خبرگزاري آريا - بيرجند - ايرنا - معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي گفت: بارندگي هاي 72 ساعت گذشته سبب شد بيش از 22 ميليون مترمکعب روان آب در سازه هاي آبخيزداري استان مهار شود.

محسن يوسفي دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: آب باران، روان آب و سيلاب در 2 هزار و 300 سازه آبخيزداري منابع طبيعي اعم از سنگي، سنگي ملاتي و خاکي استان جمع ‌آوري شد.
وي بيان کرد: از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 97) تاکنون بيش از 55 ميليون مترمکعب روان آب در سازه هاي آبخيزداري استان خراسان جنوبي جمع آوري و مهار شده است.
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي اظهار داشت: تاکنون 100 درصد سازه هاي آبخيزداري استان پر و برخي 2 يا سه مرتبه سرريز شده که نسبت به تخليه يا مهار آب ها اقدام شد.
** سازه هاي آبخيزداري خسارتي نداشته است
وي با بيان اينکه وضعيت آبگيري سدهاي استان کنترل شده است تصريح کرد: تاکنون هيچ موردي از تخريب يا خسارت سيلاب به سازه هاي آبخيزداري استان گزارش نشده است.
يوسفي گفت: سازه هايي که در وضعيت بحراني تر قرار داشتند، کنترل و خروجي آب مديريت شد تا خسارتي بوجود نيايد.
وي افزود: در برخي مناطق از جمله شهرستان خوسف سازه هاي مردمي و بدون کارشناسي ايجاد شده بود که قبل از بارندگي ها نسبت به تخريب سازه اقدام شد تا منجر به خسارت هاي احتمالي نشود.
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي گفت: سال گذشته از محل صندوق توسعه ملي 159 ميليارد ريال اعتبار براي اجراي سازه هاي آبخيزداري به استان خراسان جنوبي اختصاص يافت.
وي افزود: بهمن سال گذشته 97 سازه آبخيزداري با حجم عمليات 452 هزار مترمکعب با استفاده از اين اعتبار در استان به بهره برداري رسيد که اکنون تمامي اين سازه ها آبگيري و پر شده است.
يوسفي با بيان اينکه 95 درصد سازه ها در بالادست قنوات و منابع آبي اجرا شده است گفت: اجراي اين سازه ها 100 درصد در آبگيري قنوات استان تاثيرگذار است.
سامانه بارشي از 2 روز گذشته در خراسان جنوبي فعال شد و فعاليت آن ديروز (يکشنبه) در سراسر استان شدت گرفت به گونه اي که برخي محورهاي اصلي، فرعي و روستايي مسدود شد و خسارات مالي نيز بر جا گذاشت.
بارندگي هاي روز گذشته استان بي سابقه بوده به طوري که در برخي شهرستان ها تا 100 ميليمتر بارندگي گزارش شده است.
با توجه به اخطاريه و هشدارهاي هواشناسي و مديريت بحران کشور و پيش بيني بارندگي هاي سنگين و شديد در منطقه، 302 تيم امدادي و عملياتي در استان خراسان جنوبي به حالت آماده باش کامل هستند.
رئيس جمهوري نيز امروز (دوشنبه) در تماس تلفني با استاندار خراسان جنوبي، آخرين وضعيت منطقه، بارش ها و خدمت رساني به مردم اين استان را جويا شد و دستور استفاده از تمام ظرفيت ها و بسيج امکانات براي رسيدگي به مشکلات ناشي از سيل در استان را صادر کرد.
استان مرزي و کويري خراسان جنوبي به مرکزيت بيرجند 11 شهرستان دارد.
7557*3028
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خسارت ۷۲۷ میلیارد تومانی سیل به میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

به گزارش ایلنا، وضعیت نامناسب آب و هوا، بارندگی‌های گسترده، طغیان رودخانه‌ها، جاری شدن سیل، رانش زمین و تخریب راه‌های ارتباطی و مواصلاتی در بخش‌های وسیعی  از کشور به ویژه در مناطق شمالی، غربی، جنوبی و در استان‌هایی همچون گلستان، مازندران، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خراسان شمالی، خوزستان، سیستان و بلوچستان طی چهار هفته گذشته مشکلات و خسارت‌هایی را در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بار آورده است.

علی‌رغم اقدامات پیشگیرانه در آثار قابل دسترسی و شدت سیلاب در استان‌های شمال، غرب و جنوب کشور نخستین بازرسی‌ها و اعلام گزارش‌های اولیه خسارات وارده با فرونشست حجم سیلاب‌ها و امکان حضور کارشناسان از ۵ فروردین ماه فراهم شد.

طبق بررسی‌های اولیه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعدادی از آثار تاریخی ۲۴ استان کشور، کارگاه‌ها و ابزار صنایع دستی ۱۱ استان و زیر ساخت‌ها و راه‌های مواصلاتی ۱۳ استان در اثر بارش باران و سیلاب دچار آسیب و بنا بر بررسی‌ها و پایش‌های  اولیه انجام‌شده میزان خسارات اولیه در سه حوزه یاد شده ۷۲۷ میلیارد تومان اعلام شده است  و برآورد رقم دقیق خسارت در استان‌های مختلف ادامه دارد.

 بر این اساس در حوزه میراث فرهنگی به ۸۰۰ اثر تاریخی حدود ۳۸۵ میلیارد تومان، در حوزه صنایع‌دستی و کارگاه‌هایی که بیشتر در روستاها فعالیت داشتند بالغ بر۱۶۶ میلیارد تومان و در بخش گردشگری و زیرساخت‌های این حوزه حدود ۱۷۷ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

پایش‌ها و بررسی‌های میدانی صورت گرفته به گفته معاون میراث فرهنگی کشور حاکی از آن است که بیشترین خسارت‌ها در استان‌های لرستان حدود ۵۰ میلیارد تومان، خوزستان حدود ۴۵ میلیارد تومان و گلستان حدود ۴۰ میلیارد تومان بوده است.

با این حال لایروبی و کاوش کانال‌های دفع سیلاب توسط بنیاد پارسه و پاسارگاد و با تلاش باستان شناسان  طی سال های ۸۱ تا ۹۳ در تخت جمشید در مسیری ۱۲۰۰ متری،  موجب شد تا سیلاب در تخت جمشید  به طور کامل تخلیه و به بیرون هدایت شود. هرچند سیلاب و بارندگی‌های شدید در نقش رستم موجب شد  تا ترک خوردگی موجود درآرامگاه‌های نقش رستم افزایش یابد.

اقدامات پیشگیرانه از گلستان تا خوزستان

به گفته محمد حسین ارسطوزاده (مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر)، مرمت‌ها و استحکام بخشی‌های صورت گرفته در قالب پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر در سال‌های گذشته، حضور نیروهای مجرب در زمینه مدیریت و کنترل و اشراف استادکاران  مستقر در این پایگاه  در خصوص لایروبی دریچه‌ها و برطرف کردن انسدادهای مجاری آب، کنترل دریچه‌ها و پایش شبانه روزی دبی آب از طریق ارتباط مستقیم برقرار شده با سازمان آب استان خوزستان  و دریافت آمار روزانه و اطلاعات لازم و تمهیدات مورد نیاز به منظور پیشگیری از وارد آمدن آسیب به سازه‌های آبی شوشتر از جمله دلایلی است که حجم بالای آب خروجی از دالان‌های سازه‌های آبی شوشتر به بیرون هدایت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان نیز آماده باش پرسنل اداره کل، ادارات شهرستانی و یگان حفاظت و پایش لحظه‌ای برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، حضور در اکیپ‌های پشتیبانی، کمک رسانی و مشارکت در عملیات امدادی، هماهنگی با فرمانداران، پیمانکاران پروژه‌های تاریخی و شهرداران  را از جمله عواملی دانست  که در سیل و آبگرفتگی اخیر، بناهای تاریخی همچون پل آق قلا، میراث جهانی گنبد قابوس، بافت تاریخی و موزه گمیشان، بافت تاریخی استرآباد (گرگان) و موزه ها از گزند آسیب‌های مهیب سیل در امان بماند.

فعالیت موثر یگان حفاظت میراث فرهنگی

یگان حفاظت میراث فرهنگی از جمله مهمترین یاری رسانان در رویداد سیلاب اخیر بود که به منظور اجرای اقدامات تامینی و حفاظتی مناسب برای پیشگیری از تحمیل خسارت به آثار تاریخی – فرهنگی و اعلام آماده باش کامل نیروهای یگان حفاظت در شرایط بحران، با تهیه دستورالعمل طرح مقابله با بلایای طبیعی و ابلاغ آن به فرماندهان و مسئولین پایگاه‌های سراسر کشور از طریق بهره گیری مناسب و حداکثری از تجهیزات، منابع و ظرفیت‌های موجود در تشدید حفاظت و صیانت ازاماکن تاریخی اقدام کرد.

سردار امیر رحمت الهی (فرمانده یگان حفاظت) تشکیل ستاد متمرکز بحران با آماده باش کامل نیروها و اجرای طرح احضار کارکنان، نسبت به توزیع غذای گرم به سیل زدگان، بلوک بندی مبادی ورود و خروجی، نظارت بر عملیات حفر کانال آب جهت هدایت سیلاب، ایمن سازی مخازن موزه‌ها، برف روبی و تخلیه آبهای انباشته، سرکشی مداوم سدهای فلزی و آب بندها در مجاورت اماکن تاریخی و بازدید مستمر از بناهای در معرض خطر با هماهنگی عوامل انتظامی  و تعامل با ایستگاه آتش نشانی و واحدهای امدادرسان به منظور کاهش حوادث احتمالی مرتبط با موزه ها و بناهای تاریخی تا پایداری شرایط جوی  را از اهم اقدامات این یگان برشمرد.

صیانت از قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک از جمله آثار تاریخی استان لرستان است که در جریان بارندگی‌های شدید اخیر بخشی از ضلع غربی تپه‌ای که قلعه بر روی آن بنا شده تخریب شده است. نجات بخشی این قلعه علیرغم شدت بارندگی‌ها از همان روزهای نخست در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان قرار گرفت و برای جلوگیری از آسیب  بیشتر به قلعه پوشش‌هایی در نقاط مختلف آن اجرا شد.

 آواربرداری قسمت‌هایی از قلعه و مهار طغیان چشمه‌های جاری در زیر تپه از دیگر تمهیدات در حین بارندگی بر روی این اثر تاریخی به شمار می‌رود. تشکیل شورای راهبردی قلعه «فلک الافلاک» برای مرمت اضطراری آن با توجه به تخریب بخشی از تپه قلعه  از دیگر اقدامات در دست اجرا برای نجات بخشی این تپه تاریخی و نگین شهر خرم آباد است.

با وجود گستره شدید بارشی در حدود ۲۵ استان کشورو تشکیل سیلاب‌ها ادارات کل استانی با همراهی نیروهای یگان حفاظت با اقدامات مختلفی همچون ایجاد سیل بند و عدم نفوذ سیلاب به موزه‌ها، هدایت روان آب‌های منتهی به آثار تاریخی با ایجاد کانال، پاکسازی و آوار برداری در بناهای موجود در روستاهای تاریخی همچون یوش، برگزاری جلسات اضطراری با اداره‌های  کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در هم اندیشی برای ساخت پل‌های موقت در جوار پل‌های تاریخی  مانند پل گاومیشان ایلام که دچار آسیب شده‌اند، بازدیدهای نظارتی و احصا موارد در خطر و اولویت دار توسط کارشناسان زیربط، بارگذاری کیسه‌های شنی در اطراف بناهای تاریخی به صورت حصار،  لایروبی بناهای تاریخی گام‌های موثری در کاهش آسیب‌های وارده به آثار تاریخی داشتند.

