به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  عید غدیر به منزله عید بزرگ شیعیان و اعلام امامت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام را باید به حق بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین عید در جهان دانست؛ چراکه با اعلام ولایت، اسلام به کمال ابلاغ شد و بعد از آن روز هیچ بهانه و حجتی برای مردم در طول تاریخ باقی نماند که بگویند حق را ندیدیم و نشناختیم.

بلکه در آن روز که به وسعت همه روز‌ها در جهان گسترده شد، پیام حق و اسلام ابلاغ شده و امام و پیشوا در جهت یکتاپرستی و وحدانیت، برای کل جهانیان معرفی شد.

بیشتربخوانید

اهمیت امامت و ولایت در نگاه «امام سجاد (ع)»

با مرور نکات ارزشمندی از بیانات گهربار آیت‌الله العظمی محمدتقی بهجت رحمه‌الله علیه، به آموزه‌های غدیر در کلام این عالم بزرگ و عبد صالح خدا پرداخته است. آن طور که آیت‌الله بهجت در سخنان خود اشاره می‌فرمودند، عید غدیر بالاتر از همه اعیاد اسلامی است، به اعتبار اینکه کسی که قائل به ولایت است، قائل به اسلام است و لاعکس.

برترین عید اسلام
به حسب ظاهر آیا می‌شود انسان بگوید [عید غدیر]عیدی است که در عیدیت بالاتر از همه این اعیاد باشد؟ چطور می‌شود که بالاتر از همه این اعیاد باشد؟ با اینکه آن‌ها عید اسلامی‌اند، این عید تشیع است، عید وصایت است، عید ولایت است.
چطور این بالاتر شد؟ به اعتبار آن که: «چون که صد آمد، نود هم پیش ماست.» به اعتبار این که کسی که قائل به ولایت است، قائل به اسلام است و لاعکس. کسی که این روز را عید بداند، آن سه تا (عید قربان، فطر و روز جمعه) را هم عید می‌داند، لاعکس؛ و از طرفی، خاص بالاتر از عام است.

پنج توصیه امام علی (ع) برای عید غدیر
امیرالمومنین امام علی علیه السلام در بخشی از خطبه غدیر می‌فرمایند:

وقتی که به همدیگر رسیدید همراه سلام، مصافحه کنید، و در این روز به یکدیگر هدیه بدهید، این سخنان را هر که بود و شنید، به آن که نبود برساند، توانگر به سراغ مستمند برود، و قدرتمند به یاری ضعیف، پیامبر مرا به این چیز‌ها امر کرده است.

سنت امام رضا (ع) در روز عید غدیر

هنگامى که مرحوم امینى (علامه عبدالحسین بن احمد تبریزى امینى) جلد اول کتاب الغدیر را در نجف اشرف چاپ و به بازار عرضه کرد، مصر از وزیر اطلاعات و فرهنگ عراق خواست که از طبع آن جلوگیرى کند. در جواب گفته بود: «هر چه در آن هست، از کتاب‌های خود شما است.»

مرحوم سید عبدالحسین شرف‌الدین (عالم بزرگ، عبدالحسین بن یوسف شرف‌الدین موسوى عاملى) و آقا سید محسن امین در کلام و اعتقادات خیلى زحمت کشیدند و مقامشان خیلى عالى است. از میان متأخرین نیز مرحوم آقاى علامه امینى، صاحب الغدیر فرموده است: «براى تألیف الغدیر صد هزار کتاب از کتب عامه (اهل سنت) را مطالعه کرده‌ام.»

چندین روایت ناب از اهل تسنن درباره امیر مؤمنان علیه السلام
عده‌ای از روایاتی که عامه در فضل حضرت امیر علیه السلام نقل کرده‌اند در درجه اول و اعلی قرار دارد، نظیر: «أَنْتَ مِنی بِمَنْزِلَةِ هارُونَ مِنْ مُوسی إِلا أَنهُ لا نَبِی بَعْدی؛ تو نسبت به من به منزله هارون به حضرت موسی علیهماالسلام هستی، تنها با این تفاوت که بعد از من پیامبری نخواهد بود.»

و نیز روایت طیر مشویّ: «أَللهُم! آتِنی بِأَحَب خَلْقِک إِلَیک یأْکلُ مَعِی مِنْ هذَا الطیرِ فَجاءَ عَلِی؛ خداوند، محبوب‌ترین اشخاص در نزد خود را حاضر کن تا این پرنده را همراه با من بخورد... ناگاه علی علیه السلام فرارسید.»

و نیز روایت: «أَنَا مَدینَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِی بابُها؛ من شهر علم هستم و علی علیه السلام درب آن است.»

همچنین این روایت که صاحب صواعق محرقه آن را از کتب خودشان نقل می‌کند و سند آن را هم به خلیفه اول می‌رساند که حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمود: «مَنْزِلَةُ عَلِی مِنی مِثْلُ مَنْزِلَتی مِنْ رِبی؛ مقام و منزلت علی علیه السلام نسبت به من، همانند منزلت من نسبت به پروردگارم است.»

و نیز این حدیث از پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم در روز غدیر خم: «أَلَسْتُ أَوْلی بِکمْ مِنْ أَنْفُسِکمْ؟ قالُوا: بَلی. قالَ صلی‌الله علیه و آله و سلم: مَنْ کنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِی مَوْلاهُ. أَللهُم والِ مَنْ والاهُ، وَ عادِ مَنْ عاداهُ؛ آیا من نسبت به جان شما سزاوارتر نیستم؟ عرض کردند: بله. فرمود: هرکس من به او ولایت دارم و مولای اویم، این علی علیه السلام مولای او است. خداوندا، هرکس که او را مولای خود بداند و دوست دارش باشد و دوستش بدار و هر کس با او دشمنی ورزد دشمنش باش.»

همه را نقل می‌کنند و درباره روایت اخیر می‌گویند: «لَوْ أَرادَ الْخِلافَةَ، لَقالَ صلی‌الله علیه و آله و سلم: عَلِی خَلیفَتی مِنْ بَعْدی؛ اگر مقصود رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم خلافت بود، قطعاً می‌فرمود: علی علیه السلام خلیفه و جانشین من است.»

چگونه در عید غدیر جشنی الهی بگیریم؟
در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهمّ و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و از دیگری امامت به وجود آمده است. نخستین حادثه، نزول وحی بود که رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) را در برداشت و دومین حادثه نیز در هیجدهم ذیحجه سال دهم هجرت در مسیر بازگشت پیامبر گرامی اسلام از مراسم حجة الوداع اتفاق افتاد.

در این روز بزرگ، رسول گرامی اسلام (ص) به امر الهی در مسیر بازگشت از مراسم حج، در محلی به نام غدیر خم حضرت علی علیه السلام، را به عنوان وصی و جانشین بعد از خود به همگان معرفی نمودند. در حقیقت انتصاب حضرت علی (ع) به امامت در واقعه غدیر خم، ادامه رسالت مهم پیامبر گرامی اسلام بود؛ بنابراین روز غدیر و انتصاب امیرالمومنین (ع) به امامت به اندازه روز بعثت و رسالت نبی گرامی اسلام (ص) دارای اهمیت است.

نقل شده است که امام حسن علیه السلام روز عید غدیر در کوفه مهمانی بزرگی برپا می‌داشتند. امام علی علیه السلام با فرزندان و گروهی از پیروانش بعد از نماز برای شرکت در مجلس به منزل امام حسن علیه السلام می‌رفتند و پس از اتمام مهمانی امام حسن علیه السلام هدایایی به مردم اعطا می‌فرمود. این حرکت امام حسن علیه السلام موجب شد مردم به روز عید غدیر عادت کنند.

پس شایسته است که به پاس قدردانی از این نعمت عظیم الهی و عرض ادب به ساحت مقدس امیرالمؤمنین علی علیه السلام، عید سعید غدیر را در خانواده و اجتماع باشکوه فراوان برگزار کنیم و از برکات معنوی این روز عزیز بهره‌مند شویم.

منبع: جهان نیوز

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: عید غدیر خم صلی الله علیه و آله و سلم امام حسن علیه السلام علی علیه السلام گرامی اسلام امام علی عید غدیر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۵۹۷۳۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش قیمت سکه و دلار

یک گروهک تروریستی منهدم شد

پیش‌فروش 5 محصول ایران خودرو از شنبه | شرایط و لینک ثبت نام

استدلال جالب علامه حسن‌ زاده برای محل تدفین همسرشان

یک خبر بد کرونایی !

خبر بعدی:

نام شهید حاج قاسم سلیمانی استکبار را به وحشت انداخته است

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرهنگ پاسدار نوروز اکبری عصر سه شنبه در یادواره ۱۱ شهید روستای گنجوره بخش قلعه شاهین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دوران دفاع مقدس افزود: انقلاب اسلامی با فرمان امام راحل (ره) اتفاق افتاد و جوانان ما با تاسی از امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و پیابر مکرم اسلام (ص) پای واقعه اسلام حضور پیدا کردند و از جان خود گذشتند تا اسلام را زنده نگه دارند.  

  وی اظهار داشت: ما تمام وجود پای این انقلاب ایستاده ایم، زیرا که انقلاب اسلامی بعنوان یک گوهر ناب بوده و در راستای اعتلای نام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید پای پاسداری از آن بایستیم.  

فرمانده ناحیه مقاومت سپاه سرپل ذهاب گفت: رزمندگان سپاه اسلام و شهدای جان برکف به رهبری امام راحل در برابر تمام دنیای کفر و استکبار ایستادگی و مقاومت کرده و با حضور در جبهه ها به جانفشانی پرداخته و ابهت پوشالی آنها را درهم شکستند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هوایی، گلوله باران و موشک باران ارتش بعث قرار گرفت و در این مدت ۸۵۶ شهید، یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرده است.  

برچسب‌ها سرپل ذهاب ویروس کرونا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهدا هفته دفاع مقدس چهلمین سالگرد دفاع مقدس پروندهٔ خبری چهلمین سال دفاع مقدس

دیگر خبرها

 • مجتهد مجاهد شاگرد مکتب حسینی
 • حاکمیت جامعه اسلام چگونه به دست یزید افتاد؟
 • فارس من| چشمه عاشق در تسخیر فولاد نی‌ریز/ کشاورزان قطرویه را دریابید
 • اگر تدبیر امام حسن (ع) نبود از شیعه هیچ اثری نمی‌ماند
 • کاهش ۵۰ درصدی بستری بیماران کرونایی در بیمارستان امیرالمومنین اهواز
 • خدام الحسین خانه امیرالمومنین را غبارروبی می کنند
 • وحدت عامل اصلی پیروزی دوران دفاع مقدس بود
 • خانه امیرالمومنین(ع) توسط خدام الحسین شهرداری تهران غبارروبی می‌شود
 • گرامیداشت اربعین در فضای مجازی جهان عرب
 • آیت الله سید محمد رجایی درگذشت
 • «اخلاص امیرالمومنین از جنبه اجتماعی و سیاسی» در «شب های فرهنگ»
 • افزایش شوری شبکه آب آشامیدنی آبادان
 • چالش بزرگ ویستاتوربین و ورزشگاه غدیر
 • ماجرای یک عنایت خاص که علامه را ذوالفنون کرد
 • عقوبت ترک زیارت امام حسین (ع)
 • عزاداری برای سیدالشهدا (ع) در بین علمای اهل تسنن
 • گزارش تصویری: برگزاری مراسم اربعین حسینی در مرکز ولایت دایکندی
 • عزاداری علمای اهل سنت برای امام حسین (علیه السلام)
 • عزاداری برای امام حسین(ع) در بین علمای اهل سنت
دیگران می‌خوانند: