نماینده سابقی که پیش از این مدعی بود که «در اهواز،زاهدان،کرمانشاه،ملایر،همدان،اصفهان و...خواسته اصلی مردم نه ریزگردها و نه فقر و بیکاری،بلکه خواسته اصلی رفع حصر بوده است»،حالا ژست شاکی به خود گرفته!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** محمود صادقی: قرار بود مشکلات عدیده مردم حل شود که تا اینجا نشد

«محمود صادقی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس دهم در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «به نظرم محاکمه روحانی یا ظریف نوعی فرافکنی سیاسی برای تحت تأثیرقراردادن افکار عمومی است؛ برای اینکه فراموش شود قرار بود مشکلات عدیده مردم حل شود که تا اینجا نشده است... به‌هرحال هرچه زمان بگذرد، مردم بیشتر متوجه می‌شوند که یک‌دست‌شدن همه قوا و نهادها آثار منفی زیادی به‌جای می‌گذارد و آنهایی که با صندوق رأی قهر کردند، پشیمان خواهند شد که چرا در انتخابات شرکت نکردیم».

صادقی در ادامه گفت:«اکنون باید به کسانی ایراد گرفت که در مسیر اجرای برجام سنگ‌اندازی می‌کردند؛ یعنی مخالفان داخلی برجام که همسو با مخالفان خارجی مثل ترامپ و اسرائیل از هرگونه کارشکنی در مسیر اجرای برجام فروگذار نکردند. ای‌کاش نمایندگان تلاش کنند که آنها را مورد بازخواست قرار دهند».

جریان اصلاح طلب به عنوان بانیان اصلی وضع موجود، با فرافکنی مدعی هستند که ویرانی 8 ساله که خود مسبب آن هستند، باید در مدت زمان یکی دوماهه آباد شده و اوضاع دگرگون شود!

به این دو نمونه توجه کنید: قیمت مسکن در تهران در تیرماه ۱۳۹۲ کمتر از ۳.۷ میلیون تومان بود در حالی که در تیرماه ۱۴۰۰ به بالای ۳۰ میلیون تومان رسید یعنی ۷۲۲ درصد گران شد.

نرخ ارز نیز از متوسط ۳۲۷۰ تومان در تیرماه ۱۳۹۲ به حدود 26 هزار تومان در ماه پایانی دولت روحانی افزایش یافت که بیشترین رشد قیمت ارز در سالهای پس از انقلاب است.

به عبارت دیگر در شرایطی که ظرف مدت 8 سال از دلار 3 هزارتومانی رسیدیم به دلار 26 هزارتومانی و از پراید 17 میلیونی رسیدیم به پراید 150 میلیونی و از مرغ 4500 تومانی رسیدیم به مرغ 40 هزارتومانی و از خانه متری 3 میلیون تومان رسیدیم به خانه متری 30 میلیون تومان، حالا بانیان این وضعیت اعتراض کرده اند که چرا در مدت 2 ماه، این ویرانه را آباد نکردید؟!

محمود صادقی که در مصاحبه مذکور نسبت به وضع اقتصادی اعتراض کرده، در مقطعی که نماینده مردم در مجلس بود، با بی تفاوتی و توهین به مردم عزیز کشورمان در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود:«در اهواز، زاهدان، کرمانشاه، ملایر، همدان، اصفهان و...منتظر بودم مردم از ریزگردها، فقر، بیکاری و...شِکوه کنند اما رفع حصر خواسته اصلی بود»!

در یک نمونه دیگر، در آبان ۹۸ و پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین توسط دولت،   محمود صادقی در مجلس دهم بجای اینکه به وظیفه مهم خود در نظارت بر عملکرد دولت و سوال از دولتمردان عمل کرده و نقاط ضعف طرح مذکور را برطرف کند و با تشریح مزایای سهمیه بندی بنزین، افکار عمومی را قانع کرده و از التهابات بکاهد، با کاسب کاری، خواستار استعفا شد.

نکته قابل توجه اینجاست که همین نماینده که با بی مسئولیتی نمایش استعفا به راه انداخته بود، در ماههای بعد و در مقطع نام نویسی از کاندیداهای دوره یازدهم مجلس، در انتخابات ثبت نام کرد!

این نماینده سابق مجلس که به بیان اظهارات خلاف واقع مشهور است، در این مصاحبه مدعی شده که منتقدان برجام با اسرائیل همصدا هستند. این ادعا در حالی است که مقامات و رسانه های رژیم اسرائیل بارها اذعان کرده اند که دولت های آمریکا- اوباما، ترامپ و بایدن- در برجام کاملا با اسرائیل هماهنگ بوده اند.

اسرائیل همصدا با آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان در پی تعمیم خسارت محض برجام به حوزه های دیگر از جمله توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران است. این دقیقا همان پیشنهادی است که طیف افراطیون اصلاح طلب و همقطاران آقای صادقی بارها آن را تکرار کرده اند. حالا کدام جریان با اسرائیل همصدا است؟!

ناگفته نماند که افکارعمومی هنوز تعریف و تمجیدها و سوت و کف و هورای مقامات اسرائیلی برای طیف تندروی اصلاح طلب در فتنه 88 را فراموش نکرده است.  

** همه راه‌ها برای ورود ایران به اقتصاد جهانی از میز مذاکرات وین می‌گذرد

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«همه راه‌ها برای ورود ایران به اقتصاد جهانی از میز مذاکرات وین می‌گذرد. برهمین اساس دولت سیزدهم برای کاهش فشار اقتصادی بر عموم مردم و سروسامان دادن به اقتصاد داخلی راه بهتری به جز میز مذاکرات ندارد. با این حال باید دید دوئل وین به چه سرانجامی می‌رسد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«در نظام، بحث بر سر این است که پرونده احیای برجام در وزارت خارجه بماند یا به شورای امنیت برود. بدون‌شک تغییرات کلی در تیم مذاکره‌کننده ارشد نیز رخ می‌دهد و بسیاری از این تغییرات نگران هستند. قطعاً میز مذاکرات وین تا زمان مشخصی منتظر هیات ایرانی می‌ماند و دولت رئیسی در طولانی‌مدت نمی‌تواند بازی تاخیری در مورد برجام و مذاکرات هسته‌ای را ادامه دهد».

رسانه های اصلاح طلب با گره زدن اقتصاد کشور به برجام، از یکسو طرف غربی را در تشدید فشار در این حوزه ترغیب کرده و از سوی دیگر افکارعمومی در داخل را نیز در حالت تعلیق و شرطی نگه می دارد.

یکی از فعالین رسانه ای چندی پیش در مطلبی نوشته بود:«البته که دیپلماسی، یک ابزار مهم منافع ملی است و باید به درستی از آن استفاده کرد. اما کلید حل مشکلات اقتصادی، در وین و لوزان و نیویورک نیست؛ در داخل کشور است. کلید در همین کشت و صنعت هفت تپه و دشت مغان و صدها کارخانه‌ نیمه‌تعطیل یا مفت واگذار شده در چهار گوشه کشور است. چرخ اقتصاد وقتی خواهد چرخید که چرخ هر یک از این شرکت‌ها و کارخانه‌ها بچرخد و ترمزهای تعبیه شده توسط شبکه خود تحریمی داخلی، از سر راه برداشته شود».

این فعال رسانه ای در ادامه تصریح کرده بود:«لغو واقعی تحریم‌ها، این است. ‌ایکاش برخی مدیران که فرصت‌های ذی قیمت هشت ساله را معطل مذاکرات گذاشتند، پای درددل کارگران هپکو و نیشکر هفت تپه و کشت و صنعت مغان، و پیشنهادهای صاحب نظران اقتصادی، و تولیدکنندگان و صادرکنندگان واقعی (به عنوان رزمندگان خط مقاومت جنگ اقتصادی) صرف می‌کردند. چه ظرفیت‌های بزرگی که معطل همین گفتن و شنیدن و به کار بستن است».

** کارنامه غیرقابل دفاع دولت روحانی در افزایش نقدینگی

روزنامه اعتماد در مطلبی نوشت:«براساس گزارش‌های بانک مرکزی تا اسفند 99 نقدینگی به 3476 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به اسفند 98 و اسفند 97 افزایش‌های 40.6 و 84 درصدی داشته است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«نقدینگی در پایان سال‌های 98 و 97 به ترتیب 2472 هزار میلیارد تومان و 1882 هزار میلیارد تومان گزارش شده بود. شاید باور کردنش مشکل باشد اما نقدینگی در ابتدای دهه نود به حدود 340 هزار میلیارد تومان رسیده بود».

