Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «تسنیم»
2022-10-06@01:57:53 GMT

اخذ ایزو و شرایط دریافت گواهینامه ایزو

تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۳۳۶۶۳

اخذ ایزو و شرایط دریافت گواهینامه ایزو

اخذ ایزو و شرایط دریافت گواهینامه ایزو جزو سوالات متداول شرکت ها، موسسات و مدیران کسب و کار می باشد. اغلب متقاضیان سوال دارند چه گواهینامه ایزو یی می توانیم دریافت کنیم، مراحل اخذ ایزو و شرایط دریافت گواهینامه ایزو چیست. - اخبار بازار -

مرجع صدور گواهینامه ایزو اختصاراً CB نامیده می شود. CB ها در ایران با نام های تجاری مختلف و تحت اعتبار کشورهای متفاوتی فعالیت می کنند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

اخذ ایزو و شرایط دریافت گواهینامه ایزو توسط هر یک از CB های ثبت شده در ایران با توجه به سطح سخت گیری متفاوت می باشد. برخی از CB های صادر کننده گواهینامه ایزو اعتبار بین المللی دارند و خیلی از CB های ثبت شده در ایران فاقد اعتبار بین المللی هستند.

پس بنابراین قبل از اینکه اقدام به دریافت گواهینامه ایزو کنید و شرایط اخذ ایزو را بدانید، بهتر است به بررسی اصالت و اعتبار گواهینامه ایزو بپردازید. اینکه آیا واقعاً مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو معتبر و اصلی است یا اینکه شرکت صادر کننده گواهینامه ایزو ادعا می کند که گواهینامه ایزو معتبر را صادر می کند.

نحوه اعتبار سنجی مرجع صادر کننده ایزو چگونه است؟

 

قبل از اینکه بخواهید اقدام به اخذ ایزو کنید و شرایط دریافت گواهینامه ایزو را بدانید، بهتر است اطلاع به دست آورید در مورد اعتبار مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو. مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو اختصاراً CB نامیده می شود. CB های معتبر باید توسط سازمان اعتبار دهنده کشور خود یا سازمان استاندارد کشور خود تایید شده باشند. سازمان های اعتبار دهنده را اختصاراً AB می نامند.

برای شناسایی سازمان های اعتبار دهنده معتبر باید به انجمن اعتبارسنجی بین المللی IAF مراجعه کنید. زمانی که وارد سایت IAF می شوید 64 کشور تایید صلاحیت شده اند. هر کدام از کشورها را که انتخاب کنید، سازمان اعتبار دهنده (AB) آن کشور را به شما معرفی می کند و سایت سازمان اعتبار دهنده را در اختیار شما می گذارد.

بنابراین مرجع صدور گواهینامه ایزو حتما باید توسط انجمن IAF تایید شود و گواهینامه ایزو دریافتی توسط IAF قابلیت رجیستری داشته باشد. چنانچه مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو توسط هر سایتی غیر از IAF تایید شود اصطلاحاً فیک، جعلی یا غیر معتبر است.

برای انتخاب مرجع صادر کننده ایزو و اطلاع از اعتبار مراجع صادر کننده ایزو بهتر است از یک  مشاور اخذ گواهینامه ایزو، مشورت بگیرید. شرکت های مشاوره ایزو به دلیل اینکه خود صادر کننده گواهینامه ایزو نیستند بر اساس اهداف سازمانی شما را راهنمایی می کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چه شرکت ها و سازمان هایی نیاز به اخذ ایزو دارند؟

اخذ ایزو در ایران به عنوان یک المان تبلیغاتی برای شرکت ها و موسسات تبدیل شده است. متقاضیان با دریافت گواهینامه ایزو مزیت رقابتی در بازارهای بین المللی برای خود ایجاد می کنند. ممکن است شما امور مربوط به صادرات یا واردات کالا را انجام می دهید. بنابراین اخذ ایزو می تواند برای شما مزیت رقابتی ایجاد کند. درج نشان ISO روی محصولات باعث جلب اعتماد مشتریان شما می شود.

شرکت های پیمانکاری برای حضور در مناقصات نیاز به اخذ ایزو دارند. مدت زمان اخذ ایزو برای شرکت های پیمانکاری بسیار مهم است. بنابراین اخذ ایزو فوری برای حضور در مناقصه  درخواست اغلب شرکت های پیمانکاری است. شرکت های پیمانکاری صرفاً برای حضور در وندور لیست شرکت نفت، وزارت صمت یا اداره برق و یا اینکه امتیاز کامل مناقصه را به دست آورند و مدارک خود را تکمیل اقدام به اخذ ایزو می کنند. بنابراین هزینه دریافت گواهینامه ایزو و مدت زمان اخذ ایزو برای متقاضیان بسیار مهم است.

سازمان ها و موسسات دولتی برای اعتبار سنجی سالیانه و کسب حداکثر امتیاز اعتبار سنجی اقدام به اخذ ایزو معتبر می کنند. اعتبار گواهینامه ایزو برای این متقاضیان بسیار مهم است. بنابراین پیشنهاد می شود توسط مراجعی اقدام به اخذ ایزو نمایید که توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) به عنوان سازمان اعتبار دهنده ایران تایید شده باشند.

اخذ ایزو توسط مدیران کسب و کارهای کوچک نیز تقاضا می شود. موسسات یا کسب و کارهای کوچک همانند رستوران ها، فسفود ها، فروشگاه های زنجیره ای یا اصناف تولیدی کوچک جهت برندینگ و تبلیغات نیاز به اخذ ایزو دارند. پس شرایط دریافت گواهینامه ایزو همچنین هزینه اخذ ایزو برای آنها بسیار مهم است.

استاندارد ایزو مورد نیاز کسب و کارها چیست؟

 

استاندارد ایزو توسط سازمان بین المللی ISO جهت یکپارچه سازی بین جوامع بین الملل تدوین شده است. پس استاندارد ایزو مختص به کسب و کارها نیست. بنابراین سازمان ISO برای هر کسب و کاری استاندارد مختص به آن کسب و کار را تدوین نکرده است. مهم نیست شما یک شرکت تولید کننده محصولات، بسته بندی هستید یا اینکه امور خدماتی و پیمانکاری را انجام می دهید. تمامی کسب و کارها می توانند اقدام به پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو نمایند و گواهینامه ایزو را دریافت کنند.

برخی از متقاضیان سوال دارند اعدادی که بعد از کلمه ISO روی گواهینامه درج شده بیانگر چیست؟ بعد از کلمه ISO استاندارد ایزو درج می شود و سپس سال میلادی آخرین ویرایش استاندارد. مثلاً "ISO 9001:2015" عدد 9001 بیانگر استاندارد ایزو 9001 (استاندارد سیستم مدیریت کیفیت) و عدد 2015 بیانگر آخرین ویرایش استاندارد ایزو 9001 می باشد.

استاندارد ایزو 9001 جزو خانواده "استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9000" می باشد. استاندارد ایزو 9001 کاملترین متن استاندارد ایزو بین تمامی استانداردهای تدوین شده است. بنابراین بین تمامی کشورها از محبوبیت خاصی برخوردار است. پس مهمترین استاندارد تدوین شده سازمان ISO استاندارد ایزو 9001 است.

می تواند عنوان کرد تمامی شرکت ها و کسب و کارها نیاز به  اخذ گواهینامه ایزو 9001  دارند. بنابراین اخذ ایزو 9001 برای تمامی کسب و کارها پیشنهاد می شود.

استاندارد ایزو 22000 و اخذ ایزو 22000 به عنوان سیستم مدیریت کیفیت ایمنی مواد غذایی برای سازمان ها و شرکت هایی که در حوزه مواد غذایی فعال هستند پیشنهاد می شود.

گواهینامه ایزو 14001 به عنوان سیستم مدیریت محیط زیست، گواهینامه ایزو 45001 به عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت جزو مهمترین استاندارد های سازمان ایزو هستند. برای اطلاع از شرایط دریافت گواهینامه ایزو بهتر است ابتدا مرجع صدور ایزو را انتخاب کنید.

"این مطلب تبلیغاتی است"

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

کلیدواژه: شرکت های پیمانکاری استاندارد ایزو 9001 بسیار مهم سیستم مدیریت کسب و کارها بین المللی ایزو توسط سازمان ها شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۳۶۶۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ارتقای رتبه جهانی سازمان ملی استاندارد در دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، مهدی اسلام‌پناه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه و امام جمعه قم که در سالن جلسات دفتر جامعه مدرسین انجام شد، طی سخنانی از صدور 92 گواهی حلال خبر داد و اظهار کرد: نخستین آزمایشگاه محصولات حلال را به مناسبت دهه فجر در قم افتتاح خواهیم کرد‌. 

وی با بیان اینکه رتبه سازمان ملی استاندارد در دنیا به 22 رسیده است، عنوان کرد: تا پیش از دولت سیزدهم، ایران در جایگاه 26 دنیا از نظر استاندارد قرار داشت.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در واردات کالاهای اساسی و تولیدات کارخانه‌ها نظارت خود را افزایش داده‌ایم خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است که با استانداردسازی فضای رقابتی را میان تولید کنندگان تقویت کنیم.

وی شایسته‌سالاری را مهم‌ترین رویکرد سازمان ملی استاندارد برشمرد و بیان کرد: امروز سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان بخشی از دولت توانسته بسیاری از عقب ماندگی‌ها را جبران کند.

اسلام پناه با بیان اینکه سازمان استاندارد نهادی نظارتی است، گفت: با افزایش نظارت‌ها خوشبختانه کم‌فروشی کاهش قابل توجهی در سطح کشور داشته است.

معاون رئیس جمهور نشان ملی استاندارد را یک نشان معتبر دانست و عنوان کرد: توانستیم این نشان را با 10 سال عقب ماندگی به‌روزرسانی کرده و به تغییرات محتوایی مطلوبی برسیم. 

انتهای پیام/78023

دیگر خبرها

  • تمدید اعتبار و صدور گواهینامه های سیستم های مدیریتی استاندارد ذوب آهن اصفهان
  • ارشاد برای نمایشگاه‌های گروهی گواهینامه اعتبار صادر نمی‌کند
  • اعطای نخستین پروانه دانش بنیان در خوزستان از سوی اداره کل استاندارد
  • شهرداري منطقه 7 موفق به صدور مجدد گواهينامه استاندارد ISO 14001:2015 شد
  • ◄ دردسر بوئینگ 737 مکس پایانی ندارد
  • صدور ۱۶۸ گواهی تاییدیه ایمنی آسانسور در چهارمحال و بختیاری
  • افتتاح نخستین آزمایشگاه حلال در قم
  • انجام ۳۰۰۰ مورد بازرسی و نمونه‌برداری طرح کنترل بازار در اردبیل
  • ارتقای رتبه جهانی سازمان ملی استاندارد در دولت سیزدهم
  • فعالیت ۶۹۵ آتش‌نشان در ۲۷ ایستگاه آتش‌نشانی اصفهان