پاک سازی رودخانه فصلی روستای کارشک در خراسان جنوبی از درختان گز و درختچه جهت عدم خسارت به پل و حمام تاریخی روستا، آماده سازی کیسه‌های شن و خاک در ورودی موزه‌ها، نصب روکش پلاستیک در پشت بام خانه‌های خشتی و گلی، پوشش دریچه‌های دفع رطوبت مسجد جامع روستا از دیگر اقدامات پیشگیرانه با همراهی نیروی‌های یگان حفاظت جهت مقابله با هر گونه خطر احتمالی در مسیرهای منتهی به آثار تاریخی است.

حضور و بازدید  جودانی جیگلی (کارشناس اعزامی از یونسکو) با همراهی معاون میراث فرهنگی کشو، مدیرکل امور پایگاه‌ها و مسئولان استانی به منظور بررسی مشکلات آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی  استان خوزستان شامل سازه‌های آبی شوشتر، چغازنبیل، پل تاریخی و محله لوریان واقع در بافت تاریخی دزفول این شهرستان با هدف بررسی وضعیت پایداری و عوامل فرسایشی‎ آسیب‎رسان از دیگر تمهیدات نجات بخشی آثار است .

همچنین قرار است پس از مراجعت کارشناس یونسکو و مشورت با تیم کارشناسی سازمان میراث فرهنگی و دیگر کارشناسان یونسکو، گزارش و گزینه‎های پیشنهادی ظرف یک ماه آینده  به عنوان  پایه و اساس برنامه‎های اجرایی برای حفاظت آثار تدوین و مطرح شود.

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

کاظم تارتار؛ از کنایه به خانم‌ها تا نخستین برنده ۱۰۰ میلیونی برنده باش!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ظرفیت سازه استاکر و ریکلایمر کارخانه مگنتیت در کرمان افزایش یافت
 • هشدار درباره وزش باد شدید و بارش رگباری در خراسان جنوبی
 • طرح های آبخیزداری در استان تهران تداوم می یابد
 • بارش باران در محور فیروزکوه/تردد در هراز روان است
 • میزگرد سیلاب - ۳ | اجحاف منتقدان به صنعت سدسازی/ جنگل آمازون هم جلوی سیل کرخه را نمی‌گرفت + فیلم
 • حدود ۳۸۵ میلیارد تومان به ۸۰۰ اثرتاریخی خسارت ناشی از سیل وارد شد
 • مهار ملخ‌ها در جنوب، حشره‌ای که طوفان به پا می‌کند
 • مهار یک سیلاب دیگر در سد دز
 • سیلابی دیگر در سد دز مهار شد
 • استاندار لرستان: سد تنظیم‌کننده‌ای برای مهار سیل نداشتیم /‌ سیل لرستان را سال‌ها به‌عقب برد
 • مدیریت روان آب ها منجر به نفوذ ۱۶۰ میلیون متر مکعب آب به سفره های آب زیرزمینی /مهار سیلاب از طریق سازه های آبخیز داری
 • سازه هاي آبخيزداري باعث ذخيره 120 ميليون مترمکعب روان آب شد
 • وجود سازه‌های بدون مجوز خطر جدی در سطح شهر یاسوج/ اصول ایمنی در این سازه‌ها به کار نرفته است
 • سد تنظیم‌کننده‌ای برای مهار سیل نداشتیم/ سیل، لرستان را سال‌ها به عقب برد اگرچه برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم/ از بین رفتن 1000هکتار زمین استان به طور کامل و سرگردانی 35 هزار خانوار لرستانی
 • بارندگی‌ها برای مردم سیستان و بلوچستان نعمت بزرگی بود/ دولت آب‌ها را در داخل مرزها مهار کند/ مشکل بی‌آبی در بسیاری از شهرها و روستاها رفع شد
 • تردد روان خودرو‌ها در محور‌های هراز و فیروزکوه
 • تردد روان خودروها در محورهای هراز و فیروزکوه
 • تردد روان در هراز و فیروزکوه
 • انجام اقدامات پیشگیرانه از نفوذ روان آب‌ها به شهر آبادان