به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، هفت نماینده مجلس شورای اسلامی نسبت به تصمیم بانک مرکزی در زمینه فیلترینگ صرافی‌های رمزارز ایرانی شدیدا انتقاد کرده و هشدار داده‌اند. آن‌ها این اتفاق را زمینه‌ساز خروج سرمایه‌های ایرانی از کشور دانسته‌اند. این در حالی است که پلتفرم‌های تخصصی و معتبر خدمات و معاملات رمز ارز ایرانی برای کشور، فعالان و علاقمندان ارز‌های دیجیتال و حوزه بلاکچین دستاورد‌های بزرگی داشته‌اند.

کارشناسان و نمایندگان مجلس اعتقاد دارند به سه دلیل حمایت از این پلتفرم‌ها ضروری است، توسعه فناوری بلاکچین در کشور، اشتغال جوانان متخصص ایرانی و حفاظت از دارایی‌های ملی و مردمی.

توسعه فناوری بلاکچین در کشور

کارشناسان و صاحب‌نظران اعتقاد دارند بلاکچین به تمام معنا فناوری است و مهندسی موضوع  در آن خیلی جدی اتفاق افتاده است. فناوری مورد نیاز تمام کشورها از جمله ایران که صنعت کهنه چندصد‌ساله بانکداری را دچار تغییرات جدی می‌کند.

بدون شک یکی از مهمترین و شاید مهمترین عنصر توسعه فناوری بلاکچین در ایران پلتفرم‌های خدمات و معاملات رمز ارز‌ها هستند. خوشبختانه با وجود تمامی چالش‌ها و نواقص، شکل‌گیری و توسعه این صرافی‌های ارز دیجیتال یا پلتفرم‌ها و کسب و کار‌های خدمات فناوری‌محور حوزه رمز ارز، فناوری بلاکچین در کشور به رشد قابل توجهی رسیده است؛ دستاوردی ارزشمند و حیاتی که به عنوان پیشران یا هم‌نیاز توسعه فناوری‌های مهم دیگر در کشور مثل هوش مصنوعی یا اینترنت اشیاء هم است.

پلتفرم‌های خدمات و معاملات رمز ارز ایرانی با بومی‌سازی فناوری بلاکچین، انتقال فناوری‌های مرتبط به داخل کشور و افزایش سطح دانش فنی در ایران، دستاورد‌های بزرگی رقم زده‌اند. 

 

محیطی برای کسب و کار و اشتغال جوانان متخصص ایرانی

بی‌شک چالش «اشتغال»، مهمترین مساله این روز‌های جوانان تحصیلکرده یا آموزش‌دیده و متخصص ایرانی است. همچنین افزایش رفاه، سطح کیفی زندگی مردم و بالارفتن امنیت روانی و اجتماعی کشور یکی از مهمترین دستاورد‌های اشتغالزایی برای نیروی جوان و متخصص ایرانی است. به همین دلیل مهمترین و اصلی‌ترین راهبرد‌ها و برنامه‌های حاکمیتی و ملی در راستای اشتغالزایی است.

پلتفرم‌های معتبر خدمات و معاملات رمز ارز ایرانی و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایرانی حوزه ارز دیجیتال نقش غیر قابل انکاری در ایجاد محیط‌های درآمدزایی، توسعه کسب و کار‌های بومی و اشتغال جوانان فنی و متخصص ایرانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم داشته‌اند.

کارشناسان فناوری اعتقاد دارند آن‌ها همچنین باعث شده‌اند که نیروی متخصص ایرانی در داخل کشور بماند و مهاجرت نکند.

حفاظت از دارایی‌های ملی و مردمی

ما در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی ناجوانمردانه غرب و آمریکا علیه کشور و ظرفیت‌های بومی و ملی قرار داریم. تحریم‌ها باعث شده‌اند که بسیاری از حوزه‌های فناوری از جمله فناوری بلاکچین در داخل ایران تحت تاثیر قرار بگیرند.

تحریم‌کنندگان علاقه‌ای به توسعه فناوری بلاکچین در ایران ندارند، چون بسیاری از برنامه‌های آن‌ها را به می‌ریزد؛ اما این همه ماجرا نیست. مردم ایران، علاقمندان و فعالان تجارت رمز ارز‌ها برای انجام معاملات خود نیاز دارند تا با خیال راحت به فعالیت در این حوزه بپردازند. در حالی که پلتفرم‌ها و صرافی‌های خارجی قابلیت دسترسی و نظارت از طرف نهاد‌های قانونی و حاکمیتی داخلی را ندارند، هر لحظه ممکن است سرمایه‌های ایرانیانی که برای معاملات از آن‌ها استفاده می‌کنند به خطر بیفتد.

اتفاقی که مسبوق به سابقه است؛ یعنی حتی صرافی‌های معتبر رمز ارز بین‌المللی بار‌ها حساب‌های ایرانیان را مسدود کرده‌اند. دستبرد‌های پلتفر‌های غیرمعتبر خارجی به اموال و سرمایه‌های مردم ایران در این حوزه هم متاسفانه تا کنون کم نبوده است.

پلتفرم‌های خدمات و معاملات معتبر ایرانی جدای از اینکه مانع خروج سرمایه‌های ملی به صرافی‌های خارجی شده‌اند، در حفاظت از این سرمایه‌ها و امنیت کاربران پیشرو هستند.

امکان کنترل و نظارت بهتر و بیشتر از مهمترین ویژگی‌های پلتفرم‌های خدمات و معاملات رمزارز‌های ایرانی هستند و با بروزرسانی و شکل‌دهی قوانین مرتبط می‌توان این حوزه را به شکل نظام‌مندتری مدیریت کرد.

انتقاد و هشدار شدید هفت نماینده مجلس نسبت به تصمیم بانک مرکزی

حسین نوش‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در بی توجهی به ساماندهی صرافی‌های آنلاین و سایت‌های خرید و فروش رمزارز داخل کشور، گفت: «با توجه به حجم بالای مبادلات مردم کشورمان در بازار رمزارز‌ها و ارز‌های دیجیتال لازم و ضروری است که این بازار مدیریت و ساماندهی شود لذا باید کمیسیون اقتصادی مجلس به این مسئله ورود کند تا سروسامانی به این بازار بدهد.»

نوش‌آبادی با اشاره به اخباری مبنی بر مسدود کردن حساب برخی صرافی‌های آنلاین و سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال ایرانی، تاکید کرد: این اقدام باعث استفاده افراد از صرافی‌ها و سایت‌های خارجی برای خرید و فروش ارز دیجیتال و خروج پول از کشور می‌شود و متاسفانه شاهد درهم ریختگی در این حوزه هستیم و ساماندهی این موضوع نیز در دست دولت و بانک مرکزی است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه این موضوع پیامد‌های منفی به همراه دارد، مجلس از طریق کمیسیون امنیت ملی از بعد سیاسی و مسائل بین‌المللی و امنیتی و کمیسیون اقتصادی نیز از لحاظ شرایط اقتصادی کشور و تاثیر رمزارز‌ها در حوزه تجارت به این موضوع ورود کرده است.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره این موضوع تصریح کرد: متأسفانه بانک مرکزی می‌خواهد کم‌کاری و تعللش در عدم ساماندهی و اعطای مجوز به مجموعه‌های داخلی رمزارز را با فیلتر و انسداد درگاه‌های تبادل رمزارز جبران کند در حالی که این کار به نوعی پاک کردن صورت مسئله است، بانک مرکزی با این اقدامات مشکلات موجود در این بازار را به گردن مجلس و قوه قضائیه می‌اندازد.


عضو ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق و محتوای مجرمانه افزود: رمزارز‌ها می‌توانند ظرفیت خوبی برای کشور در شرایط تحریم ایجاد کنند، لذا نمی‌توان به صورت سلبی و فیلترینگ با این فعالیت اقتصادی برخورد کرد. فیلتر کردن مجموعه‌های داخلی فعال در حوزه رمزارز باعث افزایش کاربران سایت‌های خارجی می‌شود که علاوه بر خروج ارز از کشور، چالش‌هایی را هم در خصوص صیانت از دارایی‌های مردم در پی دارد.

وی ادامه داد: برخی در بدنه دولت و بانک مرکزی می‌خواهند با فراهم کردن زمینه‌های توقف فعالیت مجموعه‌های داخلی، نقش وکیل مدافع صرافی‌های خارجی را ایفا کنند که این موضوع برخلاف منافع کشور است.

همچنین مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در انتقاد از درخواست بانک مرکزی نامه‌ای به دادستان کل کشور نوشته است: «به عنوان رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس طی نامه‌ای به دادستان کل کشور از اقدام بانک مرکزی برای فیلتر شدن ۱۴ صرافی رمز ارز و برخورد غیرکارشناسی آن، اظهار گلایه و نوشتم: «بانک مرکزی و مجموعه دولت در زمانی قریب به یک دهه از ساماندهی و رگولاتوری کارشناسانه در جهت منافع ملی و مصالح نظام در حوزه بلاک‌چین و رمزارزها، غفلت نموده‌اند. این غفلت و کوتاهی در سیاست‌گذاری علاوه بر اتلاف منابع کشور و همچنین زمینه‌سازی برای خروج ارز از کشور از طریق صرافی‌های خارجی، در عمل امکان ارزش‌آفرینی و انجام پروژه‌های تحقیق وتوسعه را از کارآفرینان داخلی سلب نموده است.

برخورد غیرکارشناسی و غیرمدبرانه با صرافی‌های داخلی، به صورت فیلتر نمودن و ممنوعیت هرگونه فعالیت آنها، بجای اقدام مدبرانه در ممانعت از گسترش فعالیت آن‌ها تا زمان ابلاغ مقررات بانک مرکزی یا دولت برای قانونمند نمودن فعالیت آن‌ها، میتواند باعث گلایه و انتقاد درست کاربرانی شود که متاسفانه با وجود عدم مجوز قانونی این صرافی‌ها، بدلیل عدم اطلاع‌رسانی شایسته و هشدار لازم، عملا در دام این فعالیت پرمخاطره و نامفید برای اقتصاد ملی افتاده‌اند. این موضوع می‌تواند موجب وارد آمدن مضرات و ایجاد مخاطرات امنیتی و رفتار‌های هیجانی کاربران این سایت‌ها و از دست رفتن احتمالی سرمایه آنان شود.
عطف به شرایط موجود و اهمیت تثبیت فضایی امن برای دارندگان ایرانی رمزارز و با توجه به آغاز به کار قریب الوقوع دولت مردمی جناب آقای رئیسی، خواهشمند است در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، ضمن در نظرگرفتن مرقومات، بجای اعمال فیلترینگ و خارج شدن دارایی مردم از دسترسی آنها، صرفا از رشد فعالیت آن‌ها جلوگیری شود تا در زمان مقتضی، مردم فرصت اتخاذ تصمیم درست در این زمینه را داشته باشند و از رفتار‌های هیجانی اجتناب نمایند.»

فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز با بیان اینکه اخباری وجود دارد که بانک مرکزی تلاش دارد برخی از صرافی‌های آنلاین داخلی را مسدود کند، اظهار کرد: «قطعاً این موضوع باعث نگرانی و نارضایتی مردم می‌شود و نباید این اقدام انجام شود؛ چنانچه مستندات این موضوع به دست ما برسد، مجلس حتما به آن ورود خواهد کرد و با ابزار‌های که در اختیار است به آن رسیدگی می‌کند.

نباید اقداماتی از سوی دولت فعلی انجام شود تا در آستانه شکل گیری دولت سیزدهم مانع‌تراشی و نارضایتی به وجود بیاید و چنین اقداماتی دور از شأن مدیران کشور است.»

همچنین حجت الاسلام ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به تعلل بانک مرکزی در ساماندهی صرافی‌های آنلاین و سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال ایرانی اشاره کرد وگفت: «بانک مرکزی در این زمینه کوتاهی کرده و یقینا قابل توجیه و قبول نیست چرا که اولا حجم خرید و فروش رمزارز‌ها بسیار کلان است ثانیا حجم فعالیت در کشور ما در این زمینه نسبت به کشور‌های دیگر زیاد است و سومین کشور فعال در زمینه رمزارز‌ها هستیم بنابراین بانک مرکزی نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت باشد، لذا معتقدم بانک مرکزی تا کنون در این زمینه تقصیر داشته و کوتاهی کرده و قطعا باید پاسخگو باشد و اگر هم تا حالا ورود نداشتند از این به بعد فعالانه ورود کنند تا کم کاریشان جبران شود.»

حجت‌الاسلام مهدی باقری با انتقاد از بی‌عملی دولت در حوزه ساماندهی بازار رمزارز، تاکید کرد: «متاسفانه بانک مرکزی می‌خواهد کم‌کاری و تعللش در عدم ساماندهی و اعطای مجوز به مجموعه‌های داخلی رمزارز را با فیلتر و انسداد درگاه‌های تبادل رمزارز که به نوعی پاک کردن صورت مسئله است، به گردن دیگر قوا بیندازد.»

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: «این درحالی است که در موضوع خاص رمزارز‌ها به دلیل ظرفیتی که می‌توانند برای کشور داشته باشند، نمی‌توان با برخورد‌های غیرکارشناسی و غیرمدبرانه به صورت سلبی و فیلترینگ برخورد کرد چراکه فیلتر کردن مجموعه‌های داخلی فعال در حوزه رمزارز باعث افزایش کاربران سایت‌های خارجی می‌شود که علاوه بر خروج ارز از کشور، چالش‌هایی را هم در خصوص صیانت از دارایی‌های مردم در پی دارد.»

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه مدیریت موضوع رمزارز‌ها نباید با توقف فعالیت و انکار موضوع تفسیر شود، آظهارکرد: «بانک مرکزی می‌تواند با ضابطه‌مند کردن و مجوز دار کردن سایت‌های رمزارز این موضوع را مدیریت کند چراکه می‌تواند در حوزه اقتصاد ملی نقش مفید و موثر ایفا کند.»


پورابراهیمی ادامه داد: «اخیرا از سوی بانک مرکزی درخواستی برای مسدود کردن تعدادی از صرافی‌های رمزارز به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارسال شده که نشان از تداوم این تفکر در بانک مرکزی برای برخورد سلبی با موضوع رمزارز دارد؛ درحالی که بانک مرکزی دائم ساماندهی اصولی و مبتنی بر واقعیت‌های حوزه رمزارز را به تاخیر می‌اندازد.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این نوع برخورد‌ها بدون توجه به ساماندهی بخش توانمند داخلی باعث هجوم مردم به صرافی‌های خارجی می‌شود که خود چالش‌های خاصی به دنبال دارد، تصریح کرد: «ظاهرا برخی از مدیران اجرایی در روز‌های پایانی دولت می‌خواهند با سنگ‌اندازی در روند ساماندهی، مردم را عصبانی کنند که ضرورت دارد تا قوه قضائیه با ورود به موضوع در برابر چنین اقدامات و درخواست‌های دارای تبعات اقتصادی-امنیتی مقاومت کند.»

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: نمایندگان مجلس مجلس شورای اسلامی توسعه فناوری بلاکچین کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی صرافی های آنلاین مجموعه های داخلی کمیسیون اقتصادی صرافی های خارجی رمز ارز ایرانی بانک مرکزی بانک مرکزی متخصص ایرانی عضو کمیسیون ارز دیجیتال خرید و فروش فعالیت آن پلتفرم ها رمزارز ها سرمایه ها حوزه رمز صرافی ها چالش ها ارز ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۵۸۶۵۳۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سه استقلالی در لیست جدید اسکوچیچ

اتهام زنی رئیس‌جمهورآذربایجان علیه ایران

ارزان ترین مدل های ماشین ظرفشویی در بازار چند؟

آماده باش برای تغییر یارانه ها / یارانه جدید به چه کسانی می‌رسد؟

ثبت‌نام مسکن متری ۳ میلیون/ زمان ثبت‌نام مسکن اولی‌ها

خبر بعدی:

شاهکاری از پرسینگ در فوتبال؛ رمز پیروزی پپ گواردیولا مقابل توماس توخل

فینالیست های فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا، دو تن از آماده ترین تیم های قاره سبز و دو مغز متفکر به نام های پپ گواردیولا و توماس توخل. مسابقه منچسترسیتی - چلسی نبرد دو پارادایم فوتبالی متفاوت بود. 

برای بینندگان بی طرف، نبرد روز شنبه چلسی و منچسترسیتی انتظارات را بر آورده نکرد. در حالیکه شاید انتظار داشتیم این دو مدعی قهرمانی به هم فشار بیاورند و یک مسابقه با ریتم بالا را رقم بزنند، شاهد یک مسابقه آرام و دارای بخت های مسلم گلزنی معدودی بودیم. 

طرفداری | مقصر این که بازی از آنچه می خواستیم کمتر جذابیت داشت، به وضوح چلسی بود. توماس توخل از چینش ۲-۵-۳ استفاده کرد (سیستمی که در بین دو نیمه بازی هفته قبل مقابل تاتنهام سراغ آن رفت و موفقیت آمیز هم بود) و می شد فقدان خلاقیت یا ارتباط میان خط هافبک و حمله چلسی را حس کرد. روملو لوکاکو و تیمو ورنر در مرکز خط حمله حضور داشتند ولی موقعیت چندانی برای آن ها فراهم نشد. 

البته برای چیزی که اشاره شد، باید به منچسترسیتی آفرین گفت. از همان ابتدا پرسینگ آن ها پر فشار بود و البته بسیار منظم. در نتیجه در باز پس گیری سریع توپ، بسیار موثر بود. عملکرد آن ها به ویژه در نیمه اول در این زمینه درخشان بود و این که تمامی بازیکنان منچسترسیتی برای پس گرفتن توپ مسئولیت داشتند، جالب به نظر می رسید. در اینجا به شما نشان خواهیم داد که این کار چگونه از از جلو تا عقب زمین صورت می گرفت. 

بازیکنی که از همه جلوتر بازی می کرد، فیل فودن بود. وظیفه اصلی او استارت زدن پرس منچسترسیتی بود که عموما با دویدن زاویه دار به سمت مدافعان میانی کناری چلسی صورت می گرفت تا آن ها را برای هدایت توپ به مسیر مشخصی تحت فشار قرار دهد و از عوض کردن جناح بازی در خط دفاعی جلوگیری کند و بدین ترتیب، بازیکنان پشت سرش را قادر سازد که روی پرس کردن در یک سمت از زمین تمرکز کنند. 

برای مثال در اینجا می بینیم که او برای پس گرفتن توپ پس از یک ارسال بلند ناموفق به قلب خط دفاعی چلسی زده است و دویدنش را طوری ساماندهی می کند که سزار آزپیلیکوئتا را به یک سمت روانه سازد. او وظیفه خودش را انجام داد و حال پس گرفتن توپ، بر عهده بازیکنان پشت سر او قرار داشت. 

سه بازیکنی که در چینش ۱-۳-۲-۴ سیتی پشت سر او قرار داشتند، به ترتیب از چپ به راست جک گریلیش، کوین دی بروین و گابریل ژسوس بودند. در مثال زیر دوباره فودن تلاش می کند با پرس خود بازیکنان چلسی را در یک گوشه گیر بیاندازد و گریلیش هم برای آزپیلیکوئتا کمین می کند تا با تکل به موقع خود، از پاس رو به جلوی لب خط او جلوگیری کند. این حرکت به پرتاب اوتی منجر شد که پس از آن سیتی دوباره توپ را پس گرفت.

وظیفه اصلی کوین دی بروین، محدود کردن جورجینیو بود. در مثال زیر پس از پاس دادن مارکوس آلونسو به این بازیکن ایتالیایی، دی بروین را می بینیم که از پشت سر کار پرس یار حریف را انجام می دهد. جورجینیو از آمدن او اطلاع دارد و توپ را مجددا به آلونسو پاس می دهد ولی دی بروین با شتاب به مسیرش ادامه می دهد و تکلی که می بینید را اجرا می کند. در نتیجه توپ به میانه میدان می رود و در آنجا رودری با تصاحب کردن آن، حمله دیگری را برای سیتی طرح ریزی می کند. 

میزان دوندگی ژسوس هم خارق العاده بود. در این حرکت پاسی از دی بروین را برای او می بینیم ولی آندریاس کریستنسن مداخله می کند و پس از تصاحب کردن توپ، آن را به متئو کواچیچ پاس می دهد تا شاهد فرصت کمیابی برای ضد حمله زدن چلسی باشیم. 

اما ژسوس به سرعت به سمت کواچیچی می دود که از پرس کردن یار حریف بی خبر است. ژسوس به آسانی بدنش را بین توپ و کواچیچ قرار می دهد، کنترل اوضاع را به دست می گیرد و یار حریف را نقش بر زمین می سازد.

برناردو سیلوا در خط میانی پست جالبی داشت و عمدتا در سمت راست رودری، یک دبل پیووت را با او تشکیل می داد. 

در اینجا که فودن و ژسوس در حال تحت فشار گذاشتن کریستنسن و آنتونیو رودیگر هستند، برناردو به سرعت می فهمد که باید به سمت کواچیچ که به کنار خط مایل شده است، حرکت کند. تا حدی شبیه به مثال گریلیش، برناردو عجله ای برای پرس زودهنگام ندارد چرا که نمی خواهد چلسی را به ارسال توپی بلند تشویق کند. او می خواهد آن ها را به سمت دردسری نزدیک به دروازه خودشان هدایت کند. او منتظر می ماند تا توپ به کواچیچ پاس داده شود و سپس در زمان درست پرس می کند و توپ را در اختیار می گیرد.

در پست هافبک تدافعی، شاید بتوان گفت که رودری بهترین عملکرد خود در پیراهن منچسترسیتی را ارائه کرد. در مصاف های قبلی با چلسی، او گنگ و گمگشته به نظر می رسید ولی در این مسابقه او به طرز فوق العاده ای در خط میانی حکمرانی کرد.

مثال های متعددی از پس گرفتن سریع توپ توسط او وجود داشت اما این ارزش این مورد از بقیه بیشتر است چون حریفش انگولو کانته است (یعنی تکل زدن روی متخصص تکل زنی) و مثل اغلب اوقات توپ در نهایت به بازیکنی از سیتی و این بار، گریلیش می رسد. این اتفاق تصادفی نبود چون همیشه چندین بازیکن از سیتی اطراف توپ حضور داشتند. 

به طرز غافلگیر کننده ای، مدافعان کناری سیتی با میل به هجوم زیادی بازی کردند و مشکلی با این که مدافعان میانی تیم در نبرد ۲ در مقابل ۲ قرار بگیرند، نداشتند. در همان دقیقه اول ژائو کانسلو با پس گرفتن توپ از کانته در جلوی زمین، ریتم پرس کردن تیمش را تعیین کرد...

... از سمت دیگر هم واکر در این مثال به استقبال آلونسو رفت و با زدن توپ او، گریلیش را در نیمه دیگر زمین صاحب توپ کرد. 

با توجه به فاصله لوکاکو، به نظر می رسید تنها امید چلسی برای جلو بردن توپ، پاس دادن به تیمو ورنر باشد. اما مدافعان میانی سیتی برای این سناریو آمادگی داشتند. پس از پاس رو به جلویی که خواهید دید، آیمریک لاپورته به سرعت خودش را به جلوی مهاجم آلمانی حریف رساند و پس از قطع کردن توپ، آن را در فضا به فودن رساند. ژسوس از این باز پس گیری سریع توپ، صاحب موقعیتی نصفه و نیمه شد. 

اینجا هم مورد مشابهی است ولی روبن دیاز ترجیح داد جلوی مهاجم حریف نپرد. او اجازه می دهد ورنر توپ را دریافت کند ولی سپس با بدن گذاشتن، امکان چرخیدن درست و حسابی را از او سلب می کند و به راحتی کنترل توپ را به دست می گیرد. 

طبیعتا ورنر پاس های پشت دفاع را ترجیح می دهد و احتمالا حضور او در ترکیب اصلی هم به همین دلیل بود. در تنها صحنه ای که به نظر می رسید مدافعان میانی سیتی به خاطر سرعت او به دردسر خواهند افتاد، یار یازدهم آن ها یعنی دروازه بان تیم ادرسون وارد عمل شد و با خروج از محوطه جریمه، در کنار خط طولی زمین توپ را دفع کرد. 

و در دقیقه پایانی نیمه اول، مثال آخری هم از طرح و برنامه سیتی وجود داشت. فودن، کسی که قرار بود آغازگر پرس کردن از جلو باشد، به عقب برگشت تا توپ جورجینیو را بزند و پس از این که توپ را سرگردان دید، به دویدن ادامه داد تا آن را با پاسی رو به عقب به کانسلو برساند. این خلاصه ای از این بازی بود. 

با وجود این که سیتی در این بازی بهترین عملکرد را در بازی مالکانه خود نداشت (آن ها بیشتر فرصت های خوب خود را پس از ۱-۰ جلو افتادن به لطف شوتی منحرف شده از سوی ژسوس ساختند) عده کمی می توانند مدعی شوند که آن ها لایق کسب پیروزی نبودند. با توجه به پرس کردن مداوم بازیکنان چلسی در جلوی زمین، پس گرفتن سریع توپ و رساندن خودشان به موقعیت های خوبی در کناره های محوطه جریمه، سیتی محتمل ترین تیم برای به گل رسیدن بود. در واقع چلسی چندان نتوانست با آن ها رقابت کند. 

ترجمه ای از یادداشت Michael Cox، تاکتیک نویس وب سایت The Athletic  عنوان اصلی مطلب: One of the great Guardiola pressing masterclasses - a tactical breakdown of how Man City beat Chelsea

اخبار داغ 

مهران غفوریان از دست رفت ! + عکسی که ناراحتت می کند! شاهرخ بیانی: استقلال بزرگ است، لطفا کوچکش نکنید / اختصاصی طرفداری هشت میلیارد تومان دیگر از پول فروش قائدی از دست استقلال پرید! / اختصاصی طرفداری + سند تبریک پله به مسی؛ آرزوی موفقیت اسطوره فوتبال برزیل برای پاری سن ژرمن قرارداد آنسو فاتی با بارسلونا تمدید خواهد شد تماشای فوتبال با چاشنی رژه روی اعصاب | در نقد اشتباهاتی که دیگر ذره ای خنده دار نیستند

دیگر خبرها

 • ماجرای دستبردهای مسلحانه به مزارع رمزارز فاش شد+عکس
 • آیا اجبار به واکسیناسیون مخالف حقوق شهروندی است؟
 • چین تراکنش‌های بیت کوین را غیرقانونی خواند
 • خبر مهم برای دارندگان رمزارز/ تصمیم بانک‌های مرکزی جهان برای ارزهای دیجیتال + جزئیات
 • دستور رئیسی به بانک مرکزی و شایعه عجیب در بازار ارز / دلار می‌ریزد یا گرانتر می‌شود؟
 • بیت‌ کوین وسیله‌ ای برای سفته‌ بازی؟ / اظهارات خزانه‌ دار سابق آمریکا در مورد ریپل و رمزارز مشهور
 • استقبال بانک های مرکزی جهان از راه اندازی ارز دیجیتال
 • رمز و راز پزشکی در گذشته را در موزه تاریخی بوشهر کشف کنید
 • چین: مخالف شدید اختلاف افکنی در روابط چین با کشورهای منطقه هستیم
 • آغاز به کار ماینرها
 • استقبال بانک‌های مرکزی جهان از ارز دیجیتال
 • انتخابات آلمان؛ حزب مخالف مرکل پیش است
 • اقبال بانک های مرکزی جهان به راه اندازی ارز دیجیتال
 • صرافی‌های خارجی قتلگاه دارایی ایرانیان
 • دلار ۲۶ هزار و ۸۳۴ تومان است
 • اولاف شولتز رهبر حزب مخالف مرکل صدراعظم آلمان شد
 • قیمت دلار و یورو امروز 5 مهرماه/ دلار در کانال 27 هزار تومانی
 • شایعه عجیب در بازار ارز!/دلار ۳۰ هزار تومان می شود؟
 • قطعه سازان: ۴ سال برای واردات مواد اولیه خودرو بدون خروج ارز التماس کردیم
دیگران می‌خوانند: