مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، خرید خوب و با قیمت مناسب، همواره از مولفه‌هایی است که در تمامی حوزه‌های اقتصادی (و به تعبیری سطح بازار)، برای متقاضیان خرید کالا و محصولات، جذاب و قالب توجه به نظر می‌رسد.

اساسا کمتر پیش می‌آید که مشتری پس از خرید محصول مورد نظر خویش در خواست تخفیف را مطرح کند و این واقعیتی است که حتی گاهی در مناطق مرفه نشینِ کلانشهر‌ها نیز نمود  پیدا می‌کند.

به واسطه جذابیت تخفیف، برخی از فروشگاه‌ها از این امر به عنوان ابزاری برای تبلیغات و جذب و جلب مشتری استفاده می‌ کنند.

طبیعتا در شرایط دشوار اقتصادی، خرید کالا یا قیمت پایین تر، بیش از هر زمان دیگری به عنوان یک اولویت مد نظر قرار می‌گیرد.

در این میان، کم نیستند فروشگاه‌ها و واحد‌های تجاری که از تخفیف‌های غیر واقعی، به عنوان وسیله‌ای برای فریفتن و جذب مشتری استفاده می‌کنند.

سخن از تخفیفات کاذبی است که با عدد و ارقام متفاوت ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و حتی ۶۰ درصدی در مقابل ورودی واحد‌های تجاری و ویترین‌های تعبیه شده در فروشگاه‌ها، در مقابل دیدگان مشتریان جلوه نمایی می‌کند.

بیشتر بخوانید: فعالیت فوق‌العاده نمایشگاه‌های بهاره برای کاهش قیمت اقلام اساسی

عناوین و عباراتی همچون sale و off از واژگان معروفی است که برای مهندسی ذهن مشتریان و مجاب ساختن آن‌ها از حیث روحی و روانی به خرید فلان کالا یا محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عرضه اجناس بنجول، قدیمی و بی کیفیت

بابک یزدان بین، یکی از توزیع کنندگان کیف و کفش در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، در تشریح ساز و کار قیمت گذاری محصولات و تخفیف‌های چندین درصدی که در برخی از صنوف منظور می‌گردد، اظهار کرد: به هر ترتیب در شرایط فعلی بازار، اکثر قریب به اتفاق کسبه ناچار به ارائه تخفیف هستند که این امر از دو بُعد انسانی و اقتصادی قابل تبیین است.

وی افزود: از یکسو، کاهش قدرت خرید مردم باعث می‌شود که اصناف و کسبه نیز به عنوان عضوی از این جامعه، با درک شرایط اقتصادی مردم و برای همراهی با اقشار اجتماعی، تخفیف‌هایی را منظور کنند.

یزدان بین در ادامه بیان کرد: از دیگر سو، لحاظ کردن تخفیف در قالب یک مشوق نیز قابل بررسی است که از حیث اقتصادی می‌تواند باعث افزایش کمی فروش شود و به تبع با ارتقاء ضریب تعدد فروش، سود مطلوب تری نصیب فعالان صنفی و توزیع کنندگان کالا‌ها و محصولات در شب عید می‌شود.

وی افزود: اما با همه این اوصاف نمی‌توان این واقعیت را نادیده انگاشت که اساسا شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که اکثر فعالان صنفی، حاشیه سود حداقلی را برای تسهیل فروش در نظر می‌گیرند در غیر اینصورت شاهد باقی ماندن بار یا محصول در ویترین مغازه‌ها خواهیم بود و به تبع کالایی که تا شب عید به فروش نرسد، با به اصطلاح " خواب " بسیاری مواجه خواهد شد، زیرا بصورت طبیعی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ضریب فروش به شدت کاهش می‌یابد، زیرا سرپرستان خانوار در شب عید هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شوند و در ماه‌های آتی پس از عید می‌باید در صدد جبران هزینه‌ها باشند و این موضوع برای امسال که شرایط اقتصادی دشوارتری را شاهد هستیم، احتمالا در بازه زمانی طولانی تری قابل احساس باشد.

این فعال در حوزه فروش کیف و کفش گفت: در چنین شرایطی، تبلیغ تخفیف‌های ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ درصدی به هیچ عنوان واقع بینانه به نظر نمی‌رسد، زیرا به عنوان نمونه در شرایطی که حاشیه سود معمول صنف ما حدود ۲۰ درصد است، چگونه می‌توان به لحاظ کردن تخفیف‌های بالا مبادرت ورزید.

وی افزود: تخفیف‌های سنگینی که گاهی در کف بازار شاهد آن هستیم از دو زاویه قابل بررسی است بصورتی که اساسا یا قیمت گذاری کالا‌ها آنچنان بالا گرفته شده که در چنین شرایطی تخفیف لحاظ شده صوری و تصنعی خواهد بود و یا اینکه تخفیفات اعمال شده در محصولات عرضه شده در قالب اقلام بی کیفیت، نامرغوب، بنجل و بسیار قدیمی قابل تعریف است.

یزدان بین گفت: البته نمی‌توان ضرورتا تخفیف‌های بالا را در بستر توهم توطئه مورد ارزیابی قرار داد، زیرا در شرایط خاص و استثنایی ممکن است صنفی در صدد تغییر شغل یا خاتمه فعالیت باشد و برای تسریع زمانی این امر، اقلام اجناس موجود خود را به پایین‌ترین قیمت ممکن و حتی زیر قیمت خرید، عرضه کند، که البته موارد این چنینی استثنایی خواهد بود و نمی‌توان آن را به تمامی تخفیف‌ها تعمیم داد.

علی رغم لحاظ  سود حداقلی، بسیاری از مردم نظاره گر اجناس هستند نه خریدار

میثم شکوهی، یکی از فعالان حوزه فروش و توزیع البسه مردانه در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به کاهش قابل توجه قدرت خرید مردم اظهار کرد: به واقع شرایط اقتصادی جامعه به گونه‌ای است که در اکثر قریب به اتفاق مواقع و بخصوص در ارتباط با برخی صنوف خاص، گران فروشی مترادف با خودزنی خواهد بود.

وی افزود: روی سخن بنده، در خصوص مناطق مرفه نشین کشور نیست، زیرا توان اقتصادی ساکنان چنین محدوده‌هایی به گونه‌ای است که نوسانات قیمتی آنچنان برای آن‌ها آزار دهنده نخواهد بود، اما در ارتباط با ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد و گروه‌های اجتماعی جامعه، خرید مناسب و به قیمت معقولانه، یک اولویت ضروری است.

شکوهی تصریح کرد: متاسفانه شرایط به نحوی است که بسیاری از مردم صرفا نظاره گر هستند نه خریدار، و بخش قابل توجهی از آن‌ها پس از مطلع شدن از قمیت ها، از خرید پا پس می‌کشند و منصرف می‌شوند.

وی افزود : بنابراین عموم صنوف تلاش می‌کنند اجناس را با قیمت مناسب به فروش برسانند، در غیر اینصورت، خود آن‌ها متضرر اصلی این وضعیت و شرایط اقتصادی موجود در جامعه خواهند بود.

با صنوف خاطی برخورد خواهد شد

آنچنان که اخبار موجود در رسانه‌ها نشان می‌دهد، القای تخفیف‌های کاذب به مشتری و نمایش به اصطلاح آف‌های کاذب، تخلف محسوب می‌شود.

چندی پیش، میر اسماعیل صدیق، رئیس اتحادیه صنف پوشاک فروشان کرج در گفت و گویی با رسانه‌ها با اشاره به فعالیت قریب به ۳ هزار و ۵۰۰ واحد صنفی مجوز دار (در عرصه فروش پوشاک و البسه در استان البرز) بیان کرد: در این بین، ۱۰ تا ۱۵ فروشگاه به دلیل اعلام تخفیف‌های غیر واقعی، تذکر گرفته اند و بنر‌های آن‌ها از سوی بازرسان ذی ربط جمع آوری شده است.

وی می‌افزاید: با ورود بازرسی صنعت، معدن و  تجارت و سازمان تعزیرات در خصوص حراج‌های غیر واقعی و دروغین  پرونده تشکیل می‌شود و در صورت لزوم نسبت به پلمپ فروشگاه‌های متخلف اقدام خواهد شد.

به هر ترتیب امید آن می‌رود با دقت نظر و هوشمندی مشتریان و متقاضیان در خرید برای انتخاب محصول و کالای مورد نظر و ارتقای حداکثری سلامت کاری واحد‌های توزیع کننده و صنوف، در واپسین روز‌های باقیمانده از سال، شاهد کمترین تخلفات در بازار کشور باشیم، بازاری که به دلیل مشکلات اقتصادی با نارسایی‌های متعددی مواجه است و به تبع عجین شدن آن با برخی از تخلفات، بر عمق چالش‌های پیش روی آن می‌افزاید.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

موسوی قهار؛ مناجات‌خوان سحر‌های رمضان درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۱۵۸۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: مشکلات اقتصادی اخبار اقتصادی صنعت

خبر بعدی:

بازیِ فریب سلبریتی‌ها؛ آشپزها را هم از مالیات معاف کنید!

به سختی می‌توان شخصی را در جامعه ایرانی یافت که معتقد باشد در اداره اقتصاد ایران هارمونی مشخصی وجود دارد و از منطق معینی پیروی می‌کند. نه شفافیت و تضمین قراردادهای لیبرالیسم اقتصادی را دارد و نه حمایت‌گرایی اجتماعی نظام‌های سوسیالیستی را؛ و می‌توان ادعا کرد که دارای بدی‌های هر دو نظام اقتصادی غالب جهانی است.

در این نظام اقتصادی رنگارنگ که در یک دولت؛ به‌طور همزمان؛ مدعیان اقتصاددانی و سلبریتی‌های همه فن حریف را جمع کرده است، جایی برای سیاستگذاری با طمانینه و علمی باقی نمانده و ظاهرا تنها کسانی که می‌دانند چه می‌خواهند، حلقه‌های قدرت و فساد هستند که به فراخور زمانه؛ سلبریتی‌ها، روشنفکران، متخصصان علوم انسانی و اقتصاددانان را به خط می‌کند. خروجی این سیستم اقتصادی این است که نه حمایت‌گرایی اجتماعی و دولت بزرگ وجود دارد که از طبقات فرودست جامعه حمایت کرده و خدمات عمومی رایگان فراهم آورد، و نه آزادسازی نسبی نظام‌های نولیبرال که زیربنای آنها شفافیت است و باعث می‌شود فعالان اقتصادی خود را تنها با مجموعه‌ای از قوانین رودرو ببینند.

از شواهد اینگونه پیداست که حلقه‌های قدرت که منافع خود را در ایجاد تاریکخانه در اقتصاد می‌بینند، ویترینی از سلبریتی‌ها که با رسانه‌های زنجیره‌ای به‌طور بادکنکی باد شده‌اند، ایجاد کرده‌اند که سر و صدای فراوان آنها شبهه شفافیت ایجاد کرده و نوعی فریب جمعی را باعث شده است. درصد ناچیزی از مردم قادر به تحلیل قوانین و ساختارهای اداره کشور و درنتیجه فهم اینکه آیا در اقتصاد شفافیت وجود دارد یا خیر، هستند و اکثریت مردم؛ حداقل در کوتاه‌مدت و میان‌مدت؛ نمی‌توانند از پس زدودن غبار ناشی از فریب دسته‌جمعی سلبریتی‌ها برآیند.

ورود سلبریتی‌ها به مباحث کارشناسی و اقتصادی یکی از بی‌محتواترین شیوه‌های مواجهه با افکار عمومی است. در موضوعات بسیار کلیدی مانند "برجام" که یک معاهده پیچیده در چهارچوب مفاهیم "کنترل تسلیحات" و "خلع سلاح" است تا بحث‌های در حوزه اقتصاد مانند "تورم"، "قیمتگذاری کالاها و خدمات"، "مالیات" و غیره اظهارنظر کرده و یک‌تنه خط بطلان بر هزاران معنای کارشناسی شده می‌کشند. حیرت‌آورتر اینکه با دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه عده ای که معلوم نیست چگونه می‌خواهند هنرمند تشخیص داده شوند از مالیات معاف می‌شوند. اگر هنر سینما از مالیات معاف است، چرا هنر آشپزی از مالیات معاف نباشد؟ یا هنرهای رزمی و هنر اندیشیدن!

تجربه جوامع غربی باعث شده است چهره‌های معروف هنری و ورزشی؛ سلبریتی‌ها؛ وارد مباحث کارشناسی نشوند و مردم به تجربه دریافته‌اند که این افراد فاقد تخصص‌های لازم برای کمک به بهبود اداره کشورشان هستند و اظهارنظرهایشان تنها به احساسی شدن فضا و خارج شدن از مسیر تعقل می‌انجامد، اما در کنش‌های عام اجتماعی نقش‌آفرینی کرده و در اموری مانند فعالیت‌های عام‌المنفعه مثل محیط زیست، خیریه و امثالهم ورود کرده و بخش قابل‌توجهی از درآمد خود را اختصاص می‌دهند، چیزی که در سلبریتی‌های ایرانی به ندرت روی می‌دهد و حداکثر فعالیت اجتماعی آنها عکس گرفتن و استفاده ابزاری از قربانیان فجایع جامعه است.

یک نمونه ساده

افزایش 50 تا 200 درصدی قیمت بنزین در آبان‌ماه و رویدادهای متعاقب آن می‌تواند گزینه ساده‌ای برای پرداختن به این موضوع باشد که در صورت تبعیت از نظرات سلبریتی‌ها چه نتایجی به بار خواهد آمد و جامعه با چه‌ هزینه‌های سنگینی مواجه خواهد شد.

نیازی به تکرار نیست که قیمت گذاری ارزانتر از آب معدنی برای بنزین باعث شده است مصرف این حامل انرژی در داخل بالا و میل به قاچاق آن به خارج از مرزها فراوان باشد. به‌طوریکه برآوردهای محتلف نشان‌دهنده قاچاق روزانه 10 تا 30 میلیون لیتر بنزین به کشورهای همسایه است. با قیمتگذاری بنزین با این شیوه، ماشین شخصی ارزانتر از هر وسیله حمل و نقل عمومی است و خروجی این نوع قیمتگذاری چیزی جز آتش زدن سرمایه‌های ملی نبوده است. با سیاست بنزین ارزان، انگیزه‌ها برای تولید و استفاده از خودروهای با کیفیت بی‌معنی شده و کار به جایی رسیده است که مصرف انرژی در ایران؛ مصرفانه‌ترین در تمام جهان باشد، و کارشناسان غربی بهت‌زده از سیاستگذاری انرژی کشور بارها گفته‌اند که اگر ایران مصرف انرژی خود را کنترل کند به ابرقدرت خاورمیانه تبدیل می‌شود.

کارشناسان معتقدند که ایران باید با کنترل مصرف انرژی؛ با قیمتگذاری منطقی و نه پرداخت یارانه‌های ده‌ها میلیارد دلاری بر مصرف، از این سیاست عجیب دست برداشته و از منابع خود بهتر استفاده کند. اما منطق سلبریتی‌ها چیست و چگونه با این موضوع برخورد می‌کنند؟ آنها بدون توجه به این همه پیچیدگی که البته در تمام موضوعات کلان وجود دارد، خواهان ادامه سیاست آتش زدن منابع انرژی شده و به جای توجیه جامعه، به ابزار فریب جامعه تبدیل شده‌اند. در منطق سلبریتی‌بازی؛ نیازی به یافتن ده‌ها پاسخ برای ده‌ها سوال مهم در صورت ادامه وضعیت کنونی مصرف حامل‌های انرژی نیست و صرفا باید طوطی‌وار حرف‌های قشنگ زد. حرف‌های قشنگی مانند 1000 تومان شدن یک دلار پس از امضای برجام. حتی اگر ریشه بحث به این باز گردد که یک سلبریتی باید ماهانه 10000 دلار برای خانواده‌اش که هوای فرنگ کرده‌اند بفرستد و با دلار 12 هزار تومانی کارش دشوار است.

از مطربی تا ...

تا چند دهه پیش خواننده‌ها را افرادی مطرب و بی‌قید می‌دانستند که افرادی خوشگذران و گریزان از مسئولیت و اندیشه‌ورزی هستند، اما با هیاهوی رسانه‌ها نام "مطرب‌" جای خود را به "موسیقی‌دان" و "هنرمند" داده و مطرب‌های دیروز به رهبران امروز تبدیل شده‌اند. رهبرنمایانی که با نزدیک شدن به زندگی شخصی آنها به روشنی می‌توان فهمید از میانگین مردم در اداره یک نهاد کوچک؛ خانواده؛ به مراتب ضعیف‌ترند.

لشگر بازیگران سینما، موسیقی‌دانان و ... وظیفه کوبیدن آهن به مس را برعهده گرفته‌اند تا صدای مصلحان اجتماعی به گوش کسی نرسد و در این بازار مسگرها گنجشک را رنگ زده و به‌عنوان قناری به مردم بفروشند. طراحان این وضعیت کسانی هستند که اگرچه ژست کارشناسی می‌گیرند، اما از مواجهه با کارشناسان گریزان بوده و برای آنکه ناگزیر از مناظره رودرو با صاحبان اندیشه نشوند، صدای سلبریتی‌ها را بلند کرده و جامعه را دچار فریب دسته‌جمعی می‌کنند.

این جماعت اندک ولی پرهیاهو، دستمزد خود را با سینمای دولتی که از بیت‌المال هزاران میلیارد تومان بین آنها پخش می‌کند، خوانندگانی که شرکت‌های خصولتی اسپانسر آنها شده و مردم را به دیدن هنر نداشته‌شان فرامی‌خواند و در نهایت دولتی که آنها را از یک مالیات ساده معاف می‌کند، دریافت کرده و باعث می‌شود حیات مجازی آنها ادامه پیدا کرده و البته برای عده‌ای از آنها این توهم ایجاد شده است که واقعا رهبران اجتماعی هستند!

منبع: تسنیم

دیگر خبرها

 • مشاغل کاذب در استان اردبیل ساماندهی می‌شود
 • معاون استاندار ایلام بر ضرورت تامین میوه شب عید تاکید کرد
 • قیمت امروز دلار، یورو، درهم، طلا و سکه در بازار تهران (دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸)
 • جبهه فریب‌کاران توسط جوانان انقلابی خنثی شود
 • عده‌ای با عملیات فریب سال‌هاست کشور را اداره می‌کنند/ اتفاقی که در برجام‌ رخ داد کمتر از مشروطه نیست/ دلم برای دولت روحانی می سوزد!
 • کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم/قیمت هر کیلو مرغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان
 • خراسان جنوبی| مردم نگران کمبود کالای شب عید نباشند
 • گزارش میدانی تسنیم| دلال‌ها: الان وقت خرید دلار نیست؛ ضرر می‌کنید/ نگرانی دلال‌ها از ریزش شدید قیمت‌ دلار
 • خریداری ۱۱۰ تن میوه شب عید در خراسان جنوبی
 • ۸۲۶۷ تن انواع کالاهای اساسی توزیع شد/ خرید و ذخیره سازی ۱۱۰۰ تن میوه شب عید
 • مشاغل کاذب در اردبیل سروسامان می‌گیرند
 • نشریه رایحه ویژه عید سعید فطر
 • فرمان اشرف غنی برای تخفیف و عفو مجازات زندانیان زن
 • ۱۰ میلیارد ریال تخفیف اماکن ورزشی پایتخت به معلولان
 • ده‌ها میلیارد تخفیف ورزشی به معلولان در تهران
 • آیا تخفیف‌های جمعه سیاه واقعی است؟
 • ارائه بیش از 10 میلیارد تخفیف ورزشی به معلولان در تهران
 • داریوش مهرجویی در روز تولدش: مردم عزادارند
 • ماجرای لباس معروف دایانا چه بود؟ | پیراهن پرنسس حراج می‌شود