Web Analytics Made Easy - Statcounter

گروه انتظامی خبرگزاری فارس_ مریم عرب انصاری:  فقط ۹ روز فرصت تا روز اربعین شهادت سید و سالار شهیدان فرصت باقی مانده و راهپیمایی میلیونی عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در مسیرهای منتهی به کربلای معلی به اوج خود نزدیک می شود و زوارسر از پا نشناخته و مشتاقانه لحظه‌شماری می کنند تا به جمع عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) بپیوندند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

دریافت مجوز خروج از کشور در این بین مهمترین دغدغه زائرانی است که در این روزهای باقیمانده و در لحظات آخری برای دریافت گذرنامه و مجوز خروج از کشور اقدام کرده‌اند.

در این بین پلیس و مسوولان نیز در راستای تسهیل در تردد زوار اربعین حسینی تدابیر ویژه‌ای اندیشیدند؛  بدین‌صورت که با تمدید گذرنامه های منقضی که از اول شهریور ۱۳۹۱ به بعد اعتبار دادند گام بزرگی در این زمینه برداشته است؛ همچنین با برپایی جلساتی با دولت عراق تصمیم گرفته شد که برگ گذر موقت ویژه اربعین برای عاشقان حضور در بین الحرمین صادر شود.

در ادامه با افزایش حجم مراجعان به مراکز صدور گذرنامه نیز مقرر شد که افرادی که گذرنامه هایشان به هر دلیلی صادر یا به دستشان نرسیده ، می‌توانند با مراجعه به مراکز گذرنامه و دریافت برگ گذر موقت به مرز ها رفته و در راهپیمایی عظیم کربلا اربعین حسینی شرکت کنند و بدین ترتیب این روزها مراکز گذرنامه و پلیس + ۱۰ مملو از حضور عاشقانی است که برای رفتن به کربلای معلی لحظه‌شماری می‌کنند.

* دیگر از صف در کوه نور خبری نیست!

اگر چه در چند روز گذشته ازدحام جمعیت را در مراکز گذرنامه به خصوص کوه نور و ستارخان شاهد بودیم و گزارشی در این خصوص با عنوان « بیم و امید وصال طریق الحسین پشت در اداره‌های گذرنامه حکایت دقیقه نودی‌ها در کوه نور و شهرآرا» در اینجا منتشر کردیم اما در روز جاری و در مراجعه به مرکز پلیس مهاجرت و گذرنامه پایتخت در کوه نور ملاحظه کردیم که دیگر صف مراجعه کننده  وجود ندارد  و با ساماندهی معبر منتهی به اداره گذرنامه، مراجعان پشت سرهم به گیت‌های مربوطه به داخل حیاط اداره گذرنامه و در ادامه ورودی سالن هدایت شده و عملا از معطلی زوار در صف ، دیگر خبری نیست.

*فضای معنوی اداره گذرنامه با برپایی موکب و ایستگاه صلواتی و پخش نوحه

برپایی ایستگاه‌های صلواتی هم در مسیر ورودی و هم در داخل مرکز گذرنامه و تدارک شربت، آب یخ و کیک برای پذیرایی از مراجعان و پخش نوحه و نواهای کربلایی نیز حال و هوای خاصی را در مرکز گذرنامه کوه نور ایجاد کرده است.

یکی از مراجعان در گوشه حیاط لیوان شربت به دست کناری ایستاده و با گوشی تلفن همراهش شماره ای را می گیرد.

جلو رفته و بعد از معرفی خود می پرسم برای چه به اداره گذرنامه آمده اید؟

مرد می گوید: از شهر قدس آمده ام؛ دو هفته پیش تقاضای صدور گذرنامه دادم فردا ساعت ۲ کاروان حرکت می کند اما هنوز گذرنامه به دستمان نرسیده است. دیروز از پلیس+۱۰ پیگیری کردم گفتند به تهران بیا. امروز هم آمده ام اینجا تا گذر موقت بگیرم.

می پرسم الان برگ گذر موقت ویژه اربعین گرفتید که پاسخ می دهد: کدملی ام را در سیستم زده و گفتند که برو به اداره پست ، گذرنامه ات‌ صادر شده و به پست رفته است؛ چون گذر نامه ام چاپ شده دیگر گذر موقت صادر نمی کنند.الان می روم همان پست شهر قدس، انشالله رسیده باشد.

حرفش تمام نشده، تماس تلفنی برقرار می شود و مرد عذرخواهی می‌کند.    

                  

  پیرمرد دوان دوان نرده ها را گرفته و جلو می رود می پرسم حاج آقا چرا اینقدر عجله دارید؟

می ایستد و نفس نفس می گوید: عازم شدیم دخترم، قرار بود جمعه برویم اما بچه ها می گویند دیر می شود.

گفتند کوه نور خلوت است و سریع برگ گذر می دهند من هم آمده ام برگ گذر موقت بگیرم... هنوز گذرنامه ام نیامده است.

                             ***

زن نرسیده به داخل ساختمان، چند برگه کاغذ از کیفش در می آورد و  به مامور ورودی نشان داده و می گوید استعلام هم گرفته ام کجا باید امضا کنند؟

مأمور به برگه ها نگاه می کند و می گوید: طبقه اول.

زن اما خسته تر از بدو بدوی این روزهاست می گوید: اسم بده، بمن بگو پیش چه کسی بروم.

مأمور جواب می دهد: همه افرادی که پشت گیت ها نشسته اند کارشناس هستند و می توانند کار شما را انجام دهند، فرقی ندارد به کدام باجه بروید؛ در ضمن این برگه امضا نمی خواهد باید آن را از شما تحویل بگیرند.

هنوز زن داخل سالن نشده، پسر جوانی  کاغذ به دست اما با چهره ای مغموم از سالن بیرون می آید. 

لیوان شربتی از سینی روی میز ایستگاه صلواتی برداشته و روی نیمکت کنار حیاط می نشیند و سر می کشد.

در همین حین شناسنامه‌ها و کارت ملی ها را تک به تک نگاه کرده و توی کیفش می گذارد.

جلو رفته و ضمن خداقوت از روند کار می پرسم.می گوید : خانوادگی برای رفتن به کربلا درخواست صدور گذرنامه دادیم؛ اوایل شهریور ماه اما هنوز گذرنامه ها نیامده است؛ انگار اصلا چاپ نشده است.

برگه ها را نشانم می دهد و می گوید: درخواست صدور برگ گذر ویژه اربعین دادیم؛ برای من را صادر کرده و دادند اما برای بقیه را نه؛ می‌گویند باید خود فرد بیاید و برگ گذر را شخصا تحویل بگیرند؛ نمی دانم چه کنم من اینجا هستم و آنها در اسلامشهر.

 حرف‌مان تمام نشده ، صدای بلند دختر توجه همه را جلب می کند؛ با هیجان پشت تلفن می گوید: باور می‌کنید من هم کربلایی شدم.

 دختر بی توجه به اطراف، همان طور که به سمت خروجی محوطه می رود پشت تلفن‌می گوید: دیدید مرا هم طلبیدند؛ همین الان برگ گذر موقت را گرفتم؛ باورتان می شود من هم امشب با شما می آیم.

*حضور میدانی رییس پلیس پایتخت در بین مراجعان در اداره گذرنامه کوه نور

همین طور که نگاهم دختر را دنبال می کند؛ یکی با صدای بلند می گوید سردار اینجاست؛ اگه امضا می خواهید بیایید.

چند ثانیه نگذشته، همه به داخل سالن وارد می شوند حتی پسر جوانی هم که گذر موقت خانواده اش را نگرفته است؛  برگه ها را به سرعت از کیفش در می آورد و به سمت سالن می دود.

داخل سالن ، افراد دور سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت را گرفته اند؛ هر کدام تقاضایی دارند؛ یکی گذرش را گم کرده، دیگری محکومیت داشته، آن یکی کارت پایان خدمت ندارد!

سردار تک به تک برگه ها را گرفته و به حرف مراجعان گوش می کند و دستورات لازم را به رییس پلیس گذرنامه تهران و کارشناسان اداره مهاجرت و گذرنامه می ‌‌‌‌‌دهد.

*خدمت رسانی بی وقفه پلیس در مراکز گذرنامه

 سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در حاشیه حضور در بین مردم در اداره پلیس مهاجرت و گذرنامه پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در تشریح آخرین وضعیت خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی اظهار داشت: همکاران بنده بیش از ۲۰ روز است که کار خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی را در مراکز پلیس مهاجرت و گذرنامه شروع کرده و در چهار مرکز کوه نور، شهرری، میدان نبوت و جنت آباد به نوعی به طور شبانه روزی در حال تلاش و خدمت رسانی به زوار هستند به طوری که عملاً از ساعت ۷ صبح تا ۲۳ به طور مستقیم پاسخگوی سوالات مراجعان بوده و خدمات مورد نیاز را ارائه می‌دهند.

*صدور بیش از یک میلیون گذرنامه و برگ گذر موقت در پایتخت

 وی گفت: از ابتدای ماه صفر تاکنون بیش از یک میلیون گذرنامه، برگ گذر موقت و گذرنامه تمدیدی برای زوار اربعین حسینی در مراکز پلیس مهاجرت و گذرنامه فاتب صادر شده است.

 وی مراجعه استقبال کنندگان به مراکز پلیس گذرنامه را در هفته اخیر بی سابقه دانست و گفت: برخی مشکلات سیستمی باعث شده بود که کار کند پیش رود و ازدحام افراد را شاهد باشیم اما در حال حاضر یکصد کاربر در لحظه به زوار خدمت ارائه می‌دهند.

سردار رحیمی با بیان اینکه در اداره گذرنامه مرکزی در خیابان مطهری روزانه ۵ تا ۶ هزار ، در گذرنامه شهرری ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ و در گذرنامه های میدان نبوت و جنت آباد نیز بالغ بر ۱۰۰ گذرنامه و برگ گذر موقت ویژه اربعین به طور روزانه صادر می‌شود اعلام کرد:در حال حاضر در مراکز گذرنامه هیچ مشکل خاصی وجود ندارد.

*افزایش 50 درصدی کاربران مراکز گذرنامه

وی به وضعیت مطلوب ادارات گذرنامه در تهران در یکی دو روز اخیر اشاره و اظهار داشت: با توجه به حجم استقبال مراجعه کنندگان به مراکز گذرنامه و با توجه به اینکه بسیاری از مراجعان از سایر نقاط کشور به مراکز گذرنامه تهران مراجعه می‌کنند کاربران مراکز گذرنامه در تهران را ۵۰ درصد افزایش دادیم تا بتوانند در اسرع وقت پاسخگوی مراجعه کنندگان باشند.

 مراجعه دیر هنگام مردم و زمان بر بودن بارگذاری اطلاعات، علت تجمع در روزهای گذشته/ پلیس مقصر نیست

 وی ازدحام موجود در روزهای اخیر را به خاطر اقدام دیر هنگام مردم برای دریافت مجوز و مراجعه همزمان افراد اعلام کرد و گفت: از طرف دیگر انتقال اطلاعات بین پلیس +۱۰ و ادارات گذرنامه که بطور معمول ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان می‌برد به علت افزایش حجم اطلاعات بارگذاری شده به ۵ تا ۶ روز افزایش یافت و باید مردم این مسأله را بدانند که در این بین پلیس مقصر نیست.

 سردار رحیمی افزود: مراکز پلیس مهاجرت و گذرنامه تهران هم اکنون علاوه بر ارائه خدمات به پایتخت نشینان، نواقص استان ها را هم پوشش می دهد و ما مراجعان زیادی هم از سایر استان ها داریم.

 وی اعلام کرد: علاوه بر همکاران پلیس گذرنامه و مهاجرت تهران، ماموران یگان امداد پلیس راهور و پلیس پیشگیری نیز در راستای تسهیل در خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان در اطراف مراکز گذرنامه حضور فعال دارند.

*  مشکل دریافت برگ گذر و گذرنامه از پست در حال پیگیری است

سردار رحیمی در پاسخ به دیگر پرسش فارس در این خصوص که زوار اربعین حسینی در خصوص دریافت گذرنامه یا برگ گذر موقت از طرف اداره پست به مشکلاتی برخورده اند گفت: زوار اربعین حسینی و مراجعان در روزهای اخیر این مشکل را مطرح کردند که در مراجعه به اداره پست نتوانستند گذرنامه و برگ گذر موقت ویژه اربعین خود را تحویل بگیرند.

وی گفت: این افراد در مراکز پلیس + ۱۰ مدارک خود را ارائه داده و اطلاعات آنها به اداره گذرنامه منتقل و در ادامه مجوز مربوطه صادر و از طریق پست ارسال شده اما به دست افراد نرسیده است که در حال حاضر این مشکلی که پیش آمده در حال برطرف شدن است.

* دیگر مسوولیت های پلیس هم پابرجاست/ مراجعه 2 هزار خانم بدون بلیط برای تماشای بازی فوتبال دیروز

فرمانده انتظامی پایتخت اعلام کرد: روزی ۵ تا ۶ هزار نفر به مراکز گذرنامه پلیس تهران مراجعه می‌کنند و با توجه به این حجم مراجعه، پلیس تهران در کنار مسئولیت های ذاتی خود این کار را نیز با نظم و ترتیب پیش می‌برد؛ به طور مثال روز گذشته که بازی فوتبال را شاهد بودیم به خاطر عدم هماهنگی برای بلیط مشکلاتی پیش آمده بود و بالغ بر دو هزار خانم فاقد بلیط به استادیوم آمده بودند که آن مسئله نیز مدیریت شد.

* سی ام شهریور آخرین مهلت خروج زوار با برگ گذر موقت ویژه اربعین از مرزهای ۶ گانه

 فرمانده انتظامی پایتخت در پاسخ به دیگر پرسش فارس در خصوص اعتبار گذرنامه های تمدیدی و برگ گذر موقت در عبور از مرز اعلام کرد: افرادی که برگ گذر موقت را دریافت کرده اند با آن می توانند یک بار از مرز خارج شده و اعتبار برای خروج از مرز با برگ گذر موقت تا سی ام شهریور ماه است.

و حرف آخر:

در حال حاضر مراکز گذرنامه پایتخت با افزایش ۵۰ درصدی نیرو و پیش بینی تدابیر لازم بدون هیچ مشکلی تلاش می کنند تا هرچه سریعتر برگ گذر موقت ویژه اربعین و گذرنامه های تمدیدی را برای حضور عاشقان اباعبدالله الحسین در کربلای معلی مهیا کنند.

درست است که ساعت کاری مراکز گذرنامه از ۸ صبح تا ۱۸ اعلام شده اما ماموران پلیس مهاجرت و گذرنامه از ساعت ۷ صبح و عملاً تا ساعت ۲۳ و تا وقتی که حتی یک مراجعه کننده وجود داشته باشد در راستای خدمت به زوار اربعین حسینی بسیج شده‌اند تا نکند زائری به خاطر نگرفتن مجوز خروج از کشور از سفر جا بماند.

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فارس

کلیدواژه: سردار رحیمی تمدید گذرنامه برگ گذر موقت ویژه اربعین فرمانده انتظامی پایتخت پلیس مهاجرت و گذرنامه زوار اربعین حسینی مراکز گذرنامه مراکز گذرنامه برگ گذر موقت برگ گذر موقت اداره گذرنامه خدمت رسانی حال حاضر گذرنامه ها مراکز پلیس کوه نور برگه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۹۶۰۶۵۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

اجرای معاینه فنی خودرو‌ها در درب منازل

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های شهر تهران از اجرای طرح ویژه نسل جدید معاینه فنی سیار در تهران تحت عنوان پرتابل خبر داد و گفت: در این طرح واحد‌های سیار معاینه فنی در مجتمع و سازمان‌ها حاضر می‌شوند و اقدام به صدور برگه معاینه فنی خودرو‌ها می‌کنند.

