به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، هورالعظیم یکی از تالاب هایی در ایران است که همیشه مورد بی مهری انسان ها قرار گرفته، چه در جنگ عراق و ایران که صدام تصور می کرد نیروهای مسلحی در آن زندگی می کنند و به همین دلیل هور را خشک کرد و چه حالا که  از ورود حجم زیاد آب به آن جلوگیری می شود.

هورالعظیم در ٢ کشور ایران و عراق قرار دارد.

این تالاب سالانه میزبان میلیون ها پرنده از سراسر جهان، به خصوص از مناطق سردسیر مانند شمال روسیه و اروپا است که به دلیل سرمای شدید آب و هوای آن مناطق به این تالاب مهاجرت می کنند تا زمستان خود را در نواحی گرم پشت سر بگذارند. هور العظیم به لحاظ موقعیت جغرافیایی، اثرات مختلفی را در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی به همراه دارد. تالاب بزرگ یک پتانسیل بسیار بالا برای تامین درآمد اقتصادی خانوارهای حاشیه آن است، با توجه به چشم اندازهای بی نظیر، فرصتی طلایی برای گردشگری است و به لحاظ جغرافیایی یک حایل امنیتی خوب با توجه به شرایط کشور عراق است و همه اینها یک خروجی دارد و آن هم اینکه حفظ تالاب هورالعظیم برای توسعه کشور موثر و مفید است.

انتظار می‌رفت پس از سیلاب اخیر در خوزستان هورالعظیم پر از آب شود، این تالاب ۵ حوضچه دارد که برای مهار سیل ۸ شکاف در حوضچه شماره یک آن ایجاد شد. این اقدام موجب سرازیر شدن آب به سمت عراق و مهار سیلاب شد، اما تاخیر در بستن این شکاف‌ها موجب شد تا هوری که زمانی ۹۷ درصد آن آبگیری شده بود امروز ۷۰ درصد آب داشته باشد. حالا نه تنها حق آبه هورالعظیم به صورت کامل تامین نمی‌شود بلکه حقش از رود‌های عبوری از خوزستان و سیلاب تنها پساب‌های کشاورزی و فاضلاب است. دلیل کم آب شدن تالاب چیست؟

کاهش حجم آب تالاب از ۹۷ درصد به ۷۰ درصد پس از ایجاد شکاف در دایک

محمد جواد اشرفی، مدیرکل اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: به صورت کلی در شرایط عادی پساب های کشاورزی به لحاظ اینکه حاوی سموم و کودهای شیمیایی هستند و فاکتورهای شوری دارند قاعدتا نباید وارد تالاب شوند. در حالی که شبکه های زهکشی غرب کرخه کامل نیست و بخشی از پساب های کشاورزی مردم در حال حاضر به سمت تالاب هورالعظیم هدایت می شود که امیدوارم در آینده با تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی غرب کرخه از هدایت پساب های کشاورزی به سمت تالاب هور العظیم جلوگیری شود.

 او با اشاره به اینکه باید یک باور و رویکرد در تمام سطوح مدیریتی کشور ایجاد گردد، افزود: این رویه توسعه همراه با رعایت مسائل محیط زیستی است و اگر غیر از این باشد؛ متوازن و پایدار نیست. البته در سال های اخیر در بین سطوح مدیریتی جامعه اهمیت و ارزش محیط زیست شرایط خوبی پیدا کرده، اما برای اینکه به وضعیت مطلوب دست یابیم به زمان نیاز داریم؛ زیرا که ایران کشوری در حال توسعه است و باید سرعت رشد را با توجه به محدودیت هایی که در سال های گذشته برای کشور وجود داشته از جمله جنگ و تحریم افزایش دهیم.

 اشرفی بیان کرد: البته که توسعه همراه با آلودگی است. اما باید در رشد صنعتی و کشاورزی پیوست های محیط زیستی لحاظ کنیم و در تمام دنیا نیز این فرآیند طی شده است. اکنون در کشورهای پیشرفته ضمن آنکه در توسعه خود مسائل محیط زیستی را گاها کم رنگ می کنند اما به حفظ اینگونه مسائل اهمیت ویژه می دهند. هر چند در گذشته که آهنگ رشد آنها زیاد بوده، توجه به مسائل محیط زیست شان نیز کم بود و این روند در کشور ما نیز وجود دارد. اما باید این باور عمومی درباره مسائل محیط زیست بیشتر شود و شاهد تخریب های کمتری باشیم.

(کشورهای پیشرفته و صنعتی که حالا به دنبال حفظ محیط زیست زندگی خود هستند، مراحل توسعه و رشد خود را پشت سرگذاشته اند. دول غربی به خصوص انگلستان و آمریکا توسعه صنعت خود را با سوزاندن زغال سنگ و نفت انجام داده اند و در گرمایش جهانی زمین نقش مهمی دارند. حالا نیز برخی از کشورهای در حال توسعه که به دنبال پیشرفت هستند، باید چنین مسائلی را از سر بگذرانند. البته این به معنای نادیده گرفتن محیط زیست نیست. زیستگاه ما و جایی که در آن نفس می کشیم اگر که درجه اهمیتش پایین آید، خطرات گوناگون انسانی و حیوانی را بر جای خواهد گذاشت.)

 مدیرکل اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه حجم هورالعظیم در حال حاضر حدود یک و ٣ دهم میلیارد مترمکعب است، اظهار داشت:  تالاب پس از سیلاب اخیر نزدیک به ٢/٣ دهم میلیارد متر مکعب آبگیری شد، اما به علت روان سازی و خروج آب از دایک مرزی برای کنترل و مهار سیل حدود یک میلیارد از حجم آن را از دست دادیم. هر چند فرآیند بازسازی، انسداد و ترمیم دایک نیز به دلیل وجود شرایط سخت، ایجاد فشار و به وجود آوردن محدودیت هایی از جمله عوامل رهاسازی آب بودند. در هر صورت با همکاری سازمان ها و ارگان های مختلف حالا ٩۰ درصد از شکستگی های دایک ترمیم شده و انتظار می رود دستکم تا ۱۰ روز آینده همه رسوخ ها بازسازی شوند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در صورت خشکسالی یا ترسال بودن سال آینده، برای تامین حق آبه، سناریوهای مختلفی را پیش بینی کرده ایم. در صورت کم بودن بارندگی حق آبه تالاب یک و ٢ میلیارد متر مکعب خواهد بود و در صورت بارش خوب یک و ٨ دهم پیش بینی شده است و طبیعتا این آب باید در سراسر سطح تالاب جاری گردد.

محمد جواد اشرفی با اشاره به فعالیت های وزارت نفت در هورالعظیم اذعان داشت: استخراج سوخت های فسیلی در میانه تالاب، محدودیت هایی را در ارتباط با انتقال و جابجایی آب به وجود آورده است. در صورت پخش گسترده آب، جاده های دسترسی به تاسیسات نفتی مسدود خواهند شد اما با ایجاد آبراه ها قرار است این موضوع مدیریت شود. هر چند تعداد آن ها در حال حاضر کافی نیست و بر اساس تعهدات شرکت های مشغول استخراج نفت باید افزایش یابند. سازمان محیط زیست نیز در این خصوص برنامه هایی دارد و اعتباراتی را در این زمینه پیش بینی کرده است تا با ساخت آبراه ها پخش آب در کلیه سطوح هورالعظیم انجام شود.

  یکی از حاشیه نشینان تالاب در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: نزدیک به ۱۰ سال است که هورالعظیم عوض شده و دیگر آن تالاب سابق نیست. پیشتر پاکیزه بود اما اکنون فاضلاب شهری، کشاورزی، روستایی همه به اینجا هدایت می شوند که این موضوع موجب شور شدن آب و تلف شدن یا مهاجرت ماهی ها شده است.

 او افزود: تالاب ها باید پر از نی های بلند باشند که پرندگان مهاجر بتوانند در آنجا ساکن شوند تا از گزند مهاجمین در امان باشند، در حالی که اکنون خبری از مهاجرت پرندگان نیست. در هنگام سیلاب آب زیادی وارد تالاب شده است. اما چندان هم موثر نبوده زیرا سدها را به سوی عراق باز کردند و هور به آن سمت سرازیر شده است. هورالعظیم حالا دوباره کم شده. زندگی اکثر شهرهای مرزی خوزستان (سوسنگرد، هویزه، بستان و رفیعه) به همین تالاب بزرگ وابسته است. بیشتر ما کشاورز هستیم ولی حالا بیکاریم و زندگی مان با مشکل مواجه شده زیرا معاش روزمره ما بیشتر با ماهی های هور است.

شوره زارهایی که در هورالعظیم به دلیل زهاب کشاورزی و فاضلاب به وجود آمده، خشک شدند و نمک شان باقی مانده است. این اتفاق باعث به وجود آمدن صحنه هایی زشت از تالاب زیبا و بین المللی هورالعظیم شده است. ضمن آنکه بسیار هم خطرناک هستند و اگر روند خشک شدن ادامه یابد، با کوچک ترین وزش باد بلند می شوند و گرد خاک ایجاد می شود. زنده نگه داشتن هور هم موجب رونق گردشگری و ایجاد در آمد برای حاشیه نشینان می شود و هم تعدیل هوا را در پی دارد.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

گزارش از ساسان ناصری زاده

انتهای پیام/ ن

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: حفاظت محیط زیست هورالعظیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۸۴۰۶۵۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

شلیک سردار مجلس به قلب برجام| مین‌گذاری زمین دیپلماسی؛ حالا چه خواهد شد؟

جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس| طرح اخراج بازرسان آژانس؛ ایران با غنی‌سازی ۲۰ درصدی از برجام خارج می‌شود؟

شمخانی: دستگاه‌های اطلاعاتی می‌دانستند قرار است در آن محل عملیات ترور علیه شهید فخری‌زاده انجام شود/ هیچ فردی در صحنه حضور نداشت

اینجا دریا نیست، اهواز است؛ وعده‌های مسئولان برای مردم مصیب‌زدهِ خوزستان نفت‌خیز چه شد؟

عکس/ آلودگی هوای مشهد

خبر بعدی:

ردپای خرس قهوه ای در منطقه گردشگری مارمیشو ارومیه

مختار خانی در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: افراد محلی امروز پنجشنبه در ارتفاعات مارمیشو واقع در ۴۰ کیلومتری غرب شهر ارومیه، یک قلاده خرس قهوه ای بالغ را مشاهده کردند.

وی تصریح کرد: خرس قهوه ای از جمله گونه های مهم و حساس بوده که در سال‌های اخیر جمعیت آن به شدت کاهش یافته است و به همین دلیل جهت حفظ و احیای نسل آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ملی حفاظت از این گونه تهیه و تدوین شده است.

رییس اداره محیط زیست ارومیه تصریح کرد: آذربایجان غربی به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی از جمله مناطق مهم کشور برای زیست این گونه محسوب می‌شود و در تمامی مناطق این استان پراکنش دارد.

خانی گفت: در سال های اخیر و بعد از ابلاغ برنامه عمل ملی حفاظت از این گونه ارزشمند، تلاش های زیادی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست این استان در راستای حفظ و احیای نسل خرس قهوای انجام شده است.

 انتهای پیام/

 

دیگر خبرها

 • رفع مشکلات کشاورزی کشور در دستور کار قرار گیرد
 • خبرخوش لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای محیط‌بانان
 • شکارچی متخلف منطقه قمصر و برزک کاشان به دام افتاد
 • شکارچی متخلف حرفه‌ای منطقه قمصر و برزک کاشان به دام افتاد
 • شکارچی متخلف حرفه‌ای منطقه حفاظت شده قمصر و برزک کاشان به دام افتاد
 • خطر انقراض در کمین گوزن زرد ایرانی / زاگرس بدون تیزپای زرد صفایی ندارد
 • آرادکوه باید جا به جا شود/ تلاش شهرداری کافی نیست/ کمپوست بویی به مراتب بدتر از زباله دارد
 • تیر شکارچیان غیرمجاز به سنگ خورد/ 4 تیم شکار شناسایی و اعمال قانون شد
 • رویداد ملی نوآوری مدیریت پساب‌های صنعتی در شهرکرد برگزار می‌شود
 • تالاب بین‌المللی حسنلوی نقده 4 میلیون مترمکعب آبگیری شد
 • لاشه 970 پرنده از تالاب میقان جمع آوری شد
 • فارس من| تداخل فاضلاب صنعتی و انسانی، عامل ایجاد رواناب‌های بد بو در جنوب شیراز
 • حقآبه زیست‌محیطی به تالاب کمجان فارس هم رسید
 • نجات یک قلاده شغال گرفتار شده در استخر آب توسط محیط بانان در خواف
 • ششمین نشست مرکز منطقه‌ای رامسر با حضور معاون سازمان محیط زیست برگزار شد
 • دامداری سنتی، معدنکاری و کشاورزی از علل فرسایش خاک است
 • تالاب بین‌المللی حسنلوی نقده ۴ میلیون مترمکعب آبگیری شد
 • آلودگی نفتی بلای جان نهنگ ها شده است/ برخی کشورهای عربی جریان آب را در خلیج فارس متوقف می کنند/ خلیج فارس یکی از آلوده ترین دریاهای جهان است
 • تالاب بختگان برای احیا سالانه به ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز دارد