رویکردی که حزب‌الله لبنان در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور خود اتخاذ کرده است، می‌تواند به الگویی برای حشدالشعبی عراق تبدیل گردد.

به گزارش مشرق، «از جمله ظرفیت‌های انسانی عراق، جوانان این کشور هستند که در قضیه‌ی مقابله با فتنه‌ی داعش، امتحان خوب و تحسین‌برانگیزی دادند و آنچه اتفاق افتاد حادثه‌ای تاریخی بود.» این جمله را حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ فرمودند و با تأکید بر استفاده از ظرفیت جوانان عراق برای ساختن آینده این کشور از تجربه‌های موفق تکیه به آن‌ها سال‌های اخیر یاد کردند.
یکی از مصادیق ظرفیت بالای جوانان عراقی، نیروهای مردمی نظامی یا «حشدالشعبی» هستند که برای بیرون راندن داعش از کشورشان به میدان آمدند. به‌همین مناسبت، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشتی از مهدی ازرقی ، به ب ررسی نقش حشدالشعبی در اقتدار عراق امروز و رویکردهایی که این نیروی مردمی در ادامه مسیر باید به آن‌ها توجه کند ، پرداخته است.


تأکید رهبر انقلاب اسلامی بر حفظ و تقویت حشدالشعبی عراق در شرایطی است که کشورهای غربی خصوصاً آمریکا به بهانه‌های مختلفی خواستار انحلال این تشکیلات مردمی شده و فشارهای زیادی را به دولت عراق وارد کرده‌اند. در این شرایط راهبرد اصلی برای حفظ و تقویت حشدالشعبی، ورود این تشکیلات به فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آذرماه سال ۱۳۹۵ در حضور جمعی از نمایندگان احزاب شیعی عراق، ضمن تأکید بر حمایت و تقویت حشدالشعبی، این نیروها را یک ثروت عظیم و ذخیره‌ی بزرگ برای امروز و فردای عراق دانستند. ۱ با نگاهی به عقبه‌ی شکل‌گیری و کارکرد این تشکیلات در عراق می‌توان به فلسفه‌ی این تعبیر ارزشمند در بیانات رهبر انقلاب پی برد.

حمله‌ی داعش نقطه‌ی عطف مهمی در جلب مشارکت مردم عراق برای تعیین سرنوشت کشور خود بود که با حکم مرجعیت این کشور مبنی بر لزوم حضور جوانان در جنگ برابر گروه‌های تروریستی، شکل تازه‌ای به خود گرفت. پس از حکم مرجعیت، سیل پرشور حضور جوانان عراقی برای نبرد با نیروی تروریستی داعش و دفاع از حریم کشور خود منجر به شکل‌گیری تشکیلاتی نظامی به نام «الحشدالشعبی» یا همان بسیج مردمی شد.

نهادهای مذهبی و سیاسی مختلف در عراق اقدام به نام‌نویسی و سازماندهی متقاضیان حضور در حشدالشعبی کردند و زیرشاخه‌های متعددی را ذیل این سازمان مردمی تشکیل دادند. از جمله‌ی این زیرشاخه‌ها می‌توان به کتائب حزب‌الله، عصائب اهل الحق، سازمان بدر، کتائب سیدالشهداء، حرکة النجباء و… اشاره نمود. به‌طور قطع می‌توان گفت دلیل اصلی شکست داعش در عراق حضور نیروهای حشدالشعبی در کنار ارتش این کشور بوده است.

حال پس از شکست داعش، کشور عراق تجربه‌ای ارزشمند و ذخیره‌ای گرانبها در میان جوانان خود به دست آورده است که می‌تواند همچنان در مسیر تعیین سرنوشت این کشور ایفای نقش کند. مردمی بودن، تکیه بر جوانان و مبانی اعتقادی محکم، سه رکن اصلی حشدالشعبی هستند که بوسیله‌ی آن‌ها می‌تواند بازیگر کلیدی تحولات آینده‌ی عراق باشد.


حشدالشعبی، عامل اقتدار عراق


بر همین اساس رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور عراق با ایشان با بیان اینکه تکیه بر جوانان زمینه‌ساز انجام کارهای بزرگ است، فرمودند: «نمونه‌ی بارز نتایج فوق‌العاده‌ی تکیه بر جوانان، شکل‌گیری حشدالشعبی در جریان مبارزه با تروریسم تکفیری بود که باید آن را حفظ کرد». ۲

آن‌چه که روشن است سیاست کشورهای غربی از جمله آمریکا در قبال عراق، ضعیف و وابسته نگه داشتن این کشور است. طبق مستندات متعدد در جنگ برابر داعش، آمریکا حتی اقدام به کمک‌رسانی نظامی به تروریست‌ها نیز کرده است. علاوه بر آن عملکرد شرکت‌های چند ملیتی نفتی در عراق نیز مشخص می‌سازد که سیاست اصلی این کشور، تضعیف زیرساخت‌های عراق بوده است.

در راستای همین سیاست نیز پس از قطعی شدن شکست داعش در عراق تاکنون، خبرهای متعددی مبنی بر درخواست آمریکا و برخی کشورهای غربی از دولت عراق برای انحلال حشدالشعبی شنیده می‌شود. اواخر خردادماه سال ۱۳۹۶ نیز رهبر انقلاب با اشاره به مخالفت آمریکا و برخی کشورهای دیگر با حشدالشعبی، دلیل اصلی آن را هدف این کشورها برای از بین بردن عامل اصلی اقتدار عراق بیان داشتند. ۳


فشارهای غرب برای انحلال حشدالشعبی


در یکی از مواضع کشورهای غربی در قبال حشدالشعبی، ماکرون، رئیس جمهور فرانسه آذرماه سال گذشته در دیداری که با نخست‌وزیر اقلیم کردستان در پاریس داشت، صراحتاً از دولت بغداد خواست تا همه‌ی گروه‌های شبه‌نظامی از جمله واحدهای حشدالشعبی را منحل کند! ۴

در ماه‌های اخیر نیز با شروع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این موضوع به ابزاری برای تحت فشار قرار دادن عراق از سوی آمریکا تبدیل شده است و مقامات آمریکایی مکرراً از انحلال حشدالشعبی در ازای صدور معافیت عراق از این تحریم‌ها صحبت می‌کنند. در همین راستا فراکسیون پارلمانی سازمان بدر عراق چندی پیش در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا مبنی بر انحلال حشدالشعبی به‌عنوان شرط معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد: «شرط واشنگتن برای انحلال این نیرو در مقابل معافیت از تحریم‌های ایران امری توجیه ناپذیر است؛ چرا که حشدالشعبی، یک نیروی قانونی است». ۵ پیش از آن نیز یکی از رهبران عصائب اهل الحق عراق نیز از وجود فشارهایی از سوی آمریکا برای انحلال حشدالشعبی خبر داد. ۶

همچنین در دی ماه سال جاری، شبکه‌ی سعودی العربیه، فهرستی از اسامی ۶۷ گروه از زیرشاخه‌های سازمان حشدالشعبی عراق را منتشر و ادعا کرد آمریکا از دولت عراق خواسته تا این گروه‌ها را تحریم و خلع سلاح کند. ۷ کمی پس از آن نیز خبری مبنی بر احتمال بمباران مواضع حشدالشعبی از سوی رژیم صهیونیستی و تحت حمایت آمریکا منتشر شد. ۸ این خبرها با موضع اخیر وزیر امور خارجه‌ی عراق ۹ در خصوص رد هرگونه درخواست برای انحلال حشدالشعبی، رسمیت می‌یابد و به‌نظر می‌رسد تلاش زیادی از سوی کشورهای غربی خصوصاً آمریکا برای از بین بردن این تشکیلات مردمی صورت گرفته است.


شرط بقای حشدالشعبی عراق


در این شرایط و با توجه به افزایش فشارهای خارجی برای انحلال بسیج مردمی عراق به بهانه‌ی پایان یافتن جنگ با داعش، این تشکیلات می‌بایست علاوه بر حفظ جایگاه نظامی و امنیتی خود در این کشور رویکرد غیرنظامی را نیز پیش گیرد. روشن است که موضوع از بین رفتن داعش به‌معنای این نیست که هیچ خطری از سوی این نیروی تروریستی متوجه عراق نیست، اما در نگاه بلندمدت و راهبردی حشدالشعبی برای تثبیت تفکر و ساختار خود در عراق، می‌بایست وارد فعالیت‌های غیرنظامی مانند خدمات اجتماعی و عمومی شود.

مشارکت نیروهای حشدالشعبی در طرح‌های عمرانی و آبادانی مناطق مختلف علاوه بر حفظ جایگاه مردمی این نیرو در میان ملت عراق، می‌تواند عاملی بازدارنده در مقابل بهانه‌های مطرح شده در خصوص انحلال این تشکیلات باشد. از طرف دیگر نیاز عراق به بازسازی و تکمیل زیرساخت‌های خود می‌بایست هرچه سریع‌تر و بهتر برطرف شود تا وابستگی این کشور به کشورهای خارجی به حداقل برسد.

همچنین با توجه به نیاز مبرم عراق به تأمین امنیت مسیرهای مختلف تجاری در این کشور، گروه‌های حشدالشعبی می‌توانند نقش کلیدی در رونق تجارت ریلی و زمینی در این کشور ایفا کنند. به‌عنوان مثال این نهاد مردمی می‌تواند با تأسیس شرکت‌های حمل‌ونقل علاوه بر تسهیل جابه‌جایی کالا خصوصاً از ایران به عراق، امنیت انتقال این محموله‌ها به نقاط مختلف این کشور را تضمین کند.


حزب‌الله لبنان، الگویی برای حشدالشعبی عراق


اتخاذ رویکردهای فرهنگی و ورود به فعالیت‌های دینی در میان مردم عراق نیز می‌تواند ضامن حفظ و گسترش فرهنگ بسیج مردمی در این کشور باشد. برای نمونه می‌توان گفت رویکردی که حزب‌الله لبنان در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور خود اتخاذ کرده است، می‌تواند به الگویی برای حشدالشعبی عراق تبدیل گردد که هزینه‌ی آمریکا و جریان‌های مخالف این تشکیلات را برای انحلال آن افزایش دهد.

ایجاد مؤسسه‌ی جهاد سازندگی ۱۰، جمع‌آوری زباله‌های شهری حومه‌ی جنوب بیروت (در سال‌های ۱۹۸۸ میلادی تا ۱۹۹۱ میلادی)، تأمین آب آشامیدنی حاشیه‌ی جنوبی بیروت، فعالیت‌های کشاورزی، توجه به امور بهداشتی و درمانی با احداث جمعیت اسلامی بهداشت و مراکز درمانی و بیمارستانی متعدد، فعالیت‌های آموزشی و ارائه‌ی خدمات کمک آموزشی به دانش‌آموزان، تأسیس کمیته‌ی امداد خیریه اسلامی در جهت حمایت از محرومان از جمله فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی حزب‌الله لبنان در طول سال‌های اخیر بوده است ۱۱ که می‌تواند الگویی برای حشدالشعبی عراق باشد.

۱) دیدار رئیس و اعضای اصلی تحالف ملی شیعیان عراق با رهبر انقلاب، ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ ۲) دیدار رئیس جمهوری عراق با رهبر انقلاب، ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
۳) دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب، ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۴) farda.fr/003D29 ۵) parstoday.com/fa/middle_east-i153436 ۶) mshrgh.ir/873149 ۷) http://fna.ir/bq7502 ۸) https://www.yjc.ir/00SXL0 ۹) http://fna.ir/brcie9 ۱۰) وظیفه این مؤسسه بازسازی خرابی‌های ناشی از تجاوزات اسرائیل و ویرانی‌های ناشی از بلایای طبیعی است. ۱۱) منبع: ویکی شیعه

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برگزاری اولین جلسه قرارگاه خدمت رسانی شهید حاج مهدی عراقی (ره) اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور

به گزارش سرویس اصناف خبرگزاری بسیج، در پی ابلاغ طرح «جهاد همبستگی ملی» از سوی سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین برای کمک به سیل زدگان، سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور اقدام به تشکیل یک قرارگاه خدمت رسانی کردند.

بر اساس طرح «جهاد همبستگی ملی» هر بازاری مسئولیت تأمین یک کالای منزل و هر بازرگان مسئولیت یک سری کالای منزل را بر عهده می گیرد.

قرارگاه خدمت رسانی شهید حاج مهدی عراقی در جهت ساماندهی کمک های اصناف و بازاریان تشکیل شده است که بر همین اساس اولین جلسه این قرارگاه با موضوع «هماهنگی در تأمین کالاهای اساسی منزل سیل زدگان و نحوه کمک به راه اندازی واحدهای صنفی آسیب دیده در سیل برگزار شد.

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: رونق تولید گام دوم انقلاب وعده های روحانی اخبار سیل حزب الله عراق حشدالشعبی عراق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امام جمعه نجف:تصمیمات ضدایرانی ترامپ ارزشی برای عراقیها ندارد
 • ائتلاف آمریکایی بازهم عراقی ها را بمباران کرد
 • تجربه‌هایی که از سیلاب خوزستان به دست آمد/علت حضور حشدالشعبی
 • استعفای رقیب عراقی علیرضا منصوریان رد شد
 • آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق/ عملیات نیروهای ارتش و بسیج مردمی علیه عناصر مخفی داعش برای پاکسازی منطقه راهبردی «وادی حوران» + عکس و نقشه میدانی
 • سپاه پیشگام کمک رسانی در مناطق سیل زده/ پاسداران نماد و تبلور ایثارگری و ازخودگذشتگی هستند
 • انحلال مجتمع های آموزشی با شرایط مناطق محروم همخوانی ندارد
 • هلاکت ۶ داعشی در جدیدترین عملیات نیروهای عراقی
 • واگذاری‌های غیراصولی بلای جان اقتصاد کشور/ تبلور جهاد و همبستگی ملی برای کمک‌ به سیل‌زدگان
 • سردار ربانی: در آستانه پیروزی کامل بر داعش در منطقه هستیم
 • جنگنده‌های ایرانی در بغداد و موصل چه می‌کند؟
 • از فشنگ تا سوخو؛ حکایت نقش حیاتی ایران در شکست داعش
 • روایت المهندس از نقش ایران در آزادسازی موصل
 • روایت المهندس از کمک ایران بعداز اشغال موصل
 • المهندس: به محض اشغال موصل ایران خیلی سریع به ما کمک کرد
 • نفس‌های آخر داعش در مرز عراق
 • نفس‌های آخر داعش در مرز عراق؛ کنترل راه‌های مواصلاتی در دستور کار
 • سیاسیون عراقی اعدام‌ها در عربستان سعودی را محکوم کردند
 • درخواست سوریه برای انحلال ائتلاف آمریکایی