عصر ایران؛ امیرحسین کریمی- سیل، در یک ماه اخیر در صدر اخبار کشور بوده است و ادامه‌دار بودنش باعث شده تا کماکان بحث اول محافل باشد و رسانه‌ها نیز به آن توجه خاصی نشان دهند. سیل امسال ابتدا در گلستان اتفاق افتاد اما جاری شدن سیلی شدیدتر در لرستان و خوزستان تا حدی اتفاقات گلستان را به حاشیه برد.

به همین خاطر تصمیم گرفتم به همراه یک گروه مردمی که کمک‌های مردمی را به مناطق سیل‌زده استان گلستان می‌بردند عازم این استان شوم.

داستان دو شهر؛ آق‌قلا

بعد از اینکه به گرگان می‌رسم، مقصد بعدی آق‌قلا است. شهری کوچک در شمال گلستان که شاید امسال برای اولین بار نامش اینهمه بر سر زبان‌ها افتاد. مسیر پانزده کیلومتری گرگان تا آق‌قلا پر از آب‌های سطحی و پل‌های شکسته‌ای است که برای زمین‌های کشاورزی و محورهای مواصلاتی خط و نشان می‌کشند. صبح است و مه، راه عبوری شهر را پوشانده است. به آق‌قلا می‌رسم و بنا بر یک قرار قبلی در فرمانداری این شهر با کوروش آهنگری، معاون عمرانی فرماندار آق‌قلا به گفت‌و‌گو می‌نشینم.

او به عصر ایران از بحرانی می‌گوید که نزدیک به یک ماه است هرچه تلاش می‌کنند نمی‌توانند مهارش کنند. فرمانداری به حالت فوق‌العاده درآمده و تمام پرسنلش ماموریت اجرایی گرفته‌اند تا در روند امدادرسانی شرکت کنند. این دیدار ماحصل دیگری نیز دارد؛ فیروزه ایگدری، مدیر شبکه بهداشت شهرستان آق‌قلا نیز به جلسه اضافه می‌شود. او مدیر یک ان‌جی‌او مردم‌نهاد است و مدیریت شبکه بهداشت شهرستان را نیز بر عهده دارد.

ایگدری از شیوع بیماری‌های عفونی ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید: «آب آق‌قلا کماکان آلوده است و تماس مردم با این آب پیوسته خطر بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد.» از او آدرس محلاتی را می‌خواهم که بیشترین آسیب را دیده باشند و او مرا به محله کل‌آباد می‌فرستد، بخشی محروم در این شهرستان که سیل تقریبا به اکثر خانه‌هایش سرک کشیده.

با آهنگری درحال خروج از فرمانداری‌ام که شروع به صحبت می‌کند: «کاش قدرت این را داشتم که یک سری از رفتارها را فاش کنم. شهر ما گرفتار بحران است اما هر روز عده‌ای از مسئولان از شهرهای اطراف می‌آیند و از فرمانداری درخواست چکمه و تجهیزات می‌کنند تا بی آنکه کمکی کنند فقط بروند توی آب و بگویند که ما آمده‌ایم.»

او می‌گوید: «یک شهر فقیر و کم‌جمعیت که هنوز در تامین چکمه‌ برای ساکنانش هم مانده که نباید چکمه مسئولان را تامین کند و آن‌ها هم فقط بیایند تماشا کنند و بعد چکمه‌ها را بردارند به شهرهایشان برگردند.»

کل‌آباد پر از خانه‌های آب گرفته است که مردم کماکان تلاش می‌کنند آب را از خانه‌ها بیرون کنند. خیابان‌ها اکثرا آب گرفته‌اند و دیدن تصویرهایی نظیر قرار گرفتن یک پسربچه بر روی تکه آسفالت باقی مانده از خیابان، دختربچه‌ای بر روی یک تکه فوم و قایق سواری با آن و همچنین مردان و زنان چکمه‌پوش دیگر تصویر عجیبی نیست.

همه در محاصره آب‌اند و هر کس تلاش می‌کند خودش را به نوعی از آب بدزدد. خانه‌ها عموما قدیمی‌اند و اکثر ساکنان نیز «کارگر» اند که پس از وقوع سیل از کار بیکار شده‌اند. بومیان کل‌آباد می‌گویند: «کمک‌های غذایی بد نیست اما چیزی که خیلی ما را نگران می‌کند وضعیت اسکانمان است، معلوم نیست ما تا چند وقت دیگر باید در چادرها و کمپ‌ها و خانه‌های نم گرفته و ناامنمان بمانیم.»

اکثرا ترکمن‌هایی اصیل‌اند و چشم‌ها و خطوط چهره‌شان معرف آن هاست. زبان ترکمنی را شیرین صحبت می‌کنند و لباس‌های محلی زنان شاید تنها چیزی است که کماکان شکوهش را در دل ویرانی حفظ کرده است.

داستان دو شهر؛ گمیشان

گمیشان، شهری که در 55 کیلومتری آق‌قلا قرار دارد. شهری به تناوب اصیل‌تر، قدیمی‌تر و با رنگ و بوی ترکمنیِ بیشتر. جاده‌ی آق‌قلا به گمیشان یکی از کانون‌های سیل است. وقتی که برای هدایت آب‌های سطحی آق‌قلا خط راه‌آهن این شهر را منفجر کردند تا آب‌ها به گمیشان سرازیر شوند و سرانجام به دریا بریزند، این جاده زیر آب رفت. حال چند روزی است که جاده باز شده و در ابتدایش تابلوی بزرگی نصب کرده‌اند و نوشته‌اند: «با تلاش نیروهای جهادی سپاه جاده آق‌قلا به گمیشان باز شد.»

جاده را هر بیست متر یک بار شکافته‌اند و بر آن پل موقتی بنا کرده‌اند تا آب از زیر پل بگذرد و جاده بسته نشود. از روی پل‌ها دو ماشین همزمان نمی‌توانند رد شوند، به همین خاطر ترافیک سنگینی در این مسیر مشاهده می‌شود. مردم عصبانی‌اند و گاه کلنجار رفتن دو راننده که روی پل به هم می‌رسند ترافیک را سنگین‌تر می‌کند. هیچکدام حاضر نیستند عقب بروند تا ماشین مقابلشان رد شود و همین امر، مسیر نیم ساعته این جاده را یک ساعت و نیم طول می‌دهد.

سرانجام به فرمانداری گمیشان می‌رسم. فرماندار و همه مقام‌های شهرستان در اداره حضور دارند و در این جا هم وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است. با امیرشیر توماج، فرماندار گمیشان درباره این شهرستان صحبت می‌کنم و او می‌گوید: «شهرستان گمیشان جزء 31 شهرستان کمتر توسعه یافته کشور است و از این نظر یک شهرستان محروم محسوب می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «در سیل اخیر ما 600 واحد تخریبی داشتیم که دیگر به هیچ نحو امکان اسکان در آن‌ها وجود ندارد و ما اصلی‌ترین دغدغه‌مان بازسازی این واحدها است.»

گمیشان پر از خانه‌های قدیمی است. خانه‌هایی با معماری‌های ترکمن و دیوارهایی که عموما با چوب بنا شده‌اند. مردمش هم خوی اصیلشان را بیشتر حفظ کرده‌اند و به طور کلی در این جا بیشتر از آق‌قلا می‌توان نشانه‌های بومی پیدا کرد. آبگرفتگی در سطح شهر گمیشان خیلی کمتر است اما خانه‌های نم‌گرفته و خیابان‌های پر از گل و لای، یادگار سیل ناگهانی بهار امسالند.

وقتی گمیشان را ترک می‌کنیم فرماندار از موج بارشی جدیدی خبر می‌دهد که گویا طی چند روز آینده از شمال و شرق این شهرستان به سوی شهر روانه می‌شود. گلستان، که هیچ وقت با باران غریبه نبوده، اکنون در دلهره یاغی‌گری آب به خود می‌لرزد و این را می‌توان در چهره مردم و هوای گرفته‌ی شهر پیدا کرد.

او در انتها می‌گوید: «متاسفانه سطح آبی که شهر را فراگرفته آنقدر بالا آماده است که الان این آب ترکیبی از همه چیز است. ترکیبی از آب‌های سطحی، آب باران، فاضلاب انسانی و حیوانی و سوخت‌های مختلف.» او تاکید می‌کند: «اگر فکری به حال دفع این گل و لای نکنیم، حتما در درازمدت مردم را گرفتار بیماری‌های عفونی بسیاری خواهد کرد.»

وارثانِ بی تفاوت دشت‌های سبز

گمیشان و آق‌قلا را جاده‌ای دیگر هم به هم متصل می‌کند. جاده‌ای نه مانند جاده‌ی اول پر از آب و پر از تخریب و پر از عصبانیت آدم‌هایی که در ترافیک کلافه شده‌اند. جاده‌ای که دوطرفش را دشت‌های سبزی فراگرفته‌اند که کپه به کپه شترهای ترکمن در آن‌ها رها شده‌اند.

 

در جاده که حرکت می‌کنم تا دوباره به آق‌قلا برسم، یادم رفته که پشت سر چه خبر بود. شترها بی تفاوت به اطرافشان نگاه می‌کنند و مه غلیظی دشت را در آغوش گرفته است. اینجا هیچکس از چیزی شاکی نیست و انگار طبیعت، دعوای فرزندانش را فیصله داده است.

دشت‌ها، بهار را به بهترین شکل ترجمه کرده‌اند، باران خبر از دست‌درازی آب نمی‌دهد و مه‌ها هم خیال آدم را راحت می‌کنند که قرار نیست سیل، دوباره سیلی محکی به طبیعت بزند. از ماشین پیاده می‌شوم و کنار شتری که آرام و بی هراس کنار جاده به جلو می‌نگرد می‌ایستم. او شاید آخرین وارث دشت‌های ترکمن باشد که بومش را خوب می‌شناسد، «بومِ مه‌گرفته‌ی یک سرزمین بی‌کَس» را. این تصویر مرا به یاد تصویر دختری می‌اندازد که در آق‌قلا دیده بودم. گیج و بی‌تفاوت به اطرافش نگاه می‌کرد اما حواسش به همه چیز بود؛ گویی خیال می‌کرد که او باید بماند و وارث شهرش شود، وارث زخم‌های ناشی از سیل که بالاخره باید روزی بهبود پیدا کنند.

آبی که بوی مرگ می‌دهد

غروب شده و از آق‌قلا به سمت گرگان راه می‌افتم تا شب را در آن جا بمانم. در خروجی آق‌قلا از آب‌های سطحیِ کنار جاده بوی تعفن به مشام می‌رسد. کنجکاو می‌شوم که ببینم این بو از کجا می‌آید! بومیان می‌گویند این بو ناشی از لاشه‌ی احشامی‌ است که سیل آن ها را از شهر ربوده و به بیرون شهر آورده است. آن‌ها می‌گویند هنوز هوا آفتابی نشده وگرنه این بو خیلی شدیدتر از چیزی که الان هست به مشام می‌رسد.

بوی لاشه‌ی احشام برای مردمی که یکی از مشاغل اصلی‌شان دامپروری است قطعا نشانه‌ خوبی نیست. این بو یعنی از دست رفتن بخش زیادی از زیرساخت‌های درآمدی مردم و روی آوردنشان به شغل‌های کاذب، مهاجرت یا کارهای کم‌درآمد و سخت.

تصاویری که در شهرهای گلستان می‌بینم، بیشتر از آن که به درد یک روایت خبری بخورند، انگار ساخته شده‌اند تا نویسنده‌ای پیدا شود و داستانشان کند. یک داستان بلند از تصاویر، حرف‌ها و اتفاقاتی که در این جا می‌افتد و صرفا به یک واقعیت شبیه نیست. اکثر اتفاقات شبیه تراژدی‌اند که انگار کسی نشسته و با سناریوبندی اجرایشان کرده است. با این حال تلاش می‌کنم با همین تصاویر عجیب، وضعیت ترکمن‌های منطقه را روایت کنم.

گلستان را ترک می‌کنم اما باز هم به یک نتیجه تکراری در بحران‌ها می‌رسم؛ قطعا زندگی مردمی که گرفتار بحران می‌شوند در کوتاه‌مدت نگران کننده نیست. چون هم کمک‌های مردمی متناوبا به این منطقه می‌رسد و هم نهادهای نظامی به صورت گسترده وعده‌های غذایی توزیع می‌کنند.

چیزی که زندگی مردم را تهدید می‌کند، بی سامانی شان در درازمدت است، خانه‌هایی که معلوم نیست کی بازسازی یا مقاوم‌سازی شوند، شغل‌هایی که مشخص نیست باز هم به بهره‌وری برسند یا نه و آدم‌هایی که کسی نمی‌داند چقدر از این آشفتگی آسیب خواهند دید؟!

باید قبول کنیم که مدیریت بحران فقط فرستادن فوج فوج کمک‌های غذایی از طرف مردم و مانور خیریه‌ها بر جمع‌آوری کمک‌های نقدی نیست. رفع بحران این مردم، برنامه می‌خواهد و بیشتر از همه تمرکز بر کار عمرانی و کار فرهنگی!

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: سیل عصرایران آق قلا آب های سطحی آق قلا ی آق قلا خانه ها شده اند دشت ها

فشار مالياتی به مردم تا كجا؟

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان؛ فاجعه چطور اتفاق افتاد؟

دختری با بلندترین موی جهان+عکس

روایت ظریف از دلایل عدم انهدام مرکز "فردو" از سوی آمریکا| چه دلیلی دارد که با منطق نظامی با دنیا رو به رو شویم؟

تعطیلی مدارس تبریز در شیفت صبح شنبه 5 بهمن

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۳۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

آغازبازسازی جاده‌های مناطق سیل‌‌زده

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به آغاز بازسازی جاده‌های استان‌های سیل‌زده، گفت: با ورود سامانه بارشی از امروز نیز راهداران برای برف‌روبی، نمک‌پاشی و شن‌پاشی در جاده‌ها تجهیز شده‌اند. ناطقان: حیدر مطاعی در تشریح آخرین وضعیت راهداری در محورهای برف‌گیر و کوهستانی با توجه به بارش زیاد برف در 2 روز اخیر در جاده‌ها اظهار داشت: از صبح چهارشنبه دوم بهمن‌ماه تا آخرین ساعت روز پنج‌شنبه سوم بهمن‌ماه، راهداران در محورهای مواصلاتی به صورت آماده‌باش مستقر شده و خدمات راهداری ارائه می‌دهند.

وی افزود: در این مدت در 27 استان کشور، بارش برف و باران داشتیم که بیشترین بارش برف و کولاک در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری و همچنین محورهای منتهی به سه استان مذکور بود؛ همچنین در شمال غرب و غرب کشور‌ برف همراه با کولاک داشتیم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اضافه کرد: این سامانه تا پایان وقت روز پنج‌شنبه سوم بهمن‌ماه فعالیت داشت و شب گذشته هم در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و تا حدودی خراسان جنوبی و با شدت کمتر در هرمزگان و سیستان و بلوچستان فعال بود و راهداران ما در جاده‌ای این استان‌ها در آماده‌باش کامل هستند.

* بازگشایی مسیرهای مسدود به دلیل بارش برف

مطاعی با اشاره به اینکه اغلب محورهایی که به دلیل بارش برف مسدود شده بود، باز‌گشایی شد، گفت:‌ مهمترین این محورهای مسدود به دلیل برف، محور آزادراهی خرم‌آباد - پل زال بود که روز گذشته با استفاده از ادوات و ماشین‌آلات سنگین راهداری بازگشایی شد البته انسداد مسیر در راستای ارتقای ایمنی، انجام شده بود.

وی افزود: انسداد مسیر در برخی جاده‌‌های برف‌گیر به صورت موقت و یکی 2 ساعته داشتیم، اما با تلاش راهداران مسیرها بازگشایی شد.

* فعالیت مجدد راهداران در جاده‌‌های استان‌های شمال‌غرب و غرب کشور از امروز

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اضافه کرد: امروز سامانه بارشی دیگری از سمت شمال غرب وارد کشور شده و سبب بارش برف و باران در این مناطق می‌شود و راهداران مجدداً در محورهای این استان‌ها آماده خدمات‌دهی به مسافران، شن‌پاشی، نمک‌پاشی و‌ برف‌روبی هستند.

وی گفت: سامانه‌ای که امروز وارد کشور می‌شود‌ استان‌های شمال غرب و غرب،‌ همچنین زنجان و گیلان و بخش‌هایی از قزوین، مازندران، گلستان و بخش‌هایی از استان‌های خراسان شمالی و رضوی را در برمی‌گیرد و تا یکشنبه پیش‌رو فعال است؛ در این راستا تمهیدات لازم از نظر تأمین مجدد ماشین‌آلات و ادوات راهداری انجام شده است ضمن آنکه راهداران هم در آماده‌باش هستند و از سوی دیگر هم راهدارخانه‌ها از نظر تأمین ملزومات نظیر گازوئیل، پتو برای اسکان موقت و غیره مجدداً تجهیز شده‌اند.

* مسافران از سفر غیرضروری بپرهیزند

مطاعی تأکید کرد: مسافران در صورت امکان امروز و فردا از سفر غیر ضروری در جاده‌ها بپرهیزند چون این سامانه فعال، در کنار بارش برف موجب کاهش محسوس دما می‌شود‌، در چندین استان دما تا 12 درجه زیر صفر هم می‌رسد که در ارتفاعات و جاده‌های کوهستانی این کاهش دما بیشتر است، ضمن آنکه با کولاک و یخبندان همراه است، بنابراین مسافران در صورت لزوم برای سفر حتماً زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: به هر حال با وجود نمک‌پاشی و شن‌پاشی، در ‌دمای زیر صفر جاده کاملاً لغزنده است و راننده‌ها تلاش کنند از ابتدای محور زنجیر چرخ به همراه داشته باشند تا دچار توقف در محور و بروز ترافیک نشوند.

* امکان استقرار موقت مسافران مانده در راه در راهدارخانه‌ها

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تأکید کرد: ما تلاش می‌کنیم پس از شن‌پاشی و نمک‌پاشی به نحوی با تجهیزات و ماشین‌آلات جاده‌ها را عاری از برف نگه داریم، از سوی دیگر پلیس راه هم درباره خودروهایی که تجهیزات زمستانی خصوصاً زنجیر چرخ ندارند، سخت‌گیری خواهد کرد.

وی تأکید کرد: ‌توصیه می‌کنیم مسافران اگر در برف و کولاک گرفتار شدند ‌از راهدارخانه‌های سازمان راهداری بابت اسکان موقت استفاده کنند ضمن آنکه راهداران هم در جاده‌ها برای امدادرسانی به خودروهای مانده در راه آماده هستند.

مطاعی اضافه کرد: ‌مسافران جهت اطلاع از آخرین وضعیت راه‌ها قبل از سفر از سامانه پیامکی 1000141، سامانه تلفنی 141 و  اپلیکیشن 141 ‌استفاده کنند‌ و از وضعیت ترافیکی و جوی محور مورد نظر خود آگاه شوند؛ راننده‌‌ها دقت کنند‌، حتماً از نظر سوخت، مخزن خودرو آنها تکمیل باشد تا اگر خودروی سنگینی در مسیر لغزنده، دچار مشکل شد و چند ساعتی ترافیک ایجاد کرد سوخت خودروها تمام نشود.

*12 هزار و 300 راهدار در آماده‌باش

وی اضافه کرد: از نظر تجهیز شن و نمک در راهدارخانه‌ها مجدداً دپو انجام شد تا راهداران برای بارش‌های بعدی آماده باشند، البته پیش‌بینی می‌شود در هفته‌ پیش‌رو ‌‌بارش‌های کمتری داشته باشیم که در این مدت نسبت به بهسازی تجهیزات و ماشین‌آلات راهداری که چند وقت پشت‌سر هم کار کردند، اقدام می‌‌شود.

مطاعی گفت: در این ایام پربارش،‌ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تلاش کرد از همه امکانات خود بابت فعالیت‌های راهداری و برف‌روبی و باز کردن جاده‌ها استفاده کند البته پیمانکاران بخش خصوصی هم در این حوزه تا اندازه‌ای همکاری کردند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تأکید کرد: 12 هزار و 300 نفر نیروی راهدار با ‌10 هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات و ادوات راهداری و همچنین 940 راهدارخانه در جاده‌های کشور، در آماده‌باش و اماده خدمات‌دهی به مسافران هستند.

* آغاز بازسازی جاده‌های استان‌های سیل‌زده

وی درباره بازسازی محورهای استان‌های سیل‌زده گفت: خرابی جاده‌ها در 3 استان سیل‌زده بسیار زیاد است، اکیپ‌هایی را فرستاده‌ایم که در محورهای مختلف 3 استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در حال کار هستند.

 معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود: در حال ترمیم جاده‌ها که به دلیل آب‌بردگی‌ دچار تخریب شده‌اند، هستیم؛ اد‌وات و ماشین‌آلات هر 3 استان در حوزه راهداری در همان استان‌ها به کار گرفته شده است، ضمن آنکه 35 دستگاه ماشین‌آلات راهداری نیز از استان‌های مجاور به این 3 استان آورده‌ایم و در مسیرهایی که بتوان به صورت موقت مشکل را رفع کرد کار را آغاز کرده‌ایم.

*  برای بازسازی ‌محورهای آسیب‌دیده استان‌های سیل‌زده یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است

مطاعی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود برای بازسازی این محورهای آسیب دیده یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار لازم باشد، برخی محورها کاملاً تخریب شده است، برخی پل‌ها که کاملاً تخریب شده باید با مشخصات جدید و بهتر از قبل ساخته شود و اینها در طولانی‌مدت امکان‌پذیر است، اما در کوتاه مدت جاده‌ها بهتر می‌شود.

* بهبود موقت مسیر‌های آسیب‌دیده از سیل

وی در پاسخ به این سؤال که رقم اولیه تخصیصی به بهسازی این راه‌ها چه میزان است، گفت: فعلاً بودجه خاصی اختصاص پیدا نکرده است، به هر حال بودجه روال قانونی دارد، اما سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استفاده از ماشین‌آلات و ادوات خود ‌بابت بهبود سطح سرویس ‌در جاده‌های استان‌های سیل‌زده را آغاز کرده است.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بیان کرد: اکیپ‌های راهداری در حال بهسازی موقت راه‌ها و بهبود سطح سرویس در 3 استان سیل‌زده هستند. منبع: فارس برچسب ها: بازسازی ، جاده ها ، مناطق سیل زده

دیگر خبرها

 • اعلام نتیجه مطالعه بازسازی مناطق سیل زده شرق استان تا ۱۰ روز دیگر
 • ارسال کمک‌ها به سیل‌زدگان بلوچستان ادامه دارد
 • مدیریت بحران به سبک جوانان جهادگر / دانشجویان اصفهانی دلگان را از سیل بیرون می‌کشند
 • از فواید تا خطرات یک روزه با قدمتی هزاران ساله
 • ۱۲ دادگاه روسیه از بیم بمب‌گذاری تخلیه شدند
 • بازسازی جاده‌های مناطق سیل‌‌زده آغاز شد
 • لغو جشن سال نو در چین به علت ویروس کرونا
 • آغاز بازسازی جاده‌های مناطق سیل‌‌زده/‌ذخیره شن و نمک در راهدارخانه‌ها
 • خوشبینی لسترسیتی به طولانی نبودن دوران مصدومیت جیمی واردی
 • رونمایی از جاده ایثار و کلنگ‌زنی المان شهدای خدمت در گمیشان
 • بازديد وزير راه و شهرسازى از روند احداث واحدهاى مسكونى تخریب شده در سيل آق قلا
 • تعریض محورهای آق قلا به بندرترکمن و اینچه برون/ افتتاح یک واحد مسکونی بازسازی شده با حضور وزیر راه و شهرسازی
 • ارسال ۷ کامیون اقلام غذایی و بهداشتی به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان
 • ارسال ۷ کامیون اقلام غذایی از گلستان به سیستان و بلوچستان
 • توصیه های مدیریت بحران خوزستان در خصوص سامانه بارشی
 • سم پاشی شهر قرنطیه شده چین از بیم انتشار ویروس «کرونا»
 • اصفهان پایلوت بازسازی و نوسازی اتوبوس در کشور/ایجاد پاتوق گردشگری در تخت فولاد
 • آزادشهر، مراوه تپه و آق قلا و کلاله برترین شهرستان های فعال اجلاسیه نماز
 • کمک 10 میلیاردی مردم آذربایجان‌شرقی برای بازسازی عتبات عالیات