بر اساس اسناد موجود، آمریکا مجموعه‌ای از سیاست‌های جدید خود را در تعامل با آینده لبنان و فشار هر چه بیشتر بر حزب الله در ابعاد اقتصادی و سیاسی به اجرا گذاشته است.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، روزنامه لبنانی الاخبار در مقاله‌ای به قلم ابراهیم امین به بررسی مداخله‌های آمریکا در امور داخلی کشورهای دیگر به ویژه لبنان پرداخت و نوشت که برخی شخصیت‌های لبنانی مانند تعداد قابل توجهی از دولت‌های منطقه، مداخله‌های آمریکا را قدر مطلق تحولات منطقه می دانند و معلوم نیست بشریت چقدر زمان نیاز دارد تا از توهم قدرت مطلق آمریکا در دنیا خارج شود.

تقریبا تمامی کشورهایی که به دنبال جلب رضایت آمریکا هستند، معتقدند که نمی‌توانند در برابر این کشور مقاومت کنند و آن چیزی که آمریکایی ها تصمیم بگیرند، با زور یا با رضایت، قطعا محقق خواهد شد.   آنها حتی در زمانی که آمریکا شکست می‌خورد نیز تصور می‌کند که این شکست یک مانور برای آمریکا بوده و هیچ کس نمی‌تواند آمریکا را شکست دهد.

نکته عجیب‌تر اینکه برخی از همین کسانی که به دنبال جلب رضایت آمریکا هستند، ایران را مورد انتقاد خود قرار می‌دهند و مدعی هستند که واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق هیچ تأثیری نداشته است.   این در حالی است که هیچ کدام از این افراد جرأت نمی‌کنند نسبت به سیاست‌های آمریکا انتقاد داشته باشند، اما در عین حال حمله به پایگاه نظامی آمریکا را یک اقدام بیهوده قلمداد می‌کنند.

این عده کسانی هستند که تلاش نمی‌کنند شکست‌های دائمی خود در برابر آمریکا را توجیه کنند، چرا که تصور می کنند هیچ کس نمی‌تواند در برابر موجودیت و تاثیرگذاری آمریکایی‌ها مقاومت کند. لذا آنها دیکته‌های آمریکا در مدیریت امور دنیا را می‌پذیرند. در عربستان سعودی و امارات و قطر و کویت تعداد قابل توجهی از این افراد حضور دارند.

امین  در ادامه مقاله خود تاکید می کند که برخی شخصیت‌های لبنانی معتقدند که آمریکا می‌تواند آرزوی لبنانی‌ها در پایان دادن به حاکمیت فساد را محقق سازد. این عده معتقدند که آمریکا از تصمیم ملت لبنان در حمایت از انقلاب ضد فساد پشتیبانی می‌کند. آنها از اینکه آمریکا را مسئول اقدامات تخریبی در لبنان و منطقه بدانند، طفره می‌رود.

سردبیر روزنامه الاخبار در عین حال به طرح ویژه آمریکا در لبنان برای مرحله آینده اشاره کرده و نوشت که بخشی از این طرح در حال حاضر در میان سطوح رسمی سیاسی و دیپلماتیک در دست بررسی است و  قبل از پایان سال میلادی گذشته به واشنگتن و نیویورک سفر کرده بودند، تصوراتی نسبت به این طرح به دست آورده‌اند.

ابراهیم امین نوشت که این عده از بروز تغییرات سریع و عمیق و دائمی مورد نظر آمریکا در لبنان برای مرحله آینده سخن می‌گویند. آنها معتقدند که واشنگتن از لبنانی‌ها خواهد خواست تا در قبال روند تغییری که سخت و دردناک خواهد بود، مسئولیت خود را بپذیرند. روندی که البته از دیدگاه آمریکا در دراز مدت آینده بهتری را برای لبنان ایجاد خواهد کرد.

در همین رابطه مسئولان ارشد دولتی، اطلاعاتی در خصوص رویکرد فکری جدید آمریکا در قبال لبنان به دست آورده‌اند. این اطلاعات از سوی مسئولان وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا و نیروهای ذخیره فدرالی بعلاوه عناصر نزدیک به سرویس‌های جاسوسی آمریکا مطرح شده است. یک منبع در ریاست جمهوری لبنان در این خصوص می‌گوید که ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان از این سیاست‌ها اطلاع دارد و همواره رویکردهای اداری و فنی خود را در فاش نشدن تناقض‌های گسترده طی سال گذشته به کار گرفته است.

این منبع مربوط به ریاست جمهوری لبنان معتقد است که اطلاعات فراوان نشان دهنده بحران گسترده در بخش بانکی لبنان است و سلامة تلاش دارد مسئولیت این بحران را بر دوش دیگران و به ویژه گروه‌های سیاسی بیندازد.

این گزارش می‌افزاید که به نظر می‌رسد سلامة  به همراه برخی بانکداران دیگر به ویژه سلیم صفیر رئیس مجمع بانکداران روند از بین بردن اتهامات به بخش بانکی را پاکسازی کرده‌اند. سلامة از مشاوران و اصحاب رسانه و عوامل سیاسی و امنیتی که پیش از این خدماتی را برای آن‌ها انجام داده است، خواسته تا در این لحظات سرنوشت ساز و سخت در کنار وی قرار بگیرند و از او حمایت کنند.

بر اساس اطلاعات موجود عناصر مرتبط با پرونده موسوم به پرونده اموال قاچاقی نشان دهنده هم‌دستی سلامة با بانکداران و شخصیت‌های سیاسی و بازرگانان است. در همین رابطه عناصر نزدیک به سلامة و افراد متنفذ در مجمع بانکداران اطلاعات اشتباهی را از طریق سایتهای خبری منتشر می‌کنند و برخی شخصیت های خاص را به عنوان عناصر متخصص در زمینه مسائل مالی و اقتصادی معرفی می‌کنند تا آنها شخصیت های دیگری را مسئول بحران کنونی در کشور نشان دهند.

بر اساس اطلاعات و گزارش‌های موجود آمریکا همچنان تلاش دارد از تحرکات مردمی برای ایجاد تغییرات گسترده در عرصه مدیریت سیاسی و مالی کشور استفاده کند. اطلاعات و اخبار موجود نشان می‌دهد که واشنگتن آمادگی دارد در لبنان نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها از متحدان سابق خود دست بردارد و آنها را بنا به دلایل مرتبط با فساد قربانی نموده تا بتواند اداره روند تغییرات سیاسی فراگیر در کشور را در دست داشته باشد.

بر اساس این اطلاعات، متحدان آمریکا در لبنان طرح‌هایی را دنبال می‌کنند که شامل مراحل زیر است:

1-    آمریکا در آینده‌ای نه چندان دور لیستی از تحریم‌های جدید را اعمال می‌کند که شامل عناصر برجسته و جریان‌های سیاسی متعدد در لبنان خواهد بود و این عناصر تنها منحصر به جریان 8 مارس یا افراد نزدیک به حزب‌الله نخواهند بود. در این رابطه تعدادی از اسامی از جمله افراد نزدیک به سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان و جبران باسیل وزیر خارجه در نشست‌های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا مطرح شده که تعدادی از بازرگانان معروف و پیمانکاران و بانکداران نیز در میان آنها دیده می‌شود و قرار است که واشنگتن آنها را متهم به پولشویی نمایند.

2-    تحریم های جدیدی که قرار است در لبنان اعمال شود، این بار مبتنی بر قانون معروف به مگنتسکی خواهد بود که در دوران ریاست جمهوری  باراک اوباما تصویب شده و دونالد ترامپ تلاش دارد آن را  در خارج از مرزهای آمریکا به اجرا بگذارد و از حوزه شهروندان آمریکایی یا عناصر موجود در اراضی این کشور فراتر ببرد. به این ترتیب دولت آمریکا تلاش دارد تحریم‌هایی را ضد افراد و گروه‌هایی در  نقاط مختلف دنیا اعمال کند که تابعیت یا سکونت آنها ارتباطی با آمریکا ندارد.

3-    گزارش‌های دیپلماتیک و صورتجلسه نشست‌های برگزار شده در واشنگتن نشان می‌دهد که وزارت خارجه و خزانه‌داری و دولت فدرال آمریکا در کنار برخی گروه‌های دیگر که تلاش دارند خود را دوست لبنان معرفی کنند، می‌خواهند سیاست خارجی جدیدی را در قبال این کشور در پیش بگیرند که با ادعای مبارزه با فساد مطرح می‌شود.

مسئولان آمریکایی تصمیم گرفته‌اند اعلام اطمینان خود نسبت به بیشتر گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی متنفذ در لبنان را حذف کنند و مدعی شود که روند مبارزه با فساد تنها منحصر به افراد نزدیک به حزب‌الله نخواهد بود، بلکه دیگر جریان‌ها و گروه‌های سیاسی را نیز که پیشتر از نزدیکان دولت آمریکا بر شمرده می‌شدند، شامل خواهد شد.

4-    بر اساس این گزارش، رفتار دولت آمریکا با لبنان کاملا متفاوت از گذشته خواهد بود و به همین علت افکار عمومی لبنانی باید در نحوه رفتارهای واشنگتن در پرونده نخست وزیر جدید این کشور کاملا دقت نظر داشته باشند، چرا که به نظر می‌رسد سیاست های جدید واشنگتن در خصوص لبنان در این پرونده در حال اجرا است.

5-    واشنگتن تصور می کند که احتمال دارد تغییرات گسترده ای در تمامی سطوح در لبنان ایجاد شود که از جمله آن تجدید نظر در ساختار بانکی این کشور خواهد بود.   مداخله آمریکا در لبنان به حدی رسیده که تلاش دارد تعداد بانکهای موجود در این کشور را از ۶۴ بانک کنونی به کمتر از ۲۰ بانک کاهش دهد و تعدادی از آنها را حذف یا در یکدیگر ادغام نماید و برخی دیگر که با قوانین آمریکا مخالفت می‌کنند را به عنوان بانکهای ورشکسته یا در آستانه ورشکستگی معرفی کند.

6-    واشنگتن همچنین تلاش دارد برخی طرفهای  بین‌المللی را به عنوان کمک برای بازگرداندن اموال غارت شده در شماره حساب های مشکوک مأمور کند تا حجم این اموال را مشخص کرده و آتها را بازگرداند. این سازوکار به بهانه مبارزه با پولشویی و برای تحت فشار قرار دادن هر چه بیشتر نیروهای مقاومت لبنان دنبال می شود.

آمریکا  تعداد قابل توجهی از تاجران و بازرگانان لبنانی و غیر لبنانی را در معرض تحریم و تهدید خود قرار داده است. علاوه بر این تلاش دارد برای تضمین حمایت از این افراد که تعدادی از آنها پروژه های متعدد در کشورهای حاشیه خلیج فارس، آفریقا و آمریکای جنوبی دارند، آنها را به دام جاسوسی برای خود بکشاند. به این ترتیب آمریکا تلاش می‌کند صفحه طولانی از جاسوسان خود شامل بانکداران و  بازرگانان لبنانی تهیه کند تا بیش از پیش روند اوضاع اقتصادی این کشور را برای اعمال فشار بیشتر بر حزب الله در اختیار داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مشرق

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: دولت لبنان دولت آمریکا حزب الله لبنان جاسوس بازرگانان تعداد قابل توجهی آمریکا در لبنان افراد نزدیک برخی شخصیت وزارت خارجه ریاست جمهوری دولت آمریکا خزانه داری حزب الله سیاست ها گروه ها

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۶۹۲۴۵۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قتل موبایل‌فروش در اسلامشهر

رئیس‌جمهور: نمی‌توانیم تولید را تعطیل کنیم| مرگ‌ و میرهای کرونا در ایران قابل قبول است| امیدوارم در پایان رتبه مطلوبی به دست آوریم| باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم

عباس عبدی: روحانی به‌خاطر برجام و حل مسأله تحریم‌ها مخالف قرنطینه است

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

جدول پخش برنامه‌های آموزشی یازدهم فروردین

خبر بعدی:

۵۱۸ نفر در آمریکا تنها در یک روز قربانی کرونا شدند

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا که آمار قربانیان و مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده را اعلام می‌کند گزارش داد در شبانه‌روز گذشته با جان باختن ۵۱۸ نفر از شهروندان آمریکایی، تاکنون ۲ هزار و ۴۰۹ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کشنده کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

این دانشگاه اعلام کرد همچنین با شناسایی ۲۱ هزار و ۳۳۳ نفر در آمریکا که تنها در یک روز به این ویروس آلوده شده‌اند تعداد مبتلایان به ویروس عامل بیماری کرونا به ۱۳۶ هزار و ۸۸۰ نفر در این کشور افزایش یافت.

ایالات متحده آمریکا بالاترین میزان آلودگی به این ویروس را در جهان دارد.

ترامپ ۳۰ روز دیگر اجرای طرح فاصله فیزیکی را در آمریکا تمدید کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از یک سو مخاطرات این بیماری را کم دانسته و از سوی دیگر از آمریکایی‌ها خواسته است اقداماتی برای کند کردن شیوع آن اتخاذ کنند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • چگونه نوجوان را از دوستی با افراد ناباب دور کنیم؟
 • دانستنی ها؛ از ماموریت جاسوس‌های مدرن با آمپول و سِرُم تا واکاوی ماجرایی جنجالی در فوتبال ایران
 • ترامپ: ۱۰۰,۰۰۰ قربانی کرونایی بدهیم بسیار خوب عمل کردیم
 • پاکدل: صحبتهای افشاردوست حرفه ای نبود/ دوستان شان خود و هندبال را حفظ کنند
 • ماموریت جاسوس‌های مدرن با آمپول و سِرُم/ پزشکانی که از راه دور مرگ سوغات می‌آورند!
 • تشکر جمعی از نمایندگان و منتخبان مردم در مجلس از پیام سیدحسن نصرالله
 • دولت هنوز فرصت دارد به نفع مردم کار کند
 • پاسخ رئیس فدراسیون هندبال به اظهارات افشاردوست: دوستان شأن خود و هندبال را حفظ کنند
 • حسینی‌کیا: ریاست مجلس یازدهم به نفع قالیباف است / تجربه خوبی از سه فراکسیونی شدن نداریم
 • پیام نمایندگان مجلس یازهم به سید حسن نصرالله
 • کرونا به نفع منچستر عمل کرد/پوگبا در الدترافورد می‌ماند
 • حجت‌الاسلام حسینی‌کیا: ریاست مجلس یازدهم به نفع قالیباف است / تجربه خوبی از سه فراکسیونی شدن مجلس نداریم
 • وزیر لبنانی: بشار اسد با طرح ویژه آوارگان سوری موافقت کرده است
 • خسارت 79 ميلياردي در چهارمحال و بختياري
 • قالیباف: دولت هنوز فرصت دارد به نفع مردم اقدام کند
 • چشم پوشی از «دوجین شیطانی» به نفع سلامتی
 • آیت الله قبلان خواستار همبستگی اقشار مختلف لبنان در شرایط شیوع کرونا شد
 • درخواست مجلس سنا از دولت آمریکا برای رفع تحریم‌ها و کمک به ایران در مقابله با کرونا
 • واویلای بیهوده سر ندهیم/ سلامت را سیاسی نکنیم/ با جاسوس خواندن پزشکان بدون مرز دستگاه‌های اطلاعاتی، نظارتی و امنیتی را زیر سوال نبریم/ آمار بیماران کرونایی نگران‌کننده است