Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش جماران به نقل از سی ان ان، برخی مسئولان آمریکایی گفتند که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا خود را برای تجهیز اوکراین به سامانه های موشکی دور برد« ام ال آر اس» آماده می کند.

این مسئولان گفتند که دولت بایدن تمایل دارد که این سامانه های موشکی را در چارچوب بسته کمک نظامی گسترده تری که قرار است هفته آینده اعلام شود به اوکراین بدهد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

سامانه های موشکی تبدیل به اولویت سلاح هایی است اوکراین از ایالات متحده آمریکا می خواهد.

 

تحولات جدید  

وزیر خارجه اوکراین: وضعیت در شرق اوکراین بسیار بدتر از حد تصور است

دیمترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین می‌گوید وضعیت نظامی در شرق این کشور بسیار بدتر از چیزی است که مردم تصور می‌کنند. 

کولبا در یک جلسه پرسش و پاسخ زنده در توییتر همچنین با اشاره به وضعیت بد نظامی در بخش‌های شرقی اوکراین تاکید کرد که ارتش این کشور همچنان برای مبارزه موثر با روسیه به تسلیحات سنگین نیاز دارد. 

 

 

لاوروف: ارسال تسلیحات به اوکراین می‌تواند به تشدید غیر قابل کنترل بحران منجر شود

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به غرب هشدار داد که ارسال سلاح به اوکراین با قابلیت حمله به خاک روسیه، گامی جدی به سوی تشدید غیرقابل کنترل تنش خواهد بود. 

وزیر خارجه روسیه در گفتگو با کانال عربی شبکه راشا تودی همچنین با کنایه گفت: «امیدوارم افراد عاقل در غرب این موضوع  و عواقب آن را درک کنند، هرچند دیگر تعداد کمی از آنها باقی مانده‌اند.»

 

 

ایتالیا در پی آزاد کردن غلات مسدود شده در بنادر دریای سیاه

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا می‌گوید با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتگو کرده تا صادرات غلات مسدود شده در بنادر دریای سیاه از سر گرفته شود. 

دراگی در گفتگو با خبرنگاران گفت: «اولین ابتکاری که می‌توان بررسی کرد این است که ببینیم آیا روسیه و اوکراین می‌توانند برای رفع انسداد بنادر دریای سیاه با یکدیگر همکاری کنند یا خیر.» 

نخست وزیر ایتالیا بدون اینکه اشاره‌ای به جزئیات گفتگوی خود با پوتین اشاره‌ کند اضافه کرد که به زودی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هم در این رابطه صحبت خواهد کرد. 

 

نخست وزیر فنلاند: اعتماد به روسیه برای نسل‌ها از بین رفته است

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند که کشورش به تازگی درخواست خود را برای عضویت در ناتو ارسال کرده، می‌گوید پس از حمله مسکو به اوکراین، اعتماد به روسیه برای نسل‌ها از بین رفته است. 

خانم مارین که برای دیدار با مقام‌های اوکراینی به کی‌یف سفر کرده در یک نشست مطبوعاتی همچنین گفت: «کاری که روسیه انجام داده نقطه عطفی برای اروپا و حتی کل جهان است. ما می بینیم که سیستم قدیمی نابود شده و دیگر نمی‌توان انتظار داشت که روابط با مسکو به پیش از تهاجم روسیه به اوکراین بازگردد.»

مارین که در این سفر همچنین با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دیدار کرد در این ملاقات گفت: «ما اکنون می‌دانیم که روسیه در اقدامات تهاجمی خود چه جنایاتی انجام داده است. ما از تمام اقدامات دادگاه کیفری بین‌المللی برای بررسی این جنایات، جمع‌آوری شواهد برای رسیدگی‌های آینده و محکوم کردن روسیه حمایت می‌کنیم.»

نخست وزیر فنلاند همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا در کمک به روسیه و تقابل با روسیه، متحد، جسور و مصمم عمل کند و زمینه عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را تسهیل نماید. 

 

 

شمار قربانیان گلوله باران روسیه در خارکیف به ۷ نفر رسید 

اوله سینهوبوف، فرماندار خارکیف می‌گوید در پی گلوله‌باران روسیه در این شهر، دست‌کم ۷ غیر نظامی کشته و ۱۷ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. 

پیشتر گزارش شده بود که در نتیجه گلوله‌باران امروز در دومین شهر بزرگ اوکراین ۵ کشته و ۱۰ خمی بر جای مانده بود.

فرماندار خارکیف می‌گوید: «دشمن دوباره به صورت موذیانه به مردم غیرنظامی ضربه می‌زند و آنها را به وحشت می‌اندازد.» 

 

پوتین: تحریم‌ها علیه روسیه کشورهای غربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید همزمان با اعمال تحریم‌ها علیه این کشور، مسکو شروع به کسب توانایی‌های جدیدی کرده است. 

آقای پوتین با اشاره به اینکه حتی با وجود تحریم‌ها هم مسیر پیشرفت کشور هموار است افزود: «همه چیز به شیوه‌ای جدید قابل ساختن است؛ البته که ضررهایی در برخی مراحل وجود خواهد داشت اما همین مشکلات باعث می‌شود ما قوی‌تر شویم و توانایی‌های جدیدی کسب می‌کنیم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به مسدود کردن دارایی‌های روسیه در کشورهای غربی اشاره کرد و افزود: «سرقت دارایی‌های دیگران هرگز پایان خوشی نداشته است مخصوصا برای کسانی که در این کارها نقش آفرین هستند.»

پوتین همچنین با اشاره به اینکه تحریم روسیه بر دیگر کشورها نیز تاثیر می‌گذارد تاکید کرد که این تحریم‌ها روی همه اثر می‌گذارد و ۴۰ سال است که چنین تورمی در اقتصادهای کشورهای توسعه یافته مشاهده نشده است. 

او در ادامه افزود: «هر چقدر هم که اقتصاد کشورهایی که چنین سیاست کوته‌بینانه‌ای در خصوص تحریم‌ها دنبال می‌کنند، با ثبات باشد این تحریم‌ها بر آنها اثر می‌گذارد. بیکاری رو به رو شد است و زنجیرها در حال گسست است و بحران‌های جهانی به طوری تشدید می‌شوند که بر کل سیستم روابط اقتصادی و سیاسی تاثیر می‌گذارد.» 

 

بلینکن: چین همچنان جدی‌ترین چالش نظم بین‌الملل است 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به شدت چین را به دلیل حمایت از روسیه در جنگ با اوکراین مورد انتقاد قرار داد و گفت که این سیاست پکن باید زنگ خطر را برای همه ما که منطقه اقیانوس هند و آرام را خانه خود می‌خوانیم، به صدا در آورد. 

آقای بلینکن در سخنرانی خود در دانشگاه جرج واشنگتن همچنین در خصوص سیاست دولت بایدن در قبال چین گفت: «حتی در حالی که روسیه آشکارا برای حمله به اوکراین بسیج شده است، روسای جمهوری چین و روسیه اعلام کردند که دوستی بین کشورهای شان بدون محدودیت ادامه دارد.» 

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدرپرس گزارش داده بود که بلینکن در این سخنرانی قرار است بلوک جهانی که علیه روسیه شکل گرفته را به سمت یک ائتلاف بین‌المللی گسترده‌تر علیه چین هدایت کند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال درگیری نظامی یا جنگ سرد جدید با چین نیست افزود: «وظیفه ما این است که یک بار دیگر ثابت کنیم که دموکراسی می‌تواند با چالش‌های فوری رو به رو شود، فرصت ایجاد کند و کرامت انسانی را ارتقا بخشد. ما نه دنبال درگیری و نه ایجاد یک جنگ سرد جدید با چین هستیم و برعکس مصمم هستیم که از هر دوی اینها اجتناب کنیم.» 

بلینکن در ادامه گفت: «حتی با ادامه جنگ پوتین علیه اوکراین ما همچنان بر جدی‌ترین چالش بلند‌مدت نظم بین‌الملل که آن‌را جمهوری خلق چین ایجاد کرده، متمرکز خواهیم بود.» 

 

بلاروس در مرز با اوکراین مرکز فرماندهی جدید ایجاد می‌کند

الکاسندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس دستور داده یک فرماندهی نظامی جدید در مرز این کشور با اوکراین در جنوب بلاروس ایجاد شود. 

لوکاشنکو در یک سخنرانی با اشاره به نقش موشک‌های ساخت روسیه در دفاع این کشور تاکید کرد که می‌خواهد نیروهای عملیات ویژه خود را در سه منطقه در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر کند. 

این مرکز فرماندهی جدید قرار است وظیفه هماهنگی و کنترل این سه منطقه جدید را بر عهده داشته باشد. 

 

 

وزیرخارجه بریتانیا: غرب باید تضمین کند که پوتین بازنده جنگ خواهد بود

رئیس دستگاه دیپلماسی بریتانیا با تاکید بر اینکه نباید با پوتین مصالحه کرد یا در برابر خواسته‌های او کوتاه آمد، گفت غرب باید شکست پوتین را تضمین کند.

لیز تراس در یک کنفرانس مطبوعاتی در بوسنی و هرزگوین، خواستار تامین تسلیحاتی اوکراین از سوی غرب و تجهیز کی‌یف با هدف پیروزی و بازپس‌گیری اراضی و اعمال حاکمیتش شد.

 

 

دانش‌آموزان ماریوپل امسال تعطیلات تابستانی ندارند

یکی از مقامات اوکراین ادعا کرد نیروهای روسیه بعد از تصرف ماریوپل تصمیم به حذف تعطیلات تابستانی دانش‌آموزان این شهر گرفته‌اند. طبق ادعای پترو آندریوش‌چنکو، مشاور شهردار ماریوپل «اشغالگران روس سال تحصیلی جاری را تا اول سپتامبر تمدید کرده‌اند» تا در طول تابستان دانش‌آموزان زبان و ادبیات روسی را در کنار تاریخ و ریاضیات به زبان روسی فرابگیرند.

وی هدف از این تصمیم را «اوکراین‌زدایی» از این شهر عنوان کرد که برای هفته‌ها به نماد مقاوت در برابر تجاوز روسیه تبدیل شده بود.

 

 وزارت خارجه روسیه رسانه‌ها و خبرنگاران خارجی را تهدید به اخراج کرد

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد درصورتیکه پلاتفرم یوتیوب به سیاست خود در ممانعت از پخش «بریفینگ‌های روزانه» این وزارتخانه ادامه دهد، رسانه‌ها و خبرنگاران خارجی از روسیه اخراج خواهند شد.

بسیاری از پلاتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی از جمله یوتیوب در واکنش به تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین تصمیم به مسدود کردن وبسایت‌‌های دولتی روسیه، ذیل تحریم‌های غرب یا با هدف جلوگیری از اشاعه اخبار کذب کرده‌اند. اقدامی که کرملین از آن با عنوان «روس‌هراسی» یاد می‌کنند. 

خانم زاخاروا تاکید کرد به مدیران این شرکت آمریکایی ویدیوهای آنلاین گوشزد کرده که در صورت ادامه بلوکه کردن کنفرانس مطبوعاتی روزانه وزارت خارجه روسیه، یک رسانه یا یک خبرنگار آمریکایی مجبور به بازگشت به خانه خواهد شد.

 

ماکرون از اردوغان خواست به انتخاب فنلاند و سوئد احترام بگذارد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در گفتگو با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود خواستار «احترام به انتخاب حاکمیتی» دو کشور سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو شد.

طبق بیانیه الیزه، آقای ماکرون ضمن تاکید بر این تصمیم استکهلم و هلسینکی که طبق روندی دموکراتیک حاصل شده و بازتاب تغییر در دغدغه‌های امنیتی این دو کشور است، ابراز امیداواری کند به سرعت راه‌حلی برای مرتفع شدن تهدید طرف ترک پیدا شود.

 

مقام اوکراینی: روسیه در لوهاسنک دست برتر را دارد

ژنرال الکسی گرموف، فرمانده نظامی ارشد اوکراین می‌گوید روسیه در حال حاضر در منطقه لوهاسنک شرقی دست برتر را دارد اما نیروهای اوکراینی هر کاری که بتوانند برای شکست دشمن انجام خواهند داد. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای گرموف در یک جلسه توجیهی همچنین تاکید کرد که روسیه در حال انتقال سامانه‌های موشکی اسکندر به منطقه برست در غرب بلاروس است.

گرموف همچنین اشاره کرده که این اقدامات روسیه، حملات موشکی جدید به غرب اوکراین را افزایش می‌دهد. 

 

زلنسکی: جذابیت پول روسیه باعث می‌شود برخی از کشورها با مسکو مدارا کنند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید جذابیت پول روسیه باعث می‌شود برخی از کشورها در برابر تجاوزات مسکو سکوت و با این کشور مدارا کنند. 

زلنسکی در یک سخنرانی ویدیویی برای پارلمان لتونی همچنین با اشاره به رد درخواست‌ها برای ارائه امتیازات ارضی به روسیه گفت: «امروز می‌شنویم که برخی می‌گویند بهتر است آن‌چیزی که روسیه می‌خواهد به این کشور داده شود. برخی ظاهرا معتقدند باید با مسکو توافق کرد و این توافق از طریق محروم شدن مردم اوکراین از حقوق خود در سیاست خارجی حاصل می‌شود.» 

زلنسکی با انتقاد از این اظهارات تاکید کرده که کشورش حاضر نخواهد شد چنین امتیازاتی را به روسیه بدهد تا جنگ پایان پذیرد. 

 

 

ترکیه در حال مذاکره با روسیه و اوکراین بر سر ایجاد کریدور صادرات غلات است

خبرگزاری رویترز گزارش داده که ترکیه در حال مذاکره با روسیه و اوکراین برای ایجاد یک کریدور از طریق تنگه بسفر برای انتقال صادرات غلات اوکراین است. بنادر دریای سیاه اوکراین از زمان حمله روسیه به این کشور در ماه فوریه مسدود شده و بیش از ۲۰ میلیون تن غلات در سیلوهای آنجا گیر کرده است. 

روسیه و اوکراین نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را به خود اختصاص داده‌اند و فقدان صادرات از اوکراین باعث شدت بخشیدن بحران فزاینده جهانی غذا می‌شود.  

 

شولتس: جهان از زمان آغاز جنگ اوکراین تغییر کرده است 

اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان می‌گوید اروپا و جامعه بین‌المللی در مقطعی حساس و نقطه عطف قرار دارد و پس از تحولات اخیر نه تنها اوکراین که کل سیستم‌های همکاری بین‌المللی که پس از دو جنگ جهانی شکل گرفته نیز در خطر قرار گرفته است. 

آقای شولتس با اشاره به مقاومت نیروهای اوکراینی و کمک جامعه بین‌المللی به این کشور گفت: «برخلاف پیش‌بینی‌ها جنگ یک رعد و برق سریع و کوتاه مدت نبود و حالا احتمال اینکه روسیه بتواند کل اوکراین را تسخیر کند از زمان آغاز جنگ کمتر شده است.»

صدر اعظم آلمان که این اظهارات را در نشست داووس به زبان می‌آورد، همچنین با اشاره به اینکه  مسکو تاکنون در دستیابی به اهداف نظامی خود شکست خورده، افزود: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم پوتین در این جنگ پیروز شود و من بر این باورم که این اتفاق هم نخواهد افتاد و او در این جنگ پیروز نخواهد شد.» 

 

آمریکا قصد دارد ائتلاف جهانی ضد روسیه را به سمت مقابله با چین هدایت کند

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده مقام‌های آمریکایی می‌خواهند بلوک بین‌المللی مقابله با روسیه را به یک ائتلاف بین‌المللی گسترده‌تر هدایت کند که بتواند با تهدیدات جدی‌تر و بلندمدت چین در مقابل نظم جهانی مقابله کند. 

بر اساس این گزارش آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا رویکردی سه ستونی را برای این منظور در نظر گرفته که شامل الگوهای اقتصادی، سیاسی و نظامی خواهد بود. دولت آمریکا بر این باور است هرچند روسیه حادترین و فوری‌ترین تهدید کنونی برای ثبات نظم بین‌المللی است اما در عین حال واشنگتن باور دارد که چین خطر بزرگ‌تری است که با سیاست‌های خود منابع آمریکا و متحدان این کشور را تهدید می‌کند. 

چند مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود در این خصوص به آسوشیتدپرس گفته‌اند بلینکن از محورهای این راهبرد روز پنجشنبه و در سخنرانی خود در دانشگاه جرج واشنگتن رونمایی خواهد کرد. 

قرار است بلینکن این موضوع را مطرح کند که پاسخ جهانی به حمله روسیه به اوکراین، می‌تواند الگویی برای مقابله با تلاش‌های چین در شکل دادن به نظم جهانی جدید به شمار آید. 

 

صرافی ارز دیجیتال

منبع: جماران

کلیدواژه: افغانستان سهام عدالت لیگ برتر لیگ قهرمانان مقدماتی جام جهانی واردات خودرو ویروس کرونا جنگ اوکراین حمله روسیه به اوکراین افغانستان سهام عدالت لیگ برتر لیگ قهرمانان مقدماتی جام جهانی واردات خودرو ویروس کرونا همچنین با اشاره سامانه های موشکی روسیه و اوکراین رئیس جمهوری خارجه روسیه بین المللی دریای سیاه نخست وزیر تحریم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۹۷۶۰۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

سامانه‌های موشکی میانبرد ایرانی؛ پرتاب صیاد ۲ و ۳ با تلاش و جوشن

 موشک سوخت جامد و برد متوسط صیاد ۲ در ۱۸ آبان ۱۳۹۲ و صیاد ۳ با برد بیشتر در ۳۱ تیر ۱۳۹۶ رونمایی شدند. این موشک‌ها در سامانه‌های مختلفی شامل تلاش، صیاد، ۱۵ خرداد، جوشن و صیاد تاکتیکی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و در جریان بازدید هفته گذشته ریاست جمهوری از نیروی دریایی ارتش هم روی ناوشکن بومی سهند مشاهده شدند.

بیشتربخوانید

سامانه موشکی جدید ایران چه مشکلی برای دشمنان ایجاد می‌کند؟ سامانه تلاش در واقع تلاشی برای افزودن یک موشک پیشرفته با قابلیت‌های عملیاتی مناسب به سامانه برد بلند اس-۲۰۰ بود. سامانه روسی اس-۲۰۰ که در دهه ۱۹۹۰ توسط کشورمان خریداری شد، در چند مرحله دستخوش بهسازی‌های مختلفی به صورت کاملاً بومی شد که حتی باعث تعجب فرمانده نیروی هوایی روسیه به عنوان کشور فروشنده در بازدید از این سامانه در ایران در سال ۱۳۹۲ شد، اما موشک بزرگ و سنگین سامانه اس-۲۰۰ برای انهدام اهداف با مانورپذیری بالا مناسب نبود و ضمناً کمینه برد و ارتفاع قابل درگیری آن نیز نسبتاً زیاد بود. از سوی دیگر استفاده از سوخت مایع در سامانه اس-۲۰۰ نیز مشکلات خاص خود را داشت. در نتیجه متخصصان داخلی سراغ طراحی و ساخت موشک‌هایی چابک با فناوری سوخت جامد و آخرین دستاورد‌ها در زمینه هدایت و کنترل و ناوبری و الکترونیک پیشرفته برای افزوده شدن به سامانه اس-۲۰۰ رفتند. صیاد ۲ موشکی است که به همین منظور در قالب سامانه تلاش به اس-۲۰۰ اضافه شد. سامانه تلاش خود در سه رده تلاش ۱ برای ارتفاع‌های پایین و متوسط، تلاش ۲ برای ارتفاع متوسط به بالا و تلاش ۳ برای ارتفاع بالا و خیلی بالا آزمایش و به کار گرفته شد.    موشک سوخت جامد صیاد ۲ به عنوان اولین موشک پدافند هوایی که طراحی آن به طور کامل بومی است و تفاوت‌های محسوسی با نمونه‌های خارجی دارد، مطرح است. در این موشک برخلاف شاهین و شلمچه که تفاوت ظاهری خاصی با موشک امریکایی هاوک نداشتند، تفاوت‌هایی با خط مبنای انتخاب‌شده برای طراحی یعنی موشک استاندارد امریکا قابل مشاهده است. موشک استاندارد از خرید‌های قبل از انقلاب بوده است که در دوران پس از جنگ تحمیلی تحت چند برنامه بهسازی و ارتقا قرار گرفت. صیاد ۲ در شکل بال‌ها و قطر بدنه مشابه نمونه‌هایی از موشک استاندارد است، اما نگاه دقیقی به اجزای بال و طول بدنه، تفاوت‌های متعدد آن را با استاندارد نشان می‌دهد. هر یک از این تفاوت‌ها گواه اجرای حلقه‌های طراحی در کشور است. تفاوت بارز دیگر، شکل بالک‌های کنترلی صیاد ۲ است که به وضوح نشان می‌دهد یک طراحی کامل روی آن انجام شده است. واقعیت این است که هر چند افراد بدبین یا دشمنان، شاید موشک صیاد ۲ را کپی یا مهندسی معکوس نمونه‌ای از موشک‌های استاندارد بدانند، اما هر فرد آشنا به فرایند طراحی یک محصول هوافضا می‌تواند دریابد که این میزان تغییرات، خارج از حد کپی‌سازی و مهندسی معکوس بوده است. بدون اجرای حلقه‌های طراحی، شبیه‌سازی‌های آیرودینامیک و طی کردن تمام مراحل طراحی جزئی، امکان ساخت و بعد هم تولید موشکی که در رزمایش‌های متعدد، موفق به ساقط کردن اهداف ریز و درشت شده است، وجود ندارد. طبق اطلاعات موجود موشک صیاد ۲ در مسیر توسعه خود بهبود‌هایی در برد داشته است و برخی منابع برد ۶۰ کیلومتر را برای نمونه اولیه آن عنوان کرده‌اند، اما نمونه مطرح آن برد برابر ۷۵‌کیلومتر و سقف ارتفاع درگیری ۲۷‌کیلومتر دارد. این سقف ارتفاع، بیشتر از ارتفاع پرواز تمام انواع پرنده‌های رزمی و شناسایی عملیاتی دشمنان ایران است. در فیلم‌های منتشرشده به همراه رونمایی از خط تولید موشک صیاد ۲ در سامانه به‌کارگیرنده آن که قاعدتاً سامانه تلاش ۲ بوده است، قابلیت ارتباط با سه پرتابگر که هر یک از چهار موشک برخوردار هستند، از روی تصاویر نمایشگر‌های کنترل سامانه قابل مشاهده بود. موشک صیاد ۲ در سامانه تلاش به واسطه رادار کنترل آتش ساخت داخل به نام افق هدایت می‌شود. به کمک این موشک، سامانه اس-۲۰۰ می‌تواند با اهداف کوچک درگیر شود و در برد‌های متوسط و کمتر، به جای موشک‌های اصلی خود از موشک‌های صیاد ۲ استفاده کند. در شهریور ۱۳۹۴ سامانه جدید «تلاش» به عنوان نسخه نهایی در سیر سامانه‌های تلاش ۱ و ۲ و ۳ رونمایی شد که موشک‌های صیاد ۲ و ۳ را به صورت ترکیبی به همراه رادار کنترل آتش، اتاق فرماندهی و کنترل و سامانه تولید توان بومی ولی با رادار کشف هدف سامانه اس-۲۰۰ به کار می‌گرفت.    در سامانه تلاش، موشک‌های صیاد ۳ برای درگیری با اهداف در ارتفاع بالا و برد بالاتر از متوسط به سامانه اضافه شدند. صیاد ۳ هر چند از نظر طول و قطر تفاوتی با صیاد ۲ ندارد، اما برد آن به ۱۲۰‌کیلومتر افزایش یافته و سقف ارتفاع آن نیز ۲۷ تا ۳۰‌کیلومتر عنوان شده است. این موشک ۹۹۵‌کیلوگرمی از پرتابگر مشابه صیاد ۲ پرتاب می‌شود. صیاد ۲ موشکی هزارو ۱۱ کیلوگرمی است. نکته مهم در مورد این دو موشک این است که صیاد ۳ ضمن کاهش وزن به برد ۶۰ درصد بیشتر از صیاد ۲ دست یافته است. این امر نشان‌دهنده استفاده از فناوری پیشرفته‌تر احتمالاً در بخش سازه برای سبک‌سازی و در بخش سوخت جامد و نیز طراحی بهینه‌تر پیشران، برای تولید نیروی رانش بیشتر است.    ۱۵ خـرداد  در اواسط خرداد ۱۳۹۸، سامانه جدیدی به نام «۱۵ خرداد» رونمایی شد. این سامانه به نوعی یک ارتقای کامل روی سامانه تلاش بود. فصل مشترک تلاش و ۱۵ خرداد، استفاده از موشک‌های صیاد ۲ و ۳ است، اما تفاوت بارز آنها، عدم‌نیاز به رادار‌های سامانه اس-۲۰۰ به واسطه استفاده از یک رادار آرایه فازی پیشرفته و جدید به نام نجم ۸۰۴ و البته تجمیع رادار‌های کشف و ردگیری هدف و هدایت موشک و نیز اتاق کنترل و فرماندهی روی یک خودرو است. انواع رادار‌های نجم در شماره ۶۵۴۳ روزنامه جوان معرفی شد. تجمیع رادار‌ها و کنترل و فرماندهی سامانه در ۱۵ خرداد به مدد استفاده از آخرین فناوری‌های پیشرفته در زمینه ساخت رادار‌های آرایه فازی و زیرسامانه‌های جدید و کوچک نسبت به نمونه‌های قبلی، آن هم با توانایی درگیری همزمان با شش هدف صورت گرفت. در نتیجه یک آتشبار سامانه ۱۵ خرداد در کمترین حالت تنها از دو خودرو شامل رادار و پرتابگر تشکیل شده است، البته برای درگیری مؤثر با شش هدف که بعضاً نیازمند شلیک دو موشک به هر هدف است، سامانه ۱۵ خرداد از سه پرتابگر چهارتایی بهره خواهد برد.    در صورت شبکه شدن چند آتشبار سامانه ۱۵ خرداد با یکدیگر و تشکیل یک گردان که رویه مرسوم سامانه‌های پدافند هوایی مطرح دنیاست، قابلیت درگیری همزمان با تعداد بیشتری هدف در دفاع از یک منطقه حساس ایجاد می‌شود، در حالی که آتشبار‌ها می‌توانند دهها‌کیلومتر از یکدیگر فاصله داشته باشند و پوشش منطقه‌ای مناسبی را نیز پیرامون هدف ایجاد کنند. همچنین گمانه‌هایی مبنی بر متصل شدن ۱۵ خرداد به سامانه دوربرد و راهبردی باور ۳۷۳ و استفاده از اطلاعات رادار‌های آن هم در نظر کارشناسان مطرح است.    رادار مورد استفاده در ۱۵ پانزده خرداد به نام نجم ۸۰۴ ساخت صنایع الکترونیک وزارت دفاع در شیراز و برد کشف آن ۱۵۰ و برد ردگیری آن ۱۲۰‌کیلومتر عنوان شده است. به علاوه سامانه ۱۵ خرداد قابلیت کشف اهداف با سطح مقطع راداری پایین را در فاصله ۸۵‌کیلومتری و درگیری با آن‌ها را از فاصله ۴۵‌کیلومتری دارد. نکته مهم در این باره این است که رادار کاوش در سامانه مرصاد که طراحی آن به واسطه نمونه‌برداری از سامانه خارجی قابل مقایسه با رادار‌های پیشرفته نجم نیست، توانایی کشف اهدافی با سطح مقطع ۵/۰ متر مربع را از فاصله ۱۱۰‌کیلومتری داشت، بنابراین پس از گذشت نزدیک ۱۰ سال از توسعه رادار کاوش و پیشرفت‌های مختلف متخصصان کشورمان در زمینه رادار و پردازش داده، توانایی نجم ۸۰۴ در کشف اهداف پنهانکار باید بسیار بالا باشد. سامانه ۱۵ خرداد در رزمایش‌های پدافند هوایی سال‌های اخیر با هر دو موشک صیاد ۲ و ۳ شلیک‌های موفق متعددی را ثبت کرده است.    سامانه جوشن در رزمایش پدافند هوایی سال ۱۴۰۰ سامانه جدیدی به نام جوشن معرفی شد که وجه مشخصه آن استفاده از یک رادار پیشرفته از نوع غیرفعال یا پسیو بود. در سامانه‌های راداری غیرفعال به جای انتشار امواج از آنتن، به دریافت امواج بازتابی از هدف پرداخته می‌شود، اما این امواج بازتابی از منابع مختلفی در محیط منتشر شده‌اند. به عنوان مثال امواج رادیویی و تلویزیونی و امواج سامانه‌های ارتباطی تلفن همراه از این جمله هستند که دائماً در حال انتشار امواج هستند و بازتاب آن‌ها از اشیای مختلف توسط رادار‌های غیرفعال قابل دریافت است، اما استخراج اطلاعات هدف در این روش نیازمند کار‌های پردازشی بسیار سنگینی است و طبق برخی گفته‌ها تا شش مرحله فعالیت پردازشی نیاز دارد. یک سامانه غیرفعال با توجه به اینکه هیچ انتشار علائم یا سیگنالی ندارد، مانند یک حلقه خاموش از پدافند هوایی در یک نقطه قابل استقرار است و دشمن تا زمان شلیک موشک قطعاً از وجود آن مطلع نمی‌شود. بعد از شلیک موشک هم بسته به نحوه ارتباط موشک با سامانه و در صورت وجود حسگر‌های بسیار قوی حرارتی، دشمن متوجه آن خواهد شد که به واسطه تحرک بسیار بالای سامانه، محل آن به سرعت تغییر خواهد کرد. سامانه جوشن به عنوان سلاح از موشک صیاد ۳ استفاده می‌کند. این موشک در قالب دست‌کم یک پرتابگر چهارتایی همراه رادار غیرفعال سامانه تشکیل یک آتشبار را می‌دهد. سامانه جوشن در دو رزمایش در سال گذشته با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت: اول در رزمایش مشترک پدافند هوایی کشور در منطقه کویر مرکزی در مهر ماه و دوم در رزمایش مشترک ذوالفقار در آبان ماه و در کرانه‌های خلیج فارس و در معرض انواع رادار‌ها و سامانه‌های کشور‌های مختلف فعال در منطقه.    صیــاد سامانه صیاد توسط نیروی هوافضای سپاه و وزارت دفاع از ترکیب موشک‌های صیاد ۲ با پرتابگر چهارتایی و رادار نجم ۸۰۲ ساخته شده است. در واقع سپاه با توجه به برخورداری از رادار نجم ۸۰۲، با دریافت موشک‌های صیاد ۲ به سرعت سامانه صیاد را پیش از میانه دهه ۱۳۹۰ آماده و عملیاتی کرد؛ اتفاقی که بعداً در سامانه ۱۵ خرداد با کمی تفاوت رخ داد. نکته مهم در سامانه صیاد، قابلیت درگیری همزمان با سه هدف به واسطه توانایی سامانه نجم ۸۰۲ بود. شش پرتابگر چهارتایی حامل موشک‌های صیاد ۲ تحت اختیار سامانه صیاد، قابل به‌کارگیری است. در نتیجه سامانه صیاد با در اختیار داشتن ۲۴ موشک، تعداد کافی صیاد ۲ برای درگیری با حملات هوایی پیاپی دشمن را خواهد داشت. ممکن است موشک‌های صیاد ۳ نیز به سامانه صیاد ساخت سپاه اضافه شده باشند. همچنین در سال‌های اخیر رادار نجم ۸۰۲ بی به جای نمونه قبلی این رادار در سامانه صیاد دیده شده است، اما با توجه به توسعه سامانه سوم خرداد که در نهایت با موشک‌هایی به همین نام به برد ۱۰۵‌کیلومتر و امروزه با موشک‌های جدیدتر به برد ۲۰۰‌کیلومتر رسیده است، احتمالاً سامانه صیاد در نیروی هوافضای سپاه توسعه بیشتری نخواهد داشت.    صیاد تاکتیکی آخرین دستاورد مرتبط با موشک‌های صیاد، سامانه‌ای به نام صیاد تاکتیکی است که برای اولین بار در رژه روز ارتش در فروردین ۱۴۰۱ مشاهده شد. در این سامانه سه پرتابگر موشک به همراه یک رادار آرایه فازی و اتاق کنترل روی یک کامیون قرار گرفته‌اند. اساساً علت وجود کلمه تاکتیکی در نام این سامانه همین تجمیع حداکثری اجزای مختلف روی یک خودرو است. بعداً و در جریان بازدید رئیس‌جمهور از دستاورد‌های وزارت دفاع در شهریور امسال مشخص شد که صیاد تاکتیکی سامانه‌ای عمودپرتاب بوده و موشک صیاد مورد استفاده در آن هم تفاوت‌هایی در شکل بالک‌ها با صیاد ۳ دارد. در واقع به صورت غیررسمی از نوع عمودپرتاب موشک‌های صیاد ۳ رونمایی شد.     هر چند در صیادتاکتیکی به جای چهار موشک روی هر پرتابگر که در ۱۵ خرداد شاهد آن هستیم، از سه موشک استفاده می‌شود، اما کوچک‌ترین واحد عملیاتی این سامانه به یک خودرو کاهش یافته و عملاً در تعداد خودرو و نفرات کاری برابر با ۱۵ خرداد به جای یک رادار و چهار موشک، دو رادار و شش موشک مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضمن اینکه به واسطه عمودپرتاب بودن صیاد تاکتیکی، امکان پوشش بهتر محیط اطراف فراهم شده است.    از آخرین نکات راجع به موشک‌های صیاد، گمانه‌های مطرح در مورد به‌کارگیری نسخه عمودپرتاب آن در شناور رزمی پیشرفته شهید سلیمانی است که در این صورت برد موشک مذکور از ۱۲۰ در صیاد ۳ به ۱۵۰‌کیلومتر افزایش داشته است. همچنین در جریان بازدید هفته گذشته ریاست محترم جمهوری از ناوگان نیروی دریایی راهبردی ارتش در بندرعباس، پرتابگر‌های موشک صیاد ۳ روی ناو سهند به همراه یک رادار جدید دیده شد.    مسیر توسعه موشک‌های صیاد ۲ و ۳ که امروز به نمونه عمودپرتاب رسیده است، ابتدا از برد‌های کمی بیشتر از موشک‌های شاهین و شلمچه شروع شد و امروزه به رده‌های قابل رقابت با نمونه‌های روز دنیا رسیده است. این همان مسیر توسعه بومی فناوری و تولید دانش‌بنیان است که الگوی مدیریتی شایسته‌ای برای سایر صنایع کشور خصوصاً خودروسازی، صنعت ریلی و ... می‌تواند باشد.   منبع: روزنامه جوان باشگاه خبرنگاران جوان وب‌گردی وبگردی

دیگر خبرها

  • واشنگتن: حمله اوکراین به خاک روسیه ارتباطی با ما ندارد
  • واشنگتن: حمله اوکراین به خاک روسیه ارتباطی با ما ندارد/ کی‌یف هر آنچه نیاز داشته باشد می‌گیرد
  • لهستان: آلمان مخالف ارسال سامانه پاتریوت به اوکراین است
  • ورود محموله ۲۵ هزار تن غلات اوکراین به شرق آفریقا
  • روسیه سامانه های دفاع موشکی را در نزدیکی ژاپن مستقر می کند
  • سامانه‌های موشکی میانبرد ایرانی؛ پرتاب صیاد ۲ و ۳ با تلاش و جوشن
  • فیلمی از حملات موشکی جدید روسیه به اوکراین ببینید!
  • موجی از حملات موشکی روسیه به اوکراین + فیلم
  • حملات موشکی جدید روسیه و گریز اوکراینی ها به پناهگاه
  • ماکرون: بحران اوکراین راه حلی جز مذاکره ندارد