Web Analytics Made Easy - Statcounter

نگارعلی _ با این وجود آبان ماه برای بازار خودرو یکی از پر فراز و نشیب‌ترین ماه‌ها بود که سرانجام با رفع ایرادهای سه‌گانه رییس مجلس، آیین‌نامه واردات خودرو اصلاح و روند ثبت‌سفارش برای واردکنندگان واجد شرایط آغاز شد.

بیشتر بخوانید: کدام بازنشستگان وام ۱۲ میلیون تومانی می‌گیرند؟/ جزییات و شرایط دریافت سیگنال جدید بانک مرکزی به بازار ارز/ خرید و فروش دلار قفل شد

در همین راستا وزارت صمت اعلام کرد ۲۴ درخواست برای واردات خودرو مطرح شده که در نهایت ۷ شرکت، واجد شرایط ثبت‌سفارش واردات خودرو شدند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

اما پس از آن، آمار شرکت‌های واجد شرایط افزایش پیدا کرد و در مجموع ۱۲ شرکت می‌توانند نسبت به ثبت‌سفارش خودرو اقدام کنند.

پس از انتشار اسامی شرکت‌های منتخب واردکننده که همان خودروسازان بودند، اعلام شد که واردات خودرو به مرحله اجرا رسیده و شرکت‌های واردکننده منتخب مذاکرات‌شان را با خودروسازان خارجی آغاز کردند اما کماکان خبری از واردات خودرو نیست و می‌توان گفت که پرونده واردات خودرو کماکان باز مانده‌است.

به تعویق افتادن واردات به ضرر چه کسی ‌است؟

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین و در پاسخ به این پرسش که تعویق واردات خودرو به ضرر چه کسی است؛ گفت:" برای پاسخ به این پرسش باید به منشا عدم واردات خودرو پرداخت؛ از آنجا که ما تحریم شده‌ایم و آمریکا یک‌ سری قواعد ناجوانمردانه و زورگویانه که از نظر قانون بین‌الملل نیز غیرقانونی بود وضع کرد، عدم واردات خودرو اتفاق افتاد و به تبع آن عدم وردات مواد اولیه با کیفیت در صنعت خودروسازی اتفاق افتاد و تولید نیز کاهش پیدا کرد. از آنجا واردات کماکان انجام نمی‌شود می‌توان گفت که مشکلات مالی به قوت خود باقی است و آشکار است که عدم واردات به طور کلی ما را متضرر کرده‌است و به تعویق افتادن آن نیز قطعا به ضرر مصرف‌کننده، تولید و بازار است."

کاکایی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا از ابتدای جلوی واردات خودرو گرفته شد؛ گفت:" بانک مرکزی سیاستی را به کار برد که بر مبنی آن تمام درآمد ارزی کشور در سبدی قرار می‌گرفت و سپس از آن سبد هزینه می‌شد و براساس اولویت‌بندی که شکل گرفت، خودرو از اولویت‌های هزینه‌ای دولت خارج شد؛ اینکار برای کنترل قیمت ارز صورت گرفت. در نتیجه از چهار و نیم سال گذشته جلوی واردات خودرو گرفته شد."

از سرگیری واردات خودرو منجر به جهش نرخ ارز خواهد شد

کاکایی در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر واردات خودرو آزاد شود چه واکنشی از سوی بازارها در پی خواهد داشت؛ گفت:" اگر واردات خودرو آزاد شود، نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه می‌طلبد و با توجه به وضعیت فعلی درآمد ارزی کشور، از سرگیری واردات خودرو و هزینه یک میلیارد دلاری برای آن با افزایش چند درصدی نرخ ارز در بازار همراه خواهد شد چرا که تقاضا برای ارز را افزایش خواهد داد."

ضرری که واردات خودرو ایجاد می‌کند همگانی است

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه گفت:" شاید از منظری واردات خودرو به نفع نهایتا ۱۰۰ هزار مصرف‌کننده باشد ولی ضرری که ایجاد می‌کند همگانی است و همه مردم تحت تاثیر افزایش نرخ ارز در بازار قرار خواهند گرفت."

واردات خودرو بهانه‌ای شده‌ است برای به تعویق افتادن قول‌های وزیر

کاکایی در ادامه گفت:" ما از نظر قانونی برای واردات خودرو مشکلی نداشتیم و نداریم و این موضوع که برای از سرگیری واردات خودرو مجلس شورای اسلامی ورود پیدا می‌کند و برای آن قانون وضع می‌کنند کارایی ندارد؛ چراکه از ابتدا موضوع عدم واردات به کمبود ارز باز می‌گشت و علت اینکه با تصویب از سرگیری واردات خودرو کماکان واردات انجام نشده‌است نیز به کمبود ارز رسمی باز می‌گردد و در وضعیت فعلی از سرگیری واردات خودرو از نظر بنده ضرر بیشتری خواهد داشت تا منفعتی داشته باشد و تنها واردات در حال حاضر بهانه‌ای شده‌است برای به تعویق افتادن قول‌هایی که وزیر محترم مبنی بر کاهش قیمت خودرو و افزایش کیفیت داده‌است."

