به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، شاید برای بسیاری از هموطنان پیش آمده که بدون آنکه خودروی خود را از پارکینگ خانه بیرون آورده باشند، پیامک تخلفات راهنمایی و رانندگی اعم از نبستن کمربند ایمنی، صحبت با گوشی همراه و عبور از محدودیت‌های ترافیکی دریافت کرده‌اند. در این شرایط تکلیف چیست؟

طی چند روز گذشته برخی شهروندان از دریافت پیامک‌های غیرواقعی تخلفات رانندگی گلایه کردند و خواستار اطلاع‌رسانی و پیگیری خبری و نیز اصلاح فرآیند این موضوع شده‌اند.

یکی از این شهروندان ساکن تهران تصریح کرد: خودروی من اکنون در پارکینگ منزل است و حاضرم از وقت کاری خود بگذرم و این موضوع را ثابت کنم. وقتی همه قوانین را رعایت کنی و این گونه پیامک‌ها ارسال شود، به لحاظ روانی بسیار آزاردهنده خواهد بود. شاید مبلغ جریمه مهم نباشد اما برای من مهم است که به قوانین پایبند بوده و خیالم از این بابت راحت باشد. نه اینکه ناگهان چنین پیامک‌هایی ارسال شود و ذهن آدم را درگیر کند.

یکی دیگر از شهروندان تهرانی می‌گوید: برای پیگیری پیامک جریمه‌ای که به ناحق برای بنده ارسال شده بود بارها و بارها با ۱۱۰ تماس گرفتم تا در این زمینه راهنمایی بگیریم و بیشتر از ۲۰ بار با این سامانه به اصطلاح اورژانسی پلیس تماس گرفتم تا با کارشناس مرتبط با حوزه راهنمایی و رانندگی صحبت کنم که متاسفانه موفق نشدم.

ارسال چنین پیامک‌هایی دلیل دیگری جز مخدوش کردن پلاک ندارد، جرمی که در قانون دیده شده و به لحاظ اخلاقی نیز از آن جهت که حق‌الناس به شمار می‌رود، کاری زشت و ناپسند تلقی می‌شود. قانون به صورت جدی با این پدیده زشت اجتماعی برخورد می‌کند.

پلیس راهور بارها و بارها هشدار و تذکر داده که مالکان خودروهایی که پلاکشان را مخدوش کرده و ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه را تغییر دهند، برابر ماده قانونی به حبس از 3 تا ۶ ماه محکوم می‌شوند. دستکاری و مخدوش کردن غیرقانونی پلاک خودرو علاوه بر اینکه خلاف قانون است، مشکلاتی را نیز برای دیگران ایجاد می‌کند.

ماموران پلیس راهور در مواجهه با خودروهایی که دارای پلاک مخدوش هستند، ضمن اعمال قانون، راننده را به دستگاه قضایی معرفی خواهند کرد که علاوه بر جریمه نقدی، برای آنها حبس نیز در نظر گرفته می‌شود. چرا که رانندگی با خودروهای پلاک مخدوش و ناخوانا جرم تلقی و برابر قانون با خاطیان برخورد خواهد شد.

بر این اساس آن دسته از رانندگانی که برای فرار از اعمال قانون پلاک‌های وسایل نقلیه خود را مخدوش می‌کنند تا دوربین‌ها نتوانند جریمه‌ای برای آن‌ها ثبت کنند به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

برخی رانندگان پلاک‌های خودرو را با پاشیدن گل و لای، تغییر ارقام پلاک و پوشاندن پلاک با هر وسیله ممکن، مخدوش و ناخوانا می‌کنند که پلیس در صورت مشاهده بدون هیچ اغماضی با آن‌ها برخورد قانونی خواهد کرد.

پلاک، هویت اصلی وسایل نقلیه و تنها ابزار شناسایی برای مالکان وسیله نقلیه محسوب شده و رانندگان نباید به خاطر فرار از اعمال قانون این هویت را مخدوش کنند.

دوربین‌های هوشمند ثابت ثبت تخلف، تصاویر رانندگان متخلف را به راحتی ضبط کرده و هویت آنها را برای پلیس به راحتی محرز می‌کند.

قانون مخدوش کردن پلاک خودرو

طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی هر فردی ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه را تغییر دهد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر یا تعویض پلاک تقلبی استفاده کند، به حبس از ۶ ماه تا یک‌ سال محکوم می‌شود. بر اساس این ماده قانونی چنانچه فردی پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به خودرو خود الصاق کند یا برای آن پلاک تقلبی به کار برد نیز مشمول این مجازات خواهد شد.

تغییر غیرقانونی و مخدوش کردن پلاک خودرو از جمله جرائمی است که در سال‌های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ افزایش یافته است. افرادی که اقدام به این عمل می‌کنند علاوه بر فرار از قانون، جریمه اعمال غیرقانونی خود را به حساب دیگر شهروندان می‌گذارند، به همین دلیل خلافی هر دو پلاک باید توسط فرد خاطی پرداخت شود. دستکاری و مخدوش کردن غیرقانونی پلاک خودرو در عین آنکه جرم تلقی می‌شود مشکلاتی را نیز برای دیگران ایجاد و حقوق افراد دیگر را ضایع می‌کند، زیرا اقدام آنها موجب صدور قبض جریمه برای فرد دیگری می‌شود.

متخلفان برای فرار از قانون روش‌های مختلفی برای ناخوانایی پلاک استفاده می‌کنند که می‌توان به پخش روغن‌های تیره بر روی پلاک، گلی و خاکی کردن پلاک، استفاده از اسپری‌های مخصوص و استفاده از کاورهای پلاستیکی تیره اشاره کرد.

برخورد پلیس با پلاک‌های مخدوش

سردار سیدکمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا در مورد سرانجام ارسال پیامک‌هایی برای شهروندان و شکایت از اینکه در مکان خاصی که برای آنها پیامک ارسال شده، حضور نداشته‌اند، گفت: تردد همه خودروها در هر نقطه و ساعتی از شبانه‌روز در چک اپراتورهای قابل رویت است اما بعضا برخی ترددها در شب انجام شده و دوربین در ثبت شماره پیامک شاید دچار خطا می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ممکن است شماره همراه صاحبان خودروها، شماره دیگری باشد که باید افراد با تغییر مکان و شماره همراه در اسرع وقت موضوع را به پلیس اطلاع‌رسانی کنند تا دچار مشکل نشوند اما در کل جریمه پیامک‌های ارسال‌شده دو مرحله‌ای است. ما در چند مرحله اعمال جریمه را کنترل می‌کنیم. به طور مثال وقتی خودرویی تخلف می‌کند، یک پیامک برای راننده ارسال می‌شود که شما با مثلا این شماره خودرو مرتکب تخلف شده‌اید اما در حال بررسی است. بعد از آن نرم‌افزاری به صورت سیستمی پلاک و خودرو را بررسی می‌کند. سپس عامل انسانی به صورت اپراتوری کنترل را انجام می‌دهد و در صورت انطباق مشخصات موجود با ارکان وسیله نقلیه، پیامک جریمه برای فرد ارسال می‌شود.

رییس پلیس راهور ناجا به هوشمندسازی پلیس راهور اشاره کرد و گفت: با هوشمندسازی انجام‌شده امکان اینکه با تغییر پلاک جریمه برای فرد دیگری صادر شود، وجود ندارد. چون در زمان شماره‌گذاری خودرو، رنگ، نوع و مدل خودرو در سامانه پلیس ثبت می‌شود.

هادیانفر درباره پوشاندن پلاک خودروها گفت: از آن جایی که امکان تشخیص پلاک خودرو وجود دارد، پلیس می‌تواند پلاک اصلی این خودروها را نیز با استفاده از ارکان وسیله، تجهیزات و نوع آن شناسایی کند.  

چک اپراتورها راهی برای شناخت پلاک‌های مخدوش

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیز در این زمینه گفت: چنانچه برای افرادی پیامکی با این مضمون آمده باشد که تردد مالک خودرو در حال بررسی است؛ این افراد نگران نباشند زیرا این پیامک در چک اپراتورهای بخش اجرائیات پلیس راهور به صورت سیستمی بررسی می‌شود و چنانچه رنگ و نوع خودرو با پیامک ارسالی هماهنگی نداشته باشد، حذف می‌شود.

