برخی تصور می‌کنند که هر انسانی با یک میزان هوش به دنیا می‌آید و با همان میزان یا کمتر از دنیا می‌رود و در طول زندگی اختیاری برای تقویت آن ندارد، در حالی که علم روانشناسی ثابت کرده با انجام یکسری کارهای ساده می‌توان میزان هوش را افزایش داد.

به گزارش برنا؛ به تعبیر خیلی از روانشناسان هوش یک توانایی ذهنی قابل ارتقاست.

هر چند برخی نیز معتقدند که ما با یک میزان هوش مشخص به دنیا می‌آییم. به همین دلیل هم تعاریف مختلفی در ارتباط با هوش انسان در علم روانشناسی وجود دارد. علم روانشناسی روز، هوش را توانایی سازگاری با مسائل مختلف زندگی می‌داند. بر این اساس فرآیندهای مختلفی می‌تواند باعث ارتقای هوش انسان شود که با جمع‌آوری اطلاعاتی در ارتباط با آنها می‌توانیم روزانه در هر سن و سالی به ارتقای هوش خود بپردازیم.

مداومت در انجام تمرینات در نظر گرفته شده باعث می‌شود که تمرکزتان افزایش یابد و توانایی حل مسئله در شما ارتقا پیدا کند. پیش از آنکه به راهکارهای باهوش‌تر شدن بپردازیم باید به این توجه کنید که ذهنتان با این تمرینات قوی‌تر شده و در واقع گویا هر روز وزنه‌هایی ذهنی می‌زنید که ماهیچه‌های مغزتان را تقویت می‌کند. در این صورت است که ایده‌های نو و جدید به ذهن می‌رسد و این ایده‌ها شما را در مسیرهای جدید قرار می‌دهد.

 

چطور مغز را تیزتر کنیم؟

مغز همچون عضلات فیزیکی بدن نیاز به پرورش و تمرین بسیار دارد تا دچار آتروفی (تحلیل عضلات) نشود. برای هوشمند و تیزتر کردن مغز، مواجهه کردن آن با چالش‌های مختلف می‌تواند اثرگذار باشد. البته منظور این نیست که برای خودتان مشکل ایجاد کنید؛ بلکه  ۱۰  تا ۱۵ دقیقه فعالیت‌هایی مثل حل کردن جدول، سودوکو، معما یا بازی با اپلیکیشن‌های مختلف موثر است. همین‌طور خواندن کتاب و روزنامه می‌تواند این عمل را برایتان تسهیل کند. علاوه بر اینها این فعالیت‌ها برای افراد مسن‌تر نیز مانع آلزایمر زودرس یا دچار شدن به فراموشی می‌شود.

مطالعه و کتابخوانی نیز یک عادت خوب است که مهارت‌های زبانی و خلاقیت را افزایش می‌دهد. هر انسان را با دنیاهای مختلف آشنا می‌کند و باعث می‌شود افراد خود را جای شخصیت‌های داستان بگذارند و هوش خود را تقویت کنند. هویت کنجکاوی درباره مسائل پیچیده داستان‌ها و روایت‌ها ذهن را باز می‌کند.

۱- یادگیری را عمیق‌تر از پیش کنید

متاسفانه سیستم آموزشی به صورتی است که بچه‌ها یکسری مسائل را حفظ می‌کنند و آموزش می‌بینند. شاید تا سال بعد خیلی از آنها را فراموش کرده باشند و برای امتحان فقط درس خوانده باشند. باید اجازه دهید که خودتان در هر سنی که هستید یادگیری‌هایتان عمیق‌تر باشد. این را به بچه‌ها نیز آموزش دهید که صرف امتحان دادن درس نخوانند و اطلاعات را با شرح و بسط و علاقه به ذهن بسپارند. تنها در این صورت است که انسان می‌تواند در جهان اثرگذار و موثر باشد. برای هوشمندتر شدن بهتر است که آموخته‌هایتان را به کار ببرید، هر چیزی را که یاد گرفته‌اید خلاصه‌وار بنویسید تا در خاطرتان تثبیت شود. این یک روش خوب برای عملکرد عالی مغز است تا مطالب را صرفا حفظ نکرده باشید و در روند آموزش فعال باشید نه منفعل.

۲- هر روز فعالیت‌های متفاوتی انجام دهید

برخی افراد هستند که در طول روز مدام همان کارهای تکراری قبلی را انجام می‌دهند. مثلا سر یک ساعتی صبحانه می‌خورند، استراحت می‌کنند، کتاب می‌خوانند یا تلویزیون تماشا می‌کنند. کارمندان اغلب سر ساعت به سرکار می‌روند و شب به خانه می‌آیند و می‌خوابند تا فردا دوباره این چرخه تکرار شود، این فعالیت‌های روتین ذهن را ضعیف می‌کند. بهتر است برای برخی زمان‌ها کارهای متفاوت ترتیب دهید؛ مثلا اینکه روال عادی را گاهی به هم بزنید و خودکار نباشید.

تغییراتی کوچک در زندگی ایجاد کنید. مثلا با یک دوست به پارک بروید و ورزش کنید یا اینکه به جای تلویزیون تماشا کردن، با صدای بلند کتاب بخوانید یا موسیقی گوش دهید. حتی به طرز ساده‌تر هر بار می‌توانید مسیر متفاوت‌تری را پیاده‌روی کنید یا به محل کار یا منزلتان بروید. با گروه دوستانتان گفت‌وگو کنید و کلاس‌های مختلفی بروید.

اما مسئله این است که جمع‌های ساده همیشگی نمی‌تواند ذهن شما را تقویت کند. بهتر است انتظارات و خواسته‌هایتان را متفاوت کنید و با دوستان دیگری هم ارتباط برقرار کنید یا رفت‌وآمدهایتان را محدودبه چند نفر خاص نکنید که همیشه هم به شما انرژی منفی می‌دهند.

شعار زندگی باید این باشد که در روزگاری که مردم به خاطر کرونا یا هر اتفاق دیگری مثل برگ درخت از بین می‌روند، روزها گران‌قیمت می‌شوند. زمانی که یک روزتان را خرج می‌کنید، یک روز کمتر برای خرج کردن دارید. بنابراین باید به‌درستی آن را خرج کنید.

 

۳- مواد غذایی که ذهن و بدنتان نیاز دارد چیست؟

هر روز صبح با بیدار شدن دو لیوان آب بخورید. چرا که بدن چند ساعت آب و غذا دریافت نکرده است و جذب آب خیلی خوب به تعادل مایعات بدن کمک می‌کند.  این توصیه پزشکان است تا کمبود مایعات بدن جبران شود و همین‌طور توانایی‌های ذهنی بالاتر برود. پس از آن هنگام صبحانه چند خطی کتاب جذاب بخوانید یا حتی اپلیکیشن کتاب‌های پرفروش را دانلود کنید و چند خط آنها را به جای اخبار منفی با گوشی بخوانید و در طول مسیر به محل کار یا مدرسه و دانشگاه پادکست‌های انگیزشی گوش دهید.

 

در محل کار چای سبز بنویشید و از کافئین دوری کنید؛ چرا که باعث استرس شما می‌شود. اما چای سبز خواب‌آلودگی را کاهش و قدرت تمرکز شما را افزایش می‌دهد. در نیمروز کمی بخوانید تا ذهن و بدنتان نیرو بگیرد و بهره‌وری مغزتان افزایش یابد. شکر را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید و به جای آن در وعده غذایی از ماهی یا تخم مرغ استفاده کنید.

 

در طول روز مغزتان را با اطلاعات بیهوده پر نکنید چراکه مدام از این شاخه به آن شاخه پریدن ذهن شما را خسته می‌کند و تمرکزتان را به هم می‌ریزد. برای بازدهی بهتر، اطلاعات مفید و هدفمند دریافت کنید و اگر قرار است در صفحات وب بگردید، مطالب آموزنده بخوانید. اگر قرار است برای سرگرمی هم وارد فضایی شوید بهتر است که زیاد طول نکشد. به جای برنامه‌های منفعل تلویزیونی نیز که حجم اطلاعات مغزتان را دربرمی‌گیرد، به یک بازی بپردازید که ذهن شما را درگیر کند. البته اگر حوصله بازی کردن ندارید باز هم توصیه می‌کنیم که کتاب بخوانید.

اگر افرادی به دنبال کسب تفکر منطقی هستند، پیشنهاد برنامه‌نویسی برای آنها مناسب است. حتی فرصت‌های شغلی مناسب نیز در اختیارشان قرار می‌دهد. این آموزش‌ها به صورت رایگان در فضای مجازی وجود دارد. برای هر زمانی حتی مثل آشپزی، برنامه‌ای در نظر بگیرید. مثلا سخنرانی گوش کنید یا یک آموزش مجازی فرا بگیرید. حتی یک غذای جدید درست کنید.

 

و در نهایت افراد باهوش بیشتر ورزش می‌کنند؛ حتی اگر حرکات ساده باشد. چرا که ذهن و جسم را درگیر و مرتبط با خود می‌کند. سلامت جسم نیز با مغز کاملا در ارتباط است. حال حتما لازم نیست در باشگاه و با مربی خصوصی ورزش کنید. چند حرکت کششی نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. پیاده‌روی در طبیعت نیز در این مورد اثرگذار است.

با فواید شگفت‌انگیز پیاده‌روی آشنا شوید

افراد باهوش با اشخاصی باهوش‌تر از خود معاشرت می‌کنند؛ چرا که عادات و طرز فکر افراد روی هم اثرگذار است. پس با کسانی معاشرت کنید که باهوش تر از خودتان هستند چرا که برای شما و آنها سودمند است.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: روانشناسی روانشناسی ذهن مغز بازی آلزایمر خلاقیت ذهن جهان مغز صبحانه تلویزیون تلویزیون موسیقی انرژی مواد غذایی صبحانه مدرسه چای استرس چای شکر بازی فضای مجازی آموزش مجازی سلامت طبیعت توانایی ذهنی فعالیت ها باهوش تر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۳۹۵۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

انتقاد روحانی از ۷ نامزد ریاست‌جمهوری

مهرعلیزاده انصراف داد

بازی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری؛ شگفتی در راه است؟

واکنش روحانی به ادعاهای رئیسی و یارانش

واعظی: حضور در انتخابات اقتدار ایران در عرصه بین الملل را تثبیت می کند

خبر بعدی:

رای ندادن راهکار نیست/ مطالبه‌گری برای هرمزگان بیدار ضروری است

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، احمد مرادی صبح امروز در حاشیه حضور در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر بندرعباس اظهار کرد:رای ندادن راهکار خوبی برای بروز نقد نیست بلکه باید با رای دادن فرصت نقد در آینده را فراهم کرد و از این طریق به اصلاح جامعه کمک کرد.

وی افزود: امروز مردم ایران تصمیم می‌گیرند که کدامین تفکر و رویه در کشور جاری شود و ما این مهم را از برکت نظام جمهور اسلامی ایران و امام و شهدا و رهبری‌مان داریم که میراث ارزشمندی را برای ما بجا نهاده و حفظ کرده‌اند و آن حق داشتن دخالت در سرنوشت آینده‌مان است.

نماینده مردم بندرعباس با تصریح بر این که در نظام جمهوری اسلامی ایران همه مسؤولیت‌ها مستقیم و یا با یک واسطه با انتخابات مشخص می‌شوند، عنوان داشت: مطالبه‌گری پس از رای دادن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما باید از این حقی که بواسطه خون شهدا بدست آورده‌ایم با پیگیری و مطالبه‌گری پس از رای دادن، صیانت کنیم.

مرادی به حضور گسترده جوانان در این دوره از انتخابات شوراها نیز اشاره و گفت: نسل جوان امروز ما جایگاه خود را در جامعه درک کرده است و به دنبال ایفای نقش خود است و لذا بهترین راه برای حمایت از این مسیر، مطالبه‌گری برای هرمزگان بیدار است که بتواند با گسترش فهم و دانش عمومی از مسائل به رفع بهتر مشکلات در استان کمک کرد.

انتهای پیام/ 88055

دیگر خبرها

  • برای ورود باید لبخند بزنید!
  • چگونه در آغاز40 سالگی خوش هیکل باشیم؟+ راهکار
  • آموزش مجازی، دستاورد مثبت کرونا/ ادغام شیوه‌های مجازی و حضوری، راهکار آموزشی پساکرونا
  • ۳ راهکار اساسی برای در امان ماندن از گرما زدگی
  • رای ندادن راهکار درستی برای بیان انتقاد نیست
  • راهکار روحانی برای مخفی ماندن برگه رای +فیلم
  • رای ندادن راهکار حل مشکلات نیست/حضور در انتخابات تعیین سرنوشت است
  • ربات مبتنی بر هوش مصنوعی تغییرات جنگل‌ها را رصد می‌کند
  • فیلم/ راهکار جالب برای سرعت بخشیدن به اخذ رای
  • رای ندادن راهکار نیست/ مطالبه‌گری برای هرمزگان بیدار ضروری است
دیگران می‌خوانند: