باید دید آیا امسال با فرا رسیدن ماه مهر و آغاز فصل تحصیل دانش آموزان ایرانی، بازهم مسئولان اقتصادی کشور به نوشت افزار ایرانی بی مهری خواهند کرد؟

 

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، تنها ۳۸ روز تا آغاز سال تحصیلی جدید برای بیش از ۱۲ میلیون دانش آموز ایرانی در مقاطع تحصیلی مختلف باقی مانده است. آغاز فصلی بسیار مهم که می‌تواند مانند لبه تیز چاقو برای صنعت تولیدات لوازم التحریر کشور هم سود آور و هم بسیار زیان آور باشد.

تولید کنندگان این محصولات مهم سال گذشته شاهد واردات بیش از  یک هزار و ۳۳۰ تن لوازم التحریر به کشور بودند. وارداتی که علاوه بر هدف قرار دادن فرهنگ غنی یک جامعه، جیب تولید کننده بومی را نیز هدف تخریب قرار می‌داد؛ این در حالیست که تولیدکنندگان ایرانی معتقدند در صورت تامین به موقع زنجیره مواد اولیه از پتروشیمی گرفته تا سایر تجهیزات، بازار کشور نیازمند واردات انواع کیف، جامدادی، مداد رنگی، لوازم اندازه گیری (خط کش) و... نخواهد بود.

هم اکنون بازار به واسطه وجود مواد اولیه و میزان تولید قابل قبول، با مشکلی در تامین نیاز مشتریان مواجه نیست، اما اگر روند تامین مواد اولیه به این روال باقی بماند شاید تولید کنندگان انگیزه خود را برای جلب رضایت دانش آموزان ایرانی از دست بدهند.

به طور مثال تنها یکی از کارخانه‌های تولیدی کشور توان تامین نیاز ۶۰ درصدی بازار نوارچسب کشور را دارد، اما به دلیل عدم دسترسی به مواد اولیه پتروشیمی‌ها، این کارخانه با ظرفیت تمام فعالیت نمی‌کند و این در حالی است که پتروشیمی‌ها توانایی تولید مواد اولیه را دارند.

در نتیجه آمار‌ها نشان می‌دهد ۵۰ درصد بازار نوشت افزار کشور مختص به واردات این اقلام از کشور‌های دیگر است! مواد اولیه تولید لوازم التحریر وارد شود نه خود کالا! / پتروشیمی ها یاری رسان تولید نوشت افزار ایرانی باشند

شفیع مرتضوی، تولید کننده لوازم تحریر در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به ضعف در بازاریابی  محصولات لوازم و التحریر  اشاره کرده و گفت: سال هاست که تولید کنندگان برای افزایش استقبال مخاطبان که گروه سنی حساسی نیز هستند طراحان زبده ای را برای شکیل تر شدن جلد دفترهای مشق و همچنین جامدادی ها به کار می گیرند و در این بین از نحوه بازاریابی در بازارها غافل شده اند.

او گفت: در صورتی که کشورهای دیگر ابتدا بازار هدف را شناسایی و سپس با در نظر گرفتن ذائقه بازار هدف، طراحی محصولات مورد نظر را آغاز می کنند. 

این تولید کننده نمونه لوازم التحریر با اشاره به اینکه کیفیت یکی از اصلی ترین موضوعات مد نظر خانواده های ایرانی است، بیان کرد: پدر و مادر ایرانی به هنگام خرید ابتدا به کیفیت و دوام لوازم مورد نیاز دانش آموزان توجه کرده و سپس به طرح و نقش آن دقت می کنند، بنابر این وزارت صمت باید با در نظر گرفتن کارشناسان زبده و متخصص در تهیه مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات تولید لوازم التحریر ورود کند چرا که در صورت واردات مواد اولیه نامرغوب کشور علاوه بر از دست دادن میزان قابل توجهی ارز، منابع ریالی خود را هم برای جبران این خسارت صرف کند.

