ایسنا/خراسان رضوی عدم اعتماد در سال‌های اخیر مانعی اساسی برای سیاست اقتصادی ایالات‌متحده بوده است، زیرا راه حل مشکلات اصلی این کشور، به میزانی از توزیع مجدد منابع برای دستیابی به برابری اجتماعی بیشتر نیاز دارد. اما فداکاری‌های مشترک آمریکایی‌ها طی همه‌گیری، فرصتی بی‌نظیر برای پیشرفت مورد نیاز به وجود آورده است.

به نقل از پروجکت، در نگاه اول، همه‌گیری ویروس کرونا باعث شکاف اقتصادی در ایالات‌متحده شده است. این همه‌گیری، نابرابری اجتماعی و درآمدی را بیشتر و بسیاری از مشکلات دیرینه سیستم را برجسته کرده است. به‌عنوان‌مثال، زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر منفی نابرابری قرار می‌گیرند. کودکان خانواده‌های فقیر کمتر از فرزندان خانواده‌های ثروتمندتر قادر به سازگاری با آموزش مجازی هستند. کارشناسان تصور می‌کنند خشونت خانگی و کودک آزاری طی همه‌گیری به سرعت افزایش یافته است، اما به دلیل کاهش نظارت ناشی از تعطیلی مدارس، بیشتر این موارد افزایش یافته، گزارش نشده است. افراد کم درآمد با خطرات سلامتی بیشتری روبرو هستند زیرا بسیاری از عواملی که باعث بدتر شدن عواقب کووید-۱۹ می‌شوند با درآمد، ارتباط دارند.

اما، با وجود این هزینه‌های رنج‌آوری که به­‌صورت نابرابر توزیع شده، آیا تجربه نفس‌گیر آمریکا طی همه‌گیری می‌تواند به بازگرداندن اعتماد متقابل مورد نیاز برای بهبود رفاه اقتصادی همه آمریکایی‌ها در طولانی مدت کمک کند؟

از نظر اقتصاددانان، اعتماد به معنی اطمینان یک فرد در درستی و راستی شخص دیگری است که  وی را نمی­‌شناسد و یک مولفه اساسی در یک اقتصاد موفق است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. اعتماد در اقتصاد به معنای این است که باور کنید طرف مقابل مصمم نیست که از شما سود ببرد. عدم اعتماد به این معناست که احساس کنید باید همیشه برای کسب حداکثر سهم سود خود بجنگید. اعتماد، امکان مصالحه در سیاست‌ها را ایجاد می‌کند، زیرا همه طرف‌ها می‌دانند که به مرور زمان دستاوردها تقسیم خواهد شد، حتی اگر در لحظه توافق، همه سود نبرند. همانند رابطه شخصی سالم، افراد می‌توانند به نوبت به آنچه می‌خواهند برسند، زیرا آنان می‌دانند که در آینده تعاملات زیادی انجام خواهد شد که نیاز به مصالحه دارند، به‌طوری‌که در دراز مدت همه چیز مساوی خواهد شد.

علاوه بر این، شواهد تجربی نشان می‌دهد که اعتماد، بخش قابل توجهی از تفاوت رشد اقتصادی در کشورها را توضیح می‌دهد و ثبات سیاسی را در دوران رکود اقتصادی افزایش می‌دهد  و توانایی در همکاری باعث بهبود نتایج می­‌شود.

نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد، در میان کشورهای اروپایی یا سایر کشورهایی که جمعیت آنها به‌طور عمده از نژاد اروپایی است، کشورهای اسکاندیناوی بالاترین سطح اعتماد را دارند و برزیل و مقدونیه شمالی به ترتیب با حدود ۷ درصد و ۱۳ درصد کمترین میزان اعتماد را دارند. سطح اعتماد در ایالات‌متحده (با ۴۱ درصد از آمریکایی‌هایی که می‌گویند به افرادی که نمی‌شناسند، اعتماد دارند) بین اروپای شمالی و شرقی است. با توجه به شواهد تجربی مبنی بر اینکه بی‌اعتمادی آمریکایی‌ها ریشه در تبعیض‌های تاریخی دارد، در مجموع تعجب‌آور نیست که در ایالات‌متحده اعتماد کمتری نسبت به اروپای شمالی وجود دارد. همچنین تعجب‌آور نیست که مناظره سیاسی در ایالات‌متحده به‌طور فزاینده‌ای به اختلاف‌نظر تبدیل شده است، تا حدی به دلیل اینکه سازمان‌های رسانه‌ای دریافتند که ایجاد خشم نسبت به ایجاد سازش، سودآوری بیشتری دارد.

فراهم آوردن فرصت‌های بهتر برای زنان و اقلیت‌های کم نماینده از طریق سیاست‌هایی مانند اقدام مثبت، فرصت‌ها را از گروه‌های دیگر می‌گیرد. به همین ترتیب، حمایت از مشاغل تولیدی و کشاورزی ایالات‌متحده می‌تواند هزینه‌ها را معادل مالیات بر مصرف‌کنندگان آمریکایی افزایش دهد.

برای رهایی از بن‌بست سیاسی، رأی‌دهندگان باید حاضر باشند برخی از منافع شخصی خود را کنار بگذارند. در صورت اطمینان به جبران خسارت دریافتی، احتمال انجام این کار بیشتر است. مردم با تلاش در جهت رسیدن به یک هدف مشترک، اعتماد ایجاد می‌کنند و با همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی این اعتماد افزایش می‌یابد، به‌ویژه اگر این فعالیت برای سایر افراد جامعه ارزش ایجاد کند.

این همان چیزی است که طی همه‌گیری اتفاق افتاده است. محدودیت‌ها و هزینه‌های اقتصادی ناشی از تعطیلی ملی ایالات‌متحده، بهایی است که آمریکایی‌های جوان و سالم برای محافظت از افراد در معرض خطر پرداخت می‌کنند و برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، تعداد زیادی از محدودیت‌ها در نهایت خودخواسته و داوطلبانه بودند.

در ایالات‌متحده، برخلاف انگلستان و کشورهای اتحادیه اروپا، هیچ کس به دلیل عدم استفاده از ماسک  جریمه نمی‌شود یا برای اطمینان از موافقت با قرنطینه کنترل نمی‌شود. البته این مورد جنبه‌های منفی بدیهی دارد؛ فقدان فشار و یک واکنش هماهنگ به قرار گرفتن ایالات‌متحده در سومین میزان بالاترین آلودگی و دوازدهمین میزان بالاترین مرگ‌ومیر در جهان کمک کرده است. اما یک نکته مهم نیز وجود دارد، رفتار مردم نشان‌دهنده تمایل آنان برای کمک به رفاه عمومی و نه فقط ترس آنان از مجازات‌های عدم رعایت موارد است.

افراد کم خطر به دلیل تمایل خود به محدودیت‌های کووید-۱۹ پایبند هستند و معتقدند که انجام این کار به امنیت دیگران و همچنین خودشان کمک می‌کند. طی همه‌گیری، اکثریت سالم برای محافظت از اقلیت آسیب‌پذیر هزینه زیادی پرداخت کرده‌اند. از آنجا که دولت‌های فدرال و ایالتی اجبار را قبول نکردند، می‌توان گفت مردم آن را با میل و رغبت قبول کردند (البته شاید نه با خوشحالی). تلاش یکسان نبود و همه احتیاط‌های یکسانی را دنبال نمی‌کردند. اما، در نهایت، ده‌ها میلیون نفر آزادی و کیفیت زندگی خود را بیش از یک سال کاهش دادند. این تلاش پرهزینه قابل توجه است، با توجه به ترس گسترده از اینکه در حال حاضر آمریکا، توسط پشتیبانی از حزب مردم و منافع شخصی تضعیف می­‌شود.

شرم‌آور خواهد بود اگر آمریکایی‌ها در ارزیابی خود از بیماری همه‌گیر، این روزنه امیدی که به سختی بدست آورده‌اند را از دست بدهند. اعتماد نیز از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. والدین باید به فرزندان خود یادآوری کنند و معلمان نیز باید دانش‌آموزان خود را در مورد فداکاری‌های میلیون‌ها نفر برای حفظ امنیت در برابر غریبه‌ها تعلیم دهند. اکنون، ایالات‌متحده یک فرصت منحصر به فرد برای تقویت اعتماد، همبستگی و همکاری و در نتیجه مقابله با چالش‌های اقتصادی پیش رو دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی اقتصادی اعتماد اجتماعی ایالات متحده سیاست اقتصاد ایالات متحده آمریکایی ها طی همه گیری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۱۵۲۵۵۹۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

پاسخ جنجالی مقام وزارت بهداشت درباره واکسن ایرانی؛ «شما نزن، اجباری نیست»!

توضیحات رستم قاسمی درباره ماجرای ترور خود

خبر بعدی:

اراده بر احیای برجام است

در ادامه یادداشت ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ روزنامه آرمان ملی به قلم عبدالرضا فرجی‌راد تحلیلگر مسایل بین‌الملل می خوانیم: امضای سند جامع همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین، استراتژی تقابل ایالات متحده آمریکا با چین را تحت‌الشعاع خود قرار می دهد. به هر حال ایران به عنوان بازیگر مهم در منطقه استراتژیکی مانند خاورمیانه می‌تواند در تعیین وزن سیاسی و دیپلماتیک چین یا آمریکا موثر باشد. لذا هر کدام از دو طرف واشنگتن یا پکن بتوانند تهران را در جبهه خود نگه دارند تا اندازه بسیار زیادی می‌توانند به مهارت طرف مقابل نائل آیند.

پس نگرانی عمده دولت بایدن به دلیل مناسبات اقتصادی و تجاری این سند نیست، بلکه به دلیل تاثیرات مخرب آن بر استراتژی و راهبرد سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا برای مهار چین است. به‌ویژه آنکه آمریکا تا حد بسیار زیادی امیدوار است با ممانعت از انتقال انرژی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به چین بتواند باعث کنترل چینی‌ها شود که حضور ایران در این بین می‌تواند این راهبرد آمریکا را عملا به حاشیه ببرد. امضای این سند تا چه اندازه برای آمریکا نگران‌کننده است.

از این‌رو آمریکا سعی می‌کند با حل‌وفصل برجام و لغو تحریم‌های توافق هسته‌ای بستر را برای گفت‌وگوهای آتی البته بر مبنای آنچه در تحلیل پیشین به آن اشاره کردم، ایجاد کند. امکان دارد که یکی از بحث‌های جدی در مذاکرات احتمالی آتی تهران - واشنگتن به روابط چین و ایران بازگردد. البته اقدامات کاهش تعهدات برجامی هم ظرفیت خوبی را در اختیار تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای قرار دارد. به هر حال این اقدامات باعث نگرانی‌هایی در آمریکا و اروپایی‌ها شده، حتی نگرانی‌هایی را هم در طرف‌های روسی به وجود آورده است. یعنی استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته، غنی‌سازی ۲۰ درصد، خروج از پروتکل الحاقی، احتمال پایان یافتن فرصت سه ماهه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر مسائل باعث شده است که تلاش‌ها برای احیای برجام سرعت و جدیت بیشتری پیدا کند. حال که اروپایی‌ها و آمریکا تلاش جدی برای احیای برجام دارند آژانس نیز سعی می‌کند با یک نگاه مثبت، کمترین مانع‌تراشی و تلاش مخرب را داشته باشد. چون اراده بر این است که برجام احیا شود.

منبع: روزنامه آرمان ملی برچسب‌ها برجام روسیه تحریم اتحادیه اروپا چین ایالات متحده آمریکا

دیگر خبرها

 • پیش بینی جامعه اطلاعاتی آمریکا از پیشی گرفتن اقتصاد چین
 • بازتاب مذاکرات وین در رسانه‌های غربی: از خوش‌بینی محتاطانه تا تداوم اختلافات
 • کمبود تراشه تولید وانت در جنرال موتورز را متوقف کرد
 • هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا وجود ندارد/ مذاکرات وین در مسیر درستی است
 • واکنش تحلیلگر عراقی به گفتگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن
 • بازتاب مذاکرات وین در رسانه‌های غربی: خوش‌بینی محتاطانه
 • جامعه اطلاعاتی آمریکا: چین ابرقدرت جهان تا سال 2040
 • ایالات متحده باید به همه نشان دهد که در عمل و نه فقط روی کاغذ، می‌خواهد تغییر مسیر دهد
 • سازمان های اطلاعاتی آمریکا: چین ابرقدرت جهان تا سال 2040
 • بایدن درباره ادامه سیاست شکست خورده ترامپ و یا رهایی از آن تصمیم بگیرد
 • آرمانهای سلطه جویانه آمریکا منجر به فجایع انسانی در جهان شده است
 • خطیب زاده: منتظر تصمیم سیاسی بایدن هستیم/ آیا او به سیاست شکست خورده آمریکا ادامه می دهد؟
 • آمریکا ایده‌ای جدی به ایران درباره برجام پیشنهاد کرده است
 • بایدن باید یک تصمیم سیاسی بگیرد؛ ادامه دهنده میراث شکست خورده ترامپ یا جدایی از آن؟
 • اکثریت جامعه آمریکا موافق احیای توافق هسته‌ای با ایران هستند
 • ستون‌نویس پاکستانی:درماندگی آمریکا مقابل سندجامع ایران وچین مشهود است
 • چین: آمریکا با دخالت‌های نظامی خود باعث ایجاد بلایای انسانی شده است
 • شناسایی گونه جدید ویروس کرونا با «جهش مضاعف» در آمریکا
 • خطیب‌زاده: اعتماد به آمریکا امکان‌پذیر نیست / مذاکرات وین نشان داد که امکان پیشرفت وجود دارد