اصلا به فرض اینکه اختیارات رئیس جمهور بیش از 15 درصد نیست، سوال این است که چرا در دوران تبلیغات انتخابات، شعارهایی دادند که هیچ گونه نسبتی با اختیارات 15 درصدی رئیس جمهور ندارد؟

سرویس سیاست مشرق - سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ هم‌زمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

در ستون  «صندوقچه انتخابات» به بررسی روزانه اخبار و حواشی انتخاباتی و رصد رسانه‌های داخلی و بررسی رسانه‌های معاند می‌پردازیم.

********

فائزه هاشمی، چهره‌ای انتخاباتی با پشتوانه‌ انقلابی است

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «چهره‌های انتخاباتی با پشتوانه‌ انقلابی» نوشت:«یک ماه دیگر، ثبت‌نام برای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در وزارت کشور آغاز خواهد شد و مانند دوره‌های گذشته شخصیت‌های سیاسی سرشناس و معروف تا چهره‌های معمولی بخت خود را برای رسیدن به صندلی ریاست دولت در میدان پاستور آماده می‌کنند. در میان این افراد هستند کسانی که به‌واسطه رابطه نسبی با بزرگان انقلاب و سیاست‌مداران از چهره‌های سرشناس محسوب می‌شوند و این پتانسیل را دارند (یا در خود می‌بینند) که راه پدران خود را بروند و مسئولیتی را بپذیرند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«در این گزارش به سه خانواده که از بزرگان و بنیان‌گذاران انقلاب اسلامی بودند، پرداخته شده که فرزندان آنان از جمله افرادی هستند که در دنیای سیاست دستی بر آتش دارند و نامشان برای حضور در کوران انتخابات ریاست‌جمهوری شنیده می‌شود...درحال‌حاضر در میان خانواده بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، سیدحسن خمینی نوه امام، سیاسی‌ترین شخصیت محسوب می‌شود...برخی جریانات سیاسی سیدحسن خمینی را یکی از گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات می‌دانند، اما خودش هیچ‌گاه دراین‌باره به‌صورت شفاف حرفی نزده است».

روزنامه شرق در بخش دیگری از این گزارش تصریح کرد:«علی مطهری، در هفتم اسفند سال گذشته رسما اعلام کرد برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد خواهد شد. او در یک نشست خبری اعلام کرد خود را برای اداره کشور اصلح می‌دانم و معتقدم برای ترغیب مردم به مشارکت هرکس این توانایی را در خود ببیند، باید برنامه خود را ارائه دهد... همه فرزندان مرحوم هاشمی‌رفسنجانی که در سال 95 درگذشت، در میان مردم شناخته‌شده هستند؛ فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر. در میان آنان فائزه و محسن اهل سیاست هستند و احتمالا برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام خواهند کرد».

استقبال اصلاح طلبان از اظهارات انتخاباتی احمدی نژاد

روزنامه سازندگی- ارگان رسانه ای حزب کارگزاران- در گزارشی با عنوان «محمود تهدید می کند» نوشت:«محمود احمدی نژاد که این روزها حضور بسیار جدی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دارد، می گوید نمی توان مردم را در این وضعیت سخت و بدبختی نگه داشت و این فنر به زودی در خواهد رفت».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«احمدی نژاد گفته است تمرکز همه تصمیمات در حکومت اشتباه است. در وقت انتخابات در باب مسببان وضع مردم سخن خواهم گفت و از کسی نمی ترسم».

روزنامه اعتماد نیز در مطلبی با عنوان «محمود سخن خواهد گفت؟!» نوشت:«احمدی‌نژاد اخیرا در جمع مردم کرمان سخنرانی داشته و گفته است:"این اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به زودی درخواهد رفت. من به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم". ».

این رونامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«رد صلاحیت احمدی نژاد به معنی حذف کامل او نخواهد بود و شاید بالاخره وعده‌های گاه و بی‌گاه افشاگری‌اش رنگ واقعیت بگیرد و اگر خودش یا کاندیدای موردحمایتش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ رد صلاحیت شود، احتمالا باید منتظر افشاگری‌های سریالی او علیه کاندیداهای انتخابات به‌ویژه اصولگرایان باشیم».

قوه مجریه  محل آزمون و خطای رئیس جمهور در حوزه اجرایی نیست

«رستم قاسمی»  وزیر نفت دولت دهم و فرمانده اسبق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که از او به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نام می برند، در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت:«شخصی که در قامت رئیس جمهور ادعا می کند که نمی گذارند کار کنیم، یا شرایط کشور را نمی دانسته که اصلا بیخود کرده است خود را در معرض رای مردم قرار داده است و یا اگر شرایط کشور را می دانسته باید در موقعی که مسئولیت را به عهده گرفت محکم پای تصمیم خود بایستد».

قاسمی در ادامه گفت:«ادعای دیگری که مطرح می شود این است که رئیس جمهور اختیارات لازم برای اداره کشور را در اختیار ندارد. اصلا به فرض اینکه اختیارات رئیس جمهور بیش از 15 درصد نیست، سوال این است که چرا در دوران تبلیغات انتخابات، شعارهایی دادند که هیچ گونه نسبتی با اختیارات 15 درصدی رئیس جمهور ندارد؟ همان زمان می گفتید رئیس جمهور اختیار 15 درصد امور را در دست دارد و می توانم در حد همین 15 درصد وعده انتخاباتی بدهم».

وضعیت خاکستری سعید جلیلی به روایت سایت حامی دولت

سایت خبرآنلاین در گزارشی با عنوان «وضعیت خاکستری سعید جلیلی؛آقای دیپلمات مهره سوخته شد؟» نوشت:« محسن رضایی، محمدباقر قالیباف، حسین دهقان، رستم قاسمی، ابراهیم رئیسی و .... صف افراد احساس تکلیف کرده آنقدر شلوغ شده است که خود اصولگرایان هم مانده‌اند با این صف عریض و طویل چه کنند؛افرادی که برای خود جایگاه و مقامی دست و پا کرده‌اند و حالا می‌خواهند بخت و اقبالشان را بعد از ۸ سال دوره سکانداری معتدلین امتحان کنند. در این میدان سعید جلیلی هم که تمام برنامه‌ریزی‌هایش را بر اساس انتخابات ۱۴۰۰ به پیش برده بود در حالتی از خوف و رجا به سر می‌برد؛ به هر حال او یک بار طعمِ طمع قدرت همقطارانش را در جریان انتخابات ۹۲ چشیده است و می‌داند اگر پای قدرت در میان باشد هیچ‌کدام حاضر به کنار کشیدن به سود دیگری نخواهند بود و اگر پا به میدان رقابت بگذارد احتمالا وضعیتی نامبارک‌تر از سال ۹۲ انتظارش را می‌کشد».

در ادامه این مطلب آمده است:«وضعیتی که حدس و گمانش چندان دور از انتظار نیست و در حال حاضر می‌توان با چشم مشاهده کرد که در محافل اصولگرایی کمتر صحبت از سعید جلیلی به گوش می‌رسد و بیشتر به نظر می‌رسد جلیلی در این وانفسای انتخابات اگر نگوییم به یک مهره سوخته تبدیل شده است باید گفت کاملا در حاشیه انتخابات قرار گرفته است کسی که در فقدان آیت الله مصباح یزدی، جبهه همیشه حامی او نیز حاضر نیست بر سرش طلب سهم‌خواهی کند».

همچنین باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی با عنوان «دعوت از سعید جلیلی برای وحدت بر مبنای پاسخ مشترک به مسائل مردم» نوشت:«روز گذشته جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر دکتر سعید جلیلی به گفتگو پیرامون انتخابات سال ۱۴۰۰ پرداختند».

در ادامه این گزارش آمده است:«عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه ضمن بیان نکات مهمی پیرامون مباحثی نظیر شکستن رکود سیاسی، اهمیت مشارکت حداکثری، مختصات وحدت گفتمانی و تجربه از انتخابات قبلی و همچنین نحوه پاسخ به مطالبات جامعه در انتخابات پیش رو، خواهان حضور حداکثری نیروهای انقلابی در صحنه انتخابات شد».

عارف: پاسخ به مطالبات مردم نباید در سطح شعار باقی بماند

«محمدرضا عارف» از فعالین اصلاح طلب که از او با عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نام برده می شود در مصاحبه با سایت خبری جماران گفت:«پاسخ به مطالبات مردم نباید در سطح شعار باقی بماند. بلکه باید در عمل محقق شود. همه شعار می دهند ولی باید دید عملکرد افرادی که شعار می دهند در گذشته چگونه بوده است؟ آیا پاسخ به مطالبات مردم ،برنامه ای که مطالبات عمومی  را پاسخ دهد، دارند یا صرفا نگاهی آرمانی داشته و شعار می دهند و در گذشته عملکرد قابل دفاع و یا قابل توجهی نداشته اند».

عارف در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:«وزن دولت در اداره کشور بیشتر از بقیه است به همین نسبت مسئولیت بیشتری هم دارد... دانستن حق مردم است، حرف من هم است. اما توی دل مردم را خالی کردن حق آنها نیست. مردم باید در جریان امور قرار بگیرند و اینکه دولت چه برنامه هایی دارد. مردم حق دارند بدانند که موانع پیش پای دولت چیست یا راهکار رفع موانع چیست؟ دولت می تواند بگوید مردم ما این برنامه را داریم اما فلان مشکل هم وجود دارد.اما اختلافاتی که برخی مسئولین مطرح می کنند متاسفانه ناشی از خودخواهی است. دعوایی که درون یک خانواده است در بیرون از آن مطرح نمی شود. من کشور را یک خانواده می دانم. مردم باید بدانند اما در دلشان نباید خالی شود».

امیرآبادی: برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کنم

«احمد امیرآبادی فراهانی» عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم از استعفای خود از هیأت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت:«در جلسه روز گذشته هیئت رئیسه مجلس این استعفا پذیرفته و آقای حیسنعلی حاجی دلیگانی جایگزین بنده شد».

وی ادامه داد: «به دلیل اینکه قرار است در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ثبت نام کنم، لازم بود تا از این هیئت استعفا بدهم».

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مشرق

کلیدواژه: کرونا قاسمی محمد باقر قالیباف حزب کارگزاران روزنامه اعتماد قوه مجریه باشگاه خبرنگاران جوان روزنامه اصلاح طلب محمدرضا عارف قالیباف قرارگاه سازندگی فائزه هاشمی سیدحسن خمینی صندوقچه انتخابات محمود احمدی نژاد علی مطهری سعید جلیلی احمد امیرآبادی فراهانی هاشمی رفسنجانی ابراهیم رییسی سید حسن خمینی محسن رضایی محمود احمدی نژاد روزنامه شرق سید ابراهیم رئیسی مجمع تشخیص مصلحت نظام هاشمی رفسنجانی احمد امیرآبادی فراهانی حسین دهقان آیت الله مصباح یزدی فائزه هاشمی رفسنجانی انتخابات 1400 انتخابات ریاست جمهوری گزارشی با عنوان پاسخ به مطالبات برای انتخابات احمدی نژاد رئیس جمهور سعید جلیلی اصلاح طلب ثبت نام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۳۰۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخالفت با افزایش قیمت خودرو نقشه دشمن است!

تصاویر | رژه موتوری زنان در تبریز

عکس| دختری با تیپ خاص در مراسم روز قدس تهران

احمدی‌نژاد: فضای انتخابات بسیار سرد است؛ اتفاقات زیادی در راه است

مداوای اهالی هلیلان در استان همسایه

خبر بعدی:

اهالی رسانه از اهداف تخریب چهره «مشهد» می‌گویند؛ جلیلی‌نژاد: نیازمند یک بازنگری رسانه‌ای هستیم

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، رسانه‌های معاند در طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی ایران همواره به دنبال فرافکنی در خصوص ظرفیت‌های این انقلاب مردمی هستند، مشهد نیز به عنوان یک شهر مذهبی و زائرپذیر با ظرفیت‌های متعدد در این‌ سال‌ها مورد هجمه‌ این رسانه‌ها در فضاهای مختلف اعم از شبکه‌های ماهواره‌ای و خبرگزاری‌های گوناگون در خارج از کشور بوده است.

به گواه اهالی رسانه، اتفاقات این شهر زیر نظر مستمر رسانه‌های معاند قرار دارد و با بزرگنمایی حوادث بد مشهد و تقطیع سخنان مسئولان استان و شهر به دنبال تخریب چهره آن در سراسر دنیا هستند.

این سوءاستفاده‌ها گاهی بر نگاه ایرانی‌ها به شهر مشهد نیز اثرات منفی گذاشته است، چه رسد به نگاه مسافران و زائران خارجی که از خارج از کشور به مشهد سفر می‌کنند، اگر این نگاه با بازنمایی درست از واقعیت مشهد همراه نباشد چه بسا در بلندمدت بر روی اقتصاد زائرپذیر این شهر مذهبی نیز تأثیرات منفی زیادی بگذارد.

در رابطه با نگاه شبکه‌های ماهواره‌ای معاند جمهوری اسلامی درباره مشهد با سه فعال رسانه‌ای نام‌آشنا در این شهر به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

نیازمند یک بازنگری رسانه‌ای در مفهوم «مشهد» هستیم

سردبیر روزنامه قدس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این رابطه اظهار می‌کند: امروزه مشهد جایگاه ویژه‌ای در فضای سیاسی و فرهنگی کشور دارد و این خیلی متفاوت‌تر از آن نقشی است که دیگر شهرها بعد از تهران دارند.

امیر جلیلی‌نژاد می‌گوید: مشهد از لحاظ جمعیتی دومین شهر است اما گاهی اوقات در بعضی مسائل هم‌تراز با تهران قرار می‌گیرد، بسیاری از مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از مشهد به دیگر شهرها صادر می‌شود و همین مسائل باعث می‌شود تا حساسیت زیادی از طرف شبکه‌های معاند علیه مشهد به وجود بیاید.

وی اضافه می‌کند: این حساسیت تا آنجایی است که رفتار بسیاری از بزرگان این شهر و افراد دارای جایگاه ویژه در مشهد و اتفاقاتی که در عرصه شهری پیش می‌آید به سرعت توسط آن‌ها بازنمایی می‌شود، گاهی اوقات به شکل نادرستی، برش‌هایی از آن بزرگ می‌شود و این حساسیت به چشم می‌آید.

سردبیر روزنامه قدس تصریح می‌کند: از تقطیع صحبت‌های امام جمعه مشهد تا اتفاقاتی که در شهر می‌افتد، علتشان همان جایگاه ویژه مشهد در مسائل مختلف است.

جلیلی‌نژاد در ادامه در خصوص جایگاه ‌مشهد در مسائل مختلف می‌گوید: مشهد جایگاه ویژه‌ای در روزنامه‌نگاری و جریان خبر امروز کشور دارد، شاهد مثال این حرف نیز وجود بزرگترین کانال‌های خبررسانی در شبکه تلگرام و وجود دو روزنامه ملی و تعداد زیادی روزنامه‌های شهری و محلی است که بسیار پررنگ هستند و به جز تهران هیچ شهر دیگری در کشور این حجم از روزنامه، خبرگزاری و رسانه‌های مکتوب و مجازی مختلف را ندارد، این موضوع سبب شده که مشهد به کانون خبری جدی در کشور تبدیل شود.

وی عنوان می‌کند: همچنین در سطوح مختلف محلی، منطقه‌ای و کشوری در خراسان رضوی فعالان فرهنگی زیادی داریم، همچنین شاهد فعالیت تشکل‌های مردمی، فرهیختگان و نخبگان فرهنگی متعددی در مشهد هستیم که سبب یک رشد فرهنگی و فکری در سطوح مختلف شهر شده است.

سردبیر روزنامه قدس در پاسخ به این سؤال که تخریب چهره مشهد از چه زمانی در شبکه‌های معاند شروع شده است؟، می‌گوید: در ۲۰ سال اخیر‌ با پررنگ شدن نقش مشهد در فضای کشور، شاهد حساس شدن شبکه‌های معاند بر روی این شهر بودیم و در سه سال اخیر نیز به دلیل پررنگ‌تر شدن این نقش به طبع تخریب آن هم نیز بیشتر شده است.

جلیلی‌نژاد ادامه می‌دهد: جریانات معاند کشور سعی می‌کنند که در مشهد فعالیت‌هایشان را انجام دهند و از آن خبر بسازند که در بسیاری از مواقع شاکله شهر مشهد و مجموعه نیروهای مختلف فعال در مشهد اعم از رسانه‌ای، فرهنگی، امنیتی و فعالان تشکل‌های مردمی اجازه این کار را به آن‌ها نداده‌اند.

وی اظهار می‌کند: حضور پررنگ جریان‌های فکری همراه با نظام و مقوم نظام در مشهد بیش از هر شهر دیگری به چشم می‌آید، شاهد مثال این مسئله نیز حضور فعالان مشهدی در عرصه‌های مختلف کشور است.

سردبیر روزنامه قدس تاکید می‌کند: تأثیری که مشهد امروز بر سپهر سیاسی و فرهنگی کشور دارد از یک مزیت ویژه برخوردار است و آن وجود مضجع شریف امام رضا(ع) است.

جلیلی‌نژاد اضافه می‌کند: آنچه که در شهر مشهد داریم یک معنویت بی‌نظیری است که مقام معظم رهبری آن را محل پمپاژ معنویت برای کشور می‌دانند، بنابراین به لحاظ معنوی و تأثیرات فرهنگی و اجتماعی، همجواری با امام رضا(ع) سبب اتفاقات مختلفی شده است.

وی در ادامه می‌گوید: بعضی از این تأثیرات در خلق‌وخوی مشهدی‌ها کاملا بروز دارد، به‌طور مثال مشهدی‌ها معمولا خوش‌کلام هستند و روابط عمومی بالایی دارند و این خلق‌وخو به‌دلیل زائرنوازی مشهدی‌ها است، بسیاری از مدیران روابط عمومی‌ها در سطح کشور مشهدی هستند، ضمن اینکه ما صاحب یکی از مکتب‌های روزنامه نگاری در کشور هستیم که از حدود ۱۱۰ سال قبل با ملک الشعرای بهار شروع شده است.

سردبیر روزنامه قدس با تاکید بر وجود یک جنگ رسانه‌ای در دنیای فعلی بیان می‌کند: ما در یک جنگ رسانه‌ای چندساحتی قرار داریم در این جنگ آن نقطه اتکایی که در کشور به لحاظ معنوی و فرهنگی و حتی سیاسی وجود دارد، مشهد است که محل حمله و هجوم رسانه‌های معاند به اشکال مختلف است.

جلیلی‌نژاد تصریح می‌کند: در یک سال گذشته شایعاتی در خصوص حضور زائران غیرایرانی، عملکرد مدیران مشهدی در برابر مهاجرانی که از مرزهای شرقی وارد می‌شدند، صحبت‌های امام جمعه مشهد، عملکرد مدیران در سطوح مختلف و حتی تحریکاتی که معاندین در ذیل اعتراضات اقتصادی می‌خواستند شروع کنند، همه نشأت گرفته از این است که ما تحت یک هجوم جدی قرار داریم، به اندازه‌ای که مشهد توسط رسانه‌های معاند رصد می‌شود هیچ شهر دیگری به جز پایتخت این گونه رصد نمی‌شود.

وی در خصوص وظایف رسانه‌ها در برابر تخریب‌ها علیه مشهد اظهار می‌کند: فارغ از همه نگاه‌های سیاسی که اهالی رسانه‌های مختلف در مشهد دارند، نیازمند یک بازنگری رسانه‌ای در مفهوم مشهد هستیم، بخشی از آنچه که رسانه‌های معاند بر آن مانور می‌دهند، خبرهایی است که در رسانه‌هایمان منتشر می‌کنیم و در بسیاری از مواقع گزارش یک حادثه بد و تلنگر زدن به مدیران و مسئولان است.

سردبیر روزنامه قدس اضافه می‌کند: رقابت رسانه‌های مختلف در مشهد جای خود اما ما نیازمند این هستیم که بدانیم اصحاب رسانه مشهد برند این شهر را چگونه به سایر افراد نشان می‌دهند، نباید اجازه دهیم که گزارش‌های ما دستمایه رسانه‌های غربی برای سیاه‌نمایی شهر مشهد قرار گیرد.

خطوط قرمز رسانه‌ای در مورد مشهد نیازمند بازنگری است

مدیر خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار فارس اظهار می‌کند: رسانه‌های معاند تلاش می‌کنند فرهنگ زیارت در مشهد تضعیف شود به این معنا که هر پدیده مرتبط با حرم رضوی و زیارت بلافاصله با کژتابی مورد انعکاس قرار می‌گیرد.

محمد اسماعیل شیخانی می‌گوید: شبکه‌های ماهواره‌ای از دو نگاه مشهد مقدس را مورد رصد خود قرار می‌دهند، از سویی وجود مضجع شریف رضوی و گفتمان‌سازی دینی از کانال پایتخت معنوی ایران برای آن‌ها واجد اهمیت است و از نگاهی دیگر وجود و حضور شخصیت‌های اثرگذار همچون تولیت آستان قدس و امام جمعه مشهد مورد سوء بهره‌برداری آنان قرار می‌گیرد.

وی اضافه می‌کند: در حالی که در مورد سایر مناطق کشور عمدتا تک پدیده‌ها و یا تک رخدادها هدف مانور رسانه‌ای است، مشهد از این قاعده مستثنی است و به صورت مداوم این شهر را در رصد خود قرار می‌دهند.

این کارشناس رسانه در خصوص تلاش رسانه‌های معاند در جهت تضعیف فرهنگ زیارت بیان می‌کند: این خط فکری و رسانه‌ای را برای مثال می‌توان در دوران تعطیلی ناخواسته حرم رضوی در ابتدای شیوع کرونا به دقت مورد بررسی قرار داد، از سوی دیگر تقریبا از تمامی مواضع آیت‌الله علم‌الهدی به شکل بدی سوءاستفاده و به عنوان یک خوراک فکری و رسانه‌ای از آن‌ها بهره می‌گیرند و این در حالی است که در انعکاس این دیدگاه‌ها معمولا با نوعی گرته‌برداری از نکات مدنظر روبه‌رو هستیم و پس و پیش سخنان معمولا به صورت متعمدانه بیان نمی‌شود.

شیخانی می‌گوید: با این نگاه رویکرد کژتابانه در انعکاس رخدادهای رسانه‌ای مشهد امری مسبوق به سابقه است و تقریبا می‌توان نقطه آغازین آن را به اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ دانست و شاهد این امر نیز انعکاس سوء فعالیت‌های آستان قدس رضوی در زمان تولیت فقید این آستان بوده است.

وی تصریح می‌کند: مسئله مهم این است که چه رویکرد ایجابی مبتنی بر توانمندی و ظرفیت رسانه‌های داخلی باید داشت؛ اولا به‌نظر می‌رسد رسانه‌های داخلی و مشهد باید رویکردی پیش‌دستانه داشته باشند، به این معنا که لزوما درصدد پاسخگویی به شبهات برنیایند.

مدیرخبرگزاری تسنیم خراسان رضوی اضافه می‌کند: شبهات رسانه‌ای در شبکه‌های ماهواره‌ای در مورد مشهد دقیقا در زمان انفعال رسانه‌های داخلی شکل می‌گیرد، از سوی دیگر خطوط قرمز رسانه‌ای در مورد مشهد نیازمند بازنگری است، زیرا گاهی همان مسائلی در شبکه‌های ماهواره‌ای مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد که رسانه‌های داخلی در پرداخت به آن دچار محدودیت هستند.

شیخانی ادامه می‌دهد: مسئله دیگر شکل‌گیری اتاق فکر عملیات رسانه‌ای در مشهد است، در سال‌های اخیر سیاستگذاری مدونی برای این امر در مشهد مشاهده نشده و اقدامات رسانه‌ای عمدتا حالت جزیره‌ای به خود گرفته، امری که گاهی دستمایه‌ای برای رسانه‌های غربی نیز قرار می‌گیرد.

رسانه‌های مشهد باید جریان‌ساز باشند

مدیر سابق خبرگزاری دانشجوی خراسان رضوی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: باید رسانه‌ها به معنای واقعی کلمه زبان مردم باشند و جریانات مشهد را به سراسر ایران و دنیا مخابره کنند.

امید ملایی ضمن اظهار تأسف در خصوص عدم ارتباط مؤثر بین رسانه‌ها اظهار می‌کند: متأسفانه حلقه مفقوده‌ای بین رسانه‌های استان و کشوری وجود دارد، البته در برخی رسانه‌ها این ارتباط به خوبی صورت گرفته ولی باید رسانه‌ها به این مسئله نگاه ویژه‌تری داشته باشند تا با قدرت بیشتر فضای واقعی مشهد را مخابره کنیم.

وی با بیان اینکه استفاده از ابزارهای مختلف خبری تأثیر به سزایی در این فضا دارد، بیان می‌کند: رسانه‌های محلی باید از فضای واکنش نشان دادن به هر اتفاقی خارج شوند و جریان‌سازی کنند، لازم نیست منتظر باشیم تا رسانه‌های معاند علیه مشهد چیزی بگویند و ما جوابشان را بدهیم.

کارشناس شبکه‌های اجتماعی اضافه می‌کند: باید یک قدم جلوتر از دشمن حرکت کرده و واقعیت‌های مشهد را رسانه‌های این شهر منتقل کنند، همچنین لازم است همگرایی رسانه‌ها بیشتر شود.

تخریب چهره «مشهد» از اهداف رسانه‌ای آل سعود است

ملایی در خصوص زمان شروع تخریب مشهد توسط شبکه‌های ماهواره‌ای اظهار می‌کند: تخریب چهره مشهد در ماهواره‌ها از دهه هشتاد زمانی شروع شد که عربستان سعودی با پول‌پاشی در رسانه‌های مختلف دنیا سعی داشت شهرهای مذهبی شیعه را که در جهان اسلام به‌عنوان شهرهای زیارتی شناخته می‌شدند، تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها را تخریب کند تا جلوی رجوع مسلمانان به این شهرها را بگیرد و این فضا را به عنوان یک هدف رسانه‌ای خود تعریف کرد.

وی ادامه می‌دهد: آل سعود برای این پروژه ضدفرهنگی حدود چهل میلیون دلار هزینه صرف کرد که به نوعی نشان دهد که به عنوان سامرا شهری است که بیشتر آن را تکدی‌گران تشکیل داده‌اند در صورتی که در حقیقت این گونه نیست، یا نشان دهد نجف اشرف شهری مملو از جنایتکاران است تا این شهرها را تخریب کند و شهرهای تشیع را در جهان منزوی کند و برای مشهد نیز برنامه‌هایی پیاده کردند.

مدیر سابق خبرگزاری دانشجوی خراسان رضوی اضافه می‌کند: رسانه‌های صاحب نام دنیا نیز به این تخریب آل سعود علیه مشهد کمک کردند، سال 94 روزنامه گاردین با نوشتن یک مقاله مهم که در فضای بین‌الملل سروصدا کرد، شهر مشهد را به عنوان شهری مذهبی که اقدامی خارج از این فضای مذهبی انجام می‌دهد، تلقی کرد.

ملایی بیان می‌کند: بسیاری از رسانه‌های داخلی نیز به‌دنبال این نگاه گاردین شروع به تخریب چهره شهر مشهد کردند و از جنبه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مشهد را به عنوان شهری مذهبی که در زیر پوستش اتفاقات متفاوتی صورت می‌گیرد، به شدت محدودیت‌های عجیب و غریبی دارد و مردم آن به دور از تحولات هستند، معرفی کردند.

وی با بیان اینکه هدف این نوع تخریب توسط برخی رسانه‌های داخلی مشخص نیست، می‌گوید: شاید عهدی بین این رسانه‌ها با رسانه‌های خارجی وجود دارد که مشهد را با قدرت و به صورت پازل‌وار تخریب می‌کنند.

این کارشناس شبکه‌های اجتماعی ضمن تأکید بر پررنگ بودن نقش رسانه‌های محلی در برابر تخریب‌های علیه مشهد، عنوان می‌کند: شاید اگر رسانه‌های محلی نقش‌آفرینی خود را از سال‌های گذشته انجام می‌دادند و می‌توانستند در این حوزه روشنگری کنند و مشهد را به عنوان یک شهر مذهبی و پیشرفته با آزادی‌های مختلف نشان می‌دادند، بسیاری از رسانه‌های ضدانقلاب نمی‌توانستند از این فضا سوءاستفاده کنند.

ملایی می‌گوید: اهالی رسانه متأسفانه در رسانه‌ها شفاف با مردم صحبت نمی‌کنند و به طبع متحمل ضرر می‌شوند‌.

اخبار شهر مشهد در تیررس رسانه‌هایی است که اخبار آن را بزرگنمایی، تقطیع و تحریف می‌کنند و موجب سوءاستفاده و سوءتعبیرهایی در سطح کلان جامعه می‌شوند.

بدون شک رسانه‌های مشهد وظیفه خطیری در زمینه نشان دادن واقعیت این شهر دارند و باید کارویژه‌ها و سیاست‌های رسانه‌ای شهر بازنگری شود تا بتوانیم واقعیت شهر مشهد را آن‌گونه که هست به مردم ایران و جهان نشان دهیم. 

انتهای پیام/ ۷۰۰۵۱

دیگر خبرها

 • تاجزاده جمعه برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌ نام می‌کند
 • قالیباف از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ انصراف داد
 • کاسبان سیاسی تحریم
 • جمع‌بندی قطعی رییسی برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات
 • نخستین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری ۱۴۰۰/ از وزیر احمدی‌نژاد تا سعید محمد
 • داوطلب کفن‌ پوش انتخابات ریاست جمهوری + عکس
 • محمدحسن نامی در جمع خبرنگاران:با احمدی نژاد مشورت نکرده ام /۶۴ برنامه برای دولت آینده دارم / فعلا ستاد انتخاباتی ندارم
 • وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد پس از ثبت نام برای انتخابات: از پایگاه مردمی زیادی برخوردار هستم
 • با احمدی نژاد مشورت نکرده ام /۶۴ برنامه برای دولت آینده دارم / فعلا ستاد انتخاباتی ندارم
 • نامی: در ۶ ماه ابتدایی دولتم برای معیشت مردم برنامه دارم/ با احمدی نژاد مشورت نکردم
 • نامی: با احمدی نژاد مشورت نکرده ام| با ۶۴ برنامه آمده‌ام | فعلا اعضای کابینه‌ام را معرفی نمی‌کنم
 • وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد: با ۶۴ برنامه آمده ام | فعلا اعضای کابینه ام را معرفی نمی کنم
 • انگیزه وزیر احمدی نژاد از ثبت نام در انتخابات ۱۴۰۰ /متعلق به جامعه ارتش هستم
 • وزیر احمدی نژاد اولین ثبت‌نام کننده در انتخابات
 • اقدام خلاف قانون محمود احمدی نژاد در سال آخر ریاست جمهوری اش
 • وزیر احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم ثبت‌نام کرد
 • شرط اصلاح طلبان برای ارائه لیست انتخاباتی شوراها
 • سوپرمن انتخاباتی اصلاح طلبان برنامه‌اش کجا بود؟
 • داوری حتی از واکسن زدن احمدی‌نژاد هم خبر دارد/ بادامچیان: دو قطبی سازی‌های انحرافی به جایی نخواهد رسید / کاندیداتوری رئیسی به روز عید فطر موکول شد!