بر اساس آمار بانک مرکزی، میزان نقدینگی در مرداد 1400  (آخرین ماه فعالیت دولت روحانی) با افزایش ۳۹.۱ درصدی نسبت به سال گذشته به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسید. تصاعد حجم نقدینگی از ۴۳۰ هزار میلیارد در سال ۹۲ به مرز ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان در مرداد ۱۴۰۰، به مفهوم ۹ برابر شدن حجم نقدینگی است. آن هم در حالی که بخش عمده آن، نه تنها صرف تولید نشده، بلکه به مثابه سیلی ویرانگر، به نابودی تولید و اشتغال منجر شده است.

در یک نمونه دیگر، ضریب جینی به عنوان شاخص شکاف طبقاتی از ۳۶۵ هزارم در سال ۱۳۹۱ به ۴۰۰ هزارم در سال ۱۳۹۹ رسید یعنی افزایش ۹.۵ درصدی شکاف طبقاتی در دولت روحانی رخ داده است که بالاترین میزان در دهه‌های اخیر است.

علاوه بر این دولت سیزدهم در شرایطی کلید پاستور را تحویل گرفته که متوسط رشد اقتصادی ۸ ساله دولت روحانی فقط ۱.۲ درصد بود که کمترین رقم بین دولت‌ها است.

دولت روحانی در حوزه اقتصادی کارنامه بسیار ضعیفی به جا گذاشت و با کاهش شدید ارزش پول ملی، سفره مردم را کوچک کرد.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مشرق

کلیدواژه: کرونا تحولات افغانستان ویژه های مشرق وزارت خارجه امریکا انگلیس شورای امنیت وین روحانی تهران ویژه های مشرق مجلس دهم محمود صادقی زاهدان ترامپ ویژه های مشرق دولت اهواز دوره یازدهم مجلس فراکسیون امید مجلس دهم اسرائیل لوزان بایدن رژیم اسرائیل همدان مجلس دولت روحانی دولت رئیسی دولت سیزدهم فرانسه بانک مرکزی آمریکا مذاکرات هسته ای برجام سید ابراهیم رئیسی هزار میلیارد تومان میز مذاکرات وین میلیون تومان محمود صادقی دولت روحانی تومان رسید اصلاح طلب رسانه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۸۸۷۰۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نام نویسی وام ۱۲ میلیونی با کارمزد ۴ درصد/چه کسانی مشمول می شوند؟

سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه

وزیر صنعت: قیمت خوردو به تدریج تا پایان سال کاهش خواهد یافت

شرایط فروش سهام عدالت تغییر می‌کند؟

سود شستا از ۵ آبان به حساب سهام‌داران واریز می‌شود

خبر بعدی:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: دیپلماسی موثرترین راه در قبال ایران است

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی درباره سفر نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران اظهار داشت که دیدار رابرت مالی در پاریس با دیپلمات‌های ارشد فرانسه، آلمان و انگلیس در ادامه سفرش به امارات، قطر و عربستان سعودی بوده و او به زودی به واشنگتن بازخواهد گشت.

وی بدون اشاره به نقض برجام از سوی آمریکا و آثار مخرب دخالت های واشنگتن در منطقه غرب آسیا مدعی شد رابرت مالی درباره طیفی از نگرانی ها در مورد ایران از جمله در منطقه و تلاش برای بازگشت متقابل به تعهدات برجامی با شرکای منطقه ای و اروپایی بحث و گفت و گو کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای همیشگی و بی اساس غرب علیه برنامه هسته ای ایران ادعا کرد ایالات متحده و شرکای آن در این مورد که دیپلماسی همچنان مؤثرترین راه برای پیشگیری قابل راستی‌آزمایی و دائمی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای فراهم می‌کند، متحد هستند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به نقض برجام و تداوم سیاست های شکست خورده دولت دونالد ترامپ علیه ایران در دولت بایدن ادامه داد ما همچنین در این مورد اتحاد داریم که مذاکرات در وین باید هرچه زودتر ازسرگرفته شود و این که دقیقا از همان جایی که در دور ششم متوقف شد، باید دنبال شود.

وزارت امور خارجه فرانسه بدون اشاره به بدعهدی کشورهای اروپایی در عدم اجرای تعهدات برجامی و این که کدام یک از طرف‌ها باید برای اجرای دقیق این توافق و لغو تحریم‌های ظالمانه اقدام کنند، خواهان آن شد که ایران به سرعت به مذاکرات بازگشته و فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود سازد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که همزمان با دیدار امروز (جمعه) نمایندگان آمریکا و کشورهای اروپایی، فرانسه از ایران خواست تا فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود سازد.

رابرت مالی فرستاده آمریکا امروز در پاریس با همتایان فرانسوی، انگلیسی و آلمانی خود دیدار کرد و وزارت امور خارجه فرانسه نیز به "برهه حساس" برای نجات برجام اشاره کرد.

آن کلر لوژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، گفت: ضروری و حیاتی است که ایران فعالیت‌هایی را که شدت بی سابقه‌ای داشته و با نقض توافق انجام می‌دهد، پایان داده و بلافاصله همکاری کامل را (با آژانس بین المللی انرژی اتمی) از سر گیرد.

لوژاندر ادامه داد که شرکای آمریکایی و اروپایی آماده بازگشت فوری به مذاکرات با ایران هستند "تا به سرعت توافق بازگشت ایران به تعهداتش و بازگشت آمریکا به برجام منعقد شود."

ادعاهای غربی ها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در حالی است که رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که هیچ مدرک و اطلاعاتی درباره پنهانکاری ایران در غنی سازی اورانیوم وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، گروسی در مصاحبه با مرکز استیمسون در پاسخ به این سوال که آیا اطمینان دارد که ایران به صورت مخفیانه اورانیوم غنی‌سازی نمی‌کند، گفت: من هیچ اطلاعاتی ندارم که آنها این کار را انجام می دهند، بدون نشانه ای که آنها این کار را انجام می دهند، من مطمئن هستم که به همه مکان هایی که آنها در حال غنی سازی هستند، نظارت داریم. 

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه سطح اطمینانش درباره اطلاعاتی که از ایران دارد چه اندازه است، گفت: من به توانایی سیستم بازرسی خود برای دانستن آن‌که چه اتفاقی می افتد بسیار اطمینان دارم اگر به ما اجازه انجام چنین کاری داده شود. 

دولت دموکرات بایدن از منتقدان خروج دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور از برجام است و به رغم برگزاری شش دور مذاکرات وین و نقض برجام از سوی کشورش، تاکنون اقدامی جدی برای بازگشت به تعهداتش انجام نداده و صرفا اعلام و تکرار کرده به مسیر دیپلماسی با ایران معتقد است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری ایران به تازگی گفت که ایران هرگز میز مذاکرات را ترک نکرده و درباره مذاکرات هسته‌ای جدی است.

وی تصریح کرد که طرف دیگر با آمادگی برای رفع تحریم می‌تواند نشانه جدیت خود را نشان دهد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل گفت که علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران هفته آینده برای مذاکره با انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل سفر می‌کند.

برچسب‌ها ند پرایس کمیسیون مشترک برجام دولت بایدن رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

دیگر خبرها

 • واکنش کنایه آمیز نماینده روسیه در مذاکرات وین به اظهارات امیرعبداللهیان: «به زودی» یعنی چه؟!
 • شاهباز: اصلاح نظام بانکی از مسیر شفافیت می گذرد
 • زمان از سرگیری مذاکرات وین مشخص شد
 • ند پرایس: مذاکرات وین در اسرع وقت آغاز شود
 • ویژه سهامداران ایران خودرو (۱ آبان)/ افت ۴.۷درصدی خودرو در اولین روز هفته
 • گام اول اصلاح ساختار بودجه از اصلاحات مالیاتی می‌گذرد
 • یک نماینده مجلس: آمریکا برای بازگشت به میز مذاکره باید همه تحریم‌های ایران را لغو کند
 • ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود
 • مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود / تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند
 • ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند
 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات وین باید دقیقاً از همان نقطه پایان شروع شود
 • امریکا: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان شروع شود
 • واشنگتن: مذاکرات وین باید در سریع‌ترین زمان ممکن برگزار شود/بیانیه مداخله جویانه فرانسه درباره برجام
 • مذاکرات وین باید دقیقاً از همان نقطه پایان شروع شود
 • آمریکا: دیپلماسی موثرترین راه در قبال ایران است
 • شمارش معکوس برای هفته های سرنوشت ساز؟/ نگرانی روس ها و لفاظی صهیونیست ها
 • مذاکرات وین باید از نقطه‌ای که در دور ششم متوقف شده بود، آغاز شود
 • نخست‌وزیر اسرائیل از روسیه چه می‌خواهد؟ /نتایج احیای مذاکرات وین
 • ند پرایس:مذاکرات وین باید هرچه سریعتر از سر گرفته شود
دیگران می‌خوانند: