مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، هرچه سن انسان بیشتر می‌شود، افزایش وزن بدن راحت‌تر رخ داده و در مقابل، کاهش وزن دشوارتر می‌شود. با افزایش سن و عبور از مرز ۵۰ سالگی، آهنگ سوخت و ساز بدن کندتر می‌شود و بسیاری از عملکرد‌های متابولیک، کارکرد اندام‌ها و روند جذب مواد از کارایی کمتری برخوردار می‌شوند.

پس از عبور از مرز ۵۰ سالگی برای حفظ توده بدنی خود به دریافت کالری کمتری نیاز دارید. همچنین، با افزایش سن، روند از دست دادن عضلات و جایگزینی آن‌ها با چربی آغاز می‌شود. پس از ۵۰ سالگی، روند نفوذ چربی به عضلات تسریع می‌شود. در نتیجه، شما ممکن است راحت‌تر با احساس خستگی مواجه شوید. سوخت و ساز بدن کند می‌شود و با از دست دادن توده عضلانی روند چربی سوزی دشوارتر می‌شود.

اگرچه شما همچنان می‌توانید وزن خود را کاهش دهید، اما باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام دهید. برای کمک به کاهش وزن اضافه پس از ۵۰ سالگی می‌توانید روش‌های ساده زیر را مد نظر قرار دهید:

افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات

مشخص است که برای کاهش وزن به دریافت کالری کمتر نیاز دارید. اما به جای تمرکز بر کمتر غذا خوردن اجازه دهید درباره این که چه چیزی را باید بیشتر مصرف کنید، صحبت کنیم.

شما باید مصرف میوه‌ها و سبزیجات را افزایش دهید. طی مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام شد، افرادی که میوه‌ها و سبزیجات بیشتر، به ویژه توت ها، سیب، گلابی، سویا، یا گل کلم مصرف می‌کردند، روند کاهش وزن خود را تجربه کردند. میوه‌ها و سبزیجات کالری کمی دارند، اما سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما هستند که از آن جمله می‌توان به فیبر اشاره کرد. فیبر به احساس سیری طولانی‌تر بین وعده‌های غذایی کمک می‌کند. در هر وعده غذایی بهتر است بیش از نیمی از بشقاب شما با سبزیجات پر شده باشد. شما می‌توانید برخی سبزیجات را در فریزر نگهداری کنید تا همواره به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

استفاده از زودپز و تهیه خوراک لوبیا

لوبیا‌ها سرشار از فیبر و پروتئین هستند و هنگامی که از دستگاه گوارش عبور می‌کنند، نشاسته مقاوم در آن‌ها باکتری‌های خوب روده شما را تغذیه می‌کنند. این باکتری‌ها نیز اسید‌های چرب زنجیره کوتاه تولید می‌کنند که برای کمک به سوخت و ساز بدن مفید هستند. مطالعه‌ای در کانادا نشان داد افرادی که به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن خود یک وعده حبوبات در روز مصرف می‌کردند، به طور میانگین کاهش وزن بیشتری نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کردند، تجربه کردند. لوبیا‌ها و عدس را می‌توانید در یک زودپز به همراه سبزیجات و مواد خوش عطر و طعم دیگر آماده کنید.

استفاده از ترازو

هر روز صبح وزن خود را اندازه گیری کنید تا در صورت افزایش به جای کاهش آن، متوجه این شرایط شوید. اگر زمانی که مقدار کمی وزن اضافه کرده اید متوجه این شرایط شوید می‌توانید به سرعت برای کاهش آن تلاش کنید، اما اگر اجازه دهید وزن اضافه باقی مانده و با گذشت زمان نیز هرچه بیشتر شود، آنگاه کاهش کیلو‌های اضافه دشوار خواهد بود.

تمرکز بر غذا

زندگی پر مشغله امروز شاید موجب شود تا توجه کمتری به وعده‌های غذایی روزانه و آنچه مصرف می‌کنید، داشته باشید. همچنین، در این شرایط احتمال پرخوری افزایش می‌یابد. اما غذا خوردن آرام و آگاهانه می‌تواند اثر تلاش‌های شما برای کاهش وزن را بیشتر سازد. به جای این که در ماشین و در حال حرکت یا بین جلسات کاری خود غذا بخورید، بهتر است در جایی نشسته و غذای خود را به آرامی مصرف کنید. افزودن مواد غذایی ترد، مانند کلم یا هویج می‌تواند به آرام و کمتر غذا خوردن شما نیز کمک کند. همچنین، از غذا خوردن در جلوی تلویزیون پرهیز کنید، زیرا بنابر پژوهشی که در نشریه Obesity منتشر شد، این کار با افزایش وزن پیوند خورده است.

توقف مصرف نوشیدنی‌های شیرین

غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین سرشار از کالری هستند و به عنوان مثال، یک قوطی نوشابه می‌تواند حاوی ۱۵۰ کالری باشد، در شرایطی که کمکی به کاهش اشتهای شما نمی‌کند. اما مصرف یک سالاد می‌تواند با دریافت کالری کمتر شما را برای مدت زمانی طولانی‌تر سیر نگه دارد. مطالعه‌ای که در استرالیا انجام شد، نشان داد، افرادی که مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های شیرین دیگر را کنار گذاشتند، نسبت به آن‌هایی که این کار را نمی‌کردند، با گذشت زمان، افزایش وزن کمتری را تجربه می‌کنند.

ترکیب تمرینات ورزشی

اگر برای کاهش وزن خود به انجام یک نوع تمرینات ورزشی وابسته هستید، بهتر است این روند را تغییر داده و ترکیبی از تمرینات ورزشی را انجام دهید. مطالعه‌ای که در دانشگاه ایلینوی انجام شد، نشان داد، افراد مسن که سه روز در هفته ترکیبی از ۳۰ دقیقه تمرینات هوازی و ۳۰ دقیقه تمرینات مقاومتی انجام می‌دادند، کاهش درصد چربی و افزایش عضله سازی را تجربه کردند. همچنین، آن‌ها بهبود شرایط فشار خون و آمادگی قلبی‌تنفسی خود را شاهد بودند که بهبودی مهم برای قلبی پیر محسوب می‌شود.

تمرینات مقاومتی در کمک به عضله سازی که کالری سوزی بیشتر را موجب می‌شود، موثر هستند و تمرینات هوازی برای کمک به کاهش چربی مفید هستند. در کنار هم، این تمرینات به تغییر ترکیب بدن و افزایش قدرت و آمادگی جسمانی منتج می‌شوند که کیفیت بهتر زندگی و حفظ استقلال با افزایش سن را در پی دارد.

انتخاب یک ورزش جدید

ورزش‌های گروهی مانند فوتبال و بسکتبال نه تنها سرگرم کننده هستند، بلکه یک تمرین اینتروال و جلسه درمانی نیز محسوب می‌شوند. انجام این ورزش‌ها کالری سوزی را تقویت می‌کند و شدت بالای آن‌ها به افزایش چربی سوزی طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از ورزش کمک می‌کند.

همراهی دوستان نیز می‌تواند موثر باشد. به طور کلی، حمایت اجتماعی انگیزه و تعهد افراد به ایجاد تغییرات سالم سبک زندگی را افزایش می‌دهد. طی یک مطالعه که در نشریه  ای منتشر شد، افراد مسن که یک برنامه رژیم غذایی کاهش وزن در کنار بازی فوتبال را دنبال کرده بودند، کاهش وزن بیشتری نسبت به آن‌هایی که تنها رژیم غذایی را دنبال کرده بودند، داشتند.

روزه متناوب

روزه متناوب ممکن است روشی دشوار به نظر برسد، اما تنها به معنای غذا نخوردن در یک بازه زمانی معین در روز است. با محدود کردن غذای مصرفی به زمان‌هایی مشخص از روز، شما می‌توانید بدن خود را برای استفاده از کتون‌ها که از چربی سرچشمه می‌گیرند به جای گلوکز به عنوان منبع انرژی تشویق کنید.

شما می‌توانید این کار را با هشت یا نه ساعت پرهیز از غذا خوردن، از جمله ساعات خواب، آغاز کنید. به عنوان مثال، از هشت شب تا شش صبح روز بعد چیزی نخورید. ساده است، این طور نیست؟ پس از آن، به تدریج بدن خود را برای ۱۲ ساعت غذا نخوردن تمرین دهید. البته، این الگوی غذا خوردن برای همه مناسب نیست، از این رو، پیش از آغاز آن با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

انجام یوگا

یوگا می‌تواند به تقویت و حفظ تحرک شما با افزایش سن کمک کند و زمانی که در تلاش برای کاهش وزن هستید نیز اثر آرامش بخش آن می‌تواند مفید باشد. شما احتمالا تنها با انجام یوگا نمی‌توانید اهداف کاهش وزن خود را محقق کنید، اما در کنار اقدامات دیگر مفید خواهد بود. مطالعه‌ای در چین نشان داد، افراد مسن که یوگا انجام می‌دادند، کاهش اندازه دور کمر، یک نشانگر کلیدی چربی شکم است، خود را تجربه کردند.

منبع: عصر ایران

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۸۱۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

دختر ستایش در ماشین لوکسش / عکس

فیلم| توهين و تمسخر علی دایی در صداوسیما

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

کلیدواژه: رژیم غذایی چاقی

خبر بعدی:

فرصت طلایی صادرات پیش روی محصولات باغی/ تولید سیب درختی به ۴ و نیم میلیون تن رسید

مجتبی شادلو نائب رئیس اتحادیه باغداران تهران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت بازار محصولات باغی اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی امسال بر خلاف سال گذشته تولید محصولات باغی از لحاظ کمیت و کیفیت رشد چشمگیری داشته که این امر بر افت قیمت در بازار دامن زده است.

او افزود: تا زمانی که صادرات محصولات باغی روان نشود به سبب مازاد عرضه بر نیاز کشور، آینده‌ای خطرناک را برای محصولات باغی متصور هستیم چرا که ازدیاد عرضه در برابر تقاضا و کاهش محسوس قیمت به زیان باغداران تمام می‌شود.

شادلو ادامه داد: با وجود به افزایش هزینه‌های نیروی انسانی برای جمع آوری و برداشت محصول و همچنین سایر هزینه‌ها همچون بسته بندی، سبد، پوشال و حمل و نقل، اما قیمت خرید محصولات باغی از باغداران با ۱۰ سال گذشته تفاوتی نداشته که این امر جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.

نائب رئیس اتحادیه باغداران با تاکید بر صادرات فراگیر و مستمر محصولات باغی بیان کرد: از مسئولان امر انتظار می‌رود به جای شعار دادن، به تدابیری همچون مشوق صادراتی و سیاست بازار در ازای بازار بیندیشند به طور مثال در قبال صادرات سیب مجوز واردات موز را دهند؛ در غیر این صورت تولید محصولات باغی در آینده دچار چالش می‌شود.

او ادامه داد: اگر چه مسئولان دولتی اذعان می‌کنند که به دنبال روان سازی صادرات هستند، اما تا زمانی که بازار صادراتی فراگیر نشود شاهد مشکلات متعددی در زمینه قیمت و بحران محصولات باغی در بازار هستیم.

شادلو با اشاره به اینکه تولید محصولات باغی در مقایسه با سال قبل بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد رشد داشته است اظهار کرد: در تولید محصولات باغی همچون انار، کیوی، مرکبات، سیب وضعیت بحرانی است به طوری که اگر هر چه سریع‌تر تمهیداتی برای صادرات اندیشیده نشود وضعیت بازار در آینده نگران کننده خواهد بود این در حالی است که صادرات محصولات باغی در شرایط فعلی تحریم فرصت خوبی برای کل اقتصاد کشور به ویژه بخش کشاورزی به شمار می‌رود.

به گفته وی در شرایط کنونی که از صادرات نفت محروم هستیم، اما در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی به کشور‌های همسایه فرصت خوبی پیش روست و این معطلی و از دست دادن زمان از سوی مسئولان امر جای سوال است.

این مقام مسئول با انتقاد از این مسئله که موانع متعددی سد راه صادرات محولات کشاورزی است گفت: با توجه به نبود زیر ساخت‌های مناسب، مشکلات حمل و نقل، نبود حمل و نقل تخصصی، بروکراسی‌های پیچیده اداری و مشکلات بازگشت ارز، دست و پای صادرات بسته است که از تمامی مسئولان انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر تمهیداتی برای صادرات بیندیشند تا این فرصت طلایی را از دست ندهیم.

نائب رئیس اتحادیه باغداران در پایان تولید سیب درختی را حدود ۴ ونیم میلیون تن اعلام کرد و گفت: در زمینه مرکبات با رشد حداقل ۳۰ تا ۳۵ درصدی، تولید به بیش از ۶ میلیون تن خواهد رسید که این امر بیانگر مازاد عرضه بر نیاز کشور و ضرورت صادرات به بازار‌های هدف است.   انتهای پیام/   رشد ۳۵ درصدی تولید محصولات باغی در مقایسه با سال گذشته

دیگر خبرها

 • وسلی، مهاجم استون ویلا: پدر شدن در ۱۴ سالگی کارم را سخت کرد؛ به روزهایی فکر می‌کنم که تیم‌ها مرا نمی‌خواستند
 • پیروزی تیم ملی جوانان مقابل خوشه طلایی
 • پشیمانی‌های مشترکی که بعد از ۵۰ سالگی به سراغتان می‌آیند!
 • آیا آبلیمو می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟
 • آیا آبلیمو به کاهش وزن کمک کند؟
 • متولدین اسفندماه سال ۸۰ در چه تاریخی سرباز خواهند شد؟
 • آیا آبلیمو واقعا می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟
 • همه چیز درباره دیابت نوع دوم!
 • نوشیدنی‌ قندی،عامل اصلی افزایش وزن
 • راهکارهای یک فعال حوزه پولی برای مبارزه با فقر
 • وزن مناسب برای بارداری موفق
 • درباره سرطان پروستات چه می‌دانید؟
 • تلاش برای ارائه راهکارهای حقوق در مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا
 • جشن صد سالگی تئاتر در مرند برگزار می‌شود
 • ارتباط وزن پایین نوزاد و بروز مشکلات سلامت در سنین بالا
 • آیا عشق و عاشقی با ازدواج از بین می​رود؟
 • میوه برای سلامتی مفید است یا مضر؟
 • تولد چهل سالگی امیر کربلایی زاده
 • راهکارهای عملی برای قطع ریزش مو