مصرف سیمان در تمام دنیا شاخص خوبی برای توسعه اقتصادی یک کشور به شمار می‌رود. در ایران نیز در دوران سازندگی بعد از جنگ تعداد زیادی کارخانه سیمان تاسیس شد و تا همین یک ماه پیش قیمت این محصول از سوی دولت قیمت‌گذاری می‌شد؛ امری که با توجه به اینکه میزان تولید سیمان بیش از نیاز داخل است دیگر ضروری به نظر نمی‌رسید و باعث شده بود واحدهای تولیدی سیمان بارها درخواست کشف قیمت واقعی سیمان در بورس کالا شوند.

این خواسته صنعت سیمان سالها به طول انجامید و سیمانی‌ها پشت در بورس کالا به انتظار نشسته و منتظر بودند تا پذیرش شوند اما هر بار به دلیلی این اتفاق نیفتاد و همچنان قیمت‌گذاری دستوری برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سیمان حرف آخر را می‌زد. اما بالاخره این طلسم چند ساله شکست و بورس کالا، کارخانجات سیمان را پذیرش کرد. از این پس عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت سیمان در کشور خواهند بود.

قدس آنلاین در این باره با عبدالرضا شیخان رئیس انجمن تولیدکنندگان سیمان گفتگویی داشته است که می‌خوانید.
مدتها است که صنعت سیمان در تلاش برای ورود به بورس کالا است البته اما واگرهایی هم وجود داشته است. می‌شود تاریخچه‌ای از این تلاش‌ها را بازگو کنید؟
مدتها است شاید از سال 93 تا 94 تلاش می‌کردیم، با هدف کشف قیمت و خارج شدن سیمان از قیمت‌گذاری دستوری، سیمان وارد بورس کالا شود. البته در این مدت چند کارخانه سیمان وارد بورس کالا شدند اما به دلیل اینکه قیمت‌ سیمان مصوب بود و حق نداشتند سیمان را بالاتر در بورس عرضه کنند عملا ورودشان موفقیت‌آمیز نبود و از بورس خارج شدند. چرا که با قیمت‌گذاری دستوری، ماندن در بورس مفهومی نداشت. در سال 95 نیز یک بار دیگر سعی کردیم وارد بورس کالا بشویم. در آن مقطع هم گفتند همه کارخانجات سیمان باید وارد بورس کالا بشوند تا از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج شوند. اما در عمل چنین چیزی ممکن نبود و با این خواسته مخالفت شد و باز هم ورود سیمان به بورس کالا ناموفق شد. 
تا اینکه اخیرا بورس کالا این دو شرط را برای ورود کارخانجات سیمان به بورس کالا برداشت تا هر کارخانه‌ای که مایل است محصول خود را در بورس عرضه کند و سرانجام این اتفاق افتاد. در ماه جاری دو بار عرضه سیمان داشتیم که با استقبال خریداران مواجه شد. اخیرا هم شنیدم بتن‌‎سازان تمایل دارند از طریق بورس، سیمان خریداری کنند که اتفاق بسیار خوبی است.
این دقیقا همان خواسته‌ای است که شما سالها به دنبال آن بودید؟
بله سالها ما چنین خواسته‌ای داشتیم که خوشبختانه در ماه جاری بالاخره عملیاتی شد و حالا از 77 کارخانه سیمان کشور، حدود 20 کارخانه، محصولاتشان را در بورس کالا عرضه می‌کنند و 57 شرکت‌ سیمانی دیگر هم ترغیب شده‌اند وارد بورس کالا شوند. گفتنی است در ایران حدود 77 کارخانه تولید سیمان فعال است که سال گذشته نزدیک به 65 میلیون تن سیمان تولید کرده‌اند. 
با پذیرش سیمانی‌ها در بورس کالا، روند تولید افزایشی خواهد بود یا میزان تولید را بورس تعیین می‌کند؟
قطعا میزان تولید را بازار تعیین می‌کند. در حال حاضر وضعیت بازار خوب است ولی زمستان سال گذشته گاز کارخانجات را قطع کردند و در تامین سوخت دوم هم مشکلاتی وجود داشت. برق هم حدود 25 روز قطع شد که مجموع این عوامل بر میزان تولید سیمان تاثیرگذار بود. البته مشکل دیگری که هنوز موجود است تامین قطعات یدکی ماشین‌آلات کارخانه است. زمانی با دلار 3500 تومان یکسری قطعات وارد و مصرف شد و در حال حاضر موجودی قطعات به پایان رسیده و به واردات جدید این قطعات نیاز است. اما با کمبود نقدینگی و افزایش چشمگیر نرخ ارز و از طرف دیگر تحریم‌ها، تامین این قطعات چندان راحت نیست و هزینه زیادی بر کارخانجات تحمیل می‌کند. همه اینها مزید بر علت است که رسیدن به 100 درصد ظرفیت اسمی کارخانجات سیمان را مشکل می‌کند. با این حال با نگاهی به آمار تولید کارخانجات سیمان در سال گذشته می‌بینیم فقط توانسته‌ایم به 80 درصد ظرفیت اسمی برسیم که با توجه به مشکلات و گرفتاری‌های یادشده رقم قابل قبولی است. 
ارزیابی شما از بازار مصرف در سال جاری چیست؟
مصرف در برخی نقاط کشور مثل جنوب کشور، کرمان، هرمزگان و... به دلیل تجمیع پروژه‌های مختلف افزایش پیدا کرده است. البته قبلا کارخانجاتی به عنوان کارخانه‌های معین در نظر گرفته شده بودند و می‌توانستند به هرمزگان و جنوب کرمان سیمان بدهند اما الان به دلیل بالارفتن کرایه حمل و نقل، خیلی سخت وهزینه‌بر شده است. سیمان، کالایی حجیم و وزین و به نسبت خودش کم ارزش است به همین دلیل کرایه حمل در قیمت نهایی برای مصرف‌کننده بسیار موثر است. این معضلی است که ما امسال درگیرش بودیم.ساخت و ساز به خاطر شرایط سیاسی، انتخابات و دولت بعدی و پیش‌بینی سیاست‌های دولت بعدی در وضعیت رکود قرار دارد که در هر دوره‌ای از انتخابات اثر خودش را می‌گذارد و مختص این دوره نیست اما امروز که که با هم صحبت می‌کنیم روند ساخت و ساز کمی کند پیش می‌رود ولی با استقرار دولت جدید پیش‌بینی می‌کنم این صنعت رونق را تجربه کند. چنانکه در حال حاضر بسیاری از مناطق کشور به سیمان نیاز دارند و تلاش بسیاری می‌کنند به سیمان مد نظرشان دست پیدا کنند. همین حالا هم روند تولید و مصرف سیمان در کشور با سال 99 برابری کند و کاهش نخواهد داشت. مصرف سیمان در همین دوماهه ابتدای سال نشان می‌دهد میزان آن کمتر از سال گذشته نبوده و بلکه نسبت به دو ماهه ابتدای سال گذشته، توزیع داخلی 9 درصد بیشتر بوده است. از آنجا که میزان مصرف سیمان یکی از شاخص‌های توسعه در هر کشوری است امیدواریم مصرف سیمان در سال جاری روند افزایشی داشته باشد.
پذیرش واحدهای سیمانی در بورس کالا به افزایش قیمت می‌انجامد؟ همچنان که اخیرا 20 درصد به قیمت سیمان افزوده شد؟
ما هیچ افزایش قیمتی جز مصوبه دولت در ابتدای سال نداشتیم. این یک استنباط غلط از یک اتفاق بوده. قیمت سیمان در 31 فروردین ماه امسال طی جلسات متعدد با کارشناسان وزارت صمت، و... تصویب شد. در حالی که ما درخواست افزایش 100درصدی قیمت سیمان را داشتیم با 40 درصد افزایش آن موافقت و اعمال شد.
از طرفی برخی مصرف‌کنندگان عمده سیمان نمی‌تواستند در بازار سیمان پیدا کنند، لذا بحث فروش مستقیم مطرح و برای اینکه کارخانجات به فروش سیمان ترغیب شوند، پیشنهاد شد 12 درصد سود عامل یا واسطه به کارخانه برسد و به قیمت سیمان افزوده شود. 
البته این سیستم فروش نه در حد تناژ بالا بلکه برای مصرف‌کننده‌هایی است که درحد یک تا 5 تن سیمان لازم دارند و نمی‌توانند به طور عادی از بازار نیاز خود را تامین کنند و از طرفی نمی‌خواهند در حد خرده فروشی وارد بازار شوند. 
البته بورس کالا نیز، ساز کار مخصوص خودش را دارد و قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا خواهد بود. همانگونه که ممکن است با کمبود سیمان در بازار، قیمت افزایش پیدا کند همانگونه هم با کاهش تقاضا کاهش پیدا می‌کند.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: سیمان بورس قیمت گذاری دستوری کارخانجات سیمان وارد بورس کالا مصرف سیمان بورس کالا میزان تولید قیمت سیمان سال گذشته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۸۲۴۱۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس/ رهبر انقلاب نوبت دوم واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند

آماری از ازدواج دختران 10تا14ساله در99

حسین‌پور: هنوز بابت محرومیت گل‌محمدی از بازی با ماشین‌سازی قانع نشده‌ایم/ ارکان فدراسیون باید پاسخگو باشند

فیلم/ تعجب زندانی داعشی از حضور رییس قوه قضاییه در زندان

امام خامنه ای: اگر به توصیه‌ها نسبت به آب خوزستان توجه می شد، حالا این اشکالات را نداشتیم / اهالی خوزستان مردم باوفایی هستند

خبر بعدی:

نانی که به نرخ روز نیست/ نانوایان و مردم هر دو ناراضی

به گزارش خبرگزاری فارس از جهرم ، طی سال‌های اخیر با وجود افزایش چند برابری مواد اولیه، بیمه، دستمزد کارگر، اجاره مغازه و ... نرخ نان بر خلاف دیگر کالاها، تغییر خاصی نداشته که این امر نارضایتی نانوایان را در پی داشته است.

نانوایان می گویند، کارگران به‌ دلیل مزد پایین ناشی از ارزان بودن نان در حال ترک نانوایی‌ها هستند و به شغل‌های ‌دیگر روی آوردند که این امر می تواند در آینده در تولید و عرضه نان باکیفیت، تاثیر مستقیم بگذارد.

نانوایان دیگر تمایلی به پخت نان ندارند چرا که با توجه به هزینه های تمام شده، تولید نان منفعتی برای آنان ندارد و اگر قیمت آن اصلاح نشود، صاحبان نانوایی‌ها، با مشکل مواجه می شوند.

یک نانوا در مصاحبه با خبرنگار فارس گفت: دولت اگر می خواهد قیمت نان را ثابت نگه دارد، باید بخشی از هزینه های نانوایان شامل برق، آب، گاز، بیمه و .... را بپردازد یا قیمت نان را افزایش دهد نه اینکه از جیب نانوایان قیمت نان را پایین نگه دارد.

نانوای دیگری بیان کرد: زمزمه هایی از افزایش قیمت نان در استان فارس به گوش رسید، نرخ جدید نان از سوی شورای آرد و نان استان تعیین و طی جدولی در فضای مجازی منتشر شد اما بلافاصله از افزایش قیمت نان جلوگیری شد.

وی فزود: قطعا دود ناشی از این یک بام و دو هوایی ابلاغ قیمت جدید نان، هم در چشم نانوایان و هم مردم می رود.

تعدادی از نانوایان دیگر هم معتقدند که باید در ابتدای هر سال قیمت گذاری در مورد نان مانند سایر کالا ها صورت گیرد تا مشکلی در تولید و عرضه نان به وجود نیاید.

نانوایان می گویند، آرد یارانه ای فقط ٢۰ تا ٢۵ درصد هزینه های آنان را تشکیل می دهد و مابقی هزینه ها با رشد تورم چندین برابر شده اما نرخ نان ثابت مانده که مشکلات فراوانی برای نانوایان فراهم کرده است.

همچنین شهروندان هم بعضا از کیفیت پایین نان شکایت دارند و ناراضی هستند که طبق گفته کارشناسان مشکل کیفی گندم به دلیل کاهش بارندگی و کاهش کیفیت کود و سم ها است. 

یکی دیگر از مشکلات پیش‌روی کارخانه‌ها، کمبود گندم است و گندم کهنه مربوط به سال قبل در سیلوها وجود ندارد و کارخانه ها مجبور به استفاده از گندم نو هستیم که متاسفانه از لحاظ کیفی دچار مشکل می شوند.

قیمت نان هنوز تغییر نکرده است

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان جهرم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اعلام کرد: نرخنامه جدید نان منتشر شده در فضای مجازی تایید نشده و قابلیت اجرایی ندارد.

بهنام اتحاد گفت: به محض هر گونه تغییر و ابلاغ رسمی مراجع ذی‌صلاح و کارگروه آرد و نان استان، مراتب در اسرع وقت به همه واحدهای خبازی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین نرخ نان تا اطلاع ثانوی همان نرخ قبلی بوده و هر گونه افزایش قیمت خودسرانه تخلف گرانفروشی محسوب و مطابق قوانین و مقررات تعزیرات حکومتی برخورد و اعمال قانون خواهد شد.

اتحاد با بیان اینکه پیرو گزارشات مکرر مردمی و مشاهدات عینی صورت گرفته از سطح شهر، شاهد تعطیلی خودسرانه و بدون هماهنگی همچنین عدم رعایت ساعات پخت توسط برخی از واحدهای خبازی هستیم، بیان داشت: علی رغم تذکرات قبلی، که مشکلات عدیده‌ای را برای شهروندان ایجاد کرده است، به اتحادیه خبازان تاکید شده که با استفاده از ظرفیت هیئت رئیسه اتحادیه ضمن بازدید روزانه از خبازی‌ها، در صورت مشاهده چنین مواردی ضمن گرفتن تعهد از واحد مذکور، لیست واحدهای متخلف را جهت برخورد قانونی به اداره صمت ارسال کنند.

رئیس صمت جهرم تاکید کرد: تکرار این موضوع از سوی هر واحد خبازی علاوه بر تخلف صنفی از لحاظ امنیتی نیز تخلف محسوب شده و علاوه بر ارسال پرونده به تعزیرات، کسر آرد و لغو امتیاز، پرونده این واحدها به دلیل اخلال در خدمت رسانی به شهروندان و دفاع از حقوق شهروندی به مراجع قضایی نیز ارسال خواهد شد.

گلایه تولیدکنندگان آرد از هفت سال بدون تغییر نرخ 

مدیرعامل یک کارخانه آرد نیز در مصاحبه با فارس با بیان اینکه تمام کارخانه‌های تولیدی آرد کشور با مشکلات فراوان و عدیده‌ای مواجه هستند، گفت: کارخانه‌های تولیدی آرد با مشکلات فراوانی درگیر هستند و یکی از مشکلات این است که از سال ۱۳۹۳ تاکنون، تغییر نرخی با وجود تورم افسار گسیخته در نرخ گندم و آرد وجود نداشته است.

بهنام دادگر بیان داشت: کارخانه‌ فقط در حد اینکه خود را نگه دارد و رو به تعطیلی نرود، در حال فعالیت است وگرنه سود و بازدهی ندارد.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه قیمت نان در شورای آرد و نان استان و با هماهنگی استانداری تعیین می شود، نانوایان از تاخیر در تعیین قیمت نان گلایه مند و خواستار تسریع در ابلاغ قیمت جدید نان هستند.

با توجه به اینکه نان، قوت غالب مردم می باشد لازم است مسئولان و مدیران نسبت به حل مسائل و مشکلات تولیدکندگان آرد و نانوایان سریعتر عمل کنند تا مردم در تامین این نیاز اصلی دچار مشکل نشوند.

انتهای پیام/س

دیگر خبرها

 • تغیر نظر توانیر درباره مصرف برق کارخانه تولید سیمان
 • معاملات سیمان در بورس کالا تا زمان افزایش عرضه‌ها، عدم تایید شد/ با آغاز عرضه سلف، قیمت سیمان تعدیل می شود
 • طالبان: برای رسیدن به صلح در افغانستان رئیس جمهوری کناره گیری کند
 • افت قیمت نفت در آخرین روز معاملات هفته / ثبات هفتگی بازار به رغم نوسانات شدید
 • امام جمعه ساری: به‌خاطر بی‌کفایتی‌ها، جزیره میانکاله تبدیل به بیابان‌کاله شده است/ خطر ریزگردها استان مازندران را تهدید می‌کند
 • امام هادی(ع) احیا کننده نظریه نظام مدیریت الهی است
 • عضو ارشد طالبان: حضور ترکیه در افغانستان اشغال محسوب می‌شود/دشمنان از مسائل مذهبی سوء استفاده می‌کنند
 • فردای مازندران امروز خوزستان است/ تبدیل میانکاله به بیابانکاله
 • افزایش نجومی قیمت سیمان/ بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر!
 • بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر/ سازندگان مسکن ملی یک‌لگنه‌پا معطل ارزانی سیمان
 • چرا عرضه سیمان در بورس کالا به اقتصاد ملی کمک می کند؟
 • تأکید طالبان بر توافق بر سر تشکیل حکومت تازه پیش از هرگونه آتش بس
 • قیمت نفت برنت ۷۳ دلار و ۵۲ سنت شد
 • بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر!
 • تقویم تاریخ؛ از تولد سنایی غزنوی تا اختراع ماشین تحریر
 • صرفه‌جویی ۵۰۰ دلاری در ساخت هر خودروی داخلی/ آغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان/ افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی با بالا رفتن تقاضا/ صعود دلار در معاملات خارجی
 • صنایع سیمان بدون محدودیت برقی در حال تولید هستند/ محدودیت جدید اطلاع‌رسانی می‌شود
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۵/۰۱|برنت ۷۳ دلار و ۵۲ سنت شد
 • ایجاد شفافیت در قیمت با ورود سیمان به بورس کالا/کاهش عرضه سیمان در پی کمبود برق
دیگران می‌خوانند: