به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، یک کارآفرین و تولیدکننده ترک با افزایش ثروت خود، توجه مجله فوربس آمریکا را به سوی خود جلب کرد.

انتشار لیست بزرگترین ثروتمندان جهان، یکی از موضوعات مهمی است که نه تنها برای محافل اقتصادی و سیاسی، بلکه برای بسیاری از مردم عادی نیز مهم است و هر ساله از آن استقبال می شود.

معمولاً لیست منتشر شده از سوی مجله فوربس، در این مورد معتبرتر است. این مجله اعلام کرده که مُراد اولکر، بر صدر لیست ثروتمندان ترکیه ایستاده است و اعلام نام این تولیدکننده و کارآفرین مشهور ترکیه به عنوان ثروتمندترین مرد این کشور، خبرساز شد.

میزان دارایی و درآمد مراد اولکر در سال 2019، یک پله پایین آمده و دومین ثروتمند ترکیه شده بود، اما در سال 2020 میلادی، با وجود بحران کرونا، توانست بر ثروت خود بیفزاید و یک بار دیگر، نام او به عنوان ثروتمندترین فرد ترکیه ثبت شود.

در لیست ثروتمندان ترکیه، نام افراد دیگری نیز دیده می شوند که برخی از آنها عبارتند از:

ارمان الیجاک صاحب هلیدنگ بزرگ رنسانس فعال در حوزه فعالیت زنجیره بیمارستان ها و برج های ساختمانی بزرگ با 3.2 میلیارد دلار.

فرید شاهنک مدیرعامل هلدینگ دوغوش فعال در حوزه های گسترده ورزش، توریسم، رسانه، صنایع غذایی، انرژی، خودرو و ترانزیت با ثروتی معادل 2.4 میلیارد دلار .

فیلیز شاهنک یکی دیگر از اعضای هلدینگ دوغوش با ثروتی معادل 2.2 میلیارد دلار .

حسنی اوزیغین مدیرعامل هلدینگ فیبا فعال در حوزه های انرژی، توریسم، بُنکداری و املاک با ثروتی معادل 2.2 میلیارد دلار.

حمدی اولوکایا مدیرعامل ماست و لبنیات چوپانی با ثروتی معادل 2.1 میلیارد دلار.

کارآفرین 6 میلیارد دلاری ترکیه

گزارش اقتصادی ینی­ چاغ نشان می دهد که بر اساس آمار اعلام شده در مجله فوربس، مراد اولکر از کارآفرینان ترک، مدیرعامل هلدینگ بزرگ ییلدز و صاحب کارخانه ­های شکلات­ سازی، با 6.3 میلیارد دلار، نام خود را به عنوان ثروتمندترین فرد ترکیه ثبت کرد.

البته سرمایه و دارایی اولکر، با میلیاردرهای بزرگ آمریکا، اروپا و آسیا، قابل مقایسه نیست و  او درلیست ثروتمندان جهان، بر پله 421 ایستاده است. مراد اولکر، در سال 2020 میلادی، توانسته 46 درصد بر میزان ثروت خود بیفزاید.

نگاهی به لیست فعالیت های هلدینگ بزرگ ییلدز، این واقعیت را نشان می دهد که صرفاً بخش کوچکی از سرمایه خانواده اولکر به دنیای دلالی و واسطه گری راه یافته و بخش اعظم آن در دنیای تولید و صنعت به کار گرفته شده است.

حوزه تخصصی فعالیت های تولیدی این هلدینگ عبارتند از: کیک، بیسکویت، شکلات، آبنبات، انواع غذاهای منجمد، انواع گوشت های بسته بندی و محصولات پروتئینی، آدامس و واسطه گری در حوزه صنایع نفت.

مجموعه گسترده کارخانه های متعلق به هلدینگ بزرگ ییلدیز، بین 60 تا 63 هزار نفر، کارمند، کارگر و پرسنل مستقیم را به کار گرفته است.

هلدینگ اولکر در سال 1944 توسط صبری اولکر و برادرش عاصم تاسیس شد. او بعدها، پسران خود به نام های مراد، مهمات و علی را نیز وارد این حوزه کرد و این شرکت خانوادگی، سال به سال، توسعه بیشتری پیدا کرده است.

البته، هر کدام از برادران اولکر، سهم جداگانه ای در این هلدینگ دارد و به عنوان مثال، مجموع ثروت و دارایی علی اولکر در حد 700 میلیون دلار است و بر پله 43 ثروتمندان ترکیه ایستاده است.

صبری اولکر، موسس هلدینگ بزرگ اولکر، پایبندی خاصی به پرداخت مالیات داشت و دولت های ترکیه همواره برای او احترام خاصی قائل بودند و زمانی که در سال 2012 میلادی درگذشت، رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه، یکی از افرادی بود که زیر تابوت او رفت و پیکر او را مشایعت کرد.

پایان دوران خاندان های ثروتمند

در سالیان اخیر، همزمان با تحولات بزرگی که در دنیای علم، اقتصاد، ارتباطات و مدیریت بازارهای جهانی اتفاق افتاده، خانواده های هسته ای و دوران اقتدار خاندان های ثروتمند یکپارچه نیز، پایان یافته است.

به عنوان مثال، زمانی، خانواده های مشهوری همچون سابانجی و کوچ، هر کدام با رقمی بالاتر از 15 میلیارد دلار، ثروتمندترین خاندان های ترکیه بودند، اما پس از وفات بزرگ این خاندان ها، ورثه سهام خود را جدا کردند و حالا آن ارقام بزرگ، بین ده ها نفر تقسیم شده و همین مساله موجب تغییراتی جدی در لیست ثروتمندترین های ترکیه شده است.

به عنوان مثال، ثروت عظیم خاندان سابانجی، بین فرزندان، نوه ها، دامادها و عروس ها تقسیم شده و در لیست صد ثروتمند بزرگ ترکیه، دست کم 15 فرد دارای نام خانوادگی سابانجی دیده می شوند که میانگین ثروت هر کدام از آنها بین 425 تا 750 میلیون دلار است. همین اتفاق برای خاندان های مشهور شاهنک، دوغان و کوچ نیز رخ داده است.

کرونا و سال میلیاردرهای جهان

آمارهای رسمی سازمان جهانی بهداشت، نشان دهنده این است که ویروس مهلک کرونا، تاکنون جان 2 میلیون و 900 هزار نفر از جهانیان را گرفته، 134 میلیون نفر را مبتلا کرده و احتمالاً حجم خسارات اقتصادی ناشی از شیوع گسترده این ویروس، بالغ بر چند هزار میلیارد دلار خواهد شد، اما نکته اینجاست که کرونا، برخی از ثروتمندان را بسیار ثروتمندتر کرد.

در سال 2020 شمار میلیاردرهای دلاری جهان، تنها 2 هزار و 95 نفر بود اما در سال 2021، این تعداد به 2 هزار و 755 نفر رسید.

8 آمریکایی، 1 اروپایی، 1 آسیایی

در رده بندی لیست ثروتمندان بزرگ جهان، جفری بزوز موسس آمازون با 177 میلیارد دلار در چهارمین سال پیاپی، ثروتمندترین فرد جهان شد. ایلان ماسک صاحب برند تسلا با 151 میلیارد دلار  دوم است، برنارد آرنولد و خانواده، سازنده خانه های لوکس با 150 میلیارد دلار سوم شد و بیل گیتس موسس مایکروسافت با 124 میلیارد دلار و زاکربرگ موسس فیسبوک با 97 میلیارد دلار، چهارم و پنجم هستند.

نکته مهم اینجاست که از میان 10 میلیاردر دلاری برتر جهان، 8 تن از آنان آمریکایی هستند، برنارد آرنولد رتبه سومی اهل فرانسه اروپا است و موکش آمبانی هندوستانی صاحب پالایشگاه های بزرگ جهانی با 85 میلیارد دلار، در رده دهم جدول، قرار گرفته است.

ثروتمندانی که پول خود را پنهان نمی کنند

ثروتمندان برتر ترکیه، ابایی از انتشار لیست سرمایه خود ندارند و پرداخت منظم مالیات را همچون ابزاری برای کسب محبوبیت اجتماعی و کارت رقابت با ثروتمندان دیگر، به نمایش می گذارند.

در نظام اقتصادی ترکیه، با توجه به ویژگی های خاص نظام بانکی و مالیاتی، معمولاً پنهان کردن ثروت و سرمایه، نه تنها ناممکن است، بلکه در عمل، سودی برای ثروتمندان ندارد. چرا که اعلام رقم ثروت اقتصادی، هم در جدال با رقبای دیگر ارزشمند است و هم سندی در مورد بیان این واقعیت است که یک ثروتمند بزرگ، مالیات کلانی پرداخت کرده و نه تنها در حوزه کارآفرینی و درآمدزایی برای کشورش مفید بوده، بلکه بخشی از درآمد مالیاتی دولت را تامین کرده که می تواند صرف امور جاری و عمرانی کشور شود.

در پایان باید گفت، بها دادن به تولید و صنعت و به موازات آن، اهمیت دادن به موضوعات ملی و حساسی همچون اشتغال زایی و پرداخت منظم مالیات و پرهیز از واسطه گری و احتکار، از مهم ترین ویژگی های بخش قابل توجهی از ثروتمندان برتر ترکیه است.

پربیننده ترین فعالیت مشاغل گروه۲ در شهرهای قرمز تا دو هفته ممنوع شد ارتقای لایحه رتبه‌بندی معلمان با توجه به صلاحیت‌ها تعطیلی دو هفته‌ای مشاغل گروه۳،۲و۴ در تهران/ قرنطینه تهران منتفی است تعطیلی ۲هفته‌ای بازار بزرگ تهران آخرین آمار کرونا در ایران (۱۴۰۰/۱/۱۹)

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: دنیای ثروتمندان برجام ثروتمندترین فرد ثروتی معادل 2 لیست ثروتمندان لیست ثروتمند میلیارد دلار هلدینگ بزرگ خاندان ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۳۷۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

وزیر بهداشت: موج چهارم کرونا با شدت در حال شیوع است/ خنجر از پشت می‌خوریم

روحانی: باید عادت مردم به مصرف گوشت قرمز و مرغ را به آبزیان تغییر دهیم

جمهوری اسلامی خطاب به وزیر بهداشت: مردم از تملق‌گویی‌های شما عصبانی هستند

نشانه‌های نرمش در وین پدیدار شد

جاده سخت گذر سی سخت به پادنا بازگشایی شد

خبر بعدی:

ایتالیا؛ مردی 15 سال بدون اینکه کار کند از بیمارستان حقوق گرفت

مقام‌های یک بیمارستان دولتی در جنوب ایتالیا به دلیل پرداخت ۵۳۸ هزار یورو به یک مرد ۶۷ ساله تحت تحقیق و بازرسی قرار گرفتند.

به گزارش یورونیوز؛ ماجرا از این قرار است که مسئولان این بیمارستان به یک مرد به مدت ۱۵ سال بدون اینکه هرگز کار کند جمعا مبلغ ۵۳۸ هزار یورو حقوق پرداخت کرده‌اند.

مظنون اصلی پرونده همچنین به اتهام کلاهبرداری و زورگیری تحت بازپرسی است. پلیس مالی ایتالیا در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که این فرد در سال ۲۰۰۵ مسئولان بیمارستان را تهدید کرده که او را در لیست حقوق و دستمزد نگه دارند.

پلیس می‌گوید این فرد در سال ۲۰۰۵ و هنگامی که ۵۲ سال سن داشته به طور رسمی در بخش ایمنی آتش نشانی بیمارستانی در شهر کاتانزارو در جنوب ایتالیا استخدام شده است. بعد از آن اما این فرد هیچگاه کار نکرده است. پلیس می‌گوید برای اثبات اینکه این فرد هرگز کار نکرده از برنامه‌های کاری، سوابق تلفن همراه و شهادت کارمندان بیمارستان استفاده می‌کند.

به همراه مظنون اصلی شش کارمند و مدیر بیمارستان هم در لیست متهمان قرار دارند. دو نفر از آنها بخشی از یک کمیته تحقیق بوده‌اند که توسط بیمارستان راه‌اندازی شده است. این افراد به پلیس گفته‌اند که مدارک کافی برای اینکه اثبات کند کارمند مذکور کار نکرده است وجود ندارد. این در حالیست که پلیس می‌گوید شواهد و مستندات بسیاری در این خصوص پیدا کرده است.

لینک کوتاه: asriran.com/003H5f

دیگر خبرها

 • دریافت مزد بدون کار به مدت ۱۵ سال از بیمارستان ایتالیا
 • ایران در چند قدمی سیاه چاله پیری جمعیت قرار دارد/ مشکلات اقتصادی مهمترین مانع فرزندآوری
 • کارآفرین کیست؟
 • ۳ اردیبهشت؛ روز ملی کارآفرینی/ کارآفرین کیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
 • ارتباط کمبود خواب و ابتلا به زوال عقل
 • ایران در چند قدمی سیاه چاله پیری جمعیت قرار دارد/ مشکلات اقتصادی مهمترین مانع فرزندآوری مردم
 • فاتح خیبر جبهه مقاومت کیست؟ + تصاویر
 • مهاجری که اکنون ثروتمندترین فرد امارات است
 • دستگیری بنگاهدار معروف در کرمان
 • مردی که ۱۵ سال بدون اینکه کار کند، حقوق گرفت
 • دستگیری کلاهبردار فراری با ۱۰۰ میلیارد ریال محکومیت مالی
 • گزارشگر بازی پرسپولیس و گوا کیست؟
 • مقایسه صادرات ایران و ترکیه
 • مقایسه صادرات ایران و ترکیه/ ایران بازار ۱۴ کشور همسایه خود را به ترکیه باخت!
 • کلاهبردار فراری با 100 میلیارد ریال محکومیت مالی در کرمان دستگیر شد
 • معمای مرگ گربه‌ماهیان در سواحل جاسک/ نفت، زلزله یا صیادان؛ مقصر کیست؟
 • کلاهبردار فراری با ۱۰۰ میلیارد ریال محکومیت مالی در کرمان دستگیر شد
 • ماندگاری قیمت ارزهای معاملاتی متاثر از مذاکرات برجامی/ ثبات دلار در کانال ۲۳ هزار تومان
 • سید حسن نصرالله: ثروتمندان از دارایی خود در تولید استفاده کنند