رضا کیانیان می گوید: من اصلا فکر نمی‌کنم که دیگران درباره من چه فکری می‌کنند و لذت کارم را زمان اجرا و ساخته شدن می‌برم.

به گزارش ایسنا، رضا کیانیان با بیان اینکه ۲۹ خرداد ۱۳۳۰ متولد شده است، گفت: متولد تهران هستم اما در مشهد بزرگ شده‌ام زیرا در یک سالگی با خانواده به مشهد رفتیم. مادرم مدت ها بچه‌دار نمی‌شد تا اینکه به امامزاده داوود می‌روند ، دعا می‌کنند و برادر بزرگم داوود که ۹ سال با من تفاوت سنی دارد به دنیا می‌آید.

بعد از چندسال برای دوباره بچه‌دار شدن به مشهد می‌روند و نذر می‌کنند که اگر بچه دار شدند برای ادامه زندگی به مشهد می‌روند که من به دنیا آمدم و اسمم را رضا گذاشتند. مادرم می‌گفت قرار بود اسم من را دانیال بگذارند به دلیل اینکه اسم برادرم داوود بود اما به خاطر نذرشان رضا گذاشتند.

وی در گفتگوی که برای ثبت تاریخچه شفاهی با موزه سینما داشته و بخشی از آن در سالروز تولدش منتشر می شود با اشاره به اینکه از یک سالگی به مشهد رفته است و پدرش در آنجا مجاور شده ، ادامه داد: در مشهد برادرم کارگردان تئاتر شد و من دائم به به او می‌گفتم من را در گروهش که تئاتر پارت بود، راه بدهد. یادم می آید تئاتری را در سالن دانشگاه فردوسی مشهد کارگردانی می‌کرد و بازیگری داشت که هم‌سن من بود . به او گفتم چرا من را جای او نمی‌گذاری و او می‌گفت اگر تو را بگذارم می‌گویند برادرش را گذاشته و من به او می‌گفتم بگویند، من خیلی بهتر بازی می‌کنم.

کیانیان با بیان اینکه اولین نقش سینمایی‌اش را در سه سالگی بازی کرده است، خاطرنشان کرد: برادرم من را با چادر مادرم و شمشیر چوبی شبیه زورو درست کرد و من حرکات آنرا انجام می‌دادم که نشان می‌داد آن زمان‌ها سینما رفته بودم و حرکات او با شمشیر در ذهنم مانده بود.

 این هنرمند با اشاره به فعالیتش در تئاتر نیز بیان داشت: گرایش من در تئاتر بیشتر به سمت علی رفیعی بود. در سال سوم دانشکده نمایشی به نام آنتیگونه که در جذب مخاطب موفق بود با علی رفیعی کار کردم. او در کار بسیار جدی بود و همیشه تصور می‌کرد همه بد بازی می‌کنند و حرکت‌های بدنی حیرت انگیزی از بازیگر می‌خواست.

کیانیان با بیان اینکه قرار بود در فیلم «هامون» حضور داشته باشد، توضیح داد: یادم می‌آید در دوره‌ای زنده یاد عزت الله انتظامی برای داریوش مهرجویی بازیگر انتخاب می‎کرد و برای نقش علی عابدینی در فیلم هامون من را معرفی کرده بود. مهرجویی به همراه انتظامی به پشت صحنه تاتر می سی سی پی زنده یاد حمید سمندریان آمده بودند و بازی من را آنجا دیده بودند . انتظامی پیش زنده یاد سمندریان رفته بود و درباره من و اینکه چه کسی هستم از او سوال کرده بود. با من تماس گرفتند به دفتر داریوش مهرجویی رفتم و با اوصحبت کوتاهی داشتیم به من گفت در تئاتر که دیدمت قدت بلندتر بود اما الان قدت کوتاه است و من را نپذیرفت و من خیلی حالم بد شد. (با خنده)

وی درباره همکاری خود با احمدرضا درویش در فیلم «کیمیا» نیز توضیح داد: به دفتر آقای یشایایی برای صحبت با درویش برای بازی در فیلم کیمیا رفتم. به من گفت قرار بود نقش را عزت الله انتظامی بازی کند، اما سر فیلمبرداری «جنگ نفت کش‌ها» رفته است و قرار بود طبقه اجتماعی این نقش را خودش مشخص کند ، شما فیلمنامه را بخوانید و درباره نقش به من خبر بدهید . فردا دوباره به دفتر ایشان رفتم و درباره نقش و چیزی که مد نظر خودم و او بود توضیح دادم و قرارداد بستیم.

کیانیان یادآور شد: فیلم سینمایی« کیمیا » به جشنواره فیلم فجر رفت و من برای نقش دوم کاندید شدم و زمانیکه شب به خانه برگشتم همسرم گفت چند پیام تلفنی دارم. وقتی پیام‌ها را چک کردم متوجه شدم پیامی از طرف ناصر تقوایی شدم، مبنی بر اینکه فیلم را دیده و از نقش من خوشش آمده است که با شنیدن این پیام بسیار خوشحال شدم.

وی با بیان اینکه هیچ وقت بین خودش و دیگران دیوار نکشیده است، گفت:‌ حتی با کسانی که سلیقه‌شان با من متفاوت است هم دوست هستم. به عنوان مثال، با حسین فرحبخش دوست هستم ،به دفترش می‌روم و باهم آبگوشت می‌خوریم اما در فیلم‌هایش بازی نکردم چون سلیقه‌مان باهم در این مورد متفاوت است.

این بازیگر درباره همکاری‌اش با مسعود کیمیایی در فیلم «سلطان» نیز گفت: در آن فیلم سامان مقدم دستیار بود و من را به کیمیایی معرفی کرده بود (آقای کیمیایی من را نمی شناخت). زمانیکه به دفترشان رفتم هدیه تهرانی هم حضور داشت و سامان مقدم به من گفت یک بازیگر پیدا کردم که بسیار خوب بازی می‌کند و هدیه تهرانی را به من معرفی کرد از همان جا آشنا ، دوست خانوادگی شدیم و در چند فیلم دیگر باهم بازی کردیم.

وی ادامه داد: مسعود کیمیایی درباره نقشم در فیلم «سلطان» به من گفت این نقش مانند نقش بهمن مفید در فیلم قیصر است و دو صفحه دیالوگ به من داد ، خواندم و تصویری که قرار بود درباره نقشم بگیریم در اداره آگاهی بود ، در مورد لباس هم نکته خاصی نداشت و می گفت همین که پوشیدی خوب است.

کیانیان درباره همکاری‌اش با بهمن فرمان آرا نیز گفت: فرمان آرا می خواست فیلم «بوی کافور عطر یاس» را بسازد، در آنجا هم سامان مقدم دستیار بود که از من برای نقش اصلی دعوت کردند. به فرمان آرا گفتم چیزی که درباره نقش تعریف می کنید بیشتر شبیه خودتان است . آن نقش را به آیدین آغداشلو و چند نفر دیگر هم معرفی کرده بود و آنها هم نظرشان مانند من بود که خود بهمن فرمان آرا آنرا بازی کند که در نهایت خودش بازی کرد و فیلم خوبی شد. «بوی کافور عطر یاس» از فیلم هایی بود که جایش خالی بود و مانند یک نفس تازه در سینمای ایران بود.

وی ادامه داد: یادم می‌آید به فرمان آرا گفتم، من را از کجا می شناسی و گفت از سلحشور در فیلم «آژانس شیشه ای» در ذهنم مانده بود که برایت در فیلم‌های خودم نقشی بگذارم.

رضا کیانیان درباره همکاری خود با حاتمی کیا نیز گفت: ابراهیم حاتمی کیا را نمی شناختم فقط فیلم‌هایش را دیده بودم و به نظرم کارگردان بسیار خوبی است. در آن فیلم آتیلا پسیانی برای حاتمی کیا بازیگرانی و انتخاب بازیگر انجام می‌داد، فیلمبرداری این فیلم کمی به تاخیر افتاده بود و پسیانی تئاتری داشت که باید به هلند می رفت و کارگردان هم گفته بود باید یکی را جای خودت بگذاری  و پسیانی به او گفته بود رضا کیانیان مناسب است و مشخصات من را داده بود، حاتمی کیا قبول نکرده بود و گفته بود او فیلسوف است و دائم می‌خواهد با من بحث کند (مقالاتم را در مجلات خوانده بود). زمانی بود که من زیاد می نوشتم که چرا فیلم را به عنوان فیلم نقد نمی کنند و به عنوان پیام نقل می شوند و همچنین مقالاتی درباره تئوری های بازیگری که در جواب آتیلا پسیانی گفته بود بدین شکل نیست، خودش متفاوت است و از من دعوت کردند و بازیگران فیلم شدم.

کیانیان در پایان بیان داشت: من اصلا فکر نمی‌کنم که دیگران درباره من چه فکری می‌کنند و لذت کارم را زمان اجرا و ساخته شدن می‌برم.

گفتگوی «رضا کیانیان» در خردادماه ۱۴۰۰ به مدت ۶ ساعت در موزه سینمای ایران انجام شده است و فیلم کامل این گفتگو برای ثبت در تاریخ در بخش تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران نگهداری می‌شود.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: رضا كيانيان موزه سینمای ایران درباره همکاری رضا کیانیان درباره نقش حاتمی کیا فرمان آرا من گفت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۸۲۷۰۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبری خوش برای متقاضیان وام 7 میلیونی

غول هاوانا با ۴ طلای المپیک تاریخ‌ساز شد/کوبا طلاها را درو کرد

گرایی و ثبت زیباترین صحنه روز یازدهم المپیک(عکس)

آخرین آمار کرونا در ایران تا 11 مرداد/

فوق العاده ویژه معلمان اصلاح و با حقوق مردادماه پرداخت می شود

خبر بعدی:

تعداد زیادی از ساختمان‌های بلند مرتبه در یک دهه اخیر بدون توجه به مقررات ملی ساخته شده‌اند

خبرگزاری آریا - شهر:حناچی در آیین بهره‌برداری از پروژه های خدمات شهری گفت: حدود هزار ساختمان بلند در تهران داریم که حدود 50 درصد آن مربوط به یک دهه اخیر است که بسیاری از آنها بدون توجه به مقررات ملی ساخته شده‌اند و باید در سازمان آتش نشانی این مسایل به صورت جدی تعقیب شود.
به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران در آیین بهره‌برداری از پروژه های سازمان آتش نشانی، رونمایی از تجهیزات و ماشین آلات سازمان مدیریت پسماند و ماشین آلات فوریتی سامانه 137 سازمان بازرسی شهرداری تهران- دوشنبه 11 مرداد 1400- گفت: سازمان آتش نشانی یکی از سرمایه‌های شهرداری است که در کنار سایر سازمان‌های خدماتی در ارزیابی مردمی نمره قبولی و بالایی در یافت کرد.
او با اشاره به بالا بردن تاب آوری شهری، افزود: این تاب آوری می تواند در ابعاد اجتماعی و اقتصادی انجام شود. در شرایطی مانند پاندمی تاب آوری می تواند در مقابل بیماری های واگیر مانند کرونا صورت گیرد.همچنین تاب آوری شهری در بحران هایی مانند سیل، زلزله و آتش سوزی بخش دیگری از تاب آوری را تشکیل می دهد.
حناچی ادامه داد: در این دوره سنت جوابگویی مناسب به تماس‌های مردم را پیگیری کردیم و سعی کردیم کیفیت را ارتقا و سامانه 137 را هوشمندتر کنیم تا مردم پیام‌های خود را راحت‌تر به ما برسانند.
شهردار تهران اضافه کرد: هدف گذاری 145 ایستگاه آتش نشانی حداقل نتیجه ای که دارد این است که از لحظه اعلام حادثه در حداقل زمان ممکن خودمان را به مکان حادثه برسانیم. همچنین با اقدامات دیگری با همکاری اورژانس کیفیت خدمات آنها را بالا بردیم و خلأهای حوزه خودمان را جبران کردیم. 
او با اشاره به اینکه میانگین حضور اورژانس را از 26 به14 دقیقه کاهش دادیم و امکان نجات دادن جان شهروندان را بیشتر کردیم، عنوان کرد: شهرداری تهران نقش تاثیر گذاری در دیگر شهرهای کشور دارد و اقدامات خوب و حتی بد آن تسری پیدا می کند بنابراین باید باید تلاش کنیم کارهای ارزشمند ما قابل انتشار و الگوی دیگر شهرها باشد. 
حناچی جذب نیروی متناسب با امادگی بدنی بالا و آموزش را جزو لاینفک ماموریت های آتش نشانی دانست و افزود: در کنار این موارد تجربه و جمع بندی تجربیات مهم است و در کنار داشتن امکانات باید به انتقال این تجربیات توجه کرد. 
شهردار تهران با بیان اینکه روز گذشته استفاده از آتش نشانان زن در شهرداری اعلام شد که کاری مهم و یکی از نیازهایی بود که در عمل داشتیم، گفت: بعد از حادثه پلاسکو به این نکته اشاره شده یکی از آسیب‌های ما ساختمانهای بلند است که متناسب با این ساختمانها تجهیزات را فراهم نکردیم و حتی در شهر سازی نیز به مکان یابی این ساختمانها توجه نکردیم. علاوه بر این چگونگی رفتار ساکنان و شبیه سازی خطر برای برج های تهران نیز مهم است. 
حناچی اضافه کرد: حدود هزار ساختمان بلند در تهران داریم که ساخت حدود 50 درصد آن مربوط به یک دهه اخیر است که تعداد زیادی از آنها بدون توجه به مقررات ملی ساخته شده‌اند و باید در سازمان آتش نشانی این مسایل به صورت جدی تعقیب شود.
به گفته شهردار تهران آراستگی و انضباط ظاهری و نوع پوشش و دیسیپلین در سامانه 137 بسیار مهم است.
او افزود: یکی از تجهیزات رونمایی شده پمپ های غلیظ کش است که قبلاً برای انجام آن از نیروی انسانی استفاده می کردیم که این مورد جزو کارهای ارزنده ای است که انجام شده است. 
حناچی ادامه داد: در این دوره طرح جامع پسماند را به تصویب رساندیم و آرزوی ما این است که در آرادکوه چیزی را دفن نکنیم ولی هنوز تا رسیدن به این نقطه فاصله داریم. با تفکیک از مبدا، آموزش مردم و استفاده از ایستگاههای میانی که کاهش 2 هزارتنی حمل پسماند به ارادکوه را سبب شده و تولید کود کیفی و بازیافت پسماند می توان این میزان را به حداقل رساند. 
او با اشاره به روزهای پایانی این دوره از مدیریت شهری، گفت: در این دوره سعی شد به شکلی متفاوت، علمی، کیفی و غیر کالایی به شهر نگاه شود هر چند به یک دوره کامل ویا دو دوره نیاز بود تا مردم شیرینی این نگاه و اقدامات را بچشند. 
شهردار تهران با اشاره به پروژه باغ راه حضرت فاطمه (س) و تبدیل فضای فوقانی راه آهن تهران تبریز به قلمرو عمومی عنوان کرد: همین تغییر نگاه آنجا را تبدیل به یک قلمرو عمومی کرد و مردمی که از کمبود خدمات رنج می برند می توانند از آن استفاده کنند. این بزرگترین پروژه عمرانی ما بود و ناراحتم که نتوانستیم همه 9 کیلومتر را آماده استفاده شهروندان کنیم. اما ساخت فاز دوم نیز بلافاصله انجام می شود.
او یادآور شد: باید این نگاه را در شهر تعقیب کنیم و دست به اقداماتی که تبعات منفی دارد نزنیم و نگذاریم چنین تجربیاتی تکرار شود. تاب آوری و ظرفیت زیادی برای شهر باقی نمانده و باید از این ظرفیت باقیمانده با تدبیر استفاده کینم.

دیگر خبرها

 • پدر شهیدان «کرمیار» به فرزندان شهیدش پیوست+زمان و مکان تشییع
 • خیلی نقش‌ها هستند که هنوز بازی نکرده‌ام
 • روزانه چهار کیلومتر بزرگراه در کشور ساخته شده است
 • ۶۲۰ کیلومتر آزادراه در طول ۲ سال ساخته و تحویل داده می‌شود
 • ‎نشان ارادت ویژه‌برنامه دهه دوم محرم شبکه دو شد
 • سدسازی به سبک معماران ساسانی
 • شهردار تهران: تعداد زیادی از ساختمان بلندمرتبه بدون مقررات ساخته شد
 • رییس کمیسیون صنایع مجلس: باید کل تجهیزات صنعت نفت در داخل ساخته شود
 • از تجهیزاتی رونمایی کردیم که در شهرداری تهران ساخته شده است
 • واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد
 • از تجهیزاتی رو نمایی کردیم که در شهرداری تهران ساخته شده است
 • «انقلاب اسلامی» فصل جدیدی در موسیقی رقم زد/ حذف سرود از بدنه وزارت ارشاد طی یک فرایند اشتباه
 • «انقلاب اسلامی» فصل جدیدی را در موسیقی رقم زد/ حذف سرود از بدنه وزارت ارشاد طی یک فرایند اشتباه
 • آشنایی با مالک سریال زخم کاری!
 • رونالدینیو: برای برزیل ناراحت شدم و برای «مسی» خوشحال
 • واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف درباره طرح ضداینترنت : با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیرتر می‌شوند
 • کنعانی زادگان: جای خالی من به راحتی پُر می‌شود/ از هر ثانیه بازی در پرسپولیس لذت بردم
 • اولین عکس از قاتل سرباز پلیس گلستانی / از کارم پشیمانم !
 • واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف در مورد طرح ضد اینترنت مجلس: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد
دیگران می‌خوانند: