«محمدجواد جمالی‌نوبندگانی»، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درباره انتقاد از حکم صادره نماینده سراوان گفت: بعضا در روزهای اخیر مطرح شد که این حکم کافی نبوده و یا حتی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را متهم به مماشات کردند که حکمی متناسب با تخلف این نماینده نداده است. در حالی که نگاهی به اختیارات هیات نظارت به خوبی بیان می‌کند که حکم داده شده برای این نماینده را به هیچ عنوان قابل «مماشات» نمی‌توان خواند.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در ادامه مطلب افزود: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بر اساس مصوبه‌ای که در مجلس هشتم تصویب شده اختیار و فعالیت دارد و تنها می‌تواند در چارچوب مصوبه مجلس در این خصوص حکم صادر کند.

وی درباره اختیارات هیات نظارت گفت: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از دو منبع شکایت‌های نمایندگان را مورد بررسی قرار می‌دهد. نخست بررسی برخی شکایت‌های مطروحه در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از بیرون مجلس. به طور مثال قوه قضاییه استعلام می‌کند آیا این اقدام نماینده در چارچوب وظایف نمایندگی بوده یا خیر؟ و ما نیز این سوال را در هیات بررسی و پاسخ می‌دهیم.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تاکید کرد: موارد دیگری که در هیات بررسی می کنیم، موارد احاله شده از طرف رییس مجلس یا شکایت نمایندگان از یکدیگر است.

وی افزود: پس از بررسی موضوع اگر رفتار نماینده خلاف شئون نمایندگی بود، می‌توانیم به نماینده خاطی تذکر شفاهی و یا تذکر کتبی با درج در پرونده دهیم.

جمالی‌نوبندگانی همچنین بیان کرد: علاوه بر این هیات نظارت بر رفتار نمایندگان می‌تواند موضوع پرونده مربوط نماینده‌ای که متخلف تشخیص داده شده است و این تخلف از دایره وظایف نمایندگی در هیات نظارت به نظر جمع رسیده در جلسه غیرعلنی یا علنی مطرح کند.

وی درباره موضوع کسر از حقوق نمایندگان به تشخیص هیات نظارت نیز گفت: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان می‌تواند کسر از حقوق بزند که این موضوع نیز بیشتر درباره حضور و غیاب‌ها در نظر گرفته شده است.

جمالی‌نوبندگانی درباره اعضا هیات رئیسه نیز گفت: درباره تخلفات اعضا هیات رئیسه نیز، هیات این اختیار را دارد که فرد را از حضور در موارد انتخابی شوراها و هیات رئیسه مجلس یا هیات رئیسه کمیسیون‌ها منع کند.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در این خصوص بیان کرد: بنابراین حکم صادره درباره نماینده سراوان تذکر کتبی در چارچوب اختیاراتی است که مصوبه مجلس هشتم به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان داده و هیات در چارچوب اختیارات خود مماشات نکرده است.

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

موضوع خرید آپارتمان نمایندگان از وزارت راه، ارتباطی به استیضاح وزیر نداشت

خبرگزاری میزان- سخنگوی هیات رئیسه مجلس ضمن تکذیب دریافت آپارتمان توسط نمایندگان برای انصراف از استیضاح وزیر راه در رابطه با انتشار خبری مبنی بر سوءقصد نسبت به نماینده اصفهان نیز توضیحاتی را ارائه داد. تاریخ انتشار: 12:58 - 24 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۳۴۱۷

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ «اسدالله عباسی» در نشست علنی امروز دوشنبه ۲۴ تیرماه مجلس شورای اسلامی، در رابطه با انتشار خبری مبنی بر سوءقصد نسبت به احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: این اتفاق شب گذشته در یکی از خیابان‌های تهران رخ داده است که نماینده مردم اصفهان برای مصاحبه به یکی از ساختمان‌ها مراجعه کرده و راننده وی بیرون منتظر بوده است، در این شرایط دو موتور که ۴ نفر راکب آن بوده اند برای برداشتن کیف نماینده که روی صندلی عقب قرار داشته به خودرو نزدیک می‌شوند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل مشخص نبودن هویت موتور سواران قصد و نیت آن‌ها مبنی بر سرقت نامعلوم است، ادامه داد: راننده آقای سالک برای دفاع از خود و ممانعت از تعرض موتورسواران با اسلحه خود ابتدا شلیک هوایی کرده، اما به دلیل شتابزدگی یکی از تیر‌ها به پای خودش اصابت کرده که منجر به زخمی شدن وی شده و هم اکنون نیز در بیمارستان است، اما نماینده مردم اصفهان با هیچ مشکلی مواجه نشده و در شرایط کنونی نیز در مجلس مشغول به فعالیت است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در تکذیب خبر منتشر شده از سوی ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کورن در مجلس شورای اسلامی مبنی بر دریافت آپارتمان توسط تعدادی از نمایندگان مجلس برای انصراف از استیضاح وزیر راه و شهرسازی، گفت: آنچه مسلم است وزارت راه در ۲ دهه اخیر رأسا اقدام به تولید مسکن نمی‌کند و تنها از طریق مشارکت در زمینه ساخت مسکن مهر ورود پیدا کرده است.

وی در تشریح دلایل درخواست نمایندگان مجلس از وزیر راه برای دریافت آپارتمان، تصریح کرد: برخی همکاران که از شهرستان برای زندگی به تهران آمده اند در شرایط کنونی مستاجر هستند بنابراین از وزیر راه درخواست کردند تا واحد‌های آپارتمانی با قیمت‌های کارشناسی شده را برای خرید در اختیار آن‌ها قرار دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: در این مورد تنها ۲ نفر از نمایندگان برای خرید آپارتمان از وزیر راه تقاضا کرده بودند و، چون نرخ اعلام شده به آن‌ها بالاتر از بازار بوده است و تنها مسکن مهر موجود بود که مناسب نمایندگان نبوده به آن‌ها معرفی شده است از خرید آپارتمان انصراف دادند، اما این مسئله هیچ ارتباطی به استیضاح وزیر راه نداشته است بنابراین اظهارنظر آقای ابوترابی در رابطه با موضوع دریافت آپارتمان به ازای انصراف از استیضاح وزیر راه از سوی هیات رئیسه تکذیب می‌شود.

عباسی تاکید کرد: بی تردید نمایندگان مجلس سالم و صادقانه به ارائه خدمات می‌پردازند بنابراین از رسانه‌ها درخواست می‌کنم که در انتشار اخبار منصفانه عمل کنند همچنین نمایندگان مجلس بعد از این قبل از انتشار اخبار نسبت به سایر نمایندگان مستندات خود را به هیات رئیسه مجلس و مراجع ذیربط ارائه دهند تا در پی انتشار اخبار کذب آحاد مردم نسبت به عملکرد مجلس نگران نشوند.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر عملکرد هیات رئیسه در خصوص انتشار اخباری پیرامون دریافت حقوق‌های نجومی، افزود: این موضوع باید در هیات رئیسه مورد بررسی قرار گیرد و بعد از آن نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پاسخ به پرسشی مبنی بر وجود رفتار‌های متناقض دولت انگلیس در خصوص حضور در جلسه شورای اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و انتشار اخباری مبنی بر ممانعت ایران از حرکت نفتکش انگلیسی، گفت: انگلیس در ۱۰۰ سال اخیر تاریخ سیاسی به گونه‌ای عمل کرده است که ایران به هیچ عنوان به آن اعتماد نخواهد داشت چرا که پیوسته انگلیس خبیث بوده و رفتار ناشایست و تحقیرآمیزی نسبت به ایران داشته و به طور مداوم خیانت کرده است و از این بابت پرونده سیاهی را برای خود رقم زده است.

عباسی اظهار کرد: این اقدام انگلیس نیز از همان رفتار‌هایی بوده است که قابل پیش بینی بوده و می‌طلبد که مسئولان حوزه دیپلماسی کشور در این خصوص هوشمندانه عمل کرده و از آن‌ها رودست نخورند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر دلیل عدم برگزاری جلسه غیرعلنی با حضور وزیر امور خارجه، افزود: قرار بر این بود که جلسه‌ای با حضور وی برگزار شود، اما به این دلیل که ضرورتی برای آن تشخیص داده نشد فعلا از دستورکار خارج شده است.

طبق گزارش خانه ملت، نماینده مردم املش و رودسر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هم اکنون احتمال دارد برگزاری جلسات غیرعلنی در خصوص ۲ بخش کشاورزی و توزیع کالا‌های اساسی در دستورکار ۲ هفته آینده مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: یارانه‌های پنهان و آشکار و هدفمندی یارانه‌ها از دیگر موضوعاتی است که در پی برگزاری نشست غیرعلنی روز گذشته برجسته نموده به همین دلیل رؤسای کمیسیون‌ها جلساتی را در این مورد تشکیل داده و نظرات کارشناسی را برای ارائه در نشست غیرعلنی مجلس آماده خواهند کرد بنابراین موضوع یارانه‌ها و مدیریت یارانه آشکار با توجه به منابع نفتی برای تعیین ردیفی خاص در جلسه غیرعلنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: حقوق رییس مجلس قوه قضاییه مجلس هشتم برنا

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تمرکز اختیارات در‌ مرکز یکی از موانع جدی توسعه استان‌ها است
 • سخنگوی قوه قضائیه مطرح کرداتهام جاسوسی عیسی شریفی کذب است/ دلایل بازداشت معاون اجرایی سابق قوه‌قضائیه/ حکم داماد وزیر صادر شد/ علنی بودن دادگاه نجفی با دستور رئیسی بود
 • تائید بازداشت طبری و یک نماینده مجلس به علت تخلفات/ حکم داماد وزیر صادر شد/ جزئیات حکم برادران ریخته گران
 • تمرکز اختیارات در مرکز از موانع جدی توسعه استان‌ها است
 • بررسی شکایت شورای عالی امنیت ملی از فلاحت پیشه در جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان
 • بازنشستگان امیدی به دریافت مستمری شایسته ندارند/ پای منافع کارگران ایستاده‌ایم/ برای وادار کردن مسئولان به عمل در چارچوب قانون تجمع کرده‌ایم
 • برنامه‌ریزی شهری؛ از تئوری تا عمل
 • فکر کردن به «مکر» ماکرون وقت تلف کردن است/ آقای رئیس‌جمهور! آقای ظریف! تلک اذاً قسمه ضیزی
 • بهره برداری از تصفیه خانه شیرابه زباله سراوان تا سه ماه آینده
 • مماشات اروپا با ایران یادآور دیپلماسی شکست خورده در برابر آلمان نازی است.
 • موگرینی: اولین تراکنش‌ها در چارچوب اینستکس در حال انجام هستند
 • کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند/ اولین تراکنش‌ها در چارچوب اینستکس در حال انجام است
 • مشکل شیرابه زباله جنگل سراوان حل می‌شود؟
 • نمایندگان چارچوب صدور مجوز طرح‌های توسعه صنایع نفت خام را تعیین کردند
 • نمایندگان مجلس، چارچوب صدور مجوز طرح‌های توسعه صنایع نفت خام را تعیین کردند
 • مجلس چارچوب صدور مجوز طرح‌های توسعه صنایع نفت خام را تعیین کرد
 • اولین واکنش هیات رئیسه مجلس به ادعای دریافت آپارتمان از وزرا توسط نمایندگان/درخواست دو نماینده از وزرا بخاطر لغو استیضاح بوده است؟
 • بارش 35 میلی متری باران در سراوان
 • بهره برداری از تصفیه خانه شیرابه زباله سراوان تا ۳ ماه آینده