به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، خرید خوب و با قیمت مناسب، همواره از مولفه‌هایی است که در تمامی حوزه‌های اقتصادی (و به تعبیری سطح بازار)، برای متقاضیان خرید کالا و محصولات، جذاب و قالب توجه به نظر می‌رسد.

اساسا کمتر پیش می‌آید که مشتری پس از خرید محصول مورد نظر خویش در خواست تخفیف را مطرح کند و این واقعیتی است که حتی گاهی در مناطق مرفه نشینِ کلانشهر‌ها نیز نمود  پیدا می‌کند.

به واسطه جذابیت تخفیف، برخی از فروشگاه‌ها از این امر به عنوان ابزاری برای تبلیغات و جذب و جلب مشتری استفاده می‌ کنند.

طبیعتا در شرایط دشوار اقتصادی، خرید کالا یا قیمت پایین تر، بیش از هر زمان دیگری به عنوان یک اولویت مد نظر قرار می‌گیرد.

در این میان، کم نیستند فروشگاه‌ها و واحد‌های تجاری که از تخفیف‌های غیر واقعی، به عنوان وسیله‌ای برای فریفتن و جذب مشتری استفاده می‌کنند.

سخن از تخفیفات کاذبی است که با عدد و ارقام متفاوت ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و حتی ۶۰ درصدی در مقابل ورودی واحد‌های تجاری و ویترین‌های تعبیه شده در فروشگاه‌ها، در مقابل دیدگان مشتریان جلوه نمایی می‌کند.

بیشتر بخوانید: فعالیت فوق‌العاده نمایشگاه‌های بهاره برای کاهش قیمت اقلام اساسی

عناوین و عباراتی همچون sale و off از واژگان معروفی است که برای مهندسی ذهن مشتریان و مجاب ساختن آن‌ها از حیث روحی و روانی به خرید فلان کالا یا محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عرضه اجناس بنجول، قدیمی و بی کیفیت

بابک یزدان بین، یکی از توزیع کنندگان کیف و کفش در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، در تشریح ساز و کار قیمت گذاری محصولات و تخفیف‌های چندین درصدی که در برخی از صنوف منظور می‌گردد، اظهار کرد: به هر ترتیب در شرایط فعلی بازار، اکثر قریب به اتفاق کسبه ناچار به ارائه تخفیف هستند که این امر از دو بُعد انسانی و اقتصادی قابل تبیین است.

وی افزود: از یکسو، کاهش قدرت خرید مردم باعث می‌شود که اصناف و کسبه نیز به عنوان عضوی از این جامعه، با درک شرایط اقتصادی مردم و برای همراهی با اقشار اجتماعی، تخفیف‌هایی را منظور کنند.

یزدان بین در ادامه بیان کرد: از دیگر سو، لحاظ کردن تخفیف در قالب یک مشوق نیز قابل بررسی است که از حیث اقتصادی می‌تواند باعث افزایش کمی فروش شود و به تبع با ارتقاء ضریب تعدد فروش، سود مطلوب تری نصیب فعالان صنفی و توزیع کنندگان کالا‌ها و محصولات در شب عید می‌شود.

وی افزود: اما با همه این اوصاف نمی‌توان این واقعیت را نادیده انگاشت که اساسا شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که اکثر فعالان صنفی، حاشیه سود حداقلی را برای تسهیل فروش در نظر می‌گیرند در غیر اینصورت شاهد باقی ماندن بار یا محصول در ویترین مغازه‌ها خواهیم بود و به تبع کالایی که تا شب عید به فروش نرسد، با به اصطلاح " خواب " بسیاری مواجه خواهد شد، زیرا بصورت طبیعی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ضریب فروش به شدت کاهش می‌یابد، زیرا سرپرستان خانوار در شب عید هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شوند و در ماه‌های آتی پس از عید می‌باید در صدد جبران هزینه‌ها باشند و این موضوع برای امسال که شرایط اقتصادی دشوارتری را شاهد هستیم، احتمالا در بازه زمانی طولانی تری قابل احساس باشد.

این فعال در حوزه فروش کیف و کفش گفت: در چنین شرایطی، تبلیغ تخفیف‌های ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ درصدی به هیچ عنوان واقع بینانه به نظر نمی‌رسد، زیرا به عنوان نمونه در شرایطی که حاشیه سود معمول صنف ما حدود ۲۰ درصد است، چگونه می‌توان به لحاظ کردن تخفیف‌های بالا مبادرت ورزید.

وی افزود: تخفیف‌های سنگینی که گاهی در کف بازار شاهد آن هستیم از دو زاویه قابل بررسی است بصورتی که اساسا یا قیمت گذاری کالا‌ها آنچنان بالا گرفته شده که در چنین شرایطی تخفیف لحاظ شده صوری و تصنعی خواهد بود و یا اینکه تخفیفات اعمال شده در محصولات عرضه شده در قالب اقلام بی کیفیت، نامرغوب، بنجل و بسیار قدیمی قابل تعریف است.

یزدان بین گفت: البته نمی‌توان ضرورتا تخفیف‌های بالا را در بستر توهم توطئه مورد ارزیابی قرار داد، زیرا در شرایط خاص و استثنایی ممکن است صنفی در صدد تغییر شغل یا خاتمه فعالیت باشد و برای تسریع زمانی این امر، اقلام اجناس موجود خود را به پایین‌ترین قیمت ممکن و حتی زیر قیمت خرید، عرضه کند، که البته موارد این چنینی استثنایی خواهد بود و نمی‌توان آن را به تمامی تخفیف‌ها تعمیم داد.

علی رغم لحاظ  سود حداقلی، بسیاری از مردم نظاره گر اجناس هستند نه خریدار

میثم شکوهی، یکی از فعالان حوزه فروش و توزیع البسه مردانه در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به کاهش قابل توجه قدرت خرید مردم اظهار کرد: به واقع شرایط اقتصادی جامعه به گونه‌ای است که در اکثر قریب به اتفاق مواقع و بخصوص در ارتباط با برخی صنوف خاص، گران فروشی مترادف با خودزنی خواهد بود.

وی افزود: روی سخن بنده، در خصوص مناطق مرفه نشین کشور نیست، زیرا توان اقتصادی ساکنان چنین محدوده‌هایی به گونه‌ای است که نوسانات قیمتی آنچنان برای آن‌ها آزار دهنده نخواهد بود، اما در ارتباط با ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد و گروه‌های اجتماعی جامعه، خرید مناسب و به قیمت معقولانه، یک اولویت ضروری است.

شکوهی تصریح کرد: متاسفانه شرایط به نحوی است که بسیاری از مردم صرفا نظاره گر هستند نه خریدار، و بخش قابل توجهی از آن‌ها پس از مطلع شدن از قمیت ها، از خرید پا پس می‌کشند و منصرف می‌شوند.

وی افزود : بنابراین عموم صنوف تلاش می‌کنند اجناس را با قیمت مناسب به فروش برسانند، در غیر اینصورت، خود آن‌ها متضرر اصلی این وضعیت و شرایط اقتصادی موجود در جامعه خواهند بود.

با صنوف خاطی برخورد خواهد شد

آنچنان که اخبار موجود در رسانه‌ها نشان می‌دهد، القای تخفیف‌های کاذب به مشتری و نمایش به اصطلاح آف‌های کاذب، تخلف محسوب می‌شود.

چندی پیش، میر اسماعیل صدیق، رئیس اتحادیه صنف پوشاک فروشان کرج در گفت و گویی با رسانه‌ها با اشاره به فعالیت قریب به ۳ هزار و ۵۰۰ واحد صنفی مجوز دار (در عرصه فروش پوشاک و البسه در استان البرز) بیان کرد: در این بین، ۱۰ تا ۱۵ فروشگاه به دلیل اعلام تخفیف‌های غیر واقعی، تذکر گرفته اند و بنر‌های آن‌ها از سوی بازرسان ذی ربط جمع آوری شده است.

وی می‌افزاید: با ورود بازرسی صنعت، معدن و  تجارت و سازمان تعزیرات در خصوص حراج‌های غیر واقعی و دروغین  پرونده تشکیل می‌شود و در صورت لزوم نسبت به پلمپ فروشگاه‌های متخلف اقدام خواهد شد.

به هر ترتیب امید آن می‌رود با دقت نظر و هوشمندی مشتریان و متقاضیان در خرید برای انتخاب محصول و کالای مورد نظر و ارتقای حداکثری سلامت کاری واحد‌های توزیع کننده و صنوف، در واپسین روز‌های باقیمانده از سال، شاهد کمترین تخلفات در بازار کشور باشیم، بازاری که به دلیل مشکلات اقتصادی با نارسایی‌های متعددی مواجه است و به تبع عجین شدن آن با برخی از تخلفات، بر عمق چالش‌های پیش روی آن می‌افزاید.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

ایران یک بازر بکر برای خودروسازها است/ چینی‌ها پیش فروش خودرو را منوط به وجود کامل قطعه کرده‌اند/ مشکلی در تامین قطعه نداریم

بابک صدرایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص وضعیت تولید خودرو و نحوه پیش فروش آن در کشور گفت: مطابق قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرویی که پیش فروش می‌شود باید قطعات منفصله آن در کارخانه موجود باشد و سپس پیش فروش و ثبت نام صورت بگیرد کما اینکه دیگر کمپانی‌های خودروسازی نیز در کشورهای دیگر چنین کاری انجام می‌دهند.

وی افزود: این شرکت به صورت جوینت ونچر با چینی‌ها اولین شرکت چینی خودروسازی در ایران است و سهم شریک چینی 49 درصد و مدیرعامل نیز از سوی شریک چینی معرفی می‌شود بنابراین شرکای چینی ما نقش مستقیمی در سیاستگذاری‌ها و نحوه فروش خودرو دارند.

وی ادامه داد: در بین شرکت‌های خودورساز داخلی شرکت ما کمترین افزایش قیمت را داشته است ضمن اینکه شریک چینی بر روی مسئله پیش فروش بسیار حساس است و اعلام کرده وقتی قطعات کامل خودرو در انبار شرکت موجود باشد ما می‌توانیم اقدام به پیش فروش کنیم بر همین اساس است که مدت تحویل ما 3 تا 6 ماه است و معمولا تاخیری در تحویل خودروها نداریم.

صدرایی گفت: در این بازار آشفته بازار خودور داخلی ما تنها شرکتی هستیم که هم تولیدات‌مان مطابق برنامه است و هم به روز خودروها را به مشتری تحویل می‌دهیم و این سیاست ابلاغی از سوی مدیرعامل چینی ما است.

وی تاکید کرد: برای ما خوشنامی و رضایت مشتریان در اولویت بوده و حتی از سودآوری مهمتر است.

صداریی تصریح کرد: آمریکا به طور مستقیم صنعت خودرو ایران را تحریم کرد و همین عامل باعث شد که شرکت‌های چینی با احتیاط بیشتری با شرکای ایرانی خود کار کنند و حتی برخی از آنها به طور کامل قطع رابطه کردند ما نیز به سبب اینکه بخش خصوصی هستیم و بوروکراسی و پیچ و خم‌های کارخانه‌های دولتی را نداریم توانستیم راحت‌تر با چینی‌ها کار کنیم اما همین تحریم‌ها باعث شد پروژه توسعه ما و هدفگذاری برای صادرات فعلا مسکوت بماند.

وی افزود: شرکت خودروسازی چینی به دلیل سرمایه‌گذاری زیادی که در ایران کرده نمی‌تواند به آسانی بازار را ترک کند و می‌توان گفت که با وجود شرایط فعلی این شرکت در ایران ماندگار است و به تولید خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: بازار ایران یک بازر بکر برای خودروسازها است ضمن آنکه می‌تواند به عنوان مرکزی برای صادرات به دیگر بازارهای منطقه نقش داشته باشد.

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: مشکلات اقتصادی اخبار اقتصادی صنعت

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۱۵۸۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری آثار ایرانی در حراج کریستیز
 • تخفيف مجموعه حيات وحش دارآباد به کارکنان شهرداري تهران
 • ۳۱ درصد آمار فروش کریستیز به هنرمندان ایرانی رسید/ فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری آثار ایرانی‌ها در حراج کریستیز
 • افزایش پیامبران دروغین در اندونزی
 • معرفی خودرو‌هایی که تا ۱۰۰ میلیون آب خورده‌اند/ آپارتمان‌های بالای شهر تهران متری چند؟
 • تخفیف 50 درصدی هتل های تهران در نوروز به علت گرانی های اخیر
 • اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به سرعت نرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند/ ثبات نسبی اقتصادی در سال ۹۷ بزرگترین اتفاق بود/ برخی با حقه بازی وام سنگین گرفتند/ برخی مدیران برای ماندن در میزشان به یک سری افراد وام‌هایی دادند
 • اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به سرعت نرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند/ ثبات نسبی اقتصادی در سال ۹۷ بزرگترین اتفاق بود/ برخی با حقه بازی وام سنگین گرفتند
 • گلایه نماینده مجلس از قصور مسئولان در کنترل بازار عید/ تمام بدنه دولت مسئول رسیدگی به سیل زدگان هستند
 • دولتمردانی که به استقلال ایرانی چوب حراج زدند!
 • چابهار، نگین درخشان خلیج فارس
 • مرحله دوم عرضه میوه عید ستاد تنظیم بازار در قزوین آغاز شد
 • فرهنگ‌سازی و ایجاد فضای مناسب در گالری‌ها از عوامل تاثیرگذار در فروش آثار هنری هستند
 • مظنه خرید هدیه خاص نوروز/ قیمت خودرو‌های آلمانی در بازار چقدر است؟
 • وزیری که از نظر مجلس کارنامه قابل قبولی ندارد/ مردم شکرگزاری کنند که هست!/ ماجرای پیرمرد کشاورزی که برای حجتی شعر خواند
 • ابعاد کوچکتر و قیمت پایین افزایش فروش آثار هنری را به دنبال دارد// سوم فروردین ماه
 • تخفیف ۵۰ درصدی هتل‌های پایتخت برای میهمانان نوروزی
 • تخفیف ۵۰ درصدی هتل‌ها برای مسافران نوروزی
 • فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار مسخره است