Web Analytics Made Easy - Statcounter

رئیس جامعه هتلداران اصفهان عدم برگشت سرمایه در امر هتل‌سازی، عدم مشارکت بانک‌ها در زمینه هتل‌سازی، کسادی بازار گردشگری خارجی، مشکلات معافیت‌های مالیاتی و گران بودن هزینه‌های جاری هتل‌ها را از علل عدم ترغیب ورود سرمایه‌گذاران به حوزه هتل‌سازی دانست. - اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ایران یکی از معدود کشورهایی در منطقه و جهان است که به علت وجود جاذبه‌های متنوع و متعدد فرهنگی، طبیعی و تاریخی از ظرفیت‌های بالقوه فراوانی به جهت بهره‌مندی از مزایای توسعه صنعت گردشگری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

با این وجود میزان توسعه این صنعت در کشور ما هیچگونه تطابق و سنخیتی با ظرفیت‌های بالقوه فراوان و موجود در ایران ندارد و به اذعان و گواهی اغلب کارشناسان یکی از دلایل اصلی و عمده عدم توسعه صنعت گردشگری در ایران نبود زیرساخت‌های لازم است که از جمله مهم‌ترین مصادیق این زیرساخت‌ها هتل‌ها و واحدهای اقامتی است.

کمبود میزان هتل‌ها و یا به‌روز نبودن آنها یکی از چالش‌های اصلی صنعت گردشگری است که در طول سالیان گذشته به شدت مغفول مانده، به گونه‌ای که برای مثال در اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای مقصد گردشگری ایران از 40 سال پیش تاکنون هیچگونه هتل پنج ستاره‌ای احداث و تأسیس نشده است.

موضوع علت عدم احداث هتل‌ها و واحدهای اقامتی جدید با وجود سرمایه‌های عظیم در کشور ما همواره یکی از ابهامات اساسی فعالان و دغدغه‌مندان حوزه گردشگری بوده و همواره این سوال مهم و اساسی را بی‌پاسخ گذاشته است که اساساً چرا سرمایه‌گذاری لازم در صنعت هتلداری به عنوان یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم و ضروری در حوزه گردشگری صورت نمی‌پذیرد؟

بر همین اساس و به جهت تنویر هرچه بیشتر ابعاد مختلف این موضوع کریم بیگی، رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم ضمن بیان رئوس اهم مشکلات و موانع موجود بر سر راه توسعه سرمایه‌گذاری در صنعت هتل‌داری بر ضرورت برطرف کردن این موانع به منظور رشد صنعت گردشگری تأکید کرد.

برگشت سرمایه در امر هتل‌سازی زمان‌بر و یا غیرممکن است

وی با بیان این مطلب که میزان سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان‌سازی به‌ویژه در سال‌های اخیر افزایش بسیار چشم‌گیری داشته است، گفت: با این وجود تنها پنج درصد از این حجم از سرمایه‌ها به سمت سرمایه‌گذاری در زمینه احداث هتل‌ها و یا سایر واحدهای اقامتی جذب شده است.

بیگی علت این موضوع را ناشی از این امر دانست که در صورت سرمایه‌گذاری در زمینه احداث هتل و یا دیگر واحدهای اقامتی بعضاً بازگشت سرمایه غیرممکن است و یا در سایر موارد نیز سرمایه‌گذار باید مدت زمان بسیار مدیدی برای حصول مجدد سرمایه اولیه خود انتظار بکشد. 

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران اصفهان این موضوع در حالی دانست که سرمایه‌گذار می‌تواند در شرایط فعلی کشور ما با انجام سرمایه‌گذاری در بخش احداث واحد‌های مسکونی و یا اداری در مدت زمانی بسیار کم در عین بازدهی بالا به سودی سرشار و قابل توجه دست پیدا کند. 

وی ضمن استناد به آماری از افزایش سرسام‌آور هزینه‌های جاری ساخت‌وساز در سال‌های اخیر در کشور خبر داد و بیان کرد: مطابق آمارهای رسمی از حدود 15 سال قبل و به صورت مشخص از سال 84، هزینه‌های مربوط به ساخت‌وساز به صورت میانگین چیزی در حدود 65 برابر افزایش داشته است و این در حالی است که از 15 سال پیش تاکنون هزینه اقامت در هتل‌ها صرفاً چیزی در حدود 25 برابر شده است. 

این فعال بخش خصوصی گردشگری ادامه داد: با مقایسه این آمار به راحتی می‌توان دریافت که در صورت سرمایه‌گذاری در زمینه احداث هتل، اصولاً برگشت سرمایه امری بسیار زمان‌بر و تقریباً محال است و همین موضوع نیز مانع اصلی هرگونه سرمایه‌گذاری در این زمینه است. 

 بانک‌ها در زمینه هتل‌سازی مشارکت نمی‌کنند

بیگی یکی دیگر از علل کسادی و بی‌رمق بودن حوزه ساخت‌وساز و احداث هتل‌ها در ایران را عدم مشارکت و همکاری بانک‌ها در این زمینه عنوان و تصریح کرد: بانک‌ها معمولاً در قالب عقود مشارکت مدنی و با اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف تا 70 درصد هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهند و شخص سرمایه‌گذار در این صورت صرفاً باید به تخصیص و تأمین نقدینگی برای 30 تا 40 درصد باقیمانده هزینه‌ها برای اجرای پروژه مدنظر خود بپردازد.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران اصفهان این موضوع در حالی دانست که غالباً بانک‌ها با علم به این موضوع که برگشت سرمایه در زمینه ساخت‌وساز هتل‌ها و مراکز اقامتی معمولاً غیرممکن و یا بسیار زمان‌بر است، در زمینه احداث هتل‌ها هیچگونه مشارکت مناسبی نکرده و صرفاً در مواردی نادر نسبت به اعطای تسهیلاتی خاص اقدام می‌کنند که چیزی در حدود 10 درصد از هزینه‌های اولیه پروژه احداث یک هتل را پوشش داده و از این منظر ابداً مطلوب و مناسب نیست؛ در همین موارد نادر نیز عموماً هتلداران به دلیل کسب سود کم، قادر به بازپرداخت منظم اقساط خود نیستند.

وی با بیان این مطلب که اصولاً صنعت گردشگری صنعتی بسیار شکننده و حساس است که با ایجاد کوچک‌ترین تغییر و یا تنشی در زمینه مسائل جوی، سیاسی، اجتماعی و... به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و بازار خود را از دست می‌دهد، اظهار کرد: بعد پیروزی انقلاب اسلامی و به‌ویژه در سال‌های اخیر در پی انجام تبلیغات سوء و منفی رسانه‌های معاند غربی علیه کشورمان در راستای تحقق پروژه ایران‌هراسی، متأسفانه بخش قابل توجهی از بازار گردشگری خارجی ایران از دست رفته است و همین امر تأثیر بسیاری بر روی کاهش سودآوری و عدم رونق کسب و کار هتل‌ها خصوصاً هتل‌های درجه یک داشته است.

این فعال بخش خصوصی گردشگری همچنین یادآوری کرد: بخش عمده‌ای از هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری از تأسیسات و تجهیزات صنعت هتلداری باید به صورت ارزی انجام و پرداخت شود و این در حالی است که هتلداران هیچگونه درآمد ارزی ندارند.

هزینه اقامت هتل‌های ایران برای گردشگران خارجی بسیار کم است

بیگی در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: بر همین اساس به صورت مکرر در ادوار گذشته و فعلی از مسئولان وزارت میراث فرهنگی درخواست شده است که حداقل به جهت پوشش بخشی از هزینه‌های جاری صنعت هتل‌داری با درخواست جامعه هتلداران مبنی بر ایجاد امکان قانونی دریافت هزینه اقامت از گردشگران خارجی به صورت دلاری موافقت شود، اما متأسفانه این موضوع تا کنون جامه عمل به خود نپوشیده و همچنان در سایه بی‌توجهی مغفول و رها مانده است‌.

مطابق با صحبت‌های وی، هم‌اکنون هزینه اقامت در یک هتل پنج ستاره در ایران برای یک گردشگر خارجی صرفاً چیزی در حدود 25 تا 30 دلار است؛ درحالی که هزینه یک شب اقامت در هتلی مشابه با امکانات رفاهی هتل‌های پنج ستاره کشور ما در یک کشور اروپایی مبلغی بالغ بر 250 تا 350 دلار است.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران اصفهان گرانی قیمت حامل‌های انرژی، محاسبه سه زمانه هزینه برق، قبوض سنگین آب و فاضلاب، عدم تخصیص هیچگونه معافیت مالیاتی به هتل‌های پنج و چهار ستاره و همچنین کاهش استقبال مسافران داخلی از اقامت در هتل‌ها به دلیل حذف سفر از سبد اقتصادی خانوار به علت شرایط بد معیشتی و اقتصادی خانواده‌ها را نیز از دیگر مشکلات و موانع جدی موجود بر سر راه توسعه صنعت هتل‌داری و سرمایه‌گذاری در این حوزه دانست.

این فعال بخش خصوصی گردشگری همچنین در پایان با انتقاد و گلایه از بروکراسی اداری پیچیده و فسادآور صدور مجوز و پروانه‌های لازم در زمینه احداث هتل خاطرنشان کرد: بدون تردید افزون بر تمامی موارد گفته شده این موضوع نیز یکی از موانع اصلی سرمایه‌گذاری در زمینه احداث هتل‌ها است؛ چراکه موجب کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران و سرخوردگی آنها می‌شود به گونه‌ای که شاید بتوان گفت از بین 100 نفری که با نیت سرمایه‌گذاری در این حوزه وارد فرآیند مربوطه می‌شوندریال در نهایت تعداد انگشت‌شماری در حدود چهار یا پنج نفر درنهایت به دلیل مشکلات موجود به این مسیر ادامه می‌دهند.

دریافت دلاری از گردشگران خارجی راه‌حل گران‌نشدن هزینه مسافران داخلی انحصار بازار هتل‌سازی در ید مافیای هتل‌داری در کشور! / لزوم ورود سرمایه‌گذاران هتل‌سازی خارجی برای توسعه گردشگری "مافیای هتل‌داری" مانع ساخت و توسعه هتل در ایران؟!/ کمبود شدید هتل برای توسعه گردشگری کشور!

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

کلیدواژه: وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گردشگری واحدهای اقامتی سرمایه گذاران برگشت سرمایه صنعت گردشگری چیزی در حدود احداث هتل ها هزینه اقامت سرمایه گذار ساخت وساز صنعت هتل هتل داری هتل سازی هزینه ها هتل ها بانک ها کشور ما

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۲۰۳۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مطهرنیا: غرب در حال زمینه‌سازی برای قرار دادن ایران ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل است

مهسا مژدهی: در روزهای پایانی هفته گذشته، قطعنامه ضد ایرانی در شورای حقوق بشر به تصویب رسید که بر اساس آن قرار است کمیته حقیقت یابی در مورد اعتراضات اخیر در کشورمان تشکیل شود. درخواست مشترک آلمان و ایسلند جلسه ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی «وضعیت حقوق بشر» باعث و بانی این اتفاق بود. این قطع‌نامه شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۵ رأی موافق، شش رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع به تصویب رسید. در ایران واکنش ها به این ماجرا تند بود و اخیرا سخنگوی وزارت خارجه خبر داده که تهران قصد همکاری با کمیته حقیقت یاب را ندارد.

در خبرآنلاین با مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل در مورد تصویب قطعنامه حقوق بشری به گفتگو نشستیم.

بیشتر بخوانید: قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد

مطهرنیا درباره تصویب این قطعنامه علیه ایران گفت: قطعنامه حقوق بشری که در چارچوب تغییر و تحولات دهه های اخیر در تبدیل کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل به شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان یکی از ارکان اساسی این سازمان مورد توجه قرار گرفت، موجب شده تا سطح مصوبات این شورا اگر چه ضمانت اجرای قدرتمندانه ای را از منظر ارایه شکلی و حقوقی به خود اختصاص نمی دهد اما در محتواسازی برای حرکت رکن اصلی سازمان ملل متحد در جهت برخورد با کشورهای هدف را مورد توجه قرار دهد. به هر تقدیر در منشور سازمان ملل متحد و در فصل هفتم و بر اساس قوانین مندرج در آن نقض یا تهدید امنیت بین المللی، صلح جهانی و حقوق بشر، سه رکن از ارکان اساسی تحرکات جامعه جهانی علیه کشورهایی است که این تهدیدات را متوجه جامعه بشری می کنند.

مطهرنیا تاکید کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و انچه کمیته حقیقت یاب آن برای بررسی مسائل داخلی ایران، آنهم با ضرب العجل دو ماهه مسائل را مورد توجه قرار می دهد و خیزش اعتراضی در ایران را با عنایت به برخورد حاکمیت با آن در یک وجه بین المللی با تعداد ارای بالا به تصویب رساند. بدین ترتیب باید بگوییم با تصویب تشکیل کمیته حقیقت یاب در مورد اعتراضات ایران و در مورد برخورد با معترضین در بازه زمانی دو ماه، به عنوان یک امر سریع و قابل حصول، در وضعیت کنونی داخل ایران، حوزه منطقه ای و نظام بین الملل نمایانگر آن است که زمینه پروری و زمینه سازی های لازم برای بردن ایران در ابعاد گوناگون مکمل پرونده هسته ای در فصل هفتم سازمان ملل متحد فراهم بیاید. باید بپذیریم که در داخل کشور اعتراضات متمایز از هم اما هم ریشه، خود را بیش از پیش بروز و ظهور بخشیده است. از سال های ۹۶، ۹۸ و اعتراضات گوناگونی که با چارچوب های صنفی و معیشتی خود را نشان داد و در شهریور و مهر امسال به آبان گستره بیشتری پذیرفت، نشان می دهد که مساله اعتراض و نوع برخورد با معترضین مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته. مجموعه ایرانیان در داخل و خارج از کشور توانسته اند به جلب توجه افکار عمومی جهان به ایجاد فضایی رهنمون شوند که توانسته بالغ بر ۳۰ کشور جهان را در مسیر درخواست تشکیل این شورا برای بررسی تشخیص وضعیت موجود در ایران قرار دهد. بر این اساس باید بگوییم اکنون جمهوری اسلامی ایران، با توجه به افزایش سطح تحریم ها در حوزه تحریم های هسته ای، مطرح بودن مسائل مربوط به منطقه و اکنون مسائل داخلی، بیش از همیشه تحت فشار قرار می گیرد. همراهی و همگرایی ائتلافات عربی ـ عبری و اضافه شدن وجه غربی به آن محاصره منطقه ای ایران را افزایش می دهد. یکی از مهم ترین استخوان بندی های موجود در این زمینه پرونده حقوق بشر بر اساس مصوبه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهد بود.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: اروپا و امریکا خود را در جبهه گسترش دموکراسی در جهان می دانند. این معنا و این پرسش که چرا آنها رفتاری این چنینی دارند، باید گفت با توجه به قوانین حقوق بشر و تعاریفی که از این قوانین در گفتمان لیبرال دموکراسی در غرب اتفاق می افتد، دلیل این موضوع است. آنها از همه سازمان های بین المللی خود بهره می برند تا بتوانند زمینه های فشار بر ایران را فراهم کنند. البته در لایه های درونی آنها اهداف سیاسی و اقتصادی خود را در منطقه دنبال می کنند.

۳۱۱۳۱۲

کد خبر 1700997

دیگر خبرها

  • مطهرنیا: غرب در حال زمینه‌سازی برای قرار دادن ایران ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل است
  • پرداخت سود سهام عدالت به ۴۵ میلیون نفر/ شفاف‌سازی رئیس سازمان بورس درباره استفای خود
  • ماشین سازی از لیست واگذاری خارج شود/نماد صنعت آذربایجان را از مرگ تدریجی نجات دهید
  • شفاف‌سازی رئیس سازمان بورس درباره استفای خود
  • پرداخت سود سهام عدالت به 45 میلیون نفر/ شفاف‌سازی رئیس سازمان بورس درباره استفای خود
  • سوریه بازاری بکر برای صادرات خدمات فنی مهندسی و مصالح ساختمانی کرمانشاه است
  • متاورس زمینه ساز کاهش هزینه های برگزاری کلاس های آموزشی است
  • صنایع فضایی در آینده درآمد خود را از کجا تامین می‌کنند؟
  • قواعد دست‌وپاگیرِ ایرلاین‌های خارجی حذف شود
  • جای «یارانه‌ تخصصی» در صنعت گردشگری خالی است/ قواعد دست‌وپاگیرِ ایرلاین‌های خارجی حذف شود