به گزارش خبرنگار مهر، صابر سهرابی ظهر پنج شنبه در مراسم تجلیل از قرآن آموزان و مربیان قرآنی مؤسسه قرآنی «بیت الاحزان حضرت زهرا (س)» با تاکید بر اینکه حوزه قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند سال است برای ترویج قرآن کریم با زبان هنر گام‌های بزرگی را برداشته است، گفت: خلق شیوه‌های جدید برای آموزش آموزه‌های قرآنی لازم است که باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه ماه رمضان، فرصتی برای خودسازی است، گفت: امیدوارم همه ما بتوانیم از این سفره پربرکت نهایت استفاده ببریم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با اشاره به اینکه مؤسسه بیت الاحزان روزی از یک روستا شروع کرد و امروز در سراسر ایران، نام و آوازه این مؤسسه جاری و ساری است، اضافه کرد: حجت الاسلام شاهسونی افق مؤسسه را که ترویج کلام وحی بوده را اجرایی کرد.

وی با تاکید بر اینکه حوزه قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند سال است برای ترویج قرآن کریم با زبان هنر گام‌های بزرگی را برداشته است، بیان کرد: با زبان هنر، مفاهیم را رساتر و قوی‌تر می‌توان انتقال داد.

سهرابی اضافه کرد: این مؤسسه باید برای ترویج قرآن کریم از زبان هنر استفاده کند و خلق شیوه‌های جدید برای آموزش آموزه‌های قرآنی لازم است که باید مؤسسه به آن توجه کند.

وی با اشاره به اینکه سکان آینده در دست کودکان و نوجوانان است، افزود: امیدوارم بتوانیم در تعالی فرهنگ و هنر به خصوص فرهنگ غنی قرآنی گام‌های مؤثری را برداریم.

کد خبر 4618408

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر اجرا می‌شود

به گزارش  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر گفت: یکی از مباحث در هنر این است که پیمایش جدی در هنر نداشته ایم و رشد و توسعه هنر را به درستی رصد نکرده ایم. امروز از نظر نیروی انسانی در هنر کشور سرمایه داری هستیم و این جمعیت دارای مهارت و توان هنری، در سراسر کشور پراکنده هستند و هنرمندان در نقاط مختلف کشور موجب رونق هنر در شهر‌ها و استان‌ها شده اند.

وی افزود:سرمایه امروزی ما در هنر با میراث تاریخی و ظرفیت دیگر اگر یکپارچه شوند، توفیق ویژه‌ای در هنر حاصل می‌شود و با این ظرفیت و امکان می‌توانیم فردای بهتری در هنر داشته باشیم. شهر‌هایی که در رشته‌های خاص، ظرفیت دارند؛ می‌توانند با توجه به میراث تاریخی و ظرفیت‌های دیگر به عنوان شهر‌های خلاقِ هنر نقش فعالانه داشته باشند و می‌توانند در ارتباط با شهر‌های دیگر یک شبکه‌ای ایجاد کنند و ظرفیت‌های شهر‌های دیگر را هم مورد توجه قرار دهند.

حسینی در ادامه گفت: طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر اگر چه در نگاه اول از شهر‌های خلاق یونسکو الهام گرفته است؛ اما سعی شد فراتر از آن برود و شرایط و مشخصه‌های بومی و فرهنگی مدنظر قرار گیرد. این طرح، از سوی معاونت هنری در راستای کلان برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است که ابتدا در حوزه‌های هنر‌های نمایشی، هنر‌های تجسمی، موسیقی و مد و لباس تدوین شد، اما پس از طرح در وزارتخانه مقرر شد طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در همه حوزه‌های فرهنگ مانند سینما و ادبیات هم انجام شود. قرار شد دبیرخانه این طرح در معاونت امور هنری تشکیل شود، جلسات متعددی در نیم سال دوم سال گذشته انجام و مطالعات و پژوهش‌هایی هم شروع شد و قرار شد طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در سال ۱۳۹۸ اجرایی شود و امیدواریم این طرح کار خود را آغاز کند و به عنوان یکی از طرح‌های مؤثر در حوزه هنر و اقتصاد فرهنگ و هنر اجرا شود.

مرتضی کاظمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با اشاره به اقتصاد خلاق گفت: امروزه اقتصاد خلاق یکی از قدرتمندترین اقتصاد‌های جهان است و ما به شدت به اقتصاد خلاق نیاز داریم و استعداد و ظرفیت‌های فراوانی داریم، بیشترین دانشگاه هنر و فارغ التحصیل هنر را در منطقه داریم و به دلیل بی توجهی دولت و برنامه ریزان و اصحاب فرهنگ و هنر از این ظرفیت استفاده نشده است و شهر‌های خلاق می‌توانند این ظرفیت را مورد استفاده قراردهند تا ابتدا در داخل کشور این اقتصاد پویا شود و بعد در منطقه و جهان فعال شود و در طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر، اصحاب فرهنگ و هنر فعال هستند.

وی ادامه داد:امیدواریم در آینده نزدیک اقتصاد خلاق را چنان قوت بخشیم. اقتصاد ایران اکنون بر سه منبع صنعت، کشاورزی و خدمات است و قطب چهارم اقتصاد ایران را می‌توان به عنوان اقتصاد خلاق شکل دهیم و شهر خلاق یکی از بستر‌های مناسب اقتصاد خلاق است.

محمدحسن خوشنویس در این جلسه گفت: طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر باید با یک استراتژی و اهداف درست پیش برود و یک شبکه سازمانی داشته باشد. شهر خلاق بر شهروند خلاق استوار است و شبکه‌های این شهروندان خلاق را به هم مرتبط می‌کند. همچنین هم افزایی در این طرح، ضرورت دارد. صنایع خلاق ما مخاطب و متقاضی دارد اما نتوانستیم بازار‌ها را کشف کنیم بنابراین هم افزایی و جمع فرهنگ و هنر اثرگذار است.

خوشنویس گفت:اساس این طرح نگاه آمایشی است و ضرورت دارد که شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در پیوند با سایر رشته‌ها و حوزه‌ها قرار گیرد و برای آن برنامه پایدار قرار می‌گیرد. این طرح بر مشارکت آگاهانه و فعالانه شهروندان استوار است و دولت و نهاد‌های عمومی تسهیل گری می‌کند.

علی اصغر سیدآبادی مشاور برنامه ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اتکای طرح بر پژوهش و مباحث نظری است. در صد سال اخیر سیاستگذاری و برنامه ریزی در تهران بوده است که از یک سو مانع خلاقیت و از سوی دیگر مانع دیده شدن تنوع‌ها شده است؛ بنابراین شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنرقصد دارد برنامه ریزی مشارکتی داشته باشد.

سیدامین مؤیدی اصفهانی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری گفت: طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در راستای برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است و پس از مطالعات و جلسات متعدد و فعالیت گروه پژوهشی و اجرایی طرح، پیش نویس فراخوان طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر آماده شده است تا مورد بررسی قرار گیرد.

همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: شناسایی ظرفیت ها، ایده‌ها و منابع و همچنین آموزش هنر در این موضوع و پایداری در این طرح مهم است.

همچنین در این جلسه نمایندگان سازمان سینمایی، معاونت امور فرهنگی، معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، معاونت توسعه مدیریت و منابع و معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظرات خود را درباره طرح بیان کردند.

انتهای پیام/

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

علت گریه کردن بعد از رابطه جنسی چیست؟

کلیدواژه: شیراز فرهنگ و ارشاد فارس قرآن

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۵۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عذر افرادی در جنگ به ما ضربه زدند پذیرفته نیست/ استفاده قرآن از مجاز برای انتقال مفاهیم
 • معرفی چند کارشناس تئاتری به شورای حل اختلاف فرهنگ و هنر
 • شهرهای ایران، شبکه‌های خلاق فرهنگ و هنر
 • طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اجرا می‌شود
 • شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اجرا می شود
 • برگزاری طرح منابر نور در مؤسسه یاران امام حسن مجتبی(ع)
 • تأسیس مؤسسه حقوقی توسط افراد غیر وکیل، مداخله در امر وکالت نیست
 • دردمندانه و پرسش‌گرایانه به قرآن رجوع نکرده‌ایم/ کاربردی‌سازی مفاهیم قرآنی چگونه حاصل می‌شود
 • جای خالی «اتاق فکر» نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان/ بررسی کارآمدی روش‌های انتقال مفاهیم دینی در خروجی نمایشگاه قرآن
 • سرودهای ملی چه مفاهیم ایدئولوژیکی دارند؟
 • انتقال مفاهیم قرآن در قالب‌های صوتی و تصویری؛ ضرورت دنیای امروز
 • استقبال مردم ازآموزش قرآن به کودکان با زبان هنرو بازی/ نمایشگاه دایمی قرآن برای کودکان، ضرورتی فراموش شده
 • ورود مفاهیم تأمین اجتماعی به کتاب های درسی دانش آموزان / مفاهیم تأمین اجتماعی حداقل به مدت 5 سال در کتابهای درسی ماندگار خواهد بود
 • برگزاری جشنواره قرآنی خردسالان در دهدشت
 • دوره‌های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب
 • تقلیل‌گرایی یکی از شگردهای سینمای غرب در مواجهه با مفاهیم دینی است
 • حمایت مؤسسه دارالایتام مهدیه از ۱۴۰۰ یتیم
 • حمایت از ۱۴۰۰ یتیم توسط مؤسسه خیریه مهدیه همدان
 • جزءخوانی قرآن در مؤسسه کوثر نبی ولایت خرم‌آباد +عکس