Web Analytics Made Easy - Statcounter

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: مرمتی که اینگونه داربست بر پیکره بنای تاریخی ایجاد شود را قبول ندارم. وزن چندتنی وارد شده به پیکره گنبد به واسطه داربست مناسب نیست، بنابراین بر باز شدن داربست گنبد مسجد امام(ره) اصرار داشتم. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران پیرامون بافت و بافت‌زدایی در شهرهای تاریخی به ویژه اصفهان اظهار داشت: در طول سالهایی که زمین ارزش پیدا کرده نگاه ما از نگاه فرهنگی به سمت نگاه اقتصادی نسبت نسبت به بافت حرکت کرده است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

باید دانست که داشتن دیدگاه صرفاٌ اقتصادی به هرچیزی و در هرجایی آسیب‌زا است که این موضوع بدترین نقطه داستان بافت تاریخی کشور است. متأسفانه مردم را در این مسیر از این بافت حذف کرده‌ایم و ضروری است که بدانیم دولت در طول تاریخ به معنای عام هیچگاه نگهدارنده بافت تاریخی نبوده است.

وی با بیان آنکه نسبت به حوزه شهرسازی نگاه انتفاعی وجود دارد، افزود: ما در حوزه توسعه شهری‌مان بدون در نظر گرفتن هویت اصلی شهری نگاه انتفاعی بر بافت و املاک داشته‌ایم و همین موضوع موجب ایجاد خیابان و شکل هندسی جدید بدون در نظر گرفتن هویت و پیشینه فرهنگی شده است.هرچه مردم در احیاء بافت تاریخی بیشتر دخالت داشته باشند اتفاقات بهتری را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تصریح کرد: در اصفهان باید مقداری به نیمه پرلیوان توجه کرد چرا که آنچه در نظام و مدیریت شهری امروز اصفهان شاهد هستیم، برای من نوید آینده‌ای بهتر را می‌دهد. امروز در بافت به دنبال آن هستیم که مردم را به عنوان صاحبان اصلی این بافت ببینیم و مدیریت شهری در این زمینه همراه است. هرآنچه بتوانیم مردم را به شرط احیاء اقتصاد فرهنگی به بافت وارد کنیم موفق‌تر خواهیم بود.

وی گفت: خوشبختانه مجموعه مدیریت استان و شهر اصفهان به عنوان اصلی‌ترین خواستگاه این تفکر به دنبال آن است که مردم را با بافت آشتی دهد و آن را احیاء کند. هرچه مردم در احیاء بافت تاریخی بیشتر دخالت داشته باشند اتفاقات بهتری را شاهد خواهیم بود. همچنین درخصوص وضعیت کنونی میزان پیشروی بافت‌زدایی در اصفهان باید گفت که در تصمیم‌گیری که در کمیسیون ماده 5 در معاونت عمرانی اتفاق می‌افتد و پیوست فرهنگی که در شهرداری در حوزه بافت وجود دارد نوید بسیار خوبی برای احیاء مجدد بافت می‌توان داد.

ایزدی پیرامون آنچه در مرمت گنبد مسجد امام(ره) به وقوع پیوسته و به چه میزان قابل بهبود است خاطرنشان کرد: اینکه مردم دغدغه مسائل فرهنگی و مواریث فرهنگی را داشته باشند، اتفاق خوبی است. اگر این دغدغه را 20 سال پیش داشتیم شاهد آسیب‌های کمتری در حوزه بناهای تاریخی بودیم. در قرن اخیر در مورد مسجد امام(ره) و گنبد آن در سال‌های 1316 و 1328 اتفاقاتی بر پیکر گنبد وارد شده است.

مرمتی که همچون گنبد مسجد امام(ره) اینگونه داربست بر پیکره‌اش باشد را قبول ندارم

وی با بیان آنکه مرمت بسیار سخت‌تر از بهسازی و نوسازی مجدد است، بیان کرد: در طول دهه 80 به طور مجدد تغییرات و مرمت اساسی درخصوص گنبد مسجد امام(ره) صورت می‌گیرد که مرمت به طور مجدد در سال 1389 به صورت کامل آغاز می‌شود. مرمت علی‌رغم آنکه کار علمی و تخصصی است اما این تخصصی بودن گاهی با سلیقه‌های مختلف اجرا می‌شود. مرمتی که این نوع داربست بر پیکره بنای تاریخی ایجاد شود را قبول ندارم. وزن چندتنی که بر پیکره گنبد به واسطه داربست وارد شده که موجب ایجاد تصویر ذهنی مردم و مخاطبان از گنبد مسجد امام(ره) شده است مناسب نیست، به همین دلیل از روزی که در اصفهان بر سر کار آمدم اصرار بر باز شدن داربست از این گنبد داشتم. 

نوع نظارت بر مرمت گنبدهای مسجد امام(ره) و شیخ لطف‌الله مشکل دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان آنکه نگرانی‌هایی را درخصوص نقوش و اعوجاجات  گنبد مسجد امام(ره) پیش‌بینی می‌کردیم، گفت: یکی از نگرانی که وارد است، نوع نظارت ما است که مشکل دارد. ما بر مقوله مرمت‌هایی که انجام می‌دهیم نظارت را آمیخته با نگاه و متخصصان علمی این نوع فعالیت‌ها نمی‌بینیم و همین موضوع منجر به بروز مشکل در طولانی مدت می‌شود. باید توجه داشت که میدان نقش جهان فضای عادی نیست بلکه هویت تاریخی یک کشور است که همین امر آن را به ثبت جهانی رسانده است. 

وی افزود: نگرانی ما بعد از باز کردن داربست گنبد مسجد امام(ره) مشخص شد و فرضیه‌ ما در صورت بهره‌مندی از اهل فن صاحب سبقه در کنار علم روز نسبت به این گنبد نفیس حل خواهد شد چرا که مرمت علمی پویا است که به طور دائمی نیازمند بروزرسانی است. درخصوص مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله استاد رضایت به عنوان یکی از بزرگترین اساتیدی بودند که در حوزه کاشی داشتیم و استاد پاکدل نیز در حوزه مرمت گنبد مسجد امام(ره) یکی از قدیمی‌ترین افرادی است که در این حوزه فعالیت می‌کند که در این باره بحثی در مورد اشخاص نداریم.

در حوزه میراث فرهنگی کار با شیوه قراردادهای پیمانی به سرانجام نمی‌رسد

ایزدی با اشاره به وجود برخی مشکلات پشت پرده، بیان کرد: برخی از مشکلات اصلی ما به بودجه‌های کاری باز می‌گردد. در گذشته شیوه‌های قراردادها براساس قانون امانی بود که امروز پیمانی است، و کار در حوزه میراث فرهنگی با پیمان به سرانجام نمی‌رسد. ما بایستی برای بناهای نفیسمان که واجد ارزش جهانی هستند نگاه و نسخه جداگانه داشته باشیم. امروز 1200 میلیارد تومان برای مرمت کلی میدان نقش جهان نیاز است که با میزان دارایی‌های ما تطابق ندارد و باید توجه داشت که میزان دارایی بر سطح کیفیت مرمت اثرگذار است. 

برخی رفتارها لطمات جدی بر میدان نقش جهان و ابنیه‌های تاریخی وارد می‌آورد

وی ادامه داد: امروز به دستور وزیر میراث فرهنگی، شورای عالی نظارت را در اصفهان تشکیل دادیم، باید بر آثار تاریخی اصفهان نگاه ویژه‌ای وجود داشته باشد چرا که ایران است و اصفهان، با مبالغ کنونی آنچه در اصفهان وجود دارد به سرانجام نمی‌رسد. میدان نقش جهان یک نسخه واحد و جداگانه نیاز دارد، همین امروز در بهار امسال تردد اتوبوس در بنای تاریخی واجد ارزشی که داریم خود معضل است چرا که آن بنا دیگر تکرارپذیر نخواهد بود که این دست موضوعات پیرو رفتارهای ما صورت می‌پذیرد. بخشی از رفتارها و اقدامات لطمات جدی بر پیکره میدان وارد می‌کند.

امام جمعه موقت اصفهان: برخی این روزها به دنبال جاه‌طلبی و فتنه‌انگیزی هستندباند قاچاق سلاح در اصفهان منهدم شد

بدون شک تنها راه نجات اصفهان از فرونشست و حفظ بناهای تاریخی جریان دائمی زاینده‌رود است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان آنکه همانگونه که زاینده‌رود برای اصفهان و ایران اهمیت دارد، بناهای تاریخی نیز اهمیت دارند، تصریح کرد: آقای مهندس ضرغامی اشاره کردند که به هرکدام از این بناهای ما با توجه به بودجه‌مان 6 میلیون تومان می‌رسد که با این مبلغ اقدام خاصی نمی‌توان انجام داد. همه می‌دانیم که زاینده‌رود به عنوان منبع تغذیه سفره‌ها و آبخوان‌های ما، نبودش به معنای فرونشست است. علت شاهکار بودن میدان نقش جهان آن است که روی خاک دستی ایجاد شده است که نشان از میزان بالا بودن سطح آب دارد و همین موضوع از دلایلی است که در اصفهان شاهد ساخت زیرزمین‌ها نیستیم. 

وی خاطرنشان کرد: فاجعه آنجا است که اگر زاینده‌رود جاری نباشد و دچار فرونشست شویم بسیاری از سازه‌های ما تحت تأثیر قرار خواهند گرفتند. پل‌های اصفهان تنها پل ارتباطی نیستند بلکه هویت شهرسازی و پل‌های آبی هستند. بدون شک تنها راه نجات اصفهان جاری بودن زاینده‌رود است.

انتهای پیام/163/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

کلیدواژه: گنبد مسجد امام ره میدان نقش جهان استان اصفهان میراث فرهنگی بافت تاریخی زاینده رود مرمت گنبد بر پیکره

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۴۴۱۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

نماینده دزفول: احیای بافت قدیم دزفول نیازمند بسیج عمومی است

به گزارش ایرنا سیداحمد آوایی روز دوشنبه در جریان بازدید از خانه تاریخی گلچین در بافت قدیم دزفول در جمع خبرنگاران با اشاره به تماس تلفنی خود با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: مسائل و مشکلات بافت قدیم دزفول با وزیر میراث فرهنگی مطرح شده و مقرر شد تا وی از بافت قدیم دزفول بازدید کند.
وی با بیان اینکه برای احیای بافت قدیم دزفول کمک‌های قطره چکانی نمی‌تواند مفید باشد ادامه داد: هم افزایی استانداری، فرمانداری، شهرداری، میراث فرهنگی و دوستداران میراث برای احیای بافت قدیم دزفول ضروری است.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی به تنهایی قادر به احیای بافت نیست‌، اظهار داشت: متاسفانه در گذشته قدر میراث فرهنگی را ندانسته ایم.
وی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان گردشگری دزفول افزود: بخش عمده بافت قدیم این شهر در جریان جنگ و موشک باران و بخش دیگر با غفلت‌های صورت گرفته تخریب شده است.
آوایی با تاکید بر لزوم جبران عقب افتادگی‌ها در زمینه میراث فرهنگی بیان کرد: خوشبختانه از زمان تصدی رییس میراث فرهنگی اقدامات خوبی با دست خالی انجام شده است.
وی افزود: اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول همچنین اقدامات خوبی برای مرمت پل و پایه های آن و سیک‌سازی عرشه انجام دادن و در دستور کار دارد.
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبدیل خانه تاریخی گلچین پس از مرمت به دفتر شهر جهانی کپو گفت: اداره میراث فرهنگی دزفول ۹۵ درصد امور ثبت این شهر به عنوان شهر جهانی کپو را پیش برده و این موضوع تا حصول نتیجه پیگیری می‌ شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول نیز در این باره گفت: ثبت جهانی دزفول به عنوان شهر جهانی کپو به آخرین گام نهایی نزدیک شده است و با همت مسوولان به ویژه نماینده دزفول این مهم محقق می شود.
عباس چراغ چشم افزود: در مدت ۱۰ ماه گذشته ۲ نشست با وزیر میراث فرهنگی ٰ صنایع دستی و گردشگری انجام شده و وی در جریان تمام اقدامات انجام شده در این رابطه قرار دارد ضمن اینکه برای احیای بافت قدیم دزفول نیز قول دادند.
وی ادامه داد: امیدواریم در سفر وزیر میراث فرهنگی به دزفول گشایش‌هایی با همگرایی نمایندن، فرماندار و شهردار دزفول برای رفع مشکلات بافت قدیم این شهر ایجاد شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: ۱۶ درصد از درآمدهای شهرداری منطقه ۲ دزفول باید برای احیا و مرمت بافت قدیم در نظر گرفته شود که امیدواریم با پیگیری نماینده دزفول این اعتبار را دریافت کنیم.
وی افزود: این آثار و بافت قدیم میراثی است که از پدران ما به ارث رسیده و باید در راستای حفظ آنها تلاش کنیم.
چراغ چشم بیان کرد: اگر اکیپ مرمت شهرداری و ادارات خدمات رسان یک‌ ماه با اداره میراث فرهنگی همکاری داشته باشد دبیرخانه دزفول شهر جهانی کپو به زودی افتتاح خواهد شد.

بافت قدیم دزفول دارای ۲۴۰ هکتار وسعت است که تعداد زیادی خانه و مسجد تاریخی در این بافت وجود دارد که برخی در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

برچسب‌ها دزفول میراث فرهنگی بنای تاریخی

دیگر خبرها

  • محل دقیق زندگی امام رضا(ع) در خراسان بزرگ
  • نبض حیات در حیاط ۱۵۰ ساله تاریخ شهر کرمان
  • گردشگری و اولویت‌هایی برای توسعه
  • زخم بافت‌های فرسوده بر تن تهران همچنان باقی است/ وجود ۱۲ هزار بافت تاریخی در پایتخت
  • مرمت آثار تاریخی روستای بنه وار لالی
  • مرمت مسجد جامع نقنه چهارمحال و بختیاری ۸۵ درصد پیشرفت دارد
  • امام جمعه اردبیل: انحرافات فکری باید در جامعه خاتمه یابد
  • نماینده دزفول: احیای بافت قدیم دزفول نیازمند بسیج عمومی است
  • چرا مرکز آموزش عالی میراث‌فرهنگی سقوط کرد؟
  • ساخت و ساز در حریم قلعه تاریخی ضرغام السلطنه متوقف شد