زاهدان- ایرنا- رودخانه زیبا و دائمی کاجو قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان با فضای سبز و دلنشین خاطره ای خوش و به یادماندنی را برای مسافران و گردشگران نوروزی این شهرستان رقم زده است.

به گزارش ایرنا رودخانه کاجو در قدیم به نام «گاجان» مشهور بوده و نام قدیمی قصرند نیز «گنج آبه» موسوم بوده و نام «گاجان» به مروز زمان به «کاجه» و «کاجو» تغییر یافته است.
این رودخانه یکی از سرخانه های اصلی رودخانه باهوکلات در بلوچستان است.در حاشیه این رودخانه آثار پیش از تاریخ عظیمی نظیر دمبیگان و سیاه بن را می توان مشاهده کرد.
شهرستان قصرقند علاوه بر آثار تاریخی و صنایع دستی شاخص دارای جاذبه ای طبیعی فراوانی نظیر آبشارها، باغات میوه گرمسیری و شالیزار است.
بدون شک گذران یک روز در کنار این جاذبه ها می تواند خاطره و سفر خوش و خاطره انگیزی را برای گردشگران به ارمغان آورد.
شهرستان قصرقند در زمان گذشته به «گنداوک» معروف بوده و به مرور زمان به «گنج آور» تغییر نام داده است.
در زمان هجوم استعمارگران پرتغالی کشت نیشکر را در این منطقه رواج دادند و از آنجایکه نیشکر ماده اولیه تولید شکر بوده نام «گنج آور» به قصرقند تبدیل شد.
«مارکوپولو »در حدود سال های 683-687 هجری قمری هنگام مراجعت از چین از مکران و قصرقند که مردم آن منطقه از راه تجارت و کشت گندم، نیشکر و برنج امرار معاش می کردند یاد کرده است.
محمد حسن خان اعتماد السلطنه نیز در باره این شهرستان نوشته است که قصرقند در واقع پایتخت همه مکران است قلعه محکمی دارد و بر روی تپه بلندی واقع شده و محل نشیمن حکمران است.
این شهرستان دارای آثار متعدد تاریخی نظیر نقاشی های بسیار زیبا روی سنگ، قلعه ها، قبرستان های تاریخی، اماکن مقدس قدیمی و قنات های کهن است.
در جوار رودخانه کاجو آثار باقی مانده قبل از تاریخ به صورت نقاشی های بسیار زیبا بر روی سنگ ها به چشم می خورد، این سنگ­ نگاره ها که متعلق به هزاره ­های سوم و دوم قبل از میلاد بوده دارای هشت صحنه­ مجزا و همچنین نقوش منفردی است.
نقش انسان با بدن های مثلثی، نقش بزکوهی، گاو کوهاندار، قوچ با دو شاخ مواج افقی و وارونه، سگ، مار شاخ دار، حمله سه گربه سان به طرف چند بز، حیوانی شبیه به غزال با گردنی بلند، صحنه شکار بزکوهی توسط انسان کمان به دست، حمله شیر به غزال، ماه و ستاره، کبک، عقرب، شتر، اسب، رد دست و رد­پای انسان اهم نقوش این سنگ نگاره های قصرقند را تشکیل می دهد.
از دیگر آثار تاریخی قصرقند می توان به قلعه تاریخی «قصرقند» و قلعه تاریخی« بُگ» متعلق به دوره صفویه نام برد.
قلعه تاریخی «قصرقند» در مرکز شهر و قلعه تاریخی «بُگ» با مساحت کمتر از پنج هزار متر مربع در بخش ساربوگ قرار دارد.
قلعه «بُگدر» در 2 طبقه استوار است که درعهد قاجارها توسط خان های محلی مورد استفاده قرار می گرفت.
قبرستان تاریخی هیت مربوط به زمان قبل از اسلام، قبرستان قدیمی کدرم، قبرستان قدیمی کلر تلنگ، قبرستان قدیمی هپتاری در کوه کوچو، قبرستان قدیمی شارک در عهد مغولان، قبرستان قدیمی سنی بازار و قبرستان قدیمی ماران گز در حوالی روستای ماران گز مهمترین قبرستان های تاریخی قصرقند محسوب می شود.
به گزارش ایرنا قصرقند در شمال شهرستان چابهار در ارتفاع 450 متری از سطح دریا واقع شده است.
7316**3213

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شفر از قلعه نویی حمایت کرد

درپی باخت استقلال در دربی و حواشی پیش آمده بعد از آن، این بار وینفرد شفر در واکنش به پخش فیلم داخل رختکن استقلال گفت: شنیدم سرمربی فعلی سپاهان قبلا در رختکن استقلال با یکی دو بازیکن برخورد شدیدی داشته است. این اتفاق حتی فیلمبرداری هم شد. به نظر من کسی که این فیلم را گرفته، چه بازیکن باشد و چه فرد دیگری باید اخراج شود چون یک خائن است! آن فرد با این اقدام خود یک تیم را نابود می‌کند.
به گزارش صدای ایران از ورزش3، ماجرای لو رفتن اتفاقات درون رختکن ها در فوتبال ایران نه برای امروز است نه برای دیروز بلکه قصه درازی دارد که ترکش های آن این فصل دامن سرمربی آلمانی استقلال را هم گرفت.
برگزاری دربی 89 در تعطیلات نوروزی 98 باعث شد تا اتفاقات رخ داده در رختکن این تیم حداقل برای یک روز هم شده رسانه ای نشود اما برخلاف پیش بینی ها این بار خود مدیریت باشگاه استقلال بود که بعد از نشست اضطراری هیات مدیره در بیانیه ای درگیری های رخ داده بین دو نیمه دربی را تایید و خاطیان را جریمه کرد. وینفرد شفر که مدعی است بعد از شکست در دربی احضار نشده و تنها برای آشنایی با اعضای هیات مدیره به نشست رفت، در واکنش به این ماجراها و تصمیماتی که اتخاذ شد با بیان این که هر کس اطلاعات درون خانوادگی تیم ها را به بیرون ببرد، خائن است نهیبی نیز به اتفاقات درون رختکن استقلال در لیگ هشتم زد و پای امیر قلعه نویی و خیانتی که در آن سال با فیلمبرداری پنهانی از صحبت های او شد، را به ماجرا کشید.
به قلعه نویی خیانت شد
شفر در تازه ترین گفتگوی خود گفت: «شنیدم سرمربی فعلی سپاهان قبلا در رختکن استقلال با یکی دو بازیکن برخورد شدیدی داشته است. این اتفاق حتی فیلمبرداری هم شد. به نظر من کسی که این فیلم را گرفته، چه بازیکن باشد و چه فرد دیگری باید اخراج شود چون یک خائن است! آن فرد با این اقدام خود یک تیم را نابود می‌کند». سرمربی این روزهای استقلال در حالی به این موضوع قدیمی که در زمان خود جنجال های زیادی به راه انداخت، اشاره کرد که مشخصا از رسانه ای شدن ماجراهای رختکن تیمش بعد از دربی اصلا دل خوشی نداشت.
ماجرای جنجالی رختکن استقلال در شیراز
اما اشاره ای که شفر به فیلم پخش شده از زمان امیر قلعه نویی کرد برمی گردد به اتفاق رخ داده در رختکن ورزشگاه حافظیه شیراز. بین دو نیمه بازی استقلال با فجرسپاسی شیراز، جایی که شاگردان قلعه نویی در یکی از ضعیف ترین نمایش های خود مقابل میزبان شیرازی بازی را واگذار کردند تا امیر در بین دو نیمه بازی با عصبانیت به برخورد با شاگردانش بپردازد. لحظات پرتنش در رختکن همراه با عصبانیت شدید سرمربی وقت استقلال و محکوم کردن بازیکنانی که وظایف خود را به خوبی اجرا نکرده بودند تا میزبان با برتری زمین را ترک کند. قلعه نویی در این دقایق حرف های تند زیادی به زبان آورد که برحسب حساسیت های حاکم بر بازی می شد به او حق داد. برخی صحبت های رد و بدل شده به این شکل بود:
*منم منم پدر تیم استقلال را در آورده است! گل دوم، گل بود ما خوردیم ... توپ معمولی را گرفته آورده کاشته و ... دفاع های ما عین سه نفرشان ... بودند. *کل تیم شان را جمع کنی قراردادشان می شود اندازه یک نفر از استقلال ...
*خجالت بکشید، یک بازیکن نصف و نیمه همه شما را دریبل می کند و می شود ستاره زمین آن وقت شما در زمین راه می روید ...
*وقتی در نشست فنی و آنالیز به جای گوش دادن مسخره بازی در می آورید همین می شود که از مهار بازیکن مستقیم عاجز می مانید...
فیلم چرا پخش شد؟
در سالی که مدیریت استقلال بر عهده واعظ آشتیانی بود گروهی فیلم ساز با امضای قراردادی وظیفه تهیه مستندی با نام "آبی استقلالی" به مناسبت قهرمانی استقلال در لیگ برتر را برعهده گرفت. در فیلم اکران شده این بخش از صحبت های جنجالی امیر قلعه نویی نیز گنجانده شد آن هم در شرایطی که این مربی موفق دیگر با استقلال نبود و بعد از درگیری ها و اختلافات پیش آمده با مدیریت وقت باشگاه به اصفهان و سپاهان کوچ کرده بود. نکته جالب این جا بود که فیلم گنجانده شده در مستند آبی تر از دریا نه به صورت علنی بلکه پنهانی و با گوشی موبایل از رختکن ضبط شده بود و هیچ کس اطلاعی از آن نداشت تا این که فیلم مستند استقلال پخش شد. در آن برهه بسیاری این گونه برداشت کردند که انتشار این بخش از فیلم براساس سیاست خاصی انجام شده است، سیاستی که مدیریت وقت باشگاه آن را ترسیم و به دنبال برتری در جنگ های لفظی و کری های خاص با سرمربی کنار رفته از استقلال بود.
قلعه نویی تشر می زد اما بی احترامی نمی کرد
یکی از بازیکنانی که آن روز پیراهن استقلال را برتن داشت و در رختکن از نزدیک ناظر همه صحبت ها بود، پیروز قربانی مدافع آبی پوشان نام داشت. پیروز که خود به جرگه مربیان پیوسته در خصوص اظهار نظر شفر همین طور درست و غلط بودن پخش آن فیلم به "ورزش سه" گفت:« من هم با حرف وینفرد شفر کاملا موافقم چون درست می گوید. کسی که فیلم رختکن و اطلاعات آن را به بیرون درز می دهد نه به آن شدت اما خب خیانت می کند چون این کار درستی نیست. حتی در این راه آن کسی هم که دستور می دهد اتفاقات رختکن فیلمبرداری شود هم کار درستی انجام نداده است».
مدافع سابق استقلال ادامه داد: «مسئول اول و آخر رختکن در تمام تیم ها سرمربی است. وقتی اقتدار رختکن از دست برود، قدرت مربیان هم از دست می رود درست مثل بلایی که سر مردان بزرگی همچون مورینیو و ... آمد. از همین رو باید به امثال وینفرد شفر یا حتی امیر قلعه نویی در آن سال ها حق داد که واقعا از درز اخبار و اتفاقات درون رختکن تیم های شان شوکه شوند».
قربانی در ادامه تصریح کرد: «به هر حال اطراف استقلال این ماجراها زیاد است چون کنترل تمامی اتفاقات کار سخت و تقریبا غیرممکنی به نظر می رسد. به هر حال پیش می اید که رختکن تیم هایی مثل استقلال با این گونه ماجراها روبرو شود. در این راه هر مربی هم سیاست و سیستم خاصی دارد. امیرخان قلعه نویی هم از آن دست مربیانی بود که برای نشان دادن قدرتش در رختکن سیستم تشر زدن به بازیکنان را در پیش می گرفت. البته این تشر در کنار احترام بود نه این که بخواهد ناسزای بدی از دهانش خارج شود».
این چهره خوشنام استقلالی ها در پایان گفت:« آن روز در شیراز ما روز خوبی نداشتیم. 4-1 به فجرسپاسی باختیم آن هم در شرایطی که همه از ما انتظار قهرمانی داشتند. البته ما در نهایت هم قهرمان شدیم اما همین تشرهای به موقع بود که ما را از خواب بیدار می کرد که چاشنی این تشرها هم حرف هایی بود که همه شنیدند. البته حرفه ای این بود که هیچ وقت مسائل درون خانوادگی رسانه ای نمی شد ولی شد و کاری هم نمی توانستیم انجام بدهیم».
نمونه خارجی دارد یا نه؟
انتشار این گونه فیلم ها یا اخبار درگیری ها در دنیای فوتبال بارها مشاهده شده است اما نه به شکلی که خود باشگاه بخواهد آن را رسانه ای کند. معمولا سیاست گذاری معاونت های رسانه ای در باشگاه های بزرگ و حرفه ای دنیا جلوگیری از تنش و جنجال است، درست برعکس اتفاقات مشابهی که در ایران رخ می دهد. در کشورهای صاحب فوتبال معمولا این رسانه های معتبر و پاپاراتزی ها هستند که این گونه گزارش های جنجالی را منتشر و واکنش های باشگاه ها را برمی انگیزند. اما این که باشگاهی بیاید و خود بخواهد اتفاقات جنجالی و صحبت های مربی تیم را منتشر کند تا کنون دیده نشده است. در این بین می توان به آخرین فیلم منتشر شده از پپ گواردیولا در شبکه های ورزشی معتبر اشاره کرد جایی که حرکات عجیب این مربی در تهییج شاگردانش، تب و تابی که برای اجرای برنامه های تاکتیکی داشت همین طور داد و فریادش بر سر بازیکنان سرو صدای زیادی به راه انداخت.

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: فرهنگي گردشگري جاذبه هاي ديدني قصرقند

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۲۱۸۹۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کرم پروانه گربه نوروزی به مراتع زیرکوه هجوم آورد
 • همدان| مرمت بناهای تاریخی نهاوند مانع از آسیب جدی آن‌ها در سیل اخیر شد
 • چند طرح کشاورزی و عمرانی در روستاهای قلعه گنج افتتاح شد
 • افتتاح چند طرح عمرانی و تولیدی در قلعه گنج با حضور رییس بنیاد مستضعفان
 • برگزاری رالی فولکس واگن‌های قدیمی در جهرم + فیلم
 • رشد۹۲ درصدی اقامت مسافران در سمنان
 • انبوه مهربانی، اندوه سیل را برد
 • نبض بازار قدیمی سنندج کُند می‌زند+تصاویر
 • نقد رمان احمد شاکری به شیوه او؛ لجن‌پاشی بر چهرۀ تابناک دفاع مقدس
 • پرونده قدیمی؛ چه کسی به استقلال خیانت کرد؟
 • اسکان مسافران نوروزی در گناوه به خوبی کنترل و مدیریت شد
 • چالشی به نام آرامستان‌های طایفه‌ای در یاسوج؛ متولی تامین آب شرب ‌استمداد ‌طلبید‌
 • نگاهی به مستند «قصرقند»؛ روایتی پرهیجان از ابوبکر بغدادی شرق ایران!
 • اعتبارات موجود کفاف مرمت بناهای تاریخی کردستان را نمی دهد
 • چه بیماری‌هایی فضانوردان را تهدید می‌کند؟/ ساخت عینکی برای حفاظت از سلامت چشم مسافران فضایی
 • برنامه یادبود و خاکسپاری دکتر اقتداری در تهران و گراش
 • کمپانی اپل با گوشی‌های قدیمی خود چه می‌کند؟ +تصاویر
 • احیای محور قدیمی و تاریخی خر‌م‌آباد به معمولان
 • احیای محور قدیمی و تاریخی خر‌م‌آباد به معمولان/ ساخت ۶ کیلومتر تونل در محور صعب‌العبور لرستان