مسعود دلخواه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با توجه به همه آنچه بر ایران و تئاتر در سال ۹۸ گذشت برای هنرمندان، خانواده تئاتر و مردم کشور آرزوی سالی همراه با آرامش کرد.

وی با بیان اینکه روز تئاتر (هفتم فروردین) وجهه ای جهانی دارد اظهار داشت: بسیاری از مسائل برای گفتن در این روز وجود دارد، مشکلات و مسائل زیادی تاکنون مطرح شده اما از سوی بخش های مسئول شنیده نشده است، در طول سال ها مدام از سوی هنرمندان، مدیران و دانشجویان مسائل مختلف مطرح شده اما اغلب یا شنیده نشده یا به آنها بی توجهی شده است.

کارگردان نمایش شاه لیر با بیان اینکه مشکلات بسیاری برای عرصه هنرهای نمایشی وجود دارد تصریح کرد: آموزش دانشگاهی پر از اشکال است، عرضه و تقاضا همخوانی ندارد، گزینش دانشگاهی برای ورود به این عرصه غیر استاندارد محسوب می شود و میزان کارگردانان چندین برابر بازیگران است که تمام این موارد به بیکاری فارغ التحصیلان در رشته های مختلف منجر می شود.

وی افزود: از سوی دیگر آموزشگاه ها نیز تدریس صحیحی ندارند، ارزیابی برای صلاحیت مدرسین انجام نمی شود، روش های غیر اصولی آموزش بازیگران مشکلات دیگری است که این عرصه را در وضعیت نامناسبی قرار می دهد.

این نمایشنامه نویس تئاتر کمبود بودجه را از دیگر مشکلات حوزه هنرهای نمایشی دانست و گفت: تئاتر نمی تواند به طور کامل خصوصی باشد بلکه در کنار تماشاخانه های بخش خصوصی، دولت نباید حمایت خود را از این عرصه دریغ کند زیرا وظیفه وزارت فرهنگ هر کشوری است که بخش مهم و عظیمی از مسئولیت های فرهنگی را به عهده بگیرد.

وی افزود: البته موارد مناسبی را هم داریم که طی سال های اخیر بهبود یافته اند؛ در زمینه ترجمه و تالیف قدم های خوبی برداشته شده و منابع بهتری از سوی مترجمان به هنرمندان معرفی شده است البته به دلیل اینکه برخی ترجمه ها از سوی افرادی به فارسی برگردانده شده است که ادبیاتی هستند و نه تئاتری مشکلاتی دارد که قابل اغماض است.

هنرهای نمایشی آرشیو مناسبی ندارد

دلخواه با اشاره به وجود ضعف در زمینه پژوهش ها خاطرنشان کرد: عملکرد مناسبی در زمینه آرشیو نداشته ایم یا به زبان ساده تر اصلا عملکردی نداشتیم و خواسته ما از مدیران و متولیان تئاتر این است که برای آرشیو دکور و لباس هنرهای نمایشی چاره ای بیاندیشند.

وی افزود: این موضوع که تماشاخانه های بزرگ دارای آرشیو لباس و انبار دکور نباشند هدر دادن منابع مالی است چرا لباس ها در خانه گروه های نمایشی نگهداری شود یا دکور بعد از اجرا دور انداخته شود تا نابود شوند این مسائل به جای طرح چندباره باید راه حل پیدا کرد.

این نمایشنامه نویس در خصوص متن های نمایشی در کشور نیز اظهار داشت: در این بخش در جشنواره تئاتر فجر و تئاتر هامون نوید دهنده اخبار خوبی در فعالیت نسل جوان است و برخلاف سال های گذشته به رشد نمایشنامه نویسی به لحاظ فنی و تکنیکی در تئاتر امیدوار شدم و امیدوارم از طرف مسئولین حمایت و تشویق شوند.

وی با بیان اینکه موارد و مسئولیت های بزرگی برای مسئولین در سال جدید وجود دارد و باید آنها را اولویت بندی کرد گفت: حمایت در این روزها برای تئاتر در دو بخش معنا پیدا می کند بخش نخست هنرمندان هستند که اتحاد و همدلی آنها در پذیرش نظرات همدیگر است و اولویت برای هنرمندان، نویسندگان و روشنفکران افزایش تحمل نظر مخالف است و نباید به گونه ای پیش برود که اختلاف نظر باعث شکاف میان افراد این عرصه شود.

وی افزود: باید بتوانیم به موضع گیری های یکدیگر احترام بگذاریم و بیان نظرات در مقاطع مختلف مانند آنچه سال گذشته پشت سر گذاشتیم تکرار نشود و مدام هنرمندان به دنبال تحمیل نظر خود به دیگران نباشند.

دلخواه با بیان اینکه اثر هنری یک هنرمند باید گویای نظراتش باشد تصریح کرد: اگر هنرمند نتواند با اثر هنری خود حرف بزند و نظراتش را بیان کند فرقی با دیگران ندارد به همین دلیل هنرمندان در هر عرصه ای مسائل جامعه را مطرح می کنند و ضمن احترام به نظرات مختلف آینه روزگار خود هستند که البته این آینه در دست هر کدام از ما ممکن است بخشی را نشان دهد که در نظر دیگری دیده نشده است یا از بعد دیگری به آن نگریسته است اما مهم این است که صادقانه آنچه را در آینه روزگار می بینیم به مخاطب انتقال دهیم.

وی بخش دیگر حمایت را متوجه مسئولیت دانست و خاطرنشان کرد: احترام گذاشتن به استقلال هنری خود نوعی حمایت محسوب می شود زیرا هنرمند در چارچوب ظرفیت فرهنگی جامعه آزادی می خواهد و نباید موضوعی را به وی تحمیل کرد زیرا در عرصه تئاتر حمایت از گروه های تئاتری حمایت از تعالی دهنده است نه یک تجارت.

روند تئاتر اصیل کشور سوپراستارپروری نیست

این کارگردان عرصه هنرهای نمایشی تاکید کرد: تئاتر تجاری مسیر خود را طی می کند پول در می آورد و در جایگاه خود محترم شمرده می شود و مخاطبان خود را جذب می کند اما روند تئاتر اصیل کشور تجاری و سوپراستار پروری نیست و در این نقطه است که وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری ها، وزارت آموزش و پرورش و متولیان فرهنگی مشخص می شود تا از روند سالم فرهنگ و هنر حمایت کنند نه سلیقه خاص.

وی افزود: از سوی دیگر تعیین بودجه کافی برای تئاتر یک بخش از حمایت مسئولان و مدیران به حساب می آید زیرا در تمام دنیا مرسوم است که ضمن استقلال هنرهای نمایشی حمایت نیز می شوند که باید جدی گرفته شود.

دلخواه درباره بخش خصوصی تئاتر نیز اظهار داشت: نباید این بخش به ورشکستگی برسد و نیاز دارد تا دولت زیر پر و بال آن را بگیرد تا تماشاخانه های خصوصی مجبور نباشند برای تامین هزینه های خود در نوبت های مختلف اجراهای متنوعی بگنجاند زیرا برای چنین شرایطی به مرور طراحی صحنه کم می شود و یا از بین می رود تا مجبور به جابجایی آن در نوبت بعدی اجرای نمایش دیگر نشوند.

این هنرمند تئاتر با تاکید بر اینکه این روند دون شان تئاتر است تصریح کرد: اگر دولت خیال تماشاخانه داران خصوصی را به لحاظ مکانی با شرط تنها دو اجرا در روز راحت و در این زمینه کمک کند تفاوت شایانی در اجرای تئاترها دیده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه وظایف خانه تئاتر، مرکز هنرهای نمایشی و گروه های هنری و تئاتری این است که باب گفت وگو را نخست با خود و سپس با مسئولان باز کنند تا گفتمان های ما ادامه پیدا کرده و همه موارد در شفافیت و با اولویت پیش برود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آرزو می کنم سال جدید همراه با آرامش بیشتر هم برای مردم و هم هنرمندان باشد تا با استرس کمتر بخوابیم.

هفتم فروردین‌ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی از سال ۹۶ در تقویم شمسی ایران از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید و به این ترتیب تاکنون سه جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور همزمان در میانه ایام نوروز برگزار می شود. علی نصیریان نخستین هنرمند پیشکسوتی است که در سال ۹۶ همزمان با نخستین روز برگزاری پیامی نوشت و در سال ۹۷ نیز مرحوم جمشید مشایخی پیام دومین روز برای هنرهای نمایشی را نگاشت، در سال ۹۸ نیز محمدعلی کشاورز هنرمند باسابقه این عرصه دست به قلم شد و امسال نیز اکبر زنجانپور عهده دار نگارش پیام شده است تا در این روز ملی از این بزرگان به یادگار بماند.
طی سه سال گذشته برنامه های جشنی از جمله تئاترهای خیابانی و برنامه های مختلف در سراسر کشور برای این روز برگزار شد اما در پیشواز از چهارمین سال برگزاری روز ملی هنرهای نمایشی شیوع گسترده ویروس کرونا شرایط را تغییر داده است و به دلیل ممنوعیت تجمعات، محدودیت هایی برای تردد و خانه نشینی برای حفظ سلامت و جلوگیری از ابتلا به این بیماری جدید، این روز نیز تحت الشعاع شرایط جامعه قرار گرفته است و همانند هر سال جشنی به صورت تجمعی در کشور برگزار نمی شود.

برچسب‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه تئاتر

منبع: ایرنا

کلیدواژه: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه تئاتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه تئاتر هنرهای نمایشی

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۲۰۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

نماینده اصولگرا: در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی کسی بازداشت نشد/ هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود/ نیروهای نظامی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند!

نامه بیش از ۱۰۰ نماینده به روحانی درباره حقوق بازنشستگان

مسمومیت 51 نفر بر اثر مصرف الکل در کردستان

خبر بعدی:

وقتی رقابت در زمین مسابقه با همبستگی عوض می‌شود/ اتحاد جهانی فوتبالی برای نابودی کرونا

بحران ویروس کرونا باعث شده تا هواداران فوتبال با همکاری باشگاه‌ها درصدد نابودی این ویروس با یکدیگر متحد شوند و همبستگی جایگزین رقابت درون زمین شود.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، سایت فیفا در گزارشی مبسوط به این موضوع پرداخته که فوتبال در حقیقت تنها یک ورزش نیست بله با نگرشی دقیق یکی از مباحث مهم آن مرگ و زندگی است که با شیوع ویروس کرونا «COVID-19» می‌تواند زندگی بسیاری از مردم را احیا کند و خطر ابتلا به این ویروس را کاهش و به داد افرادی برسد که اسیر آن شده‌اند.

در زمین فوتبال شاهد رقابت بازیکنان هستیم و در بیرون زمین عوامل مختلف از جمله مربیان، مدیران باشگاه، تماشاگران و بینندگان تلویزیونی درگیر حس رقابت بازیکنان هستند و به اشکال مختلف از تیمشان حمایت می‌کنند اما با شیوع ویروس کرونا عاشقان فوتبال فرصت تماشای ورزش مورد علاقه‌شان را از دست دادند و با تعطیلی مسابقات مواجه شدند. در ابتدا آن‌هایی که بدون فوتبال نمی‌توانند زندگی کنند برای آنکه دوباره این ورزش آغاز شود راه‌حل را در نابود کردن بیماری «COVID-19» دیدند و تلاش‌های خود را آغاز کردند. دامنه این کوشش‌ها آرام آرام گسترده شد و به جایی رسید که امروز افراد علاقه‌مند بیشتری به ورزش فوتبال در قطع زنجیره کرونا و نابودی آن مشارکت می‌کنند چون بخش کوچکی از کل جهان به ورزش فوتبال اختصاص دارد و توسط این بازی تعریف می‌شود اما قدرت آن برای ایجاد همبستگی فراوان‌تر از اندازه‌اش است.

جای تعجب ندارد که باشگاه‌های فوتبال و هواداران آن به چالش وحدت جهانی رسیده‌اند و یادآوری اتفاقاتی چون فاجعه هیلزبورو که پشتیبانی از هواداران لیورپول را همراه داشت یا همبستگی هواداران منچسترسیتی و منچستریونایتد در حمایت از کودکان «باسبی» که نمونه فوق‌العاده‌ای از اتحاد و یکدلی را به نمایش گذاشت. پس هر زمان که وقت با هم بودن است هواداران فوتبال آن را به نمایش می‌گذارند.

همبستگی و پشتیبانی

هواداران آبی و قرمز دو باشگاه منچستر با هشتگ «ACityUnited» یکپارچگی خود را نشان دادند و البته که این اتفاق تنها یک شعار نبود. مؤسسین این هشتگ جهانی متعهد شدند که 100 هزار پوند به بانک‌های مواد غذایی در منچستر کمک شود. هواداران این دو باشگاه یکی پس از دیگری برای تأمین این پول پیش قدم شدند و حمایت‌های مالی شکل واقعی گرفت. 

تعلیق مسابقات فوتبال که عمدتاً به صورت روزانه انجام می‌شد معلق شده بود و عملاً درآمدی ایجاد نمی‌شد که این موضوع به باشگاه‌ها و تمامی نهادهای مرتبط لطمه می‌زد و اجازه کمک باشگاه‌ها را به این طرح محدود کرده بود. با این حال سخنگوی یکی از بانک‌های معتبر انگلیس در پیامی اعلام کرد: «واریز پول به حسابی مشترک برای مبارزه با بیماری و گرسنگی ناشی از آن برای افراد نیازمند غیرمنتظره بوده است. باید از تمامی مردمی که با واریز پول باعث شدند تا با بیماری مقابله شود تشکر کنیم چون قدرت ما برای نابودی بیماری مضاعف کرده و این اتفاق نشان از همبستگی جامعه دارد.»

مارکوس راشفورد مهاجم منچستریونایتد قصد داشت 100 هزار پوند برای تأمین غذای کودکان آسیب‌پذیر که وعده‌های غذایی آن‌ها از طریق مدارس تهیه می‌شد و با تعطیلی اجباری مدارس غذا برای خوردن به سختی پیدا می‌کنند جمع کند که تا امروز بیش از 150 هزار پوند جمع شده است. این ستاره شیاطین سرخ به مجله تایمز گفت: «افرادی در شرایط بدتری از من قرار دارند. آن‌ها حتی غذا برای خوردن هم به دشواری پیرشان می‌آید. بنابراین می‌خواهم به آن‌ها کمک کنم و این حداقل کاری است که می‌توانم انجام دهم.»

ظهور اتحاد تیم‌های آبی و قرمز بندر لیورپول

اتحاد سرخابی تنها در منچستر شکل نگرفت. در شهر بندری لیورپول یکی از بانک‌های غذایی 40 هزار پوند از لیورپول دریافت کرد و 600 کیلوگرم محصولات غذایی تازه از اورتون گرفت. این مؤسسه خیریه که در انجام کارهای نیک و همبستگی درخشان بوده از مزایای ابتکار عمل مشترک طرفداران باشگاه‌های لیورپول و اورتون برای مقابله با فقر غذایی در این شهر شگفت‌زده شده بود. 

اقدام لازم برای مقابله با بحران «COVID-19» در لیورپول همانند منچستر ادامه یافت و تمامی جامعه خواستار اقدام فوری به دلیل تأثیر زیاد عدم حضور مجموعه‌های مسابقه و کاهش درآمد بودند. این واقعیت نیز درک شده است که تنهایی و انزوای اجتماعی که در حال حاضر مهم‌ترین مسائل در جامعه است نیز با تشدید بیماری همه‌گیر و عدم نتیجه‌گیری دولت روبرو می‌شود.

ای موضوع باعث شد تا هر دو باشگاه مهم بندر لیورپول به سرعت واکنش نشان دادند، در حالی که جوانان این شهر بندری برنامه‌های بنیادی برای مقابله با ویروس کرونا برداشتند. آن‌ها در حال نوشتن نامه‌ها و تهیه تصاویر برای ساکنان خانه‌های محلی هستند که در حال حاضر قادر به دریافت تمامی اخبار به خاطر نداشتن تکنولوژی لازم نیستند. در همین حال بازیکنان و کارکنان اورتون به طور مستقیم با برخی از هواداران در معرض خطر خود تماس گرفته‌اند تا به جای دلهره در خانه‌ها با ورود اخبار حمایتی یکایک آن‌ها را به وجد آوردند.

وحدت از قاهره تا ریو

مقابله با بیماری «COVID-19» با اتکا به فوتبال تنها در انگلیس نبوده که رقابت‌های باشگاهی در کنار این بحران جهانی کنار گذاشته شده است. به تازگی مشخص شده چگونه بازیکنان و هواداران غول‌های مصری یعنی باشگاه‌های الاهلی و الزمالک که رقابت شدیدی بین آن‌ها وجود داشته و رقیب سنتی یکدیگر هستند با انتشار پیام دست کمک به یکدیگر دهیم باعث ایجاد اتحادی مثال‌زدنی در قاهره  مصر شدند.

همچنین نمایشی چشمگیر از همبستگی در برزیل وجود داشته است. جایی که 4 باشگاه بزرگ و پر طرفدار فلامینگو، واسکودوگاما، فلومیننزه و بوتافوگو با شعار «اتحادی شاد برای غلبه بر ویروس کرونا» در حال جمع‌آوری بودجه برای بنیادی در برزیل هستند که به دلیل فعالیت‌های خود در راستای بهبود مراقبت‌های بهداشتی عمومی و ارتقای بهزیستی و گنجاندن اجتماعی از طریق علم چندین جایزه جهانی کسب کرده است. این پول توسط بنیاد برای درمان «COVID-19»، متوقف کردن انتشار آن، تولید کیت‌های تشخیصی و تأمین بودجه مرکز عفونت در دفتر مرکزی خود استفاده می‌شود.

انتهای پیام/4048/

دیگر خبرها

 • فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری منتشر شد
 • (تصاویر) روشن کردن میلیون‌ها شمع در هند به نشانه اتحاد در برابر کرونا
 • اتحاد جمعی برای مبارزه با همه‌گیری بی‌مانند
 • نورشرق: باشگاه‌ها با رقم واقعی قرارداد ببندند
 • نورشرق: نمی‌توانیم ناگهانی بگوییم بازیکن خارجی نخرید
 • اتحاد جهانی برای نجات طلای سیاه
 • فیلم تئاتر‌های گروه نمایشی زهور خوزستان را در آپارات ببینید
 • اتحاد با بیان هنری/ مسابقه انجمن فرهنگی هند با موضوع کرونا
 • اتحاد در همکاری راه صحیح مبارزه با کروناست
 • وضعیت عجیب لیگ جزیره: اتحاد برای شورش(عکس)
 • وزارت بهداشت با تجویز داروی ضدکرونا به بیماران مخالف است؟
 • مخالف واگذاری دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه پیام نور هستیم
 • نگاه هزینه‌ای به فرهنگ؛ خطای استراتژیک است
 • اهمیت وحدت در نهج البلاغه(۳۶)|بعثت رسول اکرم(ص) نعمتی عظیم برای اتحاد امت اسلام است
 • نخستین شب پخش آنلاین تئاتر با قصه مبارک و کرونا رقم خورد
 • رشد بیکاری ناشی از ضعف مدیریت است اتحاد نمایندگان برای حل مسائل
 • رشد بیکاری ناشی از ضعف مدیریت است/ اتحاد نمایندگان برای حل مسائل
 • نصیرزاده: کرسی خادم دردی از ما دوا نکرد/ مخالف تعطیلی لیگ دسته اول کشتی هستم
 • پناه بردن نخست وزیر اسپانیا به اشعار سعدی برای اتحاد در برابر کرونا + فیلم