به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، آتش‌سوزی‌های گسترده در جنوب ترکیه که از هفته گذشته شروع شده و مناطق توریستی این کشور را بحرانی کرده، ادامه روند جدیدی از تغییرات هواشناسی است که دانشمندان از مدت‌ها پیش درباره آن هشدار داده و تغییرات اقلیمی را عامل آن می‌دانند.

به گزارش گاردین، ۴ نفر در شعله‌های این آتش‌سوزی‌ها که بیش از ۴ هزار آتش‌نشان را در بیش از ۸۰ نقطه به‌خود مشغول کرده، جان خود را از دست داده‌اند و هزاران نفرکه به تعطیلات آمده‌اند مجبور به ترک منطقه شده‌اند.

برخی از این مسافران، با قایق‌ از هتل‌ها به نقاط امن منتقل شده‌اند.  آتش‌سوزی‌ها بعد از گرمای بی‌سابقه در ترکیه شروع شده؛ دمای هوا در این کشور به بالاترین حد در ۶۰ ساله خود رسیده و هفته گذشته در شهر چزره در جنوب شرق این کشور به ۴۹.۱ درجه رسید.

این آتش‌سوزی‌ها که دانشمندان درباره تداوم آنها هشدار داده‌اند، حلقه آخر از زنجیره بلایای طبیعی است که به‌خاطر تغییرات اقلیمی در دنیا روی داده‌اند؛ از موج بی‌سابقه گرما در آمریکا و سیل در اروپا و چین گرفته تا آتش‌سوزی در سیبری و حالا آتش‌سوزی در حاشیه مدیترانه، دنیا شاهد رویدادهای بی‌سابقه‌ای است که گرمایش جهانی دست‌ساخته بشر، عامل آنها بوده است.

چاتاای تاوسان‌اوغلو، استاد بیولوژی در دانشگاه حاجت‌تپه در آنکارا که متخصص اکولوژی است درباره این آتش‌سوزی‌ها به نیویورک‌تایمز گفته است: «بسیاری از این آتش‌ها را نمی‌توان خاموش کرد. با توجه به تأثیر باد خشک، آتش‌سوزی‌ها بسیار سریع روی داده است. این نخستین نشانه از بلایی است که تغییرات اقلیمی در آینده می‌تواند بر سر منطقه مدیترانه بیاورد.»

براساس گزارشی که در سال ۲۰۱۸ در مجله معتبر نیچر منتشر شده، اگر دمای جهانی ۳ درجه بالا برود، ‌میزان سطح مناطقی که هر ساله در جنوب اروپا در آتش خواهد سوخت، ‌دوبرابر خواهد شد.

بر همین اساس، حتی اگر دمای هوا فقط ۱.۵ درجه، یعنی همان هدفی که توافق پاریس تعیین کرده افزایش پیدا کند، آتش‌سوزی باز هم دست از سر مناطق مدیترانه‌ای اروپا برنخواهد داشت و سالانه ۴۰ درصد بیشتر خواهد بود. آتش‌سوزی‌ها در ترکیه، آخرین پرده از نمایش جهنمی تغییرات اقلیمی در مدیترانه است و انتظار می‌رود، شعله‌هایش به‌زودی بخش‌های دیگری را هم در جنوب اروپا فرابگیرد. پیش از این ‌قبرس، بدترین آتش‌سوزی‌های تابستانی در چند دهه اخیر را تجربه کرده و ۳نفر هم به‌خاطر آن جانشان را از دست داده‌اند. مقامات در یونان هم مناطقی را به‌خاطر آتش‌سوزی‌ها در شمال آتن تخلیه کرده‌اند. انتظار می‌رود در ایتالیا هم اوضاع بدتر شود و در برخی مناطق، اعلام وضعیت قرمز شده است. سازمان جهانی هواشناسی گفته است که دما در مناطق داخلی ایتالیا همچون یونان و ترکیه به ۴۰ درجه خواهد رسید. موج گرما در جنوب اروپا احتمالا در هفته آینده تداوم خواهد داشت و برخی پیش‌بینی می‌کنند که دمای هوا، به طرز بی‌سابقه‌ای بالا برود و چند رکورد جدید ثبت شود. سازمان هواشناسی ترکیه هم پیش‌بینی کرده است که اوضاع در هفته پیش‌رو بدتر شود و انتظار می‌رود میانگین دما در آنکارا و چند شهر دیگر، ۱۲ درجه بالاتر از میانگین دمای همیشگی باشد.

اتحادیه اروپا با توجه به این پیش‌بینی‌ها، در جاهایی مانند ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و همینطور بخش‌هایی از شمال آفریقا بالاترین هشدار آتش‌سوزی را اعلام کرده است. لونت کورناز، دانشمند اقلیم‌شناس ترکیه‌ای گفته است این هوای گرم و خشک، می‌تواند فاجعه‌بار باشد؛ «هوا به‌شدت داغ و خشک است. این شرایط باعث می‌شود که آتش‌سوزی‌ها راحت شروع شوند. کوچک‌ترین اشتباه ما می‌تواند به یک فاجعه بزرگ تبدیل شود.»

این فقط بخش اروپایی مدیترانه نیست که آتش‌سوزی‌های گسترده را تجربه می‌کند و سوریه و لبنان هم با آتش‌سوزی‌های رونده و متعدد تابستانی درگیر هستند. در لبنان، جایی که دولت عملا هیچ‌کاره است و مقامات عملا هیچ کاری برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها انجام نمی‌دهند، یک نوجوان به‌خاطر آتش‌سوزی‌ها جان خود را از دست داده است.

در تصاویری که از منطقه عکار منتشر شده، آتش با سرعت و به‌صورت گسترده در مناطق جنگلی پیشروی کرده است. آتش‌نشانان، ‌ارتش، سازمان دفاع غیرنظامی و داوطلبان به سختی اما ناکام، برای مهار آتش تلاش می‌کنند. آتش‌سوزی در حالی به مصیبت‌های شهروندان در لبنان اضافه شده که قطع روزانه برق، کمبود دارو و سوخت و یک بحران مالی بی‌سابقه، زندگی را برای آنها تلخ‌تر از همیشه کرده است. در ترکیه، آتش‌سوزی‌ها چهارشنبه در یک شهر در جنوب شرق استان آنتالیا شروع شد و تا روز جمعه، به بیش از ۷۰ نقطه در سراسر کشور کشیده شد. تیم‌های آتش‌نشانی برخی آتش‌سوزی‌ها را مهار کرده‌اند، اما آتش‌سوزی در بسیاری مناطق همچنان در حال پیشروی است.

با این که چند هزار آتش‌نشان برای مهار آتش‌سوزی‌ها به منطقه اعزام شده‌اند، ‌شهروندان از دولت به‌خاطر مدیریت مهار آتش‌سوزی‌ها انتقاد دارند. دولت ترکیه ۳ هواپیمای آتش‌نشان را برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها به‌کار گرفته‌ است و همین باعث شده مردم به‌شدت به دولت حمله کنند که چرا هواپیماهای بیشتری را برای مقابله آتش‌سوزی‌ها به‌کار نگرفته است.

کشورهای زیادی با ترکیه همدردی کرده و گفته‌اند که آماده‌اند به این کشور برای مهار آتش‌سوزی‌ها کمک کنند. وزیرخارجه یونان، رقیب منطقه‌ای ترکیه برای نمونه گفته که کشورش آماده کمک به آنکاراست. مقامات اتحادیه اروپا هم ضمن همدردی اعلام آمادگی کرده‌اند به ترکیه کمک کنند. روسیه و اوکراین هم پیام مشابهی به آنکارا داده‌اند و آذربایجان گفته است می‌خواهد تعدادی آتش‌نشان و تجهیزات به ترکیه بفرستد.
 

پای پ‌ک‌ک در میان است؟

دولت ترکیه هنوز رسما دلیل شروع آتش‌سوزی‌ها را اعلام نکرده و تحقیقات در این‌باره در جریان است. دانشمندان ترکیب هوای داغ و خشک و پوشش خشک جنگلی و بوته‌زارها و کوچک‌ترین دخالت انسانی را برای شروع آتش‌سوزی‌های تابستانی کافی می‌دانند، اما در داخل دولت، برخی کردهای جدایی‌طلب و گروه‌های نزدیک به پ‌ک‌ک را عامل شروع این آتش‌سوزی‌ها می‌دانند. دیلی صباح، روزنامه نزدیک به دولت ترکیه برای نمونه نوشته است که تعدد آتش‌سوزی‌ها در زمان کوتاه، این فرضیه را مطرح می‌کند که آتش‌سوزی‌ها نوعی حمله بوده باشند؛ به‌خصوص اینکه گروه‌های مرتبط به پ‌ک‌ک قبلا هم چنین آتش‌سوزی‌هایی را شروع کرده بودند. برخی وزرا هم بدون ارائه مدرکی، ‌پ‌ک‌ک را عامل شروع آتش‌سوزی‌ها خوانده‌اند. حتی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هم گفته است که نیروهای امنیتی درحال بررسی این مسئله هستند؛ چون نحوه شروع آتش‌سوزی‌ها چیزی نیست که بتوان به‌راحتی با آن کنار آمد؛ «آتش‌سوزی‌ها تقریبا همزمان و در نقاط مختلفی شروع شده است.»

کد خبر 617953 برچسب‌ها ترکیه حوادث - آتش سوزی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: ترکیه حوادث آتش سوزی شروع آتش سوزی ها تغییرات اقلیمی آتش سوزی ها آتش سوزی ها آتش سوزی آتش سوزی آتش نشان بی سابقه مهار آتش داده اند

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۸۴۴۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش قیمت سکه و دلار

یک گروهک تروریستی منهدم شد

پیش‌فروش 5 محصول ایران خودرو از شنبه | شرایط و لینک ثبت نام

یک خبر بد کرونایی !

۹۰ درصد ریه عزت‌الله مهرآوران درگیر کروناست/ بستری شدن این هنرمند در بخش مراقبت‌های ویژه

خبر بعدی:

آتش سوزی جنگل‌های کردکوی استان گلستان اطفا شد

به گزارش خبرگزاری مهر، خلبان محمد مهدی نوری آل آقا رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع گفت: ۳ فروند بالگرد اطفا طی سه روز در منطقه حضور داشتند. و در روز اول و دوم دو فروند بالگرد عملیات موفق و خوبی داشتند. ولی روز سوم با اضافه شدن یک بالگرد دیگر هم به دلیل وضعیت هوا و پایین بودن سقف ابر موفق به انجام ادامه عملیات نشدند.

وی ادامه داد: بنابر اعلام مراجع ذی صلاح آتش‌سوزی از ظهر روز پنجشنبه یکم مهرماه در منطقه «زرشک چال» ارتفاعات درازنو شهرستان کردکوی به وقوع پیوست و طی سه روز گسترش یافت.

وی ادامه داد: در این سه روز حدود ۲۰۰ هکتار از مناطق جنگلی درازنو دچار آتش‌سوزی شد و به علت وزش باد با سرعت بیش از ۶۰ کیلومتر، مهار آتش به دست نیروهای مردمی بسیار دشوار شد.

خلبان نوری آل آقا با بیان اینکه پس از درخواست از مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع؛ بالگرد مستقر در گرگان بلافاصله با تیم بالگردی به منطقه اعزام شد و بر اساس درخواست و نیاز دو فروند بالگرد دیگر نیز اضافه نمودیم.

وی با اشاره به اینکه عامل آتش سوزی‌ها ی ۹۵ درصد مناطق جنگلی و عرصه‌های منابع طبیعی عوامل انسانی است خاطرنشان ساخت: نیروهای آتش نشانی، منابع طبیعی، هلال احمر، یگان ویژه نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج مردمی تلاش زیادی برای کمک به مهار آتش داشتند.

وی همچنین افزود: گلستان ۴۵۲ هزار هکتار عرصه جنگلی و ۸۶۲ هزار هکتار عرصه مرتعی دارد که جزو مناطق پرخطر از نظر وقوع آتش سوزی هستند.

کد خبر 5315414 هادی رضایی

دیگر خبرها

 • سوختن ۲۹۳ هکتار از میانکاله از ابتدای امسال تاکنون
 • آتش سوزی جزیره آشوراده
 • آتش سوزی مرگبار در بابل
 • سیزده نحس برای بهشت پرندگان + تصاویر
 • سیزده نحس برای بهشت پرندگان
 • آتش، ارتفاعات فیروزآباد فارس را فرا گرفت
 • آتش دوباره به جان رشته کوه‌های فیروزآباد افتاد
 • آتش در تالاب بین‌المللی میانکاله مهار شد/ ۱۰ هکتار از اراضی در آتش سوخت
 • اورژانس جان ۶ رشتی را از آتش نجات داد
 • آتش سوزی شبه جزیره میانکاله مهار شد
 • آتش‌سوزی شبه جزیره میانکاله مهار شد
 • آتش‌سوزی در بخش شرقی میانکاله
 • آتش به جان شبه جزیره میانکاله افتاد/ درخواست اعزام بالگرد برای اطفای حریق
 • آیین تشییع شهدای اقتدار فردا در فردیس انجام می شود
 • آتش سوزی در شبه جزیره میانکاله
 • رییس مرکز کنترل حریق وزارت دفاع درباره حریق جنگلهای گلستان توضیحاتی ارائه کرد
 • توضیح رییس مرکز کنترل حریق وزارت دفاع درباره حریق جنگلهای گلستان
 • مراسم تشییع شهدای اقتدار در فردیس برگزار می‌شود
 • آتش سوزی در میانکاله
دیگران می‌خوانند: