عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس جزئیات ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات را تشریح کرد. آفتاب‌‌نیوز : احمد علیرضا بیگی در گفت‌وگو با مهر از ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات خبر داد و گفت: بررسی این طرح در شورای نگهبان به پایان رسیده است.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات این ایرادات گفت: شورای نگهبان نسبت به ساز و کار برگزاری انتخابات استانی تناسبی ایراد گرفته است و ابهاماتی را در این خصوص مطرح کرده است.
عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس ادامه داد: علاوه بر این شورای نگهبان ایراداتی را به این طرح در خصوص احراز صلاحیت نامزدها گرفته است که مربوط به تغییراتی می‌شود که در قانون انتخابات مجلس ایجاد شد.
وی ادامه داد: حذف برخی نهادها در بررسی صلاحیت نامزدها نیز از ایرادات شورای نگهبان بوده است.

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از پیش بینی وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات تا استانی شدن انتخابات

‌جریان های سیاسی در حالی به پیشواز انتخابات می روند که طرح استانی شدن همچنان از محورهای قابل تامل برای آنها می باشد. بررسی امروز شنبه ۲۵ خرداد نشان می‌دهد که رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب به محورهایی همچون «کاهش مشارکت در انتخابات»، «فعالیت جدید حزب ندای ایرانیان» و «موفقیت احزاب با ائتلاف»؛ اشاره کرده‌اند. رسانه‌های منتسب به جریان اصولگرا نیز به محور های «اختلاف در میان اصلاح طلبان‌» و «رابطه انتخاباتی دولت با آموزش و پرورش» پرداخته اند. بررسی مصوبه مجلس درباره استانی شدن انتخابات در قالب طرح اصلاح قانون انتخابات از دغدغه‌های مشترک میان دو جریان رسانه‌ای کشور می باشد.

رسانه‌های اصلاح طلب

برخی از گزاره‌های به کار رفته در گزارش‌های این جریان رسانه‌ای عبارتند از: انشعاب در اصلاح‌طلبان الزامی است؟؛ با جدایی دو طیف اصلاح‌طلبان از یکدیگر، با دو جریان بزرگ اصلاح‌طلبی روبه‌رو خواهیم شد؛ آیا اصلاح‌طلبان برای حفظ وضعیت موجود خودشان که چنگی هم به دل نمی‌زند، از انشعاب پرهیز می‌کنند؛ عملکرد دولت و اصلاح طلبان در این شش سال چنان افتضاح بوده؛ طرفداران اصلاحات به اشتباه خود پی برده اند؛ در انتخابات آتی مجلس مشارکت کاهش خواهد یافت؛ کسی که می‌خواهد پیروز انتخابات باشد باید بیاید با گروه‌های دیگر و جریان‌هایی که پتانسیل دارند اجماع و ائتلاف کند؛ اگر جریانات سیاسی تصور کنند که به تنهایی قادر به پیروزی در انتخابات هستند، این اشتباه است.

جدایی اصلاح طلبان از یکدیگر

روزنامه شرق با تیتر «انشعاب در اصلاح‌طلبان الزامی است؟» می‌نویسد: با جدایی دو طیف اصلاح‌طلبان از یکدیگر، با دو جریان بزرگ اصلاح‌طلبی روبه‌رو خواهیم شد؛ جناح «نومحافظه‌کار» و «اصلاح‌طلبان». با این انشعاب، اصلاح‌طلبان به خصیصه بارز خود یعنی باور به توسعه سیاسی و دموکراسی بازخواهند گشت. طیف نخست به اصول بنیادین خود یعنی مشارکت در مهندسیِ قدرت نزدیک‌تر خواهد شد. اصولگرایان هم به جایگاه واقعی خود بازمی‌گردند؛ جریانی معتقد به باورهای سنتی که ملاک درستی یا نادرستی کارهایشان مردم نیستند. با این آرایش تازه در عرصه سیاست داخلی، سیاستی دیگر خلق خواهد شد؛ سیاستی که شاید وضعیت رخوتناک کنونی را تغییر بدهد. آیا اصلاح‌طلبان برای حفظ وضعیت موجود خودشان که چنگی هم به دل نمی‌زند، از انشعاب پرهیز می‌کنند و همچنان در اتحاد و ائتلاف پایداری نشان می‌دهند؟ سوال اساسی این است نتیجه این اتحاد و ائتلاف با طیف‌های ناهمگون چه خواهد بود؟

عملکرد ضعیف اصلاح طلبان

محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس سیاسی در گفت وگو با روزنامه همدلی اظهار داشت: حضور پر شور مردم را ضامن پیروزی جریان اصولگرایی می دانم. چون عملکرد دولت و اصلاح طلبان در این شش سال چنان افتضاح بوده که طرفداران اصلاحات به اشتباه خود پی برده اند. کسانی هم که گوش به رادیوهای خلف وعده غربی‌ها در رابطه با برجام ِ بیگانه داشتند، تا مطابق نظر آنها عمل کنند، با علی رغم امتیازهای بسیاری که در برجام یک طرفه به آنها داده شد، نه تنها امیدشان به بیگانه منتفی شد، بلکه به شناختی دقیق‌تر از دشمنی غربی‌ها با ملت ایران رسیدند وِ در حقیقت، متوجه این امر شدند که مواضع اصولگرایان به قول اصاح طلبان دلواپسان به واقعیت نزدیک تر است.

استانی شدن انتخابات

پروانه مافی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس برای انتخابات امسال می‌تواند به مرحله عملیاتی شدن برسد یا اینکه به انتخابات‌های آینده موکول خواهد شد؟ بیان کرد: برای بررسی این مساله دو موضوع وجود دارد. یکی اینکه می‌توان ۲۲ مورد از اشکالات وارده را اصلاح کرد چراکه بعضی از این مشکلات جنبه رفع ابهام دارد و پیچیده نیست اما بعضی موارد هم وجود دارد که باید اصلاحی اساسی درمورد آنان صورت بگیرد. او گفت: شورای نگهبان مصوبه مجلس را بررسی کرده و این ایرادات ۲۲ گانه ازسوی این شورا گرفته شده است که بیشتر این ایرادات مربوط به رفع ابهام است به این صورت که کلمه‌ای به صورت نامناسب نوشته شده یا اینکه جمله‌ای نیازمند اصلاحی ویرایشی یا ادبی است.

کاهش مشارکت در انتخابات

روزنامه آرمان عنوان داشت: در انتخابات آتی مجلس مشارکت کاهش خواهد یافت و در حوزه‌های کوچک انتخاب‌ها با معیارهای محلی خواهد بود، احزاب نیز نمی‌توانند تأثیر چندانی روی این مسأله داشته باشند مگر آنکه سیاست‌گذاران در ساختار انتخاباتی تجدیدنظر کرده و از هرگونه اعمال سلیقه در این ساختار جلوگیری کنند.

فعالیت جدید حزب ندای ایرانیان

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان با حضور اعضای این شورا با دستور انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد. اعضای شورای سیاست‌گذاری با تأکید بر این‌که باید تمام تلاش‌های حزب ندای ایرانیان معطوف به فراهم آوردن شرایط لازم برای برگزاری انتخاباتی پرشور و رقابتی باشد، با رد کامل پیشنهادها و سیاست‌های تحریم یا قهر با صندوق‌های رأی، برنامه‌ریزی مناسب برای تشکیل مجلسی متخصص و کارآمد و احیای مجدد جایگاه مجلس شورای اسلامی را خواستار شدند.

موفقیت احزاب با ائتلاف

غلامعلی جعفرزاده، نایب رئیس فراکسیون مستقلین در گفت‌وگو با روزنامه ایران به خطر تندروی‌ها در پهنه سیاسی کشور پرداخت. وی گفت: واقعیت سیاسی کشور ما این است که امروز و در این شرایط هیچ گروهی ظرفیت و توانایی پیروزی کامل و قاطع در انتخابات را ندارد. یعنی کسی که می‌خواهد اکثریت بشود و پیروز انتخابات باشد لاجرم باید بیاید با گروه‌های دیگر و جریان‌هایی که پتانسیل دارند اجماع و ائتلاف کند؛ یعنی اگر جریانات سیاسی تصور کنند که به تنهایی قادر به پیروزی در انتخابات هستند، این اشتباه است.

رسانه‌های اصولگرا

برخی از عبارات کانونی استفاده شده در این رسانه‌ها عبارتند از: اظهارنظرهای متفاوت اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس؛ انتخابات مجلس را در پیش داریم و دولت به شدت به آموزش و پرورش طمع دارد.

اختلاف در میان اصلاح طلبان

روزنامه سیاست روز با روتیتر «وقتی اختلافات درونی اصلاح طلبان آشکار می شود» گزارش داد: اظهارنظرهای متفاوت اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس در حالی رسانه‌ای شده که چنددستگی نظرات آنان را بیش از پیش عیان کرده است. در این روزها که اظهارنظرهای متفاوت و گاهاً متناقض اصلاح طلبان ذیل انتخابات آتی مجلس، موجبات واکنش بسیاری از چهره‌های حزبی را پدید آورده است، شاید گوشه چشمی به این تناقضات آشکار، پرده از بسیاری موارد کنار بزند.

استانی شدن انتخابات

اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس در این کمیسیون، گفت: با توجه به اینکه شورای نگهبان ایرادات متعددی به این طرح وارد کرده است قرار بر این شده تا کارگروه متشکل از اعضای کمیسیون و مسئولان وزارت کشور و شورای نگهبان تشکیل و ایراداتی که قابل رفع هستند را برطرف کنند.

وی با بیان اینکه قرار براین است تا اشکالاتی که در این طرح مجلس قابل رفع شدن نیست از دستور کار مجلس خارج شود، ادامه داد: پس از بررسی ایرادات در کارگروه تشکیل شده در صحن کمیسیون تصمیم‌گیری خواهد شد که آیا موارد باردیگر به صحن علنی ارجاع شود یا اینکه موارد اصلاحی مسکوت باقی بماند تا با لایحه جامع انتخاباتی که دولت به مجلس ارائه کرده ادغام شود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس درباره احتمال اینکه پارلمان بر مصوبه خود در اصلاح قانون انتخابات مجلس اصرار کند و این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود، گفت: بعید می‌دانم این اتفاق رخ دهد چون مرکز مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایراداتی را به این مصوبه مجلس وارد کرده و امکان اینکه این مصوبه به مجمع ارجاع شود وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به مصوبه مجلس درباره استانی شدن انتخابات در قالب طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس اظهار داشت: طبق ایراداتی که شورای نگهبان این مصوبه مجلس وارد کرده این مصوبه قابل اصلاح نیست و احتمالاً این موضوع به کلی منتفی می‌شود.

طمع انتخاباتی دولت به آموزش و پرورش

به گزارش تارنمای جهان نیوز، جبار کوچکی‌نژاد نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه نگاه دولت به آموزش و پرورش انحرافی است، گفت: انتخابات مجلس را در پیش داریم و دولت به شدت به آموزش و پرورش طمع دارد و آن را به عنوان نهادی که بین فرهنگیان دارای نفوذ است برای تأمین امیال خود مهم می‌داند!

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: شورای نگهبان انتخابات

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۵۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آخرین اخبار از استانی‌شدن انتخابات مجلس
 • استانی شدن انتخابات مجلس احتمالا منتفی می‌شود
 • استانی شدن انتخابات از دستور کار مجلس خارج شد
 • نماینده مجلس: استانی شدن انتخابات احتمالا منتفی می شود
 • ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی رفع شد/ لایحه به مجمع نخواهد رفت
 • استانی شدن انتخابات احتمالا منتفی می شود
 • منتفی شدن برگزاری انتخابات استانی مجلس در کارگروه کمیسیون شوراها
 • استانی شدن انتخابات مجلس از دستور کار پارلمان خارج شد
 • امروز؛ بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت
 • ادعای سی‌ان‌ان درباره شلیک ایران به پهپاد آمریکایی پیش از حادثه نفت‌کش‌ها/ خودکشی داوری دروغ مجازی یا خبر واقعی/ برگزاری جلسات انتخاباتی شورای نگهبان با چهره‌های سیاسی/ بررسی ایرادات لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با مردان خارجی
 • ایراد شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان | انتخابات سال ۸۸ انتخابات سالمی بود
 • شورای نگهبان: انتخابات ریاست جمهوری 88، انتخابات سالمی بود
 • فردا ایرادات لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با مردان خارجی را بررسی می‌کنیم/ باید پاسخ درستی به افکار عمومی بدهیم
 • کدخدایی: شورای نگهبان برای حضور در کارگروه رفع ایرادات اصلاح قانون انتخابات آمادگی دارد
 • بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی
 • ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی
 • کدخدایی: آمادگی شورای نگهبان برای حضور در کارگروه رفع ایرادات اصلاح قانون انتخابات
 • ایرادات شورای نگهبان به «لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی»
 • ایرادات شورای نگهبان به لوایح حمایت از کودکان و نوجوانان، تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی + جزئیات