دولت دست به گفتار درمانی زده‌است

امیر حسین کاکایی در ادامه در پاسخ به این پرسش که با توجه به ضرر آفرین بودن از سرگیری واردات خودرو چرا این موضوع از سوی مجلس و دولت مطرح شد؛ گفت:" از شب عید گفته می‌شد که برجام درست خواهد شد و نزدیک به ۳ بار گفته‌اند که ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی از سوی کره‌جنوبی آزاد شده‌ و به نوعی دولت دست به گفتار درمانی زده‌است و تا حد زیادی جواب داده‌ و بازار نزدیک به یک سال و نیم است که در رکود کامل است. اما این گفتار درمانی یک اشکال بزرگ دارد و آن این است که با طولانی شدن گفتار درمانی، تولید ضربه خواهد خورد و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی مردم نیز ضربه خواهد خورد و اینکه مردم را با موضوعی مانند از سرگیری واردات خودرو، سرگرم کنیم به ضرر آنها است و در این بین کسی که واقعا احتیاج به خودرو دارد، روزانه به دنبال از سرگیری واردات خودرو و کاهش قیمت‌ها است و مصرف‌کننده واقعی با مشکل رو به رو شده‌است و خودروهای فرسوده به یک مشکل بزرگ بدل شده‌است و بازار و صنعت خودرو در حال حاضر با داده‌ها و اطلاعات غلط مدیریت می‌شود."

کیفیت خودروهای داخلی در حال کاهش است

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه با ابراز نگرانی جدی از وضعیت بازار خودرو، گفت:" در ماه‌های آخر سال فشار جدی بر خودروسازها وارد آورده شده‌است تا تولید را افزایش دهند که قطعا باعث کاهش کیفیت خودروهای تولیدی خواهد شد و من از آمارهایی که مبنی بر افزایش کیفیت ارائه می‌شود تعجب می‌کنم چراکه نوسان کیفیتی به طور جدی افزایش پیدا کرده‌است."

کاکایی در ادامه گفت:" در برنامه‌ای زنده که نزدیک به دو هفته پیش برگزار شد و بنده نیز حضور داشته‌ام، سخنگوی محترم وزارت صمت گفت که اگر خیلی عجله کنیم واردات خودرو در اوایل اسفند ماه از سرگرفته خواهد شد."

به اسم واردات خودروهای ارزان، ارز کشور را به خارج می‌برند

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه با اشاره به این موضوع که این کار با عجله شدنی نیست؛ گفت:" تا زمانی که روابط ما با بازارهای بین المللی به همین منوال باشد، وارداتی صورت نخواهد گرفت و در صورتی که وارداتی انجام شود نیز به مردم معمولی چیزی نخواهد رسید چراکه قیمت‌ها نجومی خواهد بود و در صورتی که قیمت‌ها نجومی نباشد نیز رانتی خواهد بود به این معنا که خودرو تنها یک عده خاصی خواهد رسید، همان طور که با وجود عدم واردات خودرو در ۴ سال و نیم گذشته، خودروهای مدل ۲۰۲۲ و یا ۲۰۲۱ در بازار تهران یافت می‌شود و به اسم واردات خودروهای ارزان، میلیاردها دلار از ارز کشور خارج می‌شود."

مونتاژسازی با داخلی سازی حداقلی و از شرکت‌های درجه دو و سه

کاکایی در ادامه با اشاره به این موضوع که در حال حاضر واردت به شکل دیگری و با کمترین داخلی سازی در حال افزایش پیدا کردن است؛ گفت:" این شکل از واردات مونتاژهایی با داخلی سازی حداقلی است که از شرکت‌های درجه دو و درجه سه چینی اتفاق می‌افتد و اگر خودروساز اصلی حاضر بود با ما کار کند که وضعیت ما این چنین نبود."

این کارشناس صنعت خودرو در واکنش به اخباری که مبنی از سرگیری واردات خودروهای تویوتا و هیوندای منتشر می‌شود؛گفت:"در ۳۰ سال گذشته تویوتا در ایران وارد نشده‌ و در هیچ بازه زمانی فراخوان‌هایی که خودروسازها برای خودروهای خود منتشر می‌کردند به ایران نیامد، تازه در۳۰ سال گذشته ژاپن یکی از دوستان ما بود و چطور می‌تواند در وضعیتی که با تحریم‌های سنگین مواجه‌ایم، ژاپن می‌تواند برای ما خودرو بفرستد؟"

کاکایی در ادامه در واکنش به خبری که از سوی وزارت صمت اعلام شد و فهرستی از خودروهای وارداتی را در آن اعلام کرده بود؛ گفت:" واردات این خودروها خیلی ساده‌است و دلالان آن‌ها را در بازار چین و یا عمان خریداری می‌کنند که قیمت آن دستخوش تغییر خواهد شد و معلوم نخواهد شد که خودرویی که خریداری می‌شود اصل باشد یا خیر و در خیلی از موارد خودروهایی که آپشن‌های کمتری دارند به عنوان فول آپشن عرضه می‌شوند."

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1700579 صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: واردات خودرو واردات خودروسازان بازار خودرو افزایش قیمت خودرو کارشناس صنعت خودرو سرگیری واردات خودرو پاسخ به این پرسش کاکایی در ادامه تعویق افتادن واردات خودرو گفتار درمانی عدم واردات خواهد شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۴۹۳۴۱۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

یوسفی: در کجای دنیا مردم برای خرید خودرو باید ثبت نام کنند؟

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از نظر کارشناسان عرضه خودروهای گران قیمت در بازار بورس نتیجه قابل قبولی در کاهش قیمت داشته است اما عرضه خودروهایی که درسبد مصرفی مردم قرار داشته و امروز مردم برای خرید آنها در صف هستند در بورس کار اشتباهی است.

مجتبی یوسفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت بازار خودرو و عرضه خودرو در بورس، بیان کرد: برای پایان دادن به قصه پرغصه خودرو دو روش وجود دارد تا نارضایتی مردم هم در بحث قیمت و هم در بحث کیفیت خودرو مرتفع شود. تجربه موفق دنیا نیز این دو راه را تایید می کند. اول اینکه باید عرضه و تقاضا در بازار خودرو به تعادل برسد. قیمت خودرو در کارخانه با قیمتی که به دست مصرف کننده می رسد باید برابر باشد. در کجای دنیا مردم برای خرید خودرو باید ثبت نام کنند تا بر اساس شانس در بین چند میلیون نفر اسم آنها دربیاید؟

واردات خودرو در لایحه بودجه سال آتی نیز دیده شده است

وی در ادامه اظهار کرد: در وهله اول باید عرضه و تقاضا در بازار خودرو تنظیم شود. به دلیل عقب افتادگی در زمان تحویل خودرو به دنبال سوء مدیریت‌هایی که در این بخش صورت گرفته است شاهد ایجاد فاصله بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو هستیم. مجلس برای رفع این شکاف به دنبال واردات خودرو رفت. علی رغم مقاومت های صورت گرفته بحث واردات خودرو شروع شد و خوشبختانه در بودجه سال آینده نیز این موضوع دیده شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این واردات می تواند بخشی از نیاز بازار را پاسخ دهد، اما نکته حائز اهمیت این است که عرضه خودرو به هر روشی که قرار است اتفاق افتد باید به این امر بینجامد که حباب بین عرضه و تقاضا در این بازار شکسته شود. بر اساس نظرات کارشناسان بورس برای عرضه خودروهای گران قیمت خروجی مثبتی داشته است، اما برای عرضه محصولات شرکت‌هایی مانند ایران خودرو و سایپا که مردم در صف هستند مناسب نیست.

بورس برای عرضه خودروهای بالای 1/5 میلیارد مناسب است

وی در ادامه تاکید کرد: بورس محل مناسبی برای عرضه خودروهایی که در سبد مصرفی مردم قرار دارند نبوده و عرضه این خودروها در بازار بورس کار غلطی است. عرضه خودروهای بالای 1/5 میلیارد در بورس سبب شد تا مقداری قیمت آنها کاهش پیدا کند. هر طرحی که بناست در حوزه خودرو اجرایی شود باید به این امر کمک کند که فاصله بین عرضه و تقاضا در این بازار کاهش پیدا کند تا این میزان در حوزه قیمت در حق مردم اجحاف نشود.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی می‌شود
  • قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی می‌شود | نحوه فروش خودروهای وارداتی اعلام شد
  • چالش کیفیت خودروهای موجود در مناطق آزاد
  • واردات خودروهای دست دوم در ۱۴۰۲/ رفع تعهد ارزی با شیوه های جدید
  • خودروهای وارداتی آفتابی نمی شوند /اهرم جدید برای کاهش قیمت خودرو
  • یوسفی: در کجای دنیا مردم برای خرید خودرو باید ثبت نام کنند؟
  • واردات خودروهای کارکرده منجر به کاهش شدید قیمت خودرو می‌شود
  • واردات خودروهای کارکرده می تواند منجر به کاهش شدید قیمت خودرو شود
  • پیش‌بینی قیمت خودرو برای شب عید؛ خودرو ارزان می‌‌شود یا گران؟
  • پیش‌بینی قیمت خودرو برای شب عید؛ خودرو ارزان می‌شود؟