وی تصریح کرد: البته اگر پیامک دومی آمد که در آن ذکر شده، مرتکب فلان تخلف شده‌اید و این پیامک دارای شناسه پرداخت باشد، یعنی تخلفی صورت گرفته و باید جریمه پرداخت شود.

جهانی اضافه کرد: چنانچه فردی در فلان جاده و مسیر ترددی نداشته اما پیامک دریافت کرده است، این نوع پیامک‌ها نیز در چک اپراتورهای پلیس راهور بررسی و از سیستم حذف می‌شود.

معاون اجتماعی پلیس راهور در پاسخ به این سوال که تکلیف پیامک‌های ارسالی برای افرادی که دارای مجوز تردد در طرح شبانه و ورودی و خروجی برخی از شهرهای نارنجی هستند، چیست، گفت: چنانچه نام دارندگان مجوز از فرمانداری‌ها در سیستم اجرائیات راهور ثبت شده اما برای آن ها پیامک هشدار آمده است، نگران نباشند. با ارسال این پیامک، جریمه‌ای برای آنها منظور نمی‌شود.
 

کد خبر 607155 برچسب‌ها پلیس راهور - شهر پلیس - جریمه و گواهینامه جريمه

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: پلیس راهور شهر پلیس جریمه و گواهینامه جريمه اعمال قانون وسایل نقلیه پلیس راهور پلاک خودرو مخدوش کردن کردن پلاک پیامک ها برای آن

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۱۱۱۸۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

والیبال ایران جهانی شد

قیمت دلار ۲۷ شهریور ماه۱۴۰۰

مجوز مصرف ۲ واکسن کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال صادر شد

شایع‌ترین بیماری روده را با یک قرص ارزان‌قمیت درمان کنید

ستاد کرونا: احتمال آغاز پیک ششم کرونا از شرق کشور در اواخر مهر ماه

خبر بعدی:

جدول | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  بر اساس معاملات انجام شده امروز (۲۷ شهریور ۱۴۰۰)  قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز  با اثبات نسبی همراه است.

قیمت روز خودروهای داخلی مدل خودرو قیمت (تومان) سمند LX (ساده) ۲۳۷.۰۰۰.۰۰۰ سمند LX (ساده) ۱۴۰۰ ۲۴۵.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۴۰۵ GLX  ۲۲۷.۰۰۰.۰۰۰ پژو پارس ساده  ۲۵۲.۰۰۰.۰۰۰ پژو پارس (ساده) ۱۴۰۰ ۲۷۰.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۶تیپ ۲ (ساده) ۲۳۸.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۶ تیپ ۲ (ساده) ۱۴۰۰ ۲۵۱.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۶ تیپ ۵ (ساده) ۳۰۴.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۶ صندوقدار v۸ ۲۹۷.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۶ صندوقدار( v۸(۱۴۰۰ ۳۱۲.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۴۱۰.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۷ اتوماتیک(۱۴۰۰) ۴۲۵.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۷ دنده ای (رینگ فولادی) ۳۲۷.۰۰۰.۰۰۰ پژو ۲۰۷ دنده ای (رینگ فولادی) ۱۴۰۰ ۳۴۲.۰۰۰.۰۰۰ رنو تندر۹۰ E۲ ۳۴۲.۰۰۰.۰۰۰ رنو تندر پلاس اتوماتیک ۴۶۲.۰۰۰.۰۰۰ رانا LX ۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰ رانا پلاس (۱۴۰۰) ۲۷۳.۰۰۰.۰۰۰ دنا  معمولی (رینگ فولادی) ۳۱۵.۰۰۰.۰۰۰ دنا  معمولی (رینگ فولادی) ۱۴۰۰ ۳۲۵.۰۰۰.۰۰۰ دنا پلاس دنده ای توربو ۴۳۰.۰۰۰.۰۰۰ هایما s۷ توربو  ۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ سایپا ۱۱۱ ۱۵۳.۰۰۰.۰۰۰ سایپا ۱۳۱ ۱۳۷.۰۰۰.۰۰۰  سایپا ۱۳۲(۱۳۹۸) ۱۳۲.۰۰۰.۰۰۰ ساینا ۱۵۶.۰۰۰.۰۰۰ ساینا ۱۴۰۰ ۱۶۳.۰۰۰.۰۰۰ تیبا(رینگ فولادی) ۱۴۲.۰۰۰.۰۰۰ تیبا(رینگ فولادی) ۱۴۰۰ ۱۴۸.۰۰۰.۰۰۰ تیبا ۲(رینگ فولادی) ۱۵۴.۰۰۰.۰۰۰ تیبا ۲(رینگ فولادی) ۱۴۰۰ ۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰ کوییک دنده ای  ۱۶۶.۰۰۰.۰۰۰ کوییک دنده ای  ۱۴۰۰ ۱۷۳.۰۰۰.۰۰۰ کیا سراتو ۲۰۰۰ (آپشنال)    ۹۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک  ۲۷۲.۰۰۰.۰۰۰۰

ام وی ام X۲۲، دنده ای اسپرت اکسلنت

۳۸۵.۰۰۰.۰۰۰ جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

همچنین بر اساس مشاهدات میدانی  قیمت خودروهای خارجی در کشور، با نوسانات جزئی در نرخ  همراه است.

 قیمت روز خودرو های خارجی  مدل خودرو قیمت (تومان)   رنو کولئوس ۲۰۱۸ ۲.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ رنو تلیسمان ۲۰۱۸ ۱.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ میتسوبیشی ASX فول ۲۰۱۸

۱.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰

تویوتا CH-R تمام چرخ متحرک لانچ  ۲۰۱۸ ۱.۸۳۰.۰۰۰.۰۰۰   تویوتا راو ۴ مدل ۲۰۱۸ (الفطیم) ۲.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ کیا اپتیما ۲۰۱۷ ۱.۶۵۰.۰۰۰.۰۰۰   کیا سورنتو ۲۰۱۸ ۳.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰ کیا اسپورتیج ۲۰۱۸ ۱.۹۵۰.۰۰۰.۰۰۰   هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ هیبرید +GLS ۱.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰   هیوندای النترا ۲۰۱۸ ۱.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰   هیوندای سانتافه. فول. ۶ رادار ۲.۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰ لکسوس NX۳۰۰ H هفت کلید ۲۰۱۷ ۳.۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ نیسان جوک (اسپورت) ۱.۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰

کد خبر 627345 برچسب‌ها بازار خودرو خودرو

دیگر خبرها

 • پیروی از آمریکا وجهه سیاست خارجی قاره سبز را مخدوش کرده است
 • خبرخوش درباره قیمت پراید +گرانی تمام شد!
 • آغاز هفته با کاهش قیمت خودروهای خارجی
 • ارزش‌گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات
 • قیمت خودرو امروز 28 اردیبهشت/ پراید و پژو ارزان شدند
 • حذف جریمه خودرو افرادی که در ساعات غیرمجاز تردد اقدام به واکسیناسیون می‌کنند
 • تردد روان در جاده‌های مازندران/ ۲۰۰هزار خودرو جریمه کرونایی شدند
 • تابلوی خیابان استاد صادقی در محله چیذر پلاک کوبی شد
 • هشدار پلیس فتا در خصوص کلاهبرداری با تورهای ارزان اربعین
 • ◄ پیل های سوختی هیدروژنی در صنعت خودرو سواری
 • کلاهبرداری از شهروندان با تورهای ارزان اربعین
 • ۷۱۴ راننده خودرو غیربومی در جاده‌های خراسان رضوی تذکر گرفتند
 • قیمت جدید خودروهای خارجی بعد از خبر مجلس
 • مقدم‌فر در مراسم تقدیر از خبرنگاران تسنیم: تسنیم در افغانستان یکه‌تاز میدان بود/ روایت‌های غلط و مخدوش با اقدام تسنیم بی‌اعتبار شد
 • محکومیت قاچاقچی لوازم صوتی خودرو در آبادان به پرداخت جریمه
 • قیمت خودروهای داخلی و خارجی امروز ۲۷ شهریور +جدول
 • ورود به شهرهای مازندران جریمه به همراه دارد؟
 • اعلام سامانه پیامکی فوریت‌های پلیسی/ تلفن ندارید پیامک بزنید
 • خودروهای کشاورزی بدون پلاک بیمه نمی‌شوند/ پلاک گذاری ۴ هزار وسلیه نقلیه مازندران در ۲ هفته + فیلم
دیگران می‌خوانند: