اولیای الهی، حتی در خردسالی نیز صاحب علم و کمالات فاضله هستند. وراثت علم الهی در میان اهل بیت (ع)، یکی از نشانه‌های امامت بر جامعه محسوب می‌شود که هیچ‌کس توان مقابله با آن را ندارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از مهر، فردا هشتم ربیع الاول سالروز شهادت جانسوز امام یازدهم امام حسن بن علی العسکری علیه السلام پدر بزرگوار قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشد.

محمدجواد مهریار کارشناس مذهبی در یادداشتی به تبیین فعالیت‌های امام حسن عسکری (ع) پرداخته است که در ادامه می‌خوانیم:

اهل بیت رسول خدا (ص) یا همان خلفای بر حق، که به دستور پروردگار عالم به عنوان اوصیای نبی اکرم (ص) به مسلمانان معرفی شده‌اند، از علم نامحدود الهی و کرامات و معجزات بی‌نظیر برخوردار بوده‌اند. علاوه بر شیعیان، بزرگان علمی اهل سنت نیز به مقام شامخ ائمه‌ی اطهار (علیهم‌السلام) اذعان کرده‌اند و با ذکر فضائل و کرامات حضرات در کتاب‌هایشان، ارادت خود را به آن انوار طیبه بیان داشته‌اند. آن‌چه مقام امام حسن عسکری (ع) را در نظر علمای اهل سنت و مردم آن زمان متمایز می‌کند، مقام علمی آن امام همام است و باید گفت ائمه اطهار (ع) در علم الهی هیچ‌گونه فرقی با یکدیگر ندارند و علم الهی در سینه‎‌ی امیرالمؤمنین (ع با علم الهی امام عسکری (علیه‌السلام) هیچ تفاوتی نمی‌کند، زیرا از یک سرچشمه، نشأت می‌گیرد.

برای اثبات علم الهی، کتاب خدا بهترین شاهد است. آصف بن برخیا، وزیر حضرت سلیمان، شخصیتی است که قرآن کریم در موردش می‌فرماید: «قَالَ الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتَابِ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِنْدَهُ قَالَ هَذَا مِنْ فَضْلِ رَبِّی …؛ [نمل/۴۰]و آن کس که از علم کتاب بهره‌ای داشت گفت: من، پیش از آن‌که چشم بر هم زنی، آن را نزد تو می‌آورم. چون [سلیمان]آن را نزد خود دید، گفت: این بخشش پروردگار من است…».

اما هنگامی‌که بحث از مقام علمی ائمه اطهار (علیهم‌السلام) می‌شود، علاوه بر علمای شیعه، نزد دانشمندان اهل سنت نیز موارد کثیری بیان می‌شود. خدای رحمان در بیان مقام علمی اهل بیت (علیهم‌السلام) در قرآن می‌فرماید: «وَیَقُولُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَسْتَ مُرْسَلًا قُلْ کَفَی بِاللَّهِ شَهِیدًا بَیْنِی وَبَیْنَکُمْ وَمَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتَابِ؛ [رعد/۴۳]آن‌ها که کافر شدند می‌گویند: «تو پیامبر نیستی!» بگو: کافی است که خداوند، و کسی‌که علم کتاب (و آگاهی بر قرآن) نزد اوست، میان من و شما گواه باشند.»

حاکم حسکانی، عالم شهیر اهل سنت، می‌نویسد: «ابوسعید خدری نقل می‌کند، از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در مورد آیه «و آن کس که از علم کتاب بهره‌ای داشت» سوال کردم. ایشان فرمودند: او وصی برادرم سلیمان بن داود بود. عرض کردم،‌ای رسول خدا، در آیه‌ای دیگر پروردگار عالم می‌فرماید: «بگو: «کافی است که خداوند و کسی‌که علم کتاب نزد اوست، …» او چه کسی است؟ رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند، مقصود از صاحب علم کتاب، برادرم علی است.» [۱]ابن حجر هیتمی که در دشمنی با شیعه لحظه‌ای دریغ نکرده، به علم حضرت اذعان می‌کند و می‌نویسد: «در زمان حکومت معتمد عباسی، به جهت نیامدن باران، قحطی همه جا را فرا گرفت، از این‌رو خلیفه عباسی دستور داد مردم سه روز برای طلب باران بیرون شهر بروند، اما بارانی نیامد. پس از مسلمانان، مسیحیان به همراه یکی از راهبان خود برای طلب باران بیرون از شهر آمدند، همین که راهب دستش را به سوی آسمان بالا می‌برد، باران می‌بارید.

روز دوم نیز به همین منوال گذشت. در نتیجه‌ی این کار راهب، بعضی از مسلمانان به شک افتادند و بعضی از دین برگشتند. خلیفه دستور داد تا امام عسکری (ع) را احضار کنند، هنگامی‌که حضرت نزد خلیفه آمدند، معتمد گفت: امت جدت را قبل از آن‌که هلاک شوند دریاب. امام عسکری (ع) فرمودند: شک را از دل مردم بیرون خواهم کرد.

روز بعد مسیحیان برای طلب باران، بیرون شهر رفتند. راهب دستش را به سمت آسمان بالا برد و آسمان ابری شد. در این هنگام امام (ع) فرمودند: آن‌چه که در دست راهب است از او بگیرید، همه دیدند در دست او قطعه استخوان انسانی است. حضرت به راهب دستور دادند اکنون طلب باران کن. راهب دستش را بالا برد، ابر‌ها کنار رفت و خورشید نمایان شد.

مردم از این ماجرا تعجب کردند، خلیفه عباسی از امام (ع) پرسید،‌ای ابامحمد! ماجرای این استخوان چیست؟ امام عسکری (ع) فرمودند: این استخوان یکی از پیامبران است که این راهب به دست آورده بود. اگر استخوان پیامبری را زیر آسمان آشکار کنند، حتماً باران خواهد بارید. این کار را امتحان کردند و دیدند همان‌گونه است که امام فرموده‌اند. با این کرامت حضرت، شبهه از مسلمانان برطرف شد.» [۲]اولیای الهی، حتی در خردسالی نیز صاحب علم و کمالات فاضله هستند، تا جایی که دانشمندان شهیر در برخورد با آنان، مبهوت می‌شوند. هیتمی می‌نویسد: «روزی بهلول در حالی‌که امام عسکری (علیه‌السلام) خردسال بودند، ایشان را زیارت کرد و دید که با بچه‌های هم‌سن مشغول بازی بودند. ناگهان حضرت شروع به گریه کردند. بهلول خیال کرد امام (علیه‌السلام) آرزوی داشتن اسباب بازی‌هایی را که کودکان داشتند در دل دارند. به امام عرض کرد: برای شما نیز از اسباب بازی‌هایی که آنان دارند، تهیه می‌کنم. حضرت به بهلول فرمودند: ما برای بازی کردن آفریده نشده‌ایم.
بهلول پرسید: پس برای چه خلق شده‌ایم؟ امام (علیه‌السلام) فرمودند: برای کسب علم و عبادت. بهلول عرض کرد: این مطلب را شما از کجا اطلاع دارید؟ حضرت فرمودند: از قول خدای رحمان که فرمود: «أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاکُمْ عَبَثًا وَأَنَّکُمْ إِلَیْنَا لَا تُرْجَعُونَ؛ [مؤمنون/۱۱۵]آیا گمان کردید شما را بیهوده آفریده‌ایم، و به‌سوی ما باز نمی‌گردید؟» در این هنگام امام عسکری (علیه‌السلام) مدهوش به زمین افتادند …» [۳]از آن‌چه بیان شد، نتیجه گرفته می‌شود که وراثت علم الهی در میان اهل بیت (علیهم‌السلام)، یکی از نشانه‌های امامت بر جامعه محسوب می‌شود که هیچ‌کس توان مقابله با آن را ندارد.

پی‌نوشت:
[۱]. حاکم حسکانی، شواهد التنزیل، مؤسسة الطبع والنشر، ج ۱، ص ۳۸۷. «عن أبی سعید الخدری قال: سألت رسول الله … قال: ذاک أخی علی بن أبی طالب.»
[۲]. ابن حجرهیتمی، الصواعق المحرقة، مؤسسة الرسالة – لبنان، چاپ اول، ۱۴۱۷ ه، ج ۲، ص ۶۰۰. «وَلما حبس قحط النَّاس بسر من رأی قحطا شَدِیدا … فَکَانَ کَمَا قَالَ وزالت الشُّبْهَة عَن النَّاس.»
[۳]. ابن حجرهیتمی، الصواعق المحرقة، ج ۲، ص ۵۹۹ و ۶۰۰. «وَوَقع لبهلول مَعَه أَنه رَآهُ وَهُوَ صبی …» برچسب ها: امام حسن عسکری ، شهادت ، اهل بیت ، سوگواری ، عزاداری ، علم امام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: شبکه خبر

کلیدواژه: امام حسن عسکری شهادت اهل بیت سوگواری عزاداری علم امام امام حسن عسکری علیهم السلام علیه السلام امام عسکری طلب باران رسول خدا علم الهی علم کتاب اهل بیت اهل سنت امام ع

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irinn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «شبکه خبر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۸۸۵۹۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احتمالا حقوق کارمندان به صورت پلکانی ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا| طلا به فولاد رسید

الوحده علیه سعودی‌ها به AFC اعتراض کرد

چرا برخی افراد با وجود تزریق ۲ دز واکسن بر اثر کرونا فوت می‌کنند؟

سرگیجه با وام ساخت مسکن

خبر بعدی:

آمریکا و اسرائیل دشمن مشترک مسلمانان جهان هستند

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، حجت الاسلام مصطفی دلاوری، امام جمعه رستاق با اشاره به هقته وحدت گفت: امروزه بیشتر مسلمانان جهان، آمریکا و اسرائیل را دشمن مشترک خود می‌شناسند که تلاش دارند اسلام را ضعیف یا نابود سازند، وجود این دشمن مشترک، زمینه بسیار مناسبی برای پیدایش اتحاد در صف‌های مسلمانان است.

خطیب جمعه رستاق افزود: مسلمانان باید به مشترکات خود که فراوان است بپردازند و از آن غفلت نکنند؛ همه ما محب اهل البیت عصمت و طهارت (ع) هستیم و ارادت به اصحاب منتجب رسول الله (ص) داریم و شیعه فریب خورده انگلیس و سنی دست آویز آمریکا هیچکدام مورد تایید نیستند.

حجه الاسلام دلاوری با گرامیداشت یاد امام و شهدا و شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی (ره)، به جنایت خون بار جمعه گذشته و شهادت شیعیان نمازگزار در نمازجمعه خان آباد افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکایی‌ها به این تحلیل رسیده‌اند که تنها گروهی که هم برای طالبان و هم برای سایرین در منطقه همچون ایران به‌صورت تهدید می‌تواند وجود داشته باشد و درعین‌حال می‌تواند سیاست‌های این کشور شکست‌خورده در افغانستان را پیش ببرد، داعش است؛ به‌همین‌منظور تمام توان خود را بر احیا و حمایت از داعش قرار داده است.

او تصریح کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران عدم حضور بازیگران فرامنطقه‌ای در افغانستان و جلوگیری از تکرار چنین فجایعی است، زیرا هم حضور بازیگران خارجی و هم رشد و نمو نیرو‌های نیابتی آن‌ها، هر دو زمینه‌ساز ناامنی و بروز مشکلات تروریستی در منطقه هستند.

امام جمعه رستاق با تسلیت شهادت امام حسن عسکری علیه السلام و گرامیداشت آغاز امامت و ولایت حضرت، ولی عصر عج بیان کرد: اصلى‌ترین راهبرد دوران شش ساله‌ى امامت امام حسن عسکری علیه السلام، برنامه‌ریزى دقیق در خصوص استقرار، بسط و تحقق کامل فرهنگ مهدویت بود. به همین جهت در بیانات آن امام بزرگوار روایات متعدد گفتمان‌ساز این فرهنگ مشهود است.

او افزود: حضرت عسکرى علیه السلام روایتى از امام سجاد علیه السلام را بازروایى مى‌فرمایند که خلاصه آن به این مضمون است. «خداوند متعال به موسى علیه السلام فرمود: اگر مى‌خواهى ثواب یک عمر عبادت در نامه عملت ثبت شود، مردم را با امام زمانشان آشنا کن!»

انتهای پیام/ غ

دیگر خبرها

 • هرچه باید درباره نهم ربیع‌الاول بدانید+منابع دقیق و معتبر
 • آغاز امامت امام زمان(عج) غدیری دیگر
 • چرا باید روز نهم ربیع الاول را جشن گرفت؟
 • چطور می‌شود امام زمان (عج) را دید؟ / امام زمان (عج) در وقت ظهور چه یارانی می‌خواهند؟
 • راهکارهای اهل بیت(ع) برای حل مشکل دروغگویی در کودکان / کودک دروغ را از چه کسانی یاد می‌گیرد؟
 • آیت‌الله حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه کرج: مواظب باشید بیت‌المال تیول عده‌ای نشود/ اگر خلافی را می‌بینید و نگویید شما هم شریک هستید
 • نهم ربیع الاول سرآغاز ولایت منجی عالم بشریت
 • بعد از لیزیک چه اتفاقی می‌ افتد؟
 • تحلیل و تبیین | امام عسکری (ع) شیعه را برای عصر غیبت آماده کرد
 • توجه به اشتراکات مذهبی در کرمانشاه جلوه‌ای از وحدت است
 • شادی شیعیان و آغاز امامت حضرت مهدی (عج)
 • دولت در انتخاب استانداران تسریع کند/تذکر امام جمعه در استفاده شخصی از بیت‌المال
 • امام حسن عسکری (ع) طلایه دار عبادت و عرفان
 • ۲ برکت ظهور امام عصر(عج) در بیان امام عسکری(ع)
 • انتقاد تند علم‌الهدی از انفعال دولت افغانستان/ هدف آمریکا، ایجاد ناامنی و جنگ داخلی در افغانستان است
 • عزاداری برای یتیمی امام زمان (عج) در سامرا+فیلم
 • نهم ربیع الاول؛ شادی شیعیان و آغاز امامت حضرت مهدی (عج) / چطور با امام زمان (عج) خود ارتباط برقرار کنیم؟!
 • تجمع عاشقان اهل بیت / ایجاد منطقه ممنوع برای همه پهپادها در آسمان آستان مقدس عسکریین(ع)
 • حرم سید علاءالدین حسین(ع)، حسن ختام سفر رئیس جمهور به استان فارس
دیگران می‌خوانند: