حجت‌الاسلام عبدالمجید اشکوری استاد و مدرس فلسفه سیاست با تحلیل تئوری جدید سعید حجاریان تحت عنوان "مشارکت مشروط" که در آن به  تشریح راهبرد اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی پرداخته‌شده، اظهار داشت: در جریان اصلاح‌طلبان طیف گسترده‌ای از تفکرات وجود دارد. یکی از طیف‌های این جریان از افرادی تشکیل شده که  پیرو تفکرات لیبرالیستی بوده و پایبندی درستی به مبانی انقلاب اسلامی ندارند.

وی افزود: آقای حجاریان به‌عنوان رهبر این جریان برای پیاده‌سازی مبانی لیبرالیسم در کشور، از گذشته بحث دموکراسی مشروط را مطرح می‌کرد و در تشریح آن بیان می‌داشت که "جامعه ایران در شرایط کنونی قادر نیست که به دموکراسی تمام‌عیار دست پیدا کند و لذا باید به‌سمت دموکراسی مشروطه برویم".

این کارشناس فلسفه سیاست یادآور شد: حجاریان یکی از ملزومات دستیابی به دموکراسی مشروطه را حضور مشروط در انتخابات اعلام کرده و معتقد است برای تحقق اصلاحات  ساختاری در نهادهای حاکمیتی، باید اصول دموکراسی مشروطه در کشور به‌دقت پیاده شود.

** روی‌کارآمدن ترامپ و افکار فاشیستی‌؛ چالش جدید اصلاح‌طلبان

اشکوری تصریح کرد: جریان اصلاحات در حال حاضر با چالش‌های زیادی روبه‌رو است که یکی از مهمترین این چالش‌ها تحولات ساختاری در آمریکا است. به‌قول مارکسیست‌ها که معتقدند نهایت لیبرالیسم، فاشیسم است، امروز شاهد هستیم که شخصی چون ترامپ با اعتقادات فاشیستی در رأس هیئت حاکمه آمریکا قرار دارد.

وی با بیان اینکه ساختار سیاسی اجتماعی آمریکا که پرچمدار تئوری لیبرال دموکراسی است، امروز به ورطه فقدان تئوریک رسیده و دیگر تفاوتی نمی‌‌کند فردی دموکرات هدایت آن را به‌عهده داشته باشد یا فردی  جمهوری‌‌خواه، گفت: نظام‌های دیگری در دنیا که بر پایه لیبرال دموکراسی بنا شده‌اند، امروز در بحث مسائل اقتصادی و اجتماعی با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند.

این استاد علوم سیاسی تأکید کرد: امروز شاهد هستیم آمریکا و اروپا که مهد تفکر «لیبرال دموکراسی» در دنیا محسوب می‌شوند، به‌دلیل تزاحم منافع از دیکتاتورترین رژیم‌های منطقه حمایت می‌کنند و عربستان را با تمامی جنایت‌هایی که در روز روشن انجام می‌دهد، در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار نمی‌دهند.

وی گفت: آقای  حجاریان در تلاش است تا به‌جای اینکه بگوید لیبرال دموکراسی دچار بحران هویتی شده، ترامپ را مشکل آمریکا به‌عنوان رهبر لیبرال دموکراسی معرفی کند.

اشکوری اضافه کرد: نکته دیگر این است که جریان اصلاحات برای اداره کشور تئوری‌هایی را با الگوبرداری از تئوری لیبرالیسم تعریف می‌کند که این تئوری‌ها از سوی دولت یازدهم و دوازدهم به مرحله اجرا درآمد و در عمل شاهد هستیم  که در بعد فرهنگی اجرای این تئوری‌ها موجب تزلزل نهاد خانواده شده و عواقب آن در ناهنجاری‌های اجتماعی کنونی جامعه متجلی شده است، از سوی دیگر سیاست تنش‌زدایی در قبال آمریکا که از ابتدای دولت تحت حمایت اصلاح‌طلبان، اصلی‌ترین راهبرد معرفی شد، از اساس با شکست مواجه شده و همه این عوامل موجب شده تا دید مردم نسبت به کارایی تئوری کشورداری اصلاح‌طلبان که مبتنی بر تئوری لیبرالیسم است، به‌کلی منفی شود.

** خروجی دولت برآمده از جریان اصلاحات «اشرافی‌گری» بود

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد:‌ خروجی زمامداری دولت کنونی که برآمده از جریان اصلاح‌‌طلبی  بوده، چیزی جز اشرافی‌گری و عدم روحیه جهادی در بدنه دولت نبوده است.

  آقای  حجاریان در تلاش است تا به‌جای اینکه بگوید لیبرال دموکراسی دچار بحران هویتی شده، ترامپ را مشکل آمریکا به‌عنوان رهبر لیبرال دموکراسی معرفی کند...    

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: آقای حجاریان برای بقای تئوری اصلاح‌طلبی در سپهر سیاسی کشور، می‌کوشد تا با اعمال  رفتارهای رادیکال و سوار شدن بر موج اعتراضات اجتماعی، افکار عمومی را از ایرادات اساسی تئوری لیبرال دموکراسی گمراه کند.

اشکوری ابراز کرد:‌ این‌که امروز شاهد هستیم مدیریت جهادی و کار برای رضای خدا در عرصه خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان به نتایج مطلوبی منجر می‌شود و این‌که تفکر حاکم در سپاه پاسداران می‌تواند موجب برقراری امنیت پایدار در کشور و حتی منطقه شود، موجب ایجاد چالش جدی در  تئوری‌های لیبرال دموکراسی در کشور شده است.

وی درعین‌حال با تحلیل خط‌مشی گروه‌های دیگر اصلاح‌طلب در سال‌های اخیر تصریح کرد: گروه دیگری از اصلاح‌طلبان به‌خلاف آقای حجاریان و همفکرانش، تجربه رفتارهای رئیس دولت اصلاحات را سرلوحه کار خود قرار داده و بر همین اساس در تلاش‌اند تا با رفتارهای تعریف‌شده در چارچوب نظام، از بیان سخنان لیبرالیستی تند اجتناب کنند.

استاد و مدرس فلسفه سیاست ادامه داد:‌ احزاب اصلاح‌طلب چون کارگزاران که امروز نهادهای اجرایی کشور را در اختیار دارند، با کارآمد جلوه دادن عملکرد خود در این شش سال، سعی در متقاعد کردن مردم برای اخذ رأی مجدد از آنها را دارند، به‌عکس طیف تندروی اصلاح‌طلبان که از سویی با نهادهای نظارتی چون شورای نگهبان درگیر است و از سویی دیگر سرمایه اجتماعی خود را از دست داده است.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحرکات جدید واشنگتن در عراق/ آمریکایی‌ها همچنان بر مدار توطئه

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: به نظر می‌رسد که تحرکات نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق پایانی ندارد. به تازگی گزارش‌های جدیدی در خصوص تحرکات نظامیان آمریکایی در خاک عراق متنشر شده که نگرانی‌هایی را پیرامون سناریوی آینده احتمالی واشنگتن در این کشور، پدید آورده است.

درهمین ارتباط، منابع محلی از ورود یک گروه از نظامیان آمریکا به پایگاه نظامی اسپایکر در شهر تکریت در ۱۴۰ کیلومتری شمال غرب بغداد سخن می‌گویند. این منابع تأکید می‌کنند: «این گروه از نظامیان به شکل گسترده‌ای مسلح بوده و به همراه خود تجهیزات و سلاح‌های سنگین داشتند». گزارش‌ها حاکی هستند که پس از ورود این گروه از نظامیان آمریکایی به این پایگاه نظامی، تعدادی از چهره‌های عشائری نیز به آنجا رفته و با ژنرال‌های آمریکایی مستقر در آن پایگاه دیدار کرده‌اند.

تحرکات جدید نظامی آمریکا در شمال عراق در حالی است که از دی ماه ۹۶ و اعلام پایان حضور داعش در عراق و به ویژه اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی قصد خروج از عراق را ندارند، بحث ضرورت خروج نظامیان بیگانه از این کشور در دستور کار فراکسیون‌های پارلمانی قرار گرفت و به یکی از مباحث اصلی محافل سیاسی و رسانه‌ای تبدیل شد.

ماجرا تا جایی پیش رفت که ائتلاف‌های بزرگ عراق ازجمله ائتلاف «اصلاح و سازندگی» با صدور بیانیه‌ای خروج هرچه سریع‌تر نیروهای آمریکایی از خاک عراق را خواستار شده و از نمایندگان پارلمان خواستند تا در سریع‌ترین زمان ممکن تدابیر لازم جهت خارج کردن نیروهای بیگانه از خاک عراق را اتخاذ کنند. درهمین حال، ائتلاف البناء نیز در موضعی مشابه خروج آمریکایی‌ها از عراق را خواستار شد.

به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها از رهگذر تحرکات جدیدی در کشور عراق به دنبال پیاده سازی توطئه‌های تازه ای در این کشور هستند؛ توطئه‌هایی که دولت و ملت عراق را هدف قرار داده و از سوی دیگر، به چالش کشیدن روابط بغداد با متحدانش در منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار داده است.

اینگونه به نظر می‌رسد که سفر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به ایران، چندان به مذاق واشنگتن خوش نیامده است. عبدالمهدی درحالی به ایران سفر کرد که آمریکایی‌ها انتظار داشتند عراق به تبعیت از تحریم‌های مالی گسترده علیه تهران، روابط خود با آن را کاهش داده و ضمن محدود کردن مراودات و مناسبات دوجانبه، از هرگونه همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران، امتناع ورزد.

با این حال، این اتفاق رخ نداد و نخست وزیر عراق ضمن سفر به تهران تفاهمنامه هایی را با مقامات ایرانی در زمینه‌های مختلف به امضا رساند. به نظر می‌رسد که تحرکات جدید ایالات متحده آمریکا در عراق با هدف کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در این کشور صورت پذیرفته باشد.

از سوی دیگر، همراه نشدن مقامات بغداد با متحدان واشنگتن در منطقه یعنی ریاض نیز مزید بر علت شد تا آمریکایی‌ها بیش از پیش به فکر گسترش نفوذ خود در عراق باشند تا به زعم خود، از نزدیکی بیش از پیش بغداد به تهران ممانعت به عمل آورند.

علاوه بر آنچه که گفته شد، درحال حاضر شمارش معکوس برای تکمیل روند دموکراسی در عراق کلید خورده و رایزنی‌ها برای تکمیل کابینه عراق به ریاست عادل عبدالمهدی مدتی است که آغاز شده است. درهمین حال، تداوم رایزنی‌های سیاسی میان ائتلاف‌های پارلمانی «الاصلاح» و «البناء» این واقعیت را نشان می‌دهد که تکمیل کابینه عراق به مسأله ای قریب الوقوع تبدیل شده است.

حتی برخی پایگاه‌های خبری عراقی نیز از «توافق شبه نهایی» میان فراکسیون‌های بزرگ پارلمانی بر سَر اسامی نامزدهای وزارتخانه‌های دفاع و کشور خبر داده‌اند؛ مسأله ای که به معنای تکمیل قریب الوقوع کابینه عراق تلقی می‌گردد.

برهمین اساس، دولت و گروه‌های سیاسی عراقی گفتگو و مذاکره را جهت تکمیل کابینه این کشور در رأس اولویت‌های خود قرار داده‌اند تا فرایند دموکراسی که اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شد، به چالش کشیده نشود و با موفقیت مسیر خود را به پایان برساند. گروه‌های عراقی به خوبی می‌دانند که دوری از هرگونه نزاع، مناقشه و کشمکش و متوسل شدن به گفتگو و مذاکره می‌تواند ضمن کمک به دولت در جهت تحقق مطالبات داخلی، توطئه‌های خارجی را نیز خنثی سازد.

درهمین ارتباط، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق و رهبر ائتلاف اصلاح و سازندگی، یکی از ائتلاف‌های بزرگ در پارلمان در سخنانی بر لزوم تکمیل هرچه سریع‌تر کابینه عراق از طریق گفتگو و مذاکره تأکید کرد. وی خواستار گفتگویی همه جانبه میان تشکل‌های سیاسی به خصوص میان ائتلاف‌های الاصلاح و البناء شد و تأکید کرد که گفتگو و مذاکره می‌تواند بسیاری مسائل بلاتکلیف را حل کند و تا حد زیادی به دولت در ارائه خدمات کمک کند».

این درحالی است که «هادی العامری» رئیس سازمان بدر و رهبر ائتلاف البناء، یکی از دو فراکسیون بزرگ مجلس عراق نیز چندی پیش بر لزوم تکمیل کابینه آن هم از طریق مذاکرات سیاسی میان فراکسیون‌های پارلمانی تأکید کرده بود.

برهمین اساس، پر واضح است که ایالات متحده آمریکا خواستار تکمیل روند دموکراسی در عراق و پایان پرونده «تشکیل کابینه» در این کشور نیست و ناگفته پیداست که سلسله تحرکات اخیر آن در عراق نیز با تلاش‌ها برای ممانعت از روند تکمیل کابینه نمی‌تواند بی ارتباط باشد. افزون براین، همزمان با این تحرکات، تحرکات رسانه‌ای نیز برای جنجال‌آفرینی در عراق مشاهده می‌شود. برخی رسانه‌ها با انتشار برخی اخبار به دنبال آن هستند تا روند تکمیل کابینه را با مشکل مواجه ساخته و احزاب و جریان‌های سیاسی را در مقابل دولت بغداد قرار دهند.

این درحالی است طبیعی است که هر کشوری دارای جریان و جبهه مخالفی در داخل باشد که تا زمانی که بر مبنای منافع ملی و نه حزبی، مواضع خود را اتخاذ می‌کند، در ساختار قدرت محترم شمرده می‌شود و بدیهی است که دولت بغداد نیز از وجود چنین جریانی در ساختار قدرت استقبال می‌کند. با این حال، برخی تلاش می‌کنند دولت و برخی جریان‌های منتقد آن را به جان هم بیندازند تا هرج و مرج در عراق ایجاد شود. این تلاش‌ها در حالی است که همگان می‌دانند وجود گروه‌های مختلف که با نگاه به منافع ملی و نه حزبی به مسائل می‌نگرند و به نوعی می‌توانند در قامت منتقد ظاهر شوند.

درهمین ارتباط، عبدالمهدی از زمان انتصاب خود به عنوان مأمور تشکیل کابینه عراق توسط «برهم صالح» رئیس جمهوری این کشور، نشان داد که از روحیه بالایی برای تعامل با احزاب، جریان‌ها و ائتلافات سیاسی گوناگون برخوردار است و می‌تواند فضای سیاسی عراق را به گونه‌ای مدیریت کند که این کشور به صحنه کشمکش‌های سیاسی بی فایده تبدیل نشود. همین ویژگی عبدالمهدی موجب شد تا وی از ابتداء تعامل سازنده‌ای با سران و رهبران جریان‌های مختلف داشته باشد.

بدین ترتیب، تحرکات جدید ایالات متحده آمریکا در عراق با اهداف اصلی و اساسیِ تأثیرگذاری بر روابط و مناسبات تهران بغداد و همچنین به چالش کشیدن تحولات داخلی عراق ازجمله تکمیل روند دموکراسی و معرفی وزرای باقی مانده کابینه، صورت می‌پذیرد. پر واضح است که آمریکایی‌ها از روند دموکراسی در عراق و روابط آن با تهران خشنود نیستند و به هر حربه‌ای برای ایجاد هرج و مرج در این کشور متوسل می‌شوند.

کد خبر 4595551

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: اصلاح طلبان در انتخابات انتخابات دولت فلسفه حجاریان اشکوری

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۲۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکاپوی وزارت کشور و مجلس، خواب‌آلودگی احزاب
 • اصلاح طلبان حاکمیت را مجاب به پذیرش اصلاحات کنند
 • دخالت غرب در سودان با رنگ و بوی دموکراسی
 • اقدامات سپاه ضد تروریستی و برای حفظ امنیت در منطقه است
 • بی‌مبنایی تاریخی مسئولان اقتصادی کشور در تعیین نرخ برابری ارز
 • آمریکایی‌ها همچنان بر مدار توطئه در عراق
 • آمریکایی روی مدار توطئه/ واشنگتن مشغول چه تحرکاتی در عراق است؟
 • تحرکات جدید آمریکا در عراق
 • تشکیل پارلمان اصلاحات تنها در حد گفتار است/ به طور کامل مطیع شورای فرادستی اصلاح طلبان نخواهیم بود
 • سفر نخست وزیر پاکستان، گامی در توسعه روابط تجاری با ایران
 • تحرکات جدید واشنگتن در عراق
 • ناصری: برآیند جامعه این است که هر دو جریان سیاسی ناکارآمد هستند/ قوه مجریه در گوشه رینگ گیر کرده است
 • قوه مجریه در گوشه رینگ گیر کرده است/ جریان‌های‌سیاسی باید نگران انتخابات پیش رو باشند
 • واکنش ابتکار به پیشنهاد حجاریان برای مشارکت مشروط در انتخابات
 • حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات
 • شفافیت و صداقت راه حل اصلاح‌طلبان برای انتخابات
 • مردم می‌گویند وعده‌های اصلاح‌طلبان، باد هوا بوده است
 • قوه مجریه در گوشه رینگ گیر کرده است/ جریان‌های‌سیاسی باید نگران انتخابات پیش رو باشند/ افراطیون برای انتخابات مجلس سخت مشغول هستند
 • واکنش ابتکار به پیشنهاد حجاریان برای مشارکت مشروطه اصلاح‌طلبان در انتخابات