مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم در گفتگو با فارس با اشاره به بررسی جزئیات طرح قیر رایگان در روز یکشنبه در صحن علنی مجلس گفت: هدف از این طرح محرومیت‌زدایی و احداث راه‌های روستایی و مواردی از این دست است. این اهداف دغدغه همه نمایندگان است و کسی با این هدف مشکلی ندارد. اما نکته بنده این است که متاسفانه اجرای طرح قیر رایگان ما را به این اهداف نمی‌رساند.

وی ادامه داد: در این راستا دستگاه‌های نظارتی نیز با توجه به تجربه سال‌های گذشته با اجرای این طرح موافق نیستند. گزارش‌های متعددی از تخلف در این حوزه وجود دارد و پرونده‌های قضایی برای برخی از مدیران تشکیل شده است. این گزارش‌ها حاکی از این است که تصویب طرح قیر رایگان دردی از مشکلات کشور دوا نمی‌کند و باید به دنبال راهکارهای جایگزین برای محرومیت زدایی و کمک به احداث راه‌های روستایی بود.

*حواله قیر به جای تخصیص به پروژه‌های عمرانی، صرف تسویه بدهی شهرداری‌ها می‌شود

طغیانی گفت: با اجرای این طرح انواع و اقسام فساد و حواله فروشی و زدوبند اتفاق می‌افتد و در عمل این حواله‌ها برای بازپرداخت بدهی به پیمانکاران دیگری داده شده و صرف آسفالت جاده‌های روستایی نمی‌شود. تجربه نشان داده که دستگاه‌های اجرایی مستقر در شهرها و روستا از حواله‌های قیر برای بازپرداخت بدهی‌هایشان استفاده می‌کنند و اصلا این حواله‌ها در اختیار پروژه‌های مرتبط به راه‌های روستایی قرار نمی‌گیرد. به بیان دیگر حواله‌های قیر در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که هدف قانونگذار نیستند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در سال‌های گذشته شاهد بودیم که با اعطای قیر تهاتری، خرید و فروش قیر در بازار آزاد بیداد می‌کرد و نرخ قیر در بازاری غیر از بورس کالا تعیین میشد. شما فرض کنید حواله‌های قیر را در اختیار شهرداری یک شهر قرار می‌دهید و پیمانکاری برای این شهرداری ساختمانی احداث کرده است. در این بین شهرداری چون پولی برای پرداخت به پیمانکار نداشت ما به ازای بدهی خود، به پیمانکار حواله‌های قیر می‌داد. طبیعتا چون حواله قیر نقد نبود به قیمت پایین‌تری به پیمانکار داده میشد تا خود او این حواله را در بازار نقد کند.

وی اظهار داشت: در مرحله بعدی که پیمانکار میخواست حواله قیر را نقد کند مجبور بود این حواله را به شرکت‌های قیرساز بفروشد که در این مرحله نیز دوباره در قیمت فروش حواله تنزیل صورت می‌گرفت. به بیان دیگر در فرآیندی که توضیح دادم در دو مرحله با تنزیل قیمت حواله به بیت‌المال خسارت وارد میشد. در نهایت این قیر اصلا وارد پروژه‌های عمرانی نمیشد معلوم نیست که در کجا مصرف می‌شود.

*مخالفت نهادهای نظارتی با اجرای طرح قیر رایگان

طغیانی با اشاره به نظارت‌پذیر نبودن طرح قیر رایگان گفت: شواهد نشان می‌دهد که در موارد متعددی به دلیل نبود نظارت بر نحوه مصرف قیر، پیمانکاران از قیرهای بی‌کیفیت در پروژه‌ها استفاده می‌کنند و در عوض قیر تهاتری که کیفیت بالایی هم دارد را در بازار آزاد می‌فروشند. بدین صورت کیفیت راه‌ها و جاده‌های احداثی نیز کاهش می‌یابد. دستگاه‌های نظارتی همچون وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات گزارشات متعددی در مخالفت با طرح قیر رایگان ارائه کرده‌اند که معتقدند اجرای این طرح به نفع کشور نیست.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برخی از موافقین طرح می‌گویند در طرح جدید ابزارهای نظارتی لازم ایجاد شده است، در حالی که این طور نیست. در طرح جدید فقط یک کمیته‌ای متشکل از نماینده‌ها و مدیران دولتی برای تخصیص حواله قیر ایجاد شده است. یعنی می‌خواهم بگویم دستگاه نظارتی جدیدی که ما نمی‌توانیم ایجاد کنیم بلکه باید از ظرفیت همین دستگاه‌های نظارتی فعلی استفاده کنیم که آنها می‌گویند امکان نظارت بر اجرای این طرح وجود ندارد و اصلا نظارت‌پذیر نیست.

وی افزود: اینکه ما طرحی را تصویب کنیم که منافذ فساد در آن فراوان است و بعد بگوییم دستگاه نظارتی بر اجرای طرح نظارت کند حرف درستی نیست. مثل این است که یک فرد درِ ماشین خود را قفل نکند، بعد بگوید پلیس نظارت کند تا ماشین من دزدیده نشود. این حرف غیرمنطقی است. ما باید به گونه‌ای قانون گذاری کنیم که منافذ فساد را پوشش دهیم و بعد دستگاه نظارتی هم بر اجرای آن نظارت کند.

*رانت بزرگ طرح قیر رایگان باعث احداث 400 کارخانه قیرسازی در کشور شده است

طغیانی درباره راهکارهای جایگزین طرح قیر رایگان گفت: پیشنهاد ما این است که به جای طرح قیر رایگان، بودجه به پروژه‌های عمرانی تخصیص یابد. یعنی برای انجام پروژه‌ها به جای قیر، ریال تخصیص دهیم و این تخصیص نیز صد در صد باشد. یعنی اجازه ندهیم که مثلا سازمان مدیریت این بودجه را 10 درصد به پروژه‌های عمرانی تخصیص دهد بلکه موظف کنیم که 100 درصد تخصیص داده شود. ابزارهای نظارتی موجود امکان نظارت کامل بر منابع مالی که به پروژه‌ها داده میشود را دارند. چون این منابع جز بودجه محسوب می‌شوند در نتیجه نظارت‌پذیر هستند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر 400 شرکت قیرسازی در ایران وجود دارد. هر جایی رانتی را ایجاد کنیم مطمئن باشید رانتخوار هم پیدا می‌شود. همانطور که توضیح دادم با انحراف حواله‌های قیر از مسیر اصلی برای این حواله‌ها در دو مرحله تنزیل قیمت صورت می‌گیرد و سپس به دست شرکت‌های قیرسازی می‌رسد. در نتیجه سود زیادی نصیب این شرکت‌ها می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: از طرفی این شرکت‌ها از مالیات بر ارزش افزوده نیز معاف هستند. همچنین چون نظارتی بر عملکرد آنها نیست این شرکت‌ها می‌توانند کیفیت قیر را نیز پایین بیاورند و سود خود را چند برابر کنند. همه اینها به علاوه حق ‌العمل این شرکت‌ها، سود فراوانی را به جیب شرکت‌های قیرسازی سرازیر می‌کند. در نتیجه در ازای رانت بزرگی که به آنها داده می‌شود رشد قارچگونه شرکت‌های قیرسازی امری طبیعی است.

طغیانی گفت: شما اگر یک جستجوی ساده‌ در اینترنت کنید متوجه می‌شوید که تعداد شرکت‌های قیرساز چقدر زیاد است. تعداد این شرکت‌ها به 400 عدد می‌رسد. از طرفی حواله قیر را می‌توان به هر قیرسازی فروخت و الزامی به فروش حواله به قیرسازهای رسمی نیست. در نتیجه پیمانکاری که حواله را از شهرداری دریافت کرده است آن را در بازار آزاد به قیرسازهای کوچک و غیررسمی هم می‌تواند بفروشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: از طرف دیگر پالایشگاه نسبت به حواله تعهد دارد نه نسبت به فردی که حواله در دستش هست. در نتیجه هر فردی، از هر شرکت قیرسازی رسمی یا غیررسمی که حواله قیر در اختیار داشته باشد می‌تواند مواد اولیه قیر را از پالایشگاه دریافت کند. به بیان دیگر در صورت اجرای طرح قیر رایگان فضا برای مانور رانتخواران باز است و امکان نظارت بر آنها نیز وجود ندارد.

منبع: الف

کلیدواژه: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس پروژه های عمرانی طرح قیر رایگان حواله های قیر اجرای این طرح پروژه ها شرکت ها حواله قیر اجرای طرح حواله ها راه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.alef.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «الف» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

املاک نجومی مسئولان در گران‌ترین نقاط پایتخت؛ تصرف ۲۴ هزار ملک توسط نهاد‌ها و سازمان‌ها

جزئیات تازه از توافق احتمالی ایران و آمریکا؛ لغو موقت برخی تحریم‌ها با پیشنهاد آلمان و انگلیس/ واشنگتن تا ۱۰ روز دیگر پاسخ می‌دهد

واکنش‌ها به طرح گشایش اقتصادی دولت؛ مردم، نفت را با دلار و سکه می‌خرند؟

جزئیات تازه از وعده «گشایش اقتصادی» دولت؛ پیش‌فروش نفت به مردم

بازی‌های رایگان مخصوص اسمارت دلیوری ایکس باکس سری ایکس مشخص شدند

خبر بعدی:

رهبر کره شمالی با پذیرش کمک های خارجی مخالفت کرد

به گزارش ایرنا از تلویزیون یونهاپ کره جنوبی، کیم روز جمعه در نشست سیاسی حزب کارگران کره شمالی در پیونگ یانگ که با هدف بررسی خسارت سیل اخیر و نحوه کمک رسانی به آن برگزار شد افزود: با وخیم تر شدن اوضاع ویروس کرونا در سراسر جهان، ضمن بکارگیری اقدامات سفت و سخت برای جلوگیری از شیوع کرونا، نباید اجازه داد هیچگونه کمک خارجی وارد کشور شود.

او با تاکید بر لزوم احیا و بازسازی مناطق سیل زده با توجه به نیاز ساکنان و به گونه ای که بتواند در آینده از خسارت ناشی از هرگونه سیل یا فاجعه طبیعی جلوگیری کند افزود: نمی تواند اجازه دهد همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد حزب کارگران، مردم کشورش به دلیل جاری شدن سیل در خیابان ها آواره شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری کره شمالی، سیل اخیر در مجموع به ۴۰ هزار هکتار از مزارع برنج این کشور خسارت وارد کرده است در حالی که حدود ۱۷ هزار خانه و حدود ۶۳۰ ساختمان عمومی در سراسر کشور نیز به شدت تخریب یا ویران شده اند بسیاری از راه ها، پل ها و راه آهن ها نیز آسیب دیده اند.

رسانه های کره جنوبی روز گذشته به نقل از پژوهشکده شمال ۳۸ آمریکا مدعی شدند که سیل اخیر کره شمالی به راکتور هسته ای یانگ بیون در ۱۰۰ کیلومتری پیونگ یانگ آسیب رسانده است.

همچنین در نشست امروز حزب کارگران کره شمالی مصوب شد که قرنطینه شهر «کائه سونگ» که از ۴ مرداد به دلیل شناسایی یک مورد مشکوک به کرونا آغاز شد لغو شود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین گزارش کرد که در این نشست  «کیم توک هون» معاون حزب کارگران کره شمالی به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی و جایگزین  «کیم جائه ریونگ» شد.

در نشست امروز همچنین  «ری بیونگ چول» که مسئولیت نظارت بر فعالیت های هسته ای و توسعه برنامه موشکی این کشور را به عهده دارد به عنوان عضو سیاسی کمیته مرکزی حزب کارگران منصوب شد.

برچسب‌ها ویروس کرونا پیونگ یانگ سیل کیم جونگ اون پروندهٔ خبری هراس جهانی از ویروس کرونا

دیگر خبرها

 • توضیح چین درباره دلایل مخالفت با قطعنامه ضدایرانی آمریکا
 • قطعنامه آمریکا علیه ایران شکست خورد/فقط 2رای مثبت
 • مخالفت شورای امنیت با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران/ روسیه و چین مخالف
 • مخالفت شورای امنیت با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران/ واکنش آمریکا، چین و ...
 • مخالفت صریح جنبش آزادیبخش ملی الجزایر با توافق امارات با رژیم صهیونیستی
 • مورد عجیب بازار خودرو/حواله خودرو چقدر می‌ارزد؟
 • قطعنامه تحریمى آمریکا علیه ایران توسط چین و روسیه وتو شد
 • یک‌چهارم رسانه‌ای‌های خراسان شمالی محروم از هدیه روز خبرنگار
 • یک‌چهارم خبرنگاران خراسان شمالی بی‌نصیب از هدیه روز خبرنگار
 • اروپایی ها نگران استفاده دولت ترامپ از تحریم‌ ها هستند
 • مخالفت شدید کشورهای اروپایی با تحریم های آمریکا علیه خط لوله گاز روسیه
 • مورد عجیب بازار خودرو/حواله خریدار دارد، خودرو نه
 • ترامپ مخالفت خود را با تامین بودجه اداره پست آمریکا اعلام کرد
 • مخالفت 24 کشور اروپایی با تحریم های آمریکا
 • مخالفت ترامپ با بودجه کمکی به منظور ممانعت از انتخابات پستی
 • مورد عجیب بازار خودرو/حواله خریدار دارد،خودرو نه
 • تونس و استونی با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کردند
 • روز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی، بهانه‌ای برای اشاعه و ترویج فرهنگ مشارکت
 • بازی‌های رایگان مخصوص اسمارت دلیوری ایکس باکس سری ایکس مشخص شدند