بر اساس یک پژوهش مشخص شد که میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی در میان‌سالان بالاتر از سالمندان و جوانان است. به گزارش ایسنا، پژوهش‌های اولیه در زمینه کیفیت زندگی، فقط رفاه مادی را بررسی می‌کردند، اما پژوهش‌های بعدی نشان دادند که فقط جنبه مادی، تعیین کننده کیفیت زندگی نیست و به ‌این ‌ترتیب، متغیرهای دیگری به کیفیت زندگی اضافه شد.

سلامت موضوع مهمی در کیفیت زندگی است و در سال‌های اخیر کارشناسان حوزه سلامت، آن را به‌عنوان حس بهزیستی و کیفیت زندگی تعریف کردند.

جهت‌گیری اصلی تحقیقات مرتبط با کیفیت زندگی، بیشتر روی افراد ناتوان، معلول، بیمار، زندانیان، معتادان و دیگر گروه‌های اجتماعی نیازمند، متمرکز بود ولی به‌ تازگی این موضوع با جهت‌ گیری وضعیت فعالیت بدنی و نحوه گذراندن اوقات فراغت همراه با بهداشت، تغذیه و محیط‌ زیست عموم مردم مورد توجه قرارگرفته است.

گسترش روز افزون دامنه علم روان‌ شناسی و نفوذ آن در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و صنعتی باعث شده است که بررسی جنبه روان‌شناختی مسائل، برای پاسخ دادن به بیشتر مسائل، ضرورت داشته باشد.

روش‌شناسی تحقیق در طرح مربوطه این‌گونه بود شرکت‌کنندگان پژوهش شامل ۱۰۵۰ نفر در سه گروه سنی جوان، میانسال و سالمند، به تعداد مساوی (هر گروه سنی، ۳۵۰ نفر) بودند که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب و پرسش‌نامه‌های فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی را تکمیل کردند.

نتایج مطالعه حاضر نشان داد میانسالان دارای میزان فعالیت بدنی، بهزیستی روانی و نشاط بالاتری نسبت به سالمندان و جوانان بودند، میزان رضایت از زندگی جوانان نسبت به سالمندان و میانسالان بالاتر بود و همچنین نمرات فعالیت‌ بدنی بانشاط، بهزیستی روانی و رضایت از زندگی در گروه‌های جوانان، میانسالان و سالمندان همبستگی مثبت و معنادار وجود داشت. علاوه بر این فعالیت بدنی، میزان نشاط، بهزیستی روانی و رضایت از زندگی را پیش‌بینی کرد که بر این اساس،  میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی میانسالان از جوانان و سالمندان بیشتر بود، هرچند تفاوت‌های زوجی بین جوانان با سالمندان معنادار نبود و میزان رضایت از زندگی جوانان از میانسالان و سالمندان بیشتر بود، اما تفاوت زوجی بین میان‌سالان با سالمندان مشاهده نشد.

یافته‌ های پژوهش حاضر ضمن آن ‌که خلاء اطلاعاتی موجود درباره میزان فعالیت بدنی مردم ایران، میزان نشاط و بهزیستی روانی آنان را پر می‌کند با فراهم کردن دانش ‌پایه درزمینه ارتباط فعالیت بدنی با متغیرهای روان‌شناختی دخیل در زندگی سالم، درک روشن‌تری از شرایط فعلی سلامت روانی کشور ایران را فراهم می ‌آورد.

طرح مطالعه بهزیستی روانی، نشاط، رضایت از زندگی و فعالیت بدنی و ورزشی گروه‌های سنی مردم ایران توسط دکتر سید محمدکاظم واعظ موسوی استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) و با حمایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی انجام شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته است.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: پارس فوتبال

کلیدواژه: فعالیت بدنی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی سازمان بهزیستی فعالیت بدنی رضایت از زندگی کیفیت زندگی فعالیت بدنی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت parsfootball.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارس فوتبال» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۲۹۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سه استقلالی در لیست جدید اسکوچیچ

اتهام زنی رئیس‌جمهورآذربایجان علیه ایران

کرونا باعث عقیم شدن می‌شود؟

آماده باش برای تغییر یارانه ها / یارانه جدید به چه کسانی می‌رسد؟

ثبت‌نام مسکن متری ۳ میلیون/ زمان ثبت‌نام مسکن اولی‌ها

خبر بعدی:

تاثیر سلامت روان مادر بر وضعیت فرزندان

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد هرچه مادر از لحاظ سلامت روان خود را بهتر ارزیابی کند، کیفیت زندگی در ابعاد جسمانی، عاطفی و اجتماعی فرزندان دختر و ابعاد عاطفی و عملکرد در مدرسه فرزندان پسر نیز بهتر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، درک کودکان از وضعیت سلامت خود، یکی از مولفه‌هایی است که با افزایش خود مراقبتی منجر به بهبود کیفیت زندگی آنها می‌شود. این مولفه علاوه بر ویژگی‌های خود کودک تحت تاثیر عوامل دیگر در والدین آنهاست. عواملی نظیر سن، وضعیت تاهل، تحصیلات و وضعیت اشتغال که تعیین کننده سلامت جسمانی و روانی والدین هستند، در درک کودکان از وضعیت سلامت خود نیز موثر است.

اخیرا مرکز سلامت تعیین کننده‌های اجتماعی طی پژوهشی در بستر مطالعه قند و لیپید تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.

سارا جلالی فراهانی از مجریان این طرح در توضیح این تحقیق گفت: در اکثر مطالعات پیشین، بررسی رابطه سلامت روانی یا جسمانی والدین با کیفیت زندگی کودکان با استفاده از ارزیابی‌های علمی مشاهده ای انجام و این ارتباط کمتر از دیدگاه مخاطبین با استفاده از ابزارهایی نظیر ابزارهای سنجش کیفیت زندگی مرتبط با سلامت بررسی شده است.

 وی در ادامه بیان کرد: در این پرسشنامه ابتدا ارزیابی فرد از سلامت خود او پرسیده می‌شود و میزان مشکلات در انجام فعالیت‌های روزمره به واسطه وضعیت سلامت جسمانی و روانی مورد پرسش قرار گرفته و در خاتمه احساس آرامش و یا شادمانی و افسردگی فرد به شکلی که قابل تبدیل به کمیت و اندازه گیری باشند سوال می‌شود.

این پژوهشگر در خصوص یافته های این تحقیق با اشاره به تعداد 564 خانوار به عنوان حجم نمونه گفت: با توجه به بررسی همزمان فرزندان درخصوص ارزیابی آنها از وضعیت سلامت جسمانی، عاطفی، اجتماعی و یادگیری، یافته های این مطالعه نشان داد ارتباط کیفیت زندگی والدین و فرزندان، منحصر به بعد روانشناختی کیفیت زندگی والدین و مبتنی بر جنسیت فرزندان است و مشاهده شد هرچه مادر از لحاظ سلامت روان خود را بهتر ارزیابی کند، کیفیت زندگی در ابعاد جسمانی، عاطفی و اجتماعی فرزندان دختر و ابعاد عاطفی و عملکرد در مدرسه فرزندان پسر نیز بهتر خواهد بود. همچنین بالا بودن همین شاخصه (ارزیابی از سلامت روان) در پدران موجب بهبود عملکرد فرزندان پسر در مدرسه می شود.  

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دکتر پریسا امیری، رئیس مرکز تحقیقات تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت، در رابطه با اهمیت این طرح و کاربرد نتایج آن گفت: یافته‌های این مطالعه، اطلاعاتی را جهت طراحی مداخلات خانواده محور با هدف ارتقاء کیفیت زندگی کودکان و نوجوانان ایرانی فراهم می‌کند که می تواند در سیاست‌گذاری‌های امور سلامت با هدف افزایش کیفیت زندگی در بعد روانی که یکی از ابعاد اصلی سلامت به حساب می‌آید در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • واکنش رئیس فدراسیون والیبال به ناکامی تیم جوانان/ داورزنی: این نتایج ربطی به عطایی ندارد
 • وجود مشکلاتی در تهیه لوازم توانبخشی به دلیل تحریم‌ها/ سمعک کاملا وارداتی است/ تهیه 27 هزار ویلچر برای معلولان با کمک ستاد اجرایی
 • تاثیر سلامت روان مادر بر فرزندان
 • برگزاری همایش مجازی کونگ فوکاران به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس
 • آغاز پویش حبیب بن مظاهر با هدف کمک به سالمندان نیازمند قم
 • هندبالیست کردستانی به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت شد
 • حضور آجورلو نویدبخش روزهای خوب استقلال
 • شناسایی ۳۰۷ فرد دچار اختلال اوتیسم در قم
 • شش مازندرانی در اردوی تیم‌های ملی پاراوزنه برداری
 • واکسن سینوفارم کودکان و نوجوانان تفاوتی با بزرگسالان ندارد
 • بهره مندی بیش از ۱۹ هزار نفر در استان همدان از خدمات اورژانس اجتماعی
 • ملی پوش گلستانی اسکواش در اردوی انتخابی تیم ملی بزرگسالان
 • احصای 2200 موضوع پژوهشی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
 • ۱۴۰ دانش‌آموز نیازمند در اشنویه بسته‌های حمایتی تحصیلی دریافت کردند
 • احصای 2200موضوع پژوهشی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
 • کودکان کار مجرم نیستند
 • یارانه جدید در راه است / چه کسانی مشمول یارانه ۲۰۰ هزار تومانی هستند؟
 • «ارائه خدمات ورزشی رایگان» رویکرد سپاه گیلان برای افزایش سرانه ورزش است
 • یادگیری فناوری دیجیتال نقش موثری در رفع نیازهای روزانه سالمندان دارد
دیگران می‌خوانند: