پایگاه خبری جماران؛ مرتضی نجفی قدسی با ارسال یادداشتی در حمایت از ملت مظلوم افغانستان چنین نوشته است:

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

قال رسول الله (ص):

«من اصبح لا یهتم بامور المسلمین فلیس منهم و من سمع رجلاً ینادی یا للمسلمین فلم یحبه فلیس بمسلم» (اصول کافی، ج۲، ص ۱۶۴)

رسول خدا (ص) فرمودند: کسی که صبح کند و اهمیتی به کارهای مسلمانان ندهد، او از آنان نیست و کسی که صدای کسی را بشنود که فریاد کمک خواهی از مسلمانان را سر داده و پاسخش را ندهد مسلمان نیست.

سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مظلومیت و دشمنی با ظالم

یکی از سیاستهای مبنایی و اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی حمایت و دفاع از مظلوم در برابر ظالم بوده است و این هم بر گرفته از آخرین وصایای امیر المؤمنین امام علی (ع) به حسنین (ع) می‌باشد که فرمودند: «کونوا لظالم خصماً و للمظلوم عوناً»

یعنی همیشه دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید.

بر اساس همین سیاست کلی، جمهوری اسلامی همواره از ملتهای مظلوم و تحت ستم استکبار جهانی همانند فلسطین، لبنان، سوریه، عراق، یمن، افغانستان و حتی بوسنی و هرزگوین در اروپا حمایت و پشتیبانی کرده است که البته این حمایتها با توجه به اقتضائات زمان خودشان به اشکال مختلف بوده است، مثلاً در مورد ملت فلسطین تا مدتها که امکان کمک رسانی به آنها نبود صرفاً حمایت معنوی بود و یا در قبال کشتار مظلومانه مسلمانان در سارایو در بوسنی و هرزگوین ما جز کمک معنوی کار دیگری در آن مقطع نمی‌توانستیم انجام دهیم، امّا همین نگرش موجب شده است تا عموم ملتهای جهان جمهوری اسلامی را مدافع مظلومان و دشمن ظالمان و ستمگران بشناسند.

موضع رهبری و ریاست جمهوری در قبال حوادث اخیر افغانستان

یکی از این ملت‌های مظلوم و تحت ستم مردم افغانستان هستند که رهبری معظم انقلاب اسلامی در آخرین موضعگیری خود در قبال تحولات این کشور فرمودند: «ما طرفدار ملت افغانستان هستیم، چرا که دولتها همچون گذشته می‌آیند و می‌روند اما ملت افغانستان است که باقی می‌ماند، جمهوری اسلامی در همه احوال طرفدار ملت مظلوم و مسلمان افغانستان است و روابط ما با دولتها به روابط و رفتار آنها با ایران بستگی دارد، این مشکلات و سختی‌ها کار آمریکایی هاست که ۲۰ سال کشور افغانستان را اشغال و انواع ظلم را به مردم آن تحمیل کردند».

رئیس جمهوری اسلامی ایران جناب حجت الاسلام رئیسی نیز اعلام موضع کردند از نظر ما دولتی و حکومتی در افغانستان مورد قبول است که بر آمده از رأی مردم باشد و تأکید کردند که در دولت آینده افغانستان باید همة اقوام مشارکت داشته باشند تا نمایانگر ملت افغانستان باشند.

بعد از اشغال بیست سالة افغانستان توسط آمریکا که به منظور ساقط کردن حکومت پنج ساله طالبان بر بخشهایی از افغانستان صورت گرفت، ناگهان طالبان بدون هیچ جنگ و رویارویی با کسی به غیر از درة پنجشیر، تمام استانهای افغانستان را اشغال کرد و معلوم بود که طالبان توافقات پشت پرده‌ای با آمریکا داشته و دولت اشرف غنی هم که غلام حلقه بگوش آمریکا بود به تمام استانداری‌ها و نیروهای نظامی و ارتش افغانستان دستور داد بدون تقابل با طالبان شهرها را یکی پی از دیگری تحویل آنها دهند، این یعنی خروج آمریکا از افغانستان بعد از بیست سال نمی‌تواند فرار باشد بلکه تغییر تاکتیک است و مسئولیتهای مهمتری که خود از عهدة آنها بر نمی‌آید بر دوش طالبان گذارده است.

همگان می‌دانند که طالبان نشأتش از پاکستان و با پولهای سعودی‌ها بوده است سرویس‌های امنیتی پاکستان کاملاً بر طالبان احاطه دارند و همیشه در نبردها کمک آنها هستند و در سرکوب اخیر مبارزان درة پنجشیر ارتش پاکستان با هواپیماها و پهبادهایش بسیاری از مقرهای یاران احمد مسعود در ارتفاعات پنجشیر را بمباران کردند، گرچه تکذیب کردند ولی هواپیمای ساقط شده پاکستانی در پنجشیر بهترین گواه این جمله است.

اگر آمریکا می‌خواست طالبان را از بین ببرد حتی نیازی به حمله نظامی نداشت و کافی بود به پاکستان بگوید دیگر بس است و طالبان نباشد و پاکستان هم بلافاصله به طالبان می‌گفت فعلاً به مدارس خود در پاکستان برگردید‍!

آمریکا بعد از بیست سال اشغال افغانستان در حالی این کشور را به طالبان سپرد که صدها میلیارد دلار تسلیحات سنگین برای آنها جهت استفاده در جنگهای آینده باقی گذاشت!‍

اعتماد به طالبان صحیح نیست، آنها در مدت حاکمیت خود در افغانستان هزاران نفر را قتل عام کرده‌اند و هزاران دختر را به عنوان جهاد نکاح ربوده‌اند و به آزادی‌های اجتماعی زنان هیچ عقیده‌ای ندارند و دوران حاکمیت آنها برای ملت افغانستان همواره با ترس و دلهره همراه بوده است، گرچه میلیونها افغانی از خوف آنان به کشورهای دیگر از جمله ایران مهاجرت کردند تا حداقل جان خود را نجات دهند.

لزوم رفع محاصره دره پنجشیر و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

امروزه ملت افغانستان دچار گرفتاری بزرگی شده است و محاصرة درة پنجشیر نشان داد که طالبان به اصول دموکراسی پایبند نیست و بنایش حذف مخالفانش هست والا قاطبة علماء و بزرگان افغانستان آنان را از حمله به پنجشیر برحذر داشتند و راه مذاکره را پیشنهاد کردند ولی آنها با زور قصد تحکیم حاکمیت خود را بر همة پهنة افغانستان دارند و اگر هم موفق شوند اعتراضات داخلی را سرکوب کنند و همة مخالفین را از سر راه بردارند، چه نقشه‌ای برای همسایگان شمالی و غربی خود دارند، اعاذنا الله!

مطمئناً باید در این شرایط سنجیده عمل کرد تا مبادا در پازل آمریکا عمل کنیم لذا باید از طالبان خواسته شود از محاصره صدها هزار افغانی تاجیک در دره‌های پنجشیر دست بکشد و مقدمات دولتی فراگیر با حضور همة اقوام و مذاهب تشکیل شود و نه این دولتی که معرفی کرده‌اند همه از ملایان پشتون هستند و یکی دو نفر هم که از تاجیک و ازبک هستند در حقیقت از خود طالبان هستند و به شیعیان هم که هیچ سهمی نداده‌اند با اینکه در دولت اشرف غنی چند وزیر شیعه هم داشتیم.

طالبان اگر نماینده واقعی قوم پشتون هستند، بخشی از ملت افغانستان در کنار دیگر اقوام مانند تاجیک ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها می‌باشند و هیچ قومی نباید نگاه انحصار طلبانه داشته باشد تا بلکه با تشکیل حکومتی فراگیر وحدت ملی در این کشور برقرار شود و آتش جنگ داخلی خاموش شود و طالبان اگر ادعای ضد آمریکایی دارد باید در عمل چنین رفتار کند تا اعتماد همة مردم افغانستان جلب شود و انشاء الله صلح و صفا برقرار شود.

اما حداقل حمایت ملت ایران از ملت افغانستان باید معنوی باشد مانند حمایتی که در سال ۱۳۷۱ از ملت مظلوم بوسنی و هرزگوین در اروپا داشتیم گرچه مشترکات ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها نسبت به مسلمانان بوسنی و هرزگوین بسیار بیشتر است و علاوه بر مسلمانی همسایه بودن و همزبان بودن هم اضافه می‌شود گر چه عمیق تر بنگری پاره‌ای از تن ایران قدیم محسوب می‌شوند. بسیار مناسب می‌دانم که چون مقایسه بوسنی و هرزگوین را با افغانستان کردم توجه شما را به بخشی از بیانات رهبر حکیم و دور اندیشمان در آن مقطع اشاره‌ای بکنم.

بیانات رهبر معظم انقلاب در حمایت از مسلمانان بوسنی و هرزگوین

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تاریخ ۲۴/۶/۷۱ در ستایش از حمایت ملت ایران از مسلمانان مظلوم بوسنی و هرزگوین در اروپا چنین فرمودند: «آن روز که شما برای مردم بوسنی هرزگوین آن راهپیمائی عظیم را در خیابانهای تهران و دیگر شهرهای کشور راه انداختید، خیال می‌کنید کسانی که جلادان بوسنی و هرزگوین محسوب می‌شوند و پشت سر آن جلادان ایستاده‌اند آن اجتماع عظیم را ندیده اند؟‍! متأثر نشدند از اینکه ملت ایران چگونه با عزمی راسخ در یک مسئله بین المللی ایستاده است و بر اساس مصداق «من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین» اهتمام به امور مسلمانان دارد، آن هم با همة وجود و در هر جایی که این مسلم باشد ولو در اروپا‍! مردم ما چه می‌دانند مردم بوسنی هرزگوین، مردم سارایوو چه کسانی چگونه مردمی و با چه احساساتی هستند؟‍! ما تا بحال چه ارتباطی با هم داشتیم بجز اسلام، احساس اسلامی و احساس اینکه ملت مسلمانی زیر ستم قرار گرفته است؟‍‍! این احساس مردم را به حرکت وا می‌دارد،‌ مردم ما را به اهتمام به امور آنها وا می‌دارد. اگر لازم است به خیابانها بیایند با گروههای میلیونی به خیابانها می‌ریزند اگر لازم است کمک کنند و پول بدهند،‌ به حسابهای مربوطه پول می‌ریزند و کمک می‌کنند،‌ اگر چیز دیگری هم در راه حمایت از برادران مسلمان لازم باشد باز هم ملت ما سینه را سپر می‌کند و آماده می‌ایستد، این یک نمونه از ملتی است که به وحدت اسلامی به برادری اسلامی و به خویشاوندی اسلامی نیاز دارد».

بیانات رهبری معظم بسیار روشن و شفاف است، حالا ملاحظه بفرمائید که ما در قبال اشغال مجدد افغانستان و در بند کشیدن ملت افغانستان چه واکنشی داشتیم حتی دریغ از یک راهپیمایی! سازمان تبلیغات اسلامی و یا شورای هماهنگی تبلیغات در این مواقع کجا هستند؟‍! چرا ناگهان سکوت می‌کنند، کسی نمی‌گوید از مدافعان پنجشیر حمایت نظامی بکنید امّا حمایت معنوی هم نمی‌توانید بکنید؟‍! متأسفانه به همین حمایتهایی هم که به صورت خودجوش و مردمی در فضای مجازی به حمایت از مردم مظلوم افغانستان و محاصره شدگان گرسنه پنجشیر و پناهندگان آواره مرزها می‌شود، خرده می‌گیرید و آنها را مسخره می‌کنید‍!

شهید حاج قاسم سلیمانی در حمایت از مظلومین مرز نمی‌شناخت و گزینشی عمل نمی‌کرد و برای او مظلوم شیعه و سنی، افغانی و عرب و عجم و ملت فلسطین، لبنان، سوریه، عراق، یمن، بحرین و افغانستان هیچ فرقی نمی‌کرد و لذا سردار دلهای همة مسلمانان و محرومین و مستضعفان شد، حتی مسلمانان مظلوم کشمیر در هند در خانه‌های محقر خود تصویر او را به تبرک گذاشته اند‍! ما باید این آبرویی که شهید سلیمانی برای جمهوری اسلامی در نزد ملتهای منطقه و جهان ایجاد کرد را حفظ کنیم.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 افغانستان رهبر معظم انقلاب طالبان طالبان افغانستان مرتضی نجفی قدسی پنجشیر افغانستان سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 بوسنی و هرزگوین ملت افغانستان ملت مظلوم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۰۷۶۳۳۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قیمت سکه امامی امروز ۲۹ مهر ۱۴۰۰

ملی‌پوشان فولاد غایب مقابل پرسپولیس

سهمیه بنزین آبان امشب واریز می‌ شود

متقاضیان دریافت وام جعاله بخوانند

بورس تهران پلمپ شد

خبر بعدی:

روسیه با طالبان همکاری می کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که مسکو با گروه طالبان که کنترل افغانستان را در دست دارد، همکاری می کند.

به گزارش برنا، پوتین شامگاه پنجشنبه در نشست باشگاه سیاسی بین المللی والدای در مسکو گفت: روسیه از نمایندگان گروه طالبان حمایت می کند و از آنها انتظار دارد تا وضعیت افغانستان در مسیر مثبت توسعه بیابد. 

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که سازمان های اطلاعاتی روسیه با سازمان های مربوطه و همکار خود با افغانستان همکاری می کنند.

وی افزود: همکاری در این زمینه درچارچوب سازمان همکاری شانگهای برای ما بسیار مهم است و تاجیکستان و ازبکستان با کشور افغانستان هم مرز هستند. 

رئیس جمهوری روسیه بدون ذکر نام کشوری اعلام کرد که مسئولیت اصلی رویدادهای افغانستان بر دوش کشورهایی قرار دارد که ۲۰ سال در این کشور جنگیده اند. 

وی به این ترتیب کشورهای غربی را که به سرکردگی آمریکا ۲۰ سال افغانستان را اشغال کرده بودند مسئول رویدادهای این کشور خواند.

پوتین گفت: برای این که دولت افغانستان بتواند مسائل اجتماعی و اقتصادی این کشور را حل کند باید دارایی های آن را آزاد کرد. 

به گفته وی، با وجود اهمیت مشارکت روسیه و چین و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، مسئولیت اصلی رویدادهای افغانستان بر دوش کشورهایی قرار دارد که ۲۰ سال در آن کشور جنگیدند. 

وی ادامه داد: به نظر من اولین کاری که آنها می بایست انجام می دادند، آزاد کردن دارایی های مسدود شده این کشور بود و امکان می دادند مسائل اولویت دار افغانستان را خودشان حل می کردند. 

رئیس جمهوری روسیه تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خارج سازی نیروهای این کشور از افغانستان را درست خواند. 

 

دیگر خبرها

 • آمریکا جنگ نیابتی تدارک دیده است/ طالبان واقعیت افغانستان است
 • فیفا کاروانی از ورزشکاران زن را از افغانستان خارج کرد
 • اذعان گروسی بر نبودن هیچ مدرکی در مورد پنهانکاری ایران در غنی سازی/ تهدید اردوغان به اخراج سفیر آمریکا و ۹ کشور غربی دیگر/ اعلام آمادگی پوتین برای به رسمیت شناختن طالبان/ ادعای ضد ایرانی سناتور آمریکایی درباره حمله به «التنف»
 • پوتین: به رسمیت شناختن طالبان نزدیک است
 • پوتین: به رسمیت شناختن طالبان، نزدیک است
 • به سوی به رسمیت شناختن طالبان حرکت می‌کنیم
 • آیا طالبان به ایران می آید؟
 • پوتین از همکاری با طالبان گفت
 • وعدۀ کمک ۵ میلیاردی پاکستان به افغانستان/ تورخم برای بیماران باز می‌شود
 • با طالبان همکاری می کنیم/ تصمیم بایدن برای خروج از افغانستان درست بود
 • سازمان ملل واکسیناسیون در افغانستان را آغاز کرد
 • توصیه وزیر کشور ایران به طالبان: به دنبال تامین امنیت و معیشت مردم باشید
 • پوتین: به سوی به رسمیت شناختن طالبان حرکت می‌کنیم
 • نقش «زلمای خلیلزاد» در بحران افغانستان چه بود؟
 • خنثی کردن توطئه های دشمنان به وحدت ملی نیاز دارد
 • دشمن تلاش می‌کند جای ظالم و مظلوم را عوض کند/خسارت‌های سازش در مقابل نتایج مقاومت تبیین شود
 • هفته وحدت جهت زدودن اختلافات و مقابله با دشمن مشترک است
 • کاظمی قمی: همگان باید برای برون رفت افغانستان از شرایط کنونی کمک کنند/ امروز تروریسم حالت منطقه‌ای ندارد؛ بلکه توسط قدرت‌های بزرگ مثل آمریکا حمایت می‌شود
 • از ادامه کمک های بشر دوستانه همسایگان به افغانستان تا انتقال تعدادی از زخمی های حادثه مسجد قندهار به ایران
دیگران می‌خوانند: