به گزارش جام جم آنلاین، افراد بسیاری در سراسر جهان به فشار خون بالا مبتلا هستند. این شرایط می تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش دهد.

یک رژیم غذایی مناسب می تواند به فرد در کنترل سطوح فشار خون خود کمک کند.

غذاهای شور

سدیم می تواند فشار خون را افزایش دهد. افراد بسیاری بدون این که حتی متوجه باشند، بیش از حد سدیم مصرف می کنند.

غذاهای فرآوری شده و فست فودها به طور معمول حاوی مقادیر زیاد سدیم هستند که اغلب بیش از میزان توصیه شده 2,300 میلی گرمی برای مصرف روزانه سدیم است.

توصیه می شود برچسب ارزش غذایی روی محصولات غذایی با دقت بررسی شود زیرا خوراکی هایی که به طور معمول سالم در نظر گرفته می شوند، مانند آب سبزیجات نیز ممکن است حاوی میزان زیاد سدیم باشند.

از جمله غذاهایی با سطوح بالای سدیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نان های رول و انواع دیگر نان

- پیتزا

- ساندویچ ها

- گوشت های پروده و کالباس ها

- سوپ های کنسروی

- تاکوها و بوریتوها

غذاهای شیرین

غذاهای شیرین فواید سلامت کمی را ارائه می کنند و می توانند خطر افزایش وزن ناخواسته را نیز افزایش دهند. همچنین، مصرف خوراکی های شیرین ممکن است به فشار خون بالا منجر شود.

مطالعه ای در سال 2014 نشان داد که غذاهای شیرین ممکن است فشار خون را حتی بیشتر از نمک افزایش دهند. این مطالعه از غذاهای حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا به عنوان عاملی که می تواند فشار خون را افزایش دهد، نام برد.

موارد زیر نمونه هایی هستند که ممکن است حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا باشند:

- دسر های فرآوری شده

- وعده های غذایی از پیش بسته بندی شده

- کراکرها

- گرانولا بارها یا موارد مشابه دیگر

- کره بادام زمینی

فرد باید بسته بندی این غذاها را برای حصول اطمینان از این که فاقد شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند، بررسی کند.

گوشت قرمز

گوشت قرمز می تواند فشار خون فرد را افزایش دهد. روند متابولیسم گوشت قرمز در بدن ممکن است ترکیباتی را منتشر کند که فشار خون را هرچه بیشتر افزایش دهند.

موارد زیر از جمله نمونه های گوشت قرمز هستند:

- گوشت گاو

- گوشت گوسفند

- گوشت گوساله

- گوشت آهو

- گوشت بز

فرد باید محدود کردن مصرف گوشت قرمز تا حد امکان یا انتخاب برش های کم چربی از گوشت را مد نظر قرار دهد. هرچه رنگ گوشت قرمزتر باشد، احتمال بیشتری دارد که سطوح فشار خون را افزایش دهد.

نوشیدنی های شیرین

در شرایطی که مصرف گاه به گاه نوشیدنی های شیرین مشکل‌ساز نیست، اما مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین شده با قند ممکن است فشار خون را افزایش دهد.

افزون بر این، بسیاری از نوشیدنی های شیرین دارای کافئین هستند که می تواند فشار خون را هرچه بیشتر افزایش دهد.

از نوشیدنی های شیرین که ممکن است حاوی کافئین یا شربت ذرت با فروکتوز بالا باشند می توان به نوشابه های گازدار و آبمیوه ها اشاره کرد.

الکل

نوشیدن الکل می تواند موجب افزایش فشار خون فرد شود. همچنین، مصرف الکل ممکن است یک عامل خطر مستقل برای بیماری قلبی باشد.

همچنین، الکل می تواند حاوی مقدار زیادی کالری خالی باشد. مصرف آن ممکن است موجب افزایش وزن ناخواسته یا جایگزینی با گزینه های غذایی سالم شود.

چربی های اشباع

فردی که برای کاهش فشار خون یا خطر فشار خون بالا تلاش می کند، باید مصرف چربی های اشباع را محدود کند.

برای بیشتر افراد، این به معنای آن است که بیش از 5 تا 6 درصد از کالری های روزانه خود را از چربی های اشباع که در غذاهای مختلف، مانند شیرینی ها و غذاهای پخته وجود دارند، دریافت نکنند.

نمونه هایی از غذاهای حاوی چربی اشباع شامل موارد زیر می شوند:

- دسرها، مانند شکلات ، تافی، کیک ها، پودینگ ها، بیسکوئیت ها، و پای ها

- گوشت های فرآوری شده، مانند سوسیس ها، برگرها، بیکن ها، و کباب ها

- چربی های پخت و پز، مانند کره، مارگارین، چربی غاز، پیه، چربی حیوانی

- روغن ها، از جمله روغن و خامه نارگیل و روغن پالم

- محصولات لبنی پر چرب، مانند خامه، شیر، ماست، پنیر و سرشیر

غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده

غذاهای بسته بندی شده که ممکن است سالم به نظر برسند، مانند وعده های غذایی مبتنی بر سبزیجات و گوشت، ممکن است عطر و طعم خود را از سطوح بالای سدیم دریافت کنند.

پرهیز از این غذاها تا حد امکان یا بررسی دقیق برچسب ارزش غذایی و انتخاب محصولاتی که از محتوای سدیم نسبتا کم برخوردار هستند، باید مورد توجه قرار بگیرد.

چاشنی ها

فرد مبتلا به فشار خون بالا نیازی ندارد تا از همه چاشنی ها پرهیز کند. با این وجود، بررسی برچسب روی محصول اهمیت دارد زیرا برخی از آنها می توانند حاوی مقادیر زیاد قند یا سدیم باشند.

همچنین، نباید تنها به مزه اعتماد کرد زیرا حتی چاشنی هایی که طعم شوری ندارند ممکن است حاوی سدیم زیاد باشند.

از جمله چاشنی هایی که ممکن است حاوی نمک یا شکر زیاد باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سس گوجه فرنگی

- سس چیلی

- سس سویا

- چاشنی های سالاد

با بررسی برچسب روی محصول می توانید محصولاتی که حاوی نمک و شکر کمتر هستند را انتخاب کنید.

کافئین

کافئین می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد و موجب خوانش های فشار خون بسیار بالا شود.

افرادی که قصد دارند مصرف کافئین خود را محدود کنند ممکن است مصرف کمتر قهوه عادی یا جایگزینی آن با قهوه بدون کافئین را مد نظر قرار دهند.

افرادی با سابقه فشار خون بسیار بالا ممکن است لازم باشد با پزشک خود درباره کاهش یا حذف مصرف کافئین صحبت کنند.

غذاهایی که باید به رژیم غذایی اضافه کرد

مصرف یک رژیم غذایی متنوع سرشار از مواد غذایی مغذی می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. از جمله گزینه هایی که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- غلات کامل

- میوه ها و سبزیجات، از جمله سبزیجات برگدار، آووکادو، توت ها و میوه های خانواده مرکبات

- گوشت های بدون چربی، از جمله مرغ و ماهی

- منابع پروتئینی دیگر، مانند عدس، مغزدانه ها، کینوآ، و توفو

ایده های جایگزینی

جایگزینی غذاهای فرآوری شده با نمونه های دوستدار قلب را مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال، به جای میان وعده های شیرین مانند کیک و کلوچه می توانید میوه ها را انتخاب کنید.

همچنین، انتخاب آب گازدار یا طعم‌دار به جای نوشابه ها بهتر است. به جای چاشنی ها نیز می توانید از فلفل های خرد شده استفاده کنید.

عادات روزانه

برخی تغییرات سبک زندگی می توانند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت بدن کمک کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ترک سیگار، اگر فرد سیگاری است

- رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن

- یافتن راهبردهایی برای مدیریت استرس، مانند مدیتیشن

همچنین، فرد باید در صورت امکان به اندازه کافی ورزش کند. برخی افراد ممکن است لازم باشد تا آغازی کوچک داشته و سپس به تدریج فعالیت های ورزشی خود را افزایش دهند.

همچنین، افراد ممکن است نیاز باشد تا برای مدیریت فشار خون خود دارو مصرف کنند.

عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا خطر ابتلا به برخی مشکلات سلامت از جمله موارد زیر را افزایش می دهد:

- سکته مغزی

- حمله قلبی

- مشکلات بینایی

- اختلال در عملکرد جنسی، مانند اختلال نعوظ

- بیماری کلیوی

- مشکلات گردش خون، مانند بیماری سرخرگ محیطی

- لخته های خون

- مشکلات سلامت قلب، مانند فیبریلاسیون دهلیزی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فشار خون سیستولیک یا عدد بالا بیش از 180 باشد یا اگر فشار خون دیاستولیک یا عدد پایین بیش از 120 باشد، فشار خون بالا یک وضعیت اضطراری در نظر گرفته می شود.

اگر با موارد زیر مواجه هستید باید با یک پزشک مشورت کنید:

- فکر می کنید به پرفشاری خون مبتلا هستید

- به رغم تغییرات سبک زندگی و غذایی، فشار خون بالا باقی مانده است

- فشار خون به روند افزایشی خود ادامه می دهد

منبع: بهداشت نیوز

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: فشار خون سکته غذاهای شیرین گوشت قرمز توان به موارد زیر اشاره شربت ذرت با فروکتوز بالا فشار خون را افزایش دهد نوشیدنی های شیرین تواند فشار خون فرآوری شده فشار خون بالا ممکن است حاوی افزایش دهند رژیم غذایی گوشت قرمز بسته بندی چاشنی ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۷۹۳۴۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کنایه واعظی به نامزدهای پوششی رئیسی

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

اولین نتیجه رسمی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

فیلم| جنجال سوتی جدید بهاره رهنما

رونالدو به دنبال شکستن طلسم مقابل آلمان/عکس

خبر بعدی:

ارتباط سرطان روده و مصرف گوشت قرمز

خبرگزاری آریا- محققان ارتباط بیولوژیک بین گوشت قرمز و سرطان را نشان دادند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری فرانسه خوردن گوشت قرمز کمتر، توصیه پزشکی معروفی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ است، اما تا به اینجا همه کارشناسان در مورد وجود ارتباط واقعی بین این دو به علت نبود درک درستی از جهش سلول‌هایی که بر اثر مصرف آن اتفاق می‌افتند، متقاعد نشده بودند.
مطالعه‌ای جدید که این هفته در مجله علمی کنسر دیسکاوری منتشر شد، توانست ویژگی‌های خاص خسارت‌های ناشی از رژیم غذایی بسیار غنی از گوشت قرمز را بر دی ان‌ای شناسایی کند.
این مطالعه گوشت قرمز را سرطان زا معرفی می‌کند ضمن آنکه راه را برای تشخیص زودهنگام بیماری یا توسعه درمان‌های جدید باز می‌کند. ماریوس جیاناکیس متخصص سرطان شناسی در مؤسسه دانا-فاربر کنسر اعلام کرد: «این مطالعه توصیه نمی‌کند که خوردن گوشت قرمز به طور کامل متوقف شود.» وی افزود: «من میانه روی و رژیم غذایی متعادل را توصیه می‌کنم.»
مطالعات علمی تاکنون با سؤال از افراد مبتلا به این نوع سرطان در مورد عادت‌های غذایی آنها، رابطه بین این دور را برقرار کرده بودند.اما این نوع کار‌ها تا حد زیادی به داده‌هایی بستگی دارد که بر آن مبتنی هستند و در سال 2019، تیمی از محققان با اعلام اینکه چندان مشخص نیست که مصرف گوشت قرمز مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش دهد، جنجال به پا کرد.
ماریوس جیاناکیس که این مطالعه را سرپرستی کرده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر می‌گوییم که گوشت قرمز سرطان زاست باید سازوکاری را که باعث آن می‌شود داشته باشیم.»در هر حال، دانشمندان مدت‌ها پیش کشف کردند که چگونه دود سیگار می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود یا اینکه چگونه برخی اشعه‌های ماورابنفش به پوست نفوذ می‌کنند و باعث جهش‌های ژنی می‌شوند که نحوه توسعه و تقسیم سلول‌ها را کنترل می‌کند.
جیاناکیس و همکارانش برای این مطالعه توالی دی ان‌ای 900 بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ را تعیین کردند. این 900 نفر از بین 280 هزار نفر که در مطالعات چند ساله شرکت کرده اند که شامل سؤالاتی در مورد نحوه زندگی آنهاست، انتخاب شدند.
محققان متوجه جهشی خاص شدند که تا پیش از این هرگز شناسایی نشده بود، اما نشان دهنده نوعی از جهش دی ان‌ای است که آلکیلاسیون نامیده می‌شود. همه سلول‌های حاوی این جهش‌ها لزوما سرطان زا نمی‌شوند و این جهش‌ها در نمونه‌های سالم نیز وجود داشتند. اما این جهش به نحو چشمگیری با مصرف گوشت قرمز (فراوری شده یا نشده) در ارتباط است. در عوض چنین ارتباطی در مورد مصرف گوشت ماکیان، ماهی یا دیگر عوامل بررسی شده وجود نداشت.

دیگر خبرها

 • خوردن این خوراکی پس از انبه ممنوع
 • پیش بینی افت قیمت مسکن با آغاز به کار دولت سیزدهم
 • برزیل و ثبت بدترین نرخ مرگ و میر کرونایی در جهان
 • معدوم سازی ۲ رأس گوسفند مبتلا به تب مالت
 • تاثیر کرونا در افراد مبتلا به فشار خون
 • راه هایی برای پیشگیری از عوارض فشار خون
 • راه‌هایی برای پیشگیری از عوارض فشار خون (اینفوگرافیک)
 • اما و اگرهای تاثیر داروی فشار خون بر میزان شدت کرونا
 • راه‌ هایی برای پیشگیری از عوارض فشار خون
 • اینفوگرافیک / راه‌هایی برای پیشگیری از عوارض فشار خون
 • سلامت قلب را با مصرف این ماده تضمین کنید
 • فشار اصلاحات به پایین و چانه زنی در بالا
 • تضمین سلامت قلب با مصرف گوجه فرنگی
 • در مصرف ویتامین‌ ها زیاده‌روی نکنید
 • کاهش سریع فشار خون با خوراکی‌ ها
 • بهترین و بدترین غذا‌ها برای وعده شام
 • مراقب مصرف زیاد ویتامین‌ها باشید
 • ایران در آستانه ثبت بدترین رتبه در لیگ ملت های والیبال
 • با این 3 ویتامین فشارخون خود را کاهش دهید
دیگران می‌خوانند: