تهران- ایرنا- مدیر ارکستر مجلسی ایران در آستانه برگزاری تازه ترین کنسرت این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از اجرای یک رپرتوار کاملا متفاوت در تالار وحدت تهران خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا و به نقل از روابط عمومی ارکستر مجلسی ایران، منیژه صهبائی با اشاره به حضور در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، گفت: این ارکستر روز یکشنبه 28 بهمن ماه به رهبری منوچهر صهبائی در چارچوب برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبان در تالار وحدت تهران خواهد بود و برنامه ریزی رهبر ارکستر برای رپرتوار این کنسرت حکایت از آن دارد که این ارکستر قصد دارد قطعات متفاوت و کمتر شنیده شده ای را برای مخاطبین اجرا کند.
وی در باره رپرتوار این کنسرت گفت: در این برنامه دو قسمت از سوئیت «بیژن و منیژه» اثر استاد حسین دهلوی انتخاب شده است. استاد دهلوی این سوئیت را سال 1350 برای ارکستر بزرگ نوشته و در سال 1356 نیز پنج قسمت آن را برای ارکستر زهی تنظیم کرد. این اثر یکی از کارهای بسیار ارزشمند و تاثیرگذار دهلوی با استفاده از ملودی های اصیل ایرانی است که صهبائی آن را با ارکسترهای اروپایی اجرا، ضبط و منتشر کرده است. قطعه بعدی که برای این کنسرت در نظر گرفته شده، کنسرتو گیتار «آرانخوئز» اثری از خواکین رودریگو آهنگساز اسپانیایی قرن بیستم میلادی با تنظیم برای ارکستر زهی از مهران روحانی و نوازندگی گیتار کلاسیک پدرام فلسفی است. این اثر یکی از زیباترین تصانیف شناخته شده در جهان موسیقی است که در سال 1939 نوشته و در سال 1940 برای اولین بار در شهر بارسلون اجرا شد و از آن پس نیز به عنوان یکی از بهترین و زیباترین کنسرتو برای ساز گیتار معروف شد.
صهبائی ادامه داد: در قسمت دوم کنسرت، اثری به نام «کنسرتو آلاروستیکا» از آنتونیو ویوالدی آهنگساز نامدار ایتالیایی اجرا می شود. این کنسرت اثری در سه قسمت کوتاه برای ارکستر زهی است که در برگیرنده فضای بسیار شاد و پرشور است و می تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد. ارکستر مجلسی ایران این برنامه را با اثری از اتورینو رسپیگی آهنگساز اواخر قرن نوزدهم به نام «سوئیت شماره 3» به پایان می رساند. این اثر از چهار قسمت با ملودی های زییا روی تم های آهنگسازان ایتالیایی قرن 17 میلادی برای ساز «لوط» تشکیل شده است.
صهبائی رهبر ارکستر مجلسی ایران هم با اشاره به تلاش های انجام گرفته در این مجموعه برای اجرای یک کنسرت با کیفیت گفت: متاسفانه در ایران، موضوع تقویت صدا از کنسرت ها در تالار وحدت مرسوم شده است. موضوعی که به طور حتم موسیقی را تخریب کرده و شنونده نمی تواند صدای ساز را طبیعی بشنود. اما در کنسرت های ما مطابق معمول هیچ گونه تقویت صدایی مگر در مواردی لازم و بسیار استثنایی برای سازهایی با صدای بسیار ضعیف وجود ندارد زیرا علاقه مندان زیبایی و ظرافت های صدای سازها را باید کاملا طبیعی و همانطور که هست بشنوند.
کنسرت ارکستر مجلسی ایرانی به رهبری صهبائی ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن ماه در تالار وحدت برگزار می شود. در این کنسرت دانیال جورابچی به عنوان کنسرت مایستر و پدرام فلسفی به عنوان سولیست گیتار حضور دارند.
سی و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 تا 29 بهمن در تهران برگزار خواهد شد و در 30 بهمن با مراسمی ویژه به کار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ**9494** 9053

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سود برگزاری کنسرت‌ها به جیب هنرمندان می‌رود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملایر با بیان اینکه انجام کارهای فرهنگی و هنری چارچوبدار، منطقی و معقول توسط هنرمندان اخلاق مدار ملایر، نمونه کار فرهنگی تمیز است، تأکید کرد: برای نخستین بار کاری کردیم که سود برگزاری کنسرت ها و جُنگ های شادی به جیب هنرمندان و بچه های ملایر برود.
به گزارش ایسنا، منطقه همدان، حجت الاسلام والمسلمین طالب ترکاشوند ظهر دوشنبه 31 تیرماه در جمع خبرنگاران، از اجرای کنسرت موسیقی با مدیریت "گروه پازل" در 8 مردادماه در سینما فرهنگیان ملایر با مدیریت اسپانسر ملایری خبر داد و گفت: همچنین در مردادماه 2 روز موسیقی سنتی توسط گروه های موسیقی ملایر برگزار می شود.
وی با بیان اینکه طی 7 ماه حضور در این سمت بسیاری از ساختارهای ارشاد را اصلاح کردم، ادامه داد: در برگزاری کنسرت های موسیقی، رعایت قانون و اخلاق مداری در اولویت کاری ماست و مقرر شد هر 2 ماه یک بار، بعد از بررسی دقیق  یک کنسرت در ملایر برگزار شود این درحالیست که مؤسسات، برگزارکنندگان، اسپانسرها و سرمایه گذاران اصلی این کنسرت ها 100 درصد ملایری هستند.
ترکاشوند در ادامه با بیان اینکه ارشاد یک اداره ستادی و متفکر است، اظهار کرد: وظیفه اصلی ما پس از صدور مجوزهای هنری و فرهنگی، هدایت، حمایت و نظارت، سیاست گذاری و برنامه ریزی است.
وی با تأکید بر اینکه ارشاد، اداره میدانی نیست که فقط در جاهای مختلف شهر بنر و پوستر نصب کند، افزود: 15 درصد بودجه فرهنگی کشور به وزارت ارشاد تعلق می گیرد اما 100 درصد پاسخگویی و مطالبات فرهنگی جامعه از این وزارت و ادارات تابعه آن است.
رئیس اداره ارشاد ملایر با گلایه از اینکه همه به ارشاد به عنوان یک اداره کارگری و خدماتی نگاه می کنند و این نوع نگاه اشتباه است، اظهارکرد: بنده برنامه راهبردی یک ساله ارشاد ملایر را تدوین کرده و در اختیار فرماندار قرار دادم.
تلاش برای راه اندازی خانه فرهنگ و هنر ملایر
ترکاشوند از پیگیری های صورت گرفته و تلاش برای راه اندازی خانه فرهنگ و هنر ملایر خبر داد و گفت: درصدد هستیم که تشکلی واحد از نمایندگان کلیه صنوف فرهنگی و هنری ملایر تشکیل شود تا مثل یک ید واحده عمل کنند.
وی با بیان اینکه باید با همکاری سایر دستگاه ها مکانی مجهز به این تشکل اختصاص داده شود، افزود: اعضای آن می توانند مسائل و مشکلات مربوطه را با تعامل با سایر همکارن خود پیگیری و رفع کنند.
ترکاشوند به عملکرد خود طی 7 ماهه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در این مدت هنرمندان واقعی شهرستان را شناسایی و دسته بندی کردیم همچنین بسیاری از افراد تحت عنوان هنرمند وارد این فضا شده بودند و ادعای هنرمند بودن داشتند که زمینه را برای محک زدن آنها فراهم ساختیم تا هنرمندان واقعی به کار بپردازند.
رئیس اداره ارشاد ملایر با اشاره به اینکه در سال های اخیر بسیاری از هنرمندان فعلال و مستعد ملایری قهر کرده بودند، گفت: با رایزنی های انجام شده تعدادی از این افراد به جامعه هنری ملایر بازگشتند و به اجرای برنامه می پردازند همچنین مرکز آموزش هنر ملایر راه اندازی مجدد شد و اکنون 2 شیفته کار می کند.
ترکاشوند با بیان اینکه در دوران تصدی بنده چالش و انحصار در حوزه نمایش شکسته و مقرر شد فعالان این عرصه در چارچوب قانون و اخلاق به کار بپردازند، افزود: انجمن موسیقی ملایر نیز منحل شده بود که پس از برگزاری چند جلسه با متخصصان این حوزه، این انجمن دوباره فعال شد.
وی به سروسامان گرفتن انجمن های ادبی ملایر و کمک مالی به آنها و برگزاری 4 جُنگ شادی طی 7 ماهه گذشته در سطح شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: انجمن های هنرهای تجسمی و سینمای جوانان نیز فعال تر از قبل مشغول کار هستند.
ترکاشوند با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان اجازه ضربه زدن به هنرمندان ملایر را نمی دهیم و برای خفظ و حراست از جایگاه هنر و هنرمندان، با متخلفان این حوزه برخورد قضایی و حقوقی داشتیم، ادامه داد: مخالف فعالیت کانال های غیرقانونی و فاقد مجوز در فضای مجازی هستیم بنابراین طی مکاتبه ای با دادستان نظارت بر این فضا و مقابله و برخورد با کانال های غیرقانونی فعال در ملایر را خواستار می شویم.
وی با بیان اینکه امروزه فضای مجازی و تکنولوژی برتر دست همه ما را بسته است، افزود: اما هیچ کدام از این فضاها نمی تواند جای مطبوعات را بگیرد به شرط آن که نشریات نیز طرحی نو دراندازند و خلاقیت داشته باشند چرا که باید پشت کار مطبوعاتی فکری آگاه و قلمی قدرتمند وجود داشته باشد.
ادارات ما به دنبال مُریدپروری هستند نه مدیر پروری
ترکاشوند در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن روز خبرنگار و با تأکید بر اینکه صاحبان قدرت از نقدشدن فراری هستند و مسئولان ما علاقه ای به نقدشدن ندارند، اذعان کرد: خبرنگاران باید همواره به دنبال نقد سازنده باشند و اجازه سوءاستفاده از خود و جایگاه خود را به هیچ مسئولی ندهند.
وی با تأکید بر اینکه خبرنگاران دین و دنیای خودشان را به خاطر دیگران نفروشند، اظهارکرد: خبرنگاران باید همواره چارچوبدار عمل کرده و ادب و اخلاق را مدنظر قرار دهند.
رئیس اداره ارشاد ملایر با بیان اینکه کلیه نقدهای منصفانه به ارشاد را می پذیرم، ادامه داد: اصحاب رسانه دقت داشته باشند که در احادیث متعدد داریم که "ارزش حفظ آبروی مومن از خون آن نیز بالاتر است."
ترکاشوند با اشاره به اینکه متأسفانه ادارات ما به دنبال مُریدپروری هستند نه مدیرپروری گفت: در راستای رفع مشکلات مطبوعات و نشریات محلی، حمایت از جایگاه خبرنگاران و حفظ شأن و حیثیت آنها، نصب دکه های متعدد مطبوعاتی در سطح شهر، توزیع عادلانه آگهی های دادگستری و شهرداری بین نشریات محلی و ... نهایت تلاش و حمایت خود را مبذول می داریم.
انتهای پیام انتهای پیام

عکس|شباهت جالب شرکت کننده برنامه عصر جدید با پریناز ایزدیار

بریتانیا خطاب به ایران: عدم رهایی فوری نفتکش عواقب جدی دارد| به گزینه‌های نظامی نگاه نمی‌کنیم

تندترین پاسخ جهان از زبان سعید معروف!

کلیدواژه: فرهنگي موسيقي فجر 97 اركستر مجلسي ايران موسيقي كلاسيك

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۹۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارکستر آکادمیک پایتخت در تالار رودکی کنسرت می‌دهد
 • اجرای «ارکستر آکادمیک پایتخت» در تالار رودکی
 • کدام کارگردانان بزرگ جشن فجر امسال حضور نخواهند داشت؟
 • کدام کارگردانان راهی فجر ۳۸ می‌شوند/فهرست غایبان بزرگترین رویداد سینمایی کشور در سال ۹۸
 • (تصاویر) ناپدیدشدن چهار دختر گروه موسیقی زهره در اسلواکی
 • ارکستر ايراني و ارکستر سمفونيک هنرستان موسيقي دختران کنسرت برگزار مي‌کند
 • راه‌اندازی نخستین ارکستر فیلارمونیک شهر تهران
 • ارکستر های «هنرستان موسیقی دختران» در رودکی کنسرت می‌دهند
 • از یادمان اساتید فقید موسیقی تا «کنسرت نمایش خانم آغا»
 • نخستين ارکستر فيلارمونيک شهر تهران در برج ميلاد روي صحنه مي رود
 • ارکستر فیلارمونیک شهر تهران راه اندازی شد/ جزییات کنسرت اول
 • میلاد، تهران را صاحب ارکستر می‌کند؟
 • برج میلاد تهران را صاحب ارکستر می‌کند؟
 • بازگشت برنده سیمرغ بلورین به جشنواره فیلم فجر/چهار کارگردان جوان راهی فجر می‌شوند
 • ارکستر ملي «قصه وفا» را با خوانندگي «نادر مرتضي‌پور» اجرا کرد
 • ترکیب «کنسرت-نمایش» در دنیا نداریم/ تجربه هنری یا وسوسه تجاری؟
 • اجرای موفق ارکستر فیلارمونیک تنکابن در نوشهر با استقبال خوب مردم روبه‌رو شد
 • نخستين ارکستر فيلارمونيک شهر تهران 12 مرداد روي صحنه مي رود
 • راه اندازی نخستین ارکستر فیلارمونیک شهر تهران در برج میلاد