گروه سیاسی/ جزئیات سازوکار جبهه اصلاحات ایران برای انتخاب نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد. به گزارش فارس، در سومین جلسه این جبهه که عصر روز یکشنبه و به ریاست بهزاد نبوی برگزار شد کلیات ساز و کار پیشنهادی کمیته برنامه‌ریزی و راهبردها و مصوب هیأت رئیسه برای انتخاب نامزد واحد اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به تصویب رسید.

 بر اساس این سازوکار هر فرد با پیشنهاد حداقل ۱۵ نفر از اعضای مجمع عمومی جبهه می‌تواند به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری به جبهه پیشنهاد و معرفی شود. سپس مجمع عمومی درخصوص پذیرش اولیه این افراد رأی‌گیری می‌کند و یک لیست از نامزدهایی که حداقل رأی یک‌دوم اعضای مجمع را کسب می‌کنند، برای ارزیابی‌ آنها در مرحله اول در مجمع عمومی جبهه تعیین می‌کند. پس از این مرحله از نامزدهای این لیست که حداقل یک‌دوم اعضای مجمع به هر یک از آنها رأی داده‌ باشند، برای دفاع از اهداف راهبردی‌شان در جلسه مجمع دعوت می‌شود تا در نهایت درباره مطلوبیت‌شان گفت‌و‌گو شود. بر اساس مرحله سوم سازوکار تصویبی جبهه اصلاحات ایران، پس از برگزاری جلسات بررسی نامزدها و در آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه پیش از ثبت‌نام نامزدها (پیش از ۲۱ اردیبهشت) برای یکایک نامزدها رأی‌گیری خواهد شد و تنها نامزد یا نامزدهایی که حداقل دوسوم آرای اعضای مجمع را کسب کنند از طرف جبهه تشویق به ثبت‌نام می‌شوند و سخنگوی جبهه فقط همین نامزد یا نامزدها را به عنوان نامزدهای مورد حمایت جبهه اعلام عمومی خواهد کرد. اصلاح‌طلبان مقرر کردند انتخاب نامزد نهایی این جبهه با برگزاری نظرسنجی ملی معتبر در ایام تبلیغات انتخابات مشخص شود.
هیأت رئیسه مجلس در راه نامزدی انتخابات
یک عضو دیگر هیأت رئیسه مجلس نیز به جمع اعضایی پیوست که سودای ریاست جمهوری در سر دارند. احمد امیرآبادی فراهانی که در این دوره از انتخابات به نمایندگی از سوی مجلس شورای اسلامی در هیأت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری عضویت داشت روز گذشته از استعفای خود از این هیأت خبر داد و گفت: «به دلیل اینکه قرار است در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌ رو ثبت‌نام کنم، لازم بود تا از این هیأت استعفا بدهم. روز گذشته هیأت رئیسه مجلس این استعفا را پذیرفت و آقای حسینعلی حاجی دلیگانی جایگزین بنده شد». به این ترتیب پس از محمد باقر قالیباف رئیس مجلس که در زمره کاندیداهای مطرح است، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نایب رئیس اول که رسماً کاندیداتوری‌اش را در مشهد اعلام کرد و علی نیکزاد نایب رئیس دوم که قصدش برای ریاست جمهوری را تکذیب نکرده و تنها گفته که باید تا زمان ثبت‌نام‌ها منتظر بود؛ حالا امیرآبادی فراهانی دبیر اول هیأت رئیسه چهارمین فرد از صدرنشینان مجلس است که سوار قطار حامل داوطلبان اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری شده است.
جز این به نظر می‌رسد که گروه دیگری را نیز باید به‌طور مشخص در مسیر انتخابات 1400 رهگیری کرد، طیفی از وزرای دولت محمود احمدی‌نژاد که دیروز با ابراز تمایل تلویحی رستم قاسمی وزیر نفت دولت دهم جمع‌شان جمع شد. پیش از او محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت‌های نهم و دهم، محمد ناظمی اردکانی وزیر پیشین تعاون و حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده همدان در مجلس یازدهم و وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام داوطلبی کرده‌اند. علی نیکزاد عضو هیأت رئیسه مجلس هم در دولت احمدی‌نژاد وزیر راه و شهرسازی بوده است.
این وضعیتی است که سید حسین نقوی‌حسینی نماینده اصولگرای سابق مجلس درگفت‌و‌گو با ایلنا درباره آن گفته: اگر رئیسی نیاید در جبهه اصولگرایی از قالیباف گرفته تا سعید محمد خواهند آمد. او درباره تمایل طیفی اصولگرایان به کاندیداتوری علی لاریجانی نیز با تأکید بر اینکه با همه اختلاف‌ها در رجل سیاسی بودن و هوش لاریجانی شکی ندارد، گفت: «معتقدم تا یک ائتلاف همه‌جانبه‌ای در موردش صورت نگیرد، به صحنه انتخابات نمی‌آید».
روز گذشته علی مطهری که پس از اظهاراتش درباره حجاب در یک اتاق گفت‌و‌گوی کلاب‌هاوس به یکی از پرحاشیه‌ترین نامزدهای هفته گذشته تبدیل شده بود، در نشستی خبری با اهالی رسانه به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت. او با این تعریف که اصلاح‌طلب یا اصولگرا نیست و مواضع خاص خود را دارد، گفت: «اصولگرایان در بحث تفکر و حقوق شهروندی حساسیت لازم را ندارند و اصلاح‌طلبان هم در مسائل فرهنگی و هر دو باید نقص خود را برطرف کنند».
به گزارش ایرنا، مطهری در واکنش به شایعه حضور سید حسن خمینی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، با این استدلال که روحانیت نباید به سمت پست‌های اجرایی بیاید گفت: «اگر در شرایط اضطرار نیستیم صلاح نیست که او ورود کند». او با تأکید بر ضرورت تقویت بخش خصوصی در اقتصاد، افزود: «باید تغییری در سیاست کشور داشته باشیم زیرا در میان کشورهای اسلامی و دنیا منزوی هستیم. باید روابط‌مان با غرب هم درست شود. رابطه با امریکا به سود کشور است و این شرایط موجود به سود رژیم صهیونیستی است». مطهری درباره حواشی سخنانش در کلاب هاوس گفت: «در دو ساعت و ۴۵ دقیقه سؤالات متعددی از من پرسیده شد و شاید ۴ دقیقه آن مربوط به یک بحث جنجالی بود... البته که مطالب را هم درست انتقال نمی‌دهند و آن را با حواشی به فضای مجازی منتقل می‌کنند». او وضع حجاب در کشور را مطلوب توصیف کرد و در جبران مواضع حاشیه‌سازش افزود: «اینکه گشت ارشاد بخواهد با هر موضوع جزئی وارد بحث شود اصلاً درست نیست و قبول ندارم».
اعلام زمانبندی رسیدگی به تأیید صلاحیت‌ها در انتخابات شوراها
روز گذشته یک روز از پس از پایان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراهای روستا و با پایان روند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر در هیأت‌های اجرایی زمانبندی رسیدگی به تأیید صلاحیت‌ها در هیأت‌های نظارت و نیز اعتراضات داوطلبانی که در هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شده‌اند اعلام شد. به گزارش ایرنا، سیدحمیدرضا کاظمی رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها با بیان اینکه افراد معترض باید اعتراض خود را به هیأت عالی نظارت استان مربوطه ارائه دهند و بررسی صلاحیت افراد تأیید شده نیز در هیأت نظارت شهرستان انجام می‌گیرد، گفت: «هیأت‌های نظارت شهرستان‌ها ۱۴ روز فرصت دارند تا درباره بررسی صلاحیت کاندیداهای شهرستان که هیأت اجرایی به هیأت‌های نظارت داده‌اند؛ وظایف خود را انجام دهند و بعد از ۱۴ روز صلاحیت افراد به ذی‌نفعان ابلاغ می‌شود. این افراد ۴ روز فرصت اعتراض دارند و بعد از آن اعتراض افراد در هیأت عالی استان رسیدگی می‌شود. هیأت عالی استان نیز ۱۰ روز فرصت دارد تا صلاحیت افرادی را که معترض بودند، بررسی کند.» او فرصت کاندیداهای رد صلاحیت شده برای اعتراض به رأی هیأت‌های استانی در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها را 4 روز اعلام کرد و گفت: «هیأت مرکزی۱۰ روز زمان دارد تا به اعتراض‌ها رسیدگی کند. برنامه‌ریزی شده است که به شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر؛‌ در ۵ روز اول پاسخ داده شود و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۰ روز فرصت پاسخ‌دهی به اعتراضات را دارند.»

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایران آنلاین

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری هیأت رئیسه مجلس انتخاب نامزد برای انتخاب اعضای مجمع مجمع عمومی روز گذشته روز فرصت ثبت نام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۵۵۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تغییر قانون انتخابات در دقیقه ۹۰؛ مگر شورای نگهبان قانون‌گذار است؟

پناهیان: ساده لوح‌ها می‌گویند برجام خوب است

احمد خاتمی: ریشه گرانی‌ها به خاطر مذاکرات است با مقاومت این مشکل حل می‌شود

توافق احتمالی ایران و آمریکا؛ بعد از آن چه خواهد شد؟

کرونا هم زورش به باجه‌های عوارضی‌ آزادراه‌ها نرسید

خبر بعدی:

شکوری راد: اصلاحات با کسانی که با اصل مشارکت مخالف هستند، در چالش است

دبیرکل حزب اتحاد ملت گفت: جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است به گونه‌ای که روش اصلاح طلبانه را دنبال کند.

علی شکوری راد در آیین رونمایی از برنامه جامعه قدرتمند - دولت توانمند حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، اظهار کرد: اگر حکمرانی خوب را مدنظر قرار دهیم، ۸۰ درصد اشتراک نظر وجود دارد و ۲۰ درصد اختلاف نظر است. ما فکر می‌کنیم که در سطوح عالی کشور نیاز به این توجه وجود دارد که وفاق ملی در کشور شکل بگیرد. این وفاق ملی برای پیگیری مشترکات است.

شکورای راد در ادامه چنین ابراز عقیده کرد: ما در انتخابات قبلی ریاست جمهوری دو جناح اصلی داشتیم که این جناح‌ها برای نامزدهایشان با یکدیگر رقابت می‌کردند. برخی نیز با اصل نظام مشکل داشتند اما کنشگری نمی‌کردند، از دی ماه ۹۶ عملاً جامعه به سه بخش تقسیم شد، علاوه بر بخش اصلاح طلب و اصولگرا بخش جدیدی تحت عنوان بخش برانداز اعلام موجودیت کرد.

وی ادامه داد: جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است به گونه‌ای که روش اصلاح طلبانه را دنبال کند نه روش براندازان را؛ بنابراین جبهه اصلاحات با کسانی که با اصل مشارکت مخالف هستند، در چالش است.

شکوری راد با اشاره به مصوبه اخیر انتخاباتی شورای نگهبان، گفت: جناح اصولگرا دارای تشتت بسیاری است بر همین اساس نهادهای حاکمیتی نقش اجماع ساز را برای جناح اصولگرا ایفا می‌کنند. 

وی گفت: ما در انتخابات گذشته از آقای روحانی حمایت کردیم و این حمایت مبتنی بر دستاوردهای ایشان بود اما در دوره دوم به دلیل خروج آمریکا از برجام دولت دچار تحریم اقتصادی شد. طبیعتاً بسیاری از برنامه‌های در دست اجرا،‌ اجرایی نشد. دستاورد دوم دولت آقای روحانی، عدم خروج ایشان از برجام بود که فرصت احیای مجدد برجام را داد. امیدواریم بتوان با مذاکرات و تصویب FATF با افزایش مشارکت مردم در انتخابات مواجه شویم.

این خبر تکمیل می شود./ایسنا 

دیگر خبرها

 • محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری در جلسات جبهه اصلاحات ایران در مورد انتخابات ریاست جمهوری حاضر نشده اند
 • آمار تعداد رد صلاحیت شده‌ها با هدف مخشوش کردن شرایط ارائه شد
 • ارائه آمار تعداد رد صلاحیت شده‌ها با هدف مخشوش کردن شرایط ارائه شد
 • تا امروز جز سه نفر، همه داوطلبان در جلسات جبهه اصلاحات حاضر شده‌اند
 • سازوکار واکسیناسیون در استان سریع‌تر و چابک‌تر شود/برگزاری نماز عید فطر در فضای باز /استان مرکزی رتبه اول کشور دربستری ها
 • سازوکار پرداختهای غیر مستمر حق التدریس، حقوق عوامل شرکتی و اضافه کار مشخص شد
 • «شریعتمداری» کاندیدای جدید اصلاح‌طلبان
 • ۹۵درصد از داوطلبان شوراهای روستایی خراسان رضوی تایید صلاحیت شدند
 • انتخابات ۱۴۰۰؛ از تعیین شاخص‌های نامزد اصلح تا ارایه مهمترین برنامه‌ها
 • دیگر نمی‌توان حق حضور زنان در عرصه رقابت را سلب کرد
 • زمان آغاز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری
 • بدون تعارف با سخنگوی شورای نگهبان
 • ره‌پیک: هیچ داوطلب انتخاباتی با شورای نگهبان رایزنی نکرده است
 • گرامی مقدم:درفرایندی دموکراتیک از بین نامزدها رأی گیری خواهد شد/شاید برخی اصلاح طلبان راهشان را جدا کنند/اصلاح‌طلبان چشم انتظار ظریف/وزیرخارجه امروز به نهاد اجماع‌ساز می‌رود؟
 • انتخاب گزینه نهایی پشت درهای بسته؟!
 • اصلاح‌ طلبان چشم انتظار ظریف /وزیرخارجه امروز به نهاد اجماع ساز می رود؟
 • فضای کنونی از جهاتی شبیه سال ۷۶ است | تاج زاده از خودگذشتگی کرد | دیگر نمی‌توان حق حضور زنان در عرصه رقابت را سلب کرد
 • شروط کناره‌گیری اشرف غنی و سازوکار دولت انتقالی/ پشت‌پرده عملیات‌های جدید طالبان/ موانع و آینده صلح افغانستان
 • رد صلاحیت تا لحظه آخر انتخابات