مرتضوی واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید نوشت افزار را ضروری دانست و گفت: متاسفانه در سال های اخیر لقمه را آماده به دهان گذاشته ایم و به جای واردات مواد اولیه مرغوب و مورد نیاز کارخانجات، به واردات لوازم التحریر بعضا نامرغوب برخی کشورها پرداخته ایم این در حالیست که می توانستیم با واردات مواد اولیه درجه یک کالای ایرانی را تولید و حتی به کشورهای همسایه نیز صادرات داشته باشیم.

کمبود در تامین موارد اولیه دانش آموزان نخواهد بود / سازمان حمایت مسئول قیمت گذاری و توزیع دفتر مشق در کشور

موسی فرزانیان رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضع بازار نوشت افزار ایرانی  اظهار کرد: با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی جدید خوشبختانه کمبودی در بازار لوازم التحریر و ملزومات دانش آموزان احساس نمی شود.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با بیان اینکه قیمت نوشت افزار ایرانی نسبت به سال گذشته، رشد ۲ تا ۳ برابری داشته است، تصریح کرد: آمارها از بازارهای این روزهای لوازم التحریر نشان می دهد تورم و رشد قیمت اقلام مورد نیاز دانش آموزان تا حدودی به خرید خانواده ها از این بازار تاثیر گذاشته است.

بیشتر بخوانید: ۷۰ درصد از مایحتاج لوازم التحریر کشور تامین شد/خودکفایی در صنعت نوشت افزار با حمایت پتروشیمی ها 

او با بیان اینکه واردات لوازم التحریر امسال محدود شده است، گفت: خوشبختانه با ممنوعیت واردات مداد سیاه به کشور، متولیان نوشت افزار ایرانی را برای تامین نیاز بازار، به سمت تولید کنندگان داخلی سوق داده است.

فرزانیان با اشاره به اینکه ۱۰ تا ۱۵ میلیون جلد دفتر مشق در شرکت‌های تعاونی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور توزیع خواهد شد، افزود: روز گذشته، طی جلسه‌ای که با وزارت صمت، صورت گرفت، مقرر شد تا  سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان عهده دار تعیین قیمت و توزیع دفترها در سطح فروشگاه زنجیره‌ای و تعاونی کشور باشد.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در ادامه از قیمت دفتر مشق در بازار خبر داد و افزود: دفتر مشق ۴۰ برگ ۲ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار است و قیمت هر دفتر مشق به مراتب شکیل بودن آن، هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

فرزانیان کمبود کاغذ ملزوم برای تولید دفتر را یکی از معضلات این حوزه دانست و گفت: قطعا ضعف در تامین کاغذ دفترها، بر قیمت این کالا و روند عرضه و تقاضای آن بی تاثیر نیست.

پس از بررسی معضلات بخش تولید نوشت افزار در کشور به سراغ مسئول واردات و صادرات کشور رفته و از او جویای میزان واردات لوازم التحریر به کشور شدیم.

اگر خودکفایی صنعت نوشت افزار ایرانی تثبیت شود، واردات لوازم التحریر را به صفر خواهیم رساند

محمد رضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت: خوشبختانه امسال شاهد رونق تولید در بخش نوشت افزار ایرانی بوده ایم اما در صورتی که نیاز این بازار تا آغاز سال تحصیلی به دست تولید کنندگان ایرانی تامین نشود، مجبور به واردات بیشتر ملزومات دانش آموزان هستیم.

او گفت: تولیدات کاغذ در داخل کشور نیاز بازار نوشت افزار را تامین نمی‌کند،  بنابر این با نزدیک شدن به سال تحصیلی اهمیت تامین به موقع اقلام مصرفی دانش آموزان اولویت وزارت صمت و اتحادیه لوازم التحریر است.

مودودی  گفت: تامین کاغذ و لوازم التحریر با برنامه مشخصی به دست  ستاد تنظیم بازار به طور دائم رصد می شود. در صورتی که گزارشات نشان دهنده خودکفایی صنعت نوشت افزار ایرانی را نوید بدهد واردات لوازم التحریر را به صفر خواهیم رساند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت  با تاکید بر اینکه ستاد تنظیم بازار نسبت به تامین لوازم التحریر در سراسر کشور بسیار حساس است،گفت: برنامه ریزی هایی برای تامین این نیاز صورت گرفته است که این سازمان در زمان شروع سال تحصیلی با کمبود لوازم تحریر و نوشت افزار مواجه نشود.

او تصریح کرد : اعضای ستاد تنطیم بازار در رصد بازار میزان تولیدات داخلی را در تامین لوازم التحریر لحاظ کرده و در صورت کمبود، اقلام مورد احتیاج را طبقه بندی کرده و به ضرورت نیاز نسبت به واردات آن اقدام می کنند.

ربیعی: واردات لوازم التحریر با ارز ۴۲۰۰ تومانی! گفتنی است که روز گذشته هم علی ربیعی سخنگوی دولت خبر از تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات نوشت افزار به کشور خبر داد. اما نکته قابل تامل اینجاست که چرا با وجود ظرفیت و توان بالای طراحان و تولید کنندگان داخلی کشور، هم چنان بازار واردات کالای آماده نوشت افزار ایرانی داغ است، فرهنگ غنی، وجود مهندسان طراح بسیار زبده و همچنین منابع مالی مناسب داخلی چراغی روشن برای صنعت نوشت افزار کشور به شمار می‌رود که هنوز آن طور که باید و شاید از آن برای خودکفایی این صنعت استفاده نشده است.

  البته برگزاری بیش از پنج دوره نمایشگاه نوشت افزار ایرانی قبل از آغاز سال تحصیلی جدید در سال‌های متوالی تا حدودی ذائقه دانش آموزان ایرانی را به سمت استفاده از تولید داخلی سوق داده است که شعار مقام معظم رهبری در چند سال اخیر مبنی بر استفاده از کالای ایرانی و همچنین رونق تولید  تاثیر بسزایی در رشد این صنعت داشته است.

اما به نظر می‌رسد دولت باید از واردات کالای تکمیل شده به سمت واردات مواد اولیه کالا‌ها حرکت کند تا صنعت کشور به مرور زمان علاوه بر بومی سازی نوشت افزار ایرانی و عرضه آن به بازار هدف، راهی برای معرفی بیش از پیش فرهنگ ایرانی در قالب لوازم التحریر به کشور‌های دیگر نیز پیدا کند.

حال باید دید آیا امسال نیز با فرا رسیدن ماه مهر و آغاز فصل تحصیل دانش آموزان ایرانی بازهم مسئولان اقتصادی کشور به نوشت افزار ایرانی بی مهری خواهند کرد؟ 

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واردات چمدانی و رسمی پوشاک، تولید طلای سفید را به ورطه نابودی کشاند/ تامین ۷۰ درصد پنبه داخل از طریق واردات

با وجود اینکه تولید طلای سفید از سابقه دیرینه‌ای در ایران برخوردار است، اما عوامل متعددی نظیر واردات چمدانی پوشاک موجب شد تا تولید این محصول در ورطه نابودی قرار گیرد.

 

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به اهمیت طلای سفید در تولید پوشاک و البسه، نقش تعیین کننده آن در توسعه صنعت نساجی غیر قابل انکار است. در سال های اخیر عوامل متعددی دست به دست یکدیگر داده تا تولید این محصول استراتژیک که از سابقه دیرینه ای در ایران برخوردار است، در ورطه نابودی قرار گیرد.

بنابر آمار، ایران در دهه ۸۰ نه تنها قادر به تامین پنبه مورد نیاز صنعت نساجی کشور بود، بلکه بخشی از مازاد تولید خود را به بازار‌های هدف صادر می‌کرد؛ رفته رفته برخی سیاست‌های نادرست همچون واردات پنبه در سال‌های خودکفایی، پایین بودن قیمت تضمینی نسبت به دیگر محصولات و نرخ‌های جهانی و واردات قانونی و غیر قانونی پوشاک، کشاورزان پنبه کار را نسبت به ادامه کشت و کار دلسرد کرد و همین امر موجب شد تا سالانه نیمی از نیاز کشور از طریق واردات تامین شود.

با توجه به آنکه خودکفایی تولید پنبه، نقطه اتصال رونق صنعت نساجی در کشور به شمار می رود، از این رو نگاه همه جانبه مسئولان به کشت این محصول حائز اهمیت در تولید پوشاک و البسه امری ضروری به نظر می رسد.

بسیاری از کارشناسان واردات بی رویه  و نابودن شدن خودکفایی طلای سفید را ناشی از سو مدیریت مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می دانند و معتقدند که دستیابی مجدد به خودکفایی این محصول استراتژیک تنها با اجرای الگوی کشت، توسعه مکانیزاسیون و استفاده از تکنولوژی های مناسب، افزایش قیمت خرید تضمینی متناسب با نرخ های جهانی، کنترل قاچاق پوشاک و حمایت همه جانبه از کشاورزان شدنی است.

بی لطفی دولت به بخش کشاورزی/واردات بی رویه ضربه مهلکی بر خودکفایی پنبه وارد کرد

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با انتقاد از این مسئله که دولت نگاه تولید محور به بخش کشاورزی ندارد، اظهار کرد: دولت در قیمت تضمینی، ممنوعیت صادرات و واردات محصولات کشاورزی کم لطفی کرده است.

وی با اشاره به اینکه دولت بار‌ها به بخش کشاورزی کم لطفی کرده است، افزود: پنبه مصداق بارز این موضوع است چرا که قیمت تضمینی این محصول به حدی پایین است که کشاورزان ترجیج می‌دهند محصول دیگری بکارند یا حداقل کشت کمتری داشته باشند.

اسدی با اشاره به اینکه واردات بی رویه محصول ضربه مهلکی به خودکفایی پنبه وارد کرده است، بیان کرد: با وجود پتانسیل و استعداد کشت پنبه در داخل بدیهی است که در تامین نیاز کشور حداقل باید خودکفا باشیم تا از خروج ارز جلوگیری کنیم.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز واردات بی رویه پنبه را ناشی از سو مدیریت مسئولان دانست و گفت: اگرچه بنده بار‌ها اعلام کرده ام که هیچ رابطه‌ای بین دولت و خودکفایی گندم وجود ندارد، اما مسئولان دولتی خود را پشت آمار تولید گندم پنهان می‌کنند و اذعان نمی‌کنند در خصوص تولید روغن، گوشت و پنبه در چه جایگاهی قرار دارند؟

او درباره تاثیر قاچاق پوشاک بر نابودی خودکفایی تولید پنبه افزود: اگرچه با قاچاق پوشاک از دیگر کشور‌ها نیاز به پنبه تولید داخل کمتر می‌شود، اما بی توجهی مسئولان و حمایت نکردن آن‌ها از تولیدکنندگان بخش کشاورزی عامل اصلی نابودی تولید پنبه در کشور به شمار می‌رود.

اسدی با انتقاد از این مسئله که وزارت جهاد کشاورزی سیاست گذاری مناسبی در بخش تولید ندارد، تصریح کرد: وزیر جهاد کشاورزی در ۲ دوره گذشته به موضوع مهمی همچون الگوی کشت بی توجه بود و تنها خود را پشت آمار تولید گندم قایم کرد و این امر موجب شد تا تولید محصولاتی همچون پنبه که در سال‌های نه چندان دور صادرکننده بودیم، دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گیرد.

تامین ۶۰ تا ۷۰ درصد پنبه مورد نیاز کشور از طریق واردات/تعطیلی صنایع نساجی به سبب کمبود مواد اولیه

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت وگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه ایران تا اوایل انقلاب صادرکننده پنبه به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا بود، اظهار کرد: ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید پنبه تا اوایل انقلاب مازاد بر نیاز کشور بود که متاسفانه به سبب عملکرد نادرست در ارتباط با تولید پنبه نتوانستیم کشت محصول را به طور مکانیره رواج دهیم تا با کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره وری، درآمد کشاورزان را افزایش دهیم.

او با انتقاد از این مسئله که در بحث بازرگانی نتوانستیم بازار خوبی برای محصول ایجاد کنیم، افزود: بالا بودن قیمت تمام شده و مقرون به صرفه نبودن تولید موجب شد تا تولید سالانه پنبه افول پیدا کند و هم اکنون کشت این محصول به جایی رسیده است که ۶۰ تا ۷۰ درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

این مقام مقام مسئول با بیان اینکه بسیاری از صنایع نساجی به سبب کمبود مواد اولیه تعطیل شدند، بیان کرد: هم اکنون کشت پنبه در اکثر استان‌های گلستان، مازندران، فارس و تهران به حداقل خود رسیده است، در حالیکه با حمایت دولت از تولیدکنندگان و تعیین قیمت عادلانه پنبه امکان خودکفایی مجدد در تولید این محصول در استان‌هایی که پتانسیل تولید پنبه را دارند، دور از انتظار نیست.

ملک زاده با تاکید بر واردات ماشین آلات و بذر مورد نیاز گفت: با توجه به بالا بودن دستمزد نیروی انسانی، واردات ماشین آلات و تکنولوژی‌های روز دنیا و همچنین بذر مرغوب در کاهش هزینه‌های تولید و خودکفایی پنبه تاثیر بسزایی دارد.

واردات چمدانی و رسمی پوشاک، تولید پنبه را به ورطه نابودی کشاند

محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، سطح زیر کشت پنبه در سال زراعی جدید را ۸۲ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: هم اکنون در استان‌های گلستان و اردبیل، پنبه کاران با آفت کرم غوزه و سنک در مزارع پنبه مواجه هستند که خوشبختانه مسئولان سازمان حفظ نباتات با حضور در مزارع، راهنمایی و مشورت لازم در خصوص جمعیت آفات را به تولیدکنندگان می‌دهند.

وی از افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید پنبه خبر داد و افزود: با وجود افزایش ۱۵ درصدی سطح زیر کشت انتظار داریم که ۲۰۰ هزار تن وش پنبه برداشت و حدود ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده تولید شود.

کاویانی با اشاره به اینکه سالانه صنایع نساجی در حالت عادی ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن پنبه استفاده می‌کند، بیان کرد: اگرچه ظرفیت صنایع نساجی بیش از این رقم است، اما واردات رسمی و چمدانی پارچه و لباس در چند سال اخیر بر صنعت نساجی تاثیر سو گذاشت.

مدیر عامل صندوق پنبه ادامه داد: امسال در صورت تحقق تولید ۶۰ هزار تن پنبه تصفیه شده، رقمی حدود ۵۰ تا ۶۰ هزارتن نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

کاویانی درباره اینکه آیا امکان خوداتکایی تولید پنبه در کشور وجود دارد، افزود: وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد که سطح زیر کشت پنبه در دامنه ۸۰ تا ۸۵ هزار هکتار بماند، اما در مقابل عملکرد تولید را به ۴ تا ۵ تن در هکتار افزایش دهد که در صورت تحقق این امر خودکفایی پنبه دور از انتظار نیست.

او توزیع بذور پرمحصول میان کشاورزان، استفاده از تکنولوژی مناسب و قیمت مناسب محصول را از جمله عوامل افزایش تولید پنبه اعلام کرد و گفت: هم اکنون قیمت بالای برنج در استان‌های شمالی مانع کشت پنبه شده است، از این رو تا زمانیکه تکنولوژی کامل نشود، نباید انتظار خودکفایی محصول را داشت. گرچه سابقه تولید ۳۰۰ هزار تن پنبه و صادرات ۱۰۰ هزار تن پنبه تنها از استان گلستان را داشتیم.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه قیمت تضمینی پنبه جوابگوی هزینه کشاورزان نیست، تصریح کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو وش پنبه ۳ هزار و ۶۰۰ تومان است، در حالیکه انتظار داریم هر کیلو وش حداقل با نرخ ۷ تا ۸ هزار تومان از کشاورزان خریداری شود.

 اجرا نشدن الگوی کشت، کشاورزان پنبه کار را سرگردان کرد

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، درباره دلایل نابودی خودکفایی طلای سفید در کشور اظهار کرد: تا زمانیکه الگوی کشت در کشور اجرا نشود و آمار دقیقی از تولید محصولات کشاورزی از جمله پنبه در دسترس نباشد، همه ساله به سبب ایجاد برخی هجمه‌ها از تولید عقب می‌مانیم.

او افزود: در دهه ۸۰، تولید پنبه به جایی رسیده بود که نه تنها نیاز کشور را در داخل تامین می‌کردیم، بلکه صادر کننده بودیم که متاسفانه بی توجهی مسئولان به اجرای الگوی کشت موجب شد تا تولیدکنندگان در تولید پنبه سرگردان شوند و به سراغ کشت دیگر محصولات روند.

خان محمدی با اشاره به اینکه بی توجهی دولت به بخش کشاورزی منجر به واردات پنبه شد، بیان کرد: بی توجهی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به اجرای الگوی کشت، قیمت پایین خرید تضمینی و نبود حمایت لازم از تولیدکنندگان پنبه موجب شد تا صنایع نساجی برای تامین نیاز خود به واردات روی بیاورند، در حالیکه به سبب شرایط مساعد اقلیمی با برنامه ریزی مدون برای تولید، دستیابی به خودکفایی مجدد تولید پنبه دور از انتظار نیست.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی ادامه داد: با وجود آنکه مصوبه الگوی کشت مربوط به دهه ۸۰ است، از این رو کمیسیون‌های تخصصی مجلس باید وارد شوند و از دولت بخواهند که این مصوبه را اجرا کند.

به گفته او، زراعت سخت پنبه در برابر سایر کشت ها، نبود صرفه اقتصادی تولید این محصول ناشی از قیمت پایین خرید تضمینی و نوسان سایر محصولات کشاورزی موجب شده تا کشاورزان به سراغ کشت دیگر محصولات روند و در نهایت ایران از کشور صادرکننده پنبه به وارد کننده تبدیل شود.

خان محمدی درباره تاثیر قاچاق پوشاک بر نابودی تولید طلای سفید تصریح کرد: اگرچه قاچاق پوشاک به تنهایی تاثیری بر قاچاق ندارد، اما کاهش ارزش پول ملی، پایین بودن قیمت تمام شده تولید در دیگر کشور‌ها و عدم رقابت تولیدکنندگان داخل و خارج موجب شد تا تولید پنبه در کشور نابود و تولیدکنندگان از چرخه تولید یکی پس از دیگری خارج شوند.

وابستگی شدید تولید پنبه به صنایع فرآوری/محدودیتی برای کشت پنبه در کشور وجود ندارد

 عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه ایران در تولید پنبه رتبه اول در منطقه خاورمیانه را دارا بود، اظهار کرد: با وجود انکه تولید برخی محصولات کشاورزی از جمله پنبه وابستگی شدیدی به صنایع فرآوری دارد، از این رو فراهم نبودن صنایع فراوری مورد نیاز در کشور موجب شده تا محصول تولیدی روی دست کشاورز باقی بماند.

او افزود: در سال‌های نه چندان دور، ایران علاوه بر تامین البسه و صنایع نساجی داخل، بخشی از نیاز کشور‌های همسایه را جوابگو بود که با تعطیلی کارخانجات نساجی و صنایع تبدیلی پنبه، محصول روی دست کشاورزان باقی ماند و همین امر موجب شد تا تولیدکننده دیگر رغبتی به کشت این محصول نداشته باشد.

پاپی زاده ادامه داد: هم اکنون کشور ترکیه یکی از قطب‌های اصلی تولید منسوجات به شمار می‌رود که کشور ما یکی از مشتریات اصلی محصولات نساجی و البسه از این کشور است.

او حمایت دولت ترکیه از صنایع نساجی و خرید پنبه با قیمت مناسب از کشاورز را دلیل اصلی رونق کشت محصول دانست و گفت: با توجه به انکه صنایع بزرگ نساجی در این کشور ایجاد شده است، هم اکنون کشور ترکیه واردات پنبه را از دیگر کشور‌ها انجام می‌دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه محدودیتی برای کشت پنبه در کشور وجود ندارد، بیان کرد: در مناطق مختلف کشور پتانسیل و ظرفیت برای تولید پنبه وجود وجود دارد و تنها نیاز است مسئولان امر با حمایت‌های لازم کشاورزان را به کشت این زراعت سوق دهند چرا که با توسعه کشت پنبه علاوه بر خودکفایی در تامین نیاز صنایع نساجی این امکان وجود دارد که ۱۰ تا ۱۵ درصد روغن مورد نیاز کشور از دانه پنبه تامین شود.

او با اشاره به اینکه قاچاق پوشاک ضربه مهلکی بر خودکفایی پنبه و صنایع نساجی وارد می‌کند، بیان کرد: با از بین رفتن صنایع نساجی، کشاورزان در یک دوره از کشت پنبه خودداری کردند و به سراغ کشت دیگر محصولات رفتند، به همین خاطر دولت برای توسعه کشت پنبه و جلوگیری از قاچاق انواع محصولات نساجی باید نهاده مورد نیاز کشاورزان را تامین و از آن‌ها حمایت‌های لازم را داشته باشد چرا که قاچاق محصولات نساجی به معنای ایجاد اشتغال برای کشور‌های خارجی است.

پاپی زاده  در پایان با انتقاد از این مسئله که دولت در زمینه مبارزه با قاچاق محصولات نساجی عملکرد مطلوبی نداشته است، تصریح کرد: دولت با اعمال تعرفه سنگین و کنترل مبادی ورودی باید جلوی این امر را بگیرد تا کشاورزان بتوانند با خیال آسوده به تولید ادامه دهند.

گزارش از آزاده محبی

انتهای پیام/

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: اصناف اخبار اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۹۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بررسی میزان چای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی
 • طرح نظارتی ویژه لوازم‌التحریر مدارس
 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ معرفی واردکنندگان متخلف چای به بانک مرکزی
 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد
 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
 • پیش بینی افزایش تولید لوازم خانگی در نیمه دوم امسال
 • افزایش 5 برابری قیمت لوازم التحریر/ 80 درصد نوشت‎افزارهای بازار خارجی هستند
 • ربیعی: سیف و احمد عراقچی از مدیران پاک هستند / هنوز دولت اضافه کارم را نداده است
 • ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو تغییر می‌کند/ واگذاری بوشهر و چابهار صحت ندارد/ سیف و عراقچی مدیرانی پاک هستند
 • تهیه لوازم التحریر برای سال تحصیلی جدید چه قدر هزینه برمی‌دارد؟
 • ربیعی:واگذاری بوشهر و چابهار صحت ندارد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند
 • ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو تغییر می‌کند/ علی آبادی سکان مدیریت ایران خودرو را به دست می‌گیرد
 • تهیه لوازم التحریر کامل چقدر تمام می‌شود؟/ بازار در دست تولیدکنندگان داخل
 • بازار آشفته لوازم التحریر در آستانه فصل مدارس/ مشتریان سردرگم و قیمت‌های نجومی
 • هشت راهکاری که کارشناسان ارز پیشنهاد می دهند
 • تحریم اتفاق جدیدی نبود اما دولت پیش بینی لازم را نداشت/ ۳۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی با رانت در اختیار عده‌ای قرار گرفت که هیچ توجهی به وضعیت کشور ندارند
 • لوازم التحریر چقدر گران شده؟
 • نمایشگاه محصولات و لوازم التحریر ایرانی_اسلامی افتتاح شد
 • ۸ گام رانت زدایی ارزی