رضا علیزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در گفت‌وگو با ایکنا از گیلان، افزایش طلاق، کاهش عمومیت ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج و کاهش بعد خانوار را از جمله آسیب‌های حوزه جوانان دانست و اظهار کرد: افزایش خشونت‌های فیزیکی و کلامی، ایجاد شکاف نسلی بین والدین و فرزندان و پیر شدن جمعیت از جمله پیامدهاست.

وی اقتصاد و فرهنگ را دو عامل مهم در کاهش ازدواج جوانان دانست و عنوان کرد: نرخ بیکاری بالا و مشکلات اقتصادی باعث ضده شاهد عدم رغبت جوانان به تشکیل خانواده و فرزندآوری باشیم. بخش عمده‌ای از خشونت‌ها نیز به مسائل اقتصادی بازمی‌گردد.

استاد جامعه‌شناسی تغییر سبک زندگی را یکی مولفه‌های فرهنگی افزایش سن ازدواج و کاهش بعد خانوار دانست و گفت:‌ بسیاری از خانواده‌ها از نظر اقتصادی تامین هستند، اما رویکرد مصرف‌گرایانه و فردگرایانه بر زندگی آنان حاکم است و از زیر بار مسئولیت فرزندپروری شانه خالی می‌کنند.

علیزاده با تاکید بر لزوم تجدیدنظر در ساختارهای اقتصادی و فرهنگی جامعه در حوزه جوانان، اضافه کرد:‌ اقتصاد جزء لاینفک مسائل جوانان است. همچنین برای فرهنگ‌سازی به الگوسازی نیاز داریم.

وی با بیان اینکه جامعه ما دچار گمگشتگی هویتی است؛ نه بحران هویتی، خاطرنشان کرد:‌ متاسفانه در بخش هویت‌سازی برای جوانان دچار نقصان و گاهی موازی‌کاری هستیم. مجموعه حاکمیتی جامعه وظیفه دارد یک نظام واحده براساس زیرساخت‌های فرهنگی برای هدایت جوانان را طراحی کند تا جوانان خودشان مسیر را بیابند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان خواستار پرهیز از استفاده ویترینی از جوانان در سیاستگذاری‌ها شد و گفت:‌ نباید از واسپاری امور به جوانان هراش داشته باشیم. بسیاری از فرماندهان دوران دفاع مقدس جوان بودند و توانستند کارهای بزرگی انجام دهند و حماسه بیافرینند.

علیزاده شیوه‌های الگوپذیری در عصر جدید را متفاوت از گذشته دانست و یادآور شد:‌ با تعدد رسانه‌ها افراد زیادی برای ارائه الگو وجود خواهند داشت لذا باید با در نظر گرفتن اهمیت آزادی انتخاب در الگوپذیری، جوانان را در معرض انتخاب درست و دقیق در عین حال آزاد، قرار دهیم. در این عرصه صدا و سیما همچنان یکی از مهمترین رسانه‌ها به ویژه برای جوانان است که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد، اما گاهی حضور سلبریتی‌ها در تلویزیون پررنگ‌تر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی است.

وی با تاکید بر لزوم تقویت امید به آینده در جوانان، خاطرنشان کرد: خانواده یکی از مهمترین نهادهای الگوساز برای جوانان است لذا خانواده‌ها روحیه مسئولیت‌پذیری، اعتماد به نفس و امیدواری به آینده را در فرزندان  ایجاد کنند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فقه الاجتماع به ماهیت زیرساختی مسائل اجتماعی می پردازد

اصفهان - ایرنا -عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: فقه الاجتماع یکی از انواع فقه های تخصصی است که به ماهیت زیرساختی و عام مسائل اجتماعی می پردازد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام احمد مبلغی روز پنجشنبه در همایش 'فقه الاجتماع' در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: فقه الاجتماع مادر قوام بخش و انسجام دهنده همه فقه‌های اجتماعی است؛ تا حیات اجتماعی و ابعاد آن به درستی تحلیل نشود، سایر عرصه‌های اجتماعی نمی‌تواند سامان پیدا کند.
وی اظهار داشت: فقه الاجتماع ناظر بر کنش هایی است که بر اثر ارتباط و روابط بین فردی و اجتماعی ایجاد می شود.
استاد حوزه علمیه قم، فقه الاجتماع را یکی از منظومه ‌های فقه شبکه‌ای قلمداد کرد و گفت: منظومه فقه اجتماعی دربرگیرنده رشته‌هایی از فقه‌های تخصصی است که همه آن‌ها در یک نقطه اشتراک و اتفاق پیدا می‌کنند و آن حیات اجتماعی است.
حجت الاسلام مبلغی، معادل فقه الاجتماع را علم الاجتماع عنوان کرد و گفت: در این راستا باید جامعه شناسان نیز برای بررسی مباحث مربوطه ورود کننند.
حجت الاسلام مبلغی افزود: فقه‌الاجتماع به رفتارهایی که در مناسبات اجتماعی قابل تصور و انجام پیرامون سنن اجتماعی نهادهای اجتماعی، روابط این نهادها با یکدیگر و هویت‌های اجتماعی باشد، می ‌پردازد.
وی بر ضرورت داشتن نظریه پیش از استنباط فقهی تاکید کرد و گفت: ‌باید استنباطات ما مسبوق به تولید دو نظریه شامل تولید نظریه دینی و کلامی، و تولید نظریه فقهی باشد.

** فقه الاجتماع بدنبال احکام مسائل فردی پس از ورود به جامعه است
رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهاننیز گفت: فقه الاجتماع شاخه ای از فقه مضاف است که به دنبال بررسی، ریشه یابی و اتخاذ احکام مسائل فردی پس از ورود به جامعه است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی افزود: ابتدایی ترین مسائل اجتماعی، رفتارهای فردی است ولی از همین رفتارها می تواند بسیاری از مسائل اجتماعی پدید آید.
وی اظهار داشت: به عنوان نمونه گفتار انسان، وقتی به عرصه بیان می رسد مسائلی را طرح می کند که از جنس اجتماعی است و یا پوشش و لباس به محض حضور در جامعه به عنوان تابلو و رسانه ای عمومی بروز می یابد که مسائل اجتماعی مختلفی را به دنبال می آورد.
رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، رفتارهای بین فردی را از دیگر مسائل مهم در فقه الاجتماع برشمرد و گفت: این رفتارها از جمله سلام و احوالپرسی، مسافرت رفتن، داد و ستد کردن، همکاری و همراهی می تواند بسیاری از مسائل اجتماعی را موجب شود.
وی خاطرنشان کرد: آیین ها و سنت ها مانند عزاداری های، آیین ازدواج، ترحیم و ... از دیگر مسائل مهم در فقه الاجتماع است که باید بررسی و مدیریت شود.
حجت الاسلام قطبی هدف از برگزاری این همایش را ایجاد زمینه ‌ای برای انگیزش طلاب در عرصه پژوهش و آموزش فقه الاجتماع عنوان کرد و گفت: این برنامه با همکاری گروه تبلیغی فتوح اندیشه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد.
همچنین مدیر گروه فرهنگی تبلیغی فتوح اندیشه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بحث مدیریت فقهی جامعه در کشور مطرح شد و کم و بیش مورد توجه قرار گرفت؛ اکنون که چند دهه را با مدیریت فقیه بر جامعه پشت سر گذاشته‌ایم، برای دست‌یابی به نگاهی راهبردی ضروری است سال‌های گذشته را به دقت بازخوانی کرده و بایسته‌های انقلاب را در نظر آوریم.
ابراهیم کریمی اظهار داشت: یک نظام مانند نظام جمهوری اسلامی ایران، برآیندی از خرده نظام‌هاست؛ نظام کلان اسلامی با خرده نظام‌های اسلامی محقق می‌شود و نمی ‌توان پذیرفت که گفته شود نظام کلان کشور اسلامی است ولی خرده نظام‌ها هنوز اسلامی نیست.
وی با بیان این که در مدیریت نظام کشور، اگر رویکرد 'فقه سنتیِ مساله محور' حاکم باشد گرفتار آفت مشروع سازی می‌شویم، بیان کرد: بین مشروع‌ سازی یک فکر و نظا م‌سازی بر اساس یک اندیشه تفاوت زیادی وجود دارد.
مدیر گروه فرهنگی تبلیغی فتوح اندیشه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ادامه داد: در دوران معاصر، فقه‌های مضاف مورد توجه قرار گرفته، عناوینی همچون فقه حکومتی، فقه التربیه، فقه‌الاداره، فقه‌السیاسه و فقه‌الاجتماع برای اشاره به بخش‌هایی از فقه، با رویکردهایی متفاوت به کار می‌رود.
این همایش در ادامه سلسله سمینارهای علمی فقه مضاف، دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و تعدادی از طلاب احوزه علمیه در سالن اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان واقع در خیابان حافظ برگزار شد.
6994

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن رضا علیزاده عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان جوانان الگوسازی اقتصاد فرهنگ

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتقای سبک زندگی مساوی با حرکت در مسیر تمدن مهدوی است / رسانه بینش مخاطبان را در سبک زندگی افزایش دهد
 • دکترین انتظار فرج امید به آینده است/سربازان گمنام امام زمان(عج) مدافعان بیدار و بی ادعای امنیت کشور هستند
 • دکترین انتظار فرج امید به آینده است
 • انقلاب با سپاه و بسیج معنا پیدا می کند/خدمت‌رسانی به مناطق سیل‌زده باید ادامه داشته باشد/ نقش بارز سربازان گمنام امام زمان(عج) در تامین امنیت/ ارتش و سپاه در کنار یکدیگر به مردم خدمت رسانی می کنند
 • کارشناس مسائل بین الملل:زمین اصلی دعوای آمریکا علیه ایران اقتصاد است
 • دستور جلسه هفته آینده مجلس/بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه
 • برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن از غرب تا شرق آسیا
 • اصفهان| عضو مجلس خبرگان رهبری: فقه الاجتماع راهی برای تبیین مسائل کشور است
 • افزایش تعداد دانش آموزان، ازعوامل کمبود نیروی انسانی در ۳ سال آینده
 • فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد اموات
 • امروز جمهوری اسلامی به تقویت اقتصاد نیازمند است
 • وزارت اطلاعات، حافظ امنیت و دستاوردهای نظام است
 • وزارت اطلاعات، حافظ امنیت و دستاوردهای نظام
 • توجه به جوانان باید جزء برنامه های کاری مسوولان باشد
 • تمرکز تصمیم گیری خلاقیت و نوآوری مدارس را از بین می‌برد/مدیر مدرسه برای راهبری برنامه‌های آموزشی و پرورشی باید دارای شایستگی‌های کافی باشد
 • خانواده مهدوی میل به ارزش‌های معنوی را در خود تقویت می‌کند / برتری خدمت به همسر نسبت به عبادت هزار ساله
 • امید به آینده کلید اساسی همه قفل ها/ دانشجویان بار اصلی گام دوم انقلاب را به دوش خواهند کشید
 • اقتصاد مقاومتی زیربنای رونق تولید از نگاه صاحب نظران
 • گردشگری؛ راهگشای اشتغال جوانان