به گزارش تسنیم، شادی مالکی در نشست خبری با اشاره به اینکه به‌ازای هر یک تهرانی یک وسیله نقلیه موتوری وجود دارد، اظهار کرد: همین امر منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود.

وی با بیان اینکه در تهران ۱۷ مرکز فنی ثابت، ۷ خط سیار، ۳ مرکز مخصوص ماشین‌های سنگین و ۱۱ مرکز مربوط به موتورسیکلت فعال هستند، تصریح کرد: یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال گذشته به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند و در سال جاری نیز تا امروز ۳۶۵ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند، همچنین در حوزه خودرو‌های سنگین سال گذشته در مجموع ۷ هزار دستگاه به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های شهر تهران از اجرای طرح ویژه نسل جدید معاینه فنی سیار در تهران تحت عنوان پرتابل خبر داد و گفت: در این طرح واحد‌های سیار معاینه فنی با درخواست ساکنین مجتمع‌ها و یا سازمان‌ها و شرکت‌ها در محل حاضر می‌شوند و نسبت به معاینه فنی خودرو‌های آن‌ها اقدام می‌کنند.

وی در ارتباط با معاینه فنی موتورسیکلت‌ها گفت: در سال گذشته کمتر از ۵۰۰ دستگاه به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند البته در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش مراجعه موتورسیکلت‌ها به مراکز معاینه فنی بودیم.

مالکی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از خودرو‌هایی که به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند موفق به دریافت گواهی نمی‌شوند، گفت: همین امر منجر به این می‌شود که این خودرو‌ها در تردد‌های خود بیشتر دچار مشکل شوند.

وی در ارتباط با اختصاص تعمیرگاه ویژه بانوان تصریح کرد: ۳۰ درصد از مراجعه‌کنندگان به مراکز معاینه فنی بانوان هستند و با توجه به این موضوع یک واحد تعمیراتی و معاینه فنی ویژه بانوان در مرکز آبشناسان راه‌اندازی شده است

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های شهر تهران افزود: ان‌شاءالله هشت خط سیار نیز در کمتر از یک ماه آینده جهت دسترسی راحت‌تر به مراکز معاینه فنی در تهران راه‌اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مراکز معاینه فنی از جمله بیهقی، آبشناسان و شقایق به‌صورت ۲۴ ساعته فعال هستند، گفت: همین امر موجب افزایش مراکز معاینه فنی شده است و در زمان حاضر ظرفیت مراکز معاینه فنی به ۳ میلیون خودرو رسیده است.

وی با اشاره به صدور معاینه فنی برتر گفت: در زمان حاضر در ۱۱ مرکز این کار در حال انجام است و از ابتدای سال تا امروز ۱۸ درصد خودرو‌های مراجعه‌کننده موفق به دریافت معاینه فنی شده‌اند.

دیگر خبرها

  • جزئیات دریافت گذرنامه زیارتی برای اربعین ۱۴۰۲
  • مراجعه ۳۶۵ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی
  • مراجعه ۳۶۵ هزارخودرو به مراکز معاینه فنی
  • اجرای معاینه فنی خودرو‌ها در درب منازل
  • 365 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی رفتند
  • خبر خوب برای زائران اربعین
  • تقدیر رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه سازمان فراجا از بیمه تجارت نو
  • مراجعه بیش از ۱۲ میلیون خودرو در سال ۱۴۰۱ به مراکز معاینه فنی
  • مراجعه بیش از ۱۲ میلیون و ۴۵۹ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی کشور
  • مهلت فیفا به مس پایان یافت؛ بلاتکلیفی خارجی‌های ادامه دارد