عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف گفت: آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولان بدون حمایت از افشاکنندگان فساد عقیم است.

پرویزی، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: قانون «از کجا آورده‌ای»، مربوط به سال ۶۳ بوده و طبق آن باید اموال مسئولان مورد محاسبه قرار گیرد تا بعد از مسئولیت اگر اموال نامتعارفی داشتند در مورد آن توضیح دهند که آن را از کجا آورده اند. طبق این قانون اگر تخلف مسئولی محرض شود، باید با او برخورد شود.

وی افزود: قانون از کجا آورده‌ای چند بار تغییر کرده و آخرین تغییر آن هم مربوط به سال ۹۴ بوده است؛ با این وجود آیین نامه اخیر بر اساس آن قانون تصویب شده و خیلی خارج از چارچوب آن قانون نمی‌تواند کارکرد داشته باشد.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف گفت: چون قانون سابق قانون خوبی نیست؛ بنابراین دست آیین نامه جدید هم بسته است؛ با این وجود هر چه قدر هم بخواهند آیین نامه جدید را خوب تدوین کنند، خیلی نمی‌تواند اثرگذاری داشته باشد.

پرویزی تصریح کرد: به گفته سخنگوی قوه قضائیه طبق این آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولان دامنه بسیار وسیعی را دربرمی گیرد و این رسیدگی به عده خاصی محدود نمی‌شود. بنده معتقدم این مسئله برای آیین نامه مورد نظر یک نقص است، چون از یک سو تضمین عملکرد ندارد و از سوی دیگر قوه قضائیه نمی‌تواند اموال ۲۰۰ هزار نفر از مسئولان را به همراه خانواده آنان که تعداد آن‌ها به یک میلیون نفر می‌رسد بررسی کند.

وی با اشاره به اینکه طبق آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولین افراد باید اموال خود را بر اساس خوداظهاری اعلام کنند؛ بنابراین اگر کسی به دروغ و یا اشتباه اموال خود را اعلام کند قوه قضائیه عملا هیچ کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد، افزود: در مجموع قوانینی که بر اساس خود اظهاری هستند اگر قانون حمایت از افشا کنندگان فساد که باید مجلس آن را تصویب کند وجود نداشته ناشد عملا کل این قوانین عقیم هستند.

پرویزی یادآور شد: قانون حمایت از افشاء کنندگان فساد از کسانی که فساد را افشاء می‌کنند حمایت می‌کند و مبلغی از آن فسادی که به بیت المال برمی گردد نیز به آن جایزه به این افراد اختصاص می‌یابد. تصویب این قانون در کنار آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولین می‌تواند فضا را برای فساد ناامن کرده و زمینه را برای نظارت همگانی بر مسئولین فراهم کند.

وی به ایرادات آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولین اشاره کرد و افزود: با توجه به ماده ۸ این آیین نامه سامانه اعلام اموال مسئولین شفاف نیست و همه مردم نمی‌توانند آن را مشاهده کنند. در واقع این سامانه فقط برای قوه قضائیه قابل دسترسی است. در هر حال کارشناسات معتقدند این ماده باید حذف و نظارت همگانی اعمال شود.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف گفت: در ماده ۳ این آیین نامه هم نیز صرفا به رسیدگی به اموال فرزندان تحت تکفل تاکید شده و این دقیقا اشکال بزرگی است چرا که امروز شاهد فساد دیگر نزدیکان مسئولین از جمله دامادا‌ها هستیم؛ از طرفی دختر، چون تحت تکفل پدر نیست با این آیین نامه هیچ محاسبه‌ای روی اموال او صورت نمی‌گیرد.

پرویزی اضافه کرد: از طرفی اموال فرزندان تحت تکفل هم تا یک سنی محاسبه می‌شود و این هم یک اشکال دیگر است.

وی با بیان اینکه تصویت قانون حمایت از صوت زن‌های اقتصادی کار مجلس است، افزود: در مجموع من فکر نمی‌کنم آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولین خیلی کار خاصی را رقم بزند، ولی از این جهت که این کار صورت گرفته خوب است، چون تاکنون قوه قضائیه در این حد هم اقدامی انجام نداده بود.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف گفت: بنده احساس می‌کنم در قوه قضائیه انگیزه‌ای برای مبارزه با فساد وجود دارد و یک فرهنگ مبارزه با فساد در این قوه در حال شکل گیری است، اما اینکه کاری از دست آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولان بربیاید من بعید می‌دانم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فعالسازی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان تا ۲ ماه آینده

حجت الاسلام شهریاری درباره راه‌اندازی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان گفت: در مراحل نهایی طراحی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان هستیم که امیدواریم تا ۲ ماه آینده پیاده سازی شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام «حمید شهریاری» شب گذشته (سوم تیر) همزمان با سومین روز از هفته قوه قضائیه در گفتگوی ساعت 18 و 30 دقیقه شبکه خبر سیما درباره اقدامات انجام شده از سوی مرکز آمار و فناوری قوه قائیه به ارائه توضیحاتی پرداخت و درباره راه‌اندازی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان گفت: در مراحل نهایی طراحی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان هستیم که امیدواریم تا 2 ماه آینده پیاده سازی شود.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره جزئیات این سامانه گفت: قانونگذار از ما خواسته در این سامانه اموال فرزندان و همسران مسئولان نیز رصد شود از این رو امیدواریم ظرف دو ماه آینده، پیاده سازی سامانه ثبت اموال مسئولان فراهم شود اما این پیگیری نباید به مسئولان محدود شود.

 

وی با بیان اینکه ما باید بر افرادی متمرکز شویم که عادت به تخلف دارند، افزود:  بر این اساس «سامانه افراد خاص» را راه اندازی کردیم تا اطلاعات این افراد در سامانه مدیریت پرونده قضایی ثبت شود و بفهمیم در چه جاهایی فعال و حساب باز می کنند؛ آنها باید نشاندار و از طریق این قوه رصد شوند.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه  با تاکید بر اینکه نیازمند امکانات، قوانین و مقرات جدید و تقویت سامانه ها هستیم، گفت: امروز در فناوری اطلاعات ضعیف هستیم چون بودجه لازم به این امر تخصیص نیافته است.

 

حجت الاسلام شهریاری از فناوری اطلاعات به عنوان لازمه تحول در دستگاه قضا یاد و تاکید کرد: در دنیای امروز دیگر نمی توان بدون این ابزار در هیچ حیطه ای کار کرد.

 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در بخش دیگری از این گفتگو درباره مراقبت الکترونیکی و پابند الکترونیکی به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در این طرح که کاملا بومی است افراد علاوه بر اینکه در کنترل کامل هستند، از طرفی مراقب خانواده خود نیز هستند و این برای خانواده ها بهتر از زندانی شدن سرپرستشان است و هزینه های مجرم برعهده خودش است.

 

وی با اشاره به اینکه همه استان ها هم از این طرح استقبال کرده اند، گفت: درصدد افزایش پابندهای الکترونیک هستیم و طبق دستور رئیس قوه قضائیه استفاده از پابند الکترونیکی افزایش پیدا کرده است.

 

حجت الاسلام شهریاری در ادامه این گفتگو درباره حجم پرونده های در گردش در دستگاه قضا گفت: تعداد پرونده‌های در گردش ما در شوراهای حل اختلاف 17 میلیون و 733 هزار پرونده است که بیانگر افزایش بیش از یک میلیونی فعالیت دستگاه قضایی نسبت به سال گذشته است.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه نظارتی نیز اتفاق بسیار خوبی در سامانه ثنا افتاده است، خاطرنشان کرد: با این سامانه رفتار کارکنان و قضات را رصد می‌کنیم. اینها بالغ بر بیش از 6 هزار مورد در سال 96 بوده است./

 

پایان پیام/50

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: قانون از کجا آورده ای

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۹۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیسی با فکر جوان و قدرت میدانی نقش‎آفرین می‌شود/ اصلاحات چشمگیری در قوه قضائیه آغاز شده است/ پرونده‎های مفاسد اقتصادی خارج از نوبت رسیدگی شود
 • مجلس قطعاً برای جلوگیری از فساد با قوه قضاییه همراهی می‌کند/ افزایش اعتماد مردم با اجرای قانون رسیدگى به اموال مسئولان
 • تصویب قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان نقطه اشتراک مجلس و قوه قضائیه است
 • ابلاغ و اجرای قانون رسیدگى به اموال مسئولان، راهی برای بازسازى اعتماد عمومى‌
 • اصلاح نظام بودجه ریزی از سال آینده/فعالسازی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان تا ۲ ماه آینده
 • حاشیه ورود نمایندگان به اعاده اموال نامشروع مسئولان
 • قانون رسیدگی به اموال مسئولین فساد زداست
 • متن و حاشیه ورود نمایندگان به اعاده اموال نامشروع مسئولان
 • تصویب قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان نقطه اشتراک مجلس و قوه قضاییه است/همه به تقویت قوه قضاییه کمک کنیم
 • ۳ ویژگی مهم رئیس قوه‌قضائیه برای تغییر
 • نحوه انتشار مشخصات محکومان اموال نامشروع مسئولان
 • برخورد قاطع و انگیزه رئیسِ دستگاه قضا برای مبارزه با فساد، ستودنی است/ شمارش معکوس برای اعاده‌ی اموال نامشروع مسئولینِ
 • مخالفت نمایندگان با مسکوت ماندن ۴ ماهه طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان
 • بازسازى اعتماد عمومى‌ با ابلاغ قانون رسیدگى به اموال مسئولان
 • صدور مجوز ورود دادستانی به اعاده اموال نامشروع
 • لزوم برخورد با دانه درشت‌های اقتصادی/ مردم از اموال‌ نجومی برخی مدیران و مسئولان نگران‌اند‌
 • تعیین تکلیف درآمدهای ناشی از اجرای قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان
 • مرجع رسیدگی به اموال نامشروع مسئولان مشخص شد
 • توکلی:هیچ وقت مبارزه با فساد در ایران این قدر طرفدار نداشت/کل ایران منطقه آزاد شد و از قانون خبری نبود