می گوید اکثر علمای اهل سنت روز رحلت پیامبر اکرم را در روز دوازدهم ماه ربیع الاول گفته اند. واقدی از جمله کسانی است که رحلت پیامبر اکرم را در روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول می داند.

لحظات قبل از رحلت پیامبر اکرم (ص) چگونه گذشت؟

در آخرین روزهای پیش از رحلت پیامبراکرم ایشان به علی (ع) وصیت نمودند که او را غسل و کفن کند و بر او نماز بگزارد. علی (ع) که جانش با جان پیامبر آمیخته بود، پاسخ داد: «ای رسول خدا، می ترسم طاقت این کار را نداشته باشم». پیامبر (ص) علی (ع) را به خود نزدیک کرد. آن گاه انگشترش را به او داد تا در دستش کند. سپس شمشیر، زره و سایر وسایل جنگی خود را خواست و همه آنها را به علی سپرد. فردای آن روز بیماری پیامبر (ص) شدت یافت اما او در همین حال نیز اطرافیان خود را درباره حقوق مردم و توجه به مردم سفارش می کرد. سپس به حاضران فرمود: «برادر و دوستم را بخواهید به اینجا بیاید». ام سلمه، همسر پیامبر گفت: «علی را بگویید بیاید زیرا منظور پیامبر جز او کس دیگری نیست». هنگامی که علی (ع) آمد، پیامبر به او اشاره کرد که نزدیک شود. آن گاه علی (ع) را در آغوش گرفت و مدتی طولانی با او راز گفت تا آن که از حال رفت و بیهوش شد. با مشاهده این وضع، نواده های پیامبر (ص)، حسن و حسین (ع) به شدت گریستند و خود را روی بدن رسول خدا افکندند. علی (ع) خواست آن دو را از پیامبر (ص) جدا کند. پیامبر (ص) به هوش آمد و فرمود: «علی جان آن دو را واگذار تا ببویم و آنها نیز مرا ببویند، آن دو از من بهره گیرند و من از آنها بهره گیرم». سرانجام پیامبر (ص) هنگامی که سرش بر دامان علی (ع) بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

علت رحلت پیامبر اکرم (ص)

دلایل بسیاری وجود دارد که رحلت پیامبر اکرم (ص) ناشی از خوراندن سم به آن حضرت بوده است. این دلایل و روایات، از تواتر معنوی برخوردارند و از مجموع آنها می توان رحلت پیامبر اکرم از طریق شهادت را ثابت نمود.

کتاب های شیعه

روایت اول: امام صادق(ع) می فرمایند:از آن جا که پیامبر اسلام(ص)، سر دست گوسفند، را دوست می داشتند، یک زن یهودی با اطلاع از این موضوع ایشان را با این بخش از گوسفند مسموم نمودند. در این روایت، به مسمومیت پیامبر(ص) تصریح شده، اما در آن اشاره ای نشده است که آیا ایشان بر اثر این سم به شهادت رسیدند یا خیر؟

روایت دوم: امام صادق(ع) فرمودند:پیامبر اکرم(ص) در جریان جنگ خیبر مسموم شده و هنگام رحلتشان بیان فرمودند که لقمه ای که آن روز در خیبر تناول نمودم، اکنون اعضای بدنم را نابود نموده است و هیچ پیامبر و جانشین پیامبری نیست، مگر این که با شهادت از دنیا می رود. در این روایت، علاوه بر تصریح به مسموم شدن رسول خدا(ص) و شهادت ایشان در پی مسمومیت، به اصلی کلی نیز اشاره می شود که مرگ تمام پیامبران و اوصیا با شهادت بوده و هیچ کدام، با مرگ طبیعی از دنیا نمی روند!

بسیاری از دانشمندان شیعه، با استفاده از این اصل کلی، نیازی به جست وجوی مورد به مورد را در ارتباط با چگونگی شهادت هر کدام از معصومان(ع) احساس نمی کنند. بر این اساس، هر چند دلیل متقنی بر شهادت پیامبر(ص) نیز ارائه نشود، باز هم می توان معتقد بود که رحلت ایشان طبیعی نبوده است!

کتاب های اهل سنت

روایت اول: در معتبرترین کتاب اهل سنت، نقل شده است؛ پیامبر(ص) در بیماری منجر به رحلتشان، خطاب به همسرشان عایشه فرمودند:من همواره درد ناشی از غذای مسمومی را که در خیبر تناول نموده ام، در بدنم احساس می کردم و اکنون گویا وقت آن فرا رسیده که آن سم، مرا از پای درآورد.همین موضوع در سنن دارمی نیز بیان شده است. علاوه بر این که در این کتاب، به شهادت برخی از یاران پیامبر(ص)، بر اثر تناول همان غذای مسموم نیز اشاره شده است.

روایت دوم: احمد بن حنبل در مسند خود، ماجرایی را بیان می نماید که طی آن، بانویی به نام ام مبشر که فرزندش به دلیل خوردن غذای مسموم در کنار پیامبر(ص)، به شهادت رسیده بود؛ در ایام بیماری ایشان به عیادتشان آمده و اظهار داشتند که من احتمال قوی می دهم که بیماری شما ناشی از همان غذای مسمومی باشد که فرزندم نیز به همین دلیل به شهادت رسید! پیامبر(ص) در پاسخ فرمودند که من نیز دلیلی به غیر از مسمومیت، برای بیماری خویش نمی بینم و گویا نزدیک است که مرا از پای در آورد.

مرحوم مجلسی نیز با نقل روایتی؛ تقریبا مشابه با این روایت بیان نموده که به همین دلیل است که مسلمانان اعتقاد دارند، علاوه بر فضیلت نبوت که به پیامبر(ص) هدیه شده، ایشان به فوز شهادت نیز نائل آمده اند.

روایت سوم:محمد بن سعد؛ از قدیمی ترین مورخان مسلمان ماجرای مسمومیت پیامبر اکرم(ص) را این گونه نقل می نماید: هنگامی که پیامبر(ص)، خیبر را فتح نموده و اوضاع به حالت عادی برگشت، زنی یهودی به نام زینب که برادر زادۀ مرحب بود که در جنگ خیبر کشته شد، از دیگران پرسش می نمود که پیامبر(ص) کدام بخش از گوسفند را بیشتر دوست می دارد؟ و پاسخ شنید که سر دست آن را. سپس آن زن، گوسفندی را ذبح و تکه تکه نمود و بعد از مشورت با یهودیان در مورد انواع سم ها، سمی که تمام آنان معتقد بودند، کسی از آن جان سالم به در نمی برد را، انتخاب نموده و اعضای گوسفند و بیشتر از همه جا، سردست ها را مسموم نمود. هنگامی که آفتاب غروب نموده و پیامبر نماز مغرب را به جماعت اقامه فرموده و در حال برگشت بودند، آن زن یهودی را دیدند که همچنان نشسته است! پیامبر(ص) دلیل آن را پرسیدند و او جواب داد که هدیه ای برایتان آوردم! پیامبر با قبول هدیه، به همراه یارانش بر سر سفره نشسته و مشغول تناول غذا شدند. .. بعد از مدتی، پیامبر(ص) فرمودند که دست نگه دارید! گویا این گوسفند مسموم است! مؤلف کتاب، سپس نتیجه می گیرد که شهادت پیامبر به همین دلیل بوده است.

نتیجه گیری

از مجموع روایات نقل شده در کتب شیعه و اهل سنت، می توان نظریۀ شهادت ناشی از مسمومیت پیامبر(ص) را تقویت نمود که در قریب به اتفاق این روایات، زمان مسمومیت ایشان، هم زمان با جنگ خیبر و توسط زنی یهودی بیان شده است.

اما با این وجود، باید گفت موضوع شهادت پیامبر(ص)، از اصول دین و یا بدیهیات آن نبوده که ایمان و اعتقاد بدان، واجب و لازم بوده و انکار آن، موجب خروج از دین شود و به همین دلیل نیز، تعداد اندکی از مسلمانان، در شهادت پیامبر تردید نموده و رحلت ایشان را ناشی از عاملی طبیعی؛ مانند بیماری سینه پهلو و یا تب شدید دانسته اند، با این که خود پیامبر تأکید نموده بود که من به برخی از این بیماری ها هرگز مبتلا نخواهم شد!

صرافی ارز دیجیتال

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: شهادت پیامبر سیره پیشوایان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ۲۸صفر رحلت پیامبر اکرم شهادت پیامبر همین دلیل غذای مسموم ربیع الاول پیامبر ص اهل سنت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۶۴۷۶۹۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

آمریکایی‌ها به دنبال مهار ایران از طریق تقسیم کار با اسرائیلی‌ها هستند / ادله مربوط به پرونده ۹۲  هزار میلیارد فولاد مطرح شود

مشاوره فرمانده سپاه گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران را مهار کنند و طریقه مهار ایران با تقسیم کار با اسرائیلی‌ها انجام برنامه ریزی کرده اند.

به گزارش خبرنگار استان‌های خبرگزاری دانشجو، حسین طائب، مشاور فرمانده سپاه در جمع دانشجویان مشهدی ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت زهرا (س) اظهار کرد: مرد و زن همه توجهمان این است که پیرو مکتب علوی و مکتب فاطمی باشیم.

 

طائب بیان کرد: ورود به هفتادمین سال یکی از برچسته‌ترین حرکات جنبش دانشجویی و شکل گیری شعار مرگ بر آمریکا و مبارزه با دیکتاتوری و استعمار و سلطه بیگانگان کرامی می‌داریم.

 

مشاور فرمانده سپاه به تحلیل شرایط روز کشور پرداخت و به این سوال پاسخ داد که چرا آمریکایی‌ها در این مقطع تلاش کردند که برای یک فتنه جدید اقداماتی انجام دادند.

 

وی بیان کرد: در این تقابل بین جبهه انقلاب اسلامی و جبهه استکبار جهانی هر دو جبهه رو تحلیل کنیم. در چه شرایطی هستند از نظر زمانی در چه مقطعی از زمان قرار دارند تا بفهمیم که چرا در این مقطع چنین فتنه و اغتشاشی شکل می‌گیرد.

 

دانشجویان استراتژی‌های آمریکایی‌ها را مطالعه کنند

طائب از دانشجویان خواست استراتژی امنیت ملی آمریکا برای قرن ۲۱ مطالعه کنند و گفت: قانون امنیت ملی آمریکا مربوط به بعد از جنگ جهانی دوم بود. زمانی که شوروی سقوط کرد آمریکایی‌ها گفتند این قانون امنیت ملی مربوط به زمانی است که ما در جنگ سرد بودیم و در آن مقطع دو قطب قدرت دنیا آمریکا و شوروی بودند. در ورود به قرن بیست و یکم دو تا از عناصر هندسه جهانی تغییر کرده، یکی رقیب آمریکایی‌ها بر سلطه گری بر جهان فروپاشی شده و یک دیگر اینکه یک قدرت جدید ایجاد شده است.

 

مشاور فرمانده سپاه دومین سند آمریکایی‌ها را قانون آخرین استراتژی امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۲۲ و سومین سند را هم وضعیت درون آمریکا رو بیان می‌کنه هم رقبا رو میگه و چه باید کرد.

 

سومین سند هم نامه‌ای است که بنت نخست وزیر سابق اسرائیل یک ماه قبل از سقوط از دولت به جمعیت خاموش اسرائیل می‌نویسد. نامه‌ای ۲۷ صفحه‌ای است که وضعیت اسرائیل رو بیان می‌کند. در هر سه سند تقابل این‌ها با ایران هم بیان شده است.

 

روند قدرت انقلاب اسلامی در دهه پنجم

وی با اشاره به تقابل گفتمان غرب و گفتمان انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی‌ها می‌گویند انقلاب اسلامی در دهه پنجم خود در روند تولید قدرت قرار گرفته است و قدرتش را افزایش داده است. برای این منظور سه دلیل بیان می‌کنند. اول اینکه در منطقه روز به روز قوت و قدرت ایران بیشتر می‌شود. دوم به عنوان یک بازیگر در سطح بین الملل تبدیل به بازیگر موثر می‌شود سوم فضای داخلی ایران به یکپارچگی می‌رسد.

 

طائب ادامه داد: در مقابل می‌گویند این دهه پنجم ایران با یک دهه سرنوشت ساز برای آمریکا همزمان شده است. این مطلب را در سند استراتژی امنیت ملی قرن ۲۱ مطرح کرده اند که می‌گوید آمریکا با چالش‌های درونی مواجه است و با چالش‌های بیرونی. چالش‌های درونی شان را اقتصادی و امنیتی و سیاسی مطرح می‌کنند.

 

وی با اشاره به اسناد استراتژی امنیت ملی در آمریکا اشاره می‌کند که آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران را مهار کنیند و طریقه مهار ایران با تقسیم کار با اسرائیلی ها انجام برنامه ریزی کرده اند. اسرائیل عملیات نیمه سخت را در ایران و منطقه انجام دهد، از جنگ کشتی‌ها و جنگ سایبری هم انجام دهند و جنگ امنیتی هم انجام دهند امریکایی‌ها فشار اقتصادی بیاروند و وارد مذاکره شوند.

 

وی در ادامه وضعیت نابسامان سیاسی اسرائیل را تشریح کرد و گفت: رئیس موساد رفت آمریکا اگر شما با ایران توافق کنید و امتیاز بدهید، نتانیاهو به قدرت برمی گردد به ضرر آمریکا و اسرائیل تمام می‌شود؛ بنابراین بهتر است در شرایط فعلی مذاکرات متوقف شود و آمریکا فشار و بی ثباتی در ایران را افزایش دهد تا بعد از انتخابات آمریکا. اگر در آن زمان ما به اهدافمان رسیدم، پرونده مذاکرات ایران صرفا در حوزه هسته‌ای نخواهد بود و همه مسائل مربوط به ایران را شامل می‌شود، اما اگر نتیجه انتخابات به نفع ما نبود، دوباره سراغ احیای برجام می‌رویم.

 

ابعاد جنگ ترکیبی

طائب به ابعاد جنگ ترکیبی اشاره کرد و گفت: در جنگ ترکیبی دشمن به دنبال تغییر ارزش‌ها و ذائقه مردم است. به این صورت که عشق مردم به ارزش‌های خودی را تبدیل به نفرت می‌کند و ارزش‌های بیگانه را برای مردم تبدیل به عشق می‌کند. جنگ نیمه سخت هم شامل مواردی مانند ترور و خرابکاری و ... می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در جنگ ترکیبی فعلی دشمن به دنبال هویت زدایی و هویت زایی برای مردم ایران است، گفت: دشمن به دنبال این است که دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و خدمت را در جامعه مخدوش کند و برای این کار اول شبهه افکنی می‌کند و همه این موفقیت‌ها و همه این هویت‌هایی را که در چند سال انقلاب اسلامی شکل گرفته با سوالاتی مواجه کند. راهبرد طراحی سوال هم این است که سوال را تکرار کند و پاسخ‌های ناقص و غلط به آن‌ها بدهد تا جواب واقعی به مخاطب نرسد.

 

مشاور فرمانده سپاه با اشاره به اینکه راهکار بعدی دشمن گسست نسلی است، افزود: اول گسست اجتماعی را گسترش می‌دهد، به این صورت که نفرت بین دو دسته اتفاق بیفتد و جامعه به دو دستگی برسد و هر دو طرف گسست با حاکمیت فاصله داشته باشد.

 

وی در بحث مبارزه با فساد با تأکید بر اینکه تصویرسازی از فساد بزرگتر از خود آن است، گفت: با این حال تصویری از مبارزه با فساد منعکس می‌شود از آنچه واقعا اتفاق می‌افتد بسیار کمتر است. ما بار‌ها گفته ایم که دوربین صداوسیما باید همیشه همراه ماموران اجرای احکام باشد تا مردم ببینند یک پرونده چطور به سرانجام می‌رسد و به اموال فرد محکوم به بیت المال و بانک‌ها بازمی گردد.

 

ادله مربوط به پرونده ۹۲  هزار میلیارد فولاد مطرح شود

طائب به پرونده فساد ۹۲ هزار میلیاردی فولاد مبارکه اشاره و آن را خلاف واقع عنوان کرد و گفت: راه شفاف سازی این پرونده این است که نماینده‌ای که درباره فولاد مبارکه چنین اظهاراتی داشت، برنامه تلویزیونی بگذارد و ادله خود را به مردم مطرح کند تا افکار عمومی پاک شود. البته گاهی ما سرمایه اجتماعی خودمان را مقدم بر سرمایه اجتتماعی انقلاب می‌بینیم.

 

در ادامه این جلسه وارد گفتگو و پرسش و پاسخ شد. موضوعاتی مانند به حوزه حکمرانی سیاسی، فتنه و مساله فساد مطرح شد.

 

طائب با بیان اینکه در انتخابات سال ۹۲ همه جریانات سیاسی حضور داشتند، گفت: فضای گفتمانی به سمت جریان اصولگرا بود، اما نمایندگان اصلاحات کنار کشیدند و همه پشت یک نماینده این جریان قرار گرفتند و با هفت دهم درصد اختلاف رأی، انتخابات واگذار شد.

 

وی ادامه داد: زمانی می‌خواستیم با جریانات فساد برخورد کنیم، اما جریان حاکم نمی‌گذاشت. به تدریج مبارزه با فساد قدرت گرفت.
مشاور فرمانده سپاه با بیان اینکه پس از برگزاری تجمعات اعتراضی درخصوص پرداخت معوقات معلمان یا مشکلات صنفی کامیون داران، مشکلات آنان رسیدگی می‌شد، گفت:، اما اکنون می‌خوهند کامیون داران با تهدید و ترساندن مجبور به اعتراض کنند.

 

با اغتشاشگران مماشات نمی‌کنیم

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که چرا با اغتشاشگران مماشات می‌شود، گفت: ما مماشات نمی‌کنیم. دستورالعمل جنگ ترکیبی با جنگ امنیتی فرق می‌کند. برگزاری دادگاه کشته شدگان منافقان در دهه ۶۰ یک نمونه از عملیات دشمن در جنگ ترکیبی است.

 

طائب تفاوت برخورد با اغتشاشگران در سال ۹۸ نسبت به ۱۴۰۱ را تشریح کرد و گفت: در سال ۹۸ در نصف روز اول جمعیت معترض از اغتشاشگران جدا شدند. هنوز حاکمیت دوگانه در کشور مستقر بود و دشمن نمی‌خواست این بازی را به هم بزند. اما اکنون جنگ ترکیبی است و دشمن همه توان را به میدان آورده که وضع فرهنگ را تغییر دهد. این در شرایطی است که هم افزایی بین وزارتخانه‌های مختلف کشور ایجاد شده و همگرایی و یکپارچکی بین دستگاه‌های مختلف ایجاد شده است. اکنون آمریکایی‌ها می‌گویند انسجام به آنان ضربه می‌زند.

 

وی با بیان اینکه در جریان شهادت شهید فخری زاده دستگاه‌های اطلاعاتی باید پاسخگو باشند، گفت: با این حال سیستم اطلاعاتی و امنیتی کشور روی موضوعات مختلف متمرکز است و احتمال دارد در بعضی موارد غفلت هم صورت گیرد.

 

مشاوره فرمانده سپاه گفت: چندین بار برنامه ترور سردار شهید سلیمانی را داشتند حتی یک بار قرار بود در زادگاه سردار او را ترور کنند، اما تیم ترور دستگیر شد.

 

وی با بیان اینکه آمریکا از همه ظرفیت‌های اطلاعاتی منطقه و جهان برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند، گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی آمریکایی‌ها حتی از یک سرویس اطلاعاتی ژاپنی استفاده کردند. همه این‌ها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها تمرکز خود را در منطقه بیشتر می‌کنند.

 

دیگر خبرها

  • آمریکایی‌ها به دنبال مهار ایران از طریق تقسیم کار با اسرائیلی‌ها هستند / ادله مربوط به پرونده ۹۲  هزار میلیارد فولاد مطرح شود
  • دو سند معتبر در اثبات شهادت حضرت زهرا (س) از کتب مهم اهل سنت
  • سیره حضرت زهرا(س) در قبال امام جامعه
  • مروری بر روایات و شبهات شهادت حضرت زهرا (س) / معرفی کتبی درباره دخت پیامبر (ص)
  • شهردار تبریز تاکید کرد: کاهش تصادفات منطقه با اتصال آزادراه پیامبر اکرم (ص) به اتوبان شهید کسایی
  • کاهش تصادفات با اتصال آزادراه پیامبر اکرم(ص) به اتوبان شهید کسایی
  • اندوه حضرت زهرا (س) پس از رحلت پیامبر (ص)
  • کاهش تصادفات منطقه با اتصال آزادراه پیامبر اکرم (ص) به اتوبان شهید کسایی
  • شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ۱۴۰۱ + تاریخ ایام فاطمیه، زندگینامه و محل دفن
  • «سلمان ما» روایتی تازه از تولد تا رحلت سلمان فارسی به کتابفروشی‌ها رسید