Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایسنا»
2023-02-04@02:46:52 GMT

هزینه ۲۰هزار تومانی قبوض تلفن‌ ثابت قانونی است؟

تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۶۵۰۴۴۸۸

هزینه ۲۰هزار تومانی قبوض تلفن‌ ثابت قانونی است؟

اگر به طور متوسط از هر خط تلفن که مجموعا ۲۴ میلیون است، حدود ۱۵ هزار تومان دریافت شود، رقمی حدود ۴۳۲۰ میلیارد تومان در سال به دست می‌آید. به بیان بهتر به درآمد شرکت مخابرات حداقل ۳۶۰ میلیارد تومان ماهانه افزوده خواهد شد.

به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «تابستان امسان افزایش تعرفه هزینه ماهانه تلفن ثابت مورد تأیید قرار گرفت و ستاد تنظیم بازار هم افزایش قیمت کارکرد تلفن ثابت را تصویب کرد اما این موضوع با انتقادات زیادی همراه شد و فضای مجازی را داغ کرد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

جدیدترین قبض تلفن ثابت مشترکان شهری با اعمال قیمت‌های جدید صادر شد و بدین‌ترتیب هیچ قبض تلفن شهری‌ای در کشور مبلغ زیر ۱۰ هزار تومان ندارد. حداقل رقم قبوض تلفن تهرانی‌ها به بالای ۲۰ هزار تومان رسید. این قیمت‌ها بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از ابتدای شهریور امسال اعمال شده‌اند. ستاد تنظیم بازار در جلسه ۲۶ مرداد تصویب کرد برای تلفن‌های ثابت شهری مبلغی به عنوان حداقل کارکرد ماهانه در نظر گرفته شود و بر این اساس هر خط تلفن تا رقم مشخص‌شده می‌تواند کارکرد داشته باشد و همان رقم را بپردازد. اعداد تعیین‌شده برای خطوط تلفن ثابت در سه سطح مختلف تعیین شده که بالاترین رقم برای شهر تهران است. در جدولی که ستاد تنظیم بازار به تصویب رسانده، برای شهر تهران رقم ۲۰ هزار تومان، سایر مراکز استان‌ها ۱۵ هزار تومان و سایر شهرها ۱۰ هزار تومان در ماه تعیین شده و هر خط تلفن درازای پرداخت این رقم می‌تواند کارکرد مشخصی داشته باشد که در شهر تهران بیش از ۴۴۰۰ دقیقه مکالمه است.

در جدیدترین قبض تلفن صادرشده، اعداد مصوبه ستاد تنظیم بازار منظور شده‌اند و با احتساب حق اشتراک، عوارض و مالیات، صورتحساب هر ماه مشترکان تهرانی به بیش از ۲۰ هزار تومان رسیده است. این هزینه صرفا هزینه‌ای است که صاحبان خطوط تلفن در پایتخت در صورت عدم استفاده از خط تلفن و صرفا به منظور نگهداری این خطوط باید پرداخت کنند اما به‌تازگی اعلام شد که در همین رابطه شورای رقابت دستور توقف هرگونه افزایش در هزینه خدمات تلفن ثابت را تا زمان ارائه دقیق هزینه تمام‌شده صادر کرد. البته پس از آن، مرکز ملی رقابت نسبت به افزایش تعرفه‌ها واکنش داد و اعلام کرد، در پانصدونهمین جلسه این شورا به استناد بند پنج ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و با توجه به ماده سه مصوبه جلسه ۴۶۶ شورای رقابت با موضوع «دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه ماهانه تلفن ثابت»، شرکت مخابرات ایران موظف است با استقرار نظام حسابداری بهای تمام‌شده، نظام خود را به‌ نحوی اصلاح کند که هزینه تمام‌شده هر یک از خدمات تمام‌شده این شرکت به صورت مجزا و دقیق محاسبه شود و در صورت‌های مالی حسابرسی‌شده این شرکت درج شود اما شرکت مخابرات ایران این مصوبه را اجرا نکرده است. لذا تا زمان ارائه دقیق هزینه ماهانه تمام‌شده خدمات تلفن ثابت، مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت مخابرات ایران، هرگونه تغییر در هزینه خدمات تلفن ثابت و اخذ وجوه اضافی، مغایر مصوبه شورای رقابت بوده و باید به قید فوریت متوقف شود.

اثر تغییر تعرفه بر سهامداران بورس

مبالغ جدید کارکرد تلفن ثابت در حالی اعمال شده‌اند که به‌ رغم مصوبه ستاد تنظیم بازار، هنوز مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات منتشر نشده است. همچنین به دنبال انتشار خبر مصوبه ستاد تنظیم بازار، مدیران شرکت مخابرات ایران در نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کردند چون هنوز مصوبه رگولاتوری به این شرکت ابلاغ نشده، اثر آن را نمی‌توان در صورت‌های مالی شرکت مخابرات در نظر گرفت. طبق گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در پایان بهار امسال شرکت مخابرات ایران اندکی بیش از ۲۵ میلیون خط تلفن شهری در حال فعالیت در کشور داشته است. همچنین صورت‌های مالی منتشرشده مخابرات در سایت کدال، نشان می‌دهند این شرکت در شهریور امسال و پیش از افزایش قیمت‌ها از محل مکالمه تلفن ثابت ۸۳ میلیارد و ۹۲ میلیون تومان درآمد داشته است.

اصلاح تعرفه پس از ۱۲ سال

شرکت مخابرات ایران هم در این راستا اعلام کرد که این شرکت همواره تمامی فعالیت‌های خود را بر اساس قانون تجارت، مصوبات و الزامات حوزه رگولاتوری انجام می‌دهد و با رعایت الزامات قانونی پروانه فعالیت صادره و مصوبات هیات‌مدیره، علی‌رغم ثابت‌ماندن تعرفه‌ها در ۱۲ سال اخیر، رشد چندین برابری نرخ ارز و تورم به ارائه خدمات ارتباطی به همه ذی‌نفعان می‌پردازد. این شرکت همچنین تأکید کرده که ابلاغ «دستورالعمل نحوه تنظیم هزینه ماهانه تلفن ثابت» پس از پیشنهاد و موافقت کمیسیون تنظیم مقررات و شورای رقابت و پس از بررسی توسط ستاد تنظیم بازار صورت گرفته است که با توجه به ضرورت پیاده‌سازی الزامات توسعه‌ای و رشد اقتصادی در کشور، شرکت مخابرات ایران همواره خدمات‌رسانی گسترده خود را در سراسر کشور و در چارچوب مشتری‌مداری ادامه می‌دهد. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران اخیرا باز هم تاکید کرده که ثابت‌ماندن تعرفه خدمات شرکت مخابرات ایران در طول سالیان گذشته، منجر به زیان‌ده شدن این شرکت شده و به گفته رئیس هیات‌مدیره مخابرات در سال مالی ۱۴۰۰ زیان مخابرات از ۲۰۰۰ میلیارد تومان عبور کرده است. وی معتقد است نگهداری خطوط تلفن برای مخابرات هزینه دارد که این تعرفه از سال ۱۳۸۸ ثابت مانده و چرخ توسعه شرکت مخابرات ایران را کند کرده است.

نحوه محاسبه

بر این اساس خطوط مشتریان با هر مبلغ صورتحساب، در صورت عدم پرداخت در دو دوره متوالی قطع و حداقل اعتبار مکالمه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان یا میانگین سه دوره آخر برای کارکردهای بالاتر در نظر گرفته می‌شود و در صورت رسیدن به حد اعتبار، توسط زیرسیستم اعتباری و هوشمند قطع می‌شود. طبق اعلام شرکت مخابرات، پیامک صورتحساب برای تمامی مشتریان شهری ارسال می‌شود در صورتی که برای مشتریان روستایی فقط برای صورتحساب‌هایی با بدهی بیش از ۵۰۰۰ تومان پیامک ارسال خواهد شد. در محاسبه هزینه‌های قبوض تلفن ثابت، طبق مقررات ۹درصد ارزش افزوده لحاظ می‌شود.

خدمات در ازای گران‌شدن نرخ ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت از این قرار بود که این افزایش تعرفه در استان تهران بابت ۴۴۴۴ دقیقه مکالمه، هزینه‌ای معادل ۲۰ هزار تومان، برای سایر مراکز استان‌ها به ازای حداقل ۳۳۳۳ دقیقه مکالمه ۱۵۰۰۰ تومان به عنوان حداقل پرداخت و سایر شهرها به ازای ۲۶۶۶ دقیقه مکالمه معادل ۱۰ هزار تومان مشخص شده بود.

محمدرضا بیدخام، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، در گفت‌وگو با جام‌ جم درباره این موضوع اظهار کرده بود: تعرفه تلفن ثابت حدود ۱۲ سال است که علی‌رغم افزایش تورم تغییری پیدا نکرده است. به همین منظور درخواست‌مان را برای تغییر تعرفه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه داده‌ایم که آنها بررسی کرده و کارهای کارشناسی آن انجام شده است.

او افزود: همچنین در سازمان تنظیم مقررات رادیویی و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم تصویب شد و در نهایت به کمیسیون تنظیم بازار ارسال کردند. آنجا هم با شرایطی مصوب و پس از آن به وزارت ارتباطات ابلاغ شد.

بیدخام تصریح کرد: به منظور توسعه خدمات در بخش مخابرات، منابعی در اختیار نداشتیم. از این رو باید اصلاح نرخ را در برنامه می‌گذاشتیم که بالاخره تایید شد. همچنین باید توجه داشت در سال گذشته هزینه نگهداری هر تلفن ثابت حدود ۳۰ هزار تومان بود و نرخ ۲۰ هزار تومان حداقل اصلاح قیمت است.

به گفته او برخی مشترکین به موقع قبوض خود را پرداخت نمی‌کنند و این موضوع باعث شده حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان طلب مخابرات از برخی مشترکین باشد.

تعداد مشترکین

حدود ۲۹ میلیون مشترک داریم که خط تلفنشان فعال است. شرکت مخابرات اعلام کرده برای پنج میلیون خطوط روستایی افزایش تعرفه اعمال نشده و ظاهرا برای ۲۴ میلیون مشترک دیگر اصلاح تعرفه اجرا خواهد شد. اگر به طور متوسط از هر خط تلفن که مجموعا ۲۴ میلیون است، حدود ۱۵ هزار تومان دریافت شود، رقمی حدود ۴۳۲۰ میلیارد تومان در سال به دست می‌آید. به بیان بهتر به درآمد شرکت مخابرات حداقل ۳۶۰ میلیارد تومان ماهانه افزوده خواهد شد. از سوی دیگر باید توجه داشت افزایش قیمتی که روی قبوض تلفن ثابت اعمال شده نرخ ثابت است و حتی اگر از خدمات پیشنهاد داده شده هم استفاده نشود، باید پرداخت شود.»

انتهای پیام

صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایسنا

کلیدواژه: قبض تلفن ثابت جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قیمت طلا تعطیلی مدارس تيم ملی فوتبال ايران مصوبه ستاد تنظیم بازار شرکت مخابرات ایران کمیسیون تنظیم میلیارد تومان ۲۰ هزار تومان صورت های مالی تنظیم مقررات افزایش تعرفه دقیقه مکالمه هزینه ماهانه شورای رقابت خط تلفن تلفن ثابت قبوض تلفن تمام شده خواهد شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۵۰۴۴۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

آزار سیاه خانم منشی جوان توسط آقای مدیر / گفتگو با شاکی

به گزارش صدای ایران از رکنا؛ سیما دختر جوانی است که از رئیسش به اتهام تعرض شکایت کرده است. سیما می‌گوید دختری تنهاست که از او سوءاستفاده شده است.

 

توضیح بده چرا شکایت کردی و ماجرا از چه قرار است؟

سه سال پیش در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شدم. شرکت ثروتمندی بود و مدیر شرکت هم مرد خیلی خوبی بود. یک سال و نیم گذشته بود که مدیر شرکت فوت کرد و پسر جوان او مدیریت شرکت را بر عهده گرفت. او جوان خامی بود. مثل پدرش نبود. کار‌های عجیب و غریبی می‌کرد. هرچند پدرش ثروت زیادی برایش گذاشته بود، اما ثروت هم باعث نشده بود او آدم خوبی شود. یک شب در شرکت وقتی من داشتم کارهایم را انجام می‌دادم و تنها بودم به سراغم آمد و آزارم داد.

 

چرا در شرکت تنها بودی؟

آخر فصل بود و من هم، چون منشی هستم باید همه کار‌های اداری را کامل می‌کردم و به امور مالی می‌دادم. در شرکت مانده بودم.


چرا مقاومت نکردی؟

او رئیس من بود. من خیلی ترسیده بودم.

 از چه می‌ترسیدی؟

من دختر تنهایی هستم. پدر و مادر ندارم. با کار در شرکت و خرده‌کاری‌های دیگر زندگی‌ام را اداره می‌کنم، اگر از شرکت اخراج می‌شدم بدبخت می‌شدم.


حالا که شکایت کرده‌ای اخراجت نکردند؟

راستش من موضوع را به مادر مدیرمان گفتم او هم گفت بیا پول بدهم از شرکت برو. بعد موضوع را به یک وکیل گفتم او گفت اگر شکایت کنی می‌توانی به حقت برسی. من هم شکایت کردم.


توانستی ثابت کنی که به تو تعرض شده است؟

بله. دوربین‌های مداربسته شرکت ورود مدیر به اتاق من را ثبت کرده بود، اما مرد جوان می‌گوید به زور نبوده است در حالی که دروغ می‌گوید.


حالا چه می‌خواهی؟

من او را به قانون سپردم، ولی می‌خواهم حقم را بگیرم و خسارتی که به من وارد شده جبران شود.* متهم مدعی شده تو از او خانه خواسته‌ای. آیا درست است؟

نه این‌طور نیست. پدر مرحوم او پول پیش به من داده بود و من یک سوئیت اجاره کردم که حالا هم آنجا زندگی می‌کنم. این جوان به من گفت حالا که شکایت کرده‌ای باید پول را پس بدهی که من مقاومت کردم و قبول نکردم. او به دروغ مدعی شده که من از او خانه خواسته‌ام.


فکر می‌کنی بتوانی حرفت را ثابت کنی؟

تا اینجا ثابت شده است. او خودش هم قبول کرده، اما مدعی است به زور نبوده که دروغ می‌گوید. من منتظر رأی دادگاه می‌مانم و امیدوارم دادگاه حقم را بگیرد.


 

دیگر خبرها

  • هزینه حدود ۴۰۰ میلیون تومانی برای کودکان کار در گلستان
  • آزار سیاه خانم منشی جوان توسط آقای مدیر / گفتگو با شاکی
  • فجر ۴۴| نخستین مرکز فوق‌تخصصی کم‌خونی کشور در کرمان دایر شد/ هزینه ۵ میلیارد تومانی ژن‌درمانی سرطان
  • گلزارهای شهدا در روستاهای شهرستان دیر ساماندهی می‌شوند
  • ‌بودجه ۱۶۴ میلیارد تومانی شهرداری نهاوند تقدیم شورا شد
  • ۱۳۲ طرح مخابراتی با اعتباری بالغ بر ۶۵۴ میلیارد ریال در استان سمنان به بهره‌برداری می‌رسد
  • بهره برداری از ۱۶۷ پروژه مخابراتی در دهه فجر در لرستان
  • بهره‌برداری از ۱۶۷ پروژه مخابراتی در ایام دهه مبارک فجر در لرستان
  • بهره برداری از ۱۶۷ پروژه مخابراتی در ایام دهه فجر در لرستان
  • هزینه ۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومانی برای ساخت و بهسازی مسکن روستایی در آذربایجان شرقی