رویکردی که حزب‌الله لبنان در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور خود اتخاذ کرده است، می‌تواند به الگویی برای حشدالشعبی عراق تبدیل گردد.

به گزارش مشرق، «از جمله ظرفیت‌های انسانی عراق، جوانان این کشور هستند که در قضیه‌ی مقابله با فتنه‌ی داعش، امتحان خوب و تحسین‌برانگیزی دادند و آنچه اتفاق افتاد حادثه‌ای تاریخی بود.
» این جمله را حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ فرمودند و با تأکید بر استفاده از ظرفیت جوانان عراق برای ساختن آینده این کشور از تجربه‌های موفق تکیه به آن‌ها سال‌های اخیر یاد کردند.
یکی از مصادیق ظرفیت بالای جوانان عراقی، نیروهای مردمی نظامی یا «حشدالشعبی» هستند که برای بیرون راندن داعش از کشورشان به میدان آمدند. به‌همین مناسبت، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشتی از مهدی ازرقی ، به ب ررسی نقش حشدالشعبی در اقتدار عراق امروز و رویکردهایی که این نیروی مردمی در ادامه مسیر باید به آن‌ها توجه کند ، پرداخته است.


تأکید رهبر انقلاب اسلامی بر حفظ و تقویت حشدالشعبی عراق در شرایطی است که کشورهای غربی خصوصاً آمریکا به بهانه‌های مختلفی خواستار انحلال این تشکیلات مردمی شده و فشارهای زیادی را به دولت عراق وارد کرده‌اند. در این شرایط راهبرد اصلی برای حفظ و تقویت حشدالشعبی، ورود این تشکیلات به فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آذرماه سال ۱۳۹۵ در حضور جمعی از نمایندگان احزاب شیعی عراق، ضمن تأکید بر حمایت و تقویت حشدالشعبی، این نیروها را یک ثروت عظیم و ذخیره‌ی بزرگ برای امروز و فردای عراق دانستند. ۱ با نگاهی به عقبه‌ی شکل‌گیری و کارکرد این تشکیلات در عراق می‌توان به فلسفه‌ی این تعبیر ارزشمند در بیانات رهبر انقلاب پی برد.

حمله‌ی داعش نقطه‌ی عطف مهمی در جلب مشارکت مردم عراق برای تعیین سرنوشت کشور خود بود که با حکم مرجعیت این کشور مبنی بر لزوم حضور جوانان در جنگ برابر گروه‌های تروریستی، شکل تازه‌ای به خود گرفت. پس از حکم مرجعیت، سیل پرشور حضور جوانان عراقی برای نبرد با نیروی تروریستی داعش و دفاع از حریم کشور خود منجر به شکل‌گیری تشکیلاتی نظامی به نام «الحشدالشعبی» یا همان بسیج مردمی شد.

نهادهای مذهبی و سیاسی مختلف در عراق اقدام به نام‌نویسی و سازماندهی متقاضیان حضور در حشدالشعبی کردند و زیرشاخه‌های متعددی را ذیل این سازمان مردمی تشکیل دادند. از جمله‌ی این زیرشاخه‌ها می‌توان به کتائب حزب‌الله، عصائب اهل الحق، سازمان بدر، کتائب سیدالشهداء، حرکة النجباء و… اشاره نمود. به‌طور قطع می‌توان گفت دلیل اصلی شکست داعش در عراق حضور نیروهای حشدالشعبی در کنار ارتش این کشور بوده است.

حال پس از شکست داعش، کشور عراق تجربه‌ای ارزشمند و ذخیره‌ای گرانبها در میان جوانان خود به دست آورده است که می‌تواند همچنان در مسیر تعیین سرنوشت این کشور ایفای نقش کند. مردمی بودن، تکیه بر جوانان و مبانی اعتقادی محکم، سه رکن اصلی حشدالشعبی هستند که بوسیله‌ی آن‌ها می‌تواند بازیگر کلیدی تحولات آینده‌ی عراق باشد.


حشدالشعبی، عامل اقتدار عراق


بر همین اساس رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور عراق با ایشان با بیان اینکه تکیه بر جوانان زمینه‌ساز انجام کارهای بزرگ است، فرمودند: «نمونه‌ی بارز نتایج فوق‌العاده‌ی تکیه بر جوانان، شکل‌گیری حشدالشعبی در جریان مبارزه با تروریسم تکفیری بود که باید آن را حفظ کرد». ۲

آن‌چه که روشن است سیاست کشورهای غربی از جمله آمریکا در قبال عراق، ضعیف و وابسته نگه داشتن این کشور است. طبق مستندات متعدد در جنگ برابر داعش، آمریکا حتی اقدام به کمک‌رسانی نظامی به تروریست‌ها نیز کرده است. علاوه بر آن عملکرد شرکت‌های چند ملیتی نفتی در عراق نیز مشخص می‌سازد که سیاست اصلی این کشور، تضعیف زیرساخت‌های عراق بوده است.

در راستای همین سیاست نیز پس از قطعی شدن شکست داعش در عراق تاکنون، خبرهای متعددی مبنی بر درخواست آمریکا و برخی کشورهای غربی از دولت عراق برای انحلال حشدالشعبی شنیده می‌شود. اواخر خردادماه سال ۱۳۹۶ نیز رهبر انقلاب با اشاره به مخالفت آمریکا و برخی کشورهای دیگر با حشدالشعبی، دلیل اصلی آن را هدف این کشورها برای از بین بردن عامل اصلی اقتدار عراق بیان داشتند. ۳


فشارهای غرب برای انحلال حشدالشعبی


در یکی از مواضع کشورهای غربی در قبال حشدالشعبی، ماکرون، رئیس جمهور فرانسه آذرماه سال گذشته در دیداری که با نخست‌وزیر اقلیم کردستان در پاریس داشت، صراحتاً از دولت بغداد خواست تا همه‌ی گروه‌های شبه‌نظامی از جمله واحدهای حشدالشعبی را منحل کند! ۴

در ماه‌های اخیر نیز با شروع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این موضوع به ابزاری برای تحت فشار قرار دادن عراق از سوی آمریکا تبدیل شده است و مقامات آمریکایی مکرراً از انحلال حشدالشعبی در ازای صدور معافیت عراق از این تحریم‌ها صحبت می‌کنند. در همین راستا فراکسیون پارلمانی سازمان بدر عراق چندی پیش در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا مبنی بر انحلال حشدالشعبی به‌عنوان شرط معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد: «شرط واشنگتن برای انحلال این نیرو در مقابل معافیت از تحریم‌های ایران امری توجیه ناپذیر است؛ چرا که حشدالشعبی، یک نیروی قانونی است». ۵ پیش از آن نیز یکی از رهبران عصائب اهل الحق عراق نیز از وجود فشارهایی از سوی آمریکا برای انحلال حشدالشعبی خبر داد. ۶

همچنین در دی ماه سال جاری، شبکه‌ی سعودی العربیه، فهرستی از اسامی ۶۷ گروه از زیرشاخه‌های سازمان حشدالشعبی عراق را منتشر و ادعا کرد آمریکا از دولت عراق خواسته تا این گروه‌ها را تحریم و خلع سلاح کند. ۷ کمی پس از آن نیز خبری مبنی بر احتمال بمباران مواضع حشدالشعبی از سوی رژیم صهیونیستی و تحت حمایت آمریکا منتشر شد. ۸ این خبرها با موضع اخیر وزیر امور خارجه‌ی عراق ۹ در خصوص رد هرگونه درخواست برای انحلال حشدالشعبی، رسمیت می‌یابد و به‌نظر می‌رسد تلاش زیادی از سوی کشورهای غربی خصوصاً آمریکا برای از بین بردن این تشکیلات مردمی صورت گرفته است.


شرط بقای حشدالشعبی عراق


در این شرایط و با توجه به افزایش فشارهای خارجی برای انحلال بسیج مردمی عراق به بهانه‌ی پایان یافتن جنگ با داعش، این تشکیلات می‌بایست علاوه بر حفظ جایگاه نظامی و امنیتی خود در این کشور رویکرد غیرنظامی را نیز پیش گیرد. روشن است که موضوع از بین رفتن داعش به‌معنای این نیست که هیچ خطری از سوی این نیروی تروریستی متوجه عراق نیست، اما در نگاه بلندمدت و راهبردی حشدالشعبی برای تثبیت تفکر و ساختار خود در عراق، می‌بایست وارد فعالیت‌های غیرنظامی مانند خدمات اجتماعی و عمومی شود.

مشارکت نیروهای حشدالشعبی در طرح‌های عمرانی و آبادانی مناطق مختلف علاوه بر حفظ جایگاه مردمی این نیرو در میان ملت عراق، می‌تواند عاملی بازدارنده در مقابل بهانه‌های مطرح شده در خصوص انحلال این تشکیلات باشد. از طرف دیگر نیاز عراق به بازسازی و تکمیل زیرساخت‌های خود می‌بایست هرچه سریع‌تر و بهتر برطرف شود تا وابستگی این کشور به کشورهای خارجی به حداقل برسد.

همچنین با توجه به نیاز مبرم عراق به تأمین امنیت مسیرهای مختلف تجاری در این کشور، گروه‌های حشدالشعبی می‌توانند نقش کلیدی در رونق تجارت ریلی و زمینی در این کشور ایفا کنند. به‌عنوان مثال این نهاد مردمی می‌تواند با تأسیس شرکت‌های حمل‌ونقل علاوه بر تسهیل جابه‌جایی کالا خصوصاً از ایران به عراق، امنیت انتقال این محموله‌ها به نقاط مختلف این کشور را تضمین کند.


حزب‌الله لبنان، الگویی برای حشدالشعبی عراق


اتخاذ رویکردهای فرهنگی و ورود به فعالیت‌های دینی در میان مردم عراق نیز می‌تواند ضامن حفظ و گسترش فرهنگ بسیج مردمی در این کشور باشد. برای نمونه می‌توان گفت رویکردی که حزب‌الله لبنان در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور خود اتخاذ کرده است، می‌تواند به الگویی برای حشدالشعبی عراق تبدیل گردد که هزینه‌ی آمریکا و جریان‌های مخالف این تشکیلات را برای انحلال آن افزایش دهد.

ایجاد مؤسسه‌ی جهاد سازندگی ۱۰، جمع‌آوری زباله‌های شهری حومه‌ی جنوب بیروت (در سال‌های ۱۹۸۸ میلادی تا ۱۹۹۱ میلادی)، تأمین آب آشامیدنی حاشیه‌ی جنوبی بیروت، فعالیت‌های کشاورزی، توجه به امور بهداشتی و درمانی با احداث جمعیت اسلامی بهداشت و مراکز درمانی و بیمارستانی متعدد، فعالیت‌های آموزشی و ارائه‌ی خدمات کمک آموزشی به دانش‌آموزان، تأسیس کمیته‌ی امداد خیریه اسلامی در جهت حمایت از محرومان از جمله فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی حزب‌الله لبنان در طول سال‌های اخیر بوده است ۱۱ که می‌تواند الگویی برای حشدالشعبی عراق باشد.

۱) دیدار رئیس و اعضای اصلی تحالف ملی شیعیان عراق با رهبر انقلاب، ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ ۲) دیدار رئیس جمهوری عراق با رهبر انقلاب، ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
۳) دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب، ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۴) farda.fr/003D29 ۵) parstoday.com/fa/middle_east-i153436 ۶) mshrgh.ir/873149 ۷) http://fna.ir/bq7502 ۸) https://www.yjc.ir/00SXL0 ۹) http://fna.ir/brcie9 ۱۰) وظیفه این مؤسسه بازسازی خرابی‌های ناشی از تجاوزات اسرائیل و ویرانی‌های ناشی از بلایای طبیعی است. ۱۱) منبع: ویکی شیعه

منبع: مشرق

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

توهین بی‌شرمانه در تلویزیون به رخشان بنی‌اعتماد/ اعتراض انجمن مستندسازان+فیلم

عکس| این زن معترض به مامور یگان ویژه چه می‌گوید؟

مداحی سید رضا نریمانی در نماز جمعه تهران

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: رونق تولید گام دوم انقلاب وعده های روحانی اخبار سیل حزب الله عراق حشدالشعبی عراق

خبر بعدی:

کمیته امنیت پارلمان عراق:آمریکا هیچ نقشی در ایجاد امنیت برای عراقی‌ها ندارد

عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق با تاکید بر اینکه بغداد هیچ گونه توافقی با واشنگتن برای ایجاد پایگاه‌های آمریکایی در خاک عراق ندارد، گفت: نیروهای آمریکایی نقشی در برقراری امنیت در عراق نداشتند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق روز پنجشنبه بر نبود هر گونه توافقی برای ایجاد پایگاه‌هایی آمریکایی در خاک عراق تاکید کرد و گفت که حضور نیروهای آمریکایی با این تعداد در خاک عراق مشروعیت ندارد.

«علی الغانمی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری عراقی(واع) گفت: «قریب به ۲۵۰ هزار نظامی آمریکایی به همراه تانک‌هایشان در خاک ما بودند و دولت عراق توانست در سایه توافق راهبردی با واشنگتن آنها را اخراج کند».

وی با بیان اینکه عراق با کمک نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی توانست بر گروهک تروریستی داعش غلبه کرده و خود را از شرایط سخت و دشوار عبور دهد، افزود: «جای تعجب است که برخی فراکسیون‌های سیاسی و طرفدارانشان نسبت به خروج نیروهای آمریکایی که هیچ نقشی در ایجاد امنیت در عراق نداشتند، جبهه گیری می‌کنند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق هم طی روزهای اخیر رایزنی‌های فشرده‌ای با مقامات منطقه‌ای و غربی برای بررسی موضوع اخراج نظامیان آمریکایی از عراق داشته است.

عبدالمهدی اخیرا هم گفته است: «ماموریت نیروهای خارجی در عراق بُعد دیگری به جز چیره شدن بر گروه داعش پیدا کرده است و موضوعی را که در نشست پارلمان درباره توصیه به خروج نیروهای خارجی ارائه کردیم تنها راه حل است.»

وی گفت: «بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ نیز بدون حضور نیروهای آمریکایی به زندگی خود ادامه دادیم و به عنوان دولت پیشبرد امور نیازمند بازگرداندن اطمینان برای بازگشایی مسیرهای جدیدی هستیم».

پارلمان عراق پس از جنایت آمریکا در ترور شهید سپهپد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نائب رئیس الحشد الشعبی، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرد.

انتهای پیام/ص

دیگر خبرها

 • سخنگوی‌عبدالمهدی: اخراج نیرو‌های بیگانه از خاک عراق شامل منطقه کردستان هم می‌شود
 • اخراج نیرو‌های بیگانه از خاک عراق شامل منطقه کردستان هم می‌شود
 • اخراج نیروهای بیگانه شامل همه خاک عراق از جمله کردستان می‌شود
 • سخنگوی‌عبدالمهدی: ترور سردار سلیمانی و نیروهای الحشد عزم عراق را برای اخراج نظامیان بیگانه جزم‌تر کرد
 • نماینده عراقی: سیاست ترامپ دزدی از عراق است
 • دستور شورای حاکمیتی سودان برای بازسازی ساختار سازمان اطلاعات
 • پامپئو: آیت‌الله سیستانی مرجع هدایت و الهام بخش عراقی‌ها است
 • چرا فراخوان برای تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی در عراق مهم است؟
 • فرمانده سابق سپاه: جوانان انقلابی حاج قاسم های امروز هستند
 • نماینده عراقی: وارادت سلاح از روسیه، حق قانونی عراق است
 • جوانان انقلابی حاج قاسم های امروز هستند
 • توضیح نماینده عراقی درباره مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق
 • اشغالگران آمریکایی در عراق... واشنگتن رو در روی ملت
 • از عراق خارج نشوید با مقاومت مسلحانه مردمی روبرو خواهید شد
 • مخالفت آمریکا برای خروج از عراق با مقاومت مسلحانه مردمی مواجه می شود/ تهدید ها و تحریم ها عراق را از هدف اخراج آمریکایی ها منصرف نخواهد کرد
 • هشدار گردان‌های حزب‌الله عراق به آمریکا
 • هشدار گردان‌های حزب‌الله به آمریکا: از عراق خارج نشوید با مقاومت مسلحانه مردمی روبرو خواهید شد
 • خیز عراقی‌ها برای اخراج یانکی‌ها/ عراق خواهان خروج تروریست های کاخ سفید
 • حزب الله عراق: اگر آمریکا از عراق خارج نشود با مقاومت مردمی و مسلحانه مواجه